HieiweLeiilsclieCoarant Tweede Blad heeft aangenomen, waarin werd verklaard, dat de volken verloren zijn, wanneer zij zich niet weten te ontworstelen aan natio naal egoïsme en daarvoor in de plaats willen stellen een politiek van samenwer king en gemeenschappelijke opoffering en dat het probleem van de vergoeding van Frankrijk en de schulden van de gealli eerden ten t&uwste samenhangen met dat van het algemeen herstel van Euro pa, en ten slotte de wensch wordt uitge sproken, dat het Europeesch vraagstuk wordt gebracht voor den Volkenbond, de cenigste competente rechtbank- Deze daad onzër Fransche broeders is een daad van moed, die niet kan nalaten grooteh indruk, zoowel binnen als buiten Frank rijk te maken, vooral op hen, die weten hoe moeilijk de positie van het Protestan tisme in Frankrijk is. DE STEMPLICHT. Naar De Banier het orgaan der S. G. Partij meedeelt, is onlangs eeno vrouw uit Boskoop te Alphen veroordeeld wegens het niet nakomen van den stem plicht. Zij kon niet stemmen, omdat zij meen de dat Gods Woord haar dit verbood. De opgelegde boete meende zij niet te moeten betalen en zoo werd deze ruim zestigjarige vrouw naar Den Haag overgebracht om daar gevangenis straf te ondergaan. Wij veroordeelen, zegt de Stan daard de autoriteiten niet Zij hebben de Wet te handhaven. En wat ons betreft mochten ze, voor eenmaal, wel alle verzuimers eens laten zitten. Mogelijk dat dit meerderen met ons zou doen pleiten voor afschaffing van den stemplicht. Kon het vrouwenkiesrecht in zijn te- genwoordigen vorm verdwijnen des te beter. Maar dat zal wel niet lukken, voor men verzadigd is van ons tegen woordig puur individualistisch kiesrecht. Op verdwijning van den stemplicht id grooter kans. Het nitzicht daarop is niet z o o donker. Mits elke geschikte gele genheid om het weg te krijgen, worde aangegrepen. Dan zullen ook zulke weer zinwekkende dingen als hiervoor ver meld, achterwege kunnen blijven." DE SOCIALE WETGEVING. De memorie van antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer in zake de Ar- beisbegrooting is Aerschenen. Hieraan is het volgende ontleend: De meening, dal de toepassing, die thans aan de Arbeidswet door mid del van overwerkvergunningen gegeven wordt, zou beteekenen een modegaan zij het ook tegen wil en dank in reac tionaire richting, acht de Minister ge heel onjuist. De toepassing houdt verband met den ongunstigen toestand van onze industrie, ten gevolge van de tegemvoor- dige malaise en geen Regeering, cok de meest vooruitstrevende, kan zich hierbij aan den drang der omstandigheden ont trekken. Van een toegeven aan de reactie is echter geen sprake, omdat bij het ver- leenen van overwerkvergunningen nim mer \*erder is gegaan, dan in het belang der industrie noodzakelijk was. Op grond van de toepassing, die thans aan de ArbeïdsAvet Avordt gegeven, acht de Minister vooralsnog geen aanlei ding aanwezig om verder gaande maatre gelen tot werktijdverlenging te nemen zooals door sommige leden wordt ge- wenscht. De gang van zaken ten opzichte van de sociale verzekering rechtvaar digt niet de door enkele leden geuite be wering. dat de Minister daarbij de lei ding uit handen zou hebben gegeven. Hij heeft aan de afdeeling Arbeidcrsvereeni- ging van zijn Departement verzocht hem een advies te willen uitbrengen over de grondslagen, waarop naar het oordeel dier Afdeeling de herziening onzer so ciale a'erzekering zou moeten berusten, over welk advies het gevoelen van den Hoogen Raad van Arbeid is gevraagd. Nadat het advies van bedoeld college zal zijn ingekomen, zal de Minister definitief de lijnen vaststellen, waarnaar overeen komstig zijn opdracht door de bedoelde afdeeling een wetsontwerp tot herziening der sociale verzekering zal zijn uit te werken. De leiding blijft derhalve onver kort in zijne handen. Het schijnt in a-erband met liet voor gaande thans niet het gewenschle oogen- blik om op deze herziening nader in te gaan. Intussclicn kan reeds thans worden ver klaard, dat van den Minister geen voor stellen te verwachten zijn, welke zouden strekken tot geheele of gedeeltelijke ver- BIDDAG. Wij hebben weer den harden grond geploegd, De kluiten mul gemaakt en 't zaad gestrooid. Wij hebben naar Uw wil zweetend v gezwoegd: Geef ons Uw zegen, of ons loon komt nooit Gij moet den regen zoetjes nederplengen De gulle wind moet langzaam drogend x gaan. De zon moet mild zijn en straks brandend zengen. Dan zal het graan zwaar op zijn halmen staan. Ga zeiven tusschen 't groen en rijpend koren. Zijt Gij er niet als 't zilvrig naar U wuift? Wij kunnen U in 't droog geritsef hooren. En zien hoe schoon do rogge naar TI stuift. Wij weten niet, hoe Gij het koren voedt, Maar zienderoogen wordt het vol ert groot, W ij werken zwaar en zwaar r.int 't trage bloed Geef ons Uw heil en eenen zaalgen dood. „Het heilig licht". WILLEM DE MéRODE. vanging van het karakter van verzakc' ring door dat van Staatspensioen. Ten slotte moet de Minister de in dit verband geuite grief, dat hij in zake de invoering der ziekteverzekering zou zijn te kort geschoten, met beslist heid afwijzen. De invoering van de bepalingen betref fende den arbeidstijd van kantoorperso neel van 18 jaar en ouder zal niet do nadeelige gevolgen hebben, welke daar van thans voorspeld worden in vele UIT DE 083GEVIN& KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwvereenïging. Ycrieden week hield de Tuinbouwverecniging Katwijk en Omstreken haar jaarvergadering in do zaal Fennes. De Voorzitter, de heer J. v. d. Perk, opent de vergadering en zegt: We hceten U op deze jaarvergadering hartelijk welkom. Ik geloof niet, dat ik overdrijf, Avanneer ik beweer, dat we nog nimmer een jaarvergadering hebben gehou den onder zulke drukkende omstandighe den als thans. En voor die gedrukte ge moedsstemming is dan ook alle reden. Im mers 1922 is voor ons allen een jaar 20- Aveest, dat bij 0113' nog lang in herinnering zal blijATen, en wel hierom, omdat de finan- cieelo uitkomsten ver beneden onze ver wachting zijn gebleven, omdat do teelt van onze producten ons niet heeft opgele verd, wat Ave gehoopt hadden. Gehoopt hadden we immers, dat wc met de teelt van onze producten een beseheiden winst hadden mogen behalen: maar. helaas, de uitkomsten Avaren van dien aard, dat van eenige winst geen sprake is, maar we veet eer thans moeten spreken van verlies. Ea nu weet ik wel, dat in ons geheugen do laatste herinneringen ons het beste bijblij ven, zoodat we allicht geneigd ziin het laatste leed, als het zwaarste le beschou wen, en vaak vergeten, dat we wel eens meer een minder goed jaar gehad hebben, maar toch waren er dan nog altiid enkele lichtpunten aan te wijzen. Zoo mocht ik nog spreken op onze jaarvergadering van voorjaar 1920, over de resultaten van 1919 #o.a. dit: De prijzen welke we voor onze pro ducten kregen waren, op een enkele uit zondering na, niet slechts niet loonend, maar bleven beneden de productiekostent Ik kon toen over 1919 nog spreken o\*er „niet loonend op een enkele uitzondering na". Nu echter moet ik ook dit laatst o achterwege laten, en kan ik alleen sorekert van „niet loonend" over alle geteelde pro» ducten, wat dat beteekent, zal ik niet trach ten nader uit te werken, omdat allen dit aan den lijve gevoelen, de een in mindere dc andere in meerdere mate. Do thermo meter is daardoor bij de meeste tuinders dan ook schrikbarend gedaald. En was deze toestand nu een gevolg van misgewas of de een of andere misrekening, we zou den zulks dan tot een betrekkelijk gewoon verschijnsel rekenen, waarmede we in ons vak wel meer te kampen hebbenmaar de oorzaak is een geheel andere. Dc toe stand waarin we thans \-erkeeren is het Vrijdag 16 Maart 1923 BINNENLAND Behoud van den Zomertijd. Woensdagavond was het aantal adhac- siebetuigingen door het Comité van Actie ontvangen, gestegen tot meer dan 370.000! Wettelijke regeling van de huisindustrie. Naar de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in de Memorie van Ant- Eerste Kamer inzake Hoofdstuk Xa der Eerste Kamer inzake Hoofdstuk Xa der Slaatsbegrooting mededeelt is de indie ning van een wetsontwerp betreffende de huisindustrie te wachten zoodra de toe stand van 's Lands financiën dit toelaat. De minister is voornemens een vooront werp eener wettelijk© regeling, van de huisindustrie binnenkort hij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig te maken. Rijkskinderfonds. In verband met de tegenwoordige ma laise in het bedrijfsleven, welke het op leggen van nieuwe lasten onraadzaam doet voorkomen is, haar deMinister van Arbeid mededeelt, vooralsnog van hem geen voorstel te verwachten betreffende de instelling van een Rijkskinderfonds. De Collectieve Arbeidsovereenkomst. De Minister van Arbeid, H. en N. deelt het volgende mede: Omtrent een aan het Departement van Justitie ontworpen privaatrechtelijke re geling van de collectieve arbeidsovereen komst is destijds door den Hoogen Raad van Arbeid advies uitgebracht. Mede op grond Aran dit advies Avas ik met mijn ambtgenoot van oordeel, dat de privaat rechtelijke en publiekrechtelijke regeling iegelijk bij de Sta ten-Generaal aanhan gig gemaakt moesten worden. Nu het praeadvies >an Commissie XII van den Hoogen Raad van Arbeid over bedrijfsorganisatie en aanverwante vraagstukken een onderwerp van bespre king in dien Raad heeft uitgemaakt zal spoedig een beslissing over de indiening van een wetsontwerp tot regeling der collectieve arbeidsovereenkomst kunnen worden genomen. Goederen uit het bezette gebied. Het departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat, volgens ont vangen bericht, door de betrokken regee ringen in beginsel besloten is, dat door de bezettingsautoriteiten het uitvoerrecht van 10 pet. niet zal worden geheven van goederen, komende uit het bezette gebied, mits de desbetreffende contracten geslo ten zijn voor de inwerkingtreding van die regeling. Voor deze goederen kan de uitvoerver gunning door den kooper aangevraagd Avorden. Zoodra nadere bijzonderheden verno men worden, zullen deze worden mede gedeeld. Mede is bericht ontvangen, dat do 90.000 ton steenkool 's maands, die uit hoofde van het A'erdrag met Duitschland inzake de verleening van crediet en den uitvoer van steenkool geleverd Avorden, zonder belastingheffing vanwege do be- zeltings-OArerheid naar Nederland kun nen worden uitgevoerd. Herhalingsoefeningen. Tot het volbrengen van herhalingsoefe ningen zullen, naar de „Avp." meldt, in den vervolge de belanghebbenden zoowel hij openbare als persoonlijke kennisge ving moeten worden opgeroepen. Ver. tot Bevordering van Zondagsrust. Tot voorzitter van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bevordering van Zondagsrust is gekozen de heer dr. A. A-. d. Hoeven die deze benoeming heeft aam-aard. De jaarlijksche algemeene vergadering van deze vereeniging zal in klei a.s. vermoedelijk te Utrecht worden gehouden. In het Roergebied. Door deFranschen worden thans voor ons land bestemde zendingen textiedgoe-* deren, galanteriën, ijzerwaren, rijwielon- derdeélen, voedingsmiddelen, ten bedrag© van ongeveer f 30.000 vastgehouden. Deze goederen zijn alle verkocht loco fabriek, reizen voor rekening en op risico van Ne- derlandsche koopers, en zijn dus Neder- landsch eigendom. Goederen, welke gereed, resp. nog in be werking zijn, ten bedrage van f 350.000, wacht bij verzending dezelfde moeilijkhe den. De annexatie van Loosduinen. De Minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw heeft op de vragen van den heer Wittert van Hoogland betreffende de samenvoeging v:an de gemeenten 's-Gra- a-enhage en Loosduinen het volgende ge- antAvoord Een wetsontwerp tot a-ereeniging van Loosduinen met 's-Gravenhage heeft het Departement reeds \-erlaten. De onderge- teekende zal gaarne, voor zooveel het van hem afhangt, een spoedige behandeling be\rorderon. In noeA-erre de afkondiging eventueel van de wet a-oor 10 April a.s. zou kunnen geschieden en welken invloed dit zou hebben op de candidaatstelling a'oor den gemeenteraad, zijn vragen, wellco in dit stadium nog geen antwoord kunnen vinden. Het hoonen en lasteren van God. Burgemeester en Wethouders van Zwijn- drecht hebben aan den Gemeenteraad van die plaats de volgende voordracht gezon den: Het zal wellicht uwe aandacht hebben getrokken, dat in sommige gemeenten met een driestheid als op de erve onzer Va deren nog niet vertoond, God gehoond is door publiekelijk te annonceeren en op te treden met het onderworp „God is het Kwaad" en daarmede den God des Ho mels en der aarde openlijk te lasteren. De Overheid mag dat niet toelaten. Wanneer dit kwaad ongestoord publieke lijk kan voortwoekeren, lijdt het geen twijfel of de fundamenten van orde en ge zag worden omgestooten, waarvan ook voor het volksleven de vreeselijkste gevol gen te duchten zijn. Er mag o. i. dan ook niet worden ge draald, met de beschikbare middelen daar tegen terstond positie te nemen en o\'cr- brenging van dit kwaad naar de gemeen ten te keeren. Wij bieden derhalve u bijgaand con cept-besluit ter vaststelling aan, dat ge heel ligt in de lijn van uwe verordening tot het verbieden van het vloekend gebrui ken van den Naam Gods. Het eenig artikel der voorgestelde ver ordening luidt: In de verordening, regelende de straat- politie binnen de gemeente Zwijndrecht, gelijk die thans luidt, in te voegen de vol gende bepaling Artikel 3 B. Het is verboden op straffe van hechtenis van ten hoogste zes dagen, in het openbaar of van do openbare straat of weg zichtbaar, op welke wijze of door welk middel ook, God te hoonen, te laste ren. dit te bevorderen of daartoe gelegen heid te geven. _JCERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Ameide(toèz.)W. Deur te Zegveld (bij Woerden); te Mussel- kanaal (toez.): J. P. A. Ie Roy te Almelo (bij de Evangelisatie.) Aangenomen. Naar Kootwijk (Vel.) Th. G. C. Rappard H.Mzn., te Maartens dijk (U.) Bedankt. Voor Nieuw-Vennep (toez.) G. de Vries te Stedum. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te BlijsAvijk (Z.-H.): P. Deddens te Brielle. Kerkelijke belasting. Door de Arrondissementsrechtbank te Dordrecht is vonnis gewezen in de zaak van de Ned. Herv. Gemeente aldaar tegen een lidmaat, die weigerde zijn aanslag in de Kerkelijke belasting te betalen. De Rechtbank heeft aan eisclicrsse haar A-or dering ontzegd, overwegende, dat doop en belijdenis opvoedingsdaden zijn van de ouders, en dat, zich aansluitend bij de leer van den Hoogen Raad, de meerderjarig gewox-den lidmaat hierdoor niet gebonden geacht moei worden. Benoeming Hoogleeraars te Groningen. Bij Kon. besluit van 13 dezer is aan de Rijksuniversiteit te Groningen: le. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid, om on derwijs te geven in de wijsbegeerte en de zedenkunde, dr. W. J. Aalders, kerkelijk hoogleraar aan die Univei-sitcit; 2e. de hoogleeraar dr. G. van der Leeuw, behalve het bij hem bij Kon. besluit van 22 Mei 1918 110. 70 opgedragen ondex-wijs, belast met het geven van onderwijs in de encyclopaedie der godgeleerdheid. Evangelisatie door straatgezang. Wijlen Ds. W. H. Gispen schreef in dc Chr. Geref. Almanak van 1877 (bijna een halve eeuw geleden dus): In den laatsten tijd is de Evangelisatie door straatgezang weder besproken, en we len hebben gezegd: dat is al te profaan. Of: het Evangelie er in te zingen is al te lichtzinnig, mettertijd zullen ze het er nog in dansen. Ik zou zeggen: bekommer u daarover maar niet, als 't er maar komt. De groote vraag is: Of er mannen en vrouwen gex'on- den worden, die de gaven \an het zingen in die mate hebben ontvangen, dat zij in drukwekkende straatzangers kunnen wor den, en de menschen boeien kunnen, zon der het vooraf te zeggen, ik meen, zonder opzettelijk te zijnIk zeg met zeker dichter, „wat zich als stichtelijk aan komt melden, sticht mij maar zelden". Ik wil niet gewaarschuwd zijn, ik wil aangegre pen worden, zonder er op voorbereid te wezen. En ik geloof, dat een zoodanig straatgezang, in onze groote steden vooral, zeer gezegend zou kunnn werken, als de mensehen maar niet door eenige opzette lijke vroomheid, van de vroomheid afge schrikt worden. Geen aanneming, maar belijdenis. Met het oog op do belijdenis des ge- loofs hoort men soms nog spreken van „aangenomen worden" en van „nieuwe lid maten". De „Rijnl. Kb." deed daarom goed met weer eens op de onjuistheid van der gelijke termen te wijzen: „Doopleden worden onderwezen in de kennis van de waarheid, die naar do God zaligheid i3, dat zij zullen komen tot het geloof in Jezus Christus en daarvan open lijk getuigeniszullen afleggen in het mid den der Gemeente. Doopleden zijn onvolwas3onen, onmondi ge, incomplete leden dor Gemeente. Incompleet; goed, maar dan toch leden der Gemeente. Omdat zij leden der Gemeente waren, zijn zij gedoopt. Als doopleden zijn zij ingeschreven in het register der Gemeente. Maar als zij dan al leden der Gemeente zijn. hoe komt men er dan toch aan om later na afloop van de catechisatie te zeg gen, gelijk gezegd Avordt: Ik laat mij aan nemen? Dat kan niet meer. Gij zijt al lid. Sedert, ja voor den doop. Tenzij gij met deix Doop niet rekent, ja, dan als de Doop voor u niet is een tee- ken en zegel van Gods Verbond met do Gemeente, dan is er van „lidmaat wor den" te spreken door u. Of als gij een jood, heiden of geëxcom municeerde zijj. Dan kunt gij aangenomen worden. Maar dat zijt gij niet. Gij zijt kinderen des Yerboiids". Zondagsheiliging en Vorstelijk bezoek. In de vergadering van de Notabelen der Ned. Herv. Gebeente te Delft toonde men zich niet geheel tevreden over het bezoek van onze Koningin en den Koning van Zweden, vorige week Zondag aan de Nieuwe Kerk aldaar gebracht, temeer wijl daardoor b.v. ook do gewone dienst in de Kerk werd gestoord. Naar verluidt, zou een protest reeds aan de Hof-commissie zijn verzonden. Chr. Scholen en Onderwijzers. Uit den staat van. Scholen met den Bij bel, in het 44ste Jaarverslag der Unie ..Een School met den Bijbel" blijkt, dat heb getal schelen in Januari jl. bedroeg 1517 (vorig jaar 1380), waarvan aangeslo ten bij de Ver. yoor Chr. Nat. School onderwijs 454; bij het Gereform. School verband 324; bij de Ver. voor Christ. Volksonderwijs 296; bij den Schooli-aad 1205, waaronder 15 Kweekscholen. Heb aantal hoofden en onderwijzeres sen) bedroeg 15 Jan. 7477 (v. j. 7100). In 1922 a-erkregen 328 kweekelingen de acte van onderwijzers(es) (v. j. 428). Op 15 Jan. j.l. bedroeg het aantal kweekelingen 2671 v. j. 1916) Het aantal vacaturen bedroeg 15 Jan. 152 (v. j. 168). Het getal leerlin gen op 15 Jan. was 225.392 (v. j. 210.821). Er zijn 20 Kweekscholen en 40 Normaal lessen. Zending. In de maand Februari werd door de zes samenwerkende Zendingscorporaties out- vangen f 26.000. Daaronder is begrepen een gift van f 1000. Voor een maand is, volgens de raming, noodig f 71.000. Wereldbond der Kerken. Professor Cramer te Utrecht, voorzitter van den Kerkelijken "Wereldbond, afdll Nederland, schrijft: Ik kan U mededeelen, dat de Fransche afdeeling \ran den Kerkelijken Wereldbond op 23 Februari te Parijs een* i"esolutie lijk over, indien 't zoo Avas bestemd. En toen ik mij zelf wat tot kalmte had ge bracht, durfde ik weer die rustige zie kenkamer binnengaan, waar niemand ooit binnen ItAvam dan Jael en ik. Jael ontmoette me bij de deur. „Kom zacht binnen, Phineas! ik denk dat er verandering komt." Verandering! o Avat 'n schrikke lijk woord en ik waggelde naar John's bed. Ja er was verandering, maar niet clie, welke, bij de gedachte er aan al leen, mijn bloed in de aderen deed stol len. Gode zij dank, niet die verandering! John zat overeind in 't bed. Een nieuAv le\'en scheen in z'n oogen en in z'n liee4e wezen. Le\ren en neen, geen hoop, maar iets beters nog. „Phineas, hoe moe zie je eruit; 't is tijd voor je om naar bed te gaan." Zijn oude manier van spreken de oude, natuurlijke stem, welke ik in geen Aveken had gehoord Ik Adel bij 't bed neer en schreide. Men houdt 't a-oor een schande voor een man om te schreien toch AA-eende één, en dat was ook om zijn vriend zijn broeder. „Je moet niet meer om mij schreien, beste jongen; morgen, als God wil! Ik zal Aveer heclomaal beter ax-ordcn, meen ik." Te midden aran al mijn vreugde was ik benieuAvd te weten, Avat de oorzaak zou kunnen wezen van deze wonderlijke ver andering. „Gij zult glimlachen, als ik 't u ver telenkel een droom!" Neen, ik glimlachte niet. „Een droom zoo wonderlijk, dat ik nog ervan onder den indruk bon. Weet je, Phineas, dat zij naast me gezeten heeft, juist waar gij nu zit?" „Zij?" „Ursula." Dat ik den toon weer kon geven, in welken hij dit Avoord uitsprak, dat nooit te voren van zijn lippen Avas gekomen 't was altijd of „juffrouw March" of de onpersoonlijke vorm, door alle min naars gebezigd om den geliefden naam te verbergen „Ursula" uitgesproken als geen man den naam van een vrouw uitspreekt behalve dien, Avelke de mu ziek van z'n hart is. „Ja, zij zat daar on sprak. Zij vertelde me, dat zij wist, dat ik haar liefhad, haar zoo liefhad, dat ik voor haar stierf en dat 't zeer verkeerd van mij Avas, dat ik moest opstaan en mijn werk in dc wereld moest doen 't doen om 's he mels wil en niet \-oor haar; dat een flinke mau leven moest eu nobel leven moest voor de atouaa-, welke liij liefheeft en dat alleen een lafaard voor baar sterft." Ik luisterde vol \erbazing Avaut dié waren woorden welke ook Ursula March zou hebben kunnen spreken. Ik vroeg hem of liij zich nog meer van dien droom' herinnerde? „Niet duidelijk. Ik dacht dat we weer le Enderley waren en dat ik haar volg de en of ik haar ook bereikte, weet ik niet. Maar dit weet ik, Phineas, ik zal doen gelijk zij mij verzocht ik Avil opstaan en loopen." En zoo deed hij. Hij sliep rustig, als een kind, den ganschen nacht. Den volgenden morgen vond ik hem, opgestaan en gekleed. Waarlijk, hij zag eruit als een geest, maar gezondheid, hoop eu moed straalden hem uit do oogen. Zelfs mijn vader viel dat op, toen John met etenstijd, door Jael geholpen arme, oude Jael! hoe trotsch was zij! de trap afkroop. „Wel je gaat vooruit, jongen! Je zult spoedig Aveer een man zijn." ..Ik hoop 't. En een beter man dan ooit te voren." „Beter of slechter, in geen geval kun nen wij 't buiten je.stellen, John. - Hé, Phineas, wie heeft mijn bril gehad." De oude man keerde ons den rug toa en las ijverig de krant, onderst boven. We hadden nooit gelukkiger maal dan dit in ons huis. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON Van hooger Orde. Naar hefc Engelech. 50) „Denk eens aan een leven als 't zij ne, dat een zegen zou kunnen worden voor allen, die hij lief heeft moet dat zoo Avorden opgeofferd? Toen hij nog ge zond was kon hij er tegen strijden te gen dit, waarvan ik niet spreken Aril; maar nu is zijn gezondheid weg. Hij kan niet herstellen. Zonder eenige verande ring, zie ik 't zoo duidelijk, zelfs ik, die liem zeer lief heb, dan iemand hem kan liefhebben Bij deze woorden bewoog zij zich. „Veel meer" herhaalde ik „want hoe- Avel John mij niet 't meest lief heeft, voor mij is hij meer dan iemand, anders in de wereld. Zelfs ik zal mijn hoop op moeten geven, als niet maar ik heb niet 't recht meer te te zeggen." ,,'t Was ook niet noodig. Zij begon 't te begrijpen. Een diep, zacht rood, een kleur van de opgaande zon, kwam over haar gezicht en hals, ja kleurde zelfs haar armen, haar lieve, bloote armen. Zij zag even naar mij op, één keer slechts, stil, maar scherp onderzoekend, „'t Is waar, juffrouw March ja se dert 't vorige jaar. Gij zult 't eerbiedi gen, niet waar?" Zij boog geruststellend met 't hoofd zij sprak geen woord. Haar stilzwijgen maakte me wild. „Wat! niet één Avoord? niet oen gewone boodschap als van vriend tot vriend? en nog wel \-oor iemand, die ziek is?" Nog bewaarde zij 't stilzwijgen. „Beter zoo!" riep ik tenslotte, wan hopig geAvorden. „Beter, als 't wezen moet, dat hij sterft en naar zijn God gaat, die hem heeft geschapen ja hem geschapen, een te edel man om voor eeni ge ATOuwenliefde te sterven." Ik a-erliet haar, zooals zij daar zat en ging heen. Hoe minder ik vertel van de uren, wel ke volgden, des te beter. Ik kon 't niet aroor mij zelf uitmaken ik kan 't bijna nu nog niet; ik weet alleen, dat ik 't deed, 't deed onder zulk een plotselin ge en onstuimige aandrang, dat 't mij als een leiding a-an de Voorzienigheid toescheen. Alles Avat ik daarna kon doen, Avas op den uitslag te A-er trouwen. Ik geloof, dat elk Avaarachtig huwelijk van welke er wellicht slechts één is op elke vijf duizend door den Hemel gesloten Avordt, door den Hemel alleen en dat alle menschelijke invloed daarbij machteloos is. Daarom aan den Hemel liet ik de totstandkoming van dit hmvc-

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5