Aan hei einde der Week Het Duilsehc voile heeft bij monde van zijn afgevaardigden in den Rijksdag ge legenheid gehad zich uit te spreken over de Rcerbezetting en alles wat daarmee verhand houdt. Veel wijzer zijn we daardoor echter niet geworden. De indruk werd gewekt, dat het lijde lijk verzet zal worden volgehouden en doorgezet en dat men er geen oogenblilc aan denkt toe te geven, maarvan andere zijde wordt tegelijkertijd gemeld, dat er toch een verandering in het optre den van Duitschland te wachten is. De schadevergoedingsplichten werden te zwaar bevonden, en do last ondraag lijk, maar nu men aan het wegen gaat, nu bemerkt men, dat wat thans gebeurt voor Duitschland nog heel wat erger is. En zoo zou men er dan toe komen om te trachten met Frankrijk lot overeen stemming te komen. Wij weten niet of deze geruchten waar heid 1» vatten. Maar indien dit het geval is, dan zal toch moeten worden afgewacht of Frank rijk tot onderhandelen bereid zal zijn. En dat lijkt ons vooralsnog niet waar schijnlijk. Als de eenige bedoeling van Frankrijk was, de schade vergoed te krijgen, dan zou het wel gaan. Maar Frankrijk heeft heel andere plannen. Duitschland is er onder en moet er on der blijven, ziedaar het Fransche ideaal. En men zal desnoods de schade nog lie ver veel grooter laten worden, dan dat men iet.s van zijne machtspositie prijs geeft. Deze houding van Frankrijk maakt het voor andere landen ook zoo moeilijk om tussqhenbeide te komen. Dat zou wel gaan wanneer hot hier een zak el ij le e kwestie betrof, maar niet nu het fei telijk een militair vraagstuk betreft. 't Blijft er dan ook nog donker uitzien. In het Oosten zijn we ook nog steeds niet veel verder gekomen. De Turlcsche Nationale Vergadering heeft het vredesverdrag verworpen, zoo dat het tenzij de onderhandelingen wor den geopend, tot een oorlog zal moeten komen. Zoover zijn we echter nog niet. Ver moedelijk zal men tenslotte toch nog tot overeenstemming komen. Maar de politieke hemel blijft drei gend zwart en het blijft altijd mogelijk dat heel onverwacht de storm losbreekt. •-•'jn- Koning Gustaf van Zweden moet van ons land wel een aangenamon indruk hebben ontvangen. De ontvangst was hartelijk en rustig tevens. Als we zien hoe men overal elders bij eenkomt om dreigende gevaren af te wenden of hocg-politieke besprekingen to voeren, en we mogen dan zien, dat hier. het harlebjko en het huiseh'jke en het vriendschappelijke op den voorgrond treedt, dan kan dat niet anders, dan stemmen tot tevredenheid en dankbaar heid. Dan zien we weer opnieuw, dat ons volk tot nu toe toch zoo rijk bewelda- dirrd is. 1 Dat is de indruk waaronder we wel steeds mogen leven. Rij al de ellende die we ook om ons heen zien mogen we nooit vergeten de rijke voorrechten die we telkens weer uit Gods hand ontvangen. DE WERKLOOSHEID. In Engeland zegt Patrimonium, is een merkwaardig rapport verschenen over „den derden winter van werkloosheid." De rapporteerende Commissie bestaat uit zakenmenschen, staathuishoudkundigen en statistici. Deze commissie wijst er op, dat de uit- keeringen aan de werkloozen onvoldoende zijn. „Al het gespaarde, wordt verteerd, de kleeding raakt versleten, de meubels gaan naar de bank van leening". Dit maakt ook het „geestelijk lijden voor de betrokkenen zeer zwaar." De Commissie vond geen arbeidsonlust dan alleen bij sommige jonge lieden, die „in het leger do jaren hadden doorge bracht, welke zij hadden moeten doorbren gen met een leertijd in de industrie." Het rapport zegt o.m.: „Het is een onklare psychologie, dio de demoralisatie, welke somtijds van werkloosheid komt, enkel toeschrijft aan het ontvangen van onderhoud zon der werk. Onderhoud te ontvangen zender er voor te werken is een staat van zaken die niet enkel voorkomt bij de werklooze leden van do klasse der loon-arbeiders en hoe demoraliseerend op den langen duur dit ook moge we zen, het is in elk geval minddr demora liseerend dan werkloosheid zonder het ontvangen van onderhoud." „De ontdekking, die wij hebben gedaan, is juist deze: dat een stelsel van vaste toelagen, waardoor de erg ste gevolgen van de ellende worden voorkomen, geenszins noodzake lijk medebrengt een verbreiding van demoralisatie." Dit oordeel is zeker heel wat gunstiger dan dat van de Nieuwe Rott. Crt., of van Wilton c.s. Er zijn ongetwijfeld personen, die door het voortdurend ontvangen van uitkeerin- gen zonder contra-praestatie worden ge demoraliseerd. Maar de ellende en de demoralisatie zou den zondor werkloosheidsverzekering en steunregelingen nog meer om zich heen grijpen. Ook hier te lande is overigens het lot van vele werkloozen in-droevig. Zelfs de arbeiders dio thans werken aan het graven van kanalen, enz. -met Rijks- steun, kunnen niet rondkomen met hun .verdiensten. Zoo mag thans in Drente, Friesland en elders aan deze „werkverschaffingen" niet meer verdiend .worden dan f 10.80 per week. Dat is een te laag loon. En het ergste is, dat ook sommige boe ren in die streken meenen met een derge lijk loon te kunnen volstaan. Zoo wordt het loon door de werkver schaffing die op zich zelf toe te jui chen valt gedrukt. Wij meenen, dat men bij een goede praestatie een hoöger loon dan f 10.80 moet kunnen verdienen. Dat 't loon bij werkverschaffing eenigs zins blijft beneden bet loon in het normale bedrijf kan niet worden gewraakt. Maar alles heeft een grens. Yan f 10.80 per week kan een gezin in dezen tijd on mogelijk rondkomen. Ook niet op het platteland. Soms moet van dit loon een huur af van ongeveer f 3 per week. Dan blijft er dus f 7.80 over voor het levens onderhoud, voor kleeding, enz. De Regeering staat hier ongetwijfeld voor moeilijkheden in verband met de fi nanciën. Maar er moet toch een andere regeling komen. Bij meerdere praestatie moet men ook een behoorlijker loon kun nen verdienen. De tegenstanders van onze werkloos heidsvoorzieningen kunnen overigens uit het Engelsche rapport nog wsl een en an der leeren. Als het tegen de Rechterzijde gaat! De parlementaire redacteur van de Standaard, schrijft: Het getal onzer weekbladen is onlangs weer met één vermeerderd. Met den illustren naam: „Volkswel vaart" verscheen een weekblad, gewijd aan handel, nijverheid en kunst. En voor al op dit laatste schijnt veel nadruk te vallen. De controleerbare wekelijksche oplage is 10.000 en als wij daarbij, vermelden, dat directeur-hoofdredacteur is het Amster- damsche Gemeenteraadslid A. Weiss, dan is het blad bij onze lezers voldoende ge ïntroduceerd, om ze eenigszins een indruk te geven van zijn belangrijkheid. Op Donderdag 1 Maart verwierp de Tweede Kamer de Bioscoopwet. Daarover thans geen woord, maar op Vrijdag 2 Maart verschijnt no. 4 van „Volkswelvaart", met op de voorpagina een (tamelijk wel mislukte!) plaat: Over heidszorg voor zedelijkheid. En daar staat dit onder te lezen: De Bioscoopwet zoo pas in de 2de Kamer der Staten Generaal aangenomen, bevat de censuur van alle films, ook voor volwassenen. Op de tweede pagina van hetzelfde num mer schrijft iemand, die zich verbergt achter het eenigszins eigenaardige pseudo niem: „Theater Vlooi", o.m. ook het vol gende: Vooreerst het laatste nieuwtje. On danks alle oppositie is de bioscoopwet aangenomen. De zedelijkheidsapostelen hebben het gewonnen En dan komt, o lieflijk trio: teekenstift, proza en poëzie ook nog een dichter zingen over: Hoera! De Zedelijkheid, En hij zingt: Puriteinen, Calvinisten, Mannen van de rechterzij, Zullen ons thans gaan betwisten, 't Geen verboden is of vrij. De Regeering, 'hoog verheven, Overvol van zeed'lijkheid, Heeft door 't aangenomen wetje 't Volk van ondergang bevrijd. Als men er niet zelf bij geweest was, zou men gaan twijfelen, of 't niet aangenomen moet zijn in plaats van verworpen. Nu kan de conclusie niet anders zijn, dan dat no. 4 van „Volkswelvaart" een „reuzenstrop" is geweest. Waarover men te minder treuren kan, als men ziet, dat hier tot uiting komt, wat er leeft in het z.g. Neutraal Blok aller Mid denstanders, waartoe soms ook nog van onze menschen gelokt worden. Als het gaat tegen de rechterzijde is immers schier alles geoorloofd No. 4 van „Volkswelvaart" biedt het sprekende bewijs, dat al wat zich in de politiek „neutraal" noemt, staat aan de linkerzijde en positie kiest tegen rechts Men houde het zich ook voor de ko mende verkiezingen voor gezegd. Gemeenteraad Rijnzaterwoude. Vergadering vaai den Raad op 8 Maart j.l. Voorzitter de heer Bakhuizen, Burgemeester. Aanwezig allo leden. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. De notulen worden door densecretaris gelezen, en zonder wijziging vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn enkele missives van Ged. Staten, inhou dende goedkeuring raadsbesluiten. Vervolgens is ingekomen van de Com missie tot wering van schoolverzuim, het jaarverslag; dertien maal heeft in het afgelóopen jaar de Commissie moe ten vergaderen wegens ongeoorloofd schoolverzuim. De V o o r z i t.t e r spreekt zijn dank uit aan de Commissie, voor haar breed voerig verslag. Door B. en W. is aan Jac. van Haas teren te Leimiüden opgave gevraagd voor het herstellen van het hek voor het gemeenteterrein; deze opgave bedraagt f70. Wethouder Hogen hoorn is tegen deze herstelling, hij stelt voor om maar een jaar te wachten en dan een geheel nieuw hek te zetten, wat ongeveer 2 a 300 gld. zal kosten. De meeste heeren voeren hierover het woord, de een wil een doorneaiheg, een ander een steenen muur, een derde wil harmonicagaas ge bruiken. Tet slotte wordt het voorstel- Hoogcnboom aangenomen. Vervolgens is nog ingekomen een ver zoek van den heer P. Jansen, om den tuin achter het gemeentehuis voor drie jaar te mogen huren; als pachtsom wil hij geven f 24 per jaar. De heer Compeer vraagt of er bij do verpachting op gerekend is, dat als Ganrne bevestig ik de goede rking van Dr. Nanning's Kinadruppeis bij maagcatarrh, Bleekzucht en herstel na zwaie ziekten. 2369 w.g. Prof. Dr. Ott> Pcrtik, Budapest. stolen. De dieven zijn aan den achterkant, binnen gekomen, hebben de brandkast van zijn voetstuk gelicht, weggedragen en, naar de sporen tc oordeelen, per auto vervoerd. De buit zal niet meegevallen zijn, daar de brandkast niet meer dan f 400 bevatte. gebruik van sterken drank zou vermeer deren? Of zou 't zijn omdat men terecht overtuigd was, dat er toch inderdaad dooi* vermindering van gelegenheid ook minder genegenheid zou zijn? 't Gaat heel gemakkelijk, een maatre gel als nu genomen werd, af te keuren en er, zooals een der plaatselijke h'aden deed, spottend overt e spreken alsof Lei-V den nu voor een paar dagen van den drankduivel zou zijn bevrijd. Zoover is het nog niet. Maar als de ellende in "de, gezinnen door dezen maatregel ook maar iets verminderd is, als er ook maar een w e i n.i g tiranen milder zijn gcsfehreid; en een pa-ar jonge mensehen minder dan> gewoonlijk in gevaar zijn geweest don, verkeerden weg op tc gaan, dan nog moet dunkt me, deze maatregel worden toegc- 1 juicht. Maar zoo denkt niet iedereen er over. Ik heb zelfs al lioören verluiden, dat bij de a.s. Raadsverkiezingen pogingen zullen worden gedaan om tegenstanders van liet drankverbod in den Raad lo brengen. Wc zullen dan dus krijgen een anti-tap verbod-partij. Ik weet niet -of deze plan- nen, die than9 in sommige hoofden rond spoken, werkelijkheid zullen worden. Ge- heel onmogelijk lijkt het me niet. Als men in Amsterdam rapaille-candidaten stelt en zelfs in den Raad brengt, zou men dan Leiden de schande niet aandoen, drankcandidaten te stellen? Op die wijze wordt de kans, dat de Raads verkiezing allerlei verrassingen zal bren gen, en dat de Raad straks een heel an der beeld zal vertooneii, alweer grooter. Trouwens, we zullen in elk geval heel wat andere gezichten in den Raad zien straks. Van de heeren Bots, van der Lip, de Lange en Stijnman werd reeds gemeld dat ze zich niet meer beschikbaar stellen en naar het schijnt staan ook nog andere mutaties te wachten. Bovendien zal in j verband met de bevolkingstoename, het aantal leden met twee worden uitgebreid. We kunnen dus wel op een sterk ge wijzigde samenstelling rekenen. Ook hier) zal het echter de vraag zijn, of alle ver- andering wel verbetering betcokent. Veel zal hierbij afhangen van het werk der Kiesvereenigingen die de candidaten stellen en van de wijze waarop de kie zers hun taak vervullen. 't Is wel goed, daarop nu reeds de aan dacht to vestigen. Maar al te vaak gaat het zóó, dat de critiek loskomt, als het te laat is en de verkiezingen achter den rug zijn. Ik herinner mij dat ik eens iemand hoorde zeggen: het zou me honderd rijks daalders waard zijn als de uitslag van de .verkiezing een. andere' was gewecsl. We hadden toen 't was niet in Leiden met een klein getal stemmen verloren. En hij meende het ook. Maar er was niets meer aan te doen. Had hij, toen het nog tijd was, inplaats an honderd rijksdaal ders, honderd guldens gegeven en vooral had hij zich persoonlijk voor het verkiezingswerk beschikbaar gesteld, dan zou misschien een nederlaag voorkomen zijn. Neen amice, wé moeten niet, als alles afgelogpen is, staan klagen en- lamcnlee- ren, dat we 't tóch zoo graag anders had- .den gezien, maar we moeten aanpakken als "t t ij d is. Als er nog gewerkt kan worden. Onze „Organisatie" zal straks wel weer de mannen en vrouwen oproepen om hulp te verleenen, eerst voor de Staten- en dan voor de Raadsverkiezingen. Welnu, laat men zich dan beschikbaar stellen. Vele handen maken 't werk zoo ligt en gemakkelijk. En "t is zulk een mooi en dankbaar werk. Want och m'n waarde, de menschel! worden zoo verleugend. Men maakt ze eenvoudig van alles wijs. Beloften worden gedaan, zóó mooi en zóo schitterend, dat men z'n handen van verbazing in elkaar slaat. En de tegen-* partij wordt zwart gemaakt op 'een wijze, dat de zwartste schoorsteenveger het niet kan verbeteren. Tegen zulk een propaganda helpt maar één middel, persoonlijk bezoek en f«er- soonlijlcc bespreking. Daarbij alleen is er gelegenheid de beloften van alle schitte ring te ontdoen en aan te toonen hoe on billijk op verkeerd vaak de aanvallen zijn Ik hoop dan ook amice, dat als straks de „Organisatie" roept,, velen zich be schikbaar zullen stellen, om voor enkele avonden in het belang van stad en ge west, in het belang bovenal van onze be ginselen, werkzaam te zijn. De laatste jaren, zijn we op dit gebied niet verwend, lór werden door velen al lerlei fonden gezocht. Hier was onver schilligheid, déar waren het de blatingen der kudden die zoo zoet in de ooren klon ken en ginds waren er weer andere argu menten, waarmee men den aflocht zoeftt te denken. Ik wil echter hopen, dat het dit jaar be ter gaat en dat een ieder zijn of haar ver antwoordelijkheid zal gevoelen. Ook hier geldt, dat de talenten verschil lend zijn. Wie. tien talenten heeft, zal heel anders moeten optreden, dan wie er slechts één ontving. Hem drukt een veel grootero verantwoordelijkheid. De vraag is echter niet, hoe gror,i ons talent is, maar wel, met hoeveel liefde wij onszelf en ons geld geven. In deze dagen worden we er aan herin nerd,* hoe eens Koning Jezus stond, voor den Stadhouder, hoe Hij ook als Koning werd gespot en gehoord en uitgeworpen. Wat zullen w ij nu doen? Zullen we gemecne zaak maken, met hen, die Jezus niet als Koning wilden er- kennen en die het uitriepen: Wij widen v niet, dat deze over ons Koninggza'l zijn? Indien niet, amice, dan zullen we waar v de Koning roept, ook geen or.vorschil.lig© y toeschouwers blijven, maar zullen we willen zijn en steeds meer laarxvIiXddem krijgsknechten van Jezus Christus, ook m den staatkundigen strijd onzer dagen. de gemeente de grond noodig heeft, het afgestaan moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat daarmede is gerekend. Namens B. en W. stelt hij voor, aan dit verzoek te voldoen; aldus besloten. 3. Verbouwing openbare school. Een plan is gemaakt, en met den Inspecteur van het Lager onderwijs is gecorres pondeerd, die dit plan toejuicht en goed keurt. Deze verbouwing, aldus de Voor zitter, zal beide lokalen vergrooten, en zal in de behpefte aan plaatsen voor zien. Het bestek wordt door den ge meente-opzichter klaar gemaakt. Het ligt in de bedoeling van B. en W. naar deze verbouwing te doen inschrijven door vakmenschen in de gemeente. De Raad besluit zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. aan te nemen; zoo spoedig mogelijk zal met het werk worden begonnen. 4. Benoeming leden stembureau; de Burgemeester is ambtshalve voorzitter; als leden worden benoemd de heeren E. Wesstein eoi A. Hiebert. Do drie oudste raadsleden als plaatsvervangers. De stemming voor den Gementeraad zal zoo noodig plaats hebben op 18 Mei a.s. 5. Benoeming 4 leden voor de schat- tings-commissie. B. en W. hebben de volgende dubbeltallen aan te bieden: E. Wesstein aftr., en G. Eikel en boomBulk aftr., en Dorrepaal; Rijkelijkhuizen aftr., en Vermeer; Hoogenboom aftr., en Compeer. Allo aftredenden worden her kozen. De Voorzitter vraagt den heeren Hoogenboom en Wesstein of zij hunne benoeming aanvaarden, waartoe beide heeren bereid zijn. 6. Adres Hoofd der openb. school, de heer Hiljan, om ontslag wegens zijn be noeming te Krimpen aan den IJsel. B. en W. stellen den Raad voor dit ontslag op de meest eervolle wijze u, verleenen, op 1 Mei 1923. Het heengaan van den heer Hiljan wordt betreurd om dat hij getoond heeft een uitnemend on derwijzer te zijn. De Voorzitter heeft over deze vaccature reeds onderhandeld met den Inspecteur vam het L. O. en daar er te gen 1 Mei nog geen nieuw hoofd l>e- noemd kan zijn, stelt hij voor als tijde lijk hoofd te benoemen Mej. van Win gerden, en een tijdelijk onderwijzeres te benoemen. Een en ander wordt zonder hoofdelijke stemming goedgevonden. 7. Benoeming gemeente-bode en een schoonmaakster voor het' gemeentehuis op 'n jaarwedde van respectievelijk f 100 en f 50. Benoemd worden do heer Lemie en zijn vrouw (dp heer Lemie is ge meente-vel d wachter) 8. Schrijven van Mej. de Wed. v. d. •Veer, aan wie door den raad een gratifi catie was toegezegd' van f 50 per jaar, welke haar nog niet was uitbetaald. De Voorzitter stelt voor dit be^ drag alsnog te betalen. Wordt aangeno men. 9. Benoeming van een geneesheer voor vaccinatie en doodschouw. B. en W. stel len den Raad voor, daarvoor te benoemen Dr. L. Bouthoorn van Leimuiden, en niet telken jaren een ander. De Raad kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Bij de ronidvraag spreekt de heer van der Zwam zijn blijdschap uit, over den Omnibusdienst Rijnzaterwoude Leiden. Maar het hindert spreker erg dat ook deze dienst, des Zondags rijdt; gaarne zou hij zien dat er stappen ge daan konden worden, om deze ontheili ging van den Dag des Heeren te ver hinderen. De Voorzitter, Ren heer v. d. Zwam beantwoordend zegt, dat liet Gemeentebestuur daaraan niets kan doen. aaaigezden deze onderneming geen subsi die van de gemeente heeft. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering. GERHENGD NIEUWS Een kerkdief. Te Berg aan de Maas is bij het lichten van offerblokken in de R. K. Kerk de 70- jarige F. R. op heeterdaad betrapt. Hij heeft bekend ook in andere kerken hier in den omtrek dit handwerk te heb ben uitgeoefend. Aanranding. Een dame, woonachtig op een villa te Wassenaar, die gisterennacht omstreeks 12 uur op haar rijwiel naar huis reed, werd in de Boschlaan van het Haagsche Bosch door een onbekenden man van haar rij wiel getrokken. Op haar hulpgeroep nam de man de vlucht. Ernstige vechtpartij tusschen kinderen. Aan de „Tijd" wordt uit Groningen ge meld: Woensdagavond kregen in de Ver lengde Nieuwstraat twee jongens ruzie over een hond. De 13-jarige B. de R. stak daarbij zijn tegenstander den 15-jarigen B. V., met een mes juist boven het hart. De getroffene liep, hevig bloedend, ijlings naar zijn woning in de Van Sijsenstraat, waar hij bewusteloos neerviel. Gelukkig was een dokter in de buurt, die spoedig hulp kon verleenen. De toestand van den getroffene is thans vrij goed. Het mes is op een rib afgestoo- ten. De jeugdige dader, die reeds eerder met de politie in aanraking kwam, werd aangehouden. Brandkast gestolen. Gisterennacht is uit het kantoor van firma De Gruyter aan de G. J. Mulder- straat 4 te Rotterdam een brandkast gc- 'rT"r' Ontzettende i'jfers. ïn een brief uit Parijs aan de N. R. Gt. wordt gewag gemaakt van een lezing vanprof. Bajet, uit Brussel, president ven den intern, bond tegen liet venerische gevaar. Deze deelde o.a. mede, dat 10 pet. van de groote-stadsbevolking in steden als Brussel en Parijs met geslachtsziek ten is besmet of l oeft de kwaal gehad. Te Parijs wordt hun aantal op 200.000 geschat. Op het platteland komt ze veel meer voor dan gewoonlijk wordt onder steld. De oorlog heeft zich ook in dit op zicht geducht laten gelden. Het gansche aantal lijders in Frankrijk beloopt, vol gens den professor, over de drie millioen, 140.000 sterven er jaarlijks aan. Met belangstelling zullen de bestrijders van de regiemenleering hier to lande ver nemen, dat deze. deskundige erkende, dat het toezicht op de prostitutie ijdel is ge bleken. Hij achtte bestrijding slechts mogelijk door een wereldomvattend plan. Behalve behandeling door steilisatie moeten, vol gens dezen geleerde, o.a. internationale maatregelen ter bescherming of zuivering vau het groote overzeeverkeer evenals te gen vervalsching vam geneesmiddelen ge troffen worden; daarnaast "gelijke moraal voor heide geslachten en verplichtstelling van behandeling. LEIDSCHE PENKRASSEN Amice. Tegen-veler verwachtingen in is door "de hoogere autoriteiten geen bezwaar ge maakt tegen de invoering van het. door de meerderheid van den Raad gewenschte lapverbod, zoodat de verkoop van sterken drank vanaf Zaledagmiddag lot Maan dagmorgen hier thans verboden is. Dit verbod heeft in sommige kringen nogal wat ontstemming verwekt. Men ziet er in een onduldbaren aanslag op de per soonlijke vrijheid en bovendien een mid del dat goed beschouwd nog erger is dan de kwaal. Dit laatste amice, lijkt me niet heelc- maal juist. Het is volkomen waar, dat zij die drinken willen, die er nu eenmaal alles voor over hebben, om 'sZater dagsmiddag en 's Zondags een borrel to nemen, daartoe wel de gelegenheid heb ben. Maar dat neemt toch niet weg, dunkt me, dat het drankgebruik en daardoor vanzelf ook het misbruik door dien maatregel zal vermindern. Dat kan wel niet anders. Als ik zoo op Zaterdagmiddag door de straten loop, dan zie ik telkens weer heel wat menschen, dio voor ze. naar huis gaan, eerst een kroeg binnenstappen om een paar borrels te verschalken. Dat geld is alvast weg. Moeder de vrouw mag het nog zoo kwaad hebben thuis en ze mag nóg zooveel moeite hebben, om de financiën iri orde te houden, het geld op die wijze uitgegeven is ze kwijt en 't komt niet terug Maar daarbij blijft het niet. Hoeveel mannen en jongens zijn er niet, die een groot deel van den Zaterdagavond blij ven plakken, die hun geld en met hun geld tegelijk hun verstand in de kroeg laten, en die, als ze dan eindelijk naar huis gaan, soms weinig menschelijks meer hebben. De gezinnen die in bange afwachting verkeeren, missen niet alleen het zoo hoog noodigo geld, maar bovendien maakt de huiselijke orde plaats voor onhuiselijke ellende. Een tapverbod zal dat alles zeker niet voorkomen. Maar zou de ellende althans niet een weinig verminderen? Ik geloof het wel. Natuurlijk, wie dat bepaald wil, die krijgt z'n borrel wel. Leiderdorp en Soe- terwoudc en Oegstgeest zijn niet zoo vèr uit de buurt, dat men daar als 't moet, niet heen zou kunnen gaan. Maar ik heb toch een sterk vermoeden m'n waarde, dat de trek naar die dorpen niet zoo groot zal zijn. Het meerendeel der drinkers gaat aan den slag, omdat de diankgelegenheden op hun weg liggen. Ze zien anderen binnen gaan, zc hooren de verlokkende muziek, ze hebben 't koud en besluiten er „centje" te nemen. Maar 't moet al raar loopen, als er niet een vriend in de buurt is. die duidelijk maakt, dat men op één been toch niet kan gaan. Er moet een tweede bij. En 't eind van het lied is vaak, dat men heelemaal geen boenen meer heeft om te gaan. Voor de zwakken, die wel anders willen maar die toch telkens weer hunne goede voornemens opgeven, is de verleiding nu althans minder groot, evengoed als voor hen, die het plan hebben slechts een en kel glaasje te drinken, maar die Inch tel kens weer eindigen met zich te bedrinken Toegegeven zegt men, maar ze halen 't tijdig in huis. En dan wordt er niet al leen meer gedronken dan men' gewoon is, maar en dat is het ergste men doet het in tegenwoordigheid van huisgenoo- ■ten en kinderen, die op die wijze al een heel slechte opvoeding krijgen. 't Is wel aardig gevonden, ongetwijfeld, maar wie nadenkt, zal, dunkt me, moeten toegeven, dat zulk argumenten toch al bitter wéinig bclcckenen. Men maakt zich bezorgd over de opvoeding der kinderen. Maar zou die opvoeding dan niet ge schaad worden als vader steeds een drank lucht meebrengt en zoo nu en dan als een pak vuil de deur binnen komt? Ik geloof er niets van, m'n waarde, evenmin als van de bewering, dat door het tapverbod het drankgebruik bevor derd wordt. Als dat het geval was, waar om maakt men dan zoo'n spektakel? Indertijd heeft de Bond van Caféhou ders b.v. zijn best gedaan het tapverbod niet ingevoerd lo krijgen. Deed men dat soms, omdat men bevreesd was, dat het

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6