Tweede Blad HlüisSïül Wcenstiag 7 Maart 1923 Gsen anti-papisrae. De Ghristelijk-Historischen, zegt de Standaard, hadde^ hun jaarlijkschen toogdag en hadden er, als naar gewoonte, wat hinder van anli-papisme. Wij -zeggen dat opzettelijk zoo, hoewel de personen, die we op het 00™ hebbep, zich zelf bij uitstek ijveraars voor het Protestantisme achten te zijn. Anti-papist zijn, is, zoo meenen zij, de ware methode om het Protestantisme te verdedigen en uit te breiden. Wij voelen dat anders. En bet bleek op de Utrechtsche vergadering, dat ook het gros der G.-H. van dat alledaagsche anti-papisme niet veel hebben moet. Twee Amsterdamsche predikanten had den een motie ingediend over do .Room- sche Universiteit. Zij wildon de vergade ring laten uitspreken: le. dat een R. K. Universiteit geen na tionaal, maar een specifiek Roomsch be lang is; 2e. dat de stichting van zulk een Uni versiteit ingaat tegen het historisch Pro- testantsch karakter der natie; 3e. dat door die stichting onze nati onale eenheid bedreigd wordt; 4e. dat het Nijmeegsche raadsbesluit veroordeeld diende te worden. Het eind van de discussie over dit on- erwerp op deze landelijke vergadering was de censureering van het gemeente lijk raadsbesluit dat we hierboven onder 4e vermeldden. Over wat daaraan voorafging sprak de vergadering zich wijselijk niet uit. Wel had er iets anders plaats. Een der voorstellers stelde vast, dat Rome bezig is aan „de bekeering van Nederland" en wenschte de motie te zien aangenomen als een protest tegen dat streven. Nu kan een motie wel eens als veilig heidsklep dienen om het geprangd ge moed te luchten, maar kwesties lost men met moties niet op en de verwachting dat de „bekeeringsijver" van Rome door een motie gestuit zou worden, getuigt van een kinderlijke naivileit, die aan 't ongeloof lijke grenst. Neen, dan was het wederwoord van Mr. Schokking heel wat nuchterder. Tegenover bekeeringsijver moet bekee ringsijver staan, zoo voerde hij den spre ker te gemoet. Zoo is het. Tegenover positief werk, moet positieve actie worden geplaatst. Rome moet worden bestreden met gees telijke wapenen. Het Protestantsche volksdeel van Ne derland moet Protestantsche volkskrabht stellen tegenover dc Roomsche krachtsont wikkeling. Daarin ligt juist de groote beleekenïs van Kuypers werk, dat hij een als ach terlijk beschouwde groep van Protestant sche stillen in den lande religieus, poli tiek. en wetenschappelijk tot bewustzijn heeft weten te brengen en z 0 0 een pha lanx in het leven riep, die geestelijk niet- alleen aan Rome weerstand bieden kan, maar op hare beurt werfkracht kon uit oefenen. Rome maakt bekeerlingen. Zeker. Maar niet onder hen, die van harte do Gere formeerde waarheid aanhangen en bele ven. Die zijn te vast gefundeerd in eigen geloofsovertuiging. En het beste verweer tegen Rome, wij stemmen daarin met Mr. Schokking vol komen overeen, is hierin gelegen, dat wij door onzen bekeeringsijver den kring derzulken uitbreiden. Dat helpt meer dan moties tegen Rome's bekeeringsijver ge- KEMK Ëi~SÖH0OL~ NED. HERY. KERK. Beroepen. Te Nijega-ElahuizenJ. F. Th. van der Linde te Wissekerke. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Mildwokla (Old.): W. Dorenbos, cand. te Groningen. Te Boornbergum: C. M. Huizinga te Hoogers- milde. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Ridderkerk :A. do Blois cand. te Vlaardingen en M. Hofman te Rijssen. FEUILLETON, Van hooger Orde. Naar hefc Engekch. 47) Daarop begon ieder met bijzondere hoffelijkheid tot mijnheer Halifax te spreken. John hield zich uitstekend; in de gevaarlijke wateren der groote wereld bleek hij een goed zwemmer, die zijn eigen krachten kent, daarop vertrouwt es zich gemakkelijk beweegt, „Mijnheer Brithwood en Lady Carolines zullen laat zijn," hoorde ik de gastvrouw zeggen. „Ik geloof, dat ik u vertelde, dat mejuffroitY March Maar plotseling ging de deur open en werden de ontbrekende gasten aange diend. John en ik stonden bij T raam; ik hoorde hem achter mij hijgen, maar ik durfde niet naar hem te zien of met hem te spreken. En ik was waarlijk niet min-; der zenuwachtig dan hij. Neen zij was er niet bij. We gingen beiden zitten. Ik weet niet öf ik dankbaar dan wel spijtig gestemd was. Ik had zelden den jonker of Lady Caroline gezien. Hij was een stevige jon ge man, ingeregen in nauwsluitende, licht gekleurde Idoeren. Zij was een dame, die de eerste jeugd wel achter den rug bad, Ds. N. D. Kroese. t I11 den ouderdom vau 48 jaar is overle den Ds. N. D. Krcese, Ncd. Herv. Predi kant to Cuyk en Beers. Ds. N. D. Kroese werd geboren in liofc jaar 1877 en eandidaat in Zeeland in 1909. 31 October van dit jaar werd hij tot zijn ambtswerk te Melissant ingeleid, welke plaats hij in 1915 werwisselde voor Vier lingsbeek om in 1920 naar zijn laatste ge meente, Cuyk, te vertrekken. Ds. H. G. v. d. Flier, t Te Bussum is in den ouderdom van 49 jaar overleden Ds. H. G. v. d. Flier, Ned. Herv. Predikant te Colmschate (gem. Die penveen). Ds. v. d. Flier werd in 1874 geboren en in 1900 eandidaat om 17 Febr. 1901 tot zijn ambtswerk te worden ingeleid. Van hel Zendingsterrein. Aan een brief van Dr. van Andel te Solo, d.d. 29 Januari 1923, aan de Gere formeerde Kerken van Zuid-Holland .(noordelijk gedeelte), is het volgende ont leend: Allereerst komen mijn vrouw en ik on ze hartelijke blijdschap uitspreken over Uw bereidwilligheid om het werk te Solo in verzorging te nemen. De rijke zegen des Heeren over het werk te Djokja en te Solo maakte den geldelijken last voor Noord-Holland te zwaar. En toen het werk des Heeren, het werk der Kerken, door geldgebrek dreigde schade te lijden, heeft Uw liefde tot dat werk uitkomst ge bracht. Met hartelijke blijdschap zien wij, dat Solo Uw arbeidsterrein wordt. Onze blijdschap is niet onvermengd. De groote liefde en trouwe zorg van de Ker ken van Noord-Holland, de blijken van vertrouwen en genegenheid, die wij per soonlijk ontvingen, vele oude en nieuwe vriendschapsbanden stemmen ons wee moedig bij de scheiding van Noord-Hol land. Er was iets heldhaftigs in den moed, waarmee die Kerken de geregeld stijgende begrootingen voor het zendings werk vaststelden. De missionaire dienst te Solo kostte in den eersten tijd f 425 per maand, doch na tien jaar tienmaal zoo veel. De betoonde zendingskracht van de Noord-Hollandsche Kerken beeft ons le ven veraangenaamd en verrijkt, en heeft onze harten aan die Kerken verbonden. Wij blijven hen gedenken in dankbare liefde. Onze blijdschap overtreft echter verre de droefheid der scheiding. Uw liefde tot Solo, die U moed geeft een zooveel zwaar der terrein dan Wonosobo te aanvaarden, doet ons goed en stemt ons dankbaar. Geve God U te genieten in den zendings zegen te Solo en bekwame Hij U door Uw liefde tot het dragen van den last. Ge willige arbeid valt niet zwaar. En er vloeit toch ook een rijke zegen naar het. eigen kerkelijk leven in Holland uit de liefde tot en do inspanning voor het zen dingswerk. Deze eerste brief mag zeker wol een inleidend karakter dragon, en eenige al- gemeene gegevens en beschouwingen bie den over Uw nieuw terrein. De bedoeling is, dat deze brief zooveel mogelijk bekend gemaakt zal worden en een plaats zal vinden in Uw kerkboden. Wij vertrouwen, dat Gij hartelijk met ons werk zult meeleven. Uw belangstel-, ling, Uw gebeden en Uw gaven zullen on der Gods zegen Zijn Koninkrijk doen komen onder dit 'volk, dat de heerlijkheid der genade van onzen God nog niet kent. Ik heb U te schrijven over: 1e. de ui {gestrektheid van Uw zen- dingslerrein. De residentie (provincie) Solo (of Soe- rakarta) is zeer uitgestrekt, vormt bijna een derde deel van heel het Gereformeerd zendingsterroin Midden-Java, en is ruim zoo groot als een zesde deel van Neder land. Er zijn weinig publieke verkeersmidde len. Uit Djokja loopt een snóorlijn naar Solo, die zich daar in lijnen naar het Noorden en naar hot Oosten splitst. Vor der zijn er twee tramlijnen door een klein deel der residentie. Verrewe^ de meeste plaatsen zijn niet per spoor of per tram te bereiken; groote streken hebben in het geheel geen publiek verkeersmiddel. Op dit oogenblik wordt no.g slechts op zeer enkele -afgelegen plaatsen gewerkt. Maar de Bijbelverspreiding draagt het Woord Gods overal heen, ook naar de afgelegen- ste plaatsen. En als door Gods zegen dat Woord vruchten zal gaan dragen, zal de afgelegenheid veler oorden een zwaar be slag gaan leegen op tijd en reiskosten. De bevolking van heel ons terrein „Midden-Ja va" bedraagt ruim zeven mil- lioen, die van Solo ruim twee millioen. Er wonen 5000 Europeanen en 15.000 Ingezonden Mededeeiingen T&B AK 1 CENT Chineezen en andere „vreemde Oosterlin gen". Het is natuurlijk niet mogelijk, in en kele jaren aan heel die bevolking het Evangelie te verkondigen. Ook dit werk is onderworpen aan de wet van den ge leidelijken groei. En dat is gelukkig ook. Waar zouden hier de arbeidskrachten vandaan moeten komen, en hoe zoudt Gij de gelrlelijke lasten kunnen dragen? Op den duur zal de groeiende tnlandsche Kerk een belangrijk deel van het werk kunnen verrichten en een belangrijk deel der kosten dragen. De residentie Solo behoort bij de „Vorstenlanden", heeft nog zelfbestuur onder twee Inlandsche vorsten. De Soe- soehoenan heeft de helft van bet grond gebied en twee derde deel der bevolking, Prins Prangwadono (Hoofd van het Mangkoenegaransche Rijk) de andere helft van het gebied en een derde deel der bevolking. Deze twee Vorsten staan in vriendelijke verhouding tot de zen dingsarbeiders. 2e De gesteldheid van uw Zendings terrein. De Javanen zijn Mohammedanen, de Chineezen aanhangers van de leer van Confucius. Maar het Mohammedanisme is over het algemeen niet diep in de har ten doorgedrongen. De levensregelen van den Islam worden door het overgroote deel van de So-loneezen niet gevolgd. Wel de besnijdenis op het twaalfde of der tiende jaar, niet het verplichte dagelijksch gebed, het bijwonen der godsdienstoefe- ning.het verbod van gebruik van. var- kensvleesch, wijn en sterken drank, en de verplichte bedevaart naar Mekka. In on derscheiding van hen, die de godsdienst plichten gestreng houden, noemen de an deren zich „gewone Javanen", d.w.z., mensehen, die in hun dagelijksche prak tijk de godsdienstige verplichtingen niet nakomen. Vermoedelijk staat het daarmee in ver band, dat de Soloneezen hijzonder toe gankelijk zijn voor de prediking van het ^Evangelie. In grooten getalo zijn zij be reid kennis te nemen van den nieuwen godsdienst. En over liet algemeen prijzen zij den Christel] jken .godsdienst om zijn leer, zijn bevorderen van <le ontwikke ling (scholen), en zijn barmhartigheid (ziekenhuis). De omzet van Bijbels en andere Christelijke boeken is op uw ter rein dan ook bijzonder groot. (Worde vervolgd.) 7- De oudste onderwijzer. De oudste in dienst zijnde Nederland- scbe onderwijzer, de beer B. J. Koolhaas, hoofd van de Openbare School te Waar denburg, beeft Vrijdag zijn 50-jarig jubi leum als zoodanig en zijn 65-jarigen dienst tijd bij het Onderwijs gevierd. Hllti5«£NLA£® Prov. Staten van Gelderland. In de gisteren gehouden buitengewone zitting der Prov. Staten van Gelderland wend met 31 van de 51 stemmen gekozen tot lid van Ged. Staten in de vacature mr. J. J. Tilanus (G. H.), de heer J. S. F. van Hoogstraten (A. R.) te Arnhem, thans buitengewoon lid van Ged. Staten. De heer B. J. Ringelink (S. D. A. P.) kreeg 13 stemmen en de" lieer K. van Trigt (S. D. A. P.) 1 stem, terwijl 6 slem- men blanco werden uitgebracht. De heer van Hoogstraten verklaarde zich bereid dc benoeming te aanvaarden. De Zomertijd. In verschillende plaatsen wordt een adresbeweging op touw gezet, tot behoud van den Zomertijd. Getracht zal worden d? Eerste Kramer te bewegen het onlwcrp-Braiat niet aan te Aemeri. Dat men met een dergelijke beweging, in ruimen kring gesteund, een goede kans maakt, is, meent het Hdbl., af te leiden uit hetgeen het Voorloopig verslag der Eerste Kamer van 13 Februari j.l. over de begrooting van binnenlandsclie zaken met betrekking tot den zomertijd bevatte. „V e 1 e leden" zoo lezen wij daar „verdedigden den zomertijd. Misschien hoeft de regeering den, aanvangsdatum wel eens 'te vroeg, den einddatum wel eens te laat bepaald, maar overigens ver dient deze volgens hen weldadige, nutti ge maatregel toejuiching. Men ga daar om niet uit den weg voor het rumoer van sommige plattelanders, dat verre oneven redig is aan het ongerief, dat de landbou wers ervan ondervinden. „Enkele leden konden de bezwaren, wclko de zomertijd ten opzichte van het platteland oplevert, billijken cn verklaar den tot de afschaffing te willen medewer ken." Wij hebben in het bovenstaande twee woorden gespatieerd. De passus bewijst in elk geval, dat men in onzen senaat op krachtige instemming met de bezwaren tegen het wetsvoorslcl-Braat kan rekenen en zelfs op meer mag hopen." Weer Buurtverkeer op dc Spoorwegen. Met ingang van 1 April a.s. zal op en kele baanvakken der Nederlandsche Spoorwegen bij wijze van proef het Buurt verkeertarief wederom worden ingevoerd De prijs der buurtverkeer-retourkaar- ten, welke zullen worden uitgegeven voor le. 2e en 3e klasse en op den dag der af gifte geldig zullen zijn in de treinen, die voor buurtverkeer zullen worden aange wezen, bedraagt ongeveer anderhalf maal den gewonen enkele-reis-prij9. Zoo zullen onder meer buurtverkeer- kaarten verkrijgbaar worden gesteld tus- schen de stations onderling der baanvak ken LeidenDen Haag H. S. M., Leiden Woerden. Den Haag S. S.—Gouda. Den Haag H. S. M.Schiedam. Rotterdam D. P. Hoek-van-Holland, Rotterdam D. P. Rijswijk, Rotterdam D. P.Dordrecht, Rotterdam MaasGouda. Wij noemen hier alléén de baanvakken welke voor Den Haag en omgéving van belang zijn. Bovendien zullen in het aanslaande sei zoen goedkoope treinen rijden van Den Haag S. S. en Rotterdam Maas naar Arn hem en Nijmegert en terug en wel op de Woensdagen 18 cn 25 Juli en 1, 8, en 15 Augustus. Do vrachtprijzen voor heen en terug voor deze treinen bedragen 2e klasse 4.— en 3e klasse 2.75. Voorts zullen vermoedelijk nog goed- koopo treinen worden ingelegd van Eind hoven, Vlissingen en Helder naar Rotter dam en terug en van Nijmegen, Arnhem en Hengelo nnar Den Haag cn terug. Nadere bijzonderheden omtrent den loop dezer goedkoope treinen zullen t-. z. t. door aanplak, en strooibiljetten aan de stations ter kennis van het publiek wor den gebracht. Huurverhoogingen van met Rijksvoorschot gebouwde woningen. Het antwoord van den heer Aalberse 'Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op de vragen van den heer Haazevoet, be treffende huurvèrhoogingen der met Rijks voorschot gebouwde woningen, luidt; De eerste vraag kan niet bevestigend worden beantwoord. Ten aanzien van vroeger gebouwde wo ningen is er naar gestreefd, indien de in komsten der huurders zulks toelieten, de woninghuren, die toenmaals zelfs meerma len de exploitatiekosten niet dekten, in overeenstemming te brengen met de huren van in den crisistijd gebouwde gelijksoor tige woningen, opdat b voor rechting van bepaalde groepen van bewoners zooveel mogelijk zou zijn uitgesloten en niet het minst, opdat het verstrekken van bijdra>- gen niet zou ontaarden in het geven van onnoodigen steun. Dat de woninghuren de finaneieele draagkracht der bewoners to boven gaan. kan niet zonder meer worden aanvaard. Integendeel geschiedt de vaststelling der liuren in verband met do inkomens der huurders, die ongeveer 1/6 k 1/7 van het inkomen voor woninghuur moeten afzon deren en waarbij bovendien rekening wordt gehouden met bepaalde omstandig heden (groote gezinnen, enz.) Wanneer inderdaad de dubbele bewo ning en het houden van commensalen toe neemt-, ondanks het feit, dat slechts een. naar hefc inkomen redelijke huur wordt gevorderd, kan zulks niet worden geweten aan de gevoerde huurpolitiek, doch ligt die oorzaak elders. Aasi het Zoeklicht Lekicii, 7 JI r! ïrii). Het tap ver bod dat nu definitief ia ingevoerd, heeft heel wat ontstemming gewekt. 't Is dan ook wel wat erg, dat don mensclien de gelegenheid wordt ontnomen, om hunne met moeite verdiende penljes, per eerste gelegenheid in drank om te zetten! Er wordt nu nog meer gedronken, nl men. 't Blijft nu niet bij een giaas.; maar men haalt het nu bij flosscho:» tegelijk in huis. Ik vermoed echter dat 't wel een beetje mee zal vallen. Er zijn heel wat menschen, die niet zonder moeite een drinkgelagen beid pas- seeren, en die nu op de koffie komea. En er zullen er ook heel wat zijn dia zoo vast van plan waren er e e e n t j e to pakken, maar bij wie 't nooit bij het eer ste borreltje bleef. 't Tapvcrbod is wat lastig voor s nv.ui- gen. En 't verwondert me niet, dat liter en daar ontstemming heerscht Maar als ik tegenover elkaar stel bet genot van do drinkers, en de ellen da ih de gezinnen, de tranen van moeders en kinderen, dan slaat dunkt me de schaal toch heel duidelijk naar een kanr door. Een tapvcrbod is niet het ideaal. Maar bij gebrek aan beter, lijkt het ra* toch een zeer wenscholijke zaak. OBSERVATOR. Ongetwijfeld trekt hefc feit, dat de loo- nen b.v. dalen met 20 en de huren stij gen met 50 bij oppervlakkig beschou wen de aandacht. Een juiste indruk zou worden verkregen wanneer geschreven werd: „Daling ar beidsloon van 1921 of 1922 met 20 cn „stijging huren van omstreeks 1914 met 50 De vergelijking tocli had plaats tusschen onvergelijkbare grootheden, n.l. „vroegere" huren en „latere" loonen. Stelt men, cm het voorgaande te ilïu- sfcreeren, een arbeidsloon van vroeger op 100 en daarna bij do groote loonstijging op maximum 200 dan blijft dit loon ook na daling met 20 op 160 van heb vroegere loon. Bij een stijging per saldo van 60 van het loon is een huurstbpriag van 50 zeker niet ongemotiveerd. Dat er een tijd kan komen, n welken, de woningnood sterk verminden, cn dat de productiekosten van woningen zoc laag zullen zijn, dat ook de daarmede ver band houdende huren lager kunnen zijn dan de thans bedongen huren, en dat die omstandigheid offers van de Overheid zak vragen met betrekking vooral tot de in latere tijden gebouwde woningen, valt wel te voorzien. Het ziet er nog niet naar uit, dat dit spoedig is te verwachten. Dat onder andere omstandigheden wellicht an ders zal worden gehandeld, is geen norm voor toetsing van het beleid oncTcr de tegenwoordige omstandigheden. Hefc antwoord op vraag 2 1. \cr- band met dat op vraag 1 ontkennend lui den. Eerst wanneer in dc toekomst de bouwkosten stabiel zijn geworden, kan worden vastgesteld dc groette van de ex tra bouwkosten ten gevolge van de crisis en de grootte van do daarmede gepaard gaande crisisbijdrage. En eerst dan zal overwogen kunnen wor den de wenschelijkheid van afschrijving met daarmede correspondeerendo maatre gelen, omdat die afschrijving eerst dan practisch uitvoerbaar zul zijn. Een eigenaardigs candidatenlijst. Verleden week Dinsdag is bij de candi- daatsteling voor do a.s. Statenverkiezin gen door het Leger des Heils te Aalten een zelfstandigo lijst ingediend. Het meest verbazingwekkende is echter wel, dab deze lijst precies gelijkluidend i» aan do in den kieskring Zutphen door de Communisten ingeleverde candidatenlijst. Ons A. R. orgaan „De Graafschappcr", voegt aan dit onbegrijpelijk gebeuren het volgende toe: Aangezien wij niet kunnen aannemen, dat het Leger des Heils zich in de poli- met de communistische partij één ver klaart, komen wij met de vraag: hoe heb ben de broeders van het Leger des Heils te Doesburg, die de indiening der lijst be werkstelligd hebben, hefc toch gehad, toen zij onder de vlag van. het Leger Candida- ten van de communistische partij op onze Aaltensche lijst binnenloodsten? In. 't belang van het Leger zelf zal het ongetwijfeld aanbeveling verdienen, dat hierover eenig licht wordt ortstoken." maar nog steeds mooi, met glanzende ar men en schouders, schitterend van juwee- len en eveneens met schitterende glim lachjes. Uit deze glimlachjes kon ik op maken, dat 't een bijzondere gunst was, dat zij de familie Jessop een bezoek kwam brengen, alsof Dr. Jessop de voor naamste van 't land was. En hij, arme man, was een en al buiging en beleefd heid en in de vriendelijke gesprekken werden meer dan gewoonlijk toespelingen gemaakt op den tijd, toen hij zijn fortuin gemaakt had, den tijd, toen Hare Maje steit, koningin Charlotte, hem de eer had aangedaan genadiglijk ziek te worden tij dens zij door Norton Bury kwam. Mevrouw Jessop scheen de eer van de gastvrouw van een gravendoc liter te we zen zeer kalm op te vatten. Zij bewees de gewone beleefdheden en ging toen met mijnheer Brithwood praten; ik hoorde niet, dat zij den naam Ursula noemden. Hij zou haar dus niet zien misschien was 't ook beter. Toch bloedde mijn hart als ik naar hem keek. Ik trachtte mijn aandacht te bepalen bij de Brithwoods. Men moest wel naar haar zien, deze mooie Lady Caroline, wie half Norton Bury vereerde en voor wie de andere helft den neus optrok. Maar ieder kwam onder haar bekoring, want te behagen scheen een deel van haar natuur. Ik was benieuwd, wat John dacht over Lady Ga-: roline Brithwood. Zij kon hem niet ge makkelijk zien, hoewel haar scherpe blik alles cn ieder in 't vertrek scheen op te nemen. Maar toen zaj binnekwam was John wat achteruit gegaan en ons half dozijn mede-gasten, die met hem hadden gepraat, gingen hem schuw uit den weg, als waren zij door schrik bevangen voor de groote kloof, welke er gaapte tusschen John Halifax, de leerlooier, en de Brith woods van de Mythe. Enkelen zagen zelfs schuins naar onze gastvrouw, alsof een schrikkelijk oordeel de arme, onwetende, mevrouw Jessop treffen zou, die zulke tegenovergestelde standen bijeen durfde brengen. En zoo gebeurde 't, dat, terwijl iedereen zich om dc Brithwoods schaar de, John en ik ietwat alleen bij 't raani bleven. Spoedig hoorde ik Lady Caroline vra gen „Mevrouw Jessop, mijn beste vriendin, een oogenblik. Waar is uwe „jeune hér- ros, 1' Homme du peuple"? Ik zie hem niet. Draagt hij belapte schoenen en wol len kousen? Heeft hij een breed gezicht en een wipneus, als uwe paysans An glais?" „Oordeel zelf, mijn Lady hij staal vlak bij u. Mijnheer Halifax laat mij 11 voorstellen aan Lady Caroline Brith wood." Als de schoonc dochter van Lord Lux- more ooit beschaamd gekeken heeft in haar leven, dan deed zij 't op dit oogen blik. „Lui? Est-co vrai! Luit" Zij was een en al verbazing en zij trok haar reeds half uitgestoken hand terug. Neen, John Hali fax uit de hoogte te behandelen was ge-- heel onmogelijk. Hij boog plechtig, zij beantwoordde dat hoffelijk zij ontmoetten elkaar als ge lijken, een „lady" en een „gentleman". Spoedig werd zij echter weer haar zelve. „Ik ben verrukt u to ontmoeten, mijnheer Halifax; ik vereer „le peuplo" vooral" en met een listigen blik op haar echtge noot, die met den Tory-gezinden Dr. Jes sop, Pitt erg in de hoogte stak en den Eersten Consul, Bonaparto «afmaakte „vooral le peuple Francais. Mo compre- ncz-vous?" „Madame, je vous comprend." De dame scheen verbaasd. De kennis van 't Fransch was niet erg gewoon in dio dagen, alleen onder do hoogste stan den in Engeland. „Maar" vervolgde John, „ik moet met Lady Brithwood van meening verschil len, als zij 't Engelsche volk vergelijkt met ..le peuple Francais", zij zijn zeer verschillend van elkaar." „Ach, ca ira, ca ira," lachte zij. „Maar gij verstaat Fransch laat ons in die taal spreken; dan zullen we niemand kwetsen." „Ik kan 't niet vloeiend sprek- ;k heb 't meeste mij zelf geleerd." „Parbtaul Waarlijk u is een geboren „héro" heeft u ooit eene vrouw tot ivriendin gehad? Gij moet, gij zult wezen, „homme du peuple", zijt gij als •zoodanig- goboren? Wie waren uwe ouders?" Ik zag John aarzelen. Ik wist hoe zel den hij die namen noemde, welke in dien ouden Bijbel geschreven stonden hoo heilig die voor hem waren, ^ou hij dezo nu rondbazuinen om dc ijdeïc nieuwsgie righeid van dezo vrouw to behagen? „Madamo" zei hij ernstig. „Ik ben aan u voorgesteld alleen als John Halifax, "t Schijnt mij too, dat zoolang ik dezen geen oneer aandoe, hij voldoende is voor de wereld." „Zeker! zeker! U heeft gelijk; stand is niets een koud, glinsterend marmer, zonder een ziel. Geef mij 't rijke leven. Ik zou liever een straatjongen in do Parijn sche straten wezen dan mijn broeder William in Luxmoro Hall." Aldus sprak zij, soms Fransch, som3 Engclsch en de jonge man antwoordde weinig. Men kon zien, dat zij John Halw fax wel mocht lijdon. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5