gemeentelijke flankondêgin^ Buitengewone School voor Laser Onderwijs. Burgemeester en "Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis: dat gelegenheid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaat sing op do Buitengewone school voor L. O. op eiken werkdag van 5 t/m 17 Maart e.k., des voormiddags van 814 tot 9 uur en op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag bovendien des namiddags van 1 \4 tot 2 uur, bij het Hoofd dier sc.liooi in het schoolgebouw aan de Cae- ciliaslraat; dat voor kinderen die thans een open bare lagere school bezoeken do inschrij ving op de genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het Hoofd der school, waar bek kind thans geplaatst is; dat kinderen, die voor plaatsing op deze school in aanmerking kunnen ko men, gedurende ten minste één jaar een gewone school voor lager onderwijs moe ten bezocht hebben, tenzij hun College van deze bepaling ontheffing verleent; dat het Hoofd der Buitengewone school voor Lager Onderwijs op de tijden, waar op de inschrijving gehouden wordt, alle gewonschte inlichtingen zal verstrekken. N. C. DE GIJSFLAAR, Burgemeester. VAN STBTJEN, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1923. AGENDA. WOENSDAG 7 Maar!. Leiden. Uit voering D. O. S. Stadsgehoorzaal. Aan vang 8 uur. DONDERDAG 8 Maar!. Leiden. Ver gadering A. R. Kiesvereeniging. Boven zaal Amicitia. Aanvang 8 uur. VRIJDAG 9 Maar!. Leiden. Buiten gewone ledenvergadering Chr. H. B. S. Schoolgebouw Witte Singel. Aanvang 8 uur. VRIJDAG 9 Maar!. Leiden. Cursus vergadering Chr. Besturenbond. Spr.: de heer G. Post. Gebouw Natbanael. Aan vang 8 uur. lederen Woensdagavond van l\4-~8 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht* en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 Maart tot en met Zondag 11 Maart waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. v. Driesum, Mare 7G, telef. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 59-1. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Meuscliheid is steeds geopend, coch alleen vror leden vau dit Fonds. van -de liberale partij geen kwaad genoeg gezegd kan worden. De anti-rev. waren de paria's en tegen ben ging steeds dc uitsluiting. Spr. herinnerde aan het werk van Dr. Kuyper en aan dat van mannen als Ds. van Lummel. Behoudt wat gij hebt, aldus eindigde spr., werkt voor een meerderheid der rechtsche partijen en zorgt er voor, dat wij vooraan slaanl Na 't zingen van Ps. 68, vs. 14, ging Ds. van Lummel in gebed voor. Invoerverbod gevraagd. De Federatie van Bonden van Confcc- tief abrikan ten, samengesteld uit den Bond van Ncderl. Confectiefabrikanlen, den Landelijken Bond van Confectiefabri kanten en den R. K. Bond van Kleeding- fabrikanten, schrijft in oen adres aan den minister van arbeid, nijverheid en han del: Het feit, dat door de regeering een stap wordt gedaan in do richting, welke ook wij steeds sedert onzo industrie be dreigd wordt door de valutaconcurrentie als de eenig juiste hebben beschouwd, stemt ons tot tevredenheid. Toch mogen wij niet verhelen, dat het ons pijnlijk ge troffen heeft, dat Uwe Excellentie ge meend hóeft in liet ontwerp tot lijdelijke belemmering van den invoer van schoen-, werk niet mede de confectie-industrie te moeten begrijpen. De Federatie vraagt voor de confectie- nijverheid gelijken steun als voor de schoenenindustrie is voorgesteld. De acfie in het bloemboilenbedrijf. Donderdagmorgen zijn de vertegen-* woordigers van werkgevers- en werkne mersorganisaties wederom bijeen geweest, doch volledige overeenstemming is nog niet verkregen. De werkgevers konden niet verder gaan, dan de toezegging, dat ook over do maand Mei bet zomerloon zou betaald worden, zoodat de onderhandelingen al spoedig op het doode punt stonden, wijl do arbeiders slechts -genoegen wilden ne men om in Mei een uur per dag langer to werken indien van werkgeverszijde be- teekenende concessies werden gedaan het loon betreffende. Tet slotte is door de R. K. arbeiders organisatie St. Deus-Dedit het voorstel gedaan om toe te geven het uur langor werken in Mei bet winterloon van f23 te aanvaarden, mot dien verstande dat voor overgangsmaatregel do loonsverlaging yas ingaat met Mei wanneer het romer- toon begint en voor do 5 zomermaanden i 1 loonsverlaging per week. De werkgevers zullen nu dit voorstel in hun vergadering brengen en wordt dit aangenomen, dan zullen ook de beide an dere arbeidersbonden dat voorstel in hun ne vergadering verdedigen. Daarmede zou dan de zaak zijn opge lost en de dreigende moeilijkheden zijn voorkomen. - I i De verouderde muilkorf. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft een inter nationale prijsvraag uitgeschreven voor een model muilkorf, beter dan het thans bestaande Nederlandsche rijksmodel, ge lijk laatstelijk^ voorgeschreven bij ministe- rieele beschikking van 20 September 1887, waaraan groote nadeelen voor den hond verbonden zijn. In de jury bobben zitting genomen de heeren prof. dr. H. Jakob te Utrecht, W. ten Hoopen, inspecteur van den Vceart- senijkundigen Dienst te Groningen, Ir. R. P. O. D. Wijnmalen to 's-Gravenhage, H. J. Clarion te Hoorn en C. H. van de Roe mer te Rotterdam. De tekst van de prijs vraag is, op schriftelijke aanvrage ver krijgbaar aan het bureau van do vereeni- ging te 's-Gravenhage, Prinses Marie- straat 40. Uit dc Sigaren-industrie. Het „Hgz." verneemt, dat er groote kans bestaat, dat de firma Dresselhuys een order van 50 millioen Senoritas zal krijgen. Het ligt dan in dc bedoeling het werk hoofdzakelijk te verdoelen over Am sterdam, Utrecht, Culemborg en Den Bosch. Er doet zich echter eeno groote moei lijkheid voor en wel deze, dat de bijslag van de overheid, bij de vorige gelegen heid t.50 per duizend bedragend, thans aanmerkelijk hooger zal moeten zijn. vol gens den aanvankelijken eisch zoo hoog, jat het bedrag van den nu gevraagden bijslag vrijwel onaanvaardbaar voor de Overheidslichamen is. Hieromtrent zijn thans onderhandelin gen gaande. DUlTEKLflBaD IN EN OM HET ROERGEBIED. Darmstad!, Mannheim an Karlsruhe bezel. Cuno ach! den toestand ernstig. Be spoorwegen. „Wij bezetten het Roergebied, omdat wij zekerheid voor onze schadeloosstel ling willen hebben." Dit is van officieele Fransche zijden telkens en telkens weer in regeeringsver- klaringen, nota's, persberichten e.d. uit geroepen. Doch de bladen die vrijwel de volks- meening en tevens in den grond van do zaak ook do regeeringsmeening weerga ven, hebben als ware ondergrond van de bezetting genoemd den wenech om Frank rijk een natuurlijke rijksgrens te geven in den Rijn. En nu wordt gemeld de bezetting van nieuw gebied. Fransche troepen trokken over den Rijnbrug naar Karlsruhe op. Bezet wer den de werkplaatsen bij Darmstadt, oen deel van Mannheim en Karlsruhe, fer vergemakkelijking van de douane controle door de geallieerden" merkt het officieele ,Havas-telogram er bij op. Tevens werden do voorsteden van Mannheim ein Darmstadt bezet. Een en ander is gepaard gegaan met de gebruikelijke proteststakingen der Duitsche arbeiders. Bezien we nu als nuchtere Hollanders den algemeenen toestand dan zal in deze taktiek van de Franscben wel niet anders gezien worden dan het plaatsen van voor posten om den Franschen Rijngrens te beveiligen. De Duitsche Rijksregecring ziet dan ook zeer wel de erns! van den toestand in, en bereidt zich op nog verdere bezet ting voor. Cuno heeft, gezien de omstandigheden, zijn plan om Zuid-Duitscliland te bezoe ken, laten varen, en hoeft tegen morgen den Rijksdag bijeengeroepen om tegen maatregelen te treffen. Wel weet de Franschgezinde „Tele graaf" uit dit wijzo besluit den rijkskan selier vrees voor de nationalisten in do schoenen te schuiven, doch redenen om aan een dergelijke tendenz-bericht waar de te hechten bestaan niet. Tegen-maalregelen der Duitsche regee ring staan voor do deur en worden reeds voorbereid of uitgevoerd. De rijkspresident heeft een verorde ning uitgevaardigd, welke iedereen met tuchthuisstraf van niet minder dan tien jaar of met levenslange tuchthuisstraf bedreigt, die tijdens de bezetting van Duitsch grondgebied door een vreemde mogendheid, voor deze mogendheid spionnagediensfen verricht op economisch, politiek en mili tair gebied. Met dezelfde straffen wordt iedereen bedreigd, die spionnen der be zettende mogendheid opneemt, verbergt of hun bijstand verleent. Behalve de vrijheidsstraffen kunnen ook hoeten worden opgelegd tot een maxi mum van 500 millioen mark. Ook voor ziet de verordening in vermogensconfisca tie. Doch ook in het nieuw bezette gebied zelf worden tegenmaatregelen genomen. Reeds bij de eerste schrede in het nicuwbezetto gebied zijn de Franschen op denzelfden vastberaden tegenstand ge stuit als in liet overige bezette land. Dc arbeiders in de spoorwegwerkplaat- sen, de gasfabrieken en electriciteitsvver- ken van Darmstadt hebben het werk on middellijk neergelegd, toen zij onder de bevelen der Fransehen moesten arbeiden. Op het oogenblik kan nog niet worden voorzien, of de opmarsch uit de Palts zich ook zal uitbreiden tot de stad Karlsruhe zelf. In elk geval hebben de autoriteiten aldaar alle noodige matregelen getroffen. Naar men weet, heeft de Badensche re geering reeds vroeger verklaard, zelfs in geval Karlsruhe bezet wordt, do hoofd stad des lands niet te zullen verlaten, maar slechts voor geweld te wijken. Om een requisitie van het spoorweg- materieel te voorkomen, zijn reeds allo locomotieven en spoorwegwagons, die konden worden gemist, naar het Oosten gezonden. Hetzelfde heeft men gistermor gen gedaan mot de meeste vracht- en particuliere auto's "uit Karlsruhe. In Karlsruhe heerscht 1 groote opwinding. Dc bonken en spaarkassen werden be stormd door lieden, die liun geld opeiscli- ten. De scholen gingen eerder uit dan ge woonlijk. In het oude bezette gebied beginnen de Franschen naar het schijnt huu maatre gelen nog meer te verscherpen. In de Palts zijn alle spoorlijnen gemi litariseerd, d.w.z. door de Franschen overgenomen, hetgeeh in de practijk de volkomen stopzetting van het spoorweg verkeer beteeken t, daar de Duitsche spoorwegmannen het werk neerleggen zoodra de Franschen verschijnen. De gevolgen voor de industrie zullen zich vermoedelijk spoedig doen gevoelen. Het centraalstation van Essen, verder de stations Essen-West en Noord en het goederenstation zijn bezet, de ambtenaren uitgewezen, de stationsbus in beslag ge nomen en alle aanwezige goederenwagons die voor een gedeelte geladen waren, door de Franschen weggevoerd. Het gan- sche verkeer staat stil. Te Boclumi blijft do toestand ongewij zigd. Het versperren van den toegang naar do levensmiddelenzaken duurt nog steeds voort. Zij zien- haar artikelen bederven, waarbij hot bederven der marganrine het ernstigste wordt geacht-. Vele winkeliers zijn met arrestatie bedreigd voor het ge val, dat zij de bevolking levensmiddelen verkoopen. Zal het optreden der Franschen bij hun nieuwe maatregelen vooral te rijmen zijn met den wensch om de Rijngrens te bevei ligen, niet het minst komt hier ook bij de zucht om het economisch leven van Duitsehland te vernietigen, door bet Roergebied, het hart van Duitsehland, van zijn verbindingen met het overige Duitsehland te berooven. Op allerlei wijzen tracht men daartoe de spoorwegen in banden te krijgen. Hoogc loonen worden den spoorwegar beiders aangeboden indien zij in Fran schen dienst willen treden. Zaterdag is het hoofdstation te Essen bezet; waarmee allo belangrijke knoop punten in het RoeTgebied aan do Oost zijde van den Rijn in Fransche handen zijn. De Franschen hebben bij de bezetting van het hoofdstation tevens aldaar beslag gelegd op 43 locomotieven en 350 wagons, waarvan 200 met steenkool geladen waren Twintig locomotieven waren reeds wegge voerd voordat de Franschen het station bezetten. De posterijen brengen thans de poststukken per auto naar het dichtstbij- gelegen station, van waar verder vervoer per trein mogelijk is. Het plein voor het hoofdstation is nog afgezet en wordt met pantserauto's be waakt. Op de spoorlijnen zelf heeft een groot aantal Fransclio militairen post ge vat. De Duitsche spoorwegbeambten heb ben liet station verlaten. Het „Journal" verneemt uit Berlijn, dat aldaar een officieus comminiquó is gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat de be zetting van een gedeelte van Mannheim en van den spoorweg van Darmstadt naar Mannheim mogelijk maakt, dat er'zich ernstige verwikkelingen voordoen in het economisch leven van Duitsehland, aangezien na Duisburg de haven van Mannheim Öe groote kolen- haven van het land is. Geen wonder da* Cuno den toestand ernstig achtte. En tevens is weer de alge meene toestand zeer verscherpt! Slaapinfluenza in Frankrijk. Naar de Parijsche correspondent van de „Daily Chronicle" meldt, veroorzaakt Oen nieuwe, eigenaardige ziekte, die als „slaapinfluenza" wordt betiteld, ernstige ongerustheid in verschillende deolen van Frankrijk. De ziekte brak eenjge weken geleden in het Oise-departement uit en heeft in tien dagen reeds vijf personen aangetast. De ziekte openbaart zich door griep- of influenza-verschijnselen, gevolgd, door slaapziekte. Parijsche doktors zijn naar de betref fende plaatsen gezonden, ten einde deze nieuwe ziekte te bestudeeren. KORTE BERICHTEN. Te Londen is het bericht van de nieuwe bezetting sceptisch ontvangen. De Fransche regeering verklaart, dat die maatregel een sanctie is wegens het op zettelijk tot zinken brengen van schuiten door de Duitechers in het Rijn-Herneka- naal. De Londensche bladen wijzen er ech ter op, dat het werkelijke resultaat er van is, dat een nieuw stadium wordt bereikt in de Fransche politiek om het Roergebied van zijn vorbindingen met het overige Duitsehland te berooven. Van Fransche zijde wordt medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht een Duitsch burger in de nabijheid van het centraal station te Essen door een Franschen post is doodgeschoten, omdat hij op het aan roepen van dc schildwacht niet was blij ven staan. In de „Humanité" wekt Boris Sou- varino op tot algemeene deelneming aan do conferentie, die te Keulen zal worden gehouden op 18 Maart, den herdenkings dag van de Parijsche Commune, en die eindelijk zal bewijzen dat er een internati onale solidariteit bestaat. Té Kohlscheid is gistermiddag dc di recteur-generaal van de Eschweiler Berg- werkverein, dr. Westerman, door de bezet- tings-autoriteiten uit zijn ambt ontzet. Twee directouren derzelfde mijn werden gearesteerd. Daar zij hedenmorgen 8 uur nog niet waren vrijgelaten, is het gansche personeel, 15.C00 man sterk, in staking ge gaan. Een leerling van den kapitein van Köpenick Dezer dagen kreeg do gemeente Marz- h,auzen in het Westerwald bezoek van een heer, die een conferentie verzocht mot het gemeentebestuur. Hij verklaarde, dat be langrijke wijzigingen moesten worden aangebracht in de electricitcitsgeleiding, Do gemeente moest erop rekenen, een et maal zonder licht te zijn, daar de gelei dingen vervangen moesten worden. Dc raad gaf zijn toestemming. Do volgende dag verschenen ecpige monteurs, dio hot ge- heele net in het dorp afnamen en met be hulp van eenige inwoners het koperdraad op een wagen laadden en na het station brachten. Eenige dagen verliepen, tot ten slotte den raad, die in het donker zat, een licht opging en men begreep bij den neus te zijn genomen door een handigen oplich ter. Het zal cenigen tijd duren, voordat de Bchado is hersteld. Generaal Dcgoutlc heeft tot do Rijks bank een telogram gericht, waarin hij ver klaart, dat hij de inbeslagneming van het. haar toebehoorende bedrag van 12.8 milli ard mark handhaafde. Zij is geschied op grond van het feit, dat Duitsehland sedert 33 Jan. de betalingen overeenkomstig het Rijnlandverdrag voor de Fransche en Bel gische bezettingstroepen niet heeft ver richt. Daartegenover verklaart Degjoulte zich bereid de in beslag genomen cliché's der Rijksbank te Dusseldorf terug te geven onder voorwaarde, dat bevestigd wordt, dat de zegels ongeschonden zijn, cn dat ook officieel in de Duitsche pers wordt medegedeeld, dat dc cliché's met onge schonden zegels zijn terug ontvangen. Een zwerftocht op zee. Te Grimsby zijn een 12-tal visschers teruggekeerd die sinds een maand vermist werden en reeds worden dood gewaand. De visschers waren aan boord van den trawler „Sargon" uit Grimsby ter visch- vangst vertrokken en den 2den Februari aan do Noorsclie kust gesingnaloerd. Zo hadden den 8sten Februari te Grimsby terug moeten zijn, maar een hevige storm stak in do Noordzee op en, daar men niets van den trawler meer hoorde, meen de men, dat hij met man en muis ver gaan was. Do families van de opvarenden gingen alle in den rouw op één na, welke nog steeds op den terugkeer der schipbreuke lingen hoopte. En terecht, want uit IJs land komt nu het bericht, dat de onfor tuinlijke bemanning van den trawler zon der proviand en zonder brandstof te Rijk- javik is geland. Zestien dagen lang leefde de equipage van visschen en, bij gebrek aan andere brandstof, had zij verscheidene houten onderdeelen van den trawler opgestookt Men kan zich de vreugde van de fami lieleden van de opvarenden voorstellen, toen zij de tijding van hun behoud ver namen. KERK EB8 SCHOOL NED. MERV. K^RK. Drietal: Te Delfshaven (vac.-J. P. van Bruggen), Dr. K. J. Brouwer te Doe- tinchem, Dr. F. W. A. Korff te Hemste de en A. K. Straatsma te.Meppel. Aangenomen: Naar Harderwijk, G» C. H. Bos, cand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Sexbierum, S. van Dijken te Zweeloo Te Moerdijk M. Fa- ber te Serooskerke. Bedankt: Voor Stad a. li. Haring vliet, J. P. Visscher te Niouw-Lekker- land. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Paterson (New-Jer sey Noord-Amerika), M. Hofman te Rijs- sen. Te Kalamazoo (Michigan, Noord- Amerika) A. Verhagen te Middelburg. Beroepbaar verklaard. De heer D. J. B. Allaaxt, Tlieol. cand. te Harlingen, is in de vergadering der classis Franeker praeparatoir geëxami neerd en met algemeene stemmen toege laten om te staan naar het ambt van Die naar des Woords in do Geref. Kerken. De heer A. kan voorloopig nog geen be roep in overweging nemen. 50 Jaar predikant. Op den 9en Maart e.k. zal dr. Jac. Bar bas, predikant bij de Ned. Herv. Gem. to Schaarsbergen, den dag berdenken, dat hij voor 50 jaar als predikant in de Ned. Herv. Kerk bevestigd werd. Ds. Barbas diende achtereenvolgens de gemeenten Gerkesklooster, Buren, Bom mel en Schaarsbergen. Algemeene Svncdale Commissie. De voorjaarsvergadering der algemeene synodale commisie der Ned. Herv. Kerk wordt 15 Mei a.s. in Den Haag geopend. C. Brugqeman. t Te Davos (Zwitserland), waar hij her stel van gezondheid zocht, is op 29-jari- gen leeftijd overleden de heer C. Bruggo- 'man, hoofd der Chr. school te Berkel (Z.-H.). Slechts korten tijd mocht hij aan dezo school arbeiden. üït de amstEwm RIJNSBURG. (Vervolg Oranjcvereeniging.) De vice-voorzitter, do beer D. Zwaan, gaf een verslag van de gehouden bespre kingen inzake de samenwerking. De Oran- jevoreen. had haar feestprogramma reeds vastgesteld, waarbij de gebeele dag was bezet. Er werd echter gezegd, dat bij do jubileumfeesten samenwerking zou plaats hebben. Ds. Broekstra was heb bestuur dankbaar voor het trachten om propa ganda te maken. Spr. vroeg of heb niet mogelijk was een vergadering te beleggen als voor-^Pro Rege, en dan in het bijzonder doel en middelen van do Chr. Oranjever- eeniging goed uiteen te zetten. Met de uiteenzettingen van den heer Zwaan, nader toegelicht door den heer O. Vianen, kon spr. zich vereeiïigen. Het verslag van den Secretaris werd daarna onder dankzegging aanvaard. Daarna bracht do heer S. S cho n e v e 1 d verslag uit als penningmeester. Dc toestand van de kas is tamelijk gun stig. Zij sluit met een batig saldo van f 160.80. Naar aanleiding van de opgelezen pos ten van uitgaaf, w.o. een van levering door een niet-plaatsgenoot drong de heer Kralt aan, daartegen to waken en zooveel mogelijk bij de plaatsgenoot-en te koopeii. Do pennigmeester deelde mede, onder welke bijzondere omstandigheden daartoe was overgegaan, en gaf de verzekering dat niet in het minst met opzet, oen plaats genoot was gepasseerd. Bij de hierop volgende bestuursverkie zingen, wegens periodieke aftreding van de heeren S. Schonevcld, D. v. Biezen en D. den Haan, werden de aftredenden met groote meerderheid van stemmen herkozen De heer v. B ie z c n, afwezig, zal met de herbenoeming in kennis worden gesteld de beide andere heeren namen deze aan. Namens het bestuur werden vervolgens eenige mcdcdcclingen verstrekt. Ie. Dat met Julianadag een feestverga- dering zal worden gehouden in dc Herv. Kerk, met als spreker Ds. Douma van 's-Gravenhage,vermoedelijk inct medewer king van een Muziek-Vereeniging. 2e. Omtrent do jubileumsfeesten. Op initiatief van den heer Burgemees ter was een bijeenkomst gehouden van de besturen der beide Oranje-Verccnigin- gen. Aldaar was besloten 5 September in de drie kerken dankstond te houden, onder de plaatselijke predikanten, 's middags li uur kinderfeesten cn 7 uur 's avonds *eest- samenkomst in een der kerken. Den Gen September 's morgens bloemen corso, daarna vakoptocht, 's middars spe len voor de rijpere jeugd, 's avond gon- deltocht, waarbij de Zang-Vereenigingcn zouden worden uitgenoodigd in dc gondels plaats te nemen. Na 7 uur 's avonds zou de muziek in rukken. Dit wa§ in groote trekken het program ma, dat echter nog wel gewijzigd kan wor den.. Een commissie zou worden benoemd om alles in de onderdeelen te regelen. Tevens zou worden voorgesteld om 's middags tusschen 4 en 7 uur een 6pel te organiseeren, n.l. „De - van Breda." Met het oog op de ^wer king van de Oranje-Vereeniging zag spr. gaarnedit programma unaniem aangeno men. Ds. Broekstra zou gaarne gezien heb ben, dat de feesten werden gehouden op 6 en 7 September en dat dan op 6 Sep tember werd aangevangen met de herden kingsdiensten. De heer S. S ch o n c v c 1 d zeide, dat het feeat oorspronkelijk op dio dagen was bepaald, maar dat voer vele inweners do Vrijdag een te lastige dag was om feest to vieren. Do heer T. Kralt als bloemenhande laar, had ook bezwaar tegen dien dag. Nadat hierover zeer langen tijd was ge sproken, en de verschillende nadeelen en voordeelen waren overwogen, zette Ds, Brookstra nader zijn standpunt uit een. Zoo ecnigszins mogelijk, meende spr., moesten de feesten op 6 en 7 September gevierd worden, en op den herdenkings dag, dus den 6en Sept. de kerkdiensten gehouden worden, en daarna pas het feest. Wanneer echter gewichtige plaatselijke omstandigheden dit verhinderde had spr. geen bezwaar de feesten te verzetten naar Woensdag, maar wel bad spr. be zwaar om de herdenkingssamenkomsten op 5 Sopt. te houden, dus voor den eigenlij ken dag. Maar spr. bleef den voorkeur ge ven aan bet aanvangen op 6 Sept. met de kerkdiensten, die zoodoende leiding kon den geven, aan de feesten op 7 Sent. Nadat hierover ook nog verschillende andere leden het woord hadden gevoerd, werd het bestuur gemachtigd een aantal leden te benoemen, om to confereeren met leden van de andere Oranjcvereen. en het feest te organiseeren. De lïeeren T. Kralt cn J. den Haan waren aangezocht, de boeken van den penningmeester té controleeren. De beer J. den Haan deelde mede dat liet be heer correct bevonden was, waarop dö voorz. den penningmeester dank zcido voor zijn zorgvuldig beheer.. Rondvraag. Do heer Heemskerk drong er op aan, met het oog op de repe tities, de zangvereenigingen spoedig om medewerking te vragen. Hiermede zal rekening wordon gehou den. Nadat nog gezongen was Psalm 84 ging Ds. Broekstra voor in dankgebed. OEGSTGEEST. Woensdag a.s. zal in J ren o" een muziekavond gegeven worden om het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk to steunen. Verschillende bekende muziekbe oefenaars hebben zich bereid verklaard hunne medewerking te verleenen. En het doel en hetgeen ten gehoore wordt ge bracht zal de gang naar „Trene" de meen te doen loonen. Nu de Gemeenteraad goed gunstig heeft beschikt op het verzoek van het bestuur der Chr. School, is men over gegaan om één locaal van de Gem. School in gebruik te nemen. De tweede klasse van die school ontvangt daar nu onderwijs en er is een goede regeling ge troffen om mogelijke stoornissen te voor komen. Op den Rijksstraatweg na- bij de „Slaag" is men nu bozig dc hinder lijke hoornen te- rooien en het struikge-, was zoo laag te kappen, dat een ruim uit zicht wordt verkregen, hetgeen oen zeer. goede verbetering is voor het drukke .vor- kere op dit gevaarlijke godeelte van den straatweg. ZOETERW OUDE. In de Zustorsschool in de Zuïdbuurt alhier is 's iachts ingebro ken. Het ge8lolene bestond alleen uit den inhoud van een missie (zcndings)-bnsjc. Een mager resultaat dus Nu ook de heer Jac. v. Haastert bedankt lieoffc voor zijn benoe ming tot lid van den raad, zal het hoofd-

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2