Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT i4*geftMEs3*£ürspiiiJ3 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 3de JAARGANG. - DINSDAG 20 FEBRUARI 1923 - No. 875 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AU» VEttTENTiE- PiAUS Gewone advertentiën per regel 22Vï cent. Ingezonden Mecfedeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijko reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden. ^-ordeB V Tegen Rome. Er is den laatsten tijd een krachtige anti-Roomscho actie aan het opkomen. Er wordt geageerd tegen den Roomschen invloed, tegen do machtsuitbreiding van Rome Ook tegen de Roomsche beginselen? We zouden hot laatste niet zonder meer toestemmend durven beantwoorden. Men zoekt het over het algemeen aan den omtrek. Wanneer men de „beweging", want dat is het langzamerhand geworden, nuch ter bekijkt, dan ontkomt men niet aan den indruk' dat Rome zich van al die actie bitter weinig aantrekt eu ook niet be hoeft aan te trekken. Zelfs zou het tegendeel gezegd kunnen worden. Immers, heel die beweging gaat voor een groot deel langs Rome heen. Op sommige plaatsen is het vorig jaar een anti-papistische hetze ontketend, niet in de eerste plaats om Rome, maar wel om de A n t i-R evolutionaire Partij te treffen. Rome werkt, zoo heette het, Rome grijpt naar do macht, Rome verdeelt ons volk in twee groepen, Rome brengt de nationale eenheid in gevaar, Rome be- heerscht straks heel ons volksleven en dus, zoo luidde dan de conclusie steunt en stemt in geen geval do anti revolutionaire candidaten. J)eze aotie heeft de anti-revolutionaire partij ongetwijfeld kwaad gedaan; er gin gen hier en daar heel wat stemmen ver loren, maar Rome had onder dit alles niet in 't minst te lijden. Den laatsten tijd is het de Herv. Geref. Staatspartij, die zich geweldig roert. Deze partij strijdt zoogenaamd tegen Rome, maar in werkelijkheid is het er om te doen de Ghr. Hist. Unie te verzwak ken. De leiders van de H. G. S. zijn voor liet meerendeel menschen die zich nooit om de staatkunde hebben bekommerd. Ds. Gravemeijer verklaarde het vorig jaar, dat hij tot nu toe nog nooit de moeite had gedaan aan een stemming deel te nemen. Heel de staatkundige beweging had hij langs zich heen laten gaan, zonder zich to bekommeren om de roepine. dio hij als burger van den Staat heeft. En de heer Hagen, die thans in de rol van Hervormer optreedt, heeft al even min eenigen invloed getracht uit te oefe nen. Het ligt voor de hand dat het bij het meerendeel van do volgelingen van deze politieke vrijbuiters wel niet anders zal zijn. Voor een deel bobben ze tot nu toe ge slapen en voor een ander deel zijn ze ge- recruteerd uit de Ghr. Hist Unie, die men nu, evenals de A. R. Partij heftig be- kamp.t Het is niet onmogelijk, dat deze partij straks in zooverre haar doel zal bereiken, dat zij een der Kamerzetels in beslag neemt. Maar dat zal Rome niet schaden. Eer het tegendeel. Hoo meer de Protestantsch Christelijke groepen worden verzwakt en legen elkaar in het harnas gejaagd, hoe meer de in vloed van Rome, dat over een constante macht beschikt,, toeneemt. Terwijl de Protestantsch Christelijke groepen bezig zijn elkaar in onderlingen strijd te verscheuren, werkt Rome rustig door. Op maatschappelijk en staatkundig ge bied. En niet minder op geestelijk gebied. Want terwijl men z.g. strijd tegen Rome en voor de Protestantsche begin selen, en voor de Ned. Herv. Kerk, laat men rustig toe, dat de leer van die Kerk ondermijnd wordt. Dezer dagen hebben wij kunnen lezen dat een predikant-, die twee Hervormd® Gemeenten dient, openlijk verklaarde dat „dc oude God is gestorven". Hij bestreed zoowel de vrijzinnige als de orthodoxe Godsvoorstelling cn conclu deerde dat de „oude" God was gestorven ;n dat de mensch God had weergevonden in zich zelve, in deze wereld en op deze aarde. Is het niet ontzettend! Daar betreedt een godloochenaar den kansel om propaganda te maken voor neidensche wijsbegeerte. Van een ander (emeritus) predikant, werd onlangs in do Nederlander meege deeld, dat hij den 2on Kerstdag te Rijs wijk begon met den Bijbel van den kan sel te verwijderen om daarna een pro-; pagandaredc te houden voor de S.D.A.P. Zoo wordt ons volk ontkerstend. En zoo krijgt Rome een kans. Want de mensch snakt toch altijd naar religie. liet is niet toevallig, dat in het moder ne Noord-Holland, waar de vrijzinnige predikanten de kerken hebben lcegge- preekt, Rome groeit. Daarom is de hetze, die in schijn tegen Rome is gericht, maar die in werkelijk heid de Protestanten verscheurt, zoo be treurenswaardig. Laat men Rome bestrijden. Maar dan principieel. Door kracht tc zoeken in, en vast te houden aan Gods Woord en door dat [Woord te brengen onder ons volk. STAPSMIEUWS BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN. B. en W. stellen aan den Raad voor over te gaan tot den bouw van 162 arbeiders woningen. Aangezien de Regeering hot verleenen van voorschotten overeenkomstig dc wo ningwet voor den bouw van arbeiderswo ningen aanmerkelijk heeft beperkt en dientengevolge in het afgeloopen jaar van het Rijk slechts voor een betrekkelijk ge ring aantal woningen in dezen vorm steun kon worden verkregen, hebben B. en W. overwogen, welke weg ware te bewande len, om tot den bouw op ruimer schaal te geraken. Het stond echter bij B. en W., den fi- nancieelen toestand van de gemeente in aanmerking nemende, aanstonds vast, dat de gemeente, indien zij den bouw zelfstandig ter hand nam, eenigen gelde- Iijken steun van het Rijk niet zou kunnen -ontberen én dat de te bouwen woningen van hoogst cenvoudigcn aard moesten zijn, opdat huizen werden verkregen met huurprijzen, die binnen het bereik ook van de minder gesitueerden zouden liggen Immers de ervaring met de bouwvereni gingen in den laatsten tijd in het alge meen opgedaan, had geleerd, dat van deze niet in de eerste plaats de bouw van der gelijke woningen, hoewel ook daaraan behoefte bestond, was te verwachten. Het kwam B. en W. voor, dat de ge meente met premie van het Rijk lot den bouw van een aanzienlijk aantal wonin gen van het door hen bedoelde type zou kunnen overgaan. De gemeente zou als dan voor elke woning een bijdrage ineens ontvangen van ƒ300 en het verdere bouw- kapitaal geheel zelf moeten verschaffen. Nadat B. en W. zich haddon vergewist, dat de gemeente voor de toekenning van oen dergelijke premie in aanmerking zou kunnen komen, gaven zij opdracht tot-het ontwerpen van de noodigo plannen voor den bouw van woningen op de aan dc ge meente toebehoorende, zeer gunstig gele gen, terreinen benoorden den Heerensin- g-cl, Sectie K. Nis. 333 cn 1836 en Sectie K Nos. 2830, 2829, 294, 296, 297, 2748 en 3612, welke terreinen werden aangekocht resp. bij raadsbesluit van 11 April 1921 en 29 Mei 1922 Aantal woningen. liet resultaat van een en ander was, 'dat een ontwerp werd gemaakt, bevattende 162 baksteenen beneden- cn bovenwonin gen, vvaarvan 52 woningen met 1 slaapka mer, 76 met met 2 slaapkamers cn 34 met 3 slaapkamers. Behalve de slaapkamers, treft men in elke wonin.g afgezien van bergruimte enz., een woonkamer cn een keuken aan. In aansluiting aan het bereids in ue zitting van 6 December 1922 omtrent den voorgenomen bouw te berde gebrachte, kunnen B. en W. tot hun voldoening thans mededeelen, dat de Regeering aan dit plan, ook wat de details betreft-, reeds bare goedkeuring heeft gehecht en. zolfs machtiging heeft gegeven inmiddels met den bouw een aanvang te rnaken, zoodat op de toekenning van de premis de of- ficieele beschikking is om administratie ve reden nog niet in ons bezit mag wor den gerekend. Bouwkosten. Dc totale bouwkosten moeten worden geraamd op 460.552. In mindering komt een premie van 4P.600, zoodat voor re kening van de gemeente blijft een bedrag van ƒ411.952. Voor wat den eigenlijken bouw der woningen aangaat, ligt aan deze raming een bindende prijsopgave ten grondslag. De N.Y. Technisch Bureau van H. Rutgers te Warmond, die momenteel ook in andere steden grooto werken onder handen heeft en off het gebied van massa- bouw geacht mag worden grooto'ervaring te hebben, heeft zich namelijk bereid ver klaard den bouw der woningen op zich te nemen voor dc som van ƒ356.152. Bij deze prijsopgave, welko B. en W. zeer aanne melijk voorkomt, doch die slechts tol 1 Maart a.s. geldt, is er o.a. van uitgegaan, dat de plafonds der huizen wordeng e- stucadoord, dat de woningen, ter keuze van de gemeente, worden behangen of met koud waterwerf worden behandeld, dat de buitenmuren aan den binnenkant worden bespoten met asphalt lot wering van vocht en dat alle scheidingswanden tusschon de kamers cn gangen slechts uil metselwerken bestaan, dat dc schoor steenmantels van tegels cn do voordeur dorpels van steen worden vervaardigd en eterniet niet wordt gebruikt; dat onder de houen vloeren een waterdichte gemetsel de- of betonvloer wordt gemaakt en dat het terrein door de gemeente bouwrijp ter beschikking wordt gesteld. Voorts dat, behalve de eigen voorlieden van dc N.V., alleen Leidsche werklieden op het werk mogen worden gebruikt en het timmer werk slechts te Leidenof in de fabriek „Pa- dox", waar een groot aantal Leidsche werklieden werkzaam zijn, mag worden vervaardigd. Een en ander zal krachtig tot de bestrijding van de werkloosheid in onze gemeente bijdragen. B. en W. achten het geraden op de aan bieding van de N.V., nu door de verscher ping van den internationalen toestand op de bouwmalerialenmarkt weer meerdere onzekerheid heerscht, in te gaan. H u u r p r ij s. Wat de cxploitatievooruitzichlen be treft, de tevens hierbijgevoegde begroo ting doet zien, dat een gemiddelde huurprijs van 3.87 wordt vereischt om een sluitende rekening te verkrijgen; het spreekt vanzelf, dat de huurprijs b.v. voor de woningen met 1 slaapkamer op een lager bedrag zal kun nen worden bepaald. De exploitatie. Hoewel B. en W. er zich van meenen le moeten onthouden thans reeds een voorstel daaromtrent te doen, zou het hun tooh niet ongemotiveerd voorkomen, in dien de gemeente, in aanmerking nemende de bestemming dezer woningen, op de huur zoo noodig een bijslag verleende tot zoodanig bedrag, dat het Hoor de gemeen te te brengen offer ongeveer gelijk st-ond met dc door het Rijk te verleenen bijdrage in eens. Of daartoe moet worden overge gaan cn zoo ja, in welken vorm, kan, naar het hun toeschijnt, beter later onder de. oogen worden gezien, wanneer de wonin gen in exploitatie worden genomen en de draagkracht van de huurders meer be kend is. Zooals B. en W. hiervoor reeds met een enkel woord opmerkten, zouden zij deze woningen in de eerste, plaats wil len bestemmen voor de'•minder gesitu eerden onder dc arbeiders, die niet in staat zijn de huurprijzen van de wonin gen, die te dezer stede gemeenlijk door de bouwvercenigingen worden gebouwd, te betalen. Voor deze woningen zouden o.a zonder dat tot onmiddellijke opruiming van de z.g. krotten wordt overgegaan al lereerst zij in aanmerking moeten komen, die thans op ten cenenmalo onvoldoende wijze zijn gehuisvest, aldus B. cn W. Ten aanzien van de wijze van exploitatie liopen B. en W. den Raad, bij aanneming van dit voorstel, zoo spoedig mogelijk eèn afzonderlijko voordracht te doen toeko men. Zij kunnen echter reeds thans me dedeelen. dat hun aanvankelijke gcclachto is een woningbouwvereniging met do ex ploitatie te belasten of, indien dit op be zwaren mocht stuiten, een speciale stich ting daartoe in het leven te roepen. zoo<- dat de eigendom der woningen aan de ge meente verblijft. Het behoeft echter geen beloog, dat de gemeente, welke vorm van exploitatie ook wordt gekozen, in alle ge val een eventueel tekort voor hare reke ning zal moeten nemen. Do begrotingsstaat, dien wij hierbij ter vaststelling aanbieden, behoeft een korte toelichting. Het totaal benoodigde bouwkapitaal, bedraagt, met inbegrip van de premie, 460.552. Hiertoe behooren ook dc kosten van den grondaankoop ad ƒ27.532.75. Aan gezien voor den grondaankoop reeds vroe ger een begrootingsregeling plaats had, kan thans worden volstaan met een uit gaaf van ƒ460.552 ƒ27.532.75 433.019.25 te ramen; daartegenover slaat een ontvangst wegens premie uit 's Rijks kas van 48.600, terwijl het restant ad 384.41925 uit leening moeten worden ge vonden. Het bovenstaande is tevens 'te beschou wen als een prae-advies op de door de he er en Dubbeldeman en Knuttel ingedien de voorstellen. Omtrent deze voorstellen zijn, na het voorgaande, nog slechts enkele opmerkin gen le maken, aldus B. en W. Zooals zij reeds meermalen aantoonden is de kans om voor een eenigszins groot aantal woningen rijksvoorscliot te ver krijgen, uiterst gering. Nu lieeft hun Col lege bij de Regeering pogingen aange wend om, behalve voor de 162 door de ge meente te bouwon woningen, bovendien nog voor een aanzienlijk, aantal door bouwverenigingen of eveneens door de gemeente te slichten woningen premie in uitzicht gesteld to krijgen. Bij liet Rijk is dan ook o.a. tevens in behandeling een aanvraag van de vcreeniging .„Do Een dracht" om premie voor den bouw van 120 arbeiderswoningen op een terrein "be noorden den Lagen Rijndijk, op welke aan vraag, naar B. cn W. meenen le mogen vertrouwen, gunstig zal worden beschikt. Het ligt in «hun voornemen, zoodra de pre mie voor deze woningen is verkregen, bij de Regeering opnieuw aan te kloppen voor verderen steun. In dit verband kunnen zij voorts mededeelen, dat zij dezer dagen van den Minister va Arbeid, Handel cn Nijverheid, na een langdurige correspon dentie, eindelijk bericht ontvingen, dat in het loopend kwartaal de noodige rijks- voorschotten zullen worden gereserveerd voor den bouw van 52 woningen. Binnen afzienharen lijd is derhalve de bouw van een aanzienlijk aanlal woningen te wach ten. Mede in het belang van de bestrijding van de werkloosheid dient de bouw van een zoo groot aantal woningen echter ge leidelijk te geschieden. Het tijdstip voor den bouw van wonin gen, met de bedoeling om na bare vol tooiing onmiddellijk tot opruiming Van krotten over te gaan, achten B. er. W. eerst aangebroken, wanneer het woning tekort op voldoende wijze is ingehaald, hetgeen thans nog niet het geval is. Trou wens, de Regeering zou ook niet bereid zijn voor een dergelijken bouw premie of voorschot toe te kennen. Op een door B. en W., in verband met het bekende rap port van de Gezondheidscommissie, aan de Regeering gestelde desbetreffende vraag ontvingen zij ten antwoord, dat de gemeente alleen voor steun in aanmer king zou kunnen komen, indien de bouw geschiedde uitsluitend lot voorziening in het woningtekort en niet tot verbetering van de volkshuisvesting (opruiming krot ten-, daar hiervoor de tijd nog niet was aangebroken. Mr. J. C. van der Lip. Mr. J. G. van der Lip, wethouder van Onderwijs, zal bij de komende verkiezin gen voor den Gemeenteraad niet op nieuw een candidatuur aanvaarden. Ondanks de pressie van verschillende zijden op hem uitgeoefend, heeft hij toch tenslotte besloten zich niet meer beschik baar te stellen. Zijne drukke werkzaam heden noopten hem dit besluit te nemen. Onze Gemeenteraad lijdt wel gevoelige verliezen. Gisteren hebben wij moeten melden dat de heer J. de Lange, oud-wethouder van Financiën, die in het college van B. en W. zoo uitnemend op zijn plaats was, zich niet meer beschikbaar kan stellen en nu gaat ook de heer van der Lip heen, tegelijk men den sympathieken wethouder van Financiën, den heer Bots. Ongetwijfeld zullen tal van Leidenaars deze figuren, die zooveel in het belang der Gemeente hebben gedaan, met leed-v wezen uit den Raad zien verdwijnen. Het zal niet gemakkelijk blijken, hen tc vervangen. Bazaar Luth. Kerk. Een bazaarhet middel om geld bij elkaar le krijgen, hoorden we onlangs iemand opmerken. De waarheid is dat bazaars immer druk bezoek hebben. Dit bleek ook weer bij do gisteren geopen- Ae.... tentoonstelling zouden wo liaast zeggen, want inderdaad, de heelc opzet deed ons daaraan denken. De ..Stands" zijn hoogst intiem en met veel élegance aangekleed met balikbe- drukte doeken, welwillend afgestaan door de Leidsche Katoen fabriek. De wijze waarop de artikelen, ondanks hun „alledaagschheid" zooals b.v. de groote stand levensmiddelen zijn opge steld, dringt tot koopen. Alles is even aantrekkelijk en de vrien delijke verkoopsters zijn in een woord onweerstaanbaar, vooral wat hun ver koopkracht betreft. Een gedetaileerde uiteenzetting te geven van de verschillende artikelen is ondtion- lijk. Men ga, zie en koope! We vreezen uit de school te klappen als we zeggen, dat bijna de geheele verkoop som winst is. Niet door de hooge prijzen, integen deel,- zelden zagen we die zoo billijk, maar omdat zeer vele artikelen geheel gratis zijn geschonken. Ook bij de inrichting der bazaar ruk7 ten vrijwilligers op. Wc noemen slechts de fa. Janssen, Stoffeerder; Spruilcn- burg, Timmerwerk en niet te vergeten de eveneens zoo zeer bekende fa. De Vries en Stevens, die voor een keurige feestver lichting zorgde. Doch behalve de verkoopafdeeling is er ook ruime gelegenheid tot ontspanning. Een viertal muziekgezelschappen, waar van alleen de namen Groene bootje en Gezelschap „Bürsch" hoorden noemen, zullen hun welwillende medewerking ver leenen. Daarenboven kan men iu een hoogst ge zellig zitje genieten van de gratis thcc- schenkerij van de fa. van Nelle. Verder werpspelen, grabbelton, raad- wedstrijden, verlotingen. Mijn liefje wal wilt ge nog meer! Als klap op de bazaar vuurpijl goocli el- voorstellingen van de Gebr. Mahu, die heel wat jongeren achter de geheimzin nige gordijnen zal doen verdwijnen. Veel en hard is er voor de bazaar ge werkt. Wij noemen als staaltje van de beloonde belangstelling nog een groote pop in oud- Gorkumscbe weesliuis-kleederdracht(1607) door een belangstellende toegezonden. Dat de wensch van Ds. Meijere, in zijn openingswoord geuit dat velen gaten in de beurs mogen krijgen opdat het gat in het dak der Lutherschc Kerk moge wor den gestopt, in vervulling gal Onder groote belangstelling werd gisteren op de begraafplaats ..Rhijnhoff ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. A. van Rhijn, oudste dienstdoend geneesheer en oud-lid van den gemeente raad alhier. Namens de afd. Leiden van de Mij. tot bevordering der Geneeskunst voerde de afdeejingsvoorzitter d r. E. Gorter het woord; als oud-voorzit ter van bet Leidsch Schaakgenootschap „Palamedes" sprak de tegenwoordige voorzitter d s. R ij n e n- berg on voor bet Ziekenfonds „Zorg in den Tijd", waaraan de overledene vele jaren zijn beste krachten gaf, de hceren Golpa en Duyster. Nadat de familie en vrienden bloemen in het graf hadden gestrooid, bedankte een zoon voor de laatste eer aan den overledene bewezen. - Bij enkele candidaalstelling is gis teren gekozen tot assessor I collegii van het Leidsch Studentencorps de heer S. M. S. de Ranitz candidaat van het afgetre den collegium. De Leidsche Geiten-fokvereeniging is voornemens binnenkort weer een ten toonstelling te organiseeren. Het bezoek van den Koning van Zweden. Naar gemeld wordt zal de Koning van Zweden bij zijn bezoek aan de Koningin vergezeld zijn door de volgende heeren: Bran ting, minister-president en Minister van Buitenlandsche Zaken in Zweden; baron Ralamb, lste-hofmaarschalk; vice- admiraal graaf Ehrensvard; Sangren ge volmachtigd minister, particulier secreta ris van den Koning; Killer kamerheer; dr. Olin, lste-geneesheer; De Reuters* kjöld, gezantschapssecretaris, secretaris van minister Branting, en majoor Gadd, adjudant. Bestrijding van het Mond- en Klauwzeer. Op do vragen van den heer Rappard betreffende het kennis nemen door een commisie van deskundigen van de onder zoekingen van professor Pfeiler in Jena, in verband met de bestrijding van het mond- en klauwzeer heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnon- landsche Zaken en Landbouw het volgen de gcanwoord: De aangelegenheid, bc-docld in de vra gen van den lieer van Rappard. is onder- geteekende bekend en heeft zijn warmo belangstelling. Uit een door dr. de JBliock, hoogleeraar aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool, uitgebracht verslag eener door hem in Juli en Augustus 1922, ingevolge op dracht,'gemaakte studiereis, waarbij ook een bezoek werd gebracht, aan het labo ratorium van professor Pfeiler te Jena, vernam hij reeds, dat het dezen zoude ge lukt zijn, de smetstof van het i®ond- en klauwzeer kunstmatig in bepaalde voe dingsbodems le kweeken Sindsdien schijnt er in den stand van het vraagstuk weinig verandering te zijn gekomen. Ondergetoekende zal evenwel gaarne medewerken tot een verdere oplossing van het mond- en klauwzeervraagstuk in deze richting cn is voornemens, zoo hem blijkt, dat dit van nut kan zijn, deskundi gen opdracht te geven zich hiertoe naar Jena te begeven, ten einde zich met pro fessor Pfeiler in verbinding te stellen. Voor en nadeelen zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan de Kamer do gegevens verstrekt, noodig voor de beoordceling van de voor- en nadeelen, verbonden aan den zomertijd. Deze gegevens zijn op de griffie ter iiw zage van dc leden gelogd. Met groot verlof. De dienstplichtigen der lichting 1922, sedert 16 Maart 1922 voor eerste oefe ning onder de wapenen bij de compag nieën hospitaalsoldaten, de luchtvaartaf- deeling, benevens dc dienstplichtigen dier lichting sedert 5 September 1922 onder de wapenen bij de regimenten veld-art. der Hde divisie, de houwitserafdeelingcn en hij do 1ste en 2de compagnie van het 3de bataljon van het (vervallen) derdo regiment vesting-artillerie cn do dienste plichtigen der najaarsplocg lichting 1922, sedert 3 November 1922 onder de wape nen bij de regimenten grenadiers jagers, de regimenten infanterie en het bataljon wielrijders, worden op 28 Februari as. in het genot van groot verlof gesteld. Hooger onderwijs. Naar liet - „Contr." verneemt is dezo week het Kon. Besluit te verwachten tot instelling eener Staatscommissie voor het Hooger Onderwijs, welke Commissie zich o.a. zal hebben bezig te houden met de regeling der positio van het bijzonder universitair onderwijs. Als voorzitter der Commissie wordt ge* noemd de heer H. Colijn, lid der Tweodo Kamer. Chr. Werkgeversvcrcenifling. In druk is verschenen de Beginselver* klaring met toelichting, zooals deze beido zijn vastgesteld in de ledenvergaderingen der Chr. Werkgeversvereniging van 23 Nov. 1922 en 18 Januari 1923. [Wij komen hierop nog nader terug. De vorst en dc tuinbouw. De plotseling ingevallen vorst brengt aan liet gewas weer schade aan. Reeds bobben tal van tuinders kool- en slaplan* ten op het open. land uitgepoot Het voorheen zoo zachte bijna voorjaarsweer

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1