MieroleifaKont Tweede Blad -ting wordt do wensclielijkheid betoogd van paTticuIioreil woningbouw, gesteund door do overheid, en dus niet door bouwvereenigin- gan, die meer en meer Blijk geven ver ach ter to slaan bij het particulier initiatief. Met betrekking tot hetzelfde onderwerp is tevens een schrijven van de bouwver- eeniging „Dc Morsch vooruit" waarin even eens wordt verzocht om voornoemden wo ningbouw te bevorderen door het verstrek ken van gratis bouwgrond en het verloe nen van bouwerediet-, terwijl het verstrek ken van verdere hulpmiddelen aan den raad zolvo wordt overgelaten. Bij liet ver- leenen van de gevraagde bouwpremie (f 300 per woning) zal de huurprijs op f .3 h f 4 kómen te staan, terwijl de huizen alleen zullen worden verhuurd aan inwoners van de gemeente Oegstgeest. Bij het laatst© schrijven zijn tevens gevoegd de ontwerp statuten waarop bereids do Kon. goedkeu ring ia aangevraagd, benevens de leenlijst en een schetskaart van de bouwplannen. Gevraagd wordt het beschikbare terrein over de geheelo gemeente to verdeelcn. B. en W. stellen voor om beide stukken to stellen iu handen van B. en W.. Aldus wordt besloten. Door het bodanken van den heer Onder water als zoodanig, is een vacature ont staan in de ©omm. tot wering van school verzuim; B. en W. stellen voor om die va cature aan to vullen door het benoemen van den heer W. den Dubbelden. Aldus besloten. Tot leden van stembureaux worden be noemd Hoofdstembureau: Voorzitter de Burge meester. Leden: de heeren van Egmond, Rubenkamp, Spaargaren en Bakker. Plaatsvorv. leden de hecren v. d. Hulst, Breedijk en do Graaf. Bureau I: Voorzitter de burgemeester; plaatsvcrv. voorzitter de heer van Egmond. Leden: de heeren van Egmond en Nijssen. Plaatsverv. leden A. v. d. Hulst-, N. Zand bergen en G. Lubbe. Bureau II: Voorzitter H. W. Ruben kamp. Leden: de heeren Bakker en-Spaar garen. de laatste tevens plaatsverv. voor zitter. Plaatsvcrv. leden: de heeren Zaal berg, de Graaf en G. Kok. Tot- leden van dc schattingscomraissio ter vaststelling van het kohier voor den H. O., worden benoemd dc heeren N. Breedijk, H. W. Rubenkamp, N. C. Spaar garen en G. J. Lubbe. Op vorzoek van Ged. Staten zal een kleine wijziging worden aangebracht in de vorordeninig op de pensioenbijdragen. Ingekomen is een verzoek van den heer M. J. Spaargaren om bij vernieuwing het vischrecht in de gemeente te mogen in- pachten voor den tijd van 5 jaren, ingaande op 1 April a.s. tegen de bestaande voor waarden. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten dit verzoek in te willigen. Tevens wordt een voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij dit collego wordt ge machtigd oni over to gaan tot onderhand- sche verpachting van het grasgewas. Van het bestuur der Chr. bijz. school aan den Hoogen Morschwcg is een schrij ven ontvangen, houdende het verzoek om voor onbepaalden tijd gebruik te mogen maken van een lokaal der O. L. School in de Geverstraat. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten om bedoeld lokaal af te staan voor den huurprijs van f 35 per maand. Aan do orde komt oen voorstel van B. en W. om bij Ged. Staten een verzoek in te dienen tot ontheffing van het bepaalde in de verordening op het verkeer met mo torrijtuigen, waarbij eenigc dorpsgcdcelten voor dit verkeer zijn afgesloten. De heer Rubenkamp acht het gedeelte tusschen den Hofdijk en het oude raadhuis nog steeds niet voor dit verkeer geschikt. Na cenige wederzijdsche opmerkingen wordt het voorstqfl aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot af- en overschrijvin gen op de begrootiug voor 1923. O.m. zal de bijdrage aan het burgerlijk armbe stuur met f 300.— worden verhoogd. De gemeentelijke bijdrage in de kosten van het bijzonder onderwijs is bepaald op f 33.51 per jaar en per leerling. Uitgekeerd worden de volgende bijdra gen. Aan de school in „Duinzicht" f 1489.61 School Endegoesterstraatwcg f3040.30; Par. R.K. School Leidsche Straatweg f3227.SS. De door dezelfde besturen gevraagde toelage, bedoeld in Art. 101 der L. O.-wct, kan nog niet worden verleend aangezien de betrokken rekeningen van het looponde jaar nog niet zijn afgesloten en dus geen berekening kan worden gemaakt. Eerst na 1 Juli lean dit punt in overweging worden genomen. Bij de rondvraag Informeert dc heer de Graaf hoe 't staat met het advies van B. cu W. op de plaunen dei -R. K. Bouv. vrecni- ging- De Voorzitter antwoordt, dat dit advies nog niet geheel gereed, maar wel in voor bereiding is. De heer Bakker vraagt of er al iets bekend is omtrem een beslissing van Ged. Staten inzake de te stichten Nijverheids school in „Duinzicht" waarop de Yoorz. ontkennend antwoordt. Do heer Nijssen vraagt of geen alge- mee no regeling kan worden getroffen om to komen tot steunverlooning bij verple ging in het Acad. ziekenhuis. De Voorz. zegt, dat deze vraag hem wel oenigsziis verrast, daar bedoelde re geling reeds is getroffen, en wel op zooda nige wijze, dat daarbij het particulier ini tiatief het meest op den voorgrond treedt. Een meer ingrijpende regeling komt spr. niet gewenscht voor. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt do vergadering gesloten. Gemeenteraad Hillegom. (Vërvolg). 11. Verzoek van de ZuiJ-JIollandsch© Vereniging „Het G.oene Kruis" oxa toetre ding tot den on.sniettiugsdicnst en tct het verleenen van eon jaarlij koelie bijdrage van cent per inwoner. De heer Klaver vraagt of dc plaatsc- lijko ontsmettingslienat dan niet voldoende is, waarop de heer Vooren betoogt dat dit inderdaad het go»al is, maar niet vol doende voor ernstige geval! m; dan moeten de goederen toch worden weggezonden. Bo vendien is hot een nuttige instelling die zonder steun niet kan bestaan, on de bij drage is gering. Eet voorste', wordt, aangenomen. Besloten wordt op de gem.-subsidio aan bijzondere scholen de gevraagde voorschot ten te verleenen. 13. Overeenkomstig he: voorstel van B. en W., wordt besloten om gunstig te be schikken op een verzoek van de Mij. lot exploitatie van bouwterrein „Mercator", om van het uitbreidingsplan der gemeente een gedeelte straat af te voeren, dat voor haar doeleinden ongunstig is gelegen, en bovendien vrij overbodig is. Ten opzichte van een verzoek van den Christ-elijken Besturenbond tob invoering van verplichte winkelsluiting op den Zon dag. adviseeren B. en W. om hierop afwij zend te beschikken, om dat deze zaak nog korten tijd geleden in don raad is behan deld, en hot toen bleek, dat het meeren- deel van den raad er den tijd nog niet voor gekomen achtte. In de wethouders vergadering was het alleen de heer Veld huizen van Zanten die zich tegen het ge ven van dit advies verklaarde De heer Vermeer acht het overbodig, om te zeggon dab hij met dit advies nieb mee kan gaan. Spr. brengb hulde aan den heer Veldhuizen van Zanten, voor diens houding, daar ook hij getoond heeft zich op het standpunt te stellen dat do overheid Gods dienaresse is en dus alleen aan Zijn geboden gehoorzaamheid verschuldigd is, zonder to vragen naar wat de publieko opinio er van denkt. Spr. had het juister gevonden wanneer het motief van B. en W.: „dat verando- ring in den bestaand en toestand niet g-v wenscht. is", was vervangen door: „wij willen niet." De heer P a a s e had verwacht dat mort over sluiting der cafe's was begonnen, waarop de heer Vermeer zegt, dat wan neer de heer Paase eon weg weet aan te wijzen om daartoo te geraken, hij de eerste zal zijn om dien te betreden. Dc Voorz. roept den heer Paasc spot tend toe: „maakt u er een voorstel van." De heer Murk acht zijn standpunt, in deze bekend. Spr. wijst op een stukje in de Hillegommer Courant, waarin werd be toogd dat God alleen wordt, vorheerlijkt in het vrijwillig dienen en niet door wette lijke bepalingen. Spr. vindt een dergelijk verbod voor Hillegom niet noodig. De heer Klaver wil het nemen van dergelijke maatregelen liever overlaten aan dc regeering. De heer V o o r e n acht het moment voor het in dienen van dit vorzoek door don Chr. Best. Bond niet juist gekozen, waar de raad er zich pas togen heeft verklaard. De heer Vermeer ia het daarmede niet eens. Dc vorige maai hooft deze zaak in zes raadsvergaderingen op dc agenda gestaan, waarbij do beer Vooren telkens blijk gaf van inzicht tc veranderen en zich nu voor, dan weer tegen inwilliging van hot verzoek verklaarde. Hdt zou immers mogelijk zijn geweest dat op dit oogelibÜk Vrijdag 16 Februari 1923 SiftiKEÜLiltött Het herstel van Oostenrijk, Naar gemeld wordt, hoeft do Nederland- sche regeering aan hot secretariaat Van den Volkenbond bericht, dat zij om rede nen van internationale solidariteit ge meend heeft, do deelneming van Neder land niet te moeten onthouden aan de verwezenlijking van hot plan tot recon structie van Oostenrijk en dat zij onder voorbehoud der medewerking der Staten Generaal besloten heeft, rokening houden de met de geldelijke offers welke reeds in het belang van Oostenrijk door de schatkist zijn gebracht een met het oog op de financieelo omstandigheden op tii pet. bepaalde participatie te aanvaarden in de garantie der voorgenomen Oosten- rijksche staatsleeninig van 520 millioen goedkronen. Met rijksvGorschot gebouwde woningen. Do heer Hazevoet heeft den Minister van Arbeid, H. en N. do volgende vra gen gesteld: Kan de Minister mededeolcn of, sinds 'de economische omstandigheden zoo zeêr zijn gewijzigd. Z.E. niet van meeninig is, dat do tijd gekomen is, om het vroeger door hem ingenomen standpunt ter zake van de huusverhoogingon der met Rijks- voorschot gebouwde woningen grondig te herzien en wel o.m. op de volgende gron den: lo. dat sinds de arbeiderswoningen met lo. dat sinds de arbeidslooneq met pl.m. 20 pfct. zijn gedaald de woninghuren zijn gestegen met ongeveer 50 pet. 2o. dat de te hooge woninghuron, welke thans de financieelo draagkracht der be woners ver te boven gaan, de belangen der volkshuisvesting in hooge male scha den, wijl men ter tegemoetkoming in de huren zijn toevlucht neemt tot huisvesting, van twee gezinnen in één woning en tot het houden van commensaals, hetgeen al reeds op moreele gronden dient veroor deeld to worden: 3o. dat zoodra do woningnood zijn scherpte verliest, do hier bedoelde wonin gen zuleln worden verlaten, waardoor de verliezen in do exploitatie voor rekening der gemeenten zullen moeten komen? Acht de Minister het voorts op deze gronden niet gewenscht een verlaging der huren binnen dc exploitatiemogelijkheden toe te laten, vervolgens af te zien van een bijdrage in het Woningfonds en de Rijksbijdrage in de annuïteit als crisis- kosten af te schrijven? De Zjekteverzekering-Taïma. Blijkens het voorloopig verslag van dc 'Eerste Kamer over de Staatsbegröoting voor 1923 maakte men er de Regeering een ernstige grief van dat, ofschoon in 1918 een barer programpunten beoogde de invoering der wetten Talma, de ziek teverzekering na 5. jaren nog niet was tot stand gebracht. Burgemeesters als rijkkruiers. In de afd. der Eerst© Kamer drong men er bij den Minister op aan om toch niet herhaaldelijk de burgemeesters als „rijkskruiers" te gebruiken, gelijk nu on langs weer geschiedde, toen bij rond schrijven hun opdracht werd gegeven om in hun gemeenten een onderzoek in te stellen naar de prijzen der levensmidde len. Het Rijk laat bovendien de gemeen ten de kosten betalen, die en gevolg zijn van de uitvoering dier opdrachten. Partijgroepeering in de Eerste Kamer. De voornaamste wijziging in de kies rechtregeling, die thans hij de Tweede Kamer werd ingezonden, is de groopee- 3'ing der provinciën voor de samenstelling der Eerste Kamer. In dc Memorie van toelichting is be cijferd, dat vermoedelijk of waarschijn lijk do partijsterkle der verschillende po litieke partijen in dat Staatslichaam zal veranderen. Zoö zal de katholieke fractie waar schijnlijk verminderen van 21 op 15, de Anti-revolutionairen van 14 op 9, de Chrislelijk-Historischen van 7 op 4: do Vrijheidshond zal stijgen van 1 op *7 of 8, de Vrijzinnig-democraten komen van 4 op 3, de S. D. A. P. zal klimmen van 3 op 11 of 12. FEUILLETON Van hooger Orde. Naar heft Engetecb. $8) „Ik ben sedert vier uur dezen morgen bij hem geweest, en ik word er wee van, zei ze. „die arme mijnheer Marchl Ik hield in zijn leven niet veel van hem, maar nu ben ik toch zoo bang voor hem nu hij stervend is." Dus hij was stervende. „Weet zijn dochter 5t?" vroeg. ik. „Neen neen ik durf 't haar niet Tortellen. Niemand durft dat." „Vermoedt zij 't dan niet?" „Neen, heelemaal niet. Arm jong 'ding; zij heeft nog nooit iemand zoo ge zien. Zjj denkt, dat hij niet slechter is dan hij wel geweest is en dat hij er weer bovenop zal komen. Zij zou niet anders kunnen denken. Zij js zulk een goede dochter voor hem geweest dat is zij!" Wij zwegen allen; toen zeide John izacht: „Mevrouw Tod, zij moet het weten 5^- en gij zoudl 't haar 't best kunnen Jtóggen." Maar de weekhartige vrouw zag daar 'te veel legen op. „Als Tod nu maar thuis iWas hij is zoo wijs. zoo geleerd in de Jkerk .De Röchfscho meerderheid zal derhalve slinken van 42 tot 28, de Linksche min derheid zal klimmen van 8 op 22. Een en ander natuurlijk gerekend naar de lmidigé stemverhoudingen in de Sta tencolleges. Het lielang der a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten is daardoor zoo duidelijk aangetoond, dat wij er geen wood aan behoeven te verspillen,.merkt de „Tijd" op. De groote stad. Weet men, zoo vraagt dc „Ned.", hoe zeer de groote stad het middelpunt is 'van het volksleven? Nederland kent vier „groote steden" Welnu: in die vier woont een derde van al de georganiseerde arbeiders uit het geheelo land; kort geleden was het zelfs 42 pet. In Amsterdam, Rotterdam en Don Haag vindt men bijna do helft van alle gevallen van ontheffing en ontzetting. Van al de Kerkloozen wonen daar bijna de helft. En bijna één vierde van alle inwoners wonen daar. Dus klopt daar het hart des volks. I)us valt daar de slag. Misschien is het nu goed, ei- bij te we len, dat,afgezien van enkele geer kleine groepjes, alle Protestantsche Kerken in Nederland 2725 predikantsplaalsen tellen en daarvan 176 in de vier groolo steden. D.i. zoo wat een vijftiende. Voor de twee talrijkste, de Hervorm den en do Gereformeerden i- het bij beide ongeveer oen achttiende. Uit het Sociale Le^en De Iconen der wcrkloozen. De raad van Zeist, die indertijd dc loon regeling voor door de gemeente te werk gestelde workloozon opdroeg aan B. en W., besloot de aangekondigde loonsverlaging van f 20 tot. f 18 in tc trekken en bepaalde del wijziging in do loonregeling niet plaats zal hebben alvorens de raad is gehoord. Het loon bij werkverschaffing bedroeg aanvankelijk f 24 en werd reeds tweemaal verminderd tot f 22 en f 20. B. en W. motiveordon nieuwe loonsver laging als maatregel om afvloeiing naar het partieuliei'o bedrijf to bevorderen en be riepen zich op het oordeel van een regeer.- ambtcnaar, die bij zijn bezoek aan B. en W. een loon van f 18 nog aan den hoogen kant achtte. Arbeidstijdverlenging. De arbeiders der ijzerfabrieken in de omgeving van Doetincliem zijn voor do keus gesteld van een arbeidstijdverlenging tot 53 uur of een loonsverlaging van 8 ingaande 1 Maart a.s. Do arbeidsvcrlen- ging is door hen aanvaard. Uit het mijnbedrijf. De Algemeen Christ. Mijnwerkersbond en do Protcstantsch Christ. Mijnwerkers- bond hadden zich tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek om bemiddeling in zake het gerezen loonge- schil. Zaterdag is van den minister bericht ge komen, dat hij na inwinning van gegevens bij de directie der Staatsmijnen het stand punt. heeft ingenomen, dat hij in de ge vraagde bemiddeling niet kan treden. Chefs in het Grafisch bedrijf. In een door do af deeling Rotterdam van bovengenoemde vereoniging gehouden druk bezochte vergadering word na langdurige discussie, welke een soms heftig karakter aannam, naar aanleiding van het op do lange baan schuiven van een collectieve overeenkomst met de Federatie van Boek- dxrukkerijen in Nederland, do volgende mo tie aangenomen: „Do Nederlandsche Vereeniging van chefs in het Grafisch bedrijf, afdceling Rotterdam, gehoord do besprekingen over don stand der onderhandelingen met do patroons over een collectief contract, draagt het hoofdbestuur op de besprekin gen daarheen te loidon, dat uiterlijk na do eerstvolgende patroonsvergadering duide lijk wordt geantwoord, of het al of niet tot een overeenkomst komt van alle verdere onderhandelingen af to zien indien hierop geen voldoende antwoord mocht kunnen worden gegeven en daarna haar houding tegenover de patroons verder to bepalen." Uii het bouwbedrijf. Do werknemersbonden hebben aan den R. K. Bond van Bouwvakpatroons mede- deeling gedaan dat zij op de aangeboden voorwaaiden de arbeids-overeenkomst wenschen te vernieuwen. Aau den neu tralen patroonsbond in de bouwbedrijven is bericht, dat men do voorstellen tot klasse-verschuiving niet kan aanvaarden. „Mij dunkt," zei John haar haastig iu de rede vallend, „dat een vrouw 't best zou kunnen. Muar als u er op tegen hebt en daar dokter Brown hier niet voor morgen zal terug zijn en als er nie mand is, die zulk een moeilijke taak op zich nemen kau schijnt 't dat ik ik geloof als gij wilt zal ik 't haar zeggen." Mevrouw Tod vloeide over - van dank baarheid. „Hoe zou ik haar dan ontmoeten? 't Zou 't beste wezen als dat toevallig ge beurde." „Laat dat aan mij over; 't huis is erg stil; ik heb alle kinderen weggezonden behalve de kleine. De kleine zal haar troosten; arme juffrouw," en haar oogen afvegend verliet zij onze kamer. We konden niets uitvoeren dien mor gen. De hangende zorg zou onze eigene hebben kunnen wezen in plaats van die van menschen, die drie weken geleden volmaakt vreemdelingen voor ons waren. .Onophoudelijk viel de régen dien dag neer, en wij waren als in huis opgeslo ten, terwijl al onze gedachten zich samen trokken op wat er onder ons dak plaats had die schrikkelijke verandering, welke er boven ons hoofd zou gebeuren, aan den anderen kant van 't huis, van waar 't gekreun kwam en van waar rao- vrouw Tod van tijd tot tijd haastig „raijn- Be. Werkuemoïs- verklaren zich- bereid' met dezen patroonsbond de overeenkomst te vermeuwehi op dezelfde voorwaarden, als die van den R. K. Bond. Het collectief contract in de Kleeding-lndustrie. Namens de hoofdbesturen der werkne mersbonden wordt geschreven: Maandag 12 Februari is door de vijf werknemersbonden, den werkgeversorga nisaties een schrijven gezonden waarin zij allereerst hun verzoek herhalen, om de overeenkomst die 15 Februari ein digt, tot en met 24 Februari: te verlen gen, opdat voldoendo overleg met de kleermakers kan worden gepleegd en nog eeno bespreking met de besturen der werkgeversbonden over de verschilpunten kan worden gehouden. In verband met do laatste voorstellen der werkgeversbondeh, erkennen de hoofdbesturen dat sommige voorstellen van toenadering blijk geven en dat zij het daarom vooral betreuren, dat na de eer ste conferentie eenipe nieuwe voorstellen zijn gedaan, die nadeelen voor do kleer makers inhouden en hot naar elkander toekomen der. partijen niet bevorderen. Zij doelen daarbij ten eerste op het voorstel voor 26 weken in hel jaar de 51- urigo werkweek in to voeren, ten tweede om in de weken waarin Christelijke feest dagen vallen, waarop niet gewerkt wordt, de uren te laten inhalen en ten derde op een voorstel, waardoor do toepassing der tarieven zal worden verzwakt. De hoofdbesturen dringen er bij de werkgeversbonden op aan, deze voorstel len in. Ie trekken, waarbij zij zich bereid berklaren, den kleermakers le adviseeren voor de 3 eerste overuren na de 48-urige werkWook inet een toeslag van 15 op het loon genoegen te nemen. Ten aanzien van de garantiën willen de vakhonden aan hun leden voorstellen ermede genoegen te nemen, dat in het tijdvak, waarin volgens de oude overeen komst gemiddeld 39 uur per week werd gegarandeerd, het aantal uren op 32 wordt cestoid en voor het tijdvak van 35 uur, 25 uur. Van daag zou opnieuw een conferentie plaats hebben. Gemeenteraad Oerjstgeest. Openbare zitting van Donderdag 15 Fe bruari. Afwezig de lieeren v. d. Hulst, van Eg mond en van Delft. 1 vacature. Voorzitter is do burgemeester J. M. G. v. Griethuijsen, dje de vergadering opent met een kort woord in verband met de jaarwisseling. Spr. wenscht den leden met hunnen ge zinnen een gelukkig jaar toe, en spreekt den wensch uit, dat het ook voor de ge meente in ?t algemeen een goed jaar zal zijn. Daarna worden do notulen dor vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen is oen schrijven waarin wordt medegedeeld dab de Min. v. O. zijn goed keuring hecht aan het stichten van een Nijverheidsschool voor meisjes in „Duin zicht." Idem van Ged. Staten, waarbij de raad wordt gemachtigd tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Rijnsburg inzake het Lager Onderwijs. Idem waarin wordt, medegedeeld dat tot keurmeester is benoemd de heer G. J. Vros cn tot hulpkeurmeester de heer de Boer. Idem verslag van den dir. v. d. keurings dienst van waren, alsmede de begrooting van dien dienst. Idem verslag van do commissie tot we ring van schoolverzuim, waarvan voorzit ter is do heer v. Doeveren, en Secretaris de heer van Noort. Idem een afschrift van de rekening van de bewaarschool welke sluit met een saldo van f 1990.65$. De begrooting van dezelfde inrichting voor 1923 is belangrijk, lagor, en sluit met- een eindcijfer van f 2810. Idem verslag van de O. L. scholen van den Morsch en de Leidsche Buurt, waaruit blijkt dat eerstgenoemde school geregeld wordt bezocht door 61, de a'ndere door ge middeld 14 leerlingen. Een verzoek van den heer W. F. Roezen om restitutio van te veel betaalde belas ting wordt terzijde gelegd aangezien do termijn voor reclame was verstreken. Al dezo stokken worden voor kennisge ving aangenomen. Voorts is ingekomen een schrijven van de heeren A. F. Kraan en M. A. Groenewegcn, waarin or bij den raad op aangedrongen wordt, de noodige stappen to doen om te komen tot opheffing van het bestaande go- mis aan eenige arbeiderswoningen. In de bij het schrijven gevoegde t.oclich- heer Halifax" op de hoogt© kwam hou den. 't Was bijna schemering toen zij ons zeggen kwam, dat mijnheer March sliep; dat zijn dochter zich tenslotte had laten overhalen om beueden to komen on dat ze bij 't keukenvuur een kop thee stond te drinken. „Nu moet gij gaan, mijnheer, tlug, als 't u belieft!" „Ik kom," antwoordde hij, maar werd erg bleek. „Phineas laat ze ons niet allebei zien. Blijf buiten. Won iemand anders 't haar toch maar zeggen!" „Aarzelt ge?" „Neen, neenl" En hij ging. Ik volgde hem niet, maar ik hoorde 't later van hom zelf en me vrouw Tod: Het meisje was zoo in zichzelve ver diept, dat zij niet bemerkte, dat hij bin nen kwam. Zij leek wel jaren ouder en droeviger, dan 't meisje, dat, nog geen week geleden, bij 't beekje had gestaan. Toen zij zich omkeerde en John aansprak was haar houding geheel veranderd, geen aarzeling, geen schuwheid; leed had dat alles op zij gezet. „Dank n, mijn vader is werkelijk orn-. stig ziek. Ik hen erg bedroefd zoo u ziet, maar mevrouw Tod is zoo vriendelijk, o zoo vriendelijk. Schrei maar niet zoo. beste mevrouw Tod, ik kan niet schreien, ik durf 't niet. Als ik eenmaal begon zou ik nooit meer ophouden en hoe zou ik dan mijn armen vader kunnen helpen? Stil nu maarf' Zij Jegde daarop haar hand zacht op den schouder van do goede vrouw en >.ag naar John. Hij vertelde later, mL die droge, onbetraando oogen hem diep roer den. „Waarom snikt zo zoo, mijnheer Hali fax? Ik ben zeker, dat papa morgen weer beter zal zijn!" „Dat hoop ik," antwoordde hij en aarzelend „we moeten hopen tot 't laatste." ",,'t Laatste?" en zij zag verschrikt op. „En dan kunnen we niet anders dan vertrouwen hebben." Zijn woorden troffen haar. Zij zag hem een oogenhlik strak aan. „U denkt ja ik begrijp, wat u deukt. Maar u vergist zich. De dokter zou "t mij wel gezegd hebben als als en zij huiverde en ging niet verder. „Dr. Brown was bang wij waren al len bang", begon, snikkend mevrouw Tod „Alleen, mijnheer Halifax, hij zei Juffrouw March wendde zich haastig tot John. Zjj keek onbeschrijfelijk droe vig. Ik geloof, dat hij haar bij de hand nam. Daarna vloog zij de-trap op. John kwam weer binnen, en gincr zitten. Ge- ruimen tijd sprak hij geen woord. Even later hoorden wo mevrouw Tod. luid om „mijnheer Halifax" roepen. Wij haastten ons beiden door de leege keuken naar de trap welke toegang gaf tot dc ka mer van mijnheer March. Do kamer van mijnher March! Helaas, hij kou op deze, onze vergankelijke aarde niets meer 't zijne noemen. Hij was heen gegaan. Rustig, in den slaap, was hij ge storven. Hij behoorde nu tot de eeuwig heid. Vrede zij hem! wat ook zijn leven moge geweest zijn, hij was haar vader. Mevrouw Tod zat halfweg de trap met juffrouw March op haar knieën, 't Arme schepsel was ongevoelig, bijna bewuste loos. Wij vernamen, dat zij kalm gebleven was onder de verschrikkelijke ontdek king, welke zij gedaan had, toen zij in zijn kamer teruggekomen was; en toen alle opwekkende middelen te vergeefs ble ken en 't feit van den dood zeker word, toen had zij zelf haar vader de oogen gesloten en hem gekust en toon getracht uit de kamer te gaan. maar bij de derde trede was zij zacht neer gevallen. En daar lag zij nu; uitputting had 1 -r sterk hart overmeesterd; er was niet® meer te doen; als er nog wat te doen wa re geweest, dan denk ik dat zo nog wel instaat was gebleven 't to doen. (Wordt vervolgd). r-r1

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5