Ü8T DE PERS Het ontwerp-Bioscoopwet. De Nederlander schrijft over het wetsontwerp-Bioscoop we t; Dat het wetsontwerp niet uitgaat van de gedachte de bioscoop-vertooningen te beperken; maar inderdaad bedoelt hare uitbreiding te bevorderen, blijkt onwe- derlegbaar uit het onbegrijpelijk voor schrift in het eerste lid van artikel 3. Volgens art.' 1 mag niemand bioscoop voorstellingen geven zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wet houders. Deze vergunning moet, volgens art. 2, schriftelijk worden aangevraagd. Tot zooverre rijst geen bezwaar. Maar nu komt artikel 3 bepalen, dat deze vergun ning alleen mag worden geweigerd in drie gevallen: indien wetsovertreding te iuchten is, indien de plaats der voorstel- .:ng niet voldoet aan door B. en W. te i&llen eischen, indien de aanvrager bin- \ene vijf jaren wegens wetsovertreding irijne vergunning verloor. Om goed te Sorgen dat aan de bioscoop geen belem meringen worden in den weg gelegd, kan de ondernemer, die zijne aanvrage om vergunning door B. en W. zag afgewe zen, tegen deze beschikking bij Gedepu teerde Staten in beroep komen. Het is waarlijk niet te verwonderen, dat mr. A. de Graaf zich genoopt gevoel de een afzonderlijk rapport in te dienen. De bioscoop, hoewel in theorie mogelijk nuttig, is nu eenmaal, als handelsartikel, op de levensmarkt, gevaarlijk en verder felijk. Daar zij bovendien geenszins een noodzakelijke levensbehoefte is, moeten Burgemeester en Wethouders zeker het recht behouden de bioscoop te weren. Het voorschrift van artikel 3, met zijne ver dere uitwerking is onaannemelijk. Ook de Rijkskeuring is verwerpelijk. Die een groot aantal films moet keuren gaat het schemeren voor oogen en herse nen. Bovendien is het maken van scherpe onderscheiding onmogelijk. Met begint iets toe te geven, om een vriendelijken en meegaanden ondernemer het leven toch niet onmogelijk te maken; en waar is nu de grens? Die grens is niet te stellen. Het gevolg der Rijkskeuring zou spoedig zijn, een groot aantal als „veilig-gekeurde" films, van welke toch wel degelijk de ge vreesde prikkelende en opwindende wer king zou uitgaan. Elk Gemeentebestuur moei vrij zijn een eigen keuringscommisise in te stellen, welke geacht kan worden het beste deel der plaatselijke burgerij te vertegenwoor digen. Burgemeester en Wethouders moe ten bevoegd zijn, na ontvangst van het advies dier commissie, elke film te wei geren, zonder nader beroep. Aan den Gemeenteraad blijve do be voegdheid een.c verordening vast te stel len, omtrent het bezoek aan bioscopen door jonge lieden. Mocht het kunnen gelukken het aan hangig wetsontwerp in dien geest te wij zigen, zoo zou het voor vaststelling vat baar worden. Maar gelijk het ontwerp nu luidt, stemmen wij in met mr.- De Graaf, dat de aangeboden wetsbepalingen den bestaanden toestand niet beter doch slechter zouden maken. Gemeenteraad Voorschoten. Vergadering van 12 Februari, onder voorzitterschap van den Burgemeester, den ieer E. Vemède. Afwezig de heer Na6veld met kennis ge- ring. Na opening der vergadering leest de waam. secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een missive van Ged. Staten gericht aan B. en W., waarin wordt medegedeeld, welk gedeelte van den algemeenen straat weg Rijswijkde Vink door hen wordt be schouwd als de kom der gemeente Voor schoten. Zij beschouwen nd. als zoodanig het ter rein dat zich uitstrekt tusschen de voor malige Tol en de Papelaan. Het gevolg van dit besluit, dat tevens een wijziging is, is dat de gemeente een igrooter gedeelte bij haar in onderhoud ziet opgedragen dan tot nu toe het geval was, geen een belangrijke vermeerdering van onkosten met zich brengt. D% Voorz., hoewel deze lastenvermeer- dèring betreurende, zegt dat in de laatst- verloopen jaren werkelijk eenige uitbrei ding der gemeente heeft plaats gehad, zoo dat aan dit besluit van Ged. Staten, wel niet veel zal zijn te veranderen. De missive wordt evenals de vorige stuk ken, welker inhoud van meer officieelen aard is, voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den heer Zaal bouwkun dige te 's-Gravenhage, waarin deze protes teert tegen een door B. en W. genomen beslissing inzake het bouwen van een huis, wordt gesteld in banden van B. en W. In verband met de vragen in de laatst gehouden vergadering door den beer O. Eggink Sr. gedaan, naar bet mogelijk be staand verband tusschen den naam van de Kattenlaan en die van een Kathuijzer klooster, dat daar vroeger heeft gestaan, heeft de gemeente-archivaris te Leiden, de heer J. C. Overvoorde de welwillendheid betoond om in deze een nauwkeurig en uitgebreid ónderzoek in te stellen, 't geen blijkt uit sommige punten waarover licht ,werd verspreid. Echter bleek het, dat be- dóeld verband tusschen die beide namen niet bestaat, maar dat de naam „Katten- laan" slechts door de omwonenden daaraan is gegeven, zooals dat nnjer heeft plaats gehad. Besloten wordt den heer Overvoorde har telijk te danken voor zijn ijverige bemoei ingen in dezen. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de instructie voor den gemeente veearts, in verband waarmede de Voorzit ter den rr.ad voorstelt om over te gaan tot het benoemen van den lieer K. Waal als zoodanig. Met algemeeno stemmen (één onthou ding) wordt aldus besloten. Ged. Staten dcelen tevens mede, dat zij zullen voorstellen om de gevraagde toelage van f 250 (gelijk aan die van de gemeente) toe te kennen. In antwoord op een vraag van den beer C. Eggink zegt de Voorzitter dat tot de werkzaamheden van den veearts behoort: het toezicht houden op ter markt aange voerde paarden, alsmede op den geheelen veestapel, terwijl ook lezingen worden ge houden enz., alles nader.omschreven in de instructie. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer S. de^Groen, wordt als lid van de schattingscommissie voor de R. I. B. benoemd do heer J. A. Mens, die sinds het vorig jaar ook lid van het college van zetters is. Doordat Ged. Staten aanmerkingen heb ben gemaakt op debegrooting, is wijziging daarvan noodig geworden, waarom wordt voorgesteld dit te doen op de wijze zooals in de concept-bcgrooting is aangegeven. Aldus besloten. Van de vereeniging tot stichting en in standhouding van U. L. O., L. O. en be waarscholen is een verzoek ingekomen om een voorschot van f 6200 op de gemeente lijke bijdrage. B. en W. stellen voor dit voorschot te verleenen in dier voege echter, dat het be drag na eenige wijziging ingevolge een wettelijke bepaling zal worden bepaald op f 6011.20. De heer D. J. v. C uilenburg vraagt of de Voorzitter het niet onbillijk acht, dat het bestuur geen 80 ontvangt van de f 1000 die hier worden afgetrokken voor nog te innen schoolgelden. De Voorz. zegt dat dit een wettelijke bepaling is. Echter is het bezwaar niet zoo groot, daar het slechts een voorschot geldt; het eindbedrag blijft toch hetzelfde. De heer v. Cuilenborg zag gaarne de termijnen van uitkeering gewijzigd, en deze bepaald op het begin van elk kwar taal; dat is voor het bestuur geriefelijker. Na eenige bespreking wordt besloten de termijn te doen ingaan op 1 Maart, 1 April, 1 Juli en 1 October, Het zelfde geldt tevens voor aan andere onderwijsinrichtingen uit te keeren voor schotten, n,l. aan de R. K. Meisjesschool f 13S9.92, en aan de R. K. Jongensschool f 1299.52. Naar aanleiding van een mededeeling van het gasbedrijf te Leiden wordt beslo ten den gasprijs met een cent'per M3. te verlagen. Vervolgens komt aan de orde een voor stel om ook thans weer een subsidie aan de vrijw. burgerwacht te verleenen van f 150. De heer Braggaar acht het overbo dig, om zich tegen dit voorstel te verkla ren. Echter wil hij ook wijzen op andere gemeenten, die de subsidie reeds gaan in houden. Spr. acht het niet gewenscht dat Voorschoten achteraan komt. De Voorz. zegt dat, wanneer andere gemeenten verkeerde dingen doen, wij daar in niet behoeven te volgen. Degelijke bezwaren heeft de heer B. niet genoemd, waarom spr. het niet noodig acht de burgerwacht te verdedigen. Ten slotte wijst spreker op 's heeren Braggaar's partijgenooten in Duitschland die nog al waardering toonen voor dit in stituut. De waardeering stijgt ook daar, naarmate men de gevolgen der revolutie aan den lijve gevoelt. Zoo zou het ook met den heer Braggaar gaan, en daarom hoopt spr. voor hem, dat het nooit zoover zal ko men. Het voorstel wordt hierna met alg. st. aangenomen. Ter tafel komt nu een plan tot het aan leggen van een stra-atweg aan te leggen langs en aan de westzijde van de Wijn- gaardelaan. De bestaande straat zal als wandelpad behouden blijven en. in 't geheel 19 M. breed zijn behalve het aan te leggen trot- toir. Het plan gaat van hand tot hand, terwijl de Voorzitter de vootav aarden leest, aan de goedkeuring van dit plan, 't welk door den heer C. A. Duran te 's-Gravenhage is ont worpen, verbondon. Do heer Duran die het grootste gedeel te van de betrokken terreinen in huurkoop heeft, zal een bedrag van f 25000 als borg-1 stelling hebben te storten. De heer Mens vraagt of de eigenaars wel genoegen zullen nemen met deze voor waarden. De Voorz. merkt op, dat de heer Du ran eenig eigenaar is, en dat deze zijn in stemming met het plan heeft betuigd. De heer Mens zou dit mooie plan tot geen prijs willen tegenwerken. De Voorz.: Ja er is natuurlijk maar één bezwaar, n.l. dat de heer D.,nog niet geheel eigenaar van alle perceelen is. De heer Mens: „Ja, dat is het juist. Ik zou B. en W. willen machtigen, om indien noodig het plan zoo te wijzigen dat d© on dernemer niet aan deze 2 M. grond be hoeft te blijven hangen, en dat ook bij moeilijkheden met de eigenaars van die 2 Meter grond het plan toch kan door gaan. De Voorz. geeft toe, dat de eigenaar geen goed inzicht heeft getoond, door een zeker bedrag als schadevergoeding te eischen, wanneer het plan voorlGopig niet doorgaat. Door thans een kleine winst naar zich toé te halen, laat hij een veel grootere winst schieten. Laat dit nu een kwestie zijn tusschen den eigenaar en den aan staanden kooper, een goede koopinanstac- tick is het zeker niet. De heer Mens is het met die redenec- ring wel eens, maar zou afdoend© willen voorkomen dat er stagnatie kwam in de uitvoering van het plan. Daarom zou hij willen zien vastgelegd, dat het plan toch kan doorgaan, al ontbreekt er nog 2 M. voor de trottoirs. Dan weet de eigenaar te vens, dat B. en W. den aanstaanden koo per bij een spoedige uitvoering der plannen terzijde staan. Dc Voorz. vreest dat men zoodoende toch een rare straat zal krijgen. Voorloopig wil spr. dit plan goedkeuren. De heer C. Eggink Sr. is van meeniug dat B. en W. tegenover den uitvoerder van dit plan toch een bijzonder welwillende houding moeten aannemen. De Voorzitter antwoordt toestemmend op een vraag van den heer Baron Schim- melpennink v. d. Oye, of bij een eventueel verdwijnen van de remise met den aanleg zal worden doorgegaan, zoover de grond achter de remise het eigendom van den heer D., is. Verder is spr. van meening dat het met den eigenaar wel tot een goede oplossing zal komen. De heer Mens: „Ja, ja, maar ik ken die grappen wel." De V o o r z. merkt nogmaals op, dat de straat in ieder geval kar worden aange legd; dan moet het trottoir maar wachten. De heer C. Eggink zegt het te blijven bejammeren, dat die bocht in de Papelaan blijft .bestaan. Vooral met het oog op de te verwachtenaansluiting" op de nieuwe straat dreigt deze bocht een ware hinder nis te. worden. Spr. hoopt dan ook, dat B. en W. den gemeente-architect, den heer Paul nog eens een ernstig onderzoek zul len doen instellen. De heer Braggaar vraagt waarom de indiening van dit plan zoo lang op zich heeft laten wachten, waarop dc Voorz. ant woordt, dat niet alle eigenaren dadelijk do noodige bereidwilligheid toonden, hoe wel het toch ook voor hen een groot voor deel beteekende. De heer Mens dringt, er op aan nu reeds vergunning uit te reiken voor het bouwen. De V oor z. zegt, dat men toch de mem schen niet kan laten bouwen wanneer een plan niet in orde is. Het voorstel van den lieer Mens, om in elk geval met den aanleg door te gaan, wordt daarop met algemeene stemmen aan genomen, evenals het concept-besluit tot goedkeuring van het ingediende plan. - B. en W. hebben den heer Verschoor, architect te 's-Gravenhage verzocht om sen qitbreidingsplan te ontwerpen voor het terrein gelegen tusschen den strataweg en de Wijngaardelaan. Aan dit verzoek is voldaan, zoodat thans een ontwerp, in den raad aanSvezig is, 't welk door dc leden wordt bezichtigd. Hierdoor is echter wijziging of beter ge zegd aanvulling noodig geworden van het oude uitbreidingsplan der gemeente, wvjr- op deze strateh niet yporkomen. B. en W. stellen den raad voor om tot bedoelde wijzigipg over te,-gaan, en tevens om bouw verboden, uit .te vaardigen voor .de betrokken terreinen', ter wille van. dc goede controle, daar het anders kan voor komen dat men gaat bouwen op plaatsen waar een straat moet komen. Telkens wan neer nu iemand in die omgeving wil bou wen, heeft de raad tq besl'ssen oyer ont heffing van het bouw verbod voor het aan gevraagde perceel, Avgnneer die ontheffing geen moeilijkheden in dep weg legt aan de uitvoering van het uitbreidingsplan. Het plan, benevens het concept-verbod wordt góed gekeurd. Rondvraag. De lieer Braggaar zegt cenigszins den indruk te hebben gekregen, alsof dc rijksambtenaren, die dit. jaar voor hot eerst zijn belast met de heffing van de Rijksin komsten i-^r+ing," daarmede wel wat zon derling omspringen. Vorder noemt spr. eenige voorbeelden uit de practijk tot sta ving van zijn vermoeden, welke echter door den Voorzitter Avorden Aveerlegt. De heer Braggaar wijst er op, dat ieder maar niet in staat is, zelf zijn aan slagbiljet te controleeren. De Voorz.: Die moeilijkheid bestond toch vroe-erer ook, dikwijls begrijpen de menschen het zelf niet," maar als ze bij ons komen informeeren worden zc meestal af doende ingelicht. Wannéér dat niet vol doende is, kan men reclamceren. De heer Braggaar wenscht nog dc aandacht te vestigen op den toestand van den wegkant bij den. „Steenen muur." Tusschen den weg en de afscheiding bij de tramrails is het daar a'ooral bij vochtig weer een „vuile boel." Spr. vraagt van wie die strook grond is en of er geen a'erordening bestaat, die zulks regelt. De heer Mens zegt dat bedoelde strook grond bij de tramwegmaatschappij in. on derhoud is. Die heeft er ook de afscheiding doen plaatsen, toen zij van plan Avas er een wisselgelegenheid te plaatsen. De V o o r z. zegt toe de zaak te zullen onderzoeken. Hierna sluiting. GE8HENGD NIEUWS Door een auto gedood. Bij het rooien van boómen te Aalborgs- veen reed een auto der familie V. om een botsing met een vallenden stam te vermij den, met groote snelheid over den linker berm en overreed het 6-jarig zoontje van den heer Versteeg. Dc dood trad spoe dig in. Autobus te water. In-den.nacht van Zondag op Maandag is een auto met een gezelschap bestaande uit H heeren en 1 dame, uit Dongen, die huis- Avaarts keerden, nabij de Kloosterdreef te Qosterhoub in den z.g. „burcht" terecht gekomen. De chauffeur, waarschijnlijk on bekend met den weg en misleid door den zwaren mist, reed in plaats A-an op dat punt ecnigszins naar links te zwenken, recht door en geraakte alzoo te waiter. Doordat ook het voertuig nog geheel om kantelde, is het te begrijpen dat de inzit tenden in een zeer bcnarden positie ge raakten: ze hebben toen de ruiten stuk geslagen om er zoodoende uit te kruipen. Door den val hadden een 5 6-tal ernstige wonden bekomen aan hoofd en handen, en de meesten waren druipnat. Inmiddels was hulp komen opdagen, en dé in allerijl ont boden geneesheer dr. Leijgraaf verleende de eerste hulp. Naar we vernemen is de algemeene toestand der passagiers niet' ongunstig. „D. v. N.-Br." Goed afgeloopen. Men schrijft van heb eiland Wieringen aan het „Hbld.": Zondagmiddag j.l. waren een Belgische aakschipper en zijn knecht nabij de Zuider zeewerken te Den Oever in een bootje in zee aan het spelevaren. Waarschijnlijk was het groote zeil op het bootje oorzaak, dat het plotseling omsloeg en de beide inzit tenden te water geraakten. De knecht wist zwemmende den wal te bereiken; de schip per echter klampte zich aan het omgesla gen scheepje vast en dreef af. Een viertal sleepbooten met personeel en visschers door den. inmiddels aan wal gekomen knecht van heb onheil op de hoogte ge bracht, gingen op onderzoek doch ontdek ten niets. Wie schetst echter de blijdschap en ver bazing der eilandbewoners toen ook de verloren gewaande met zijn boot na een viertal uren levend aan wal kwam. Het was nam. op een zandbank gedreven en had toen nog zooveel tegenwoordigheid van geest het bootje leeg te scheppen en er op goed geluk af mede naar den wal te roeien waar hij dan ook na vele bange en vermoeiende uren uitgeput aankwam. Een dievenpaar gearresteerd. In het onlangs op 't Kamper-Eiland ge- pleegden nachtelijken diefstal met braak is klaarheid gekomen. Bij het aanvanke lijk vruchteloos gebleven onderzoek Avas de aandacht der recherche gevallen op een man en een jonge vrouw, die zich den avond te voren te Grafhorst hadden opge houden, hij voorgevende kapitein te zijn van een te Kampen gemeerd liggend jacht. Nagenoeg te zelfder tijd verscheen in heb Politieblad het bericht van te Marum en te Ommen gepleegde diefstallen, welke ble ken te -wijzen naar eenzelfde tactiek van den dader. En toen nu dezer dagen te Leusden onder verdachte omstandigheden een reizend paar werd ingerekend en naar Utrecht gebracht,vertrokken een paar re chercheurs onmiddellijk daarheen en wis ten de jonge vrouw te brongen tot de be kentenis, dat haar metgezel de inbraak op het Kamper-Eiland bedreven had. Laatst genoemde zelf bleef dit echter hardnekkig ontkennen. Het onderzoek, verder voortge zet, leidde naar Amsterdam, waar in het verblijf van het paar verschillende zaken werden aangetroffen, welke afkomstig ble ken van de alhier en te Ommen gepleegde diefstallen. De aangehoudene is een varensgezel. Groninger van geboorte; hij is recidivist. Het meisje is eert 21-jarige «Duitsche uit dc buurt van Clcef. Oplichter te Berlijn gearresteerd. Men seint uit Beidijn' aan de „Msb.": Door de politic is alhier aangehouden Walter Rcstig, de chef van het bijkantoor eener Amsterdam6che firma te Parijs. Hij had -te Parijs die firma opgelicht voor 40 millioen (francs of marken?) en bovendien talrijke cheques vervalschfc. Daarop, was hij, ria ongehinderd de grens gepasseérd te zijn, naar Duitschland ge vlucht na vooraf aan zijn verloofde te Pa rijs te hebben medegedeeld dat hij naar Berlijn zou gaan. De Amsterdamsche poli tie was hiervan op de hoogte gebracht en stelde zich met de Eerlijnsche politie in verbinding. Restjg slaagde er tengevolge van het boy eotb ©sluit der Dnitsche hotelhouders te genover de Fransehc onderdanen niet in, een onderkomen te vinden. De politie, die met de hotelhouders voeling hield, 'arres teerde Restig, terwijl hij nog zijn pogingen om een onderdak te vinden, voortzette. Gevaar van hyanotische séance's. De her E. J. Abrahams bespreekt in de Tel. de uitkomsten van een onderzoek naar de schadelijke gevolgen der hypno se, welk onderzoek in Duitschland is in gesteld door H. Schultz, verbonden aan het sanatorium Woiszcr Hirsch van dr. Labmann. Wij lezen in dit artikel o.a.: „Post hypnotische, auto suggestieve verschijnselen worden in groote hoeveel heid vermeld, b.v. van eene apothekeres die na het bijAvonen der voorstellingen zoodanig van karakter was veranderd dat liej, den patiënten opviel, zoodanig was hare houding dat men bezAvaar had haar verder de recepten toe te vertrouwen. Gevallen van ernstige krankzinnigheid worden beschreven; een geval van een student dien men op het tooneel tot drie maal toe had gesuggereerd,, dat hij gek was, is dat inderdaad na de derde maal gebleven. Zoo AVorden er in dit merk waardige boekje, Avaarin van liet onder zoek wordt verslag gegeven, lal van ge vallen behandeld. Niet minder dan 106 ernstige aandoe ningen in het tijdsverloop van drie jaar vinden wij er vermeld. In Duitschland zijn deze hypnotische openbare vermake lijkheden dan ook verboden." Land- en Tuinbouw Toeslag op stapelproducten. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" te Zuid-Scharwoude, heeft besloten een verzoek te richten tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, om toeslag op hun stapelproducten (kool.) In de toelichting tot het adres wordt o.a. gezegd: De inventarisatie heeft uitgewezen dat ter plaatse aamvczig Avaren per 1 Januari öOOO.Avagons kool van 10.000 Kilogram, wel ke thans de kosten van het schoonhouden niet opbrengen. Wanneer daar nu van af 1 Januari door dc regeering een toeslag op werd gegeven van f 200 per Avagon, dan zijn de tuinders wel niet gered, doch het bedrijf zal weer normaal zijn ^ng kunnen gaan, en de werkloosheid zal hier verdwij nen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT LEIDEN. Er staan op de rol 47 zaken voor de openbare zitting, voor de niet openbar© geene. J. C. v. d. St., banketbakker te Leiden heeft na bepaalden tijd een vromv en vier meisjes laten werken. De eerste getuige mej. Verlint, vertelt dat de koekverpak- king, waarover het gaat, geen 2 dagen kon wachten, waarom order gegeven was het werk af te maken. De 2de getuige mej. Lade bracht heel weinig licht in de zaak, waarop de chef, de heer N. v. d. Geest, werd gehoord, uit wiens verklaringen bleek, dat de opdracht, die tot de overtreding aanleiding heeft gegeven, niet door den beklaagde direct was gegeven: Wie nu eigenlijk de verantwoordelijke persoon of personen waren, kwam niet naar voren. Ook de verdediger kon hierover geen in lichtingen verschaffen, waarom de zaak 14 dagen werd aangehouden om de beklaagde persoonlijk te hooren. G. L., visscher te Leiden, heeft met een a-alschaar geviseht. Beklaagde is in- geruimen tijd niet voor geweest, en ver klaart dat hij met de schaar gestoken heeft, doch niets gevangen. Eisch f 3 of 3 dagen, met verbeurdA'er- klaring van de aalschaar. Beklaagde waren de scharen al eens meer afgenomen, doch hij had zc weer te rug gekocht. Hij had er bovendien nog drie thuis, en als 't vroor en hij had niet te eten ging hij vissohen. De kantonrechter zou ze dan ook wel zien te krijgen. In de zaak van C. van R., te Noord- w ij k, die met een z.g.n. „hoep" in zee ge viseht had, werd thans de verbalisant cre- hoord, die het vischtuig een verboden vischtuig noemde omdat het van iizer was. De kantonrechter vroeg den naam voor het vischtuig, doch getuige zeide, dat dit vischtuig geen naam had, en een a-inding van de Ausschers was. De ambtenaar meende dat het geen met 'name genoemd verboden vischtuig was, waarom hij vrijspraak vroeg. In de zaak van den waarnemenden ge neesheer tc Voorschoten, A. N. van Noordwiik, wegens het rijden met. een mo torrijwiel op het rijwielpad, wat verboden was, werd gehoord dë verbalisant, die do overtreding zelf verklaarbaar vond. Eisch f 3 of 3 dagen hechtenis. G. K.. wijnhandel te Leiden, heeft na tijd arbeid laten verrichten. Nadat getui gen waren gehoord werden drie boeten van' f geëischt. W. V., chauffeur te Leiden, is be klaagd zonder sienaal te hebben erereden op de Princessekad© en daar een honden kar van J.-v. d. Mev, koorman, te R.ijns- bnrg te hebben aangereden. Beklaagde verdedigt zich zeer uitnemend' doch kon niet voorkomen, dat geëisclit .werd f 10 of 5 dagen, waarmede beklaagde niet. geheel aceoord ging. W. van D., bakker te I e i d e n, is be klaagd van arbeidswet-overtreding waar over verschillende getuie-en gehoord wor den, welke vroeger in dienst waren van" beklaagde, die met die verklaringen niet accoord ging. De zaak werd daarop aangehouden om anderen nu niet gedagvaarde ge tuigen te hooren. C. V., chauffeur te Delft, is onder' Oégstgeest bekend, wegens onvoldoen de licht op z'n auto. Beklaagde beeft eert der lantaarns medegebracht welke wordt aangestoken. Nadat de Rijksveldwachter De Groot gekomen is, wordt f 4 of 4 dg. hechtenis geëischt. A. K„ J. K. en J. P. Ie Va 1 ken b u r g, waarvan dc eerste gedagvaard, hebben na afloop van een Zangrepetitie in de O. L. 8. te Valkenburg een stok dwars voor het deurkozijn gebonden, en hebben daaraan dc deurknop vastgemaakt, zoodat er nie mand uit kon, voordat aan de binnenzijde des knop uit de deur getrokken was. De beide K.ri hadden, toen de politic hen aansprak, zich bereid verklaard, hun deel, ieder f 1, te betalen in de schade. Dan werd er geen werk van gemaakt. P. bleef weigerachtig. De voorzitter van het Zanggezelschap legde nog verklaringen af omtrent de opsporing van het drietal, waarna de ambtenaar f 5 of 5 dagen cischt Het moest, a'olgens deze maar eens uit zijn met die straatschenderij op de dor pen, speciaal te Riinsburg en Omstreken. In den zaak van den melksliitcr J. v. d. H vorige week aangehouden, werd nu het knechtje H. Th. Juffermans gehoord, waarna 2 geldboeten van f 3 worden ge- eischt. D. v. d. M. te Leiden, kwam even als vorige week voor 2 zaken voor. Hij had weer liedjes gezongen en heeft nog altijd geen vergunning van B. en W. Beklaagde moet toch eten, heeft geen werk, geen thuis, en op zijn aanvragen krijgt hij niet eens antwoord. De Ambtenaar heeft van de Commissa ris van Politie gehoord, dat zoo de over tredingen door blijven ga$n, cn diens vol gens vraagt de ambtenaar 3 X 50 cent boete. Do kantonrechter vraagt of beklaagd© die kan betalen. Als ik er voor zing, anders niet. Nu ga dan heen en ziet werk te krijgen. Dat kan ik niet, zegt bekl. De kantonrechter wil beklaagde uit d© gevangenis houden, en zal eens uitzien voor hem, waarna bekl. kan gaan. H. S. K., varensgezel te Leiden, had zich voor ongeveer een gelijk feit te A'er- antwoorden, Avaarvoor do Ambtenaar f 3 boete vroeg, doch dc kantonrechter nog wel eens -ml zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6