,'A<aad Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visohiaarkt 18 (Tel. 1225) is Dinsdag ver- ibrijigbaair SCHELVISCH a, 0170.30 en SCHOL a 0.28 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Februari 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan a. G. de Kier en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een zu i veiinrioh ting in het perceel Prinsenstraat No. 25, kad. bekend Sectie K No. 2853; b. de firma Groenewegen en Doeven en reohtverkrij.genden, tot oprichting van een fabriek .van kunstgranieit in het perceel Loanbardeteeg No. 713, kad ast raat be kend Sectie H No. 924, 925, 926 en 927. AGENDA. MAANDAG 5 Februari. Leiden. Zendingssamenkomst Oosterkerk. Spr. Zendeling H. Bi elke aanvang 8 uur. DINSDAG 6 Februari. Leiden. Her denking 25-jarig bestaan der Vereeniging voor verpl. van toevallenlijders. Sprekers: Ds. Joh. W. Groot Enzerink te Leiden en de heer J. Smit Diacoon te Heemstede. DINSDAG 6 Februari. Leiderdorp. Bazaar ten bate der Chr. Zangvereen. „Excelsior" in gebouw „Irene" geopend van 35 en Van 7104 uur. WOENSDAG 7 Februari. Leiderdorp Bazaar ten bate der Chr. Zangvereen. „Excelsior" in gebouw „Irene" geopend van 35 en van 7104 uur. DONDERDAG 8 Februari. Leiderdorp Bazaar ten bate der Chr. Zangvereen. „Excelsior" in gebouw „Irene" geopend van 3—5 en van 7104 uur. MAANDAG 12 Februari. Leiden. Samenkomst Kerk Hooigracht, 8 'uur. Spr. Ds. Alb. Lauw er s van Brussel. Voor "de Evangelisatie in Brussel. WOENSDAG 21 Februari, Leiden. Samenkomst Kérk Hooigracht, 8 uur. Spr. Raden S. Nimpoena van Djocja (Midden- Java) voor de Zendingsarbe^d op Midden- Ja va. lederen Woensdagavond van 7M8>a mir. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der 'Apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Febr. waargenomen door de apotheken van de heeren: G. H. Blanken, Hoogéwoerd 171, tel. 502, en-'P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Do apotheek van het Ziekenfonds lot Hulp der Mer.schheid is steeds geopend, tioch alleen voor leden van dit Fonds. tntvangt voor weinig arbeid veel loon. De u£>ïdaten wenschen liever het hoofdhaar eigen goedvinden 'e loten krippen en betalen zulks uit eigen zak. De weinigen die zich door den barbier in de kazerne la- ien behandelen betalen extra voor een be haalde wijze van knippen. Hierdoor zou •*en bezuiniging van f 40.000 worden verkre gen, welk bedrag thans voor een groot de*1 weggeworpen. De bedragen voor schietpremies af te schaffen. De drang om als goed schutter te wor-' den aangemerkt is toch de hoofdzaak en de bestaande premies zijn te klein om als aanmoediging te dienen te meer waar aan r*e toegestane sommen gedeeltelijk vaak andere bestemmingen worden gegeven. Kindertoelagen. In de verordeningen tot regeling van de bezoldiging van de ambtenaren, bedien den en werklieden van de provincie Zuid- Holland komt de volgende bepaling voor: „Voor elk kind boneden den leeftijd van 18 jaar geniet de ambtenaar of be diende (de werkman) een jaarlijkscbe toelage, gelijk, aan 2 Vi pet. van zijn be zoldiging met inbegrip van eventueele düürtebijslag, tot een minimum van f50." Op desbetreffende vragen van Ged. Sta ten van Zuid-Holland beeft de Pensioen raad geantwoord: lc. dat zulk een kindertoelage moet ■worden beschouwd als wedde, in den zin van art. 31 der Pensioenwet 1922; 2e. dat deze kindertoelage, voor de be rekening van de waarde in geld van het genot van vrij wonen, niet als jaarwedde moet worden aangemerkt. Kolen uit Duitschland. Het Haagsch correspondentiebureau heeft Ier bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen betreffende de beteekenis van het bericht, volgens hetwelk als ge volg van de Fransche maatregelen tot verhindering van den kolenuitvoer uit het Roergebied ook de levering naar Neder land onmogelijk zou zijn geworden, daar de militaire posten ook de voor ons land bestemde kolentreinen aanhouden. Het is gebleken, al moge door desorga nisatie in" de regeling van het vervoer een momenteele stagnatie in den loop van een enkelen kolentrein zijn veroorzaakt, de algemeene bedoeling deze is, dat men zal zorgen dat Nederland geregeld van steenkolen wordt voorzien. In bedoeld bericht, ligt derhalve geen jenkele reden tot ongerustheid. Vergoedingen aan aannemers. De minister van binnenlandsche zaken fin landbouw heeft aan de Gedeputeerde Staten der provincies meegedeeld, dat, D^ar hij «rit een bij zijn departement in gekomen klacht meent te i]|oöten aflei den, de besturen van enkele gemeenten aan aannemers van groote werken een vergoeding toekemvn voor eiken in dienst genomen, uit hun gemeente af- koiftsticcu werkman, als bedrag ijpj» wel ke vergoeding werd genoemd per uur en per man 10 cent. Naar 's ministers meening is toeken ning van dergelijke vergoedingen ten zeerste ongewenscht, en bovendien kan verplaatsing van werkloosheid slechts het gevolg zijn. De minister verzoekt daarom aan Gedeputeerde Staten, de ge meentebesturen uit te noodigen, zich van de toekenning van de bedoelde vergoedin gen te onthouden. Pensioenverordeningen. Naar aanleiding van het bepaalde in art. 161 der Pensioenwet 1922 heeft het gemeentebestuur van Lei den een brief tot den minister van financiën gericht, waarin het als zijn zienswijze te kennen geeft, dat voor de toepassing van de ge meentelijke pensioenverordeningen van 1 Juli 1922 af degenen, die pensioen ont vangen krachtens deze wet, dezelfde rech ten kunnen doen gelden, als wanneer zij krachtens de Pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913 of de Weduwen- wet voor de gemeente-ambtenaren 1013 waren gepensionncerd. De minister van financiën heeft, hierop geantwoord, dat, waar art. 161 van de Pensioenwet 1922 zwijgt over de gemeentebesturen en dezen dus geenerlei bevoegdheid toekent, hij zich met bovenvermelde zienswijze niet kan vereenigen. BUITENLAND DE CONFERENTIE TE LAUSANNE MISLUKT. Zaterdag nog deelden ,we mede dat de toestand- ter conferentie zich vrij gunstig liet aanzien. Na.dien tijd is er nog druk geconfereerd en gedelibereerd. Van geallieerde zijde beeft men nog zeer belangrijke concessies gedaan. Gisterenavond te 6 uur heeft men Ismet Pasja doen weten dat de geallieer den het Turksche voorstel in zake de kwes tie van Mosoel aanvaarden. De Turken hebben van hun kant ook wel water in den wijn gedaan, doch dit beduidt niet veel. De opmerkzame beschouwer zal den Turken een-groote ruate van geslepen heid toe moeten kennen. De Turken toch hebben gisteren verklaard dat zij een gedeelte van liet verdrag willen onderteekenen. Zij aanvaarden de Westgrens, hun door de geallieerden voorgesteld, de openstelling en de demilitarisatie der zeestraten, de demilitarisatie van Gallipoli, de gèallieerde voorstellen betreffende de minderheden en nationalileitskwestie, de omslag der open bare schulden van bet Turksche rijk over de successiestaten in verhouding tot de in komsten, alsmede de regeling, waarbij de schulden, de spoorwegen betreffend, blij ven" ten-laste van de staten,-over wier ge bied het spoorwegnet loopt. Voorts zeggen zij een verklaring toe ovel de kwestie van de gelden, die zij te vorde ren hebben in verband daarmee, dat een deel der Ottomaanselie schuld nog niet is omgeslagen en dat dit deel" ten laste komt- van de Balkanstaten; zij behouden zich liet recht voor, öm te g el gfene r t i j d deze vorde ring te innen. De Turken zeiden bereid te zijn om den vrede te sluiten, door hun handteekening te plaatsen onder die essentieele kwesties uit het verdrag, w a a r o m't rent over eenstemming is verkr g.-.e n. De Turken hebben door het stellen van onzinnig hoolce eischen getracht de gealli eerden, welke een spoedige oplossing der Oostelijke kwestie wenscliten, te intimi- deeren, wat hun gedeeltelijk is gelukt. Turkije, dat overvraagd had, is op som mige punten volkomen tevreden gesteld en zeggen nu: „Deze punten willen we gaarne aanvaarden, maar over de an dere kwestie's moeten we verder praten. Zoo wordt van de punten waarin zij nog niet zijn bevredigd gezegd: „De positie der Europeesche onderiiemingqfn in Tur kije en der Turksche ondernemingen in de geallieerde landen zullen het onderwerp uitmaken van een afzonderlijke conventie. De onderhandelingen kunnen dan verder gevoerd worden door een deel der delega ties over de kwestie die nog op de oplos sing wachten. Betreffende het rechtsstelsel zijn er nog eenige meeninigsverschillen, en wel aangaande een conventie over de be voegdheid der rechtbanken." Curzon, en de andere geallieerde voor mannen schijnen deze Turksche list echter te hebben doorzien. Toen de Turken de vergadering verlieten zonder het geheele verdrag te hebben getekend, droegen de geallieer den Bompard op een laatste poging bij Is met Pasja in het werk te stellen, waartoe Curzon zijn vertrek zou uitstellen. Deze poging is mislukt, doordien Ismet Pasja iedere concessie in de kwestie der justitieele capitulaties weigerde. De drie delegatieleiders constateerden daarop de onmogelijkheid om de bespre kingen voort te zetten. Zij besloten Lau sanne te verlaten. Curzon en de Britsche delegatie zijn om half tien gisterenavond vertrokken. Ook de Conferentie te Lausanne is dus weer volkomen mislukt. Het gunstige aan zien van het einde der vorige week, was de laatste opflikkering van een stervende. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Fransche arbeiders te hulp. Verdeeldheid in Duitschland? Wèl kolen naar Nederland. Het schijnt oru? toe dat de „domheid" van Frankrijk waar we Zaterdag over schreven reeds in uitzicht is gesteld. De heer Grütmer, regeeringspresident te Düssekïorf verklaarde in een toespraak tot de Buitenlandsche journalisten dat Fransche arbeiders compagnieën op weg zijn om in het Roer gebied de productie en de verzending der steenkool ter hand te nemen. Wellicht re kent de Duitsche regeering er op dat een algemeene opstand van de Duitschers in het Roergebied hiervan het gevolg zou zijn. Vooralsnog schijnt ons dit bericht, ook gezien het feit dat Frankrijk z'n ar beiders zelf véél te hard noodig heeft, absurd. De voedselvoorziening is steeds een der belangrijkste kwesties voor het Roerbekken geweest, én terécht wérd gevreesd dat tenslotte den honger den Duitschers zou dwingen het lijdelijk verzet op te geven. Het gevaar dat er een voedseltekort zon ontstaan, is verminderd, nu de Franschen treinen met levensmiddelen doorlaten, zoo dat de reeds sterk geslonken voorraden we der kunnen worden aangevuld. Toch is het niet zeker, of met deze zendingen kan worden voortgegaan, daar nog niet va-st- staat, of Frankrijk deze treinen weer onge hinderd zal laten vertrekken. Doet het dit niet, dan zou elke gezonden trein een verloren locomotief voor Duitschland beteekenen en zou men derhalve tot omlading aan de grenslijn moeten overgaan. De Franschen brengen zelf eveneens voorraden in het bezet gebied, met mili taire treinen door Franschen bestuurd. De ze voorraden dienën uitsluitend voor hun eigen mannen zoódat requisities zeer be perkt zijn. Zijn de geruchten juist, dan zou Frank rijk over gaan tot inbeslagname van kolenmijnen Na hun vrnchtelooze pogingen om tot de dominiale mijüen door te dringen en leve ring te verkrijgen door bemiddeling van burgerlijke commissies, zullen de Fran schen thans vermoedelijk overgaan tot het beslag leggen op een zevental dier mijnen, die in staat zijn per dag 50.000 ton te pro- duceeren. Zonder dat de kosten van bet werk te hoog worden, zou Frankrijk het spel hebben gewonnen, doch men gelooft niet, dat het daartoe over genoegzame ar beidskrachten beschikt, terwijl de Duit sche mijnwerkers zich voorloopig al thans vastberaden aan het parool hou den. „De Telegraaf" bekend om zijn anti- Duitschlieid, lanceert het bericht als zou er onder de Duitsche regeèring groote ver deeldheid heerschen. Na te hebben opgemerkt dat iemand te Berlijn zijn leven niet. meer zeker is, die Fransch spreekt en te hébben geconclu deerd dat de groote meerderheid der po litici reeds overtuigd is dat met Frankrijk direct moet worden onderhandeld, vervolgt het blad: „De Vorwarts" is even leeg als in de dagen toen de Ludendorff'sche censuur heerschte. Niemand waagt het tegen den nationalistischcn stroom op te roeien en de oude belijdersmoed(sohijnt gebroken. Waarschijnlijk wacht de sociaal-democratie op éeri. nieuw parool der regeering en voorziet zij dat dit spoedig moet komen. Van alle kanten hoort men, dat in het kabinet. Cuno verdeeldheid over de te volgenpolitiek heerscht. De rijkskanselier en de minister van Financi en Hermes schijnen tot onderhandelingen met Frankrijk bereid te zijn. Daarentegen zijn dé minister voor Volkswelvaart, dr. Becker, en de minister van Buitenlandsche Zaken Rosenberg voor voortzetting der tegenwoordige politiek. Naar verluidt, staat president Ebert aan den kant van. Cuno en Hermes, maar algemeen acht men den invloed van Besker, die de groot-in dustrie achter zich heeft., grooter dan dien van Ebert, Puno en Hermes te zamen." We plaatsen bovenstaande onder voor behoud, daar de waarheidsliefde van de Tel. terecht in twijfel mag worden getrok ken. Wat betreft het stopzetten van den ko-, lénuitvoer naar neutrale landen wordt ge meld Bij de algemeene versperring van den kolenuitvoer is op de eerste beide dagen ook de uitvoer van de Italiaansche her stelkolen onderbroken geworden. De Itali aansche commissaris bij de Rijnlandcom- missiè is daarop tussclienbeide gekomen en gistermiddag werd bevolen, dat de Ita liaansche herstelkolen ongehinderd .de grens konden passeeren. Buitendien is ook toegestaan, dat de voor Zwitserland en Nederand bestemde goederentreinen het Roerbekken verlaten kunnen. Er zal echter een controle worden inge steld, welke waarborgt, dat deze kolentrei nen ook hun doel bereiken en niet naar Zuid-Duitschland worden omgeleid en uit geladen. Buitendien zal men het bewijs verlangen, dat de kolen ook werkelijk voor Nederlandsche en Zwitsersche rekenining worden verladen. Te Dorsten werd Vrijdagochtend nog een kolentrein voor Nederland doorgelaten. Van 10 uur af trad evenwel hierin een wij ziging in. Op het oogenblik staan te Dor sten ISO wagens met kolen, die voor Ne derland bestemd zijn. De secretaris van het Nederlandsche consulaat te Duisburg deelde mede „Wij-hebben hier op 1 Februari 's mor gens mededeeling ontvangen, dat schepen met steenkool niet meer mochten worden uitgevoerd. Sedert dien is er geen enkele boot meer naar Nederland vertrokken. De uitvoervergunningen, welke ons tot nu toe door Berlijn werden verstrekt, zijn door de Franschen van onwaarde verklaard. Te vens deelden zij ons echter mede, dat nieuwe uitvoervergunningen konden wor den aangevraagd, bij het Fransche uitvoer bureau te Ems of bij het bijkantoor te Dusseldorp. Deze aanvragen zullen in wel willende overweging worden genomen. De toestand op de spoorwegen. De toestand op de spoorwegen is vrij wel ongewijzigd. Daar de Duitsche autor- riteiten onder voorwendsel, dat er gebrek aan kolen was, even buiten Kchl de inters nationale treinen hebben laten sloppen, is de grens van het bruggehoofd van Keltl verdere naar liet Oosten gelegd, waar door de Franschen sinds gisteren de sta tions Offcnburg en Appenweier op bet grondgebied van Baden bezet houden. Aan de Duitsche autoriteiten werd in den vorm van een ultimatum te kennen gegeven, dat wanneer ze niet binnen 24 uur besluiten de directe treinen vrij door Duitschland te laten reizen, alle Duitsche treinen tussehen Appenweier en Off en- burg worden vastgehouden. De houding der mijnwerkers. j De vakvereenigiügen der mijnwerkers hebben besprekingen aangeknoopt over de houding, welke zij zullen aannemen met betrekking tot de aangekondigde requi- sitie van kolen door de geallieerde com missies. Deze vakvereeni gingen staan op bestemd zijn voor bot Duitsche economi- het standpunt, dat de geproduceerde kolen sche leven, en dat, zoolang er geen nieu- we overeenkomst is tot stand gekomen met betrekking tot de levering van kolen op rekening van de schadeloosstelling geen kolen aan Frankrijk en Belgie gele verd zullen worden. Van verschillende zijden is, ingeval de requisitie met militaire maatregelen ge paard mocht gaan, opnieuw het denkbeeld eener algemeene staking der mijnwerkers geopperd. De metaalarbeiders hebben zich, zooals men weet, in beginsel, voor een algemeene staking verklaard, wan neer de bezettingsautoriteiten zouden overgaan tot het inbeslagnemen der ijzer en staalproduetie. De mijnwerkersorgani saties zullen in deze aangelegenheid ech ter eerst een definitief besluit nemen, na dat er nieuwe besprekingen met de ver tegenwoordigers der Duitsche regeering zijn gevoerd. Als antwoord op de mededeeling van de herstelcommissie, dat het betalings schema van Londen weer van kracht wordt, zegt een Duitsche nota aan de commissie, dat Duitschland, zoolang de inbreuk op bet verdrag door Frankrijk en Belgie voortduurt, aan die landen geen betalingen zal doen, doch daarom zijn verdragsverplichtingen in het algemeen niet weigert, doch zal hervatten, zoodra het verdrag, weder wordt nageleefd. Nakoming van het Londensche plan is door den inval in het Roergebied nog onmogelijker geworden. Een onderzoek naar de betalingscapaciteit ware noodig, doch het besluit der commissie van her stel van 26 Januari is geen antwoord op de Duitsche nota van 14 November. De Godsdiensthaat. De Berlijnsche correspondent van de M s b. schrijft: De „Ost-Express" geeft de volgende bijdrage over den godsdienst haat der sovjet-autoriteiten: Te Moskou hebben, onder leiding van Trotzki en Limatzarski, 5000 leden van een sovjetbond een rechtszitting gehouden om een oordeel te vellen over... God. Bij deze hemeltergende parodie werden ge tuigen gehoord en aanklachten ingediend, gelijk hij de gewone rechtspraak. Een mijnramp. Uit Johannesburg wordt bericht, dat in de Simamijn een instorting heeft plaats gehad, waardoor één Europeaan en 19 Kaffers werden bedolven. Zestien lijken zijn reeds gevonden. Het ongeluk werd veroorzaakt door een aardschok. May-Day. Ht nieuwe draadlooze hulpsein „May- Day" is nu officieel beproefd en geschikt bevonden. Een der koninklijke vliegtuigen forceerde boven het Engelsch kanaal een noodlanding en zond driemaal het nood sein „May-Day" af. Het sein werd op de koninklijke draadlooze stations te Croydon i. en Lympne opgevangen. Binnen 20 minu ten lag een sleepboot uit de haven van Do ver naast het vliegtuig. Bij de a.s. nacht vluchten tussehen Londen en Parijs zal met meer uitgewerkte plannen een proef worden genomen. Wanneer de Fransche autoriteiten het plïonetisch gelijkluidende „m'aidez" goed keuren, zal aan de „Internationale con ventie van electrische teekens" worden voorgesteld, om bovengenoemd sein alge meen in te voeren. Hevige gevechten in Tripoli. De Italiaansche troepen in Tripoli zijn een operatie begonnen met het doel de effectieve bezetting van het land uit te breiden en, zich te verzekeren van het kust gebied tussehen Tripoli en Homs. De aan val door drie colonnes, uitgevoerd, leidde -tot een hevig gevecht, waarbij de Arabie ren 300 dooden verloren, de Italianen twee dooden en tien gewonden. KORTE BERICHTEN. Stanley Bruce, die, zooals reeds ge meld, is aagnezoclit, het nieuwe Australi sche kabinet te vormen, heeft bedenktijd gevraagd om den toestand te overwegen. Het Fransche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft gisteravond een Duitsche protestnota aangaande de inbe slagneming der Essensche ziekenhuizen teruggezonden. Tegelijkertijd werd eens voor goed aan het Duitsche gezantschap verklaard, dat alle nota's welke niet in passende be woordingen opgesteld waren, teruggezon den zouden worden. Voordat de Duitsche Rijksdag gig teren tot 12 dezer op reces ging, heeft Guno nog een bespreking gevoerd met de leiders der verschillende partijen over den politieleen toestand. Hij deelde mede, dat de voorraden steenkolen en levens middelen een bevredigende omvang heb ben, terwijl de regeering kan rekenen op de medewerking van alle partijen. Dit laatste werd nog eens bevestigd door een verklaring van de verschillende fractie leiders, die ter vergadering aanwezig wa ren. Fransche spldaten drongen in El- berfeld een cafébinnen en vroegen te drinken. Toen men weigerde liun ver zoek in te willigen, schoten zij op de voor het cafe verzamelde menigte en verwondden twee personen zwaar. In Kassei schoot een Fransch sol-* daat door onvoorzichtig omgaan met een revolver een Duitschen arbeider neer. Fransche soldaten overvielen in Hechtheim een stedelijken beambte, die zich op weg naar huis bevond en ver-* wonddep hem zoo zwaar, dat hij naar het ziekenhuis gebracht moest worden. Gentral News meldde Vrijdag uit Co-* blenz, dat Fuchs, de president en hoog-i ste Duitsche autoriteit van het Rijnland 1 gearresteerd is en naar het onbezette ge bied van Duitschland is getransporteerd. De commissie van Herstel heeft met drie stemmen voor en een onthouding be sloten haar besluit om Duitschland het moratorium te weigeren en den staat van betalingen van Mei 1921 van kracht te doen worden, te bandhaven. Eveneens blijft het in Juli vastgesteld» program inzake de levering van hout vooï het jaar 1923 gehandhaafd. De Britsche gedelegeerde onthield zicll van stemming. KERK EN SCHOOL NED. HERV. Km*.,,. Drietal: Te Baambrugge, J. L. Klomp te Sckore, J. H. Gunning EBzn. te Lage Vuur sche en P. G. de Groot te Jutpkaas. Bedankt: Voor Hagestein, H. Jap-* chen te Den Bommel. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Ten Boer Ri Sy-t brandij, te De Krim, GHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Amsterdam, D. Dries-* sen te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Rotterdam (Boezem-* singel), M. Hofman te Rijssen. Ds. C. J. Troste Jzn. Te Groningen is overleden dr. G. Troste Jzn. em. pred. der Ned. Herv. Kerk, die van 18801914- te Saaxum en Noordhorn heeft gediend. Jubilea. Te Enkhuizen heeft de Herst. Luth. Ge-* meente haar 300-jarig gevierd. Generale Synode der Geref. Kerken. De kerkeraad der Geref. Kerk van Utrecht heeft de heeren Dr. J. C. de Moor, J. H. Honig, W. Klein Abbink, van Com mence en F. Yperlaan benoemd in een commissie ter voorbereiding van de a.s. Generale Synode. De Kerk en de Chr. Werkmansbond. De Chr. Werkmansbond te Amsterdam heeft aan den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar financieelen en moreelen steun gevraagd, terwijl een der ouderlin gen den Kerkeraad verzocht heeft de le den van dien Bond te doen bezoeken. De Kerkeraad meende, dat het niet mo gelijk was den Bond geldelijke hulp te verschaffen. Wat betreft het verzoek om moreelen steun, besloten werd daaraan in zooverre tegemoet te komen, dat de leden van den bond, die allen tot de lidmaten der Ned. Herv. Kerk behooren, zullen wor den bezocht. De nood der Zending. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons, dat ten gevolge van den kasnood, die zich reeds spoedig in 1922 deed gevoelen, cenige in de ramingen opgenomen uitgaven telkens weer werden uitgesteld, zeker zeer tot schade van het werk. Steeds bleef dé hoop bestaan, dat vermeerderde inkomsten alsnog de bedoelde uitgaven mogelijk zou den maken. Thans moet die hoop althans grootendeels worden opgegeven en kunnen dus de ramingen met deze bedragen wor den verminderd. Het verseliil tussehen deze vermin derde ramingen en de ontvangsten blijft echter nog ongeveer f 52.700, zoodat voor loopig (definitieve cijfers kunnen pas wor den opgegeven als de rekeningen uit Indië zijn ontvangen en verwerkt) het nadeehg saldo over 1922 op dit bedrag moet worden aangenomen. De inkomsten over Januari 1923 zullen eerlang worden medegedeeld. rNu reeds kan worden vastgesteld, dat ze weer aanzien lijk beneden het bedrag olijven, lat vol gens ue ramingen maandelijks noodig is. 2cu het nu waarlijk niet moge1 ijk -.ijn dit maal eens aan den aanvang dei jaars cl:en steun te verlenen, dien men toch tor, nu toe nog niet heeft geweigerd ^ls de mod zhn hoogtepunt had bereikt2 Eenmaal, andermaalniemand meer? Te Steenwijk is, naar de „Rott." meldt, hij een publieke verkooping een gewone vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. Kerk aldaar verkocht voor den ongehoord hoo- gen prijs van f 600, hetgeen met de ver koopkosten ongeveer f650 wordt. Unie-collecte. De 25ste lijst vermeldt als opbrengst van 623 locale Comité's f 99.313.081. De ton gouds is, voor het eerst sinds 1911, niet bereikt, als gevolg van het feit, dat op tal Van plaatsen niet gecollec teerd is. Dit laatste is een niet onbedenkelijk ver schijnsel. We hebben de Unic-Oollecte voor ons christelijk onderwijs meer dan noodig. We hopen, dat spoedig de tijd aanbreekt dat aan het Nederlandsche volk gelegen heid geboden wordt, om te toonen wat het voor zijn onderwijs over heeft. UIT E3E OMGEVING OEGSTGEEST. Vanwege Kerkeraad ert Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente zal op Woensdag 7 Februari 1923 des avonds te 7 uur in het lokaal „Irene Endegecs- terstraatweg een Gemeente-avond worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2