Ifcemeenteiijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yiaclimarkt 18 (Tel. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar SCHELVISCH a 0.19—0.32 —ƒ0.42, SCHAR a, 025, SCHOL h 0.35—0.48, KABELJAUW 0.40, TARBOT a 0.G2 en TONG a 085 per pond. Leiden, 1 Februari 1923. CENTRALE SCHOOL VOOR HET 7e LEERJAAR. Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen tor kennis van belangheb bend-en lo. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voer de Centrale School voor het 7e leerjaar, gevestigd in het schoolge bouw aan de v. d. Werffstraat, gelegen heid zal worden gegeven op het Raad huis, Kamer No. 9, van 1 tot en met 10 Februari a.s. op alle werkdagen, uitge zonderd des Zaterdags, van 9—12.30 en van 1,.30—3 uur en des Zaterdag van 9 12.30 uur 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-insehrijving moet worden medegebraeh t AGENDA. DONDERDAG A Februari. Leiden. Wetenschappelijke Voordracht van D r. Th. Haitjema „Ambtsdrager of Voor ganger". Klein-Auditoriuir. Aanvang 8 uur. DGNDERDAG 1 Februari. Leiden. „Patrimonium". Wijdingssamenkomst, 40-jarig bestaan, in de Oosterkerk. Spre kers Ds. Beekenkamp en Ds. Kouwenho- ven. Aanvang half 8 uur. VRIJDAG 2 Februari. Leiden. Ver- eeniging voor Christel. Bewaarsclioolon- derwïjs. 's avonds 8 uur in het Nut. VRIJDAG 2 Februari. Leiden. Groote Uitvoering Gymnastiekvereniging Sparta" van van Leiderdorp. Stads-Ge- hoorzaal. Aanvang 71 uur. VRIJDAG 2 Februari. Leiden. We reldverbetering of Wereldondergang. Ge bouw „Prediker" aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 7K—8J4 nor. Rechtskundig Bureau Chf. Best. Bond. Steenschuur 15. verdiensten van het kind niet kan mis. sen. Nu is gelijk gezegd de moge lijkheid om te \erdicnen voor die kinde hen vrijwel uitgesloten, zelfs werkzaam heden als loopjongen of loopmeisje mogen niet werden verricht door kinderen be neden li jaar. Onverantwoordelijk is het dan ook de kinderen van school te nemen met de wetenschap, dat zij nog 1 of 2 jaren moeten rondloopen voor zij aan den arbeid kqnnen gaan. Moge 't bovenstaande er toe bijdragen om de ouders, die op 1 Maart a.s. hebben te beslissen over het al dan niet vau school nemen hunner kinderen cr to.e te brengen om voor hunne kinderen niet den lediggang gedurende langen tijd te kie zen. maar hen de zegening te doen onder vinden van het volgen van het 7e leer jaar. Op do afdeeling Onderwijs ten Raad- huize (Kamer No. 9) bestaat gelegenheid tot het doen inschrijven, van leerlingen voor de Centrale School voor het 7e leer jaar op alle werkdagen van 912.30 en van 1.303 ('s Zaterdags van 912.30) en worden gaarne nader inlichtingen ver strekt. gebreid en wordt zeer veel practische ken- Het schijnt de laatste dagen voor te komen, dat herhaaldelijk de keerpalen, staande in de Korte van der Werfstraat, hetzij al dan niet opzettelijk worden stuk gereden. Do politie stelt een onder zoek in. Do herdenking van den 348sten dies natalis der Leidsche Universiteit op 8 Februari zal vanwege het Leidsch Stu dentencorps worden gevierd met een ge- costumeerden rijjool van de eerste jaars studenten. Daarna is er een collation op de sociëteit Minerva, gevolgd door een kroegjool. Van het houden der gebruikelijke sere nade aan de hoogleeraren. is in overleg met den aeademischen senaat afgezien. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Januari ingelegd f 191.237.03 en terugbetaald f245.117.93, terwijl 113 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 77 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16111 inleggers bedroeg einde Januari f )5.042.714.38, hieronder begrepen de bijgeschreven rente over hei jaar 1922. De avond-, macht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Januari tot en met Zondag 4 Februari waargenomen door de apotheek van den heer C. R. Duijster, Nieuwe Rijn No. 18, Telef. 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menechheid is steeds geopend, Coch alleen vcor Joden van dit Fonds. De in het Duitsch uitgesproken rede werd door talrijke aanwezigen met stille aandacht gevolgd en warm toegejuicht. De voorzitter bracht namens de ver- eeniging prof. Von Arnm hartelijk dank voor zijn zeer wetenschappelijk be toog. De nuttigheid van het zevende leerjaar. Op verzoek van Burgemeester en. Wet houders dezer gemeente en van den In specteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden, brengen wij het vol gende onder de aandacht van de ouders van sohoolgaand'e kinderen. Evenals op 1 SeptembeT j l. is het zeer waarschijnlijk, dat de leerlingen, die op 1 Maart a.s. het 6de leerjaar der lagere school hebben doorloopen, niet meer on der de leerverplichting zullen vallen. Nog steeds komt het veelvuldig voor, dat de ouders die kinderen van school nemen, in do hoop voor hmn jongen of meisje eenig toonenden arbeid te zullen vinden. Zeer onvoldoende is het echter bekend, dat de Arbeidswet vrijwel allen arbeid verbaed't aan kinderen beneden den 14-jarigen leef tijd. Veelal blijft aan dergelijke oudere teleurstelling dan ook niet bespaard. Het kind is dan eohter van school, wordt meestal niet naar school teruggezonden en is, zeer tegen zijn belang, tot niets doen gedoemd. Welke voor het knnd ver derfelijke gevolgen uit de lediggang kun nen en in het algemeen zullen voortsprui ten, ook voor zijn verder leven^ is zelfs bij benadering niet te bevroeden. Bestond nu in onze gemeente geen ge legenheid om de kinderen na het door- loopeai van het 6e leerjaar nog onderwijs te doen volgen, dan zoude men daarin moeten berusten; gelukkkig echter voor de ouders, maar bovenal gelukkig voor 't kind, is er gelegenheid om nog langer on derwijs te genieten. De centrale school voor het 7e leerjaar, tijdelijk gevestigd in het schoolgebouw aan de van dier Werff- B-braat, kan de kinderen voor niets doen behoeden en hen helpen later sterker te staan in dten strijd) om het bestaan. In het algemeen toch mag worden ge zegd, dat een 6-jarige leertijd voor be hoorlijk lager onderwijs onvoldoende is, voored voor hen, wier opleiding bij het verlaten der lagere school géëindigki is. De pnactijk leert bovendien, dat het op ide lagere school in 6 jaren onderwezene niet in voldloende mate het eigendom van «den leerling wordt; na betrekkelijk kor ten tijd ,tooh is veeQ van het geleerde ver geten. Daarom is het van zoo uitnemend belang het kind nog een jaar langer on derwijs te doen genieten. In het 7e leerjaar wordt het vroeger ge leerde nog eens terdege herhaald en uit gebreid en wodt zeer veel practisohe ken nis bijgebracht, waar de kinderen in hun later leven heel veel aan kunnen hebben. Na een 6-jarigen leertijd heeft het kinü leen leeftijd bereikt, waarop de geest het ineest en het gemakkelijkst opneemt. Waarom de ouders do kanderen dan reeds &a 6 jaren van school nemen 1 Dat er ouders zijn, die zich geen rekenschap geven van datgene wat goed, nuttig en jaoodig is voor hun kind, maar slechts wagen: „wat kan mijn kind verdienenV3 li bekend, meestal echter wordt het kind 9tan school genomen, onYdat het gezin de BINNENLAND Geen Staatssubsidie. Onder dezen titel zal D.Y. in Februari van de hand van het bondsbestuurslid van den Nederlandschen Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag, de heer E. Visser, bij de N. V. Drukkerij „De Mo tor" te Sneek, verschijnen een brochure over het subsidie-vraagstuk. In het' eerste gedeelte zal worden behan deld de belangwekkend© geschiedenis, die zich daaromtrent in den Bond, Bestuur en blad afspeelde. In het tweede gedeelte zal de beginsel- kwestie nader worden besproken. Dat een en ander zal worden beschreven door een bondsbestuurslid, doet verwach ten dat deez brochure een zeer ruim debiet zal vinden, daar slechts weinigen zoo goed in staat zijn, een zoo volledig overzicht over een en ander te geven. De actualiteit van de stof is geenszins twijfelachtig, wanneer men bedenkt dat mocht straks wat te verwachten i3 met 't oog op wat de Bondsdag te Nijmegen op leverde, straks 't Bondsbestuur andermaal de nederlaag lijden en de subsidie op last van den Bond teruggestort in 's Rijkskas dit niet zal nalaten grooten invloed op de politiek van de A. R. partij uit te oefenen, waar de jongeren in onzen groep blijk ge ven trots alles terug te willen grjpen naar de zuivere beleving dcT A. R. beginselen, wars van alle Staatssocialisme of wat daar toe leiden kan. Beperking in bemoeienis. Dat wenscht „Patrimonium" aan de Ka mers van Koophandel in haar nieuwen vorm toe. Die lichamen maken het naar de opvatting van ons Clir. Soc. Weekblad al të gortig in zake allerlei sociaal-economi- «che en sociaal-politieke aangelegenheden, waarvan de behartiging niet in de eerste plaats aan deze Kamer is opgedragen. Het blad zegt verder: Gewoonlijk geven zij over diverse questies de wijsheid ten beste, die men ook opdiepen kan uit de groote en kleine liberale bladen, meer spe ciaal uit de hoofdartikelen eh de ingezon den stukken in de „Nieuwe Rott-. Crt." Sommige Kamers maken zich daardoor zelfs 'min of meer belachelijk. In elk ge val verhoogen zij hun prestige niet door het debitteeren van algemeenheden en het stelselmatig opponeeren tegen sociale maatregelen. De heer Verkade, do vooritter der Zaan- damsclie Kamer, liet dan ook niet ten on rechte een woord van waarschuwing hoo- ren. Blijkens het verslag in het „Hdbl." zeide hij: „Daartegenover wees de voorzitter op het dreigende gevaar, dat de Kamers van Koophandel, in plaats van zich te bepalen tot het behartigen van plaatselijke belan gen van handel en industrie, zich te veel gaan bewegen op het terrein der diverse werkgeversorganisaties. Het zou inderdaad wenschelijk zijn, meende de voorzitter, in dien de Kamers zich te dezen opzichte wilden beperken." Aan de meening der oude Kamers van Koophandel kende men in vele plaatsen weinig waarde to©i Heel dikwijls muntten de leden en de debatten uit door onbedui- uenheid en bekrompenheid. Het gevaar is niet geheel denkbeeldig, dat ook de gereorganiseerde Kamers al meer aan beteekenis zullen inboeten. Zij moeten zich beperken. Napraterij en debitéoren van oppervlak kige liberaal-econoftiische wijsheid kunnen het prestige van deze lichamen slechts schaden. WIJZIGING REGISTRATIE WET 1917. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Registraticwet 1917. Voorgesteld wordt daa.om, de afschaf fing te beperken tot. de veilingen van land- en tuinbouw-p r o d u c- t e n, w. o. ook boter en eieren zijn te rangschikken, en tot de daarmee op één lijn tc stellen verkoopingen van .viscli, mits al deze veilingen voldoen aan de vereisch- ten, omschreven in art. 103, lid 3, der Rc- gistratiewet 1917. Aangenomen mag wor den, dat voor deze afschaffing de söhat- kist in normale jaren een offer brengt van pl.m. 600.000. In de eerste en voornaamste plaats komt als compensatie voor dit offer in aanmer king het voorstel om te doen vervallen de verminderingen, welke naar de bestaande wet het recht-van registratie wegens over dracht van onroerend goed ondergaat bij herhaalde overdrachten binnen 1 tot 3 jaar. Een juiste raming van de opbrengst de zer afschaffing is vrijwel onmogelijk; ver trouwd mag echter worden dat een bedrag van 3J4 ton in de toekomst in elk geval zal worden bereikt. Voorts wordt voorgesteld om het artikel dat een vrijstelling en vermindering van de verkrijgingen van geringe waarde be vat, te doen vervallen. Naar de gegevens van 1921 zou door deze afschaffing de schatkist met een bedrag van pl.m. f 77.000 worden gebaat. Met betrekking tot een wijziging van art 27 wijst de Minister er op, dat in- de prac- tijk dikwijls z.g. voorloopige koop-acten voorkomen. Het laatste lid van art. 27, voor zoover het rechtsvorderingen tot het leveren van onroerende zaken aan het registratierecht onderwerpt, bedoelt voorloopige koop- acten te treffen. Het verdient aanbeveling door de voorgestelde wijziging van het eer ste lid van art. 27 deze bedoeling beter tot haar recht te doen komen. BUITENLAND DE ACTIE IN HET ROERGEBIED. De 'crisis aanstaande? Hat Roergebied geïsoleerd. Fnuikende Fransche maatregelen. Met spanning ziet men in heel Europa en ook daarbuiten uit naar de verwikke lingen in het Roergebied. Onwillekeurig vraagt men zich af „Wie zal in deze kwestie de overwinning behalen, het neergetrapte Duitschland, dat toch in zicli heeft een kern van vastberadenheid en moed, gerugsteund door een voornaam deel van de publieke opinie of het van top tot teen gewapende Frankrijk, krach tig door de wapenen maar moreel ach terstaande bij Germania?" Over den toestand in het Roergebied valt momenteel eigënlijk niets te zeggen. Tallooze berichten komen er wel uit alle steden en dorden over .arrestaties, uitwijzingen enz., maar dat is feitelijk van ondergeschikt belang. Men kan slechts vaststellen dat de stemming hoogst zenuwachtig wordt. Van officieele Dujtsche zijde deelt men mede dat Duitschland er niet aan denkt den tegenstand op te geven. Integendeel, men bereidt zich voor om ter rechtertijd zijn slag te slaan. Wat men hiermee bedoeld wordt voor alsnog strikt geheim gehouden. Bereidt men een algemeene aanslag op de Fran sche militaire nracht voor? Wapent zich Duitschland in stilte? Wij weten het niet. Wel kan gezegd worden dat de crisis aanstaande is. Het moeilijke is dat de communicatie met het Roergebied verbroken is. Het telefonisch en telegrafisch verkeer ligt stil. De journalisten trekken van de eene plaats naar de andere om nieuws mach tig te worden. De totaalindruk is dat de toestand voor de Duitscliers nog veel ver nederender is dan een werkelijke oorlog. Men schijnt in Duitschland veel ver wachtingen te hebben van bet taaie ka rakter der Roerbevolking. Of men dezen tegenstand niet overschat, moeten de vol gende weken leeren. Gauw zal wel blij ken, dat de Fransche taktiek van isolatie niet zonder gevolg kan blijven. In Duisburg zijn gisteren reeds alle anto's in beslag genomen en men oefent zeer scherpe controle uit, om te verhin deren, dat de energieke jonge Oberlnirger- meister van Duisburg, Dr. Jares, die uit gewezen is, niet weer op zjin post terug keert. Spoedig zal door de slaking in het tele fonisch verkeer de Roerbevolking niet meer op de hoogte zijn. Zooals de toestand nu is bestaat er voortdurend gevaar voor straatgevechten. Frankrijk ziet den toestand in en zendt steeds meer en meer troepen naar den Roer. Heel Düsseldorf lijkt één groo te legerplaats. Dat men in Fransche kringen op on lusten rekent, blijkt wel uit het feit, dat tc" Essen overal wachten uitgezet zijn. De controle tot 10 uur 's avonds is zeer streng. Overal -'s nachts hoort men de .zware stappen van de Fransche wacht posten. Dit alles is slechts voorspel, het erg ste moet nog komen en dan zal elke be richtgeving over de ellendigste van alle guerilla-oorlogen onmogelijk zijn. De Franschen en Belgen laten het niet bij bedreigingen, nu wordt liet een tijd perk van de daad. Ën men zal toe moe ten geven dat het een handige zet op het politieke schaakbord is het Roer gebied van het overige Duitschland af te scheiden. „Snijdt", zoo denkt Fran krijk, „de slagaders van het hart van Duitschland door en van zelf zal, en het verzet in het Roergebied én van het 'overige Duitschland doodbloeden". Daarom zal vanaf beden een douanegrens om het Roergebied worden gelogd. Het officieele Parijsehe telegram luidt: Dc Fransche en Belgische rogeeringen hebben door tusschenkomst van de Duit- selio gezantschappen to Parijs en Brus sel aan Duitschland doort weten, dat in verhand met het algeheel ingebreke blij ven door Duitschland hij hot nakomen zijner verplichtingen, hetgeen door de commissie van herstel, is geconstateerd, doi bezettings-autoriteiten in het Roerge bied order hebben ontvangen, om van 1 Februari af alle kolen- en cokes-trans porten voor het niet-bozotte gebied van Duilschland te verhinderen." Telkens duiken nu ook berichten op over onderhandelingen, die even spoedig weer worden tegengesproken. Thans wordt tegenover dc door de „Dai ly Chronicle" uit Parijs gemelde bereid heid tot onderhandelen van Poincaré of ficieus het standpunt der Duitsche regee ring als volgt uiteengezet: „De taak van het Duitsche yolk is de rekening tan Poincaré met beslistheid en bezonnen heid ad absurdum te voeren. Eerst wanneer Frankrijk werkelijk de Roeractie van Poincaré als een onrecht zal beschouwen en ook de fouten inziet, die goedgemaakt zullen moeten worden, zal de weg voor onderhandelingen vrij zijn. Op verschillende plaatsen kondigen de Franschen de verscherpte staat van beleg af. Zoo ook te Dortmund. Alle politieke vergaderingen zijn lot nader order verbo den. Te Dortmund zijn verscheidene nieuwe Fransche infanterie-regimenten met pant serwagens en tanks aangekomen. Uit Bochum werdt gemeld, dat de vak- vereenigingen aldaar verklaard hebben zich niet naar de verordeningen van den staat van beleg te willen richten en de bevelen der Franschen niet te zullen op volgen. Gisteravond hebben Fransche soldaten het gebouw van de spoorweg-directie te Essen volkomen omsingeld. Sterke pa trouilles doorzochten het gebouw naar hoogc ambtenaren. Drie hunner werden gearresteerd en weggevoerd. Voor de bu reaux der overige ambtenaren werd een dubbelpost geplaatst oni de heeren onmid dellijk, wanneer zij het gebouw der spoor wegdirectie zouden betreden, te arrestee- rën. Naar de correspondent van het „Acht Uhr Abendbiatt" te Düsseldorf uit be trouwbare bron verneemt, zullen de betref fende heeren voorloopig" liet directiegebouw niet opzoeken. Een zwak teeken is dat de Franschen er meer en meer toe komen de pers-censuur in te voeren en sommige dagbladen schorsen. Zoo heeft de Fransche bezetting te Keulen de „Kölni- sehe Zeitung" vanaf heden voor 9 dagen verboden, terwijl te Essen alle couranten onder do censuur zijn geplaatst. De spoorwegdirecties aldaar verspreiden de noodzakelijke wenken omtrent de aan te nemen houding door middel van strooibil jetten. Tegen de pogingen der Franschen om' de spoorwegen langzamerhand te militai- riseeren en daardoor in bun hand te krij gen, zullen de spoorwegorganisaties zich met alle middelen te weer stellen. KORTE BERICHTEN. Bonar Law heeft aan de Labour medegedeeld dat het Parlement eerst 13 Febr. de Roer-kwestie zal behandelen. De Vlaamsclie professor senator Ver- meijlen is door 300 Waalsche studenten ge molesteerd. Te Dortmund werd do stationschef van het hoofdstation voor de tweede maal gearresteerd. Te Elberfcld arriveerden Duitsch spre kende Polen om de Franschen te steunen. Zij werden teruggezonden. De bevolking was opgewonden. Te Lausanne is gisteren het onwerp- vredesverdrag aan de Turken overhandigd. Ismed Facha vroeg een week bedenktijd. De stemming is milder. De Engelsche delegatie vertrokt in plaats van Vrijdag, Zondag a.s. Er zijn Franseh-Engelsclie moeilijk heden ontstaan doordat het Duitsche wegpcrsoneel weigert in de Engelsche zone Fransche treinen door te laten. De Fran schen roepen de Engelsche tusschenkomst in. Weigeren zou zijn onvriendelijkheid voor Frankrijk; Toestemming ene goed keuring van het Fransche avontuur. Officieel wordt gemeld, dat de En gelsche regeering de voorwaarden der Ame- rikaansche regeering voor de afbetaling der Britsche oorlogsschuld heeft aanvaard. Deze voorwaarden houden in en rente van 3gedurende 10 jaar daarna een rente van 3è plus i voor het amortisatiefonds. De geheelë schuld zal dan binnen 62 jaar zijn'afbetaald. Gemeenteraad Rijnsburg. (Slot). 6. Verhooging huur woningen. B. en W. stellen voor de huur der gc- mecnlewoningen te verhoogen tot f 5. woek voor de groote en £4.40 voor dc kleine woningen. Deze verhooging is overeenkomstig een ontvangen ministe- rieele aanschrijving. De heer W. L. v. d. G u g t e n is tegen een uniforme verhooging. Vele huurders wonen nu al, noodgedwongeu in voor hon to dure huizen. De heer S. Schoneveld vraagt of het niet beter is, de huren te doen ver hoogen als door den Raad vroeger beslo ten is, n.l. naar het inkomen. Nu gaat de huur de krachten van sommigen te bo ven, terwijl anderen wel wat meer kon den betalen. De heer K. v. Delft verwacht dan, dat juist die menschen zullen verhuizen, en de dure huizen leeg blijven. Do V o o t z meri t op, dat nscn niet onkelo menschen kan gaan verhoog*», om aar, do gemiddelde huurprijs tc ko men. Do heer S. S c b o n c e I. C \1aa7t of dan een vroeger ontvangen aanschrijving niet meer van kracht is, waarbij cc huur naar hel inkomen wordt bepaald. De Voorz. kon dit iiio». met zekerheid zeggen, want or zijn at zooveel corres pondenties: over gevoerd. In ieder coval is het dossier ook aan hei. Ministerie van arbeid bekend, en daarom wil do voor zitter rich maar aan de laatste aanschrij ving koudon. Nadat hierover nog binden tijd is ge sproken, doet .(lr. t'o liker het voorstel een Raadscommissie te benoemen om eorst een en ander uit te zoeken, en dan aan den Raad rapport uit te brongen. Hiertoe wordt besloten, tjrwijl als le den van de Commissie worden benoemd de heeren dr. H. G. Jonker en S. Scnone- veld. B. en W. vragen machtiging om in voorkomende gevallen leegkomende ge- mentewoningen te verhuren. De gevraagde machtiging wordt met al gemeene stemmen verleend, mits ver huurd wordt in volgorde van aanvragen om woning, terwijl bij afwijking hiervanx eerst overleg met den Raad zal worden gepleegd. 7. Vaststelling rooilijn Buitenweg. B. en W. deelen mede, dat door den Heer v. Iterson gebouwd wordt aan den Buitenweg, waarom voorgesteld wordt een rooilijn te bepalen. De wegbreedte wordt, volgens pion, be paald op 10 Meter, terwijl gebouwd mag worden op een afstand van 10 M. uit het hart van den weg. De heer K. v. Delft merkt op. dat er dan een tusschenruimte tusschen de hui zen is van 20 M. Hij acht dit to veel. ook met het oog op latere aanvragen, daar men dan toch overal dezelfde afstand z&l moeten eischen. De Voorz. antwoordt, dat v. Iterson zelf die afstand goed vindt. Binnenkort komt het bouwplan, en blijkt de afstand werkelijk te groot, dan kan de Raad anders bepalen. Volgens voorstel van B. en W. wordt besloten. 8. B. en W. stellen voor te benoemen een 1 Commissie van Controle van de Wcrkloozen. Hiertoe wordt besloten. Als leden der Commissie «worden aan gewezen de heeren P. Kort Sr., D. v. Biezen en K. Zandbergen. Rondtvraag. De heer S. Schone- veld vraagt verbetering van de afras- ting in de Kerkstraat, die er zeer slor dig uitziet. De Voorz. zegt verbetering toe. De heer W. L. v. d. G u g t e n vraagt of niet het plan, bestond, door de werke- loozen de bermen der wegen tc doen weg-* halen. In de Brouwerstraat -zijn alleen geulen gemaakt. De heer K. v. Delft antwoordt, dat dit nog moet gebéuren. Dc heer v. d. Gugten merkt voorts op, dat de weg naast do rails gedeeltelijk uit zand en modder bestaat, en niet ver hard is. Dit is ook in de Brouwer straat. Spr. vraagt of de Tram-Maatij. daarin geen verbetering moet brengen. De Voorz. zal dit nagaan, en zoo noodig de Tram-Maatij. hiertoe uilnoodi- gen. Ten slotte vraagt de heer v.. d. Gug ten, om bij de Kerkstraat nu ineens een goeden toestand te maken door liet paal tje vij 't kerkhof weg tc nemen, waar me nigeen in het donker tegenaan loopt, en door een paar hoornen te rooien, waar door men een goeden rijweg krijgt. Dit laatste achten sommige leden niet zonder bedenking. Er liggen ook nog steenen van een riool, waar met over heen gereden kan worden. De heer S. Schoneveld vindt het heter, daar nog eens rijp over na te den ken. Men kan daar wel eens een rijweg krijgen, waarvan nog veel ellende te wachten was. De Voorz. zegt, dat hieromtrent in de vorige vergadering pas een besluit is'ge nomen, en er nu geen dringende redenen zijn, om er op terug te komen. Wethouder v. Klaveren zegt toe, het besproken paaltje wit te doen verven. De heer D. v. B i e z e n merkt op, dat het Zondagavond bij het uitgaan der Horv. Kerk zoo donker was, omdat de lantaarn er voor niet brandde. De Voorz. zal verzoeken voortaan bij avondkerk de lantaarn te ontsteken. Dr. Jonker vraagt of de voorz. het contract van de waterleiding reeds on derzocht heeft. De Voorz. moet deze vraag ontken nend beantwoorden, maar zegt toe, dit alsnog te zullen doen. De heer Jonker heeft voorts bo- merkt, dat er weder een motorboot is bij gekomen, die door de Vliet stoomt. Spr. vraagt of hieromtrent al gecorrespon deerd is met Rijnland. De Voorz. d^elt mede, dat aan Rijn land gevraagd is, liet stoomen door den Vliet te willen verbieden, doch. op dit schrijven is nog geen antwoord ontvan gen. Dr. 'Jonker stelt ook nog eenige vra gen omtrent do inning van schoolgeld aan do O. L. School. Dc Voor z zegt een nadet onuersock too. De. heet IC. Zandbergen vestigt ito aandacht van B. on W. or do diepe galen cn kuilen in de BronwersiraaL De Voorz. deelt den hoor Zandbergen mede. dat reeds besloten waa hierin \er- betering tc brengen. Hierna ging de Raad in genenne zit ting Ier behandeling reclames H. O. OMBEVÏWG* KINSBURG. De hoe v T Ky a 11 ïznvoor- zittor var. de Boerenleenbank, als opvol gend raadslid banoemd- Lu do. vacature J. v. Iterson Sft., beeft voor dio benoeming bedaukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2