CtGgneeftte&sjke Asnkondigïng,, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan don Gemeentelijken Viscliwinkel Visehmarkt IS (Tel. 1225) is hedenavond verkrijgbaar SCHAR h 0.15 pear pond en ZEEUWSCHE MOSSELEN ƒ0.05 per K.G. Leiden, 27 Januari 1923. "tf. C. VAN DER LIP, Wetli., loco-Burgemeester. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Burg. en Weth. van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de uitkeeringen van het Burgerlijk Armbe stuur, welke in den regel des Maandags plaats hebben, met ingang van Maandag 29 Januari ek. in plaats van aan het Bureau Hoogewoerd No. 5 aan het ge bouw van de voormalige Centrale Keu ken aan de Pas beur straat zullen geschie den. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgeon eee t er VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Januar, 1923. HONDENBELASTING. B. en W. van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. der Verordening, regelende de invorde ring der plaatselijke directe belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan voor of op den 31en Januari a.s. bij den Gemeente-Ontvan ger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1923 kosteloos ten kantore van den Ge meente-Ontvanger verkrijgbaar zijn. AGENDA. DINSDAG 30 Januari. Leiden. Sa menkomst Comm. v. Evangelisatie. Ge bouw Morschweg 8 uur. Spr.: Ds. J. van Nes van den Haag. WOENSDAG 31 Januari. Koudekerk Uitvoering Geref. Zangvereeniging, Geref. Kerk, aanvang half acht uur. WOENSDAG 31 Januari. Leiden. Jaarvergadering Chr. H. B. S. Schoolge bouw Witte Singel. - Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8J4 uur. Rechtskundig Buieau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15- Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 üur tot Zondagmor gen 8 uur nemen dc volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Bijtel, Hooigracht 86, Tel. 876. Dr. Niemer. Breestraat 72, Tel. 506. Dr. Schrender. Hooigracht 69, Tel. 801. Dr. Veldhuvzen, Hooigracht 84, Tel. 617. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagochtend 8 uur waarge nomen door Dr. Varenkamp, Warmond er- weg 22, Tel. 1916. We vreesden werkelijk voor .de gevolgen zoo is er gelachen. Een waardige afwisseling van luim en ernst werd bevorderd door bet doen volgen van enkele ernstige voordrachten w.o. van Guido Gezelle, Nelie van Kol en Fred, van Eeden. Ook werd nog voorgedragen een prozastuk door J. O. Stephanus „Pieterscn te Amsterdam." De heer S. P. Israël sprak een persoon lijk woord tot de vereeniging en tusschen de bedrijven door voerden de aanwezigen allen gezellige ondorlingo causerieën. Tot slot werd gehouden een samenspraak „De Ui". De wijze waarop dit succesnum mer werd voorgesteld was allergeestigst. Do Voorzitter een kort slotwoord uitspre kend, kon neg melding maken van een le denaanwinst (tijdens de vergadering) van 4 personen terwijl do opbrengst van een gehouden collecte ruim f 9 tot resultaat bad. Terecht kon de voorzittér terugzien op een Welgeslaagden avond. Onwillekeurig zullen banden gelegd zijn tusschen do niet- leden en Dr. Bavinck banden die mee zullen werken om zich te scharen onder den Bondsbanier cm te strijden voor de heerlijke idealen der J. V. Br. Roos eindigde met het laten zingen van Ps. 84: 3 en ging daarna in dankgebed voor. Wij kunnen de éénjarige vereeniging een goede toekomst verzekeren als zij voort gaat op den weg dien zij nu volgt. Louise de Coligpy. De bouwfonds-actie, der Chr. J. V. Pred. XII: la werd gisteravond besloten met een rede van Ds. F. J. Krop uit Rotterdam, over Louise de Coligny. Ds. J. W. Groot Enzerink opende de ver gadering met het laten zingen van Ps. 68: 10 cn gebed, waarna hij den spreker mot een kort woord bij do vergadering inleidde. Ds. Krop, zijn rede aanvangende begon met de opmerking, dat er tegenwoordig, met name in Calvinistische kringen, te weinig aandacht wordt geschonken aan be weging der reformatie in vroeger dagen. Spr. schetst vervolgens den krachtigen invloed die tijdens de reformatie van het Calvinistisch beginsel uitging. Of zal men bij geloofshelden als Condé, Coligny of Willem do Zwijger spreken van omstandigheden die hen vormden tot het geen zij waren? Neen, maar het was de geloofskracht. alleen, die hen staande hield; het geloof in het Calvinistisch beginsel. Datzelfde beginsel verklaart ons het le ven der geloofsheldinnen, onder welke Louisê de Coligny een voorname plaats in-» neemt. Spr. zal echter niet vervallen in mensch- verheerlijking. Dat zou in strijd zijn met- den geest die do Calvinistische helden dier dagen bezielde. Den 28en Sept.. 1555 werd Louise geboren als de waardige dochter van Gaspar de Co ligny en diens vrome gade, wier belijdenis door hun wandel werd versierd. Vervolgens schetst spr. het huwelijk en godsdienstig levqn, waarin Louise een echt Calvinistische opvoeding genoot. Ook geeft spr. een karakterbeschrijving van haar moeder en haar broeder, bij wie in alles de karaktertrekken van de Co- ligny's het beginsel dat hun leven be- heerschte op het schoonst uitkomen, komt. Spr. schildert in roerende tafereelen het tragisch verloop van haar eerste huwelijk met den edelen de Ligny, die door de Room sche benden van Hendrik IV evenals de oude Coligny werd vermoord. Het tweede huwelijk met den Grooten Zwijger, dien zij als strijder voor het haar zoo dierbare beginsel hartelijk liefhad, was zoo mogelijk nog tragischer. Slechts ruim een jaar waren zij gehuwd, toen de Prins door de handen eens sluipmoordenaars werd vermoord, zoodat zij op 28-jarigen leeftijd voor de tweede maal weduwe was. Een tijd van kommer en verdriet brak toen voor haar aan, maar met bewonderens- waardigen moed, heeft zij de opvoeding van de 11 kindoren die de Prins naliet, op zich genomen. Schande noemt spr. het van de Staten, die zich wat de financiën be treft niet om haar bekommerden. In dien tijd heeft zij 7 jaren lang de kinderen van ons volk met eigen geld op gevoed. Evenzeer was het schande van do Geref. pred. te Leiden, die het van den kansel durfden voorstellen als of de^ dood van den Prins een straf was voor zijn hu welijk met een Fransche. Niet beter werd zij door het Nederlandsckc volk onthaald, dat haar de grofste bejegeningen durfde toevoegen, wat alleen zijn oorzaak vond in de enghartige overweging, dat zij een Fransche was. Het was duidelijk, dat zij zich daardoor tot de Hollandschc Calvinisten niet zeer aangetrokken gevoelde, maar zich liever bevond onder de prediking van Uittenbo- gaart, die in zijn prediking vrij onbelijnd was. Toch is zij steeds de echte Calvinisti sche gebleven, met een verheven- en ver gevensgezind karakter. Spr. eindigt met de opwekking om bij het graf van den Grooten Zwijger te Delft staande, ook een oogenblik t^ "diden aan de nagedachtenis van haar, die den Va der des Vaderlands in zijn laatste levens jaren tot grooten steun is geweest. Aan het einde der vergadering werd ge zongen het tweede vers van bet, Luther- lied: „Gods "VVoord houdt stand in eeuwig heid", nadat Ds. Krop in dankgebed was voorgegaan. Arbeidswet. Hoofden en bestuurders van onderne mingen worden er aan herinnerd, dat het bij de Arbeidswet (op straffe van een maand hechtenis of geldboete van ten hoogste honderd gulden) verboden is, een kind beneden 14 jaar werkzaamheden te doen verrichten. Herhaaldelijk komt het nog voor dat kinderen beneden 44 jaar werkzaam zijn als loopjongen of loopmeisje in winkels en dergelijke inrichtingen. De werkgever heeft slechts bij het in diensl-nemen van een jeugdig persoon de overlegging van de te zijnen name gestelde arbeidskaart te vragen. Kan de jongen of dat meisje die kaart niet overleggen, dan mag dat kind nog geen arbeid verrichten. Op uitnoodigng van 'den Leidschen Chemischen Kring en het Natuurkundig Gezelschap, zal prof. dr. Jean Perrin, hoogleeraar in de physische chemie aan do Sorbonno te Parijs, Maandagavond in de collegezaal van het anorganisch che misch laboratorium een lezing houden over: la théorie radiochimique des réac- tions. Door mej. De C. is aangifte gedaan van het zoekraken van een enveloppe met in houd, die haar zou bezorgd worden door zekeren De' M. Laatstgenoemde verklaart de enveloppe afgegeven te hebben aan een meisje, in de meening verkeerende, dat ze een zuster wag van mej. De G. Het onbekende meisje heeft echter de zending niet bezorgd, terwijl bleek, dat zij geen zuster was. Op uifnoodiging van de Philosophisehe faculteit der Leidsche 9.tudenten, zal prof. dr. C. H. van Os, hoogleeraar in de wis kunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, Donderdagavond in de groote colle ge-zaal van het natuurkundig laborato rium (afd. theoretische physica), een le zing houden over dc begrippen diffëren- tiaalquolient en integraal. Gisteravond is tijdens de afwezigheid van de bewoonster ingebroken ten huize van de wed. P. alhier; vermoedelijk heeft men zich toegang verschaft door middel van valsche sleufels. Verschillende kasten zijn opengebroken. Niets wordt vermist. Gistermiddag is een kastje, hangende naast de étalage bij de firma Vroom en Dreeaman alhier, niet ernstig beschadigd, doordat op de Vischbrug even te voren een stuk van een tuig van een paard, dat voor een wagen was gespannen, brak, waardoor de wagen niet in een goede rich ting kon worden gehouden en het kaslje vernielde. De kapitein W. Fabor, en de eerste- luitenant I. E. Leezer, beiden van het 4e Regiment Infanterie en voor het volgen van een gym nas f.ickcursus gedetacheerd aan de Militaire Gymnastiek- en Sport school te Utrecht, koeren op 31 Januari a-.s. naar hun korps terug. PROVINCIAAL COMITÉ. Het Provinciaal Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland hield gisteren te Rotterdam een drukbezochte vergadering. De voorzitter de heer H. de Wil de sprak een geestdriftig openingswoord, waarin hij wees op de groote beteekenis van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in de eerste plaats met het oog op de samenstelling van de Eerste Ka mer, in de tweede plaats in verband met de verkiezing van Gedeputeerde Sta ten en eindelijk voor de behartiging van de Provinciale belangen. In den breede stond Spr. stil bij de ge wichtige taak van het collége van Ged. ben niet alleen op het Provinciaal- maar wordt, en die een grooten invloed heb ben niet alleen op het Provinciaal, maar ook op het Gemeentelijk bestuur. Met sprekende cijfers werd aangetoond, dat de belastingen hier in Zuid-Holland lager zijn dan in welke provincie ook, wat mede een gevolg is van bet feit, dat steeds aan het particulier initiatief volle gelegenheid gegeven is tot ontwikkeling te komen. Deze pakkende rede werd door een geestdriftig applaus gevolgd. Na breede bespreking, werden de kan didatenlijsten voor de a.s. verkiezingen vastgesteld. Die voor Leiden en Gouda, welke lijsten zullen worden verbonden, bleven ongewijzigd. De Statuten van het P. C. werden in dien zin gewijzigd, dat voortaan elke cen trale een bestuurslid zal aanwijzen, ter wijl bovendien twee bestuursleden door de vergadering zullen worden gekozen. De hceren H. de Wilde en C. Wilden berg, werden resp. als voorzitter en se cretaris herkozen. Eerstgenoemde werd tevens aangewezen als afgevaardigde naar bet Centraal Comité. In verband met de rede van don voor zitter en een ingekomen schrijven van de Statensectic Leiden, werden tenslotte nog enkele beschouwingen gewijd aan de autonomie der Gemeente en de houding van Ged. Staten dienaangaande. De vergadering, die een ongewekt ka rakter droeg, werd met dankzegging ge sloten. Het ontwerp jachtwet. Bij het' uiteengaan van de Tweede Ka- mor tot nadere bijeenroeping, deelde de voorzitter mede, dat tot dc ontwerpen, welke bij de hervatting der werkzaamhe den allereerst voor behandeling in aanmer king komen, behoort het ontwerp Jacht wet. Wij hebben echter reden aan te nemen, zegt de T o 1 e gr., dat bij de commissie van rapporteurs het voornemen bestaat belangrijke wijzigings-voorstellen in te die nen, welke een aanmerkelijke vertraging van het ontwerp, beoogen. Verwacht kan worden, dat het nader overleg, dat hier door noodzakelijk zal worden, zal leiden tot een vertraging van de behandeling tnct eenïge maanden. Het aantal Gemeenteraadsleden. Van verschillende zijden worden ons be richten gezonden zegt de Maasb., betref fende het te vergrooten aantal gemeente raadsleden bij de volgende zittingsperiode. Men gaat daarbij echter niet steeds uit van het juiste standpunt. Zoo meldde- men uit Heerlen dat het aantal raadsleden van 15 op 23 zal moeten werden gebracht, om dat de bevolking op 31 December j.l. 34829 bedroeg. Deze redeneering is onjuist. Het aantal raadsleden hangt n.l. niet af van het inv/onerstal op 31 December j.l. Uit de commentaar op artikel 3 der Ge- mentewet blijkt, dat het aantal leden van den raad bij elke verkiezing wordt be paald, naar den uitslag der laatst vooraf gaande volkstelling. Een vermeerdering van het zielental eener gemeente, geconsta teerd anders dan bij gelegenheid eener volkstelling, oefent dus geen invloed uit op de bepaling van hèt aantal leden van den raad. Aan de hand van het resultaat der volks telling in 1920 (31 Dec. 7920) moet dus het aantal raadsleden berekend worden. Dit blijft dan ongewijzigd tot 1930, ongeacht de tusschentijdschs toename der bevolking. De inkomsten van den boer. Do onderstaande cijfers, welke door hot „Friesclie Landbouwblad" werden getrok ken uit do Statistiek van de Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding in Fries land, geven het beeld van de bedrijfswin sten dér Friesche boeren over de laatste drio jaren. Boekjaar 1919-'20 218 bedrijven f 11.272.30 bruto winst per bedrijf; f 6829.75 netto winst per bedrijf; boekjaar 1920-21 276 bc-j drijven f 11.209.45 bruto winst per bedrijf; f 6578.04 netto winst per bedrijf; boekjaar 1921-22 382 bedrijven f 4.867.67 bruto winst per bedrijf; f25.43 netto winst per bedrijf. Onder bruto winst wordt verstaan* de netto winst zonder aftrek van huur, grond belasting en rente. Alle voordeden, door den boer in natura uit het bedrijf genoten (melk, eieren, vleesch, enz.) zijn in. de netto-winst begre pen, met uitzondering van 't genotvan vrije woning. Wordt de waarde hiervan op gemiddeld f 200 gesteld, dan bedroeg over 1921-'22 het gemiddelde inkomen uit het bedrijf dus slechts 225.23. Uit het Boefcdruldcersbedrijf. In do onlangs gehouden vergadering van den Ccntralen Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boekbedrijf werden voor 1923 als bestuursleden aangewezen de hoeren F. L. Binger, F. L. van der Bom en S. S. Kortlmis, waarvan eei-stgenoemde als voor zitter optreedt. Een wijziging werd gebracht in het be sluit inzake de erkenning van de royemen ten der verschillende vakbonden, zoodat voortaan in den regel door geen der aan gesloten vakbonden eeii royement kan wor den uitgesproken alvorens de overige aan gesloten vakbonden hiermede instemming hebben betuigd. Bij gemengde bedrijven zal in dat geval het royement zich dan ook voortaan over het geheele bedrijf moeten uitstrekken. Entreeheffing in de Rijksmusea. „De Telegraaf5' bericht, dat de Minister van Onderwijs, K. en W. besloten heeft voortaan entrée's te heffen voor den toe gang in de Rijksmusea. Het entreegeld zal 10 cents bedragen, terwijl op één dag in de week dc musea slechts tegen betaling van 25 cents toegankelijk zullen zijn. Men meldt ons nader uit 's-Gravenhage, dat do invoering van dezen maatregel nog slechts wacht op eenige voorbereidingen. De Minister van Onderwijs heeft tot dezen maatregel besloten, niet op aandrang van het Dep. van Financiën, maar in navolging van de gewoonte in het buitenland. Ladingen steenkool uit het Roergebied in Nederland aangehouden? De redacteur van de Msbd. seint d.d. 26 Januari: De mLdd'&gpera bevat het bericht, dat verscheidene ladingen steenkolen uit 't Roergebied in Nederland zouden zijn aangekomen, welke op verzoek van de Duitsehe autoriteiten zouden zijn aange houden. Het zou in de bedoeling van DuitsoMand liggen een beslising van den Nederlcn&scben rechter uit te lokken, be treffende de wettige plaats van bestem ming der steenkolen. Naar wij vorder vernemen heeft het Mar de aandacht getrokken, dat een aan tal Nadarlandsche firma's opvallend veel cokes in DuitseMand koopt. Men uit het vermoeden, dat deze "bestemd zijn voor de Fronschen, die er groote behoefte aan hebben en de Engalsohe cokes niet kun nen gebruiken. Zekerheid bestaat even wel geenszins. Van andere zijde wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeld, dat de Fransche regee- iring uitnoodigingen verzendt aan een. aanbal landen, in het bijzonder aan Nederland en de Scandinavische landen, om vertegenwoordigers naar het bezette gebied te zenden, teneinde een onderzoek in te stellen naar het optreden der Fran- soben, om a-ldus getuigenis af te loggen tegen de Duitsehe propagandacampagne. Een nieuwe wijziging der Pensioenwet. Naar aanleiding van een mededeelïng, die de „Rsbd." uit ambtenaarskringen toe kwam, volgens welke de regeering een be langrijke wijziging zou overwegen in de Pensioenwet, welke tot aanzienlijke bezui niging op de pensioenen zou leiden, heeft een medewerker van bet blad ter bevoegde plaatse inlichtingen ingewonnen Men deelde mede, dat inderdaad op dit oogenblik aan een herziening' der wet wordt gewerkt, maar dat deze herziening een zuiver technisch karakter draagt en den grondslag der Pensioenwet niet aan tast. r~ SUITENLAHO DE BEZETTING VAN HET ROER GEBIED. Geen moratorium aan Duitschland. De Commissie van Herstel heeft gewei gerd aan Duitschland een- moratorium te verleenen en met drie stemmen vóór cn één onthouding een algemeen in gebreke blijven van Duitschland geconstateerd. Vóór het besluit der Commissie van Herstel om het moratoriumverzoek van Duitschland te weigeren en een algemeen in gebreke blijven te constateeren stem den de Belgische, Fransche en Italiaan- sche vertegenwoordigers, terwijl de En- gelsche vertegenwoordiger zich van stem men onthield.. De Commissie besloot den betalings- staat, in 1921 te Londen opgesteld, weer van kracht te verklaren. De commissie besloot van dit besluit ken nis te geven aan de vier entente-mogend- heden Frankrijk, Engeland, Italië en Bel gië en den volgenden brief aan de Duit sehe regeering te richten: In nota's van de Kriegslasfehcommissie dt. 14 en 27 November jJ. heeft de Duit-' sche regecring bij de herstelconimïssie stappen gedaan, om ontheffing van alle betalingen in geld en van het laatste ge deelte der leveringen in natura gedurende drie a vier jaren. Op 13 Januari heeft de herstelcommissie de Kriegslastenkommis- sion geadviseerd, dat zij den vervaldag ven 15 Januari tot 31 Januari uitstelde. Evenwel denzelfden dag, 13 Januari, heeft de Duitsehe regeering aan de lier- stclcommïssie genotifieerd; dat zij alle le veringen uit hoofde van herstelrekening aan Frankrijk en België doet ophouden. Inderdaad zijn alle leveringen aan die mogendheden opgehouden en de herstel- commissie constateert in de termen en naar don zin van paragraaf 17 annex 2, 8e deel van het vredesverdrag van Ver sailles het algemeen in gebreke blijven van Duitschland van dien dag af. De herstelcommissie meent bijgevolg, dat er geen reden is gunstig te beslissen over 't verzoek van de Duitsehe regeering, dat Duitschland zelf teniet heeft gedaan door zijn in gebreke blijven. Onder deze omstandigheden blijven alle beschikkingen van den betalïngsstaaf van 5 Mei 1921 van kracht. Dc brief is geteekend door Barlhou en Delacroix. Een Duitsehe uiteenzetting. Naar aanleiding van bovengenoemd be sluit verklaart de officieuze Duitsehe dienst, dat Duitschland nimmer heeft ver klaard. dat het "t verdrag van Versailles als opgeheven beschouwt. Dc Duitsehe regeering staat uitsluitend op het standpunt, dat de herstelleveringen aan dc landen, welke het verdrag gebro ken hebben, zoo lang moet worden ge schorst tof, de wederrechtelijke bezetting van' het Roergebied is opgeheven. Na dq opheffing van dc 'bezetting van het Roergebied wordt dé laatst© nota van het kabinet-Wirth van 14 November 1922, op welks grondslag ook de regeering van Cuno zich stelt, weder van kracht. Het Londensehe befalingsonlwasp gaat, naar ook door de tegenpartij is efrScndi en in het bijzonder door de herstelcommissie is vastgesteld, het prestatievermogen van Duitschland zeer te boven. Ook volgens het verdrag van Versailles is derhalve het Londensehe betalingsplan niet geldig, want volgens het vredesverdrag moeien de vorderingen zich aanpassen bij het prestatievermogen van. Duitschland, het welk le allen tijde moet worden onder- - zocht. ENGELAND EN DE ROERBEZETTING. Seen interventie. Gisterenmiddag heeft te Londen een ka binetszitting plaats gehad, waarbij dc kwes tie van de Ruhrbezctting ter sprake kwam Dc Minister van Oorlog, lord Derby, had dienaangaande een langdurige conferentie gehad met Bonar Law. Uit niets valt af te leiden, dat er een besluit zou zijn genomsn met betrekking tot een terugtrekken van de troepen aan den Rijn. De situatie is steeds precair, maar cv hebben zich geen nieuwe feiten voorgedaan de laatste dagen, ivelke het noodig maken, dat van de tot nog toe gevolgde politiek zal afgeweken worden. Er is tot nog toe geen kwestie geweest van eenige interventie van de zijde der Britsehe regeering. Men is van meerling, dat de politiek van zieh afzijdig houdeu op den langen duur de meest voorzichtige zal blijken te zijn. De boycotbeweoinn li» Duitschland. De kooplieden, hotel- en restauranthou ders alsmede bezitters van tapneriicn fce Bochum hebben, naar aan de „Tel." wordt gemeld, tegen het bevel van de bezettïngs- autoriteiten in, besloten, met ingang van heden geen waren meer te verkoopen aan of diensten te verrichten voor Fransc-he of Belgische militaire personen. Tot dc inwo ners van Bochum is dc oproep gericht, dit verbeeld te volgen. Men is voornemens zwarte lijsten aan te leggen, die de namen zullen bevatten van personen, die aan de zen oproep geen gevolg geven. Voorts ver luidt, dat bovengenoemd besluit tot alle steden van het bezette gebied zal worden uitgebreid. De bond van Duitsehe tooneolschrij vers en componisten heeft besloten zijn Fransche leden voor den duur van de be zetting van het Rwhrgebied van het lid- maatschap uit te slóften. Dit besHb heeft ten gevolge, dat gedurende dezen fciid geen Fransche stukken in Duitsehe schouwbur gen zullen worden opgevoerd. Steun voor de Reerbevothïn". Onder groote geestdrift is op de beurs een betooging gehouden voor de bevolking van het Ruhrgcbjed. Een inzameling voor de slachtoffers van de bezetting, bi het Ruhrbekken bracht in een half uur tijcis dl 10 milliocn mark op. Belgische protesten. De Belgische arbeiderspartij en svndicale i commissie, hebben een groote affiche aan geplakt: „Waarom zijd onze soldaten in de Ruhr?" Zij gispen de houding van Bel- gië, dat aan die expeditie heeft deelgenó-» men. "j|| IN BEIEREN IS DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD. De Bciersche staatsregeering fceeft deiï uitzonderingstoestand in Beieren afgekon digd, omdat de Nationaal-socialistische ar beiderspartij geweigerd heeft rekening te houden met een verordening der regeering, die vergaderingen, in de open lucht ver biedt, onder bedreiging met geweld tegen- ovér de staatsmacht op te treden. De lersche troebelen. Uit Dublin wordt gemeld ^Sedert Don- derdagavond is alle telegrafische gemeen- schap met Zuid- en Zuidweat-Ierland ver broken; tengevolge van het optreden der opstandelingen zijn deelen van Zuid-Ierland ook ontoegankelijk gemaakt per spoor. De schf-urendaq afgeschaft. De Zv'tsersche Bondsraad heeft een groot aantal ondernemingen in de textiel industrie voor 1923 vergunning verleend tot invoering van den 52-urigen werktijd. Gemeenteraad Katwijk. Vergadering van Vrijdag 26 Januari. Voorzitter: de Burgemeester, de heer J. H. de Waal Malefijt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering cn zegt o.m. Een korte terugblik op hetgeen 1922 a«an onze gemeente bracht, mag ook thans niet achterwege blijven. De heer D. Ouwehand Azn., werd door den dood uit ons midden weggenomen. In zijn plaats trad de heer R. Ouwehnnd' op als Wethouder, terwijl de ledig ge- worden Raads zetel werd ingenomen door den heer D. C. van Leeuwen. Onder de belangrijkste maatregelen, die in het afgeloópen jaar tot stand kwru; men, kunnen genoemd worden: de inrich ting van den Vleeschkeurmgsdienst, ge- meensohappelijk geregeld met Rijnsburg f en Valkenburg en de verbouwing van de voormalige Burgerschool te Katwijk aan j Zee, ten behoeve van het Bijzonder Oti- derwijs, terwijl de bouw van de Bijzon- dere School aan de Remisestraat, die in' het vorige jaar was aangevangen, werdl 5 voltooid. Voorts werd besloten tot de in- j richting van een grondbedrijf. Wat den j Vle.esobkeuringsdienst aangaat, die met 4 1 Juni in werking is getreden, kan wor- den medegedeeld, dat de kosten van den ,j dienst door de geheven contributies ver- -r moedelijk ruim zullen worden gedekt, zoo- dat in ieder geval daardoor geen nieuwe lasten op -de gemeente werden gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2