SPLINTER N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ v.h. zaterdagmorgen om 9 uur, begint onze R. es 4° ïaS E Ingezonden. HOOGEIVOËRD 41 TAPIJT- EN BEDDENMAGAZUNEN TELEFOON 692 Profiteert van deze gelegenheid In al onze afdeelingen Spotkoopjes ZIE ETALAGES ZIE ETALAGES Q Q o6e UITVOERING H LEiDSCHE KERKBODE OPRUIMING :io(0F mm sim wis so pc;. Gebouw STADS EVANGELISATIE I EERSTE Zondagavond-Bijeenkomst ^dives-ieeren ciaet verkoopen Breesiraat 108, h. "oornbrugsf Gemengd Nieuws Een meisje te Meppel vermist. Sinds Woensdag 20 December wordt te Meppel vermist de 16-jarige Aganesa Kei zer. Dien morgen begaf ze zich als gewoon naar de familie, waar ze als meisje voor de morgenuren diende. Ze is echter niet aangekomen. In den loop van den morgen werd aan de ouders medegedeeld, dat ze niet verschenen was en dadelijk werd van de vermissing aangifte gedaan bij de po litie, die al spoedig vernam, dat ze 's mor gens nog op het Jaagpad langs het Mep- pelerdiep was gezien, ver uit do buurt van haar woning en haar dienst. Verdere na sporingen leidden tob niets, totdat j.l. Za terdag door een scheepsjager J. C. te Doosjen, een half uur buiten de stad aan den kant van het Mcppelerdiep, een man tel werd gevonden, die door de moeder herkend werd als toebehoorende aan 't verdwenen meisje. Het vreemde is, dat de mantel op het droge lag op een plek, -waar herhaaldelijk, ook dien Zaterdag gezocht is. Thans wordt daar in het Meppelerdiep gedregd, echter zonder resultaat. Daar de familie aanneemt dat ze ver dronken is, heeft zij voor het vinden van haar lijk, een belooning uitgeloofd. Een Hollander in Duitschland vermoord? Uit Ruhrort wordt aan de „Tel." ge meld Eij Bcckerwerth is uit den Rijn het lijk opgehaald van een naar schatting 17 a 18- jarigert jorffeenman, waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Te oor- declen naar de zeer weinige kleedingstuk- ken, waarin het lijk, dat aan hoofd, ar men on beenen vreeselijke wonden vertoon de, gehuld was, zou bet een Hollander en waarschijnlijk ccn schippersknecht zijn. Het lijk, dat ongeveer 4 5 weken in het water heeft gelegen, is 1.68 M. lang. Volgens de recherche moet aan roofmoord gedacht worden daar het lijk zelfs de be langrijkste kleedingstukken miste. In verband met dezen moord wordt van Nederlandsche zijde bij herhaling gewezen op de toenemende onzekbrheid in bet ha vengebied van Duisburg-Ruhrort, waar overvallen op Nederlandsche schippers, van wie men vermoedt dat zij bedragen in Kcllandsch g< i bij zich hebben, aan de orde van den dag zijn. De autoriteiten staan tegenover de roo- versbenden, die bijna dagelijks groote par tijen seheeps- en spoorwegvrachtgoederen ontvreemden, vrijwel machteloos. Het einde van een zonderling. Te Hekelingen is in een hut het lijk gevonden van den 56-jarigen ,,Doove Kees". Brood was or. niet in huis, wel spek en vet. Meubelen waren er nimmer aan wezig geweest. Men' vond ruim 1000 op het lijk. De overledene was vroeger een oppas send werkman, die jarenlang voor een oude moeder en een ongelukkigen broer heeft gezorgd. De laatste jaren was hij langzamerhand vervallen in een toestand van doffe onverschilligheid, verwaarloos de in hooge mate zijn zaken, werkte niet meer, weigerde huur te betalen en werd uit zijn woning ge-zet. Toen betrok hij zijn laatste verblijf, bekommerde zich' niet meer om zijn familie, voorzag zich slechts van het allernoodzakelijkste voedsel, wei gerde alle hulp en hoeft zoo ongeveer 1 J4 jaar in een hut geleefd. o j"- l-. De malversaties in Hotel des Indes. Het raadslid Joëls heeft de volgende vragen tot het college van B. en W. ge richt:' 1. Kunnen B. en W. naar aanleiding van hetgeen in de pers verluidt omtrent do diefstallen in het hotel des Indes den raad nadere inlichtingen verstrekken en zoo ja, is het dan juist, dat de particuliere huisinventaris, stapels linnen tafelgoed, vleesehwaren, groenten, wijnen e.d. voor rekening van'het hotel werden aangekocht en vervolgens naar het particuliere woon huis van den d:recteur van voornoemd ho tel gebracht? 2. Is het totaal bedrag der diefstallen, hetwelk volgens een persbericht f 100.000 verre zou overschreden hebben, inderdaad als juist te beschouwen? 3. Is do voorstelling in dat persbericht, dat de Justitie den Gemeentelijken ac countantsdienst verzocht een onderzoek naar de malversaties in te stellen, overeen komstig de feiten? Ongeluk. - i> Woensdagmiddag is hef, 23-jarige kin'd van den heer G., te Zuidzijpe, te water ge raakt en eenigen tijd daarna door de moeder levenloos opgehaald. Passencontrole. De laatste dagen is do controle op de passen in heb Oostelijk grensgebied zeer verscherpt. De beide laatste feestdagen werden in Kleef alle vreemdelingen ge controleerd1 op het bezitten van een gek dagen pas. In verband daarmee hadden vele arrestaties plaats, waarbij de gearres teerden naar Geldern werden gevoerd. Honden vergiftigd. Te Kotten, gemeente Winterswijk, zijn dezer dagen acht waakhonden van land bouwers dood gevonden. Vermoedelijk zijn do dieren vergiftigd. Cognac smokkelen. Te Aallen hebben do rijksambtenaren 420 liter cognac, uit Pruisen gesmokkeld, genomen. Op heeterdaad gesnapt. Gistermorgen zag een rechercheur van politie nabij het postkantoor op den Blaak te Rotterdam 'n bekenden rjiwieldief staan vertelt de „Voorw." Vermoedende, dat deze wel niet veel goeds in het schild voer de, posteerde de rechercheur zich op eeni gen afstand. Nauwelijks was dit geschied of de beruchte „zwijntjestikker" stapte op een onbeheerd staande fiets af, nam de fiets aan de hand en stapte er mee weg. De politieman, noodigde den dief uit mee te gaan naar het bureau Groote Pauwen- steeg, waar hij in bewaring werd gesteld. Even later kwam de eigenaar aangifte van diefstal van zijn fiets doen en keek ver wonderd op toen hij vernam, dat èn dief èn rijwiel reeds voor hem gearriveerd waren. De aangehoudene was nog maar eenige weken geleden uit de gevangenis ontslagen. In do jenever gestild. Te Compascuüm is een 20-jarige jonge- ling in de jenever gestikt. Doodgereden. J*~! Bij Stadskanaal is gisteren het 10-jarig zoontje van den arbeider Hulding onder een wagen doodgereden. (Buiten verantwoordelijkheid 'der Red.) De trawlvisscherij te Katwijk. Geachte Redactie! Hoewel geen, ingezonden stukken schrij ver, heb ik mij thans laten verleiden u eenige plaatsruimte te vragen, om mijne meening weer te geven, over de zaak ver vat in het Raadsverslag van Katwijk van de zitting van Zaterdag jd. en het schrij ven u toegezonden over de raadselachtige houding van den heer Hoek. Waar deze zaak mij, als voorzitter der Chr. Besturenbond, en meer nog als voor zitter der afd. Chr. Z. B. reeds vele vragen heeft bezorgd, is bij mij omtrent deze zaak ook een meening ontstaan. En dan kom ik tot de conclusie evenals de heer de Ruyter Zijlker, dat er een mis verstand bestaat ook bij den heer Hoek maar m. i. ook bij B. en W. en ook bij de andere raadsleden. Of ik het dan alleen weet? Dit zou ik niet durven beweren! Daarom geef ik bij weerlegging gaarne mijn meening voor beter. Nu meen ik allereerst dat de heer Hoek gelijk heeft, als hij zegt: dat de trawlvis- schers geen droog brood verdienen; onge veer f 4.per week. Maar ook de Voor zitter kan m. i. gelijk hebben als hij zegt: de loonlijsten van de reeders hebben bewe zen dat per week f 13.— is verdiend. Dit wordt alles bedoeld als het gemiddel de per schip. Maarde heer Hoek be doelt m. i. hiermede het gemiddelde per schip, per week, over het jaar 1922. De voorzitter hetgemiddelde per schip, per week, over een aantal weken uit de eerste maanden van het jaar. 1922. Wie heeft nu gelijk? Ik meen, geen van beiden. Den reeder wordt steun verleend meen ik over 20 weken in het voorjaar (de trawltijd.) Is dit zoo, dan moet ook-voor den vis- scher de verdienste over 20 weken gere kend worden. Als dan de berekeningen juist zijn, dan zal er over dit punt geen meeningsvevscbil meer kunnen zijn. Nu een ander punt! Moet de trawlvisscherij gesteund wor den? „Ja", zegt de Voorzitter namens B. en W., „wij willen de regeling gaarne accep teeren. M. i. zien B. en W. zeer terecht het groote belang, dat het bedrijf wordt staan de gehouden, en dat de visscher in zijn be drijf zijn brood verdient. „Neen", zegt de heer Hoek „als de vis scher geen brood heeft voor zijn arbeid dan liever geen steun voor dc trawlvissche rij en m. i. ook zeer terecht. Waarom? in dien de visscher tra wit komt hij niet in aanmerking voor steun al verdient hij geen brood, dan moge bij zelf te eten hebben, zijne vrouw en kinderen zijn. aan bun lot overgelaten. Als de visscher niet trawlfc en hij werkeloos is, heeft hij uit de wcrklcjo- zenlcas of van 't Rijk en de gemeente steun of vindt soms werk dat wel betaald wordt. Beiden hebben van hun standpunt ge zien gelijk, al staan ze in hun meening te genover elkaar. Maar m. i. moet nu een van beide. Of er moet nu Rijks- en gemeentesteun verleend worden aan de visscliers, dat hun een so ber weekloon wordt gegarandeerd, door reeders en visschers vast te stellen. Of er wordt een weekloon gegarandeerd door dc reeders, die dan ook de gelegenheid moe ten hebben, dit te boeken bij hun onkos ten. Hopende biermede eenig licht verspreid te hebben in een voor menigeen blijkbaar nog duistere zaak, zooals ook de schrijver en vrager over de houding v&n den heer Hoek, of anders licht brengende ingezon den stukken, welke alsnog tot eeai vreed zame en in het belang onzer zoo zeer ge drukte gemeente oplossing leiden mag, te- ge moetziende, teeken ik na dankzegging voor de verleende plaatsruimte. L. v. d. ZWAN, Ten-Brittenstraat 58, Katwijk aan Zee. Personen die te Leiden zijn gevestigd. H. M. Westra, instrumentmaker, Boom- markt 22 J. J. Leuvel, 2e luit. kuz., Klok steeg 12 B. J. Backer, Havenkade 7 C. Post en gezin, smid, KaardenStecg 25 Mej. M. H.l de Groot-, Rijnzichtstraat 26 T. Koet, bakker, N. Beestenmarkt 19 Mevr. W. J. Schumacker-Voet en gezin, Oegstgeesterlaan 21 Mej. E. Meijer, Hooigracht 84 Mej. M. Biernatzki, keu kenmeisje, Plantsoen 27 J. W. G. Bosch, tandarts, Pieterskerkhof 36 Mej. R. van den Berg, Utr. Jaagpad 80 Mej. J. Hub van -oer-I vc.i 'er, Hooigracht 29' Mej. C. M. van Alphei), kinderjuffrouw. Witte Singel 88 J. Gerrits en gezin, los werkman, Looijcrstraat 24 Cli. J. Ne- lissen, sigarenmaker, Poelgeer.tslraat iSa Mr. H. W van Nieuwcnhuijzen. O.'-T. i Ambt. m. verlof, Sclielpcnkadc -17 A. C. Pectcrs, Witte Singel 44a J. M. Hangjas, j reiziger, Haarlemmerstraat 315 Wed. M. J C. y. d. Ivrogt-Vogels, Voldcrsgraclit 25 - Mej. A. H. v. d. Molen, N ieuwc Rijn 16 R. Jonker en gezin, los werkman, P. Skijn-jf straat 13a J. J. II. Schoenmakers, sol- daat, Morsehpoortkazernc Mej. M. dè f Beer- L. Agniëtensbraat 9 Mej. W. A'. M. v. d. Meer, dienstbode, Haagweg 20 H. van der Doe en gezin, dijkwerker, H. Morschweg 34 A. J. Ponsiocn, fabr.-ar- -t beider, Zijdgracht 31. 'J Personen die uit Leidon zijn vertrokken. C. Paauw, Groningen, Veil. Frcdorik- 1 straat—127 Mej. G. Heijdens, Breda, Heilaartplein 8 Mej. Adr. Vister, Baarn, Krugerlaan 12 W. L. Mair, Venlo O. 1 H. J. Coster, Den Haag, Loosd.weg 1089 l Mej. J. W. Sluis, Oegstgeest, Warmondcr- weg bij v. d. Joch Abr. Vermeer, Al phen a. d. Rijn, 's-Molenaarsbrug B. H. J. W'iggers, Aalten (G.), Haastsche weg 474 Fr. Kaptein, Apeldoorn, Zwolscho weg 71 M. Leman, Zoeterwoude, West- einde bij G. J. Los Mej. B. Horloos, Rotterdam, Schiedamsche Bingel 58 Mej. W. G. Jonker, Den Haag, Regentesselaan 20 -r- N. W. v. d. Brandhof, Den Haag, v. Slingerlandtstr. 11 Mej. A. C. dc Hees, Den Haag, Stephensonstr. 92 L. Th. A. Meijs, Den Haag, Francois Valentijnstr. 183 Mei. D. A. Groeneveld, Deh Haag, I Laan van Meerdervoort 296 Mej. H. A. Leenheer, Rotterdam, Persoonshaven 19 J. G. A. Janssen, Utrecht, Tolsteegsingel 22lAs J. H. v. Westbroek, Borne, Del- dcnschestr. 74 J. W. v. Dam, Utrecht, Amsterdamsclie straatweg 223 G. IC. v. Wcele, Goes, 's-IIeerhendrikkinderenstr. 31 Mej. A. M. Berlemon geb. de "Water, Hillegom, Treslongdw.str. 3 H. Vermou- len. Utrecht, Vinkenburgstr. 26 C. G. Tichelaar, Pijnackcr, arts Mej. M. v. d. Berg, ^[oogmade bij do" ouders P. G. dc Jong, Alphen aan den Rijn, Gouwsluis- scheweg 48 A. M. Feld geb. Bertels, Scheveningen, ICeizerstr. 300 G. v. d. Waals geb. Snoekcr, Den Haag, New bon st raat 539 H. Kruit, Amsterdam, Ege- laniiersgraclit 5 Mr. A. S. Oppenheirn, Den Haag, Joseph lsraellaan 53 Mej. J. J. v. Heusden, Woubrugge, bij Meskerbijn W. v. d. Heemst, Den Haag, 's-Graven- zandelaan 21 Mej. A. Vreeswijk, Noord- wijle, de Ruiterstr. 2b A. M. de Regt, J Den Haag, C. Speelmanstr. 34 J. Th. J Heke, Den Haag, Morsestr. 4 H. de j Vries, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 56 Mej. C. Noort, Voorschoten. H. Rijndijk 134 J. P. Arts. Nijmegen, Wolfskaae bij J. Jansen Mej. N. J. Legët-dc la Rie, Rot- ter dam, Snoelcstr. 12a J. Menken, Kaats- heuvel, St. Antonius-stichting. VSak tegenover de Watersteeg GROOTE □C3=IC3CaC3aC3C3n3C3t=HZÏC3Cjr3C3dCJC3C3a Chr. Muziekvereeniging „ATHALIA' Q op Dinsdag 9 Januari 1923, des avonds 8 uur, in de Graanbeurs. [j P Voordrachten door eenige leden der Vereeniglng. {j D i|W Programma's a f 0,35 (SteJ. Cel. inbegrepen) ver- L Q krijgbaar bij den heer L>. ANT. TREUR, Steenstraat 9, y alsmede bij de leden en 's avonds aan de Zaal- 1225 jtj Tengevole der Typografen-Stakisig kan do deze week r.iöt op don gewonen tijd uitkomen. Wij hopen er evenwel in te slagen ZATERDAG te verschijnon. De Uitgeefster van de LEIDSCHE KERKBODE HEQBSCHWEG 59 Zondag 7 Januari, 's avonds SS uur Toegang vrij! Verschillende sprekers. Komt allen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6