Dagblad voor Leiden en Omstreken ABONN'ZMENTSPRI S IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN If WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO TER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. Bureau: Hooigracht 35 DINSDAG 2 JANUARI 1923 - No. 833 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS DES ZATERDAGS 10.30 PER GEWONE REGEL 10.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. INGEZONDEN RECLAME- Jrp V Jubeljaar. Het pas begonnen jaar zal zicK zoo do Heere wil kenmerken als een jubeljaar. Ons volle zal met zijn Vorstin herden ken, hoe H. M. de Koningin 25 jaar gelo den tot. de regeering weid geroepen. En bij dat herdenken is er reden om te jubelen en te danken, voor den zegen die Nederland in deze Vorstin ontving. Het nieuwe jaar zal als andere jaren, !eon tijdperk zijn van zorg en moeite. Misschien zelfs méér nog dan andere Jaren. De maatschappelijke toestand is ver (van gunstig. Wij hoo'on van zaken en instellingen die moeite hebben het hoofd boven water t© kouden. En niemand kan nog zeggen wat 1923 ons in dit opzicht te zien zal •geven. Wij zien voor ons werkloosheid op fgrootè schaal, veel grooter misschien dan wij durven vermoeden. Het niouwe jaar zal zijn een tijdperk van strijd. De eerste dag bracht ons reeds berich ten van stakingen, die ongetwijfeld door meerdere gevolgd zullen worden. De overgang naar andere verhoudingen zal niet gaan zonder schokken en botsin gen. Strijd zal er zijn ook op staalkundig gebiod. In den loop van dit jaar zal opnieuw over de samenstelling van. de Gemeente raden, de Provinciale Staten en do Eer ste Kamer worden beslist. - Zoo zal 1923 een jaar zijn als andere jaren. Maar boven het strijdgewoel zal dit - jaar naar wij hopen uitklinken de jubel van ons volk. Van ons volk. Dat is het mooie bij dit jubileum. De nationale gedachte treedt oen ©ogenblik naar voren. Ons in vele opzichten verscheurd en verdeeld volk. vertoont zich als een oen- fb'o'd. en schaart, zich dicht, om den Oran je troon. Zegene God onze Voretin met haar Huis in 't bijzonder in dit juboljaar. V Goed begin. Do Nederlandsche Spoorwegen hebben het nieuwe jaar goed ingezet door een aanzienlijke verlaging van de vracht tarieven. Gebroken is nu eindelijk met den waan dat het publiek er is ter wille van de Maatschappijen, waarvan het gevolg was, dat zoowel het publiek zelf als de spoor wegmaatschappijen, gedupeerd werd. Men kan het leven nu eenmaal niet naar willekeur in boeien slaan. De publieke bedrijven moeten zich aan het leven aanpassen en niet -omgekeerd, he^ leven aan de bedrijven. Wij kunnen niet verwachten dat door dezen maatregel do tekorten zullen ver dwijnen al zullen in do toekomst de ge volgen door de vervoervermeerdering on getwijfeld gevoeld worden. Maar voor nijverheid en handel, voor land- en tuinbouw ,veor producenten en consumenten is de verlaging der tarieven, die straks door meerdere gevolgd moge worden, van groote beteekenis. Zullen we ooit weer tot betere toestan den komen, dan zal dat vooral moeten ge beuren, daar alle belemmeringen, die den groei van het bedrijfsleven tegenhou den. weg te nemen. Daaronder behooren ook do hooge vrachttarieven. De Spoorwegmaatschappijen gaven een £oed voorbeeld. Een voorbeeld dat naar wij hopen door Posterijen en Telegrafie zal worden ge volgd. - - STADSNIEUWS. S tads-Evangclisatie. Was het andere jaren gewoonte na af loop der Kerstfeestviering van de Zon dagsschool eene vergadering van de Com missie voor Stadsevangelisatie der Geref. Kerk te houden, die het karakter van jaarvergadering had, thans werd de 8ste jaarvergadering op een afzonderlijken avond, Vrijdag j.l. gehouden. Het kleine kringetje, dat. pogingen aanving ten huizo van wijlen De. A. Rcorda bleek thans aangegroeid tot pl.m. '60 personen, Commissieleden en medewer kers (sters). Onder leiding van den voorzitter, Ds. H. J. Kouwenhoven. had do avond een ge zellig verloop. Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij dankbaar do historie der Commissie werd gedacht en ook werd gereleveerd do belangrijke uit breiding welke de arbeid had verkregen in de Bijbeltent, het Weonwagenwerk en ■ook werden de nieuwe plannen besproken, de Zondagavondbijeenkomsten, welke a.6. Zondag zullen aanvangen en de verande ringen welke het maandblad „De Goed© Weg" zal ondergaan en waarvan het deze week te verschijnen le nummer van den 8sfen jaargang blijk zal geven. In den loop van den avond liet het on langs gevormds zangkoor onder de uitne mende leiding van den hoer A. v. Kapel zich hooren, waarmoe meieen bleek, welk een prachtige aanwinst hiermede werd vorkrogen. Op voorstel van een der oudere ledc-n word het Bestuur een paar nieuwe schil derijen aangeboden, die de bekende gezel ligheid van het gebouw en een pass en do versiering zullen vormen. De vergadering werd door den oprich ter der Commissie, don heer Verschoor, met dankgebed gesloten. De Russische Jaarmarkt. Het Leidsche Kansen-comité heeft wél succes gehad met het instellen van zijn Russische Jaarmarkt. Het bezoek was •overweldigend. Wat tot dit succes hooft bijgedragen? We vermoeden in de eerste plaats, het goede doel steun aan hongerend Rus land. Maar toch zal de wijze waarop die steun word gevraagd wel het hare bijge dragen hebben tot het verkrijgen van het goede resultaat. Bovenal is dit te danken aan de wijze waarop deze tentoonstelling is ingericht en voor een niet gering deel ook aan de attracties. Wc denken hier aan de medewerking van het L- S. E. „Sappho" alsmede aan „Het Groene Zoodje". Zaterdag culmineerde de belangstelling in d© op werkelijk blondere wijze uitge voerde Russische Boerendans. Het ap plaus ging over in een ovatie. Ook nu was de galerij overvol, ondanks het frit dat alleen daarvoor een entree van 25 ct. word geheven. Gaan we de resultaten na dan blijkt, ons dat. de netto winst ten bate van noodlijdend Rusland ongeveer f 5000 bedraagt. Het totaal got al betalende be zoekers bedroeg ongeveer 6000. Wij gelooven wel in don geest van het bestuur te spreken nis we den organisa tor. den heer W. van Rossum du Chattel, hulde brengen voor dit succes. Ckr. Bewaarscholen. Zooals reeds gemeld werd, zal binnen kort een bazar worden gehouden ten bate der onlangs opgerichte vereeninging van christelijke bcwaar(fröbel) scholen. Er is reed6 een uitgebreid comité ge vormd met als best,urn- Mevr. Goslinga- Koekkoek, presidente. Mej. Jac. Kouwen hoven le secretaresse, Mevr. v. Soov. d. Daal, penn- meesteresse cn Mej. H. Par- mentier 2o secretaresse. In het bereids gevormde eere-comité hebben zitting genomen. Mevr. Jhr. Mr. Dr. N. C, de Gijsèla&rViruly, J. G. van Es, Arts, Ds. G. H. Beekenkamp, Ds. H. J. Kouwenhoven, Da. W. den Hengst, W. Pera, Wethouder, Mr. P. E. Briöt, Zuster v. d. Brink, Dir. Diaconessenhuis, J. W. Kooijmans, VoChr. Bewaarschool, Mej. A. C. I Hoofd Chr. Bewaar school, F. Elkeroout, lid v. d. Gemeen teraad en Mr. P. G. Knibbe, 6etTetaris Kamer van Koophandel. Jubilea. De heer M. Splinter Gzn. mocht heden den dag herdenken .waarop hij voor 25 jaren in functie trad als op zichter bij de gemeentewerken. In de tee- kenkamer van het Stadhuis waren heden morgen een groot aantal ambtenaren be nevens het buroau-peneoneel van de ge meentewerken aanwezig, om den jubilaris te huldigen. Het eerst werd het woord gevoerd door den directeur, den heer G- L. Driessen, die. zooals de jubilaris het- zelf uitdrukte, in streclende bewoordin gen, diens verdiensten en eigenschappen naar voren gebracht. Daarna werd hij eveneens zeer hartelijk toegesproken door den hoofdopzichter, don heer J. A. Verhoog, dio "verschillende momenten uit zijn persoonlijken omgang niet den jubi laris, in verband met diens werkzaamhe den, de revue liet passceren. Namens de werklieden werd 'gesproken door den heer P. J. J. Zaalberg, die den jubilaris een prachtig schoorsteenstuk, bestaande uit pendule, candelabres enz. aanbood. De jubilaris, zelf bet. woord nemende, herinnerde aan de omstandigheden bij het begin van, en tijdens zijn loopbaan, met genoegen constateerende, hoe hij zich vele vrienden had mogen verwerven, waarvan de belangstelling op dit ©ogenblik wel een duidelijk bewijs gaf. SpT dankte allen voor de bewijzen van waardeering en be langstelling zoowol door het gesprokene als door de stoffeflijke blijken, en sprak den wensch uit, dat God hem nog vele jaren zal sparen, cn hem bekwamen voor zijn taak, om zoodoende werkzaam Ie zijn in het belang en tot bloei van do hem zoo dierbaar geworden gemeente Lei den. Op 1 Januari was het. 25 jaar gele den dat de heer E. v a n D ij k adj. techn. ambtenaar bij de stichting „Endegeest in dienst trad. Dook een commissie uit het personeel werd de jubilaris hedenmorgen per auto van zijne woning gehaald. In het versierde schaftlokaal van ae Centrale Werkplan!s werd hij ontvangen en toegesproken door de hoeren W. Peja, voorzitter van de Comm. van Beheer der Stichtingen, Dr. Oort, waarn. geneesh.- directeur, van Hielen, hoofd der eeon. en adm. dienst, en C. van Dijk, timmerman, namens het personeel. Van gemeentewege werd den jubilaris de gebruikelijke enveloppe aangeboden: het personeel verrasite hein door de aan bieding van oen gouden horloge met inscriptie. Maandag 1 Januari was het '45 jaar geleden dat Dr. J. G. van der Sluys zich hier ter stede als geneesheer vestigde. Het spreekt wel vanzelf dat deze in dezen gedenkdag, tal van gelukwenschcn breode kringen bekende geneesheer, op in ontvangst had te nemen. Do heer J- Smit, Rijks-Dpzichter, 2e klas, die 40 jaar deze functie heeft ver vuld nam hedenmorgen afscheid als zoo danig. Van het gebouw van de Riilos-Werk- plaats wapperde de driekleur. Per rijtuig van zijn woning gehaald werd de jubila ris in het geheel met palmen versierde gebouw binnengeleid en daar toegespro ken deer zijn chef, den Districts-bouw- kundige, den heer P- M. van Oerle, die wees ©p de innige sa am werking en de onkreukbare eerlijkheid van den heer Smit, die in 1882 als gewoon metselaar in dienst van het Rijk gekomen was. De buitengewone qualitèiten waren ook de- hooge autoriteiten ter ©ore gekomen en het had H. M. de Koningin behaagd hem den gouden medaille van de Oranjo-Nas- sauordo te ver!oenen, die de heer van Oerle hem op den borst spelde. Dat de vertrekkende nog lange jaren in rust en' tevredenheid mocht doorbrengen was al ler wcnsch. Namens de collega's werd hem daarna een decoratieve geskroon aango- boden, terwijl een bloemenhulde aan zijne echtgenoote werd gebracht. Ontroerd door de hartelijke woorden en de eerbewijzen, hem aangeboden, dankte de jubilaris. Door het personeel werd hem bij monde van den heer Heekmijer daarna een bloe mentafel en bloemstuk aangeboden, ter wijl een der collega's de heer Van Hest op vaak geestige wijze aan de aangename onderlinge saamwerking herinnerde. Nadat de heer Smit allen uitvoerig had bedankt en ook nog speciaal had gemenfo- reerd de hecren Roem, Bronsdijk en Van Oerle, die elk op hun wijze hem tot een hand en een voet waren geweest, was bet officicele gedeelte geëindigd en bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. De Lakenhal. In 1922 werd het Stedelijk Museum „De- Lakenhal" vanaf de opening op G April be zocht door 10962 betalende bezoekers en kosteloos door 12449 bezoekers, totaal 23411. Over hetzelfde tijdvak van 1920 (in 1921 was het museum tijdelijk gesloten) waren deze cijfers resp. 5498 en 6028, totaal 11.526. Een zeer belangrijke vooruitgang dus. TypogTafenstaking. In verband met het besluit van den Algem. Nederl. Typografenbond om de gewijzigde collectieve arbeidsovereenkomst niet. te aanvaarden, hebben ook t.e dezer stede verschillende bij dien bond aange sloten typografen het werk gestaakt. Zoo goed als heel het personeel is in staking bij het Leidsch Dagblad, de fa. Becherer en de fa. Tacoius. Bij de drukkerij Hermandad hebben tien personen het, werk neergelegd; bij de Rotogravure-Mij. zijn 8 man van het per soneel in staking gegaan. Door do patroons zijn maatregelen ge nomen ©m stagnatie in het bedrijf te voor komen. Aan sommige drukkerijen hebben zich reeds werklooze typografen aange- meld. Door de zwakke wijze waarop de A. N. T. B. dezo staking leidt, of liever niet leidt, spreekt het vanzelf dat succes voor de stakers, wier optreden nergens sym pathie vindt, is uitgesloten. Bij de eLische Spaarbank is in de maand December ingelegd f209.518-53 en terugbetaald f 210.319.54, terwijl 72 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 50 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16075 inleggers bedroeg einde December f 4.960.657.12, waarbij nog komt de rente over 1922. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 24 tot en mol; 30 Dcc. op genomen: 158 volwassen personen cn 12 kinderen; totaal 170. Gedurende de maand Januari zal in do Lakorhal alhier een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen en tee- keningen door J. H. Jurres. De verkoop der bloempjes ten bate van het fonds ter bestrijding der tubercu lose „Draagt elkanders la stén" op Nieuw jaarsdag heeft opgebracht f 688.821. Zeker een verblijdend resultaat. In den nacht van Zondag op Maan dag is dicfetal met inbraak gepleegd ten huize van den heer G., wonende op de Sint Jacobsgracht. Door het openschuiven van oen raam heeft de dief (die waar schijnlijk van een collega was vergezeld), zich toegang verschaft tot de woning, waarna een ruit van het kantoor werd in geslagen, zoodat men ook daar toegang had. De dief werd in zijn werk ge stoord door de bewoners van het huis, welke onraad bemerkten, waarop de dief de vlucht nam. In totaal wordt aan ge'.ds- waarde vermist een bedrag van 1000t kronen. Een andere diefstal werd gisteren gepleegd bij den winkelier J. de B., op den Nieuwen Rijn. In dit geval bestoni het vermiste uit eenige potten met Boe- renjongens- en meisjes. Ten naderie van P. K. 1c Warmond is een partijtje hout ontvreemd, dat door hem was gekocht met bestemming voor den handel, en tijdelijk was opgeslagen ©p het Schuttersveld. Toen do eigenaar zich op het terrein vervoegde om het ge kochte in ontvangst te nemen, was het hout verdwenen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BINNENLAND. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft Zondag avond ten gevolge van een val ten haren paleize in het Lange Voorhout het opper been van den linkerarm ter hoogte van het schoudergewricht gebroken. Er be staat alle kans op een goede genezing. De Koningin, de Prins en de Prinses hebben dadelijk een bezoek gebracht aan Konin gin Emma en gisteravond met de zuster van den Prins, die ten koninklijke pa leize in het Noordeinde logeert., het mid dagmaal gebruikt, bij de Koningin-Moe der, die aan tafel kon aanzitten. Ned. F abri kanten vereen i gingen De heer Simon A. Maas, die in de laatst gehouden vergadering van het Verbond vaTi Nederlandsche Fabrikantcnvereeni- gingen zijn herbenoeming tot algemeen voorzitter in beraad had gehouden, heeft, aan het centraal bestuur dier orga nisatie bericht, dat hij die benoeming als nog aanvaardt. Christelijk Historische Unie. In de Nederl. wordt meegedeeld, dat do algemeene vergadering van de Christolijc Hislorischo Uniet zal gehouden worden to Utrecht ©p Woensdag 28 Februari. Uit het boekdrukker ebedrijr. In de Zaterdagavond gehouden buiten gewone hoofdbestuursvergaderinst van den Algemcenen Ncderlandschen Tvpc graf en- bond werd het procos-verbaal der gehou den reforendumstemmmg over de enneept- eontracten der boekdrukkers- en boekbin der fbedrij ven vastgesteld. Het drukkerscont ract levtvde een totaal-aantal 6temmen op van 655!. waarvan 2860 voor, 3501 tegen cn 193 blanco, waardoor dit concept-contract is verworpen. De Bondsvergadering nam dit besluit met 169 tegen 53 voor en 3 blanco. Het boekbinderscontT'&'ct ffat een totaal-aantal stemmen van 1092, waarvan 623 voor, 400 tegen en 69 blan co, zoodat dit coeeept, is aangeno men. Do Bondsvergadering nam dit bos'uit met 88 voor en 33 tegen. Partieelc stakingen. Uit verschillende plaatsen komen be richten dat de leden van do A. N. T. B. niet geneigd zijn onder de nieuwe voor waarden aan het werk te gaan. Aan andere drukkerijen evenwel gaat alles zijn gewonen gang. Aan de drukkerij van het V a d e r- 1 a n d te 's-Gravenhage is een conflict uitgebroken. In do buitengewone vergadering van do FEUILLETON. Van hooger Orde. Naar het Engelsch. 5) „Misehien niet. Dr- Jessop denkt van niet; maar hindert niet veel, ik zal toch wol niet lang leven." Want dat was, God vergeve 't mij, 6teeds de laatste en groot ste troost, welke ik had. John zag naar me, verwonderd en me delijdend, maar hij sprak geen woord. Ik strompelde hem voorbij en hij volgde door den langen gang naar de tuindeur. Daa.r •hield ik op. geheel vermoeid. John Hali fax nam mij zacht bij den schouder. „Ik denk. als je er niet tegen hebt, dat ik je zou kunnen dragen. Ik droog eens oen zak meel, welke 112 pond woog." Ik barstte in lachen uit, wat hij wel licht. wenschte, en stemde er dadelijk in toe de plaats van den zak meel in te ne- snen. Hij nam mij op den rug wat'was 't een sterke jongen en 6tapte met me aiaar den anderen kant van den tuin. We hadden beiden veel plezier; ofschoon ik ouder was. voelde ik me toch tegenover hem al6 een kind. „Breng me, als je blieft, naar dat Cle matis-prieel, het ziet uit op de Avon. Hoe ïind je onze tuin?" „Hij is mooi, erg mo-oi! Heb je hier lang gewoond?" vroeg hij me. „Altijd, sedert ik geboren werd." „O. wat mooi", herhaalde hij, ietwat droevig. „Waarschijnlijk behoorde deze tuin oudtijds tot 't. klooster," sprak ik, „onze boomgaard is zoo mooi. De mon niken zullen hem wel hebbeh aangelogd." „O, zouden zo!" Hij begreep dat blijk baar niet goed. „De monniken waren geestelijken, John, begrijp je. Zeer goede menschen, maar wel wat lui." „O. waarlijk." „Denk je. dat ze die iepenheg ook hebben geplant," en hij liep er heen om die to bekijken. Onze' iepenheg nu was wijd en zijd be roemd. Zijnsgelijke had hij niet in heel de streek; hij was sterk en dicht als een muur. John probeerde er door le duwen,-maar 't gelukte hem niet. en tenslotte kwam hij bij me' terug met een gloeiend gezicht, door de ijdcle pogingen, welke hij had aangewend. „Wat wilde je?" „Er door breken?" „Ik wou juist eens zien of dat mogelijk was." Ik schudde 't hoofd. ,yWat zou je doen John, als je hier waart opgesloten en over de ïepenheg hoen moest?" „Je zou er niet over kunnen klimmen?" „Dat weet ik en daarom zou ik ook geen tijd verliezen om dat te probeeren." „Zou je 't dan opgeven?" Hij glimlachte daar lag geen „opge ven" in dien glimlach, „Ik zal je zeggen, wat ik zou doen, ik zou beginnen takje voor takje te breken om er zoo veilig door to komen naar den anderen kant." „Goed zoo, jongen! maar als 't je niet schelen kan, zou ik liever willen dat je die proef niet op mijn heg naamt, van daag." Mijn vader was onopgemerkt achter ons gekomen en had geluisterd. Wij wa ren beiden eenigszins verlegen, hoewol hij niet ontstemd scheen maar eer geamu seerd. „Is dat jo gewone manier om een moei lijkheid te boven te komen, vriend hoe is je naam ook weer?" Be antwoordde. Op 't oogenblik, dat. Abel Fletcher verscheen, leek John al zijn jongensachtige grappigheid l« hebben verloren, cn kwam er over rijn gezicht weer een ernst, welke harde ondervinding van de wereld en de grootfe menschen hem zeker geleerd bad. maar welke pijnlijk aandeed in een zoo jongen knaap. Mijn vader ging dicht bij mij op een bank zitten en, met beide handen op z'n stok leunend, zag hij John Halifax scherp aan en nam hem op van top tot teen. „Zei je niet, dat je werk zocht?" ,,'t Ziet er wel naar uit anders." Zijn blik op do havolooze klceren deed den jongen he vig kleuren. „O, ie behoeft je niet te schamen; be tere menschen dan gi.i zijn in lompen ge kleed geweest. Heb je eenig geld?" „Het kwartje, dat u mij gaf, d.w.z. waarmee u mij betaalde; ik neem noojt aan, wat ik niet verdien," ze ide knaap, terwijl hij een hand in elk van zijn beide ledige zakken stak. „Wes niet bang. ik zal je niets geven behalve misschien zou je werk wil len hebben?" „O, mijnheer!" „O, vader!" Ik weet nauwelijks wolko van de beide de dankbaarste roep was. Abel Fletcher scheen verrast; terwijl hij zijn breedge rande bood opzette en over de oogen trok, zat hij oen paar minuten in gedach ten verzonken, terwijl hij met zijn Btok kringen trok in het kiezelzand. Men zei neen, Jael zelf had 't mij, in een vlaag van drift, eens naar 't hoofd gegooid dot do rijke „Vriend" naar Norton Bury gekomen was, zonder iet6 op zak. „Nu, wat werk kan. je doen. jongen?" „Alles", luidde 't gretig antwoord. „Alles, wil in den regel zeggen. uioL". zei xaiia vader scherp. „Wat heb je uit hecle jaar gedaan? de waarheid zeg gen, hoor je!" John's oogen schoten vuur, maar hij sprak kalm en beleefd: „De geheelo lente ben ik bij een boer geweest om met do ploeg-paarden-te rijden en knollen te wie den; toen ben ik met schapen naar do heuvels gegaan; in Juni triachttc ik te hooien, maar kreeg koorts. Wees niet bang, mijnheer; ik ben al zes weken be ter. anders zou ile niet zoo dicht bij jo zoon gekomen zijn." „Goed, jongen.ik ben tevreden. „Dank u, mijnheer." „Je behoeft niet te zeggen „mijnheer ik heet Abel Fletcher." Want mijn vadoc hield strepg vast aan de manier van Fprc- ken der kwakers, hoewel hij eigenlijk geen nauwgezet lid van 't. genootschap was en er buiten was getrouwd. Maar in dit noe men van zijn naam school, denk ik, moor trots dan nederigheid. „Goed, dat zal ik onthouden", ant woordde de knaap onbeschroomd, „en nu, 1 Abel Fletcher, ik zal gewillig en dank-,j baar alle werk aannemen, wat u mij goge- ven kunt „We zullen eens zien." Ik zag dankbaar cn vol hoop naar mijn vader maar de woorden, welke no volgden, temperden mijn vreugde. (Wordt vervolgj,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1