Dagblad voor Leiders en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL t 12.50 PER WEEK f 0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.90 3de JAARGANG. - DONDERDAG 2! DECEMBER 1922 - No. 826 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58938 V ..'n de wacht gesleept." Door onze Rotterdammer werd er te recht de aandadht op gevestigd, dat wat zich dezer dagën in de Tweede Kamer af speelde een aanmaning temeer is tot groö- te behoedzaamheid in den schoolstrijd. „De schoolstrijd, aldus bedoeld orgaan, is niet uit omdat m de harten dik wijls nog zoo weinig vredelievende stem ming leeft, omdat bij onderscheidene de bedoeling bestaat om zoodra de gelegen heid gunstig is, voor de openbare school weer te herwinnen wat ze aan bevoor rechting verloor. Bij het treffen der pacificatie werd aan itleze stemming openlijk uiting gegeven op de vergadering van den Bond van Neder- landsche onderwijzers toen een spreker onder velerlei instemming verklaarde: thans zijn we overwonnen, doch zoodra de kans schoon is, zullen wè trachten wederom te ontsnappen. In die mentaliteit vorkeerén velen." Ook buiten de Kamer komt dezelfde stemming tot uiting. In den Leidschen gemeenteraad, werd Maandag door een der Soc. Dem. leden betoogd, dat door de rechterzijde voor de Christelijke scholen groote bedragen in de wacht waren gesleept. In de wacht gesleept. Dus op onrecht matige wijze genomen. Deze uitdrukking is teekenend. ZSj bewijst hoe aan die zijde het recht van de Christelijke school nog altijd niet wordt eikend. En het ligt voor de hand dat men de eerste gelegenheid de beste zal aangrij pen om aan dit in de wacht sloe pen van gelden voor het bijzonder on derwijs een einde te maken. Ons Rotterdaimsdhe orgaan heeft ge lijk. Waakzaamheid is dringend vereisdht. V Bezinning. Gedurende den oorlog en nog langen tijd daarna was ook een deel van ons volk door de oorlogs-psychose bevangen. Men verheerlijkte de Entente en met name Frankrijk en schold op Duitech- land niet minder hard dan een Fransch- man het zou doen. Uit Duitschlanid kon niets goeds ko men. Tegenover de ridderlijke figuren uit Frankrijk werden gestéld de Duitïsche bar baren. Een van de mannen die er op uit waren de hetze tegen Duitschland aan te wak keren, Mr .van Rossem teekent de ,oorl o gs-germamophoben aldus „Laat ons eerlijk zijn! De oorlog heeft velen van ons uit hot evenwicht gerukt, we hebben zinneloos gebruld en geschol den, we hébben anti-gevloekt en pro-ge dweept. De gevaarlijke psychose is uitgewerkt, de rust is teruggekeerd, we gaan onze handelingen en onze gevoelens en onze overdrijvingen, na. Ons nuchter verstand steekt het hoofd op en ze straft ons af met een enkel woord: „Idioten"! We zijn anti-Duitsch geweest, met^ hartstocht We hébben de Duitschers uitgescholden voor Hunnen en Badbaren en nog iets meer. We 'hebben ons in adoratie neerge bogen voor ,.la douce France" en als wo erg den kolder hadden, dan riepen we: „Iedereen heeft twee vaderlanden, het zij ne en Frankrijk!" We hebben al 'het recht geplaatst aan 'één zijde en al het onrecht aan de andere. Volle edel vaardigheid voor de Franschen, doortrapt ploertendom voor de Duit schers- In het Zuiden hadden we het ideale menschdom gevonden, in het Oos ten do kinderen van den duivel. En dan gaat hij aldus vertier: Laat ons even lachen. Niets is zoo sma kelijk als de spotlach om' «ons zelf t Sindsdien ben ik veel in Frankrijk ge weest en veel in Dimtsohland. Ed. deze waarheid heeft mijn ontnuchterde geest me in ieder geval geleerd: De cultureels volken van hét Westen zijn noch engelen noch duivels. Als menschen zijn wij Wes terlingen hoogstens de perfectie van de middelmatigheid en dezelfde ergernissen vindt je overal terug. De Duitschers: Bar baren? Ach kom, ach kom! Wie gelooft nu nog aan deze onzinnige fabel? Ik be kijk ze met aandacht: ik zie ,fyaven en zwakheden, deugden en gebreken, enfin ik zie den menseh zooals hij zich overal voordoet. De Duitschers oorlogs-barba- ren? Laat de Franschen hun geschiedenis van' 1840) vero vering van Al gi er) eens na lezen voordat ze een overwinnend volk schelden! De Franschen hebben we op een hoog piëdestal gezet. We bekijken het sugestieve beeld met lief de, onze oogen grijpen steeds scherper de contouren en onwillekeurig komt een zucht op onze lippen: „Ie dat ons groote ideaal?" Mr. van Rossem betoogt da.n verder dat de bezettingsactio ten hemel sdhroit. en dat de Franschen de overwinning niet waardig weten te dragen. Deze erkenning eert den schrijver. Maar zij leert ons tevens hoe gelukkig het was, dat in die dagen onze Regeering van meer nuchterheid blijk gaf. Het is al erg genoeg dat geestelijke leidens van ons volk moeten verklaren dat ze als „idioten" zijn opgetreden en dat hét nuchter verstand aan den haal wad- Maar de ramp zou nog veel grooter zijn geweest indien ook de Regeering uit haar evenwicht was gerukt en door de oor!ogs-psychoee was bevangen. Dat dift niet gebeurde is voor ons volk een .roden tot groote dankbaarheid. STADSNIEUWS. Kerstfeest. Vanwege de comm. voor Stadsevange lisatie werd .gisteravond in gebouw „Pre diker" do jaarlijkeche Kerstfeestviering gehouden. De 'groote zaal was stampvol,toen het zangkoor dor coinmi-ssie, onder leiding van den heer J. Capel, het eerste nummer van 'heit programma ten gehoore bracht. De wijze waarop hot koor zich hier van zijn taak kweet, was in één wooitd cor rect, en nam al dadelijk de aandacht van alle aanwezigen in beslag. Na het gemeenschappelijk zingen van de verzen 1 en 2 uit den lofz. van Za-dh., ging men in gemeenschappelijk gebed. Ge lezen werd de Kerstgeschiedenis uit Lu- kas 2: 820. Nadat het zangkoor nog een van zijn gaven had doen blijken, werd overgegaan tot het vertonnen van een aantal licht beelden, waarin do meeste geloofshelden uit liet Oude Testament voorkwamen, uit welke lijn de Messias geboren is. De heer Snoek uit den Haag was verhinderd om hierbij tegenwoordig te zijn, zoiodat de leiding berustte bij den heer Verschoor, ■die de platen toelichtte, en de aandacht der aanwezigen bepaalde bij de lijn des verbonds in het O. T. Het zangkoor zorgde weer voor afwis seling, waarna het tweedo deel dor plaiten word vertoond, speciaal betrekking heb bende op do komst van Christus, waar door de profetieën werden vervuld. Met- gespannen aandacht werd de toelichting bijde platen aangehoord, wat niet weinig te danken wa® aan de mooie platen, die in levendige trekken de omstandigheden bij de geboorte van Christus in beeld brachten. De. H- J. Kouwenhoven hield «en toe spraak naar aanleiding van de voorgele zen Kerstgeschiedenis, die eveneens met eerbiedige aandacht werd gevolgd. Tot in de kleinste bijzonderheden is de ze Kerstfeestviering geslaagd. Vooral het zangkoor leemt een woord van lof toe, voor de 'gevoelvolle, en toch correcte wij ze waarop zij do schoon© inhoud der Kerstliederen in maatklank wist te ver tolken. Met Tedon mag dan ook van haar worden verwacht dat het een machtig middel bij het werk der Evangelisatie zal blijken te zijn. *k Wil U, o God! mijn dank béfcalon was terecht het lied waarmede werd geëindigd, waarna Ds. H. J. Kouwenhoven voorging in dankgebed. Jammer dat de zaal te klein .was, .zoo dat een paar honderd belangstellenden moesten worden teleurgesteld. Op 1 Januari a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer M. Splinter Gzn. in dieinst trad der gemeen te, afdeeling Gemeentewerken. Dat deze dag niet onopgemerkt zal voorbijgegaan worden is zeker. Op Woensdag 27 Dec. a-s- houdt de afd. Leiden van de Staatk. Gereformeer de partij een openbare vergadering, waar in als spreker zal optreden de heer P- van der Meulen, van Kampen, met het onderwerp: „Politieke bezinning". Mej. M e 11 e i n d, onderwijzeres aan de Christelijke Bewaarschool (Oude Rijn), komt voor op het drietal ter be noeming van 'hoofd eener Cbr. Bewaar school te 's-Gra'venhage. Naar wij vernemen zal de nieuwe bestraling der Maria Gondastraaf-, welke zeer biünenkort zou plaats 'hebben, nog oven op zich laten wachten. Er ie ten aanzien van één eigenaar nog niet die overeenstemming verkregen, welke voor een gezamenlijke uitvoering der bestra ting no o dig is. In „Huize Feenstra", Rapenburg 13 waren gisterenavond samengekomen af gevaardigden van verschillende Christe lijke Zangverenigingen uit Leiden en Omstreken om to bespreken de wensche- lijkheid tot oprichting te komen van een Rnfig Leiden en omstreken van Chr. Zangverenigingen. Na een inleidend woord van den voor zitter on algemeene bespreking werd be sloten, in principe tot oprichting over te gaan. Een definitieve oprichting en Be stuursverkiezing moest wachten tot een volgende vergadering, welke in Januari a.s. zal worden gehouden, omdat de af gevaardigden in hun verenigingen de zaak eerst moesten bespreken. Een voorloopig comité werd benoemd om verschillende aangelegenheden Uit to werken en mot plannen op^ een volgende vergadering te komen. Aanwezig waren verschillende zangver- eenigingon uit Leiden, Katwijk, Noord- wijk, Leiderdorp, Zoéterwoude, Leimui- den en Oegstgeest, terwijl nog verschei dene betuigingen van sympathie met het doel waren ingekomen. Hot voorloopig adres voor correspondentie is bij den heer C. L. Korenhoff, Nieuwe Rijn 41. ADVERTENTIE-PRIJS DES ZATERDAGS f 0.30 PER GEWONE REGEL 10.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 n-oorden 50 cent; Zaterdag. 75 ceat -bij voornitbctaling. INGEZONDEN REGLAWF* TEW Van het Hof. De Koningin en Prinses Juliana zijn gisterochtend met den trein van 6 u. 50, waaraan de Koninklijke salonwa'gen ver bonden was, uit den Haag vertrokken. Even voor negenen gbopfce de trein voor deze gelegenheid aan de halte Astel, van waar Koningin en Prinses met haar ge volg per auto naar Het Loo zijn gere den. Hoofdredactie van „Dc Nederlander". Blijkens een mededeeling in „De Ne derlander" zijn uit de hoofdredactie van dit .blad getreden de heeren professor Slotmaker de Bruïno en mr. Söhokking. De hoofdredactie blijft voorloopig toever trouwd, uitsluitend aan den heer J. R- Snoeck Henkemans. Een snugger Kamerlid. „Uitkijk" schrift in Fr. Ddb 1 d. Hij is, sinds September, Hoog-Edel-Ge- streng. Géén ,„anti", dat zeg ik vooruit! Ze zéggen, dat hij 't buskruit niet uitge vonden heeft, wat trouwens sinds eeuwen niet meen noodig is. En daarbij: „Ze" zeggen zooveel Zijn Hoog Edel Gestrenge woont „in de provincie". Komt n&ar '1 Haagje, niet in eigen „tuf", gelijk de pleitbezorger der platte landers, Braatneen, hij maakt ge bruik van zijn vrij-abonnement-éérsto en gaat per spoor. Nu zeg ik niet, waarvandaan. Maar hij epoort langs Woerden. En bleef dan, ettelijke keeren, heel ge noeglijk te Gouda z'n krantje zitten lezen of zette z'n dutje voort; stapte Rotter dam-Maas uit; wandelde of tramde naar slation-Beui-s, naar de Electrisohe op 't Hofplein, of naar de D.P.stapte weder om in den trein en kwam. in Den Haag. Ja, hij kende Holland's spoorkaart „Kerel", zegt op zekeren dag 'n ken nis, djie meereist„waar moet iii naar toe?" „Nou. naar Den Haog; naar de Kaomer!" „Over Rotterdam?" „Jao, zeker over Rottendam; wat zou dat?" „Da's toch de mijl op zoven!" „Hoe bedoel je dat?" „Als' je# toch in Gouda uitstapt cn een oogenblikje wacht, komt immers do trein, die je direct naar Den Haag brengt; dan maak je géén omweg en je hebt dat ge mier in Roterdam ook niethier, kijk maar in m'n boekje... zoo laat in Gou- lda... zoo laat er uit.éven in de wachtkameren je bent oo z'n minst 'n half uur éér in Den Haag!" „Jao!'t -is gerust waor ©'ok! Maor, dat doe ik!" Sinds gaat Z.H.E.G. met do oude Rijn- spoor naar 't Haagje: als-ie dat éér ge- welen hadmaar 'n menseh is nooit t'e •-oud, om te leeren De Tabakswet. Door het Comité van Actie inzake de tabakswet is aan den Minister van Finan ciën een adres gericht, waarin het comi té er bij den minister ernstig op aan dringt, te willen bevorderen, dat den win keliers kwijtschelding of restitutie worde verleend, althans een tegemoetkoming worde gegeven, voor dat gedeelte van den verschuldigden of reeds betaalden accijns dat niet öp den consument verhaald is kunnen worden, en hun, om te bevorderen dat op een nader te bepalen tijdstip geen ongebandcrolleerde sigaren voorradig zijn, voor die gedeëlten van hun voorraad kos teloos banderollen te verstrekken. De verzonting van Rijnlands boezem water. In een vergadering van de afd. Aals meer van de Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft, naar wij in het N. y. d. D. lezen, de directeur van do Rijks Tuin- bouww interech'oolde heer P. de Vries, medegedeeld, dat de kwestie van de ver zouting van Rijnlands boezemwater reeds sedert eenigen tijd een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen. De heeren Van der Hoeven en dr. Driessen, nit Lei den, hebben op zich genomen deze zaak zoo spoedig mogelijk tot Maarheid te brengen. Zij hebben op verschillende plaatsen monsters water genomen, waar van' "het zoutgehalte door een bijzonder toestel bijna -onmiddellijk kan afgelezen worden. Met dit toestel hebben die heeren een demonstratie gehouden in de Rijks Tui nb o u ww inter soli o o 1 te Aalsmeer. De bedoeling is, de proeven gedurende twee maanden voort te zetten. Zij strekken zich uit over 13 verschillende plaatsen in Rijnland. Men hoopt dat het zal geluk ken om de o-orzaken van de verzouting vast te stellen en maatregelen aan te ge ven, die tot vermindering daarvan kun nen leiden. De fruit- cn groenten invoer in de Ver. Staten. Op de gisteren te Washington geopen de hearing in zake het fruitvliegen gevaar werd een officieel verschil gemaakt tus- sdhen de landen, welke met do fruitvlieg zijn besmet en die, welke vrij van dit euvel zijn. Bij de laatste categorie zijn officieel ingqdeeldNederland, Bel gië, Brazilië, Australië, Victoria, Niouw- Zeelanid, Tasmanië, Argentinië en Chili. Italië, Spanje en Zuid-Afrika werden echter beschouwd wèl hosmet met het ge vreesde insect. Er was een sterke 6trooming om be- prkendo bepalingen te treffen ten aan zien van den invoer uit de besmette lan den. Voor de Nederlandsche exporteurs be staat dus geen gevaar. Siaien-Generaal. TWEEDE KAMER. WIJZIGING L. O.-WET. Voortgegaan wordt met do behande ling van het wetsontwerp tot wijziging der L O.-wet. De heer Gerhard (S.-Dbetoogt, dat de autoriteiten de bevoegdheid moeten be houden om schoolbouw te weigeren op grond van overbodigheid, ook al voldoet de aanvrage geheel en al aan de eischen. vaai art. 75. Dat dus „slechts" geweigerd) mag worden, wanneer niet aan alle eischen. wordt voldaan, wensoht hij te schrappen. De Minister van Onderwijs, de heer D a Visser, acht deze wijziging zeer ingrij pend, Thans kan de aanvrage alleen war den afgewezen op formeele gronden. De heer Gerhard wil daaraan ook and era •gronden van wenechelijklieid enz. toevoe gen. Dat acht spr. in strijd met de pacifi catie en hij wijst dit amendement dus krachtig af. Het amendcmienit Gerhard wordt ver worpen met 53 tegen 16 stemmen. De heer Rutgers A.-R.) verdedigt een amendement om te bepalen dat de in ar tikel 91 dor L. O -Wet vermelde voorwaar den bij de benoeming van een bizonderen onderwijzer niet limitatief zullen zijn. Het zal mogelijk zijn and ore dan dt daarin ge noemde voorwaarden te stellen. De heer Gerhard (S.-D.) vrees*- zeer ernstig achteruitgang van de arbeidsvoor waarden van den biz-onderen onderwijzer. De heer Van Wijnbergen (TLK.) zegt dat het niet de bedoeling is geweest dit artikel limitatief te stellen. Hij ziet geen enikcl gevaar in uitbreiding van voor waarden. De Minister zegt dat het volkomen rationeel is van den heer Rutgers om van zijn standpunt dat amendement in te die nen. Het is echter een moeilijke kwestie en hij ziet er ook gevaar in voer excessen. Aan den anderen bant komen in de prak tijk moeilijkheden vóór wanneer dit artikel limitatief is. Hij laat dus de beslissing aan de Kamer. Dit amendement wordt aangenomen met 4.0 tegen 29 stemmen, rechts tegen links. Bij art. XXXVI verdedigt de heer B u 1- ten (R.-K.) een amendement om mogelijk te maken, d>a.t- de raad eener gemeen t» waar geen openbare school of geen met een bestaande bi z-ond ere school overeen komstige openbare school bestaat, toch ka,n medewerken aan de verbetering van het lager onderwijs, ook ton opzichte van boventalb'ige onderwijskrachten, door aan spraak op vergoeding uit de gemeentekas te verstrekken. De heer Gerhard (S. D.) verdedigt een. amendement om het aantal bovental lige onderwijskrachten te verbinden en af hankelijk te maken van het aantal leer lingen. De praktijk heeft dit gcwenscht ge- De Minister zegt dat het a mend o- ment-Gerhard aansluit bij de praktijk en dat het dus voor hem geen bezwaar is, en hij neemt het over. Het amendement-Bulten is spr. niet go- heel duidelijk en hij verzoekt den vooretel ler nadere inlichtingen. De heer Bulten (R.-K.) licht met ©enige voorbeelden zijn bedoeling toe. De raad is alleen verplicht het bijzonder on derwijs overtollig© onderwijzers to geven, als het openbaar ze al heeft. Spr. wil nu do mogelijkheid openen voor het bijzonder onderwijs, ook al is er geen openbare school. De Minister ontraadt nu dit amen dement. Hot amendement-Bulten wordt verwor pen met 38. tegen 35 stemmen. FEUILLETON. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. „Ziet 'ge, overste, ,wij tweeën zijn nu. wijzer," vervolgde de Passer met een on geloof elijk wijs gezicht, „wij zijn zoo ver standig om ons niet met trouwen in te laten, maar wanneer de luitenant nu zoo dwaas wil zijn om Uedele van uw nichtje af te helpen niet dat ik iets kwaads wil zeggen van baar, volstrekt niet; maar ze is toch een vtouw, overste als hij u nu van de zorg wil ontslaan, wel, dan moet-ie 't maar ondervinden, over ste, zou ik zoo zeggen. En wat dunkt u daarvan?" Do wijze waarop de Passer de zaak [voorstelde, alsof Leo Cuilenburg don overste een weldaad bewees met Con stance te huwen, was in de oogen van Constances voogd zoo buitensporig, dat 'bij in een luiden lach schoot. Als hij uifc- igélaehen had zeide hij: „Nu, ik zal eens over do zaak naden ken. Ik- dank jp intuss clien voior je goé den raad. Bonjour!" „Dag overste!" en do Passer, zeer verblijd dewijl hij het levensgeluk van twee menschen bad bewerkt, wandelde om den tuin heen naar de voordeur. Het was tijd ook, want nog had hij den straat weg niet bereikt, of men riep: „Daar ko men ze!" Allen snelden nu naar den weg. Weljra reden twee rijtuigen om den hoek en hielden voor 't hek stil. Uit het eene stapten Jan en Nellie, zijn bruid; uit het andere eenige nagekomen gasten, waar onder meester Jorissen met zijn witte ha ren en goedig gelaat. Welk een gejuich en gelach', en hand drukken en bloemen, en kussen, en ge schenken, en uitroepen! Wat was het kleine mollige bruidje verlegen, en hoe straalde het geluk uit de oogen van den forschen bruidegom. En welk een feestmaal stond binnen op de gasten te wachten! 't Huis was bijna te klein, maar toch vonden allen een plaats, rijk en arm dooreen gemengd. Wie zoo schalies do kaartjes door elkander ge mengd had, weet ik niet maar Margo zat naast Pancras den boschwaehter. en haar galant naast Eyet'a donkere scfroo- ne; Klaas Groot-Westenenk aan de rech terzijde der Barones; Mario van Riem- wijk met. het dochtertje van Pancras haar naamgenoote, naast zich en zijn stamhou der op schoot, terwijl links van haar meester Jorissen was gezeten. Leo was naast Constance geplaatst, aan wier an dere zijde haar voogd was gezeten, en de wijze waarop zij het bord van dén bra ven kommandamt vulde, zeide meer dan een toespraak van tien minuten lang! „Meester, wat waart ge laat van mid dag neen Teunis, niet'doen"; met de laatste woorden redde Marie haar zilve ren naaldenkoker uit de tanden van den jongenheer. „Juffrouw, ik kon gisteren niet. eerder van huis af. Iemand lag ernstig ziek, ,zoo ziek. dat ik hem niet kon verlaten. „Wel, is hij dan nu heter?" „Ik hoop het. Hij heeft een slecht leven achter zich; maar hij toonde op 't laatst veel berouw." „Is hij dan dood?" vroog Mario met een zweem meer ernst in haar 6tem. „Ja juffrouw. Go moet hem wel gekend hebben; hij was een eerste dronkaard en st-rooper. Hij heette Kees Velders. „Hé, ia die dood!" Het bericht deed de ronde, en ieder zei er 't zijne van. Leo wierp een beteekenisr vollen blik naar zijn broeder. Een oogen- blik was 't stil, maar terstond golfde het gesprek weer voort over den doode heen. Na den maaltijd kwamen de toasten los. Ieder in 't gezelschap kreeg een beurt, zonder nog de buitengewone dronken op Zijne Majesteit en 't Vaderland te reke nen. Eindelijk stond Leo op en verzocht nog eens stilte. „Ik spreek niet gemakkelijk," zeide hij, „maar toch wil ik even herinneren aan de tegenstelling tueschen onzen toestand van vier jaren geleden en dién van nu. Wij beiden werden vervolgd als scha delijke dieren, en wie kon in dien tijd den ken aan een vrij Nederland onder een zelfgekozen vorst? En nu zijn wij be vrijd en zijn zelfs gevestigde, bemid delde burgers geworden. Jan, jongen," zei hij,, en reilde hem de hand, „laton wij bij onzen voorspoed niet vergeten wat wij geweest zijn, en laten wij God danken." Een pauze weldra verbroken door den kogelronden overste aan het hooger eind der tafel. „Luitenant- Cuilenburg, cn meneer Cuilenburg, er is een tijd geweest, dat ik volstrekt geen kennis mot u beiden wilde aanknoopen, en dat ik gedwongen was dat toch te doon; maar nu, luitenant' Cuilenburg en meneer Cuilenburg, nu ia het een andero tijd, een tijd waarin ik trotsch ben te kunnen zeggen: ik ben per soonlijk bekend en bevriend met die nee- ren. Ik neem dan tevens deze gelegenheid te haat om aan dit gezelschap mee te doe len "hm hm de verloving van lui tenant Cuilonburg met mejuffrouw Con stance van Swanonborch. (Een knetterend applaus daverde door dc zaal.) „Stilta je lui daar!" riop de overste. „Luitenant! Cuilenburg, Go d zegens en haar en nw broer en zijn vtouw hm en ver gun mij u nog eens de hand te drukken,- en en dit glas op uw gezondheid ledig te drinken." De overste ging met diepe ontroering, onder hevige knipperingen van zijn oog leden, tot deze plechtigheid over, on daarna stond Pancras op cn riep met da verende stem: „Een dronk op hen, die zijn Vervolgd en bevrijd". EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1