Dagblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BOTTEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 13.50 TER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.90 3de JAARGANG. - DINSDAG 19 DECEMBER 1922 - No. 824 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTiE-PRIJS DES ZATERDAGS 10.30 PER GEWONE REGEIi 0.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 voorden 50 cent; Zaterdag9 75 cent bij vooruitbetaling. :-f INGEZONDEN RECLAMES r' UTF.P 1 Beteekenis van een gezantschap. Bij de beoordeeling van het al of niet gewonschte van een gezantschap bij het Vaticaan, is een hoofdvraag -wat de betee kenis is van een gezantschap. Door den heer Kersten werd er, naar Ihet ons voorkomt, zeer iterfccht op ge wezen, dat het brandpunt van deze kwes tie is, of het Vaticaan een raiddel- punt van internationale poli tiek is, ja of neen. En die vraag wordt door de Regeering volmondig met ja beantwoord. Be heer Schokking echter betoogde dat- het essentieele van het gezantschap is, de betrekking van de eene regeering tot de andere. Men gevoelt dat dit een groot verschil maakt. Is de opvatting van den heer Scbokking juist, wordt door het zenden van een ge zantschap de geestelijke macht van den r us erkend, dan moet het zenden van i gezant worden afgekeurd. >an is het zelfs onbegrijpelijk, dat het •nwooiriige Kabinet, waarin ook ver slende anti-revolutionaire en Christe- i Historische ministers zitting hebben, t een voorstel kwam om het gezant schap te bevestigen. Maar dan moet ook verder worden ge gaan eu moet ook de vertegenwoordiger van het Vaticaan bij ons Hof worden te ruggewezen. Baai-mee zijn we er evenwel nog niet. Op de begrooting komt ook voor een memoriepost van een gezantschap bij de Russische regeering. Be Kamer beeft aan de Regeering vol macht gegeven om, zoodra zij dit noodig acht, een gezant naar Moskou te zenden. Niemand heeft daartegen bezwaar ge maakt. Evenmin als er bezwaar gemaakt is te gen de vertegenwoordiging bij de revo lutie-regeering in Buitschland. Hebben zij gelijk, die betoogen dat door het zenden van een gezantschap de •geestelijke macht van den Paus wordt er kend, dan zal bij iedere post moeten wor den nagegaan of een of andere regeering soms ook ten onrechte zich de macht heeft Aiders echter staat de zaak, als men het door den heer Kersten gestelde cri terium aanvaardt en de vraag stelt of er is een centrum van diplomatiek verkeer. Ten Vatican© is dat, naar de Regeering meent, inderdaad het geval „Het Vaticaan, aldus Minister van Kar- nebeek, voorziet in een zeer bijzondere behoefte van onze diplomatieke vertegen woordiging. Wanneer we het gezantschap zouden opheffen, zou dit beteekenen eon leemte in onze oriënteering. Beze kwes tie iö een feitelijke belangenkwestie. Heeft de Minister gelijk, dan is het rationeel dat het gezantschap thans ge handhaafd bleef. Hebben daarentegen de hoeren Scbok king c 8. gelijk, dan zullen ze ook de con- sequentiën van dat standpunt moeten aan vaarden en op een grondige bierziening van onze diplomatieke vertegenwoordi ging moeten aansturen. STADSNIEUWS. Besmettelijke ziekten en har© bestrijding. Over dit onderwerp hield d r. E. G o r- t er alhier, gisteravond een lezing in de Kleine Stadszaal, in verband met de Hy- ,gi$n^Tentoonstelling. Na een inleidend openingswoord door Br. M. B. Horst, waarin deze de aanwezigen, die ditmaal in gnooten getale waren opgekomen, wel kom heette, begon dr- Gorter zijn voor dracht met do opmerking, dat er groot verschil bestaat tueschen de verschillende besmettelijke 'ziekten. Niet alleen in wezen en aard, maar ook in de wijze waarop zij tot stand komen. Langen tijd, nadat men had kunnen vaststellen dat besmetting werd veroorzaakt door bacillen, heeft de meening geheerscht, dat slechts één bacil noodig was, om een ziekte over te brem gen. Was deze meening juist, dan zouden 'besmettelijke ziekten oneindig veel meer voorkomen, dan nu het geval is. Be erva ring heeft geleerd, dat een aantal bacil len den mensch tegelijk moeten bereiken, om een infectie to kunnen veroorzaken. Van groot belang is het nu, <om te weten lange welken weg de bacillen ons berei ken. Spr- behandelt eerst de mazelen. Van deze ziekte staat het vast, dat de (in hoofdzaak jeugdige) patiënten ze krij gen door aanraking met andere^ kinderen. Een andere eigenaardigheid is voorts, dat, hoewel de vatbaarheid voor deze ziekte groot is, en bijna alle mensch en ze hebben gehad, men er later zoo goed als ongevoelig voor is, zoodat slechts weini gen haar tweemaal krijgen. Nog grooter is de vatbaarheid voor de waterpokken, welke echter zeer goedaar dig is en met de echte pokken niets te maken hebben. Ook van deze ziekte geldt, dat ze reeds besmettelijk is, voordat zo tot openbaring komt. De roodvonk komt op dezelfde manier tot stand, n.l. door overbrenging. Be mocielijkheid dat de ziekte niet dadelijk kaai worden herkend en dus bestreden, Vanaf heden tot en met Woensdag 27 December a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau en aan onze Agenten en Bezorgers, om in het nummer van 30 December den gebruikelijken nieuwjaarsgroet te plaatsen. PRIJZEN ZIJN BIJ VOORUITBETALING: per 4 regels 10.50 per 8 regels II.- per 12 regels 12.- ADMINISTRATIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT wordt hier nog vergroot, door het ver schil van vatbaarheid, die bij de perso nen. bestaat. Hierdoor is het mogelijk, dat demand ro o dvonk-bacillen in de keel heeft zonder er ziek van te worden, hoewel hij toch de overbrenger daarvan kan zijn. Naar schatting zijn in Leiden circa 200 kinderen, die do bacillen in do keel heb ben, zonder dat deze werken. Verder wor den de bacillen ook overgebracht door d'cxode voorwerpen. Echter worden ook vele bacillen over gebracht door groote dieren. Hiermede bedoelt spr. dan.de muggen, welke, verge leken met do bacil, waarvan er wel een 1000 millioen in een millimeter gaan, met recht een groot dier mag worden ge noemd. Behalve bij de typhus is dit ook het geval bij de malaria. Van deze ziekten welke oiok besmette lijk is, staat vast, dat zij door een .be paald soort mug wordt overgebracht. Het kenmerk van deze ziekte is, dat de lijder om den anderen dag heftige koorts aanvallen krijgt. Niet zoo gemakkelijk valt de malaria echter te herkennen, als de patiënt ze voor de tweede maal krijgt, wanneer de aanvallen niet zoo geregeld opkomen en de patiënt alleen klaagt over moeheid en hangerig is. In dit geval is de bestrijding vanzelf moeilijker. Van vlektyp'huis, die hier le lande ge lukkig niet veel voorkomt, is bekend, dat ze wel door luizen wordt overge bracht. In dit geval kan iedereen natuur lijk aan do bestrijding deelnemen. Komende tot de bestrijding van de ziekten, is spr. ten opzichte van de ma zelen van meening, dat men, behoudens in gevallen waarin de ziekte een kwaadaar dig karakter draagt, deze zijn loop moei laten hebben. Echter niet, zoo als onze Grootmoeders dat deden, door alle kinde ren bij elkander in bed te stoppen. In gevallen van Bipt'heritus raadt spr. ten sterkste aan, om de patiënt naar het Ziekenhuis over te brengen, waar men al le nootlige maatregelen neemt. Ook do verkeerde gewoonte om elkander in ge val van besmettelijke ziekte te bezoeken, omdat men „er toch niet bang voor is", moet worden tegengegaan, want al loopt men zelf geen gevaar, toch kan men wel overbrenger van do ziekte zijn, en dat is nooit verantwoord- Bij roodvonk moet, er rekening mede worden gehouden, dat de ziekte zich soms 6 weken nadat een patiënt ïs geïsoleerd, weer bij een ander broertje of zusje open baart, hetg. op den langen levensduur der bacillen wijst, en een reden moet zijn, om spoedig en lang te isolèeren. Bij het behandelen van de^ koepokinen ting, welke reeds zegenrijke gevolgen heelt gehad, raadt spr. vooral aan, om zich te laten herenten; dit vooral in ver band met de ervaringen die men bij 4e laatste 'pokkenepidemie te Londen heeft opgedaan. Na nog te hebben gewezen op de nood zakelijkheid van een goed toezicht in verdachte gevallen (ieder huisgenoot van een patiënt moet eigenlijk als verdacht worden beschouwd) eindigde spr. zijn voordracht- Dr. M. B. Horst bracht don spreker namens de aanwezigen dank voor zijn belangwekkende voordracht. - Gemeente-Personeel In de gisterenavond gehouden Raads vergadering werd het voorstel van B. en W., inzake pensioenstorting door het ge meente-personeel met 18 tegen 7 6temmen aangenomen. Een voorstel van don heer Kooistra om do heffing te doen ingaan op 1 Juli 1923 we.rd met 16 tegen 9 stemmen verworpen. Het verslag van deze zitting wordt, morgen geplaatst. Het kantoor der Firma Slavenburg en Go's Bank heoft ecnige veranderingen •ondergaan, welke nu deze gereed zijn bè- langrijke verbeteringen blijken te zijn. Boor bijtrekking en inrichting van een tweetal localiteiten is een speciaal apar- tement verrezen voor de afdeeling en ie het groote kantoor hierdoor ont last. Bovendien ie een geheel nieuwe wacht kamer gebouwd, welke zeer ten gerieve van het publiek zal blijken te zijn. Be meubileering van het lokaal is, hoe wel sober en eenvoudig, toch uiterst net jes, terwijl de 'eikenhouten betimraeritig oen solid en indruk maakt. Een en ander kwam tot stand onder leiding van het architectenbureau Kraan- Groenewegen-Yerwijs, alhier. Be hëeren L. Ro;ggevecn, A. L- Eek- hof en I. te Brink, allen alhier zijn be noemd tot onderwijzer bij hot openbaar lager onderwijs te 's Gravenhage. Bonderdag a.s. zullen vanwege de Leidsche Burgerwacht in de töadsgehoor- zaal de prijzen, behaald bij de dezen zo mer gehouden schietwedstrijden, worden uitgereikt. Het muziekgezelschap „Bobefcte" zal den avond opluisteren, terwijl mede voor drachten zullen worden gehouden. Be heer A. Bernard alhier, die on langs slaagde voor het diploma boekhou den Ver. v- Leeraren, behaalde nu het Mercurius-diploma in het boekhouden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat van 17—24 December op werkdagen de winkels tot 11 uur mogen zijn ge opend. omstreeks 2 uur hiad de 9-jarige scholier A. L. uit Voor schoten het ongeluk in het schoolgebouw van dè Chr. M. U. L. O. aan 'het Noord einde te vallen. Boor de Eerste Hulp dienst naar het Ziekenhuis overgebracht, constateerde de geneesheer aldaalr been breuk- V- Li heeft aangifte gedaan dat een rijwiel dat hij onbeheerd op de Bree- straat had laten staan, hem is ontstolen. Een paard van den Bouwmaterialen- handelaar de W. kreeg op de Oude Singel den kolder in den kop. Het beest, werd doodgeschoten. Het Werkloozen Agitatie-Comité heeft gisteren op van ouds bekende wijze ■vergaderd. Be werkloosheid was weer de schuld van het „verrotte kapitalisme". Be avond beperkte zich verder tót protesten cn op wekkingen om „front te maken". Be po litie zorgde dat uitspattingen niet voor kwamen. De arbcidsgescliiilenwct. Blijkens het Voorloopig Verslag heeft het wetsontwerp inhoudende bepalingen tot bevordering van de vreedzame bijleg ging van arbeidsgeschillen en tot het voorkomen daarvan, bij het afdeelings- onderzoek der Eerste Kamer veel tegen kanting ontmoet, voornamelijk wegens de aan den Minister gegeven bevoegdheid tot bet doen instellen eener enquête en de ver plichte openlegging van de boeken en be scheiden. Op grond van dit laatste verklaarden verscheidene loden him stem aan het wets ontwerp te moeten onthouden. Andere le den behielden bun stem nog voor. Nog anderen verdedigden het ontwerp, omdat het goede erin bij hen zwaarder woog dan het slechte. Weer een nieuwe R. K. Partij. Naar de Ameterd. verneemt worden er do.or ontvreden R. K. arbeiders pogin gen aangewend om te geraken tot op richting van een R. K- Volkspartij. Een comité is gevormd. Het voorloopig pro gram van de nieuwe partij zegt to stre ven naar lo. een wetolijke regeling, welke een strikte, distributieve-rechtvaardigheid in het productie-proces zou waarborgen; 2e. oplossing van het vraagstuk der leenrente indien mogelijk door afschaffing; 3e. Invoering van een met de punten onder le en 2e genoemd samenhangend Wet boek van den Arbeid; indien practisch mogelijk, mede regelende de Rechtspositie van het Overheidspersoneel; 4e. Verbete ring van ons belastingstelsel; 5c. Ver mindering der Nationale schuld door ver koop van de Buitenbezittingen in Oost en West-Indië; 6e. Beperking der bewa pening en vermindering der persoonlijke militaire lasten; 7e. Het verruimen van Overheidswege der Arbeidsmogelijkheid; 8e. Voorkoming van verdere huuropdrij- ving. Gevolgen van de malaise? Verschillende patroonsorganisaties in het West,land hebben, zegt de T e 1., aan de vereenigingen van arbeiders de be staande collectieve contracten in het tuin bouwbedrijf opgezegd. Bergmeycr-Colijn. Het „Soer. H.blad" meldde dezer da gen: Be heer Bergmeyer, het bekende Volksraadslid, is door de partijleiding der Nederlandsche antirevoultionairen aangezocht, om zich voor het lidmaat schap der Tweede Kamer beschikbaar te stellen. Een goede plaats op de candida- tenlijst is hem toegezegd. Be heer Berg meyer denkt hiertoe in 1924 te repatriee- ren. Be groote boteekenia van het voren staande ligt hierin, dat de heer Berg meyer in Nederland zal worden de leider der koloniale politiek voor de anti-revo lutionair ter vervanging van den beer Colijn. Dat men in den heer Golijn den aan staanden landvoogd heeft te zien, kan als vaststaand worden aangenomen. De „Javabode" stelde zich terzake in verbinding met den heer Bergmeyer, die meende dat het bericht zooals het, daar staat in te positieven vorm is gesteld. Waar is, dat do boor Bergmeyer door den heer Colijn aangezocht werd zich voor de eerstvolgende verkiezing beschikbaar te stellen, weshalve hij op een goede plaats op de candidatenlijst zou kunuen rekenen. De heer Colijn was dan van oordeel, dat de heer Bergmeyer zich een jaar voor de nieuwe verkiezingen naar Holland zou moeten begeven, om zich in te werken. Do heer Bergmeyer heeft evenwel nog geen decisie genomen. Dc Tabaks-Wet. Op de vragen van den hee«r "Winter- mans betreffende het verleenen van een tegemoetkoming aan sigarenwinkeliers voor betaalden accijns voor de bij hen op 1 Juni 1922 in voorraad zijnde sigaren, antwoordde de Minister van Financiën, dat bet hem bekend is, dat door verschil lende omstandigheden de winkeliers vaak in de onmogelijkheid zijn -geweest om den accijns voor de op 1 Juni j.l. bij hen in voorraad zijnde sigaren geheel op de con sumenten té verhalen. Op-de vraa-g, of do Minister niet van oordeel is, dat uit den aard der zaak mocht verwacht worden, dat de aocijns- kosten op de consumenten zouden te ver halen - zijn, antwoordde hij bevestigend. Een volledig onderzoek wordt niet uit voerbaar geacht, doch do beschikbare ge gevens hebben den Minister, na de com missie van deskundigen een art. 53 der Tabakswet gehoord te hebben, doen be sluiten, omtrent de voovradenquaestie de volgende regeling te treffen. Gelijk reelds uit de circulaire van 13 Nov. 1932 gebleken as, wordt den winka- liers tot 1 Febr. a.s. vergund hun voor naden ongebondenol-leerde sigaren en ciga- retten, die overeenkomstig art. 83 der Tabakswet werden aangegeven, terug te voeren naar fabrieken of entrepóts, onder afschrijving of teruggaaf van den daar voor verschuldigden of betaalden accijns. Aan hen, die van deze vergunning ge bruik maken en daardoor er toe medewer ken, dab de ongebander oil eerde aange geven voorraden uit het vrije verkeer ver dwijnen, zal voorts een reductie van ton hoogste 50 pCt. worden verleend oip den accijns, verschuldigd en oasu qno betaald voor sigaren, en ei-gare tien, die sedert de invoering- der .wet van de aangegeven voorraden zijn verkocht en die dus niet meer kunnen worden begrepen in de naar een fabriek of entrepot owir te brengen partij-en. Be Minister meent, dat door deze beide maatregelen in onderling verhand aan de billijke verlangens van de betrokkenen, wordt tegemoet gekomen. 'Arbeid in slagerijen. Gelijk reeds bericht heeft de Minister van Arbeid aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks in het tijdperk van 18 Becember tot en met 6 Januari a.s. eenige verruiming van werkgelegenheid verleend onder zekere in dat bericht vermelde voorwaarden. Volgens dezo vergunning bedraagt bet aantal werkuren per dag voor mannen op 18 en 19 Dec., 3, 4 en 5 Jan. 8#; op 20 en 27 Bec. 9, op 21 en 28 Dec. en op 2 Jan. 10, op 22, 23, 29 en SO Dec. en op 6 Jan. 11; indien echter op 5 Jan. 11 uur gewerkt wordt, bedraagt hot aantal uren voor 6 Jan. 81-2. BUITENLAND. Aan het Zoeklicht. Leiden 19 Bec. '22. Er bestaat in ons land een Werkloozen-1 Agitatie-Comité, dat ook in deze omge ving werkt. 't Is interessant na te gaan h o e er ge-* werkt wordt. In Amsterdam heeft men een collecte georganiseerd. Om de werkloozen met Kerstmis eens te verrassen mot een feestgave? Neen, zegt do Tribune, „de jon gens van 't W. A. C. moeten met Kerst mis naar Den Haag", waar een demon stratief congres wordt gehouden. FH" voer 'b bMeengebedel- de geld. wordt, dus gebruikt om een revo lutionair congres te houden. Schandelijk i1 e rk dat. er zoo met het. proletariaat wordt gesold. Onlangs mochten de werk1 eozen uit Delft en Leiden en Rotterdam met een leege maag naar Den Haag loonen om voor Troelstra en consorten te defileeren. En nu worden ze weer donr de Com munisten als proDagandama'.riaal ..ge bruikt". OBSERVATOR. Voor vrouwen en jeugdige personen van 16 en 17 jaar zijn de uren als vol et vastgespeld: op 18 Bec. 8 uur, oo 19. 20 en 27 Dec. 3. 4 en 5 Jan. 814uur; op 21, 22. 23, 28. 29 en 30 Dec.. 2 en 6 Jan. 10 uur; indien op 5 Jan. 10 uur wordt, ge werkt bedraagt het aantal uren voor 6 Jar». 814. De arbeid mag worden verricht: op 18. 19. cn 27 Dec., 3, 4 en 5 Jan. tusechen 7 uur v.m. en 8 uur n.m. cp de overice da gen tusschen 7 uur v.m. en 9 uur r.m. Wordt op 5 Jan. langer gewerkt dan 8uur dan raag de arbeid verricht wor den tuscben 7 uur v.m. en 9 uur a.m.. op 6 Jan. in dat geval echter slechts tus schen 7 uur v.m. cn 8 uur n.m. Het aangaan van een geldloenirsq. Be Tweede Kamer heeft heden zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan van een geldloening van 350 rvlHo-en ten v-n "Rif- De conferentie te Lausanne. De eerste commissie der conferentie van Lausanne was gister bijeen ter her vatting van de besprekingen over de Zee- engten. Het gedetailleerde plan, opge steld door do militaire en maritieme des kundigen der entente, werd in behande ling genomen. Het staat thans vast, dat de conferentie niet met Kerstmis uiteen zal gaan, doch hare werkzaamheden zal voortzetten, tot ze geëindigd zijn. Aleen op do fcostdaeen zelf zal niet. warden vergaderd. Curzon had een langdurige particuliere bespreking met Tsitsjerin. Amerika cn do herstel-kwestie. Uit. Washington wordt aan de „Petit Parisian" gemold, dat de Amerikaansche regeerimg zich t.ot. dusver heeft beperkt tot do officieel© mededeeling. dat zij den toe stand in Europa mot blijvende belangstel ling gadeslaat. De regeoring van Harding is volgens den correspondent blijkbaar bezig met het zoeken van een practisch bruikbare for mule voor do Amcrikaajische interventie, doch hot is n-iet. waarschijn1 ijk, dat die formul© 6pocd.ig zal worden gevonden. De publieke opinie, aldus het blad. ge looft dat- do kwestie der interventie in Europa zwaarder weegt dan alle andere problemen yam het oogenblik. Vooral do landbouwers zijn overtuigd, dat de econo mische herleving van Europa voor hun bedrijf onontbeerlijk is. In het algemeen kan gezegd worden, dat de stemming in Amerika voor een in- terventio op dit loogenbük gunstiger is dan zij" ooit geweest is. Dalende prijzen is "Daitschland. Be engroshandel op do Berlijnscho cen trale markt stond gisteren in het toeken van den dalenden dollarstand. Ofschoon de prijzen niet volkomen in overeenstem ming zijn met de daling dezer valuta, zot» droog toch de algemeene nervositeit, wel ke op de markt heerschte, or too bdat de prijzen van 10 tiot 25 procent vielen. Het eerste wetsontwerp. Be Iereche Senaat heeft gisteren het eerste wetsontwerp van het Ierecho parle ment aangenomen. Het lid, dat het wets ontwerp indiende, was zeer aangedaan. Spr. verklaarde, dat deze handeling oeii mijlpaal beteekende in de geschied eme der natie. De Senaat had iete verricht, waarvoor vele generatie© van Ieren mui leven hadden gegeven. Do verkiezingen in Australië. De federale verkiezingen in Australië leidden tot nu toe tot de verkiezing van 32 nationalisten, 28 arbeidereafgevaar- digden, 12 landpartij en 8 ©nafhankafij* ken. Hughes werd ondanks de heftige cam pagne met een meerderheid van 400 staar*

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1