zal tic diensten te versoberen. Maar dan innct worden doorgetast cn moet men niot, zoo a ls de wet li. van onderwijs deed, vergelijkingen maken met andere gemeen- Aen. In Haarlem heeft men een groot tekovt. Dc Yoorz,: Dat was oen kasrekening. De heer Knuttel: U moot bocd'houd- les nc-men. De heer Ecrdmans keurt, het ver der af. dat B. en W. belangrijke zaken aan liet afdcelangsonderzoek onttrekken. De opvatting van den burgemeester om trent hot karakter van de bcgrooting acht epr. niet in overeenstemming met. de wet. 8pr. blijft er bij, dat de heer Pera in een vorige vergadering den Baad verkeerd heeft ingelicht. Kij betreurt het dat de LcS' Pera nu opnieuw een verkeerde voor stelling geeft. Hij wijst e>r nogop, dat is overeenge komen dat de heer v. Kesteren heen en wear zal reizen tot hij een vasite aanstel ling heeft. Ook in dit opzicht waren de~ inlichtingen onjuist. De heer Pera- heeft gezegd dat de heer v. Kestesen geneeskundig is onderzocht. Wanneer heeft dat onderzoek plaats ge had? Spr. stelt er prijs op, het raippoTC daarvan, behoorlijk onderteekend', in te zien. De heer v. Eek wijst er op dat hij dit jaar korter heeft gesproken dan andere jaren en dat ook zijn partijgenooten korc waren. Spr. verdedigt dan nader de oprichting van een 1 evensimiddienbedrijfHier is nu een concreet voorstel en een uitspraak dat de gemeente zkh met de levensmid- dclenvooTziening moet bemoeien. De zaak kan echter alleen gelukken als degene die het uitvoert voorstander ia van het beginsel en bereid' is daarvoor offers te brengen. De voo-rdéelen zijn dat in elk geval goede waar wordt geleverd), diat prijsreg*;- lend wordt opgeheven en dab o p den duur ook die productieprijzen verlaagd ikunnen worden. Spr. betoogt dan dat <Je arbeid erts de gemeenten moeten dwingen oim in "Ie crisis in te grijpen. Den her Mulder som meert hij', te bewijzen, dat door het op treden van Soc.-Dem. Ttegeedire die toe stand zou zijn verergerd. De heer Pera heeft met citaten, ge werkt. Hij moet daarbij echter en beetje voorzichtig zijn. Als hij bijv. op v. d. Tem pel wijst, die gezegd heeft dat de produc tie vermeerderd moet worden, dan is spr. hot daarin© eens. De heer Knuttel: wie zou het daar riet mee eens zijn. De heer v. Eek blijft er bij, dat voar 1 in die in nood verkeeren gen perspectief in de begrooting zit. De Yoorz.: Maar dat heb ik zoo juist duidelijk gemaakt. De heer v. Eek: Maar zoo komen we niet vexdter. De Voor s Dat is een formeele kwestie. De heer v. Eek: Neeni, M. de V. er is bij de begroeting op geen groote werken gerekend. Spar. is geen tegenstander van speuren. Alleen jammer dat er gespaard wordt door hen, die niet verdienen. En daarom moet men *t halen waar *t zit. De lieer Oostdam: diat hooien we elk jaar. De heer v. E ck zegt diat zijn beroep op Pienson juist was. De heer v. dl Lip: Daar heb je Pierson weer. De heer v. Eek betoogt dat het bouwen van arbeiderswoningen productief werk is. Waarom is men niet eerder begonnen. Spr. doet een beroep op Piereon. De heer v. d. Lip: Pierson vervult hier een voorname rd. De heer v. Eek? ja, maar *t is ook een autoriteit. Spr. eikent dat de gemeentelijke bedrij ven oorspronkelijk zijn opgericht om de bedrijfswinst in handen te krijgen. Hij is er echter voor de prijzen zoo laag mogelijk te houden, omdat de belasting, zelfs hier, meer progressief geregeld is. Vervolgens betoogt spr. dat er geen ver schil is tusschen het optreden van Chris telijke regeeringspereonen en anderen. Het college van B. en W. onderscheidt zidh in niete van een liberaal ooilege, b. v. van den Vrijheidsbond. De heer v. d. Lip: Dan kwamen we drie man tekort. (Gelach.) De heer v. E c k zégt dat in de pract-ijk van de mooie beginselen der Christenen niets blijkt. Nu is t waar, diat voor groote maatregelen groot© sommen noodig zijn, maar diat zou dan niet in hoofdzaak bij de arbeiders gehaald kunnen worden. Spr. hetioogit dan in den breed© dlait de werk- ïoofiöiead1 de menechen moreel neerdrukt, waarom dö Overheid moet ingrijpen. Hij wil voorzien in de stoffelijke nooldlen, maar hij wil ze tevens opvoeden tojt het Socia lisme. De heer Knuttel bespreekt de werk loosheid. Hij keurt het af dat de verstrek king van goedkoop er kolen naar de Steun- commissde wordt verwezen. Hij vreest niet dat bespoediging van werken in de toe komst tot werkloosheid zal leiden. De heer Mulder heeft gevraagd een practisch plan voor werkverschaffing. Dit is echter de taak van de Comm. en von B. en W. Spr. meent voorts dat een wandelpark zou kun nen worden aangelegd. Overigens bepleit spr. de uitkeering van vol loon bij werkloosheid. De cijfers die de Voorzitter omtrent de woningbouw heeft gegeven acht spr. niet geheel juist. (Do V o o r 2. zegt. dat het aantal in elk geval is vermeerderd.) Do heer Mulder wilde de fabrikanten laten bouwen. Daarmee is spr. het niet een®, omdat die, arbeiders afhankelijk wor den. Om het woningpeil niet te doen dalen zal spr. alleen bij hooge uitzondering aan het bouwen van kleine woningen meewer ken. Dc opmerking van den Voorzitter dat do spaarders de kern der maatschappij v 'uien acht spr. een economische ketterij Spr. erkent dat Nederland niet zélf in zijn voeding kan voorzien. Misschien komt do tijd dat er een afvloeiing moet plaats hebben. De h°er H u u r m a n Bvs\- 1 Dc heer K nut te 1: Ja, Rusland De V o o rz.: Ocli, mijnheer Knuttel, u bent eergisteren ook al op reis ge veesr. De heer Knuttel zegt dat de toestand in andere landen veel erger is dan hier. Hij bepleit vervolgens een betere werkloo- zénzorg al heeft hij van dit college van B. en W. niet veel verwachting. De heer Hc.emskerk brengt mede hulde aan de Geref. Diaconie, 't Is voor haar echter betrekkelijk gemakkelijk daar zij niet een groot aantal werkloozen heeft De Voorz. heeft er op aangedrongen dat de bonden iets zouden doen, wat spr. niet wel mogelijk acht. Met genoegen heeft spr. gehoord dat er plannen zijn tot ver laging van de prijzen van gas en elektrici teit. Hij juicht dit toe omdat dc belasting ik een advocaat van de bourgeoisie ben. De heer Dubbeldeman: Dat heb ik niet. gezegd. De V oorz.: En 't staat in alle kranten. De heer Dubbeldeman verdedigt dan in den breede zijne motie inzake den bouw van woningen voor de krotbewoners. Spr. erkent dat de bouwvakarbeiders in den oorlogstijd misbruik hebben gemaakt van hunne positie, maar dat hebben ze van de bezittende klasse afgekeken. Wethouder Mulder heeft z.i. weinig pers pectieven geopend. Spr. dringt er bij B. en W. op aan een woningstatistiek te ver schaffen. Van het bouwen door de fabri kanten verwacht spr. niet veel. Als zc bou wen dan is het alleen uit eigen belang. De heer Mulder heeft gewezen op wat de Geref. Diaconie doet. Maar ze bouwt toch geen woningen? En stel nu eens dat alle arbeiders lid van die kerk werden. Het is allemaal maar De heer Mulder: Bombast. De heer Dubbeldeman wijst er dan op, dat de Lichtfabrieken woningruimte hebben onttrokken, zonder dat er woningen voor in de plaats werden gesteld. De heer v. Stralen bespreekt nog maals de werkloozensteun. Een verwijzing naar de Stcuncommissie heeft geen zin. Spr. meent dat de gemeente-financiën wel een extra uitkeering kunnen dx-agen. Hij maakt er B. en W. oen grief van, dat ze zelfs geen onderzoek bij de autoriteiten hebben ingesteld. In andere plaatsen wor den trouwens wel brandstoffentocslagen gegeven. Spr. meent wel degelijk het recht te heb ben de hardheid van de „politieke christe nen" te critiseeren. Hij erkent dat hij ten opzichte van de sigarenmakers een verkeerde voorstelling heeft gegeven. Hij blijft er echter bij dat deze werkverschaffing niet aan behoorlijke eischen voldeed. Er 'was dan ook groote on tevredenheid. Spr. erkent dat gemeentelijke werkver schaffing slechts zeer ten deele aan de be hoeften kan voldoen. Toch kon er meer gedaan worden. Spr. betreurt het dat de wethouder van publieke werken geen nieuw licht heeft ontstoken. Spr. geeft dan een lijstje van werkzaamheden die verricht konden worden. De heer Huurma^: Dat had u in de secties moeten zeggen.' De heer v. Stralen betpogt tenslotte dat de heer Pera een absolute tegenstan der is van medezeggenschap der arbeiders. Spr. acht hem ongeschikt om in de Comm. van Overleg leiding te geven. De heer S i j 16 m a ziet van het woord af, om de zaak te bespoedigen. De heer Eikerbout constateert dat Ao Soc. Dem. en de Communist inzake woningbouw in hoofdzaak op zijn lijn ko men. Zij erkennen ook de noodzakelijk heid dat ter vervanging van de krotten kleine woningen gebouwd moeten worden. Spr. ziet niet gaarne dat de gemeente zelf gaat bouwen, maar acht het veel be ter, dat de bouwvereenigingen deze zaak ter hand nemen. We moeten woningen heb ben waarvan de arbeiders de huren kunnen betalen. Tegen een gemeentelijk levensmiddelen- bedrijf heeft spr. bezwaar. Omtrent de brand stof fentoeslag wcnscht hij nog geen beslissing te nemen. Wij heb ben nu naast het B. A. eén crisis-comité dat hierover zal hebben t# oordeelen. De Voorz. heeft gezegd dat de bonden zelf moeten optredeD. Men moet echter niet generaliseeren. In Den Haag worden b.v. door de Chr. organisaties pogingen in die richting gedaan en spr. meent dat ook hier iets dergelijks in voorbereiding is. Wat betreft het georganiseerd overleg zegt spr. dat dit een adviseerend karakter moet dragen. De beslissing moet bij den Raad blijven. Overigens zou spr. er prijs op stellen deze Comm. aan te vullen met eenige raadsleden om op die wijze de po sitie van den wethouder te sterken. Spn betoogt verder dat aan de straat reiniging toch meer zorg besteed behoorde te worden. In dit opzicht is hij door den heer Mulder teleurgesteld. Omtrent den Geneesk. Dienst zegt spr. dat critiek hier toch gemotiveerd is. 't Is toch niet in orde als bij een ongeval drie kwartier op hulp moet worden gewacht. De heer v. Hamel zegt dat zij, die de illusie hadden dat er hier van de Soc. Dem. raadsleden opvoedende kracht zou uilgaan, zich teleurgesteld zullen gevoelen. Het op treden van de heeren Dubbeldeman en v. Stralen ging Maandag alle perken te bui ten. Daartegen wil spr. protesteeren. De eenige verzachtende omstandigheden die spr. hier kan aanvoeren is, dat men met neutrasthetici te doen heeft. Spreker meent dat B. en W. op deze wijze in hun werk belemmerd worden. Spr. brengt hulde aan het college van B. en W. voor wat het doet. Dat het niet meer kan doen, is voor een groot gedeelte te wijten aan den Raad. De heer Groeneveld protesteert er tegen dat de heer v. Hamel zoo kon op treden, zonder tot de orde te worden ge roepen. Dat is een schandaal. Do Voorz. maakt tenslotte nog enkelo opmerkingen. Den heer v. Stralen zegt spr. dat hij al leen gewezen heeft op den geldelijken toe s' and der gemeente en dat men zich daar om moet beperken, zelfs bij de uitkeerin- gen aan de werkloozen, hoe treurig dit ook ia. Wat spr. gezegd heeft omtrent het spa ren is door den lieer v. Eek niet begrepen. Dc zaak is, dat niemand spaart als het be spaarde zonder meer kan worden afgeno men. Spr. komt dan tot den heer Eerdmans. 't Is niet juist dat spr. niets ziet dan don kerheid. Onze begrooting is sluitend. Al leen is er de kans, dat we weer het ver- menigvuldiginscijfer tot 1.2 moeten ver- hoogen. De heer Eerdmans wil de bureaux min der bezetten. Maar het werk moet toch ge daan worden. Neen, wil men bezuinigen, dan zou het moeten zijn door verschillende nuttige dingen als b.v. de zorg aan de hy giëne los te laten, wat spr. echter zeer zou betreuren. Hij kan de verzekering geven, dat hier hard gewerkt wordt. Spr. zegt dan dat de mededeeling om trent den heer v. Kesteren door den heer Pera volkomen juist is. Voor een tijdelijke opdracht wordt nooit iemand gekeurd. Toen echter het praatje ging dat hij vier maanden ziek was, heeft spr. daarnaar ge ïnformeerd, en toen bleek dat hij aan Ischias had geleden. Onverplicht heeft de heer v. IC. zich toen aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. De uitkomst daar van was, dat er geen enkel bezwaar tegen een tijdelijke aanstelling bestond. Spr. vestigt er dan de aandacht op, dat Mevr. Dubbeldeman niet een motie heeft ingediend, maar dat zij een voorstel deed. Den heer Dubbeldeman zegt spr. dat hij er geen oogenblik aan gedacht heeft den heer v. Stralen minder aangenaam te be jegenen. Spr. vestigt er nog de aandacht op, dat zijn groote bezwaar tegen de motie-Dub- beldeman schuilt in de staart de oprui ming van krotwoningen. Daarvoor krijgen we geen hulp van het Rijk. Bovendien, we kunnen geen krotten opruimen, zoolang er geen andere woningen zijnl Spr. kan zich begrijpen dat men inzake de woningen niet gaarne terug gaat. Maar men moet rekenen met de praetijk. De Wethouders zien van het woord af. Thans wordt het voorstel van den heer v. Eek en Mevr. Dubbeldeman in stemming gebracht. Het voorstel wordt verworpen met 21 tegen 7 stemmen. Voor alleen de Soc. Democraten. De heer Dubbeldeman trekt zijn metie in. De V oorz. sluit thans dee algemeene beschouwingen. Vele aardbevingen in 1923? Naar aanleiding van de jongste aard beving, welko de kusten van Chili heeft verwoest en duizenden slachtoffers maak te, schrijft Abbé Th. Moreux, directeur van het observatorium te Borges, een be langwekkend artikel ovér ddt onderwerp in de „Petit Journal". Wij weten, zegt deze geleerde, dat de aardo voortdurend in beweging is, en dat elk jaar gemiddeld 30.000 aardschokken worden geregistreerd. Het kan echter niet worden betwijfeld, dat er periodes zijn waarop deze aardbevingen talrijker zijn dan gewoonlijk. Uit do statistieken blijkt nu dat de aardbevingen talrijker en hevi ger zijn gedurende hét koude 6eizoen dan gedurendo den zomer, en moer des nachts dan overdag, meer des ochtends dan des avonds voorkomen. Deze feiten hebben abbé Moreux er toe geleid te onderzoeken of de zon niet een daadkrachtige werking zou uitoefenen op de inwendige meteoro logie van do aarde. De varieerendo warmte van de zon kan geen invloed uitoefenen, aangezien de temperatuur zestien meter beneden de op pervlakte merkwaardig constant blijft: volgons de waarnemingen van abbé Mo reux komt echter van alle verschijnselen die samengaan met het periodiek veelvul- diger voorkomen van aardbevingen de electriciteit der atmosfeer in de eerste plaats. De electriciteit zou dus dienen als be middelaarster tusschen de zon en do aard schokken, d.w-z.. tusschen de verschijnse len van de zon en do samentrekkingen van den aardbol. Abbé Moreux vergelijkt nu de aarde met een reusachtige Leidscho flesch. Wan neer men de electrische lading van de flesch laat varieeren, varieert ook in ge lijke verhouding het inwendig volume. Wanneer met de buitenste garnituur van bladtin laadt, vermeerdert het volume, en omgekeerd. Op de aarde speelt de atmosfeer precies dezelfde rol als het uitwendige bladtin; de aardkorst stelt het glas van de flesch voor, en de inwendige bekleeding is ver tegenwoordigd door de kern, welke in de eerste plaats uit metaalachtige substan ties bestaat. Wanneer dus de electrische lading, welke van de zon komt in onze atmosfeer groli ter wordt, krijgen wij in do korst een nei ging om uit te zotten. Wanneer echter de electriciteit vermindert, gedurende den winter of zelfs in de tweede helft van den nacht, vertoont de korst neiging om samen te trokken; door niet6 wordt dus deze onderlaag, welke drukt boven de kern. weerhouden, cm hierdoor ontstaan verschijnselen van verzakking en daling, en als gevolg aardbevingen. Abbé Moreux voorspelt voor 1923 een^ groot- aantal aardbevingen, waarmee nu reeds het begin is gemaakt; Amerika heeft reeds tol betaald, en ook te Mar seille werd een tamelijk langdurige aard schok geregistreerd. De verzakking begint altijd bij de Middellandsche Zee, maar over korten tijd zullen, volgens abbé Mo reux. ook Japan, misschien de Antillen, of Mexico, Turkestan onder aardbevingen te lijden hebben. Indien de aardbevingen sterk genoeg zijn zal ook Frankrijk eenigen invloed ondergaan, gelukkig onschadelijk. want evenais Nederland, heeft, ork Frankrijk niets van aardbevingen te drchten. Land- enïm'ïibouw. Kool vcgf veevoeder. Men meldt uit Langendijk a. d. „Msbd.": Meer dan de helft van de aan de veilin gen aangevoerde kool wordt aangekocht voor veevoeder. In aanmerking genomen de uiterst lage prijzen (max. f30 40 voor 10.000 K.G.) is deze kool een zeer goedkoop veevoeder. Het hyacinthencontract. Wij lezen in het Weekbld. voor BI Cultuur Dinsdag 21 Nov. heeft in Lisse een ver gadering plaats gehad voor Hyacinthen- kweekers, bijeengeroepen door de commissie voor het hyacinthencontract, welke op deze vergadering het voorstel deed. om evenals voor 1922 ook voor 1923 een onderlinge overeenkomst te sluiten over de prijzen van Hyacinthen voor het komende handels seizoen. Omtrent deze vergadering wordt het volgende medegedeeld Het doel van de bijeenkomst werd bereikt. Ook voor 1923 zullen de Hyacinthen- kweekers, die het contract onderteekenen, zich verbinden om hun product niet lager te verkoopen dan tegen de in het contract vastgestelde prijzen. Wederom zullen even- tueele overschotten uit 'n te vormen fonds worden aangekocht. Het contract, dat verleden jaar werd geteekend, is in hoofd zaak ongewijzigd gelaten, De volgende bepaling werd er aan toegevoegd: Bollen, die bij den exporteur over zijn, doch afkomstig van een kweeker, die het contract heeft onderteekend, kunnen eveneens bij het fonds worden ingeleverd, terwijl in de tweede plaats werd bepaald, dat minder waardige partijen, waarvoor het contract geen prijs vermeldt, eveneens door het fonds opgekocht kunnen worden voor een prijs, door de plaatselijke commissie vast te stellen. De commissie van 24 werd met alge meene stemmen herbenoemd, terwijl aan den secretaris een salaris werd toegekend. Vervolgens werd de bestemming be sproken van het afgeloopen seizoen. Plet plan werd geopperd, om de overgeschoten bollen (er werd een cijfer genoemd van 50.000 stuks) gratis aan te bieden aan de stadsparken te Berlijn en Weenen. Het nieuwe contract werd staande de vergadering reeds door vele aanwezigen geteekend, terwijl over 4 weken zal beslist worden of de deelname groot genoeg is, om het' contract voor 1923 geldig te ver klaren. Haarlem, zeteE van „Bloem bollencultuur". Door het Gemeentebestuur van Haarlem is aan het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een schrijven verzonden, waarin wèo.m.lezen: Naar aanleiding van verschillende be richten in de dagbladen, waaruit blijkt, dat er in Uwe Vereeniging eene strooming bestaat om den zetel van Uw bestuur naar elders te verplaatsen, deelen wij U mede, dat het Gemeentebestuur van Haarlem er hoogen prijs op stelt, dat deze zetel te Haarlem gevestigd blijft. Wij meenen in verband hiermede goed te doen ter Uwer kennis te brengen, dat er thans zekerheid bestaat, dat het ge- heele gebouwencomplex aan de Lange Begijnestraat (behoudens een gedeelte van den tuin) eigendom van de gemeente blijft, en dat het Rijk niet voornemens is, zich blijvend in dit complex te vestigen. Onze Bloembollenteelt en het Buitenland. In het „Wkbl. v. BI. Clt." lezen we dat op de a.s. Algemeene Vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur de afd. Lisse een voorstel zal indienen, dat het Hoofdbestuur hij de Regeering aandringe op indiening van een wetsontwerp, waarbij de Regeering bij algemeenen maatregel van bestuur gemachtigd wordt verscherpte invoerbepalingen, eventueel retorsiemaat regelen te nemen tegen landen, waar de import van Nederlandsche artikelen wordt verboden of daaraan groote moeilijkheden in den weg gelegd. Het Hoofdbestuur prae-adviseert als volgt op dit voorstel: „Het besef, dat de uitvoer van onze bloembollen belemmerd wordt en in toe nemende mate belemmerd dreigt te worden door verhooging van invoerrechten op dit artikel in andere landen en door andere beperkende bepalingen, heelt bij vele be oefenaars van het bloembollenvak het denkbeeld doen rijzen, dat in het voorstel der afdeeling Lisse is neergelegd. Ook het Hoofdbestuur kan zich in meerderheid met dién gedachtengang wel vereenigen en beveelt derhalve de aanneming van het voorstel aan op de gronden in de toelichting aangegeven. Een minderheid in het Hoofdbestuur acht het niet juist, aan de Regeering de bevoegdheid te geven, retorsiemaatrcgelen toe te passen, omdat een dergelijke be voegdheid haar in staat zou stellen om, op aandrang nu eens van deze, dan weer van gene groep van exporteurs of indus- trieelen, maatregelen tegen het Buitenland te nemen, die voor andere groepen van landgenoot cn hoogst schadelijk zouden zijn. Gesteld dat Nederland, als tegen maatregel tegen het verhoogde invoerrecht op bloembollen in Zweden, het invoerrecht op hout vandaar verhoogde, dan zou daar van stijging van den prijs, niet alleen van het Zweedsche, maar van ajle hout in Nederland het gevolg zijn, zeer ten nadeele van onze eigen landgenooten en van de gebruikers van hout in de bollenstreek. De droomtijd. In een tweetal merkwaardige artikelen doet Prof. Jelgersma in het Tijdschr. v. Goneesk- mededeelingen over den droom tijd- Als bewijs hoe buitengewoon kort deze ie en in hoe korten tijd. de menecli een stroom van gedachten kan hebben, vermeldt hij het verhaal van een domino, die met zijn schoen blT heken c voor over in de sloot viel. De man viel met het hoofd onder water e-n dacht, dat zijn been was gebroken. Hij dacht er aan. hóe' hij vroeger modedeed aan hardloopwed strijden. die hij als student gewonnen had; hoe hij eens door politicagenten achtervolgd en door zijn snelheid ontko men wae. Wijders herinnerde hij zich, hoe hij van 't station tot het ouderlijk lm is in vijf kwartier liep (een ander deed over dien afstand anderhalf uur). Hij dacht aan verschillende gemaakte bergtochten- dacht er aan, dat hij met een houten been niet meer zou kunnen zwemmen en dus zou verdrinken, of met. het houten been langs den weg zou stumperen cn hij herinnerde zich een oud vriend, die met een houten been naar den preekstoel strompelde. Dan dacht hij- er aan, dat hij niet meer zou kunnen fietsen- Toon voel de hij, dat. hij zijn been nog bewegen kon en hi herinnerde zich eens te hebben ge hoord, dat wanneer dit het geval was, het been niet gebroken was. Hij zou dus niet invalide en niet mot een houten been de ringvergaderingen weer kunnen bijwo nen. Op dat moment kwam hij boven en riep tot de om6(anders: „Niet gebroken o" De tijd, dien hij onder water had door gebracht, bedroegeen halve tot één seconde! Spaaxt uwe oogen! Onze oogen hebben moer waarde voor ons dan het meest onderhoudende liook, de meest. boeiende roman. En niet zelden., lieve lezeressen, hangt in hef leven het suceCG van de vrouw ten nauwste samen met haar oogon- Laat. ons due enzo oogen verzorgen t<? allen tijde. Hier volgen een paar wenken, die wij allen ter harte moeten nemen, die wij geen oogenblik mogen vergeten- Houdt, het. hoofd recht als gij leest. Houdt steeds het boek op dertig centi meter afel and van uw oogen. Zorgt ervoor, dat het licht duidelijk en rustig is- Leest, nooit bij slechte verlichting. Leest nooit een boek, dat sterk door de zon beschenen wordt. Gaat nooit met uw gezicht in het licht zitten als gij leest. Laat het, licht van den achterkant of van links vallen- Leest nooit boeken, dio slecht ol' klein gedrukt zijn. Laat uw oogen een "wijle rusten door in de verte te kijken als ge «enigen tijd achter elkander hebt gelezen. Wasc-ht uwe oogen des morgens en liefst ook des avonds, met zuiver water. Personen dia te Leiden zijn gevsstiijd. Mej. Wed. M. v. Weerlee-Verwer, Verl. Oosterstraat 12 J. H. Klatte, Hooi gracht 8G J. de Boer en gezin, wagen maker, Oude Vest 169 Mej. A. H. M. Ma- gel, R. K. Liefdegesticht C. CL de Rooij, RoogjL Kerksteeg 2, Mej. P. J. An,,e- vaare, dienstbode, Rijnsburgerwqg 72 F. J. Scheffer en gezin, loopknecht, Gróe- nepoort 1 W. I. G. M. Rohrman, Gi- settestraat 16 G. W. Schelké, reiziger, Driftstraat 106a A. A. Roman en gezin, kellner, Hecrenstraat 145 A. Honbolt, .Stationsweg 31 Mej. I. Appel, dienstbode Witte Singel 95 Mej. Wed. M. Blomcijer Sehönefeld, huishoudster, Witte Singel 95 Mej. A. Harnemann, dienstbode, Bildcr- dijkstraat 11 P. J. Hasselbach, kok, L. Vrouwenkerksteeg 12 J. H. Han, Koord einde 29 Mevr. H. Westra-Lcmmer, Boommarkt 22 V. H. Neirinckx, Hee rengracht 31 Mevr. K. M. Poortman- Auf der Haar, Rapenburg 53 Mej. M. Verhees, liefdezuster, R. K. Liefdegesticht A. van der Kaai en gezin, vischhande- laar, L. Raamsteeg 45 Mej. J. M. Kou- wenhoven, Hooigracht 95 Mej. A. A. W. Spaanstra, Kalvermarkt 1 Mej. C. Darplion, dienstbode, Wasstraat 27. Personen die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. J. Crania geb. Mieremet, Helder, Polderweg 3 Mej. A. H. v. Zijl, Hillo- gom, Molenstraat 37 Mej. L. v. d. Niet, Noordwijk, Jan Kroonsweg 46 Mej. J. de Brabander, Den Haag, Vliegerstraat 35 M. Monteba, Oegstgeest, H. Morsch 33 Mej. L. M. W. Bender, Lierop, St. Hen- ricusgesticht Mej. L. M. H. Ramakers, Swalmen, Hoogstraat bij de ouders Mej. C. J. Buitendijk, Noordwijkerhout, bij Mevr. v. Battigha-Wichers Mej. D. J. Bordewijk geb. v. Hcnsbergcn, Leeuwar den, Verkort© weg 12 Mej. J. E. Kónig, Den Haag, v. Boetzelaerlaan 80 W. de Bruijn, Voorschoten, Papelaan J. de Joj**o, Schoveningen, Seinpostduin 27 W ir. d. Barn, Warmond, n. huizen Vree ken Mej. Clara Snijders, Den Haag, Anna v. Burenstraat £01a J. H. v. d. Werff, Alphen aan den Rijn, Oranjestraat 27 Fj. J. Dorhout Mees, Haarlem, v. Ecdenstraat 18 J. Ph. Redert, Dordrecht Steeg over Sloot 73 Abr. Bos, D#n Haag, Noordpolderstraat 72 P. Secaar, Den Haag, Hoefkadc 49 Mej. Th. \V. B. Evers, Arnhem, de Wiltstraat 39 Mej. A. Zwart, Amsterdam, Emmastraat 25 Mej. M. Chr. Nieuwcnhuijzen, Alphen aan den Rijn, v. Manderslöostraat 96 A. Valk, IJsselmonde, C 80 Mej. P. Wol- ters-v. Eeten, Katwijk, Tramstraat la W. de Jong, Utrecht, Kölfstraat 39 Ph. Feitsma, Amsterdam, Da Costakade 83 a huis Dr. Szentgyörgc, Groningen, Ko- ninginnelaan 57 a W. de Wit, Den Haag Mijtensstraat 12 C. de Vries, Apeldoorn, Zwolsche weg 167 H. Broekstra, Delfzijl, Binnenlaan Mej. Adr. dc Jong, Heem stede, Molenwerfslaan 184 Mej. J. G. Rutgers, Rotterdam, Justus v. Effenstraat 84 Mej. A. Krikken, Koekange (Dr.), bij de ouders Mej. J. C. dc Brabander, Den Haag, Vliegerstraat 35 Wed. Boting- Veefkind, Amsterdam, W. D. v. Zcdcnstr. 62 M. W. L. van Alphen, Voorburg, Rust hoflaan 10 A. M. Hartman, Delft, Piet Heinstraat 20—28 H. Eens, Rotterdam, Esschenbrvrsva* t 9 H. H. Steenbergen, V otterdam IT r

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6