Dagblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENTSFRJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEYESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - 13 QNDEf?DAG 30 NOVEMBER 1922 - No. 808 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58036 ADVERTENTiE-PRiJc. DES ZATERDAGS f 0.30 PER GEWONE REGEL 10,221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. INGEZONDEN RECLAMES ÏF.P De Zakelijke Bedrijfs belasting. Het artikel van den heer Knibbe in ons nummer van gisteren omtrent de zakelij ke belasting op het bedrijf noopt ons tot het maken van ©eniige opmerkingen. Tegen deze belasting zijn, naar het ons voorkomt, zeer ernstige bedenkingen, aan to voeren en wij hebben onze bezwaren dan ook meer dan eens naar voren ge bracht, maar daaruit volgt nog niet dat wij alle door den heer Knibbe aange voerde argumenten zouden onderschrij ven. In zijr ijver om deze belasting te be strijden heeft hij steTingen opgezet die o.i. niet zijn te verdedigen en die zijn be toog belangrijk verzwakken. De diepste ondergrond van de actie te gen dezee blasting, zegt de heer Knibbe maar dan bedoelt hij blijkbaar de in voering en verdediging daarvan is deze dat men het b e d r ij f miskent. Dat is z.i. de reden waarom deze be lasting weid ingevoerd. Men beschouwt het bedrijf als iets waar oen ieder maar van haleri mag wat er van te halen is en ook zelfs in onze kringen beschouwt men het als een vogel vrij verklaarde. Minister Heemskerk, die eenige jaron geleden met een soort,gelijk voorstel kwam, miskent dus het bedrijf. Minister de Vries miskende het bedrijf. Al onze Kamerleden die met uitzon dering van den hoer Heemskerk mee hielpen deze belasting mogelijk te maken, miskenden het bedrijf. Vooraanstaande en invloedrijke mannen aan de rechterzijde als Lohman, de Geer, Nolens, v. Wijnbergen, Kooien, misken den het bedrijf. We zouden zoo door kunnen gaan. Maar 'het zal niet noodig zijn. De heer Knibbe zal waarschijnlijkwil len toestemmen, dat hij in zijn overigens zeer prijzenswaardige ijver om de bedrijfs belangen te behartigen toch wel wat ver is gegaan. Misschien dat de belangen van de be drijven althans van sommige bedrij ven niet altijd voldoende in het oog zijn gehouden, daaromtrent kan men van mee ning verschillen, maar dat geeft neg geen recht om wie deze belastingen hielpen in voeren mir nachts dir nichte voor te stel len als personen, die voor de bedrijfsbe langen niets zouden' gevoelen en het be drijf als een vogelvrij verklaarde behan delen. Verder beto-ogt de heer Knibbe dat de rechtsgrond dezer Masting ontbreekt. Ook deze opvatting kunnen wij niet zonder meer onderschrijven. Bij d« behandeling van het wetsont werp is aan deze zijde van de zaak volle aandacht geschonken. Speciaal weid. o.a- de aandacht geves tigd op de rnijngemeenten die het aantal arbeiders in korten tijd .soms met honder den en duizenden zagen toenemc-n en die een compensatie noodig hadden voor de grooto uitgaven die zij in verband daar mede hadden te doen. Dit geldt, zij het in mindere mate ook van andere gemeenten, die dooT de aan wezigheid van bedrijven soms grooto kos ten hebben te maken voor onderwijs, ge neeskundige dienst, brandweer enz., ter wijl daarvoor in vele gevallen geen com pensatie geboden wordt in de inkomsten belasting, om de eenvoudige roden dat zij die bij deze bedrijven betrokken zijn, vaak in andere gemeenten wonen. In 'het algemeen is dus zeker wel enn rechtsgrond voor deze belasting aan te wijzen. Een andere vraag is nu echter, of er niet tal van practische bezwaren zijn en of het daarom met name in Leiden niet gowcnscht zou zijn deze belasting af te schaffen. En dan komt het ons voor dat deze vraag ernstige overweging verdient. De Kamer van Koophandol bepleit subs, een buiten werking stellen van de ver ordening, maar het, is ons niet duidelijk wat daarmee bedoeld wordt. De practische bezwaren zijn inderdaad niet gering. Vooreerst al in verband met den ongc- liiken druk. Een bloeiend bedrijf mot weinig arbei ders wordt er niet door getroffen. En een bedrijf dat zich niet dan met d© uiterste moeite staande kan houden, wordt pre cies op één lijn gesteld, met een florisant bedrijf, dat groote winsten afwerpt. Bovendien, is het thans wel de tijd, om de bedrijven waarvan voor de gemeen schap zooveel afhangt, op een dergelijke wijze te bemoeilijken? Of is het niet veeleer gewenscht hot be drijfsleven aan te moedigen? Ook voor de arbeiders is dit punt van groot belang. De patroons zullen trachten dezen last pf te wentelen. Zoo mogelijk op de com gumenten en als dat niet gaat - «u het wordt steeds moeilijker ja, dan op do arbeiders. Hetzij door loonsverlaging, hetzij door inkrimping van personeel. Alles pleit dus voor afschaffing van deze belasting of althans voor een meer gematigde toepassing. Voor den Gemeenteraad is bet echter de vraag hoe dan het ontbrekende bedrag te vinden. Als vaststaande kan zeke; wel worden aangenomen, dat de Bedrijven een voel g ix) o tor bate in de gemeentelijke schat kist zullen weapon, dan aanvankelijk ge raamd werd. - Maar daar staat tegenover dat os post voor Armenzorg allicht belangrijk ver- verhoogd zal moeten worden. Het verboogen van de inkomstenbelas ting. die hier in Leiden, ongehoord hoog is, brengt ook bezwaren met zich. De eenige oplossing zou zijn dat in grijpende bezuinigingen werden aange bracht. Wanneer we echter nagaan dat de hoof den van dienst er niet, in goslaavd zijn te bezuinigen en dat het schriftelijk over leg tusschen B. cm W. en den Raad een bezuiniging gaf van nauwelijks f 1000- dan is het duidelijk dat men hiervan niet te veel moet verwachten. In verband met een en ander zal zoo- als ook uit de Memorie van Antwoord op het sectieoverleg bliikt van afschaf fing van de zakelijke bedrijfsbelasting thans geen sprake kunnen zijn. Een andere vraag is echter of niet een wijziging kan worden overwogen in dien zin, dat de scherpste kantje-s worden afge sleten. Vrijstelling van de eerste 9 arbeiders is met de bedoeling van den wot sever in lijnrechten strijd- Een amendement indien geest werd met groote meerderheid door de Kamer verworpen. Maar wel zou aanbeveling verdienen een degressieve regeling te ontwerpen, waardoor althans een deel van de bezwa ren kan worden weggenomen. Een besluit in dien geest zouden we nu we op afschafifng niet durven hopen pon van harte toejuichen. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maan dag 4 December des namiddags te één uur N. V. leidscbe Ijzerhandel Firma J. C. Bernard SI 22-26 - Een pracISsch geschenk is altijd 't meest welkom. Doet daarom een keuze uit onze enorme sorteering Huishoudelijke Artikelen Do vergadering zal, zoo noodig, werden voortgezet: op Maandag 4 December, des •avonds te 8.15 uur, op Woensdag 6 Decem ber des namiddags to twee uur en des avonds te 8.15 uur, op Donderdag 7 De cember des namiddags te twee uur en des avonds te 8.15 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een tijdelijk Keurïngs- veearts bij het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. 2. Benoeming van een bezoldigd Ambte naar van den Burgerlijken Stand. 3. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Gebroeders Schlatmann's Confectie- en Goederenhandel „de Eaam", om vergun ning tot het hebben van een stortkolk en een lichtkclk in de Stadhuispoort en van lichtramen in den zijgevel van het perceel Vischmarkt 9—10 aan de zijde van de Stadhuispoort. 4. Verordening tot wijziging van de ver ordening van 27 Maart 1922 (Gera. blad No. 13), op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. 5. Begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1923. Redding uit allen wereldnood. Over dit onderworp sprak Ds. Wintzen, namens de adventisten-zending in zijn vierde lozing, gisteravond in hot Nutsgo- bouw gehouden. Do vraag of rodding noodig ie, zegt spr., zal door iedor meelevend mensch toe stemmend worden beantwoord- Daarvoor behoeft men slechts om zich heen te zien. De immoraliteit, de criminaliteit en de toenemende onveiligheid doet velen vra gen, of we reeds in een onbereikbare maalstroom zijn aangeland, waaruit geen redding meer mogelijk is. In Titus 2, 11 wordt ons gesproken van hoop, ja zelfs van ceri zalige hoop. Die hoop vindt haar aanleiding in de be lijdenis van de wederkomst van Christus Spr. wil bewijzen dat de loer van de we derkomst van Christus reeds ouder is dan do (geschreven) bijbel. Dit bewijs vinden wo in de eerste belofte van Godswege in Gen. 3:15. Volgens spa*, is de kop der slang nog niet vermorzeld. Maar gebeu ren zal hot Ook Henoch heeft dit Teeds gezien in een gezicht, naar ons wordt'me-' degedeeld in Judas :14 en 15. In het bijzonder staat spr. stil bij ver schillende wereldnoodon. zoowel die, waat ook Gods vo-lk onder lijdt, als de alge meens nooden. Soms krijgt men den in druk, alsof de wereld één groot hospitaal ia. Maar eens zullen de verlosten worden genezen, gelijk als ten tijde van Jezus' omwandeling op aarde. Het eerste wat een blinde, wiens oogon geopend waren zag, was het liefdevolle gelaat van den Heiland. Spr. wenschte dit ook voor zijn hoorders. De leer van de wederkomst, doet collier niet. alleen het hart trillen van vreugde, en is niet alken tot troost gegeven, maar ook tot heiligmaking. Vooral bij het laatste stond spr. uitvoe rig stil, 'waarna hij deze lezing besloot, met' te wijzen op de grootsche verwach tingen, welke de Christen mag koesteren. Spr.' deelde mede dat hij nog een 3-tal lezingen wensehl te honden, waarin hij zich speciaal zal richten tegen het onge loof, en waarvan de eerste zal worden ge houden op Vrijdag 8 December, waarin de vraag zal worden behandeld: ,.Is het redelijk om aan het bestaan van God te denken? Tor benoeming van een tijdelijk keu ringsveearts van vee on vkcsch worden door B. en W. voorgedragen: 1. G. J. Tros, veearts te Ooude-Wetering en 2. C. Postma te Amsterdam. Voer de benoeming van bezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand wordt doer B. on W- voorgedragen de heer J. Diebeis, hoofdambtenaar ter Secretarie. B. en'W. stéllen aan den Raad voor een verzoek vari do N.V. Gebr. Schlat mann's confectie- en goodernhandel „de Faam" vergunning te verleer en tot hot maken van een lichtkolk on een stortkolk langs don zijgevel van haar perceel in de Stad'huispQort. Teneinde do rechten van de Gemeente te verzekeren, stéllen B. en W. voor do vergunning tot wederopzegging te verke nen mot vestiging v,an een erfdienstbaar heid, wat de licht- en êtortkolkén betreft van cone recongnitie van f25 en wat do 1 lichtramen bet,reft van een jaarlijkscho recognitie van f 1. Gedurende oen, drietal dogen is voor het perceol Hooigracht SS, dat door de diaconie der Geref. kerk alhier is aange kocht voor een Rusthuis, onder groote belangstelling verkocht de geheele inboe del van wijlen Mevr. du Rieux. De goederen, waaronder vole antiiquL toiten, werden tot hooge. vaak zeer hoo- ge, prijzen verkocht. Een paarlen collier o.a- werd verkocht voor de som van f5200. "Wanneer men daarbij voegt de 10 pet. verkoop onkosten, plus provisie, dan bracht dit luxe voorwerp niet minder dan f 6000 op. Dat deze inboedel tot de zeldzame be hoorde, blijkt wel uit do velo antiquairs die aanwezig waren, niet alleen uit Lei den, maar uit het geheele land. Op verzoek van don burgemeester van Zoeterwoude is gisteren alhier gear resteerd een zekere H. van B., daar hij verdacht wordt, een motorrijwiel te heb ben ontvreemd. Gisteravond passeerde de machinist V. E. v. d. K-, wonende Oude Singel al hier, de Maarsmanssteeg, teen hij plotse ling ever een der ongelijke stoepen kwam te struikelen en daarbij met zijn linker arm terecht kwam in de glasruit van de apotheek dor fa. Proot. Het ongeval liep betrekkelijk goed af, want K., had geen ernstige verwondingen opgeloopen, en de glasruit was verzekerd. Het informatie-bureau van de ver- eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer te Leiden zal met ingang van a-s. Vrijdag 1 December tot 1 Maart 1923 gesloten zijn. De heer J. J. van Konijnen burg herdacht gisteren den dag dat hij gedurende 25 jaren is werkzaam geweest aan de Kon. Nod. Grofsmederij. Vanwege de directie werd hem een sou- vernir aangebeden. De Afd. Leiden van den Ned. Chr. Graf. Bond kwam gisteravond in leden vergadering bijeen ter bespreking van het Ontwerp- C. A- O. Na een breede bespreking kwam de meerderheid tot de conclusie, dat, de ver-w werping niet in het belang, zou zijn van het bedrijf. De eindconclusie zal echter op de Al- gemeene Verg. op 22 Dcc. te Utrecht go- nomen worden. BINNENLAND. Het gezantschap bij den Paus. Do Hervormde (Gereformeerde) Staats partij heeft het volgende verzoek gericht tot de regeering: De Hei-vormde (Gereformeerde)" Staats partij, in algemeen© vergadering bijeen op 16 November 1922, te Utrecht, richt tot", de hooge regeering des lands bij dezen de bede alsnog op de Slaatsbe- grooting voor 1923 den post van f 10-000, uitgetrokken voor het, gezantschap bij den paus, te doen vervallen. Zij verzoekt tevens den leden van de Tweed© Kamer dér Staten Generaal mede aan deze bede, als ook tot hen gericht, ge hoor te geven, door het initiatief te ne men tot indiening van oen voorstel in de- zon geest en zulk een ingekomen voorstel krachtig hun steun te verleenen. Dé Amsterdammer. Naar de „Stand." meldt, bestaat bij de tegenwoordige uitgevers van De Amster dammer, het Christelijk Volksdagblad, hot voornemen, de eventueele exploitatié- winst, door de uitgave van genoemd dag blad te maken, tot en mot het jaar 1932 aan te wenden ten bate van de „slachtof fers". Van dit, voornemen is aan het co mité-Zijp mededeel ing gedaan met de vraag, of het zoo'n steun zou willen aan vaarden. Overzichtelijke Gemeentebegrootingen. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagse-hen gemeenteraad, deelde wethouder Do Wilde mode, dat van hoo- gcr hand voorbereid wordt oen eenslui dend model voor de gemeenkbegrootin- gen, waarbij de inkomsten en uitgaven van oen bepaalden tak van dienst tegen over elkaar zullen worden geplaatst, het geen de overzichtelijkheid der gemconte- bgrootingen zeer zal bevorderen. De heer De Wilde meende, dat het nieuwe begroo- tingsmodel waarschijnlijk reeds het vol gend- jaar zal kunnen worden toegepast. Bcgrooiiug P. T. on T. Ingediend is do begrooting van hot staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie on Telefonie over 1923. Wij ontleenen er aan dat do Minister er in geslaagd' is een winstcijfer van f 164.000 te ramen, dank zij ecu krachti ge bezuiniging, gevonden in vereenvoudi ging van don dienst, intensiever exploita tie, opvoering der arbeidsprestatie en het kiezen van nieuwo hulpmiddelen ten be hoeve van do dienstuitvoering. Do exploitatie-onkosten van de post, do telegraaf en do telefoon zijn ruim 6 !i millioen lager geraamd dan verleden jaar. Mr. T. P. baron Mackay. f Te 's Gravcnhage is in don ouderdom van 82 jaar overleden do hoer mr. T. P.. 'baron Mackay, oud-voorzitter der Al ge in oeno Rekenkamer, Ridder in do Orde van den Ned. Leeuw- De teraardebestelling is bepaald op Zaterdag a.s. op do Algemeens Begraaf plaats; vertrek van het sterfhuis te half- twaalf v.m. Steun bij werkverschaffing. De minister van arbeid heeft na de re sultaten van de steunregeling bij de werk- lookeid over geheel het land te hebben na gegaan, do volgende regeling vastgesteld, v. eiker bepalingen gelden tot 31 Decem ber a.s.: Er wordt 25 subsidie verstrekt in do loonen en in de kosten van de invaliditeits wet bij werken, ondernomen ter bestrij ding van de werkloosheid onder de na volgend© voorwaarden: le. dat alleen die werkloozen zullen wor den te werk gesteld, die als werkzoekenden bij de openbare arbeidsbemiddeling in de gemeente zijn ingeschreven; 2e. dat de te werk gestelde arbeiders liet door dat orgaan aangewezen werk moeten aanvaarden. De tewerkstelling der arbeiders moet in onderstaande volgorde geschieden. a. Werkloozen, gehuwd of kostwinners, die tegen werkloosheid verzekerd zijn en uitkeering genieten uit een werkloozenkas; b. Werkloozen, gehuwd of kostwinners, die volgens een door het Dep. van Bin- nenlandsche Zaken gesubsidieerde steun regeling eenige uitkeering ontvangen; e. Werkloozen, gehuwd of kostwinners, die geen uitkeering uit oen werkloozenkas of volgens een steunregeling ontvangen; Ongehuwde werkloozen mogen niet an ders dan na overleg met den rijksdienst voor werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling worden te werk gesteld. De subsidie geldt niet voor loonen, uit betaald aan hen, die door ouderdom, lichaamsgebreken en andere, door armen zorg behoorden te worden gesteund. De loonregeling is als volgt vastgesteld: a. Wordt er niet in accoord gewerkt, ont vangen de werkloozen dus een tijdloon, dan mag het uurloon niet hooger zijn dan 30 cent; b. Verrichten de werkloozen accoórd- werk, d.w.z. verrichten zij een zekere hoe veelheid werk tegen een vooraf bepaalden prijs, dan Lnoet een loon van ten hoogste 30 cent per uur worden aangenomen als grondslag voor normale arbeidsprestatie bij accoordwerk c. In accoordwerk mag het totaal loon der werklopzen dat van hen, die in z.g. vast werk staan, niet meer dan 20 over schrijden. Niet voldoen aan deze voorwaarden, in het bijzonder wat betreft die, welke bij deze loonregeling zijn vastgesteld, zal in trekking der toegezegde subsidie ten ge volge hebben. Aan het Zoeklicht. Leiden November 1922. Door de Chr. Hist. Kiesvereeuiging te Hoogkerk werd de volgende motie aange nomen. die zoowol aan de Nederlander als aan Dr. Schokking werd gezonden: „De Chr.-Hist. kks vereen! ging te Hoogkerk, enz., gelezen hebbende het ver slag van de rode van don hoor mr- W. G- Klomp te Bussum, die streeft naar de we derinvoering van de doodstraf en do A.- R. hiertoe opwekt, om dit bij de nu aap do orde zijnde behandeling van „Justitie" in dien zin te wijzigen. spreekt als hare meening uit, dat alia partijen, en inzonderheid do Chr.-Hist. Kamerfractie, hiertegen stelling zullen nemen, en gaat over tot de orde van den dag." Mo dunkt do ontvangst van deze motie moot voor Dr. Sehokking nu niet bepaald, een aangename verrassing zijn geweest. Hij wordt hior toch per motie uifgc- noodigd te handelen tegen het program van beginselen (art. 18) dat meie door hem word opgesierd on onder teek end. En dat nog wel door eon K i es vereen i- ging die mot hom hetzelfde program ho:ft aanvaard. OBSERVATOR. Recepties van c!e Korïngin. De grootmeesteres van do Koningin, do chef van het Militaire Huis cn de groot meester ran liet Huis der Koningin ma ken bekend, dat in verband met het aan staande 25 jarige regceringsjubileum van •de Koningin, het in Haver Majesteit's voornemen ligt, tegen dien tijd receptie te houden voc-r allo Noderlanders uit het gehe.elo rijk, die den wensch te kennen, zullen geven, bij die gelegenheid aan lï. M. hun opwachting to maken. Met liet oog op het bovenstaande, zal de Koningin dezen winter in Den Haag uitsluitend ontvangen de aldaar geveslig- de personen, zoowel dames als civielen en militairen en voorts cok hen, die even tueel van elders," voor zoover zij niet te Amsterdam woonachtig zijn, om ©enigerlei reden hun dank aan H. M. wensehen aan te bieden of aan Haa.r liun persoonlijke belangen wensehen voor te dragen Aan een, die derhalve, zooals hierbo ven omschreven, dezen winter in Den Haag wensehen to worden ontvangen, werdt verzocht, zich tot uiterlijk 15 De cember schriftelijk te. wenden, do drmea tot de grootmeesteres van de Koningin, mevrouw C. J. Melvil barones van Lyn- den, Lange Voorhout 19, 's-Gravetihage de civielen tot den dienstdoen-den rroot- meester van het Huis van de Koningin, R. F. C. baron Bentinck, en do militairen tot den adjudant van dienst van H M., beiden in het Koninklijk paleis Noordein de te 's-Gravenhage. De Koningin heeft het voornemen op een der eerste dagen van het nieuwe jaar in Den Haag een avond-receptie te hou den. Bij alle ontvangsten ten hove zal dezen winter, met het oog op den rouw van de Koningin en den Prins alle feestbetoon achterwege blijven. Het vredescongres in Der. Haag. Naar de Tribune verneemt, heeft do -Algemeens Raad der Russische Vakbon den de uitnood!ging van het" Intern. Ver bond van Vakvereenigingcn voor het vredescongres, dat 10 December in Den Haag zal worden geopend, aangenomen De Russische delegatie .1 als volgt z'jn samengesteldLcsovski cn Litwinof van den Algemeenen Raad. der Rnssisclve Vak bonden Grcenin van de spoorwegarbei ders Kalnin van de mijnwerkersLep33 van de metaalbewerkers. OpMfing Raad van Arbeid te Zeist. De Raad van Arbeid te Zeist, zal naar we vernemen met 1 Januari, a.s. worden opgeheven. Uitgezonderd de stad Rhencn komt het geheele gebied, bestaande uit G1 gemeen ten, bij het gebied van den Raad van Ar beid te Utrecht. Gevaarlijke slaapmiddelen. Op de vragen van mevr. Do Vries.. Biuins, betreffende ret. nemen van maatro- gelen tegen den verkoop van geneesmid delen (speciaal slaapmiddelen) door onbe voegden, heeft de minister van Arbeid het volgende geantwoord Het is den minister bekend, dat de ver koop van geneesmiddelen (speciaal slaap middelen) door allerlei winkeliers, reeds geruimen tijd een grooten omvang heeft. De thans geldende wettelijke bepalingen: welke slechts toelaten den verkoop dier gevaarlijke slaapmiddelen in het klein, doch niet in greotere hoeveelheid to belet ten, zijn onvoldoende gebleken om dit euvel afdoend to beperken. Een ontwerp eener wettelijke regeling voor den verkoop van vergiften is gereed en andere ontwerpen betreffende den ver koop van geneesmiddelen zijn in gevorder den staat van voorbereiding. De minister is voornemens, het tot stand komen dezor maatregelen nog lo bespoedigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1