iuweiifecheCiiil Tweede Blad Vrijdag 24 November 1922 Uit de Pers. $£ere wicn ecre toekomt. De jubilea, zegt onze N. H- C r k, zijn in do S. D. A. P. niet van de lucht. Do cone receptie volgt op de andere. Bloe men, telegrammen, toasten, cadeaux, zo worden aan de jubilarissen in overvloedi ge mate geoffreerd- We hebben daar een beetje schik in. Als men zich herinnert hoe minachtend in vroeger jaren over al zulko „mallig heid" gesproken en geschreven werd, dan komt men tot de ervaring dat ook op dit punt de heeren socialisten het „bourgeois- standpunl" bedenkelijk dicht zijn gena derd- Het merkwaardige is, dat de hoeren, precies als de veelgesmade „bourgeois", onderscheid maken. Als er hier of daar een socialist van den .zooveols.tcn rang, een proletariër onder de socialisten, zes tig jaar wordt, dan hoort ge niets. Maar als Trocistra 25 jaar in dei Kamer, als van Kol 10 jaar lang lid van de Interna tionale en als Vliegen do zes kruisjes be reikt, dan staan er lange lappen over te lezen in „Het Volk". We zouden haast zeggen, zij verstaan daar de kunst van opkammen en pluimstrijken en vriendelij ke woordjes richten aan elkanders adres als de beste. Natuurlijk hebben we daar niets op te gen. Een man als Vliegen is een receptie waard, en oen jubileum van Troelstra mag gevierd worden. Edoch als het volgend jaar H. M. de Koningin 25 jaren aan liet bevrind zal zijn geweest, en het Nederlandsche •volk maakt zich op om dat heugelijk feit te herdenken, dan is „Hot- Volk" niet al to best te spreken. Dan komt weer de oude revolutionaire, alles gelijkmakende Adam boven, die van al zulke fratsen niet houdt. Een mensch is toch m?,ar een mensch. En of er nu een koningin jarig is of oen „andere dame" wat maakt dat voor verschil! Heeft niet Z. Edelachtbare, de heer K. ter Laan thans burgemeester van Zaandam, inder tijd bij do geboorte van Prinses Juliana de opmerking gemaakt dat men daar toch niet meer verblijd ever behoefde te zijn dan over de geboorte, van elke andere wereldburgeres? Doch ziedat alle» zal nu wel anders worden. De hoeren krijgen de smaak al loelijlc te pakken. Zif kunnen schier geen exemplaar van „Het Volk" ter hand nemen, of ze worden vergast op oen verslag van een jubileum van de een of andere grootheid. En zo toonen daarmede, dat het met die „gelijkheid" van alle menschen toch ook in de eigen gelederen eigenlijk niet al te best gesteld is- Do „grooten der aarde" onder de soda lis ren genieten zeker zoo veel onderschei ding als welke andere grooten ook. Jubileer voort, o „Volk". Het is geen eehande uw mannen en vrouwen van be- teekenis te oenen. Maar gun ten minste anderen ook een enkelen keer zich te verblijden op een jubileum, en laat u daarover niet langer laatdunkend uit. Christelijke lovenspractijk. „Patrimonium" wijst op het feit, dat de invloed van het Christelijk leven op do maatschappij do bezuiniging in da hand werkt en zegt: Terecht heeft dr. Sehaapveld er dezer dagen op gewezen, dat de „bezuiniging" het. meest wordt gediend door een Chris! olijke lovenspractijk. Voor de kosten der „rechterlijkte macht" moet 5 millioea worden uitge trokken- Gevangenissen en Rijkswerk inrichtingen vragen, blijkens de be grooting van Justitie 6 millioen. Het Rijkstucht- en Opvoedingswezen eischt moer dan 5 Yi millioen. Bijna 3Y mil lioen kost de opvoeding der kinderen, die aan het ouderlijk gezag onttrokken' moesten worden. c. Vele millioenen worden besteed voor do verpleging van krankzinnigen en idioten. De ervaring leert, dat het alco holisme de krankzinnigheid in sterke mate bevordert.. Eveneens zouden de uitgaven voor armenzorg, voor tuber- raUILLEi QN. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit den Napoleonfischen tijd. 53) „Ge hebt hem toch zeker niet laten lig gen?" vroeg de grijsaard bezorgd, ,,'t Is waar, hij is een dronkaard en een dief, maar hij heeft vrouw en kindoren, en daarom „Meester, ik heb mijn best gedaan hem mee te krijgen1, maar hij gevoelde ziek hoogst zalig in zijn toestand en zong psalmen dat het door berg en dal klonk. De eenigo behoefte die hij gevoelde, was aan een kruikje bier of brandewijn, en dat kon ilc hem niet verschaffen. En wat zijn vrouw en kinderen betreft, ik be twijfel of zo sterk naar do thuiskomst van hun echtgenoot en vader zullen ver langen. Bah, zoo'n kerel! Maar van mijn broer gesproken, zoudt go denken dat hij 6terk genoeg is zoo'n reis in den winter te aanvaarden?" „Wclzekor! Jan is zee gezond als gij zelf; alleen: hij wordt bedorven door dat juffer!je dat, zeo'n beetje do patrones ovef beun speelt. Zo bakert hem ia en voert bom allorloi liflarjes alsof hij een ziek jRrootje is, en koe ik daar ook tegen in ga 'culosebcstrijding, voor de bestrijding •van geslachtsziekten, enz. kunnen ver minderen, indien het drankmisbruik tot het verleden behoorde. Stellig zouden wij dan ook minder politieagenten behoeven. Een Christelijke lovenspractijk leidt tot beperking der publieke uitgaven voor niqt productieve doeleinden. Gok verhoogt zij de volkswelvaart, omdat zij eischt trouwe plichtsvervulling, toe- gewijden arbeid. Groote „sociale" befeeekenis kan dan ook bijv. aan de actie der drankbestrij ding en aan het werk der middernacht- zending niet ontzegd wordén. Alle werk, dat voor do goede beginselen uit gelat en zbdeliike verheffing, becogt, verdientonzen steun. KERK EN SCHOOL Alg. Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk III. Eenige aangelegenheden, de uitvoering van het Reglement op de predikantstrak- tementen betreffend, worden behandeld. De heeren P. den Duijn te Enschede en G. D. Oskamp te Winterswijk hebben ver zocht een voorstel tot wijziging van het Reglement op de predikantstraktemonten bij de Synode aan te bevelen. De voorde- stelde wijziging luidt aldus: In art. 4 van genoemd reglement worde de 3e alineea aangevuld met deze zinsnede: „Evenzoo (worden bij do berekening van zijn recht op verhooging medegeteld) de jaren, die hij als eervol ontslagen predikant, met de bevoegdheid van emeriti-predikant, in dienst is geweest van een vereeniging, die werkzaam is teil behoeve van de Ned. Herv. Kerk of een vereen! aang voor In- en Uitwendige Zending in Nederland of in de Koloniën gevestigd, bij het verleenen van ontslag ter beoordeeling van de Alge- meene Synode." Besloten wordt liet voor stel bij de Synode over te brengen. Prof. Aalders wijst op de Duitschc meisjes in Nederland. In sommige gemeen ten denken de kerkeraden aan de geeste lijke verzorging dezer meisjes, in andere, die er toch ook voor in aanmerking zou den komen, niet. Besloten wordt de lrer- keraden op deze aangelegenheden te wij zen. Prof. dr. F. M. Th. Böhl van Groningen heeft de Synode dezen zomer vertegen woordigd op de Bethesda Conferentie te Kopenhagen. Hij heeft daarover een ver slag uitgebracht, waarvan met belangstel ling kennis genomen wordt. Te Kopenha gen is besloten tot de vorming van eeno centrale, voor de hulpverleening van de kerken in Oostelijk-Europa. Gevraagd wordt of de Ned. Herv. Kerk tot die cen trale toetreedt. De vergadering staat in beginsel zeer sympathiek tegenover de op richting dezer centrale. De Commissie voor de correspondentie met de buiten- landsche kerken vergaderd 24 November en zal nader adviseeren. Naar aanleiding van eene vraag van den Raad van Beheer dat de Bynode verklaren zal dat eenc 2e predikantsplaats in eeno gemeente behoort opgeheven te worden, wordt besloten de adviezen van de betrok ken kerkelijke besturen in te winnen. De vergadering neemt or met voldoening kennis van dat het Classikaal Bestuur van Gouda geslaagd is in zijne poging om eene onwettige handeling van een kerko- raad ongedaan te maken. De mededcelingen van de kerkelijke hoogleeraren, betreffende de behandeling van de inwendige zending, zullen bij de Synode worden overgebracht. De vergadering wordt tot den volgenden dag verdaagd. Voor Emeriti. Het Hoofdbestuur van den Bond Yan Ned. Predikanten heeft een circulaire ge richt aan alle Kerkvoogdijen, waarin ver zocht wordt om niet alleen met Oudejaar een collecte te houden, maar om voortaan ook een vaste jaariijksche bijdrage af te zonderen voor de verzorging der emeriti- predikanten en predikantsweduwen. Miniatuur-Gemeenten. Dr. M. A. J. de Vrijer vraagt in het „Or gaan" van den Bond van Ned. Predikanten naar aanleiding van het feit, dat de ge meente Asten, die 72 zielen telt, een predi kant heeft beroepen, die recht heeft op f 1600 verhooging, terwijl vlak bij Asten Someren ligt met 59 zielen, waar de pre dikant recht heeft op f 1920 verhooging, waarom die Gemeenten niet gecombineerd worden. „Ik maak mij sterk", aldus gaat schrij ver voort, „als wij een onderzoek instel- oii zeg: juffer Marie, je moet zoo'n 6tevi- gon soldaat niet zoo verwennengeef hem f linken kost on jaag hem eene do dour uit dat helpt niemendal; zij scheldt me uit voor een barbaar en een Turk, en ver zekert dat hij erg gevoelig is voor de kou, en dat hij weer ziek zou worden, en dat ze heel goed weet wat ze doet dat eigenwijze ding." „Maar is hij dan niet wijs, om dat al les toe te laten!" vroeg Leo geërgerd. „Och, wat zal ik je zeggen! Hij heeft een beetje zwaarmoedige natuur, en hij wil tegen de juffer, die hem zoo flink en zoo goed opgepast heeft, niet opspelen, en zoo hij het al eena doet, dan weet zij hem wel tot zwijgen te brengen." Leo gromde voor zich uit: „'k Zal je wel opfrissdhen, manneke! Welja, daar blijven hangen tot die Van Stralen een kwade bui krijgt en hem laat inrekenen- Wacht maar!" Meester Jo rissen wandelde niusschen de kamer op en neer, met 't gezicht van iemand die niet met zichzelf tevreden is. Eindelijk nam bij oen besluit en zei: „Hoor eens, ik kan 't niet over mijn ge moed krijgen dien armen stumperd daar te laten liggen; ik ga er op uit." „Wion bedoelt ge?" vroeg Leo. „Wel Kees Veiders; wanneer hij daar in den regen blijft liggen is hij binnen drie dagen dood." den, dat over ons- heele land van derge lijke posten te zomen een bedrag van een half millioen guldens ware te berekenen." Auto-Zending. De burgemeester van Arnhem heeft eene vergunning tot liet houden van godsdienst oefeningen op den openbaren weg in die gemeente, hem door het bestuur van de „Auto-Zending in Nederland" gevraagd, niet geweigerd doch ook niet verleesd, omdat hij toestemming zijnerzijd» voor die godsdienstoefening niet vereischt achtte. De burgemeester heeft het gemeld be stuur meegedeeld, dat deze godsdienst oefeningen door hem in strijd «worden ge acht met de Grondwet, dat, wanneer men zoodanige godsdienstoefening in een der buitenwijken van de stad wilde houden, hij zich bereid verklaarde deze niet te doen staken, doch zou volstaan met het doen opmaken van proces-verbaal, opdat een rechterlijke beslissing zou kunnen wor den uitgelokt. Kerk en Staat. Minister de Geer deelt in de Mcmorio van Antwoord op het VII© Hoofdstuk B, het volgende mede: „Ook dc Minister van Financiën is van meening, dat kapitalisatie van dc thans genoten inkomsten, bedoeld in artikel 171, lid 1, der Grondwet, niet met de woorden van dat artikel in strijd zou zijn. Dat de tegenwoordige vaststelling der tractementen door liet Rijk niet genoeg zaam rekening houdt met de historische rechten der Kerk, kan, .zonder dat dit voor bepaalde tractementen concreet wordt aan getoond, bezwaarlijk toegestemd worden. Tot dusver was vaste praetijk, dat over eenkomstig artikel 40 van het bij konink lijk besluit van 7 Mei 1357, no. 73, goedge keurd reglement op de vacatures eene aan vrage om handopening door bemiddeling van het Classicaal Bestuur werd inge diend. Toen de kerkcraad der Hervormde gemeente te Hagestein zic'n onlangs een oogenblik op het standpunt stelde, dat hij gerechtigd was deze aanvrage zelf in te dienen, heeft de Minister een onderzoek doen instellen, in hoever de betrokken be paling van het reglement op de vacatures met andere bepalingen in strijd kon zijn. Voor dat dit onderzoek was afgeloopen, heeft de kerkeraad van Hagestein uit eigen beweging geschreven, dat het zijne aanvrage tc'ugnnm en dat de fcaidopenrng door het Classicaal Bestuur zou worden gevraagd. Naar aanleiding van het bij dit artikel in het Yoorloopig Verslag aangevoerde» merkt de Minister op, dat de Nederduit- sche Hervormde gemeenten volkomen vrij zijn, haar bestuursverkiezing te herzien. Het Protestantisme in Spanje. Er bestaat in Madrid nu reed» vijf en twintig jaar een Protestansch Gymnasium met Internaat, dat op het oogenblik pl.m. 240 leerlingen telt. Een der leiders dier inrichting, Parter Theoder Fliedner, maakt thans een reia door ons land om te trachten voor 31 Dec. a.s. nog f 20.000 bij elkaar te brengen. Komt deze som niet bijeen, dan moet de Vereniging in staat van faillissement ge steld worden. Van de zijde der Roomschc Spaansche Regeering is geen hulp te verkrijgen. De heer H. van Dijk, Internaat te Zeist, heeft zich beschikbaar gesteld om gelden uit Holland te verzamelen teneinde dit stuk van historischen arbeid in Spanje nog te kunnen behouden. Vaccine-dwang. De geneeskundige medewerker van de N. R. Gt. haalt uit hei „Zejtöchrift für artzlicho Fortbildung" het oordeel aan over het vaccin e> vraagal uk van prof. Grotjahn, bekend 6 o c i a al-geneoskund i g hoogleeraar te Berlijn. Prof. Grotjahn verklaart- uitdrukkelijk (voorloopig althans nog) niet te twijfelen aan de waardo der inenting als zoodanig. Hij twijfelt „echter op grond van statis tischs overwegingen aan de juistheid van de onder artsen en hygiënisten tot een dogma verstarde opvatting, dat het ver dwijnen der pokken uit de landen van Middon-Europcesch beschavingspeil, uit sluitend of in hoofdzaak aan do inenting to danken zou zijttr4 Uit dezen twijfel vloeit voor hem niet zoozeer een ander standpunt voort tegen over de inenting ale wel tegenover den vaccinatiedwang. Daarom ook hét ft hij goon bezwaar gemoedsbezwaren vrij te stellen, en dringt hij bij de Duiteche re geering aan op een „hernieuwd onderzoek naar de noodzakelijkheid van den vacci- natie-dwang en naar het geoorloofde oen-er clausulo voor vrijstelling van ge moed sbezwaarden „Die vent?" riep Leo minachtend, „zult ge daar uw oude lichaam om wa gen? De kerel is al lang naar huis, cn zoo niet wat is er aan boni verbeurd? 't Zal voor velen een weldaad zijn zoo hij van do baan is allereeret voor zijn vrouw, die hij meer klappen dan geld geeft, geloof ik." „Jongmensch," zeide meester Joris sen ernstig, bijna streng, „hij is een mensch; weet gij niet dat onze Heere juist op aar de gekomen ia om zulko zondaren te red den en zalig te maken? Wanneer Hij voor dezulken, en ook voor ons, geleden heeft ori gestorven is, zouden wij dan minder doen en de verloren schapen niet opzoe ken die in do strikken des Satans zijn?" „Daar sprak hij van avond ook over toen hij de hoogte begon te krijgen," pruttelde Leo, nog niet overtuigd, „haal hem van daag uit de put, overmorgen ligt hij er weer in. Be zou hem maar.stil letjes laten liggen. Hij «doet daar geen geen kwaad wat ik, zoo hij thuis is, niet van hem vertrouw". „Hebt gij nimmermeer gezondigd, na dat gij u voorgenomen hadt beter op to passen?" vroeg do oudo man zachtjes. ,.Ik voor mij heb nog dederon avond to bid- don: vergeef mij mijne schulden"! „Hm!zei Leo on ©chopto oen houil in 't vuur. „Dn? tot straks!* Oemsenieraad Woubrugge, Vergadering van 22 November. Voorzitter de burgemeester de heer Bou man. De Voor z. opent de vergadering met gebed, waarna dc notulen worden voorge lezen welke onveranderd worden goedge keurd. Punt 3. Ingekomen stukken. Hieronder bericht van verhindering van de heeren v. Rijn en Boot. Missive van Ged. Staten tor goedkeu ring raadsbesluit van het aanvaarden van een geschenk van den heer O. C. van He- messen. Verzoek H. D. van Breda afschrijving Kohier Hondenbelasting. De Raad beschikt afwijzend. Punt 4. Ontslag Mej. C. Rottier onder wijzeres bij het vervolgonderwijs. Wordt eervol verleend. Punt 5. Regeling jaarwedde Gemeente- Ontvanger. Volgen» dc bekende regeling van Ged. Staten wordt het salaris van den Ontvan ger van Woubrugge f 1250. Voor het op maken der Begrooting f 250 en f 200 kin dertoeslag. Totaal f 1700. Achteruitgang f 400. Do heer Wisman spreekt zijn voldoe ning over het door Gedeputeerden voor gestelde, wat geheel in de lijn van den Raad ligt. De Raad vereenigt zich met al- gomeene stemmen met het voorstel van Ged. Staten. Punt 6. Verzoek W. A. Boot uitbreiding electriciteitskabelnet. Daar de 126 Meter kabel na aanleg ge heel het eigendom der gemeente worden stellen B. en W. voor het verzoek tóe te .staan. Aldus 7.. h. st. besloten. Punt 7. Benoeming lid Commissie tot we ring van schoolverzuim wegens niet aanne men van zijn benoeming als zoodanig van den heer T. van Rijn. B. en W. stellen op de voordracht de heeren W. van 't Riet en W. Bijlsma. Benoemd met algemeene stemmen de hoer W. van 't Riet. Punt 8. Benociniug doodgraver en klok luider. B. en W. stellen voor tijdelijk te be noemen den eenigen sollicitant den heer C. Vet tegen een jaarwedde van f 100 voor doodgraver en f CO voor klokkenlui der. N» korte bespreking wordt het voor stel van B. en W. bij acclamatie aangeno men. De Voor z. merkt nog op dat de benoe ming tijdelijk is aangezien uit bezuiniging» oogpunt zal worden getracht verschillende functies in één hand te brengen. Punt 9, Benoeming onderwijzeres O. L. School No. 1. Op de voordracht van B. en W. staan do dames F. F. v. Heusden, A. C. E. v. Een denburg, H. W. Bachofner, M. H. Benning. Benoemd wordt met algemene stemmen Mej. F. F. v. Heusden. Punt 10. Benoeming onderwijzeres ver volgonderwijs O. L. School No. 1. B. en W. stollen voor te benoemen Mej. F. F. van Heusden. Aldus besloten. Punt 11. Subsidieering autodienst Wou brugge—Leiden. B. en W. stellen voor de ondernemers van de op te richten autodienst een garan tie te verleenen van f 1000 in dien zin 'fc laat ste bedrag als maximum zal gelden. On der de exploitatiekosten wordt voor de ondernemers een wiuBt van f 1500 gesteld. Indien het exploitatieverlies grooter is I dan hoc du worden gediagen door de ondernemers. "Wordt winst gemaakt dan subsidieert de gemeente niet. De heer v. d. Voorn vraagt hoe de ex ploitatierekening zal zijn te controleeven. De V o o r z. zegt dat de boeken zullen worden overgelegd. De heor Kroes vraagt "hoe men een autodienst kan gaan subsidieoren terwijl de route over een weg loopt dio voor auto verkeer is afgesloten. Hij acht hot wen- schelijk dat ook het andore deel van den weg onder Hoogmade voor dit verkeer za-1 worden afgesloten. De weg is veel te slap voor dit verkeer Hij zal zijn stem aan het voorstel niet geven. Spr. wil wel subsidie toestaan indien do route wordt genomen over de Oudshoornsche Kerk weg. De heer v. Leeuwen wil geen subsi die verleenen. Elk moet zijn eigen kosten maar betalen. Tevens vreest hij dat er meerder onderhoud aan de wegen noodig zal zijn. Dc heer Liever se weth. is eerst voor het voorstel geweest maar kan nu wat hij door de andere heeren heeft hooren betoo- gen zijn stem aan het voorstel niet geven. Do heer Wisman weth. lioudt een uit- „Laal mij dan met u meegaan", zei Leo terwijl hij opstond, „bij ligt in oen kuil daar gij, ouwe hc-er, met uw zwakke krachten hom nooit uit krijgt". „Welnoen, het huis kan niet allcon ge laten worddn", zei .meester Jorissen, ter- wjl hij eon lantaarn opstak, „en gij zijt vanavond al twee keer er uit geweest, dus „Dan ga ik alleen, mata ik laat u daar niet in die gaten den hals breken," zei Leo een weinig ruw. „Goef mij uw dikken stok maar mee, dan heb ilc een steuntje. Nu, gegroet; ik zal hem wel naar een vei lige ree loodsen, maar En voor de barbier iets kon zeggen glipte hij met de lantaarn de deur uit; oen onwillige barmhartige Samaritaan. HOOFDSTUK XVI. Luitenant Gerrit van Stralen had op den bostomdon tiid een bezoek aan May- garctha de Wilde gebraoht Door zijn voorzichtig, bijna beschroomd gedrag had hij haar vriendschap gewonnen al thans de andere week mocht hij terugko men, en in do daarop volgende maand versoheen hij bijna om don anderen dag in 't huis van don beer De Wilde- Oudo vrijsters schudden hun bedachtzame hoof den over „de harlolooze maagd", dio „op lirt graf van haren beminde" weor een au- vocrige Verdediging van het voorstel va». B. en W. Nu ér eindelijk een gelegenheid zich voordoet om Woubrugge uit haar iso lement te bevrijden inoet die met beide hanclcn worden aangegrepen. De trein die men voor eenige jaren had kunnen krij gen heeft men ook al van de hand gewe zen om dc kosten. De autodienst kan ten hoogste f 1000 kosten, terwijl spr. vermoedt dat zeker winst zal worden gemaakt. Er bestaan naast do boeren die him paard en wagen maar voor 't inspannen hebben, ook nog een zeer groot gedeelte van de bur gers, de kleine luyden die verlangend uit zien naar een middel van vervoer. In antwoord op den heer Kroes zegt spr. dat er ook in Hoogmade behoefte aAn een vervoermiddel bestaat. Als de vcg te smal is, gelijk door den heer Kroes wertl gezegd dan moeten er toch „uithalen" ko men. Om den heer Kroes tegemoet te ko men kan men de dienstregeling 2 maal per dagover Hoogmade en 2 maal over Koude kerk laten loopen. Spr. kan niet anders dan zijn mede-raadsleden met de meeste drang aanraden het voorstel aan te nemen. De lieer v. Leeuwen vindt dat de on dernemer maar zooveel op de tarieven moet leggen dat de menschen die er ge bruik van maken zelf dc kosten dragen. Eon wagenmaker of smid wordt als hü een nieuwe zaak opzet ook niet ook niet van gemeentewege gesubsidieerd. De V o o r z. zegt ditmaal met alle kracht van de geschonken adviseerendc slem ge bruik te zullen maken. Hij dankt den heer Wisman voor zijn vurig betoog. Er zijn, zegt spr., in een uitgebreide rede, twee bezwaren ingebracht tegen het voorstel n.l. de vernieling van den weg cn het fi nancieel bezwaar. Wat den weg betreft. Ook nu zou dit dan al moeten geschieden met de veel zwaardere auto's van do Auto maat en van de „Bierkan." Als de landbouwers-raadsleden pp het standpunt wenschen te gaan staan van: „ieder moet maar betalen wat hij geniet" dan moeten ze ook dat maar toepassen op het door hun driewielige wagens ver nielde halfspoor. Spr. betoogt dan uitvoe rig dat deze antodienst oen algemeen belang dient en als zoodanig ook dient te worden gesubsidieerd. Op het finan- tiaele gedeelte van de zaak mag men niet terugstuiten. In den omtrek Ï3 er misschien niet ééne gemeente die er zoo goed voor staat als "Woubrugge. Spr. vindt dat men «en toestand waar men voor een autorit heen en terug WoubruggeLeiden f 13 moet neerleggen, niet mag bestendigen» Als de heer Lie verse bang is voor do brug te Hoogmade wil spr. even meinoree- ren dat in 1916 do zuinigheid de wijsheid bedrogen heeft. Nu moet men wéér tot herstel overgaan afgezien van het komen of niet komen van den auto-dienst. Spr. is er tegen om Hoogmade in haar isolement te laten. Hij is er nooit voor geweest om het eene deel van de gemeente te doen genieten van wat de andere helft niet heeft. Spr. dringt nogmaals op aanneming van het voorstel aan. Do heer v. Leeuwen blijft volhouden dat de onderneming zich zelf moet bedrui pen. Een wagenmaker is ook een algemeen belang (sic.) Als B. en W. geld geven zul len ze ook de wegen moeten verbeteren. De Voorz. zegt dat eventueel de bepa ling kan worden gemaakt dat de auto-cn- derneming nooit om verbetering van den weg kan komen. Hij bewijst nog eens uit voerig dat de auto met haar lichte con structie de door basaltslag versterkte we gen niet zal hinderen. De heer Wisman zegt dat als dc Raad door haar afwijzing de dienst niet over Woubrugge laat gaan men dan het geval krijgt dat de dienst vanuit Ter-Aar en Rijnsaterwoudo zal gaan. Onze wegen zullen dan evengoed lijden (als ze lijden) en Woubrugge heeft er niets aan. Ged. Staten zullen gocn verbod voor auto's toe laten. We hebben, zoo zegt spr., in Wou brugge nu eenmaal geen kans om een vliegterrein te krijgen. Anders gingen we door de lucht om de wegen niet kapot te maken. Maar nu is het een heel gewoon ding dat wo ons aanpassen aan hét gewo ne moderne verkeer. De maximum-uitgave van f 1000 zal de meerdere bloei van Wou brugge wel terug betalen. De Voorz. zegt dan dat eigenlijk do steden cn dc Provincie mee moesten beta len aan een goeden weg. Daar dit niet ge beurt moeten wij het wel doen. Als de heer Lieverao opmerkt dat do Heerlijkheid van Hoogmade zal klagen zegt de Voorz. dat hem niets liever zal zijn. Dan is er kans dat Ged. Staten met een do middeleeuwsche tol van die Heer lijkheid zullen opdoeken. Spr. wil dan voor de bespreking te doen beëindigen nog do concessie doen dat do bedrijfswinst zal dero aanhaalde, en oudo vrijere stelden weddenschappen in ovor den dag, waarop hcitongageanent publiek zou worden. Gerrit. van Stralen ket-k evenwel scherp genoeg om zichzelf niet zulke beslissende overwinningen too to kennen als do om standers meenden. Hij wist beter. Margo had behoefte aan verstrooiing en onder haar vel© bewonderaars kendo zij geen zoo in staat dio haar to verschaffen a's hom. Toen hij bij zijn tweede visiio 't waagde eon medelijdend cai beklagend woordjo ovor Johqn in 't gesprek to la ten vloeion, was zi doodeb'oek geworden ©n had hom mot een donkeren Wik ver zocht dien naam zoo min mogelijk te noe men. Hij kon het zicb voor gezegd hou den. Eén zaak had hij van dag tot dag uit gesteld; 't was het overhandigen van Jo- ban's laatslen brief aan Margo. De ande re brieven had. hij zoo spoedig mogelijk «aan 't adres bezorgd, maar doze... wat kon er in 6taan? Wanneer Johan hein aan woes als de middellijke oorzaak van zijn dood. dan was 't met zijn geluk gedaan, niet enkel met zijn tegenwoordig geluk, maar ook met de heerlijke tpe- komst die hij zich voorspiegelde. De tui- tenant meende dat niemand gehoude* was zijn carrière om hals te brengen. (Wordt vervolgd)'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5