ST. NICOLMS-VERRASSINGEN Jt WAALS Haarl.straat 134-136 Messen en Sein ST. NSCOLAAS-GESCHENK door bij ons Uwe inkoopen te doen. BINNENLAND. Schoenenmagazijn „Holland", Breestraat 102 KERK EM SCHOOL Uit de Omgeving. Honderden zijn reeds verheugd door onze Hl tH E E BEEEEEEE Verschaft II zich ook gratis een nuttig BEEEEEEE E E B E E E BEEEEEEE GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vis-oh markt 18 (Tei. 1225) is Zaterdag ver krijgbaar SCHELVISCH k 0.11—0.28, SCHAR k 0.16, SCHOL k f 0.24 0.38 en TONG k 0.70 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 2*1 November 1922. AGENDA. VRIJDAG 24 November. Leiden. Groote. Ptop. Vergadering. Leideche Chr. Korfbalclub „Pernix". Groote Nutzaal. Aanvang 8 uur. VRIJDAG 24 November. Saesen- heim. Lezing van De. R. E. van ArkeJ te Utrecht „De Stad van Kaïn". Ge reformeerde Kerk 7 uur n.m. VRIJDAG 24 Nov. Leiden. Leden vergadering Openb. Leeszaal en Biblio theek „Reuvene". Gebouw Breeetraat 27. Aanvang 4K uur. lederen Woensdagavond van 7 nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond, Steenschuur 15. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht tl des Zon dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. Ongewonschte combinatie. De R.-K. Kiesvereeniging te Hoorn 'heeft, naar de Tijd meldt, een motie aan genomen waarin zij ten zeerste betreurt, dat de heer A. B. Michielsen bij de aan vaarding van liet lidmaatschap der Twee- do Kamer zijn ambt als voorzitter van den Raad van Arbeid te Hoorn niet heeft neergelegd en besluit deze motie den heer Michieleen toe te zenden én te publicee- m in de pers. De Onderwijsherzicning. Uit parlementaire kringen verneemt „De Tijd", dat sinds ©enige dagen gere geld geconfereerd wordt tusschen de on- darwijs-specialiteüen dier rtechitsche par tijen en den Minister van Onder?,Tijs over *t ontwerp tot herziening der Onderwijs wet. Naar verluidt ie de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze besprekingen alsnog tot min of meer belangrijke wijzigingen in de enderwijsnoveile zullen aanleiding geven. Het invoerrecht op sigaren. In de Mem- van Antwoord op liet Voorl. Verslag der Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van het in voerrecht op sigaren betoogt de minister van Financiën, dat de leden, die in het ontwerp een eersten stap in protectionis tische richting zagen, uit het nog verlie zen, dat een specifiek invoerrecht als compensatie van aecijnebelcmmeraiig, ook ten aanzien van andere aan accijns onder worpen artikelen hier te lande reeds be staat. Een „eerste stap" kan het ontwerp dus in geen geval zijn. De gedachieiiwieseliiig over liet; al dan niet gerechtvaardigde van dien in dezen tijd opkomenden drang naar protectie komt den minister hij dit ontwerp niet zeer ter zake voor. Verschillende gestelde vragen beant woordt de minister als volgt: het ont werp bedoelt te zijn een accijnscompensa tie; het laat voor de duurdere sigaren waarvan de waarde meer dan f 50 per duizend is het bestaande waardereeht van 30 pet. in stand, en voert voor de goedkoop© sigaren een minimumrecht van 15 per duizend in; het zal niet een ernstige belemmering voor het vrije ruil verkeer brengen noch re.presaillemaatege- len uitïókken, evenmin als een en ander hei;, geval geweest is onder de aanvanke lijke werking van de wet van 6 Mei 192"! Een vermeerdering van ambtenaren z het ontwerp niet medebrengen. Uit het Boekdrukkersbedriif. Zooals reeds gemeld werd, is de onder handelingscommissie in het boekdrukkers- bedrijf in tweede lezing gereed gekomen mot, het ontwerp-arbeidecontract. Zijn wij goed ingelicht, zegt de Tel-, dan hebben de arbeiders-vcft'legenweordi- gers ditmaal niet, zooals den vorigen keer., verklaard, dat zij 't ontwerp bij hun leden zullen verdedigen. Zij hebben zich bepaald tot de mededeel ing, het nieuwe contract aan de respectievelijke ledenver gaderingen ter behandeling te zullen voorleggen. Wijziging van de Registratiewet 1919. Blijkens het Voorloopig Versla,g der Tweede Kamer omtrent het voorstel van wet van den heer Duys c s, tot wijziging van do „Registratiewet 1917", betuigden Verscheidene leden hun instemming met Bruin, Zwart Kalfsbottine oude prijs f 17.00 thans f 11.95 Dames Lak, Suède en Luxe Schoen, f 14.00 f 10.95 Heeren Kalfsbox f 12.50 f 9.95 Heeren Boxbottine, prima f 10.50 f 7.95 Dames Molières, alle uitvoeringen f 14.00 f 9.95 Dames Molières, prima artikel f 9.00 f 6.95 Ruime Coiieciie Wintergoederen. De laagste prijzen Vraagt onze RECLAME-BOTTINES! IJzersterk, Spotprijs 10376 de strekking van dit voorstel, omdat het in verband met de moeilijke omstandig heden, waarin land- en tuinbouw verkoe len, noodig is, de lasten welke op die be drijven drukken, ©enigermate te verlich ten. Door verschillende leden werd voorts aangevoerd^ dat de belasting, bedoeld in art. 55 dor Registratiewet met name voor den land- en tuinbouw ook in zichzelf on billijk is. Hier wordt op een bepaalden vorm van verkoop een laat gelegd. De tuinders, die van d'e veilingen gebruik maken en daarvoor ook contributie be talen, worden door de belasting getroffen: wie buiten de veilingen verkoopt gaat vrij uit. Voorts is het onbillijk, dat ook al wondt geen winst gemaakt, wellicht zelfs groot verlies geleden, het recht toch moet betaald worden. Vele andere leden konden zich met het voorstel geenszins vereenigen. BUITENLAND. De conferentie te Lausanne. Gistermorgen heeft de territoriale com missie een nieuwe bijeenkomst gehouden Ismet en Venizelos hebben van. gedachten gewisseld oyer West-Thracië en de daar mede samenhangende kwesties. Het is niet tot een breuk gekomen, inte gendeel. Men heeft een sub-commissie be noemd, die ook de kwestie van den Bul- gaarschen uitgang naar de Aegeiscbe zee bestudeeren zal. Deze sub-commissie houdt om half vijf haar eerste zitting, die wel een formeel karakter zal hebben. Intusschen doen te Lausanne nog aller lei sensationeels verbalen de ronde, die echter de grootste reserve verdienen. Zoo seinde de correspondent van de „Popoio d'Italia", dat op de conferentie groote op schudding ontstond door de ontdekking van een nieuwen Balkanbond met Bulga rije tegen Turkije. Wie echter, aldus de corespondent van de „Msbd." ook maar eenigermate de Balkan-politiek volgde weet dat zulk een toenadering van de Bal kan-volken zich al lang afteekende en reeds op de eerste zitting der territoriale comm. tot uiting kwam in de gemeenschap pelijke voorsteilen van de Balkan-volken om de Maritza als grens aan. Turkije te geven. De Turkschc eischen. Ismet Pasja heeft een interview ver leend aan een aantal- journalisten, waarin hij zich vrij intransigent toonde en een aantal eischen omschreef, overeenkomend met het nationalistisch program van An gora. Ismet verklaarde bovendien nog dat de Turken ontevreden zijn over den Balkanbond. Dit interview is als een antwoord te be schouwen op - de rede van Curzon in de commissie-vergadering van Woensdag, waarin hij de Turksche "éischen bestreed. Mogelijk bestaat ook eenig verband tus sclien de grootere onverzoenlijkheid der Turken en de aankomst der Russen. Wan neer intusschen de geallieerden aaneenge sloten blijven, zullen de Turken gauw toe geeflijker worden De Russen to Lausanne. Behalve Vorowsky zijn verschillende sovjet-beambten uit Berlijn te Lausanne aangekomen. Yorowsky, de voorloopige gedelegeerde der Russen op de conferentie van Lausan ne, verklaarde aan de journalisten, dat Moskou geen nieuwe bijeenkomst na deze conferentie zal aanvaarden. Er moet dus Verder zeide Vorowsky: Wij gaan ac- coord met de revindicaties der Turken en wij zullen onze rechten met klem verdedi gen, want wij hebben de 14 punten van Wilson, de basis van den vrede, nog niet vergeten. Vorowsky lioopt dat de conferentie, na de Bulgaarsche thesis te hebben gehoora, een eindresultaat verwezenlijkt worden, ook de Russische thesis zal -aanhooren." Do kwestie van herstel. Naar de Parijsche correspondent van de „Frankf. Ztg/' verneemt, zijn de beide Belgische ministers Tlieunis en Jaspar aan wier bezorinebeid en staatmansschap de oplossing vah het mora tor iumvraag- Alleen dan koopt U do beste indien voorzien met het merk FRIEDR. HERDER ABR. S0HN. Niet duurder dan andere merken stuk in Augustus te danken was, te Parijs aangekomen om over de conferentie van Brussel te confereeren. Zij zouden voor de nieuwe moratoriumregeling zeer ver strekkende voorstellen hebben meege bracht. Deze voorsteden zouden loopen in de richting van de door Delacroix in de coin missie van herstel voorgestelde politiek, n.l. een stabilisatie van de mark en bet in evenwicht brengen der Duitsclie finan ciën. Deze problemen moeten eerst wor den opgelost en indien dit niet geschiedt, is een hervatten der herstelbetalingen door Duitschland niet te verwachten. De voorstellen derBelgische ministers loopen voor een groot doel parallel met de Duilsehe voorstellen, welke bij de her- sleïcommissie aan heleinde der conferen tie te Berlijn- werden ingediend evenwel met dit onderscheid, ddt Duitschland ver langde een uitstel van betaling voor drie h vier jaar, terwijl de Belgische voor tel len de betalingen willen doen hervatten, wanneer het budget-in evenwicht is ge bracht en de iïiark is gestabiliseerd. Volgens de Belgische ministers zou zulk9 binnen veel korter en tijd kunnen plaats hebben. Het grootste hotel van de wereld. Do „Evening Standard" meldt dat te Londen het grootste hotel van de wereld zal worden gebouwd eh wel tegenover de Marble Arch, -op een terrein, dat begrensd wordt door Oxfordstreet, Great Cumber- landplace, Bryanstonetreet en Old Que- becstreet. Het zal 15.00 bedden bevatten. Men. zal echter niet voor 1930 de volledi ge beschikking kunnen krijgen over het terrein. Het ligt echter in de bedoeling reeds voor dien tijd met het .werk te be ginnen al naar gelang de verschillende huizenblokken vrijkomen'. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Wilnis en te Kamper land: J. van Amstel, cand. te Zeist; te Katwijk aan Zee: Dr. W. Lodder te Doorn. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te WatergraafsmeerP. C. de Bruijn te Oudewater; te Boornber- gum: H. Knoop te Sehouwerzijl. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te SliedrechtH. A. Min- derman te Dirksland. Gemeenteraad Sassenheim. Donderdagmiddag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was de Burgemeester, alle le den waren aanwezig. De notulen werden na een paar kleine opmerkingen van den heer Speelman en den Voorzitter goedgekeurd. Wethouder W a r n a a r die wegens ver blijf in het buitenland op de vorige ver gadering niet aanwezig was, informeert ïiaar de kosten voor het opknappeif der Julianalaan, en zag gaarne dat een derge lijk Raadsbesluit duidelijker in de notulen tot uiting kwam. Ook acht bij het niet wensclielijk dat voor meubilair enz. voor de scholen in den loop van het jaar gel den worden gevoteerd. Dit bemoeilijkt het opmaken van een goede begrooting. Hij zou wenschen dat ééns per jaar voor het opmaken der gemeentebegrooting ook door de schoolhoofden een begrooting werd ge maakt van wat de scholen gedurende dat jaar noodig hebben. De heer Speelman en v. Zonne veld stemmen hiermee in. De V o o r z. acht een dergelijke regeling niet ritij-i vi 1 voerbaar. Bij punt 1 doet de V o o r z. allereerst eenige mededeelingen over de plannen, voor de waterleiding voor Hillegom, Lisse en Sassenheim. Hij spreekt er zijn voldoe ning over uit dat door Hilïegom met de billijke wenschen van Lisse en Sassen heim is rekening gehouden. Het ontwerp- contract is nu zoo geregeld dat de water winning voor gemeenschappelijke rekening geschiedt. De V o o r z. heeft zich reeds persoonlijk met Ged. Staten in verbinding gesteld, en deelt mee dat dit college de gemaakte plannen goedkeurt. Spr. brengt hulde aan Wethouder Warnaar voor de tactvolle wij ze waarop hij deze zaak in de vergadering der drie commissies heeft behandeld. De heer Speelman vraagt of noodza kelijk is dat nu een beslissing wordt geno men. Hij zou gaarne het water eerst eens proeven en het contract nog eens nader onder oogen zien. De Voorz. stelt den heer Speelman ge rust en dringt op een spoedigo beslissing aan. De heer v. Z o n n e v e ld wijst op de zeer zorgvuldige voorbereiding van deze zaak en is van meening dat het proeven van het water toch nog geen voldoende waar borg voor de goede kwaliteit van het wa ter zou zijn. Daarom moeten we ons bij het oordeel der deskundigen neerleggen, en wenscht hij, nu de zaak in dit stadium is, over de plannen een beslissing te ne men. Ook de heer Bader herinnert aan de jarenlange pogingen en verheugt zich over het gelukkige resultaat door B. en W. be reikt. Hij staat daarom vierkant tegenover den hoer Speelman en dringt op de meest mogelijke spoed aan. Wethouder Warnaar wijst er op dat men reeds 12 jaar geleden tot de ontdek king kwam dat Hillegom over uitstekend water beschikt. Wat Lisse of Sassenheim ter beschikking hebben is lang niet zoo goed. En de laatste onderzoekingen heb ben tot de conclusie geleid dat die toe stand nog niet is veranderd. Over de kwa liteit van het water behoeft men geen zorg te hebben. De eischen van het Rijksbureau voor watervoorziening zijn zoo streng dat ze alle risico buiten sluit én. Het oorspronkelijke ideaal om .een eigen gemeenschappelijke watervoorziening te krijgen heeft- men los moeten laten. Daar om moest gezocht worden naar een rede lijken grondslag voor samenwerking. Spr. meent dat deze in het accoord met Hille gom is gevonden, en verheugt zich er in. dat eindelijk in een dringende behoefte aan goed drinkwater zal kunnen worden voorzien. De lieer Lekker kerker sluit zich nog aan_ bij de buide aan B. en W. ge bracht, waarna de overeenkomst met alge- meene stemmen wordt goedgekeurd. Een hernieuwd verzoek van den R. K. Politiebond „St. Michael" te 's-Hertogen- bosch, wordt evenals het vorige voor ken nisgeving aangenomen. De fa. Boogaards en Co. te Boxtel heeft meegedeeld levensgroote portretten van H. M. de Koningin te kunnen leveren tegen hal ven prijs, daar de Regeering bij bestel ling door de Gemeentebesturen de helft der kosten bijdraagt'. Aangezien onze Raadzaal reeds met een mooi portret van Hare Majesteit is ver sierd, gaat de raad op deze aanlokkelijke aanbieding niet in. De Voorz. doet vervolgens medecleeling van het schrijven door B. en W. gericht aan den Minister in verband met de scha de die door de zware vrachtauto's aan onze wegen wordt veroorzaakt. Hij brengt buide aan de Nieuwe Leidsche Courant die aan deze zaak een driestar heeft ge wijd. Deze kwestie heeft ook in andere gemeenten de aandacht getrokken. De Minister van Waterstaat heeft mee gedeeld dat de zaak zijn volle aandacht heeft. B. en W. meenen terug te moeten komen op het besluit in de vorige vergadering genomen inzake het honorarium voor de opperbrandmeester. Na eenige bespreking wordt dit nu vastgesteld op f 50 per jaar, en dat van den assistent op f 20 per jaar. De verdere belooningen worden vastgesteld in overeenstemming met de te Lisse en Voorhout geldende tarieven, n.l. f 1.25 per uur voor de brandmeesters en 75 ct. per uur voor het overige personeel. Indien de werkzaamheden des nachts of des Zon dags worden verricht zal dit laatste be drag gebracht worden op f 1 per uur. De Voorz. deelt méde dat perceel 9 in de Overplaats is verkocht aan den heer J. P. Oudshoorii voor f 750, wat door den Raad wordt goedgekeurd. Wethouder Warnaar wijst er op dat het pand dat verrezen is naast het post kantoor geen sieraad is voor dit gedeelte van het dorp. Hij zou het op prijs stellen indien clc raad zich uit wilde spreken dat B. en W. in dit opzicht hun eischen hooger moeten stellen. Van alle zijden betuigt de raad hiermee zijn instemming. Aan Mcj. v. Dijke werdt f 70 toegekend voor buiten de gewone schooluren gegeven onderwijs in de nuttige handwerken aan do O. L. School alhier. Als leden van do Commissie van toe zicht bij de arbeidsbemiddeling, tevens Commissie van advies voor de werkloos- heidsverzekermg worden op worstel van B. en W. uit de voordrachten der betref fende organisaties benoemd de hee?en:! Jac. Prins, A. Ie Clereq, Joh. Speelman, J* P- Oudshoorn, A.-Elfering, J. Havenaar, L. van den Berg en J. Zuiderwijk. De Bur gemeester zal voorzitter der Commissie zijn. Het presentiegeld wordt vastgesteld op f 1 per vergadering. Als correspondent wordt met algemeene stemmen benoemd de heer A. L. Verhoog. De heer v. d. Geest wenscht hieraan de voorwaarde te verbinden dat Bureau wordt gehouden op het Politiebureau. (Slot volgt.) LISSE. Donderdagavond verga- derde de R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" alhier in „Rehoboth." Aanwezig waren 43 leden, waartoe ook een viertal dames behoorden. Na het zingen van Ps. 25: 2, ging de Voorzitter Dr. Th. Ruijs Jr. voor in gebed en begroette de aanwezigen met een woord van welkom, waarna het woord werd ge geven aan het Hoofd der U. L. O. School de heer J. Veensta, die een inleidende be spreking hield over het Program van Be ginselen der A. R. Partij. Spreker bepaalde zich uitsluitend bij do A. R. rechtsidee, en verdeelde dit onder werp in vier gedachten, n.l. 1. rechtsver houding van den mensch tegenover God; 2. tegenover ónze naasten, 3. tegenover de dieren en 4. tegenover de stoffelijke din gen. In een heel duidelijk betoog, hoonde de spr. hoe naar A. R. beginsel de rechtsken nis bij den mensch voor den val volkomen was, doch door de zonde geschonden werd, ja zelfs geheel is verdonkerd geworden. Dat God zelf echter, zoowel door'de alge- - meene als door de Bijzondere genade, dat rechtszmtuig weer hersteld, maar dat-God ook volkomen recht op ons heeft. Na de pauze had dé stemming' plaats voor de groslijst vaü eandïd-aten der Prov. Staten, waarna, gelegenheid "werd gegeven vaji gedachten te wisselen over de inlei ding. Verschillende vragen werden dien aangaande gesteld, welke door den heer V. werden beantwoord. Op deze leerzame avond zullen nog een drie- of viertal volgen, om het program verder af te werken. Door den heer V. werd de vergadering met dankzegging gesloten. YY üUBRUGQE. Predikbeurten. Ned. H e rv. Kerk Zondag voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. A. Meijers. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre. "VVij vernemen daf, de Aulodienst van Woubrugge op Leiden uitgaat van eeü Vennootschap, onder den naam van „Auto-» busdienst WoubruggeAlphen—Leiden", A. D. W. A. L. De route gaat niet langs den 's Mole» naars weg, oftewel Woubrugscli pad, maar door den polder Yierambaeht, Vier-Rid- derbuurt, langs den Rijn over Koudekerk L naar Leiden. Na goedkeuring van het, Gemeentebe^ stuur van Woubrugge' zal de dienstrege ling zijn als volgt: van Woubrugge. v.m. 7.30 uur (Vrijdag 7 uur) over Hoogmade; van Leiden v.m. 8.30 uur, langs den Rijn; van Woubrugge 11.30 uur,' langs den Rijn; van Leiden n.m, 1 uur: over Hoogmade; van Woubrugge n. m. 2.15 uur: over Hoogmade; van Leiden n.m. 4.30 uur: langs den Rijn; van Wou brugge n.m. 6 uur: langs den Rijn; van Leiden n.m. 7.30 uur: over Hoogmade. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geb o- ren: Petronella Johanna d. van G. W. Re- wijk en H. Caspers. Gehuwd: Bernardus Johü'nnes Jal ink 25 j. en Briesje Agatha van der Vliet 31 j. Vertrokken: Mej. D. A. Jalink geb. v. d. Vliet, van Hoofdstraat 184 naar Hil legom. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geb o- ren: Johannes z. van W. Wessel en A. W. van Vliet Maria Wilhelmina d. van W. J. van Rijn en C. A. Versteegen Corne lls Antonius z. van J. C. Mooijman en C. M. H. dé Jong- Gehuwd: Petrus Anthonius Josephus van Leeuwen 28 j. en Cornelia Maria Pe tronella van Haaster 23 j. Hendricus Dominicus Berg 25 j. en Johanna Martina Maria van den Akker 24 j. Overleden: Maria Suzanna Vernet 47 j., echtg. van Johannes de Roode. KOUDEKERK. De heer M. J. Oppelaar lieeft zijne benoeming tot lid van den Ge meenteraad aangenomen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Zondagmorgen 9.30 en nam. 6.30 uur den Weleer w. heer Grolle, beroepen pre dikant te Sloten (F.), te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2