AGENDA. MAANDAG 20 Nov. Leiden. Openb. bezing. Nutsgcbouw. Aanvang 8 uur. Spreker: Ds. Wintzen uit Leipzig. Do na- ierende wereldoorlog. DONDERDAG 23 Nov. Leiden- Openb. Lezing. Nutegebouw. Aanvang 8 uur. Spr.: Ds. Winlzen uit Leipzig. Vol kenbond en Wereldvrede. VRIJDAG 24 Nov. Leiden. Leden vergadering Openb. Leeszaal en Biblio theek „Reuvene". Gebouw Brecstraat 27. Aanvang VA uur. lederen Woensdagavond van liA—3iA uur- Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensehuur 15. Apotheken ore lot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmansslceg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, Qoch alleen vrcr Men van dit Fonds. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur nemen de volgende huis artsen den dienst waar: Dr. Bniining. Rape - 59, Tel. 605. Dr. Niomer Brcestrnat 72, Tel. 506 Dr. Schreuder. Hooigracht 69, Tel. 301 Dr. Veldhoven. Hooigracht 84. Tol. 617 De Geneeskundige Zon- dagsdienst te Oeg6tgecst wordt van Za terdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door Dr. Varekamp, Warmonderweg 22, telef. 191G. vervaardigd door den heor Heykoop,. Kraaier&traat, werd bespeeld door den heer Gouw uit Katwijk. Orgel en vleugel 6temden niet. goed met elkaar, terwijl hot orgelspel veel aan waarde verloor door het onregelmatig trappen, door den or geltrapper. Het orkest voor de begeleiding speelde zuiver en met toewijding en vo-l ge koor en solisten naar behooren. Op de gebruikelijke wijz? werd deze goedgeslaagde uitvoering door Dr. Rie men© gesloten. Hoofdstembureau Tweede-Kamer- vcrki&zingcn. Bij K- B. ie, op vc-rzoek, eervol ontslag verleend aan mr. A. S. Oppenhedm, als plaatsverv. lid van het hoofdstombureau voor de verkiezing van de loden van de Tweede Kamer in den kieskring VII, met dankbetuiging voor de bewezen diensten; bij dat hoofdetembureau is benoemd tot plaateverv- lid mr- E. M. Meijers, hoog- loeraar alhier. Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden zijn thans een aantal dwangbevelen uitgevaar digd, ten einde to kunnen overgaan tot de inning der eerste insehrijvingeko6ten en jaarlijkscho bijdrage verschuldigd door hen wier zaken in het Handelsregister rijn ingeschreven- Daar enkele personen tot op heden nog töct aan hunne verplichting tot. betaling hebben voldaan, zijn bij sommigen deze dwangbevelen reeds door den deurwaarder ten uitvoer gelegd, waardoor de koeten van betrokkenen zéér belangrijk werden verhoogd- Een ioder die dus nog niet betaald heeft, zij dus gewaarschuwd. Dezer dagen opende de heer G. E. J. Corba in perceel Oude Rijn 11 een nieuwe brood-, banket- en beschuitbakkerij. Zoo wel het uit- als inwendige is buitenge woon veranderd en verbeterd. Deze zaak leent rich bij uitstek voor de uitoefening van het bakkersbedrijf, wat ook is te danken aan do zorg, waarmede alles i3 afgewerkt, ook wat het schilder werk betreft. In de ruime, frissclie étalage prijken ecnige smakelijk uitziende producten van de edele „bakkersconste", welke de onder nemer door jarenlange ervaring goed meester is. Worde er ruim gebruik van gemaakt. Bouw van arbeiderswoningen. De heer Schaper had aan den Minister van Arbeid gevraagd, of het juist is, dat de Minster voor den bouw van arbeiders woningen in den Haag, de z-g. „Nutswo- ningen", als voorwaarde voor de gunning heeft gec«6cht en dat den aannemer vrij heid. zal worden gelaten, om in de zo mermaanden 10 uren en in do winter maanden 8'A uren dagelijks arbèid ié doen verrichten. De heer Aalberse, Minis ter van Arbeid heeft hierop bevestigend geantwoord. De Zakelijke Bedrijfsbelasting. In de memorie van antwoord in zake de begroeting van Binuenlandsche Zaken zegt do Minister van oordeel te zijn, dat de bepaling in de gemeentewet de be voegdheid gevende tot het invoeren van de zakelijke belasting op het bedrijf nog te kort werkt om reeds thans over de al- of niet. handhaving te beslissen. Overigens bodenko men dat de gemeen tewet goenerlei verplichting behelst om zoodanige belasting to heffen. De Tribune in nood. De secretarie van het Communistisch Partijbestuur heeft aan de loden der par tij een circulaire gezonden, waarin de toe stand van hot blad wordt uiteengezet en die in het „Volk" is weergegeven. Uit den oproep blijkt, dat do „Tribu ne" groote kans heeft te verdwijnen. Noodig ig dat minstons .250 partijge noot-en gedurende een half jaar een gul den per werk afdragen als ondersteuning on dat builen do gewone inkomsten van het beslaande garantiefonds om. Verder ie nood^keüjk honger ♦pvoering van het aant»! aboirfcen«nten r*i wel minstens 10 per wede. Komt er geen 25 gulden per week, don ie het al zeer spoedig afgeloopen. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal op 2 December as. vergaderen ter vaststelling van zijn advies over het voor-ontwerp van een Landbouwa-rbeidswet. De Raad zal in de tweede helft van Januari 1923 het pracadvies van Commis sie XII over bedrijfsorga.nisa.tio behande len. Spoorwegpersoneel. Nu tussclieii de directie der Nederland- sche Spoorwegen en de vijf erkende spoor wegorganisaties overeenstemming ia be reikt, heeft naar „Het Centrum'"' verneemt bij het beëindigen dezer actie ook do samenwerking tusschen de organisaties opgehouden te bestaan. Het comité van aotie, aismedfi de plaatselijke oooaité's in het geheele land zijn ontbonden. BUITENLAND, GERECHTELIJKE VERVOLGING VAN DEN SULTAN. De naliona'e vergadering te Angora heeft een voorstel van Moestafa Khemal aangenomen, waarin de gerechtelijke ver volging wordt geëischt, van den minister raad en van den sultan. De wijze van toe passing van dit besluit zal later worden vastgesteld. Do Sultan nam gistermorgen de wijk naar het Britsche oorlogsschip „Malaya", dat onmiddellijk naar Malta vertrok. Reuter meldt nader, dat de vlucht van den sultan, die vergezeld was van rijn zoon Ertogroei en zes geleiders, onge merkt en zonder incidenten plaats had. Bij het aan boord gaan wees de sultan er op, dat hij geen afstand deed van den troon, doch zich terugtrok wegens onmid dellijk dreigend gevaar. De Sultan deelde Woensdag aan generaal Harington mede. dat hij den wensch koesterde, onder Briische bescherming te vertrekken, doch niet vóór Vrijdag. Don derdag werden alle toebereidselen voor het vertrek getroffen en gistermorgen reed de sultan in het geheim per automo biel naar het vlootstation, begaf zich aan boord van de admiraalssloep en scheepte zich in op de „Malaya", waar hij werd ont vangen door den Brifschen admiraal en den fungeerenden hoogen commissaris. De Sultan wenschte klaarblijkelijk de Selam- likpleehtigheid met af te wachten, die gistermiddag plaats had, daar hij een aan slag op zijn leven vrocsde. Van de Poolsch-Russiseho grens. Do politie t© Tarnopol heeft aldaar ©en bende van 15 bandieten gearresteerd, die over de Poolech-Russische grens gekomen waren en de geheele streek uitroofden en terroriseerden. Onder de arrestanten be vinden zich twee bolsjewistische commis sarissen uit Proskurof op Oekraïniech ge bied nabij de grens- Een burgerwacht in Ierland. Volgens berichten uit Dublin tb men reeds een eind gevorderd met de vorming van de nieuwe politiemacht, de burger wacht, die destijds op papier door Col lins was georganiseerd. Het is do taak van deze strijdmacht om een einde te maken aan de activiteit dei- rebellen. Het is in zekeren zin een „geheim le ger", daar de manschappen, na een uitge breide oefening in het hoofdkwartier, zonder wapens of uniform naar hun woonplaats, die tevens standplaats is, te- rugkeeren, echter in bet volle bezit van hun instructies. Destijds heeft in Dublin zelf een der gelijke strijdmacht bestaan, toen Ierland nog tegen Engeland vocht. De leden van het nieuwe corps mogen echter alleen op treden als zij in uniform zijn gekleed. Dc toestand in Texas. De Mexicaansche regeering heeft twee krachtige nota's gericht tot de Amerikaan sche regeering, om te klagen over den on- draaglijken toestand in Texas, waar in den loop der laatste drie maanden 20 Mexi cancn waren gelyncht. Staten-Generaa!. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. STAATSBEGROOTING VOOR 1923. Algcmeene beschouwingen. Nadat verschillende wetsontwerpen zijn aangenomen een vier en twintigtal wordt voortgegaan met de algemeene be schouwingen over de begrooting. De heer Troelstra (S.D.) repliceert. Hij gaat de rede van den Minister en van enkele sprekers na. Do heer Dresselhuys (V.B.) wijst er op dat de heer Colijn wel zijn program verdedigde maar duidelijk deed zien, dat het altegader etalage-artikelen zijn. Spr. zal tegen de eerste motie-Troelstra stemmen, omdat hij de noodzakelijkheid van den pensioen-aftrek erkent. De tweede motie-de classificatie der gemeenten acht spreker juist al is de motiveering niet juist. Het getal van 20 pet. is onjuist, want dit geldt niet voor de in dienst zijnde amb tenaren. De rede van den heer Colijn lijkt een forsch gebaar, dat het plan-Van Dijk af wijst. Jammer dat de beteekenis er van nog niet geheel duidelijk is. Misschien heeft het niets te beteekenen maar spreker kan dat niet gelooven, gelet op do ernst van den heer Colijn. Als het niets betee- kende, waren de heeren Schokking en No- lens niet zoo verbaasd geweest. De heer Colijn heeft bedoeld een ander leger en een bezuiniging; vermindering van het contingent waarmede die afgevaardigde is gekomen tot het harmonisch leger dat spr. wil. (Gelach). Mej. Van Dorp (Lib.) betoogt dat zij voor volledige vrijheid in de bepaling van den arbeidsduur is. Dr. MAKING'S KINADKUPPELS pas ik toe bij spijsvertcringsstoornissen en ik ben met het resultaat zeer tevreden. 378 w.g. Prof. Dr. med. Romano, Napels De heer Marchant (V.D.) blijft aan dringen op openbaarheid ten aanzien van de Kabinetsformatie. Spreker hoopt, dat de nadere verklaring van den heer Colijn geen terugkrabbelen zal zijn. De „Voorhoede" hoopt reeds dat het woord van den heer Colijn een verlos send woord zal zijn. Het zou jammer voor den heer Dressellmys zijn als het helaas anders was. (Gelach). Het algemeene woord tot den heer Co lijn is dit: Verklaar u nader. Zelfs de Re geering begrijpt, het niet. Do heer Colijn (A.-R.) antwoordt eerst op eenigo beschouwingen over de anti these. Sprekers fractie zal aan de motie-Van Rappard haar stem niet geven. De pen- sicen-motïe van den heer Troelstra krijgt evenmin haar stem. De classificatie-motie is moeilijker te beoordeelen, maar ook daartegen zal spreker stemmen omdat, de nhoud der conclusie hem niet- arnstaat. Vervolcrens behandelt, sornker de defen- sie-kwestio. Over den Volkenbond heeft spreker do vorige maal niet, gesproken; waarom spreker daarbij werd ingedeeld, was spreker niet duidelijk. Van de antire- volutionnaire defensiepolitiek heeft men altijd een verkeerde voorsteHinff gehad. Spreker heeft thans niet anders gezegd dan dat men niet verder moet springen dan zijn stok lang is. Tn De Standaard is het zelfde al lang verkondigd, en ook de heer ld er burg heeft op 16 Mei jl. ongeveer bet zelfde betoogd, nl. dat het minimum van verdediging moet zijn de handhaving der neutraliteit. Sprekers medcdeeling was dus geen verrassing en geen ommezwaai. De handhaving van onze neutraliteit lag in den jongsten oorlog niet meer in de theoretische sfeer, het operatietooneel van den oorlog lag onmiddellijk bij ons, en de daadwerkelijke handhaving was noodzake lijk. Het leger werd ingericht op die ver dediging en de anti-revolutionnairen heb ben daarop vooral «relet. Dezelfde gedachte beheerscht© hun verzet tegen de vet-Pop, omdat die een leger wilde, dat geen ope- ratie-mogeliikbeid had. Ook nu is spreker tegen dat stelsel. De oude onderscheiding tusschen neutra- liteitsh.andbaving en de verdediging van onzen bodem is nog steeds blijven hangen, en die gedachte wil spreker verdrijven. De liniên wil spreker niet veronachtzamen, maar veel waarde hecht hij er niet aan. Alles wat voor den oorlog is gebouwd is waardeloos. Zal bet veldleger or wel ooit op kunnen terugtrekken? waarbij spreker vooral wiist op de ontwikkeling van den vHegdienst. Als men iets wil deen om Amsterdam te verdedigen tegen luchtaanvallen dan slokt dat al allo geld voor ons leger op. Het vestingstelsel moet dus opgeheven worden. Niet de verdediging moet worden prijsgegeven, maar wel het dualistische stelsel van de defensie dient te verdwijnen. Geen verzwakking van de defensie wil spreker, en zeker niet in den geest van den heer Dresselhuys. Misschien ging men al iets te ver.' De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Gemeenteraad Katwijk. Voortgezette vergadering op Donderdag avond 7 uur. Voorzitter de Burgemeester den heer J. II. de Waal Malefijt. Afwezig met kennisgeving de heer de Ruyter Zijlkcr. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed lieeftt geopend, wordt voortge gaan met het behandelen der gemeentebe- grooting. De heer de Klerk heeft bezwaar tegen de onoordeelkundige wijze waarop de Was senaarsche weg wordt onderhouden. De toestand is daar meer dan slecht, wat vooral hinderlijk is voor de arbeiders wel ke daar per fiets passceren, mecsal in don ker. De heer R. Ouwehand weth. zegt, dat met een grondige herstelling van den weg f 52.000 zou kosten, wat vooral in dezo om standigheden veel to kostbaar is. De lieer de Klerk meent dat men voor hetzelfde geld meer kan verbeteren dan nu, wanneer men meer overleg betrachtte. De V oorzittor zegt, lat bij afdoende verbetering de betrokken post moet wor den verhoogd, wat volstrekt niet kan. De heer R. Ouwe h-a n d vindt de weg niet zoo slecht. De heer H. W. Grimbergen vraagt of dit jaar nog iets zal woi-den gedaan aan de schdeiing van den Rijn te Katwijk a. d. R., en of de vuilnisbelt niet geregelder kan worden leeggehaald, daar we anders plaats te weinig zouden krijgen. Wat de schoeiing betreft, antwoordt do Voorzitter dat daaraan niets kan wor-», den gedaan, in verband met de noodigé bezuiniging. Voor het vuilnis hebben zich ook nog geen liefhebbers aangemeld. De heer de Klerk ziet een post uitge trokken voor een lokaal voor licham. oefe ning. Hij vraagt welk lokaal dat is. De Voorzitter antwoordt, dat deze post op last van Ged. Staten op de be grooting is geplaatst. Het is nog niet be kend welk schoolgebouw daarvoor zal wor den bestemd. De heer H. W. Grimbergen vraagt waarom op de posten, betrekking hebben de op workloozensteun, niets is uitgetrok ken. De Voorzitter wenscht uitrrukkelijk te verklaren dat B. en W. dit opzettelijk hebben gedaan, omdat dc gemeente niet meer kan dragen dan zij doet. Tot nog toe heeft men gezegd: zooveel hebben we noo dig, dus dat moet er komen, maar dat moet nu anders worden, anders loopt do gemeente het niet voor. Evenwel is er nog een kleine kans, dat de gemeente in aanmerking komt voor de nooduitkeering. Het kan dus nog mee val len, doch er bestaat groote kans, dat de werkloozen zullen zijn aangewezen op het particulier initiatief. JDc heer Grimbergen vraagt of er niet een gedeelte van de gemeentelcening kan worden geconverseerd, dat doet men overal. Volgens den. Voorzitte r warden daar toe door B. en W. reeds stappen gedaan. Voorla zullen B. en W. een verzoek indie nen, om de grens der gemente te wijzigen ten Noorden van de sluizen, opdat men bij eventueele nieuwbouw nieL zoo spoedig op Noordwijksch grondgebied komt. De heer do Klerk heeft gehoord dat gedeelten van do duinreep aan bewoners der Boulevard zouden worden verhuurd. De Voorzitter zegt dat daar geen sprake van Ï3. Dc heer Duiven bode vindt het be drag van de onvoorziene uitgaven te hoog, wat volgens den Voorzitter niet an ders kan, daar de begrooting over 't ge heel te laag geraamd is. Bovendien is het voorschrift van Ged. Staten. De V oorzitter deolt mede dat bin nenkort een gedeelte van de „Mierenwei" zal worden verhuurd can d® Chr. voelbal- veTecniging. De begrooting wordt gesteld in handen van B. en W. en zal in de volgende verga dering gewijzigd ter tafel worrlen go- bracht. 5. Een commissie bestaande uit de hee ren P. v. Duivenbode, Dr. A. J. v. Walscm en H. W. Grimbergen brengt rapport uit betreffende a. Verordening re gelende de samenstel ling cn den werkkring der Commissie voorliet grondbedrijf; b. Verordening tot wijziging en aanvul ling der verordening op het bouwen en sloopen, en adviseert de verordeningen, welke Ier inzage hebben gelegen, ongewij zigd vast te stellen. Conform besloten. 6. Tot leden van de commissie van toe zicht op het M. O., worden overeenkom- Btig de voordracht van B. en W. benoemd Dr. v. Elk, Dr. A. Stoffel, vacature pastoor Hendriks: pastoor H. J. Maas. 7. Tot leden der commissie van plaatse lijk toezicht op het L. O. worden de af tredende herkozen, n.l. Ds. J, J. Impeta en den heer H. W. Grimbergen. 8. Tot leden commissie voor het grond bedrijf, worden benoemd de heeren P. Meerburg en J. v. d. Perk, welke tevens zitting hebben in de comm. v. fabricage, wat den V oorzitter wenschelijk schijnt, met het oog op dc noodige samen werking. 9. De nieuwe verordening op de levering van gas, welke ter inzage van de leden iB gelegd, wordt z. h. st. goedgekeurd. 10. Voorgesteld wordt, om de verorde ning op de levering van eleotriciteit in dier voege te wijzegen, dat voortaan al leen kosten van aanleg door den eigenaar worden betaald voor dat gedeelte der lei ding, hetwelk meer dan 10 M. uit het hart van den weg ligt, waardoor de aansluitings kosten tot een zeer klein minimum worden teruggebracht. Goedgekeurd. 11. Verzoek van G. en J. A. de Best J.Azn., alsmede van G. van Rijn om uit betaling van ingehouden boete. Hierbij wordt voorgelezen het praead- vies van den hoofdopzichter, waarin wordt gewezen op de omstandigheden waaronder de door de fa. de Best geleverde Burger school moest worden gebouwd. Eerst moes ten ze wachten totdat de naaischool haar intrek in een ander gebouw had genomen, en later ondervond het werk vertraging door liet aanbrengen van centrale verwar ming. In het advies wordt voorgesteld om de boete (f 220) kwijt te schelden. Aldus besloten. Evenzoo luidt het advies ten opzichte van de fa. G. v. Rijn welke dee banken te laat had geleverd, hoewel die niet van invloed was op do ingeebruikneming der school. De raad besluit om ook deze boete (f330) kwijt te schelden. 12. Ingekomen is een medcdeeling van het bestuur der Vereen, tot stichting en instandhouding van Chr. L. O. te Katwijk a. d. Rijn, waarin zij zegt in beroep te zijn gegaan tegen het raadsbesluit om haar schoolgebouw van bestemming te deen veranderen. Zij biedt echter het schoolgebouw te koop aan, voor den prijs van f 10.000. Wan neer deg meente op dit aanbod ingaat, is zij bereid haar beroep in te trekken. Volgens het rapport der betrokken com missie in deze, zou met verbouwing en al- geheele restauratie een bedrag van f 10562.50 of f 11000.— gemoeid zijn, ter wijl ook het aanschaffen van nieuwe meu belen noodig zal zijn, wat ongeveer f 7500 zal kosten, zoodat men voor f 28500 een goede school kan hebben, welke aan dc eiBchcn voldoet. Na eenige bespreking wordt besloten tot aankoop over te gaan. Bij de wijziging van debegrooting over 1922, spreekt de heer P. v. Duivenbode er zijn verwondering over uit dat het keu- ringsgebouw te Katwijk a. d. R. eerst f 4000 zou kosten, terwijl thans wordt ge rekend op een bedrag van f, 7000. Volgens den Voorzitter vindt dit zijn oorzaak in de hooge eïschen welke Ged. Staen aan een dergelijk gebouwtje worden gesteld, waarop niet was gerekend. De wijziging wordt vervolgens goedge keurd. De heer Parlevliet vraagt of de zaak-Werther niet eerst zou worden be handeld. De Voorzitter: Dat komt straks, mijnheer P. Bij rondvraag vraagt de heer D. v. Leeuwen: M. de V., is het juist, wat het hoofdvestuur van den Chr. Zeelieden- bond in haar orgaan schreef, n.l., dat Je Min. v. Binnenl. Zaken herhaaldelijk bij u heeft aangedrongen op het vaststellen van een bijzondere steunregeling ten op zichte van de trawlvisschers 1 Zoo ja, is u dan bereid, u hierover nader te verkla ren? pc Voorzi - gC_ wichtige vraag cn via<igt waarom de heer V- L. zijn vraag niet 24 uur voor de verga dering heeft ingezonden. De heer v. Leeuwen: Ik zond haar reeds 11 dagen geleden aan uw adres. De Voorzitter zegt toe, in de vol gende vergadering te zullen antwoorden. De vergadering gaat vervolgens over in geheime zitting. Na heropening der vergadering wordt voorgelezen het rapport der commissie, be staande uit do heeren de Ruyter Zijlkcr, P. v. Duivenhode, C. den Duik, N. Parle vliet en J. v. d. Perk, inzake de achter stallige belastinggelden op de kohieren 19121918. In dit rapport wordt herhaal delijk gewezen op de nalatigheid van de» gemeente-ontvanger, inzake het innen der gelden. De eindconclusie der commissie is, dat de gem.-ontvanger ongeschikt is voor zijn functie, waarom hij zijn ontslag dient te krijgen op een nader door den raad vast te stellen datum. Vervolgens wordt voorgelezen het ver weer van den ontvanger, den heer J. B. W e r t h e r, waarin deze er zich herhaal delijk op beroept, door B. en W. te zijn gedecharcheerd De heer Meerburg vindt dc conclu sie vernietigend voor den heer W., die toch bekend staat als een eerlijk man, en reeds langen tijd in dienst der gemeente is. Hij stelt vcor om het rapport der commissie te zijner kennisso te brengen, en niet tot ontslag over te gaan. De heer N. Parlevliet is niet erg te vreden over de controle door B. en, W. op den ontvanger uitgeoefend. Dc raad had zich niet zoo gemakkelijk laten leiden, wanneer de Voorzitter, den heer W.: niet telkeniare in liet openbaar een pluimpje had gegeven. De Voorzitter toont zich zeer ver ontwaardigd over deze uitlating. Hij ver wacht dat niemand twijfelt aan de eerlijk heid van den lieer W. De heer R. Ouwehand weth. steunt het voorstel-Meerburg, maar wil zich ei toch niet met een „Jantje van Leiden" af maken, omdat hij ook zitting in de com missie heeft gehad. Spr. is er van over tuigd dat de commissie geen ander advies kon geven dan zij nu heeft gedaan, cmdat de heer W., zich niet geneigd toonde, met de commissie in overleg te treden. Het verweer van den heer Werther is in strijd met de werkelijkheid. Nooit heeft de heer W. er B. en W. op attent gemaakt dat er nog zooveel belasting moest worden ge- ind, wat toch zijn plicht was. De ontvan ger behoort de oninbare posten aan den raad ter goedkeuring voor te leggen en mag dit maar niet op eigen gezag afdoen. Wanneer men het begrip „eerlijk" te ver doordrijft heeft de heer W., ook de af straffing van den heer Meerburg niet ver diend, maar nu heeft de commissie gelijk. Evenwel zal hij het voorstel-Meerburg steunen ter wille van den persoon. De heer J. v. d. P e r k wenscht er als lid der commissie op te wijzen dat, bij do comm. niet de bedoeling heeft voorgeze ten om den heer W. van oneerlijkheid to beschuldigen, maar om te wijzen op zijn ernstig plichtsverzuim. Ook de Voorzitter stemt toé dat de zaak lang niet in orde is, maar hij acht uitvoering van het voorstel-Meerburg toch voldoende. Na zeer breedvoerige bespreking, welke Boms aanleiding geeft tot onaangename momenten, trekt de commissie haar ont slag-voorstel in, en wordt dat van den licor Meerburg aangenomen. De vergadering werd daarop door o Voorzitter met gebed gesloten. (Ongecorrigeerd.) Uit de Omgeving. OEGSTGEEST. De diakonie der Ned. Herv. Gemeente alhier zal in de week van 20—25 November 1922, haar eerste Winter- collecte langs de huizen houden. Vooral in den winter zijn extra uitgaven te deen, al3 verstrekken van brandstoffen, leniging van nooden bij werkloosheid enz. De kerkeraad hoopt dan ook, evenals bij vorige gelegen heden, als één zijner leden bij U aankomt, dat gij hem met een ruime bijdrage zult verblijden. Zondagavond, hall zeven hoopt in het gebouw „Irene" alhier te spreken Zendeling D. C. A. Bout van Nieuw-Guinea. Het ligt in de bedoeling dat hij belangrijke medodeelingen om trent Nieuw-Guinea zal doen. Hij deed veel pionierswerk gedurende de 10 jaren die hij op N. G. doorbracht, en er is dan ook gegronde reden om le verwachten dat deze samenkomst druk zal worden bezocht. HILLEGOM. Op 1 Dec. a.s. hoopt D. V. d e heer Baas, Godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar zijn akte verkreeg. Deze dag zal zeker voor den algemeen be minden broeder niet ongemerkt voorbij gaan. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Ds. v- Btmniel; n.ni. 5 uur Ds. v. Benimel. w Gkref. Kerk. V.m. 10 uur Ds. Knoop' van Schouwerzijl; n.m. 5 uur dezelfde. Woecedo gavond 7-3 uur do heer M. de Boer, Theol. cand. te Amsterdam. Chr. Geref- Kerk. V.m. 10 uur n.m. 5 uur Leesdienet- Vrijdag 7 uur Ds. Geels van Ap 1- doom. HAZERSWOUDE. Tot leden der Commissie van plaatselijk Schooltoezicht zijn noemd Openbare Schoo-l de heer G. Rijkaart, plaatsvervanger A. Rijkaart, Chr. School de heer Y. Bol, plaatsvervan ger W. v. d. Spek. Mej. J. H. N a t z ij 1 is t a Haarlem geslaagd voor kantoorstenografio 130 lettergrepen per minuut-, Instituut Pont. Do Hie* v~ n ste mgere^b

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2