GtMEENTEUJKc aankondigingen emeenteliike Vischverkoop, Aan den gemeentelijken vischwinkeS, Vischmarkt 18 (Tel. 1225) is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCH k 0.13—0.24, SCHOL k f 0.19—0.33 en TONG k 0.95 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leidon, 13 November 1922. AGENDA. DINSDAG -14 Nov. Leiderdorp. Eerste Alg. Verg. van de Kring Leiden van Meisjes-VeTeeniging op Geref. grond slag. Gebouw Irene. Aanvang half acht. WOENSDAG, 15 November. Leiden. Ledenvergadering A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", in de bovenzaal van ..Amicitia", Breestraat 70- Aanvang 8 uur. WOENSDAG 15 November. Sassen- h e i m. Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing Mej. Dudok van Heel. Gebouw „Concor dia". Aanvang '8 uur. DONDERDAG 16 November. Lei den. Comité tot vestiging van bijzon dere leerstoelen. Wetenschappelijke voor dracht. Ds. T. L. Hartjema: Hoog-Kerke- liik Protestantisme Klein-auditorium 8 nnr nm. DONDERDAG 16 November. Lei den. Openb. Uitvoering Chr. Zangver- eênigtee: „Ex Animo" Dir. do beer 0. d. Keur Jr. onder leiding van D r. J. R i e m e n s. Groote Stadezaal. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 7)48)4 uur. Rechtskundig Bureau Obr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apotheken ó'e tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, ooch alleen voor leden van dit Fonds. De Russische industrie. De zoojuist uit Duitschland naar Sov jet-Rusland teruggekeerde voorzitter der Russische Spoorwegcommissie, prof. Lo rna no sof. heeft aan vertegenwoordigers van den Sovjet-persdienst verklaard, dat in do komende dagen de laatste locomo tieven uit Duitschland zullen aankomen. Wij zullen, zeide hij, geen locomotieven meer in het buitenland bestellen, want onze industrie is thans in staat zelf loco motieven te' vervaardigen. De pokken in Engeland. To Londen werd Zaterdag een nieuw geval vau pokken aangegeven. In dit ge val" was de patiënt een kindje van negen tien maanden in North Lambeth, oen volkrijk district. Twee nieuwe sterfgeval len vielen voor, beide in Poplar. Sind6 1 November zijn er 51 gevallen aangege ven, waarvan 44 in Poplar. Tot dusver zijn er zestien dooden, waarvan vijftien m Poplar. De Saksische regeering. De Saksische socialisten hebben beslo ten do communisten in een officieel echrij" ven uit te noodigen om met erkenning der rijke- en 1 andsgrondwet tot de Saksische regeering toe te treden. Rusland en Duitschland. Naar het W. B. meldt, heeft de nieuwe Duitecho gezant te Moskeu, graaf v. Brockdorff-Rantzau, in een onderhoud met. ©en vertegenwoordiger van het Rus sische Tel. Ag. betoogd, dat de tegen woordige leiders van Sovjet,-Rusland juist de lieden zijn, die Rusland het meest noodig heeft. Zijn missie bestaat in het scheppen van een atmosfeer van groot vertrouwen en hartelijkheid tusschen bei de volken. Bij zijn gesprekken met ver tegenwoordigers van de Sovjetregeering heeft hij de overtuiging gekregen, dat de ze onwrikbaar in het zadel zit en dat het Russische volk een groote toekomst te gem eet gaat. Duitschland ie op het oogoeblik ver zwakt en kan Rusland geen materieele steun geven. Maar alles zal doer hem ge daan worden om technische hulpverlee- nmg te verschaffen en de economische tusechen beide volken te verzekeren. De Franschc Rijnbezetting. Bij de debatten over de begrooting heeft Loucheur de kwestie van de Rijnbe zetting ter sprake gebracht. Hij verklaar de: Frankrijk moet, terwijl bet erop be dacht blijft betaald te werden, ook de kwestie van zijn eigen veiligheid niet uit het oog verliezen. Hij stelde daarom voor do vestiging van oen militaire con trole in Rijnland. 6proker wilde niet, dat ooit zou herhaald werden, wat in 1914 gebeurd was. Al zou Frankrijk dan ook müHarden moeten verliezen, bet moest ten minste vrede hebben. Poincaré onderbrak den spreker met de verklaring, dat zulks ken geschieden vol- fcene het vredesverdrag van Versailles «elf. dat bepaalt, dat eerst de linker Rijn oever behoeft te worden ontruimd, den dag dat Duitschland zijn verplichtingen «al hebben vervuld. Die verplichtingen rijn nog niet ver- -vuld. het zal nog een tijd duren voor ze vervuld zijn, maar al dien tijd zal de Pran6che regeering de bezetting handha ven. De vorige regeeringen hebben aldu6 ge sproken en ik herhaal het: Zoolang het verdrag niet- is uitgevoerd, zal Frankrijk do bezetting handhaven {toejuichingen op alle banken, behalve bij de communisten)'. Een ontploffing nabij Riissel. In de werkplaatsen vrm de Fransche Noorderspoorweg maatschappij te Helle mes nabij Rijsseï, heeft een ernstig onge luk plaats gevonden. In de locomotieven- aideeling sprong plotseling met een ge weldigen knal een der smidsovens uit elkaar. Van de twee werklieden, die aan dien oven bezig waren, werd één doodelijk gewond en stierf weldra, de ander werd zwaar, maar niet hopeloos, verwond. Een juist voorbijgaande arbeider werd op slag gedood, terwijl twee andere arbeiders kwetsuren opliepen. Men vermoedt, dat een kop van een gra naat tusschen de kolen van den oven is geraakt en is ontploft. KERK EN SCHOOL i NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Giessen-Oudkerk: W. H. A. Nelck, cand. te Groningen; te Maas sluis: J. H. Pop te Puttershoek; te Oos- terwolde (G.): J. van Amstel, cand. te Zeist; te "Witmarsum: D. Bakker te Aker sloot. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Uithuizen: J. H. A. Bosch te Nijverdal en A. Scheele te Ka- pelle-Biezelingete Naarden: A. G. Wolf te Loenen-Vreeland en Dr. van der Vaart Smit te 's-Graveland. Beroepen. Te Hillegom: J. van Herk- sen te Twijzel. Aangenomen. Naar Rezenburg: L. J. Allaard, cand. te Delft. Bedankt. Voor Oostkapelle, Andel, Nederhorst den Berg, Haastrecht en Schip luiden: L. J. Allaard, cand. te Delft; voor Giessen-Oudekerk en Giessen-Nieuwkerk: F. H. van Loon te Bergum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Lutten en De Krim: H. Velema te Kampen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Moercapelle~R. Kok te Aagtekcrke 'en H. A. Minderman te Dirksland. Verarmde predikanten. De actie van den bekenden Groninger predikant Ds. J. J. Knap om zijn ambt- genooten in Brunswijk (Duitschland), die bittere armoede leden, te helpen, is rijk gezegend. Hij vroeg f 2000 om 14 van de allerbehoeftigste predikantsgezinnen van den ondergang door honger en naaktheid te redden, hij kreegf 10.000 en tal van kisten met goederen en levensmidde len. Zelfs zijn 83-jarige moeder hielp dage lijks met het schikken van de ingekomen schenkingen. Ds. Knap is naar Brunswijk geweest en heeft daar aan 18 predikantsgezinnen af- doenden steun moge bieden voor den gan- schen winter en bovendien nog aan 17 pre dikantsgezinnen die ook hoogst behoevend waren. Er is nog een reservefonds van een paar millioen mark overgebleven. Eigen lijk zijn de 260 predikanten in Brunswijk allen noodlijdend. In een Bamenkomst te Brunswijk met rle allerbehoeftigste predkanten mocht Ds. Knap tot deze broeders spreken. Sommi gen zaten als kinderen te schreien, anderen met het hoofd in handen op tafel. Toen de enveloppen overhandigd werden, wilden de arme broeders Ds. Knap de handen wel kussen, 't Was een ontroerend, niet te beschrijven en nooit te vergeten samen zijn. Kerk en Soc. Leven. Wij knippen uit het verslag van do jongste kerkeraadszitting van de Nea. Herv. Gem. te Amsterdam: Voorstel om met het oog op de groote werkloosheid in de grafische bedrijven geen drukwerk meer in het buitenland te laten vervaardigen, doch dit uitsluitend op te dragen aan Nederlandschc firma's. Dit voorstel staat in verband met het la ten drukken van het Kerkeraadsboekje in Duitschland. In de discussie wordt door de voorstan ders betoogd, dat de kerk zich eenige fi- nancieele offers moet getroosten ter wille van de belangen der drukkers. Daartegen over wordt met ernst gewezen op de scha delijke gevolgen van bonden en trusten. Hot publiek staat vrijwel machteloos te genover de aangesloten patroons, die zich verbinden voor hooge minima te werken. Deze bonden hebben het aan zich zeiven te wijten, dat Nedcrlandsche firma's zich in grooten getale naar het buitenland heb ben gewend. De commissie, die verplicht is de gelden der kerk zuinig te beheeren, gevoelde zich bezwaard, toen ze kennis nam van de hooge prijsopgaven en achtte zich gerechtigd tegenover die eischen front te maken en voor een prijs, die circa 30 lager was, eene offerte uit het buitenland aan te nemen. Niettemin is ze bereid aan de belangen van landgenooten in de eerste plaats te denken, waarmede de voorstellers zich vereenigen. Predikanten en commissariaten „De Heraut" schreef onlangs over de niet-wenschclijkheid dat predikanten hun naam geven aan financieele ondernemin gen, niet alleen omdat dit niet op hun weg ligt, maar ook omdat, wanneer zulk een financieele onderneming misgaat, daardoor aan hun goeden naam afbreuk wordt ge daan, zooals thans weer was gebleken bij het faillissement van de „Amsterdammer".' De hierbij betrokken predikant, merkt het blad nu op, dat hij „De Amsterdam mer" niet als een financieele onderneming heeft beschouwd maar als een evangelisa tiemiddel en dat de post van Commissa ris, hem aangeboden, uitsluitend diendo om toezicht te houden op het geestelijk gehalte van dit blad. „Ongetwijfeld maakt dit onderscheid. Aan de goede bedoeling van dezen predi kant hebben we ook geen oogenblik ge twijfeld. Hem als een zondebok te willen gebruiken voor hetgeen door anderen is misdaan, zou dan ook zeer onbillijk we zen. Maar we meenen onzen raad aan de predikanten om zich liever buiten zulke ondernemingen te houden, onverzwakt te moeten volhouden. De uitgave van een dagblad is geen philantropische onderne ming, vooral niet wanneer daarvoor de spaarpenningen der arme luiden worden gevraagd. En wie als commissaris van zulk een onderneming optreedt, draagt in de oogen van het publielAnede do ver antwoordelijkheid, wanneer achteraf blijkt dat op onverantwoordelijke wijze met de gelden is omgesprongen." Rijksuitgaven voor de opleiding. In „De Sch. m. d. B." schrijft do redac teur E(mous): In 1919 bedroegen de Rijksuitgaven ge middeld voor een kweekeling(c), die de on derwij zersac.te verkreeg: van een Rijks kweekschool f 5805; van een Gemeentel, kwsch. f 1542; van een Protestantsche kw.- sch. f 1745; van een R. Kath. kwsch. f 2524; van een Rijksnormaalles f 2032; van een Bijzondere normaalles f 646. Voor de vergelijking der opleidingskos- ten aan eene Rijks- of Gemeentelijke kweekschool kunnen de gegeven cijfers niet dienen, daar de gepieenten evenals de bijzondere kweekscholen Rijksbijdragen ontvangen, waardoor net alle kosten ge dekt worden. Voorts blijkt er een groot verschil te bestaan tusschen de gemiddelde Rijksbij dragen aan Protestantsche en die aan R.- Katholieke kweekscholen. Dat kan ten deele verklaard worden uit het verschil tusschen de gemiddelde aantallen kweeke- lingen. De 19 Christelijke kweekscholen telden gemiddeld 58 leerlingen, de 39 R.-Katho- lieke kweekscholen gemiddeld 53 leerlin gen. Bij elk dezer groepen treffen we minia tuur-inrichtingen aan. Eeno Chr. kweek school staat genoteerd voor 24, een R.-Ka- tholieke voor 25 leerlingen. In ééne gemeente treffen we, naast eene R.-K. kweekschool voor jongens, twee voor meisjes aan, deze laatste onderscheidenlijk 57 en 59 leerlingen tellende. In eene andere gemeente zijn eveneens twee R.-Kath. kweekscholen voor meisjes, met resp. 74 en 42 leerlingen. In een derde weer twee R.-K. kweek scholen voor jongens met 47 en 42 leerlin gen. In een vierde behalve een kweekschool voor jongens weer twee voor meisjes met 59 en 43 leerlingen. Op dit opleidingsterrein valt nog heel wat te bezuinigen. De Rijkskweekscholen hebben klassen van 24 leerlingen. Is het dan geen krachts- en geldverspil ling een staf van leeraren voor 24 of 25 kweekelingen, over vier klassen verdeeld, aan te houden, vraagt hij terecht. Uit de Omaevinq. HAZERSW0UDE. Afscheid Ds. Ch. P. v. d. Vliet. Zondagavond was voor de Geref. Kerk alhier een gewichtige ure aangebroken. Ds. v. d. Vliet zou n.l. afscheid nemen van zijn gemeente, welke hij 3 jaren als Herder en Lecraar heeft mogen dienen. Te half zeven nam in het stampvolle kerkgebouw do Godsdienstoefening «e® aanvang met het zingen van Psalm 89:7 Na het uitspreken van het votum werd behalve de 12 artikelen dee Geloofs gele zen: 1 Cor. 2:1—7, waarna Zijneerw. de gemeente aldus toesprak: Geliefde broeders en zusters! In geheel het leven is een gaan naar het einde. In dat toeken staat ons geheele bestaan. Dat gevoelen we als we soms geliefde oogen zien breken, en do doodsklok hoo- ren luiden, of, op den laatsten dag des jaars. Maar ook bij het neerleggen van geliefd werk. Dat dringt ook tot ons door als we af scheid nomen. Nog eenmaal zal ik voor ti het Woord bedienen, en dan zal ik den kansel niet meer betreden. Zoo is ons leven- Bergen op- en afwaarts- Ook elders heen, waar de Heero roept, tot we ein delijk aanlanden, in het land van de eeuwige rust, waar geen scheiding zal zijn, maar enkel volle vreugd en volle zegen. Ik ga nu het WooTd bedienen, zooals Ik het 3 jaar gedaan heb. Niet bijzonder mooi, interessant, of misschien pikant, maar net zoe mooi als het Woord Gods is, wat ik voor.u heb mogen openen. Zoo mooi als het Woord is, waar het schit tert als kristal wanneer het tegen het licht wordt gehouden. Er i6 niet mooier, er is niet schooner. Wie mij gehoord heeft, weet, dat do u voorgelezen tekst voor mij geen nietszeg gende» term was, en dat ik u niet poogde bezig te houden met een interessant, be toog, en dan ook neg iets van Christus, maar dat ik licht heb trachten op te van gen in overpeinzing en gebed, en dat cot u uitgedragen heb, om daarin weer te ge ven. de heerlijkheid van Christus. ZijnEerw. leest daarop Rom. 16:25 27, en spreekt dan van: 1. Den alleen-wijzen God zij de eer, want hij is machtig in Christus. 2. Den alleen-wijzen God zij de eer, voor Zijn volle openbaring in Christus. 3. Den all een-wijzen God zij de eer, voor de zuivere prediking van den Chris tus. Na liet zingen van Psalm 68:8 en 16, wijst 6pr. er op dat de Apostel zijn brief eindigt met een „Gode alleen de eer". Zoo moet het ook hier zijn, want voor alles 6taat vast, dat al ons doen en laten met zonde ie bevlekt- God zij de eer. Er ligt iets aangrij pend luietervols in dat woord van den apostel Paulus. Deze woorden vormen bijna een liturgie op zich zelf. Ze zijn een practieche zielsvorklanking, waarin zit het Gereformeerde levensbeginsel: allo eer aan God. Dat is het hoogste en het diepste. Hij nu, is machtig u te bevesti gen. Dat gold ook van de gemeente te Rope. God is machtig te stutten «n te steunen. Wij zijn zoo genegd te vallen, en iedere dag brengt zondelevcn mode. Hoe nauwer we leven met God, hoe schreiender de zonde zich doet gevoelen. En dan dat woord vol kracht in ons ver zwakte leven: God is machtig. Heerlijk ie dat Evangelie, ook bij dit afscheid. Gij gaat een moeilijke periode'tege moet. Een vacature is nooit mooi. en vooral uw kerkeraad heeft uw gebed ten zeerste noodig, want: God is machtig u te beves tigen. God zal u bevestigen! Objectief ie dit Evangelie in de eerste plaats- Het is hot licht, dat heeawijst naar den Heiland, naar Zijn Woord en sacrament at8 het kermt van het folterkmis: „Mijn God. mün God. waarom hebt Gij mij ver laten." O, m^t uw gansch© leven, met uw smart, komt bij Jezus. Daar i6 plaats hij het kruis. Brengt uw leed. en stort uw hart uit# aan den voet van het lcruis. Oude en jonge men sch en die uw leven en toekomst hebt verdwaasd, Jezus roept u, daar is plaat6. Keerïiike zaak, om het zoo te hooren, maar ook om het zoo te "prediken. Paulus gaat nog even dieper en wijst op een verborgenheid tn het Evangelie, welke eeuwenlang niet is aan het licht ge treden. Dat mysterie is in 't kort: Chris tus is voor alle volken, voor de geheele wereld. Niet voor a'le menschen, maar voor do wereld- Dit iede universeel© be- teekenis van dit Evangelie. De Christenen onder het oude verbond verstonden dit niet, maar voor ons gaat deze openbaring op, evenals de zon, wan neer zij zich boven de horizont verheft, Zoo heb ik. zegt Spr., Christus voor u gepredikt, voor uw gezin, voor uw maat schappelijke en politieke leven. Zoo heb ik u dit Evangelie gebracht. Met Christus naar de kern, naar het dieptepunt. Go- meente van Hazerswoude, zoo doe ik het nog. God zoekt het centrum van uw hart. 0, een Christus buiten uw innerlijke le ven, om met hem te pronken, of desnoods een paar tranen over hem te schreden, dat is niets. Ge moet het leven met Christus diep in uw ziel hebben gekend. Dit i6 de verborgenheid, dat Christus u zoekt in het centrum van uw hart, van uw leven. Het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden. Paulus brengt de verborgenheid in verband met de pro fetische schriften. Juist door deze ge schriften, verstaan wij de volle heerlijke beteekenis van de volle openbaring in Christus. Dit is oen droeve ure, doch zullen we weenon? Neen, we zullen ons verblijden in Jezus Christus. De gezant treedt hier terug en buigt zich in het stof voor den groot en Meester. Gemeente van Christus, brandt van liefde voor Christus Die u van zonde verloste. Welk een toekomst, welk een heerlijk leven. Het is alsof dö wolkenhemel vaneen scheurt, of we inzien in de verborgenheid Gods, of Hij ons wenkt om te strijden en te loven. Na het zingen van Ps- 97:8: „Geeft dam eeuwig eer", enz. wees spr. op de ge hoorzaamheid des geloofs in zijn roeping uitkomende. We spelen maar geen kerkje, of prediken het Woord naar mensehelijke willekeur, maar als wij zwegen, zouden zelfs de steenen spreken, zou de historie spreken, zouden de boeken spreken. Ge moet u geven: voor Zonding en Evande- lieatie, dat is naar het bevel de6 Hee- ren. Ook het werk dat ik voor u en de jeugd deed. geschiedde op hoog bevel van Christus, tot gehoorzaamheid dés ge loofs. Hot doel van. de prediking is te doen gehoorzamen, als Hij roept. Dit is eerst het echte gelooven. Ons ge lóóf heeft zich te openbaren in het. geloof van Jezus Christus. Ik moest u roepen, in gehoorzaamheid aan Christus. Over de vrucht zal ik thans niet spreken, want dan komt de menech er bij, en dat mag niet. Hom, den alleen-wijzen God zij de eer, ook voor de prediking van dit Woord Ik leg thans de herdersstaf neer, en ik wil dat gij op deze woorden allen amen zegt. Ik wil hot ook zeggen, en hoop dat God het, ook zegt. Ik kan echter van deze plaats niet gaan zonder eenige woorden van afscheid. Allereerst het hoofd der burgerlijke ge meente, de heer van der Meulen, u dank ik voor de prettige samenwerking, vooral op het terrein der weldadigheid. Onze ver houding was nooit anders, dan zeer aan genaam. Heb dank voor uw tegemoetko ming, uw goede zorgen, en uw gastvrij heid. God zegene u en uw gezin, en zij u nabij ook in dagen van tegenspoed. God krone uw arbeid dermate, dat gij er Zijn Vaderlijke leiding in moogt ondervinden. Gode zij dank, gij heft nog de Anti-Revo lutionaire banier op tegon de revolutie. God sterke uw hand daartoe. Vaarwel. Ook de kerken van de Classie Leiden (vertegenwoordigd door Ds. Haspers), u dank ik voor uw vriendschap. God zegene u, ook waar gij zoekt naar een lecraar. Ik dank u voor uw tegenwoordigheid, en moge Christus met Zijn Goddelijk Licht rijkelijk in v. wonen. School en kerk behooren nauw bijeen. Dat heb ik hier altid ondervonden. Ook wat het hoofd der school m.d. bijbel be treft, was het geen verborgoniheid, dat onze zielen elkander vonden- Heb dank voor uw edele liefde en onverdeelde vriendschap, voorzoover ik die kan uit spreken. Ook aan het personeel der school mijn har tel ijken dank voor het onderwijs aan mijn kindoren gegeven, in Jezus Christus. God zij met uw Chr- School. Ik mag niet voorbijgaan, dat ik voor uw dorp nog iets meer ben geweest, dan pred. der Geref. Kerk. Ock allen die mij op ander terrein vriendschap hebben ge toond, mijn dank. en een hartelijk vaar wel. Jeugd der ^ojneeate, behalve de ver maning tot ujn,<rcn morgendienst ge richt., wees öbk in alles Gode bevolen, mogen uw Jongelings-, Knapen- en Meis- jesvereenigingcm groeien en bloeien- De toekomst is voor u niet rooskleurig, maar vergeet de gehoorzaamheid des geloofs nice. En nu do kerkeraad. Ja. dat is waf. In besloten kring hebben wj recd-s afscheid genomen, cn elkander toegesproken. Brs dank voor uw liefde, samenwerking en trouw. Er zijn onder u. die ik noo t zal vergeten. God bekrone uw pogingen om deze vacature te vervullen. God in de-v he mel, Hij zegene u- Gemeente des Hoeren, u bewaard- ik voor het laatet. Met velen van u heb ik veel beleefd. Veel heb ik van u geloord, vooral mot betrekking tot het prediken van don Christus. Ook namens rnijn gezin dank ik u voor uw liefde. God vergeve u hef zondige, en mij ook. Ik verwissel het cultuur-armere dorp, met de cultuur-rij kere 6tad. Dat is iets naar mijn hart. Doch ik zie er ook tegen, op, daarom: bidt voor mij! Ik gedenk ook de ontslapenen onder u in den Heer© Jezus Christus, die ik liefhad. En nu, weg met hef zich aan ons opdringend gevoel, weg met die din gen van ons- Daar-zrn banden in Chris tus. en die blijven. Vaarwel! Ouderling dr. de Bruijn sprak den scheidende leeranr toe namens de kerke rend en gemeente. Het is thane de aatste ure, dat gii na oen rijk gezegenden arbeid in ons midden vertoeft. Wij danken u voor wat gij voor de gemeente hebt gedaan in vele opzich ten. Uw woord was- altijd Jezus Christus en dien gekruisigd. Gij wist steeds do rijke beteekenis van het verbond Iroost- ri;k te ontvouwen, maar wist anderzijds ook te bestraffen. Het hartelijk dank voor uw predicatie in dezen morgen aan uw "catechisanten gewijd, waaruit uw liefde tot. de jeugd blijkt. Spr. beval daarop den kerkeraad in de voorbidding der gemeente aa.n, en ver zocht haar te zingen Ps. 121:4. Als afgevaardigde van de Gcrcf. Ker ken in de Classis Leiden snrak Ds. Has pers van Koudekerk, don leeraar toe. en dankte hem voor den arbeid in de classis verricht. Ook r.amens do kerk van Koude kerk dankte Spr. voor de verleende hulp. Uw woord, aldus Spr., werd sterile met graagte ontvangen, wat voor een groot deel te danken wras aan den oigenaardi- •gen vorm waarin gij het wist te pieten. Doch boven alles stemmen wij in me:- het Soli Deo Gloria. U wacht waarscbiinliik een moeilijken arbeid, maar hot is Tsrels God, Die krachten geeft. Hit u en uw gezin- Namens de Geref. Kerkvan Bos. koop 6prak ouderling Boor don lee raar zeer hartelijk toe, en dankte voor do bereidwilligheid waarmede hij de Kerk van Boskoop heeft ter zijde gcs'acn. waar dit noodig was. Diep getroffen dank'e Ds. v. d. Vitet ten slotte voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Ik ben mij, aldus Ziina Eerw-, ten zeerste bewust een schat, in een aaiden vat. te dragen. Maar bji Chris tus ie kracht, te vinden. En nu, gemeente, hartelijk danlc, God zegeno u. Laten we ten 6lotte als echte Gereformeerden eindi gen met: „Gode de eer te geven" in het zin-gen van Psa1m 72:11: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen". Nadat de gemeente hieraan had voldaan zong zij haar leeraar, de zegenbede uit Psalm -134. KATWIJK. Afscheid Ds. G. Bolkcstein. Reed6 te half 5 6tond een groote me nigte volks in de Voorstraat om, wanneer te 5 uur de deuren zouden geopend wor den, het. kerkgebouw binnen te slroomen. Reeds te half 6 is geen plaatsje onbezet cn als te 6 uur de gods-dienst oefening aanvangt zijn een 3 a 4000 personen aan wezig om afscheid van hun grii'-fd.eu lee raar te nemen. Terwijl het orgel met machtige aceoor den P6- 65: 2 inzet, betreedt Ds. Bolke- etem den kansel- Gelezen wordt, iu het kappitel der vertroosting Jesaja 40:18: „Troost, troost mijn volle" en na het ge bed vangt de scheidende «predik r zjjR af scheidswoord aan. Spr. 'begon met een memorandum van al wat hij gedurende de 7)4 jaar dio hij hier heeft gestaan heeft ondervonden. De i gedachten vermenigvuldigen zich, als Spr. i aan de genoten liefde denkt en dan ge voelt dat de banden die zijn gelegd moe ten worden „gevierd" niet gebroken, want Gods Woord zal de band b 1 ij- ven. Het scheiden van een gemeente is voor den prediker een gcrichtsure en daarom diop ernstig. Daarom ock koos Spr. als zijn tekst' Jesaja 21:10, en aan de hand hiervan wilde hij de prediker voorstellen als dorscheren als b o- 4 e. Jesaja noemt zijn volk „zijne dor- sching" of zijn doiGchweik en inderdaad deze profeet heeft dikwijls met harde on afwendbare slagen Israël op den dorsch- vloer van zijn Woord gebracht. Deze sla gen waren noodig om het goudgele graan de vruchten der bekooring uit. het kaf van de zonden te bevrijden. Ook ik, aldus Spr-, ben menigmaal op getreden als dorscher en heb u gezegd, dat als. wat zoo menigmaal geschied is, zware rampen u troffen, dat dan God© slagen waren. Zich te melen met. een reu zengestalte als Jesaja ware dwaasheid; tooh is er overeenkomst, want. ook ik heb u do zonden bij namen genoemd, do zen den zooals die in Katwijk veelvuldig voorkomen als de overtreding van het (o Gebod, do zonde van de uitspatting m tij den van overvloed, de lastering van Gods naam op straat; do leugen on hot. bedrog in handel en wandel, do brooddronken heid der jeugd. Het was dikwijls voor eigen gemoed zwaar, dat dorsehen. maar ik kon m mocht niet anders dan als dorscher op re den en God heeft rijk gezegend, want cr juichen er nu reeds voor Zijn troon en er zitten er in de kerk, die mede door mijn zwakken arbeid in dienst van don groeien landman tot bekeering: #W ,JC* 6aja spreekt echter ook van. in w n^ (:Qr" selling en daaruit spreekt ook zi.m licide. Zoo gaat het ook Spreker, en nu do ban den gaan rekken gaan ze 't meest trek ken- Ze zijn echter onverbreekbaar. In het tweede gedeelte behandel, u* Spr. zijn werk al» bede en hoe epn bode eerst moet ontvangen v o e hij kan

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2