[JWIlIiiiS! MANTELS A WH LSI hém 114 F I f 9.75 Uit de Omgeving. Aan het einde der week. Een week van onrust en spanning yeor achter ons. Dit geldt inzonderheid van het z.g. „nabije Oosten", maar juist omdat dit Oosten zoo nabij ia, beteekent de crisis die daar wordt doorgemaakt ook een cri- eia voor geheel Europa. De geallieerden hadden na den oorlog de stukken, zoo mooi verdeeld. Oostenrijk was als zelfstandige staat vernietigd, Hongarije was gekortwiekt en met lam heid geslagen, het vroegere Servië werd «venals Griekenland versterkt en ver groot en de Turk, nu ja, die werd nog in, Europa geduld, maar dan ontdaan van allo macht en invloed. Maar toen is plotseling Turkije wak ker geworden. Niet het officieele Turkije, dat zijn vertegenwoordigers in Europa had, maar het Aziatische Turkije, waarin ook veel meer dan in Constantinopel de .Turksche ziel klopt, en het is na eerst de Grieken uit Klein-Azië te hebben wegge vaagd naar Europa overgestoken om ook daar de vroegere macht te herstellen en den ouden invloed te herwinnen. En dat is volkomen gelukt. Lloyd George wilde den Turk met kracht weerstaan, maar zijn opvolger ge- ivoelde meer voor het Fransche stand punt- Zoo is men gaan onderhandelen, Het scheen alles zoo mooi- Kneedbaar als was, waren de Turken, maar plotseling hebben ze zich thans in, hunne .ware gedaante vertoond. Ze be dankten er voor nog langer onder cura- teele te staan. Nu is Europa in last. Temeer omdat men niet alleen met de Turken, maar ook met de Russen zal moeten rekenen en omdat ook de andere Balkan-Staten een woord zullen willen meespreken in de Conferentie die binnen kort te Lausanne zal gehouden worden. In Italiö hebben de Fascisten thans het roer in handen, en naar het schijnt houden ze het stevig vast ook. Hun eerste optreden maakt in vergelij king met vorige regeeringen geen on-gun- stigen indruk. Er spreekt tenminste kracht uit en een vaste wil en da t is van bete©- kenis in dezen tijd. Een onaangenamen indruk maakt de houding van den Koning, die zich als een gehoorzame dienaar laat gébruiken. In Engeland en Amerika zijn het de verkiezingen de de aandacht trek ken en in Duitschland houdt men zich bezig met de vraag of het aan de Commissie van Herstel gelukken zal, wer kelijk herstel te brengen. Er wordt druk geconfereerd, maar of men resultaten van beteekenis zal weten te bereiken, zal nader moeten blijken. Op dit ©ogenblik is de toekomst nog donker. Nederland kwam in gespraak de laat ste dagen, door het huwelijk van den ex- keizer. Een eigenaardig verschijnsel was dat. Juist bladen als de Telegraaf, die zoo gaarne den vroegeren vorst als een gevaar voor ons land voorstellen en die het op hoogen toon afkeuren, wanneer hij ook maar in eenig opzicht naar buiten optreedt, hebben het hem kwalijk geno men, dat hij zijn huwelijk als een zuivere particuliere aangelegenheid beschouwd wilde zien. In Doorn is thans weer de rust terug gekeerd. Voor een deel is de belangstelling ver plaatst naar de Tweede Kamer, die zich1 thans met de algemeens beschouwingen over de Staats-Begrooting bezig houdt. Ale politieke kopstukken kwamen in het vuur. Het debat was evenwel flauw en mat. De belangstelling leefde pas op toen de Tcchtsche leiders in het vuur kwamen. Kwam dat, omdat zij het zijn, die in de zen tijd, toch nog iets aan ons volk heb ben te zeggen? Ds. Gispen over humor. Wijlen „de oude Gispen" ieder weet dat men dezen de zeer geliefde Ds. W. H. Gispen Sr. bedoeld ie was een man van teero Godsvrucht, die tevens door *iin geestige en schalksche opmerkingen vaak een „Taken zet" kon doen en dan blijk gaf van zijn scherpen kijk op het le ven en van zijn vlug en nauwkeurig ka- rakteriseeren. Maar «hij gevoelde ook, dat humor op bestelling, gefabriceerde gees tigheid niet de ware is en eigenlijk slechts djdole flauwiteit etaleert. Daarom schreef hij eens '15 Aug. 1884) in de „Bazuin" aan zijn „vriend te Jeruzalem" de volgen de ironische ontboezeming: „Er is op 't oogenblik in Nederland een mooie betrekking open- Voor een Chrietelijk-Humoristisch blaadje wordt 'gevraagd een Redacteur, die het zoo wet te redigeeren, dat het overal bespro ken wordt. Naast de godgeleerden zijn de humoristen toch het talrijkst onder de men6cben vertegenwoordigd- Godgeleer den zijn allen, humoristen zijn velen. Wie is op zijn beurt wel niet eens grap pig; en wie grappig is, is immers humo ristisch? Als iemand oen humoristische ader in zijn wezen heeft en daarbij een Christen hoopt te zijn, draggt hij een Ezau en een Jacob bij zich op. De Jakob in hem vreest het woord: van ieder ijdel woord, dat de mensch gesproken zal heb ban, zal hij rekenschap moeten geven; ijdelheid en zot geklap betamen niet, maar veel meer dankzegging. En de Ezau zegt hem onophoudelijk toe: zie nu een6 hoe gek dit en dat is; lach er om en laat anderen met ,u lachen. Maar wat man leeft er. die week aan week een blad kan vullen, waarin lachend de waarheid gezegd wordt, zonder flauw oi profaan te worden? Ik voor mij beklaag in mijn hart den man, die een Christelijk-humoristisch blaadje moet redigeeren, dat overal be sproken wordt. Want wdarlijk Christelijk te zijn is de ernstigste zaah van do wereld. Humor is Reclame-Week I EES - Teneinde U reeds thans in de gelegenheid te stellen uit onze buitengewone groote sorteering jfüf zeer voordeelig te kunnen koopen, zijn wij besloten, gedurende één week zeer bijzon dere aanbiedingen fe doen. Fantasie Mantels Serie I f 6.75 Serie II f 12.75 Serie III f 18.75 enz. Kindermantels Serie I in Eng. stoffen f 4.75 li in Veieur de Laine 6.75 III in Velour de Laine en Ratiné f8.75 enz. Laken Mantels Serie I II met in "I f 12.75 bont 19.75 f24.75 enz. Pluche Mantels Serie Serie Serie f 16.75 f 19.75 f29.75 enz. VelourdeLaineMantels Serie Serie Serie f 16.75 f22.75 f29.75 enz. Ratiné Mantels. Serie I f 14.75 Serie II zuiver wol 22.75 Serie III f29.75 enz. Zie in onze étalage een buitengewone RECLAME MANTEL in zeer zware Winterstof met im. Bont- garneering op Kraag en Manchetten voor slechts BS WW LÉiüiLo.deDonkersteeg 1 iets bloots menschelijks, zuiver humoris tisch, maar met het Christelijke in strijd. Nu zou ik niet gaarne de-stelling voor mijn rekening nemen, dat, een Christen niet luimig iets mag zeggen, of schrijven. Do humor komt even onwillekeurig in den geest op ate water, dat opwelt uit een bron. En daarom acht ik het een zwaar lot, genoodzaakt te worden iets te zeg gen, dat voldoet aan do eisohen van den humor. Komt het vanzelf, dan ie het goed en oorbaar- Maar als iemand sidderen moet bij de gedachte: straks komt de jongen om oopie, of: nog een uur en dan moet de copie op de poet zijn, en dat week aan week. waarlijk, mijn vriend, neem mij niet kwalijk, als ik uw medelijden en dat van alle weidenkenden inroep voor zulke Christelijke humormakers." 'ALKEMADE. Overleden: Clasina Turk, wed. Th. van Zanten 40 j., Eva Turk, wd. P. de Koning 78 j. Gehuwd Henricus Johannes Bak ker jm., 25 j. en Engelina Maria van Rui ten, jd., 20 j. Cornelia van der Meer jm., 26 j. en Cornelia Hoogkamer jd. 26 j. HAZERSWOUDE. De Raad gezer Gemeente zal a.6. Dinsdag des voormiddage te 10 uur vergaderen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Jaarwedderegeling Gemeente-Ont vanger. 3. Verpachting tol aan de Gemeene- weg. 4. Verhuring voormalig tolhuis. 5. Suppletoir Kohier hondenbelasting dienst 1922. 6. Uitloting van 14 aandeelen van de geldleening aanvankelijk groot, f 47.000. 7. Wijziging begrooting dienst 1922. 8. Rondvraag. NIEUW-VENNEP. De Weleer w. Heer Ds. J. G. Lekkerkerker, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Bennobroek aangeno men. NOORDWIJK. De heer J. O. M. van der Werf alhier is geslaagd voor het examen aardrijkskunde M. O. OUDE-WETERING. Ongeval. Door overbelasting schoof Woensdagavond de bovenlast van een met hout beladen vaartuig de Wetering in. Door de duisternis dreven vele palen weg, zoodat het nogal heel wat moeite kostte do planken weder op te halen. Een leelijke vergissing. Gistermiddag werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit de wonjng van de Wed.. D. J. al hier een bedrag van f 3400 was ont vreemd. Als vermoedelijke daderes werd opgegeven een vrouw, die met galante rieën langs de huizen ventte. Het gelukte de politie haar op te sporen. Zij werd in verhoor genomen. Tijdens het verhoor be reikte de politie een telefoontje, dat het vermiste bedrag ten woonhuize van de weduwe was teruggevonden. Men kan zich de onaangename positie van de vrouw le vendig indenken. RIJP WETERING. Baldadigheid. Woensdagavond had den eenige jongelui de aardigheid bij den wagenmaker O., alhier, eenige bij hem ter reparatie aanwezige wagens te vernie len. Zij werden echter op heeterdaad be trapt door den veldwachter J. H. alhier. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. RIJNSBURG. Op Vr ij dagavond a-s. half acht zal Pro Rege alhier een openbare vergadering houden in de Chr. Ger. Kerk alhier. Als spreker hoopt op te treden Ds. T. J. Hagen van Delft. In de Herv. Kerk, bij de dankzegging voor het gewas, werd f 10 gecollecteerd voor de armen en f10. voor do Kerk. Woensdagavond a.s. zal de herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. de Haan en A. Philipsen, voor lid van het Kiescollege van de Herv. Kerk. Bij den heer Ariule alhier werd hedenavond weder vleeschveiling ge" houden. Er was veel belangstelling, ter wijl het vleeech grif koopers vond. De Chr. Nat. Werkman 6- Bond, afd. Rijnsburg, vergadert Donder dagavond a.s. in de nieuwe zaal achter het Weeshuis alhier. Bij de publieke verhuring heden door B. en W. alhier gehouden, werden de drie perccelen tuinland ver huurd als volgt: Perccelen 1 en 2 aan de Kerkstraat, resp. aan de heeren J. de Koning en J. v. d- Eykel, en perceel 3 aan den Oegstgees- terweg aan den Heer R. W- v. d. Burg. Op welke wijze tegen woordig al niet getracht wordt wild te bemachtigen, bleek den rijksveldwachters te Rijnsburg en te Noorwijk, bij hun nachtelijke surveillance in een polder al hier, Zij ontdekten alhier een auto met 4 personen, die met een schijnwerper een jachtveld belichtten, terwijl af en toe ook schoten werden waargenomen. De auto en de inzittenden werden aan gehouden en een op hen bevonden ge weer in beslag genomen. Leidsche Penkrassen. Amice- Het is aan allerlei vergaderingen merk baar dat we zoo langzamerhand weer de verkiezingen naderen- De voorbereidingen voor de Statenver kiezing zijn reeds begonnen on het zal niet lang meer duren of we zullen ons ook met de raadsverkiezing hebben bezig te houden- Er te dus weer werk aan den politie- ken winkel, ik zou haast zeggen meer nog dan andere. De zaak is toch, dat we bij de laatste verkiezingen een belangrijk aantal stem men hebben verloren, vooral als we een vergelijking maken met de raadsverkie zing in 1920. Gaam we vergelijken met de vorige Statenverkiezing, dan staan we er ongetwijfeld, gunstiger voor, maar we zullen toch verstandig doen er mee te re kenen dat we groote kans hebben een van onze zetels in dit district te verspe len. Nu zijn er onder ons die zich daarover niet ernstig bezorgd maken. Ze kunnen niet ontkennen dat Leiden het er tame lijk slecht afbracht, maar zoo redeneeren ze, met name in Rotterdam was de uit- elag boven alle verwachtingen en zoo weegt het een mooi tegen het ander op. Dat is echter een wonderlijke rekening amice. Immers, op die manier baat het al heel weinig, dat men in andere plaatsen hard en met suooes werkt. We behoeven' de. zaken niet donkerder in te zien dan ze zijn, maar the'dunkt, het zou toch verstandig zijn indien al onze Kiesveroeni gingfem en ai 1de aangesloten leden zich ernstig voornamen om zoo mogelijk de onlangs geleden verliezen te heretellen. Er zijn dunkt me, moedgevende ver schijnselen. De actie is van de zijde der Kies veneeni gin gen tijdig ingezet, zoodat er alle gelegenheid is aan de samenstel ling van de candidatenlijsten volle zorg te besteden- Dat is een punt van groote beteekenis. Als we eenmaal een goede candidatenlijst hebben, dan zijn we al heel wat gevorderd. En dan komt de propaganda. Go hebt zeker ook gelezen m'n waarde, dat we ons mogen verheugen in een Centrale van A. R. propagandaclubs, welke orga nisatie haar werk reeds is begonnen en, naar ik vernam, Donderdagavond een zéér leerzame vergadering hield. Ik ben 't, geheel met. u eens als ge op merkt dat we dergelijke zaken met de noodige nuchterheid moeten beschouwen, 't Zit hem per elot van rekening niet, in het groot aantal vergaderingen, maar in ;de rustige bewerking en voorlichting van de kiezers. Wanneer ik echter een ander wil voor lichten, dan dien ik zelf den weg te ken nen én een lampje bij de hand te hebben. En dat is 't mooie van onze propaganda clubs. die uitmuntend werk kunnen doen om propagandisten te kweeken, om ken nis bij te brengen en de liefde voor do beginselen te doen ontbranden, opdat ze ook zelf voor die beginselen in vuur kun nen geraken. Ik hoop dan ook, dat "het onzen clubs in den komenden winter aan belangstel ling niet zal ontbreken, maar dat steeds -meerderen hun tijd en krachten aan deze nuttige en noodige organisaties zullen schenken. Onze Kiesverenigingen hebben vooral in een winter als deze zoo weinig gelegen heid om do beginselen te bespreken. Er is toch - allerlei arbeid van praci ischen aard. Denk 6lechts aan de eandidaatstellin- gen eerst voor do Provinciale Staten on dan voor den Gemeenteraad. Dat is een lastig en tijdroovend worlc, vooreerst omdat het waarlijk niet gemak kelijk is altijd de geschikte personen te vinden en dan omdat er altiid met aller lei persoonlijke gevoeligheden gerekend "moet worden. Ik zou dat wiet zeggen ah het een specifiek, anti-revolutionair ver schijnsel was, maar het is iets wat wa zoo ongeveer bij alle pari i jen vinden. Als regel zijn er veel meer liefhebbers, dan er candidaten' gesteld kunnen worden. Tot op zekere hoogte is dat een geluk kig verschijnsel. Een bewijs dat er toch' nog wel belangstelling is voor de publie ke zaak en dat er nog mannen en vrou wen zijn die gaarne hun tijd en krachten ten nutte van het algemeen welzün be schikbaar etellen. Aan den anderen kant is 't. echter, naar 't mij voorkomt een bewijs, dat men het belang en de beteekenis van de zaak toch wel een^ weinig onderschat. Dat is een zaak waarmee vooral onze 'Kiesvoreenigingen straks rekening zullen moeten houden. Het is toch geen kleinig heid b.v- een gemeente als Leiden waar lijk te helpen besturen. Daar komt wat voor kijken. Ja, 't is heel gemakkelijk tenminste ate men den tijd heoft zoo nu en dan een raadsvergadering bij te wonen en daar eens over bepaalde onderwerpen het woord te voeren. Maar dat is toch nog wat anders dan de gemeente bestu ren. Ik krijg soms den indruk da'„ er in dit opzicht nogal eens misverstand hcerscht. Wanneer men zoo de verschillende raads- verslagen leest, krijgt men den indruk, dat velen meenen dat B. en W. do ge meente besturen en dat de Raadsleden volksvertegenwoordigers zijn, die vooral tot taak hebben B. en W. te critiseeren. Maar zoo is het toch niet. De R a a d be stuurt do gemeente, behoort het. althans te doen. Niet alleen als een openbare veT-, gadering gehouden wordt, maar vooral ook als er Commissiewerk gedaan moet worden. Daaruit volgt amice, dat de candidaten voor den Raad met zorg gekozen moeten worden. Ik ben het er heelemaal mee eens, als gezegd wordt, dat do Raadsleden liet leven moeten kennen en dat met do ver schillende groeoPn van de bevolking waaruit de gemeente bestaat. Tekening meet worden gehouden. Maar van evenveel beteekenis is, dat we candidaten hebben, die weten hoe en naar welke regelen een gemeente bestuurd wordt, en van wie ook verwacht kan worden, dat zij de vele en ingewikkelde zaken die in dezen tijd de aandacht vra gen althans eenigermate kunnen beoor- deelen- Is dat niet het geval, dan worden B. en W. en tevens de verschillende be drijfsdirecteuren oppermachtig en blijft er van het besturen dor Geme<,u'« door dén R a a d niets over. Tegelijkertijd dat groote .groépo'n: ge gadigden zich om de stembus verdringen zien we, dat tal van eminente mannen, die toch alle capaciteiten voor het bestu ren eener gemeerte bezitten, zich terug trekken. Let maar eens op de groote plaatsen. Dat is, naar het mij voorkomt, ren zaak waaraan we ook weieens aandacht mogen schenken. Ik erken dat het voor velen moeilijk gemaakt wordt, een candidatuur te aan vaarden. Als ik zie hoe vaak en hoe eindeloos lang, althans in de grootere plaatsen, vergaderd wordt, en hoe weinig zakelijk de debatten zijn, dan kan ik er inkomen, dat velen zich' liever terugtrek ken. Lees b.v. eens het verslag van dr laat ste Leidsche Raadsvergadering die tot te nachts half twaalf duurde en waar, naar ik vernam, vooral te avonds eigen lijk de tijd eenvoudig werd volgepraat. 't Vraagstuk van de werkloozenzorg is een zaak van veel belang ongetwijfeld, maar ie het daarom noodig dat de woor- denstraal van een man als den heer v- Stralen eindeloos doorgaat? Waarom niet kort en zakelijk uiteengezet waarom bet gaat? Dit kan hier te gemakkelijker om dat. zooals de heer Bots terecht opmerk te, de neuzen al bij voorbaat geteld wa ren- Hoe dit kwaad nu te koeren? Ik zie maar één oplossing en dat, is deze. dat onzerzijds zoo zakelijk de dingen behan deld worden, dat men er tenslotte respect voor krijgt. De werkloozenzorg zal hier in Leiden tenminste als Ged. St. geen snaak in 't wiel steken voor rekening komen van ©en Steuncomité. Ik voor mij verwacht er niet veel van. Men is aan dezelfde nonnen gebonden als thans, men zal terwille van de zuinigheid misschien van dezelfde controleurs ge bruik moeten maken, men zal evenals nu met den toestand der gemeen te-financiën en met de "gezinsinkomsten moeten reke nen en men zal evengoed als het Burgerl. Armbestuur allerlei menschen ontstem men. Stel dat. de vakorganisaties medezeg genschap krijgen, denkt ge dat de critiek dan verminderen zal? Ik geloof hef niet. De m o g el ij k h e i d bestaat,'. dat hier en daar iemand beter geholpen wordt, dan nu, waartegenover dan weer staat dat? anderen misschien straks terugverlangen naar behandeling door het Armbestuur. Maar daarnaast 6taat. voor mij de zeker heid dat. onze Chr. Vakbeweging van de ze historie de dupe zal worden. En dat zou me spijten. Want, en daarmee eindig ik ditmaal, als een gezonde en sterke Christelijke vakbeweging ooit gewenscht is geweest*; dan zal het zijn in de dagen die we thans tegemoet gaan. Er zou over dit onderwerp zekeT nog wol heel wat te zeggen zijn, maar ik zon dan een beetje buiten mijn boekje gaan. terwijl tevens min briefje al te lang zou woTden. u We zulten ju eerst maar eens afwach ten wa< Ged. Staten hebben te zeggen hoe d^zo zaak verder wordt aan gepakt. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6