SciMinwi „Holland de „LAWSON" Speciaal aanioi lir-Paiiltls Speciaal aanbod lal- n Msclnen GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Vischverkoop. Aan tien Gemeentel ijbcn Visoliwin&el Vaechmarkt 38 (Tel. 3225) is hedenavond verkrijgbaar SCHOL h, 0 140.36 en TONG a 0.65 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 28 October 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge meens kennis dat door hen vergunning is verleend aan J. B. Heijdeman en P. van IJlden en rechtverkrijgenden, tot uitbrei ding van de fabriek van koek-, banket- en suikerwerken in liet perceel Haarlemmer straat No. 274, kad. bekend Sectic H No. 2211. AGENDA. DINSDAG 31 October. Leiden. Openb. Protest vergadering Marktkoop- ïiedenbond One Belang. Graanbenrg. Aan vang 8 uu r VRIJDAG 3 Nov. Leiden. Al gem. Vorg. Letdeche Maatschappij van Welda digheid. Nut «gebouw. Aanvang half vijf. lederen Woensdagavond van lYt8^ uur. Rechtskundig Bureau Chr. Boet. Bond. Steenscbuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Herdingb en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. De apotheek van het Ziekenfonds tot Rulp der Menschheid is steeds geopend, ^och alleen voor leden van dit fonds. »-■* Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag- msrgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Mulder, Watersteeg, Tel. 090. Dr. Poortman, Rapenburg 53. Tel. 148L Dr. Seret, Breestraat 18, Tel. 581. Dr. Timmermans. Breestraat 8, Tel. 303( Dr. Weebera, Hooigracht 31, Tel. 369. Te Oegetgeeet wordt de geneeskundige Zom dagsdieoet van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door Dr. Tim* mormans, IVilkelnünap&rk, Tclof. 390. Fed-or Michailowiteeh Doetojewski werd 30 October 1821 te Moskou géboren en stierf to Petersburg 28 Januari 1881. Ton vorige iare werd in Rusland, ja in cheel Europa in brcedo kringen den hon- •ordsten geboortedag van den schrijver ocrdacht on het is niet onmogelijk, dat Oberman voor zijn spreekbeurt met o?zet 30 October uitkoos. Gedurende korten tijd diendo hij in' het leger: dan nam hij zijn ontslag, om zich eo wijden an literairen arbeid. Het voor naamste work uit zijn eerste periode: .„Arme men6ch,en" vertoont reeds «en der kenmerkende eigenschappen van zijn kunst: do psychologische schildering. „Eenerzijds zegt Prof. Van Wijk io hij „een wreed talent", doordat hij zijn personen door de diepste afgronden van ziclelijden voert, anderzijds vinden wij aan het eind van zoo'n pelgrimage alver- zoenende liefde." Als verdacht van deelneming aan een samenzwering werd hij verbannen naar Siberië en na een leven van omzwerving en ontbering van pl.m. 10 jaren kwam hij door Alexander II bevrijd, te Peterburg terug (1861). Be laatste twintig jaar van zijn-leven •waren gewijd aan voortdurenden inten- eieven arbeid. Onmiddellijk na zijn terug keer verscheen zijn roman: „Vernederden en Gok ronkten", waarin allerlei men- Bchen, die ten ondergaan, zijn geteekend, maar waarin do schrijver tracht aan te toonen, dat in élk van hen de vonk van het betere, nog niet was uitgeblusdht. Zijn indrukken uit hot leven der balling schap zijn vastgelegd in zijn: „Herinne ringen aan hot Doode Huis" Siberië). Van zijn overige geschriften, te veel om op te noemen (en waartoe zou het dienstig zijn?) vermelden we op gezag van Prof. Van Wijk als de belangrijkste van zijn geheele oeuvre: „Misdaad en Straf" (of „Schuld en Boete")„De idioot"; „De Booze Geesten"; „De Jon geling" en zijn laatste, maar zéker niet zijn minste werk: „Do Broeders Karama- zow", waardoor hij „in *t centrum der nationale belangstelling kwam te staan. Toen kwam de groote dag in zijn le ven. 8 Juni 1880 werd te Moskou feest gevierd tor eere van een ander groot man vrit de Russiche literatuur, bij welke ge legenheid Bostojewski een toespraak hield tot het volk. Daar stond hij, de veelal niet begrepen, miskende man en „zijn machtig woord Aogecsterde de menigte zoo. dat. zij bem gevolgd zou zijn, waarheen hij haar ook had willen leiden." Een half ja-ar later stierf hij en na zijn dood verwierf hij mew nog dan tijdens zijn leven de vereermg van zijn volk' en 4sen Europcesche vermaardheid, waardoor ook de tegenstander hem niet onopge merkt, mag voorbijgaan. Als wij hem met een onzer auteurs zonden villen vergelijken, dan komt mis schien Multatuli hem het meest nabij. Maar genoeg. Als wii door hét bovenstaande den schrijver bij onze lozere hebben geïntro duceerd en het gevolg is, dat velen be hoefte zullen gevoelen om de kennisma king a.e. Maandag voort te zetten, dan is ons doel bereikt. BlfêfóEMLAND. Christen- Of ifcicrcn-Vcarocniging. Onder leiding van den heer L. F. Duy- iuaej van Twist heeft deze yereeniging N.V.Leidsche Ijzerhandel Firma J. C. Bernard TISCHURKI m6 - MOHVGSTEEG de eenige Gaskachel, die reukeloos is zonder afvoer. luum Donderdag le Utrecht haar jaarlijksche vergadering gehouden. In het openinge woord herdach die aodrdw aodrod van d woord herdacht de voorzitter de groote eerdiensten van den overleden eere-voor- zitler generaal-majoor Schoch. Kapitein m. J. S. Barbus sprak over: De dienstplichtwet in verband met de en- cadreoring door beroepspersoncel van het leger op voet van oorlog. Do hoofdbestuursleden L. F. Duymaer van Twist en J. G. van Reenen werden herkozen. De oud-secretaris Van Schaik werd benoemd tot cerc-lid. Classificatie der gemeenten. De voorzitter der classïficalie-conrmïs- sio heeft, naar de „Telegr." meldt, aan de leden een brief doen toekomen, waarin hij, hoewel het onderzoek nog niet afge- loopen is, en de opgaven van verschillen de gemeenten nog niet zijn binnengeko men, voorstelt, de gemeente in te deelen in 5 klassen, waarbij do aftrek voor elke lagere klasse telkens een verschil van 5 pet. met de voorgaande bedraagt. Voor de 2e klasse dus een aftrek van 5 pcL, voor de derde It) pet., voor de vierde 45 pet., voor de vijfde 20 pet- De klasse-indeeling zou aldus plaats heb ben. dat tot de eerste klasse behooren Am-terdam, Rotterdam, Den Haag en Hembrug (artillerie-inrichtingen). Tot do tweede klasse: Amersfoort, Arn hem, Bussum, Delft., Dordrecht, Gronin gen, Heerlen, Haarlem, Hilversum, Lei den, Nijmegen, Koog a. d. Zaan, Schiedam, Utrecht en Zaandam. Tot de derde klasse: Almelo. Alkmaar, Apeldoorn, Assen, Assendelft, Baarn, Eer gen (N.-H.) Beverwijk, de Bilt, Deventer, Hengelo, Enschede, Diemen, Bloemendaal, Goude, Eindhoven, Brunssum, Katwijk, Hoorn, Hoensbroék, Hook van Holland, 's-Herlogenbosch. Hiilligersberg, den Hel der, Heemstede, Krommenie, Laren (N.-H.) Leeuwarden, Loosduinen, Maassluis, Middelburg, Nieuwer-Amstel, Naarden, Noordwijk,0 verschic, Vlaardingen, Vlis- singen, Voorburg, Rijswijk, Wageningen, Wassenaar, Weesp, Winschoten, Zutphen, Zeist, Zandvoort, Zwijndrecht, Zwolle, Zaandijk. Wormermeer, Velsen, Tilburg, Sneek, Schoten, Renkum, Rhedcn en Pur- merend. De voornaamste gemeenten van de vier de klasse zouden zijn: Alfen a. d. Rijn, Bo degraven, Aalsmeer. Dokkum, Doelinchem Haaksbergen, Wintesrwijk, Driebergen, Doorn, Doesburg, Coevorden, Delfzijl, Cu- lemborg, B rum-men, Brielle. Boxtel, Ap- pingedam, Bochelt, Bolsward, Bennebroek Barneveld, Boxmeer, Borne, Capelle a. d. IJesel en Sittard. De overige gemeenten zouden dan tot de vijfde klasse behooren. Van links naar rechts. De Gemeenteraad van Schoten bestond tot dusver uit 7 linkse he en 6 rechteche leden. Doordat do S. D. A. P. lijst was uitgeput werd mplaate van Van Ever- wijn, (e. d. a. p.) gekozen, G. A. Antho- nissen (c.-h.), waardoor de Raad van links rechts ie geworden. De Eerste Kamer en bezuiniging. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, zou de Eerste Ka mer tot den minister van financiën het verzoek hebben gericht, de door hem op zijn bogrooting gebrachte uilgaven voor de verbouwing van de tribunes van het vergaderlokaal der Eerste Kamer, waar voor ƒ20.000 is uitgetrokken, van de be grooting terug te nemen, met het oog op de tijdsomstandigheden, die niet toelaten het doen van niet volstrekt noodige uilga ven. De nieuwe gulden. We hebben een nieuwen gulden .En een beteren dan zijn voorganger. Dit wil niet zeggen dat het nieuwe stuk een wonder van muntkunst wezen zou, maar we heb ben alvast gewonnen. De kop van de Ko ningin is veel gelukkiger uitgevallen dan op hei vorige «tuk: grooter van vormen men zie b.v. de ordening van het kapsel vorstelijkér van karakter. Ook is de stand even wat meer achterwaarts hellend, wat beter houding geeft. De mantel, die op den vorigen gulden nog zichtbaar was, werd hier weggelaten; de ruimte, op deze wijze binnen den rand verkregen, kwam aan het opschrift ten goede. Is dus de voorzijde van het stuk minder henepen en gedrongen, ook de achterkant werd verbeterd door het schild mot hel cijfer 1 en den letter G. iets kleiner to nomen. Met den hieuwen gulden, mooier "en duidelijker dan de oude, ie men bij de Neder!andsche Munt op den goeden weg. BUITENLAND. Do verkiezingen in Engeland. Binds Donderdag, zoo wordt uit Londen geseind, staat de politiek der verkiezings- empaagne geheel in het teeken van ge heime of openlijke samenwerking tus schen de nationaaMiberalen van Lloyd George en de volgelingen van Bonar Law, dug de conservatieve partij. Openlijk wordt beweerd, dat voor Lon den een overeenstemming is gesloten om in verkiesdistricten eikaars candidaten te eerbiedigen, zoodat de natioaaal-libéralen de unionisten en de unionisten de mannen va Lloyd George niet zullen bekampen. Een resolutie, welke gisteren door den raad van de Scliotsc-he unionisten-asso ciatie van E din burg werd aangenomen, „dat er niets gedaan moest worden om een mogelijke samenwerking met de nationaal liberalen te bemoeilijken" wijst op oen zelfde gedachtengang in Schotland Ook uit onderscheidene provinciale een tra komen soortgelijke berichten, zoo b.v. uit Dundee, het district van Churchill, Norwich, Norfolk, Cornwall en Breadford. In andere plaasen echter, zooals b.v. Bol ton, hebben de conservatieven besloten te gen den candidaat van de nationaallibe- ralen in te gaan met een eigen man. Voor al in Londen echter schijnt de samen werking tusschen de conservatieven en de r.alionaal-liberalen een feit te zijn, zoo- als reeds in 6 kiesdistricten gebleken is. Deze samenwerking zou hoofdzakelijk geïnspireerd worden door de vrees voor een labouroverwinning. '~~&A Dc vermoedelijke uitslag. Menschen die van dc politieke stemming in den lande nauwkeurig studie maken, ge- looven, dat de conservatieven bij de a.s. verkiezingen niet in staat zullen zijn het tot een zelfstandige meerderheid te bren gen. Volgens de meest optimistische becij feringen zouden zij 300 zetels kunnen be zetten, terwijl de partij van Lloyd George er 100 en dc arbeiderspartij wellicht 450 zal verkrijgen. Zoodoende zouden er 65 mandaten overblijven voor de Asquith- groep en voor de verschillende onafhan- kelijken. Deze becijfering steunt in hoofdzaak op de overweging, dat het vrouwenkiesrecht een verdubbeling van de gewone partij verhouding beteckent, doch het is zeer. twijfelachtig, of men dit zonder meer mag aannemen. Zooals bekend is, heeft de ver kiezing in Newport aangetoond, dat men niet klakkeloos aan een verdubbeling mag geloovcn, doëh dat het vrouwelijke kie zerscorps wel degelijk een eigen en vaak afwijkende houding aan den dag zal log gen. Indien echter de cijfers der partij mannen als boven gegeven juist zijn, zou een soort combinatie tusschen nationaal- liberalen en unionisten onvermijdelijk zijn om aan de regeering kracht bij te zetten. Dc val van den Franc. De Parijscho redacteur van de „Msb." meldt: Bij het begrootmgedebat is de minister van financiën, do Lasteyrie, incidenteel een oogonblik aan het woord geweest. Hij zeide o.m.: Wat men van mij verwacht, ie een mirakel de quadratmir van den cir kel. Men wil geen inflatie, geen nieuwe belastingen, gecin bezuinigingen (mislei dende politiek van uitvluchten!) en ook geen koning-politiek die het, land naar de Tuïne zou voeren. Wat wil men dan? Na in het kort", doch zeer duidelijk den frodhcieelen toestand van het land te heb ben uiteengezet, wees hij op den toestand elders en op het feit, dat sinds 1913 alle budgetten overal uit het evenwicht val len. Hier in Frankrijk zijn twee oorzaken zeer duidelijk aan te wijzen: de nalatig heden in het betalen dei* heretelschuld van Duitsehland en de ontreddering der va luta. Op den dag na de Brueeelsche conferen tie die de beslissende conferentie zal zijn voor den vrede van de wereld, en de toe komst van Europa, zal het gouverne ment voor de kamers komen en na den toestand te hebben uiteengezet de kwestie van vertrouwen stellen. Tenslotte sprak hij zijn vertrouwen uit in het financieel herstel van Frankrijk. Inmiddele speelde zich ter beurze een episode van het valuta-drama af. Dollar en pond sprongen omhoog. Het pond ster ling, dat den dag te voren 62.25 gold, naderde reeds voor bourstiid de 64 en liep zelfs na. middenbeurstiid tot 65.05 op ora als gemiddelden koers (officieele notee- ring) 64.94 to erlangen. Zulks niettegen staande het bekend worden van em gun- stigen bankstaat. Men is dan ook overtuigd met een dub bele manoeuvre te doen to hébben, aan den eenon kant de speculatie en aan den anderen kant een anti-Fransche buiten- landscho campagne, die tegen hot Fran- ache crediet zoekt te agecron. Marcel Hu- tin in do „Echo de Paris" en ook an dere bladen, als de „Gaulois" doen het doorschemeren, weet mede te deelen, dat de regeering zich ernstig met het vraagstuk van do speculatie bezig houdt en dat weldra maatregelen zijn te ver wachten. Verkiezingen in Rusland. De verkiezingen, voor do arbeider era- dien, -boerenraden, dagelijkscbe besturen der gemeenten en districts- en gouverne- ments-raden in Rusland, hebben plaats onder prc-ssie van de communisten. Uit do voorloopige resultaten blijkt dat 'voor do boerenraden echter tal van niet-com- manisten gekozen zijn. In Potrograd zijn gedurende de eerste drie dagen voor de arbeidersraden 412 communisten en 38 partijloozen gekozen. Dc Beierschc regeeringscrisis. Do Voesischo Zeitung meldt uit Mun- chen, dat het thans zeker is, dat minister president graaf Lenchenféld binnenkort zal aftreden. De reden, <3at hij op het oogenblik nog niet afgetreden is, ligt in de moeilijkheid om een plaatsvervanger te vindon. Het aftroden van don minister president is volkomen in overeenstem ming met de wenschen van de Beiersche Volkepartij. Gemeenteraad Hillegom. Vergadering van gistermiddag te 2 uur. Voorzitter de burgomcester. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent, dc vergadering met voorlezing van het gebed. 'd. Do notulen der vorige vergadering, welke ter inzage liggen, worden onveran derd goedgekeurd. ■reestraat 102. 1.25, I.SO, 1.75, 1.95, 2.25, enz., enz. 9.95, 10.95, 11.95. DE BESTE KWALITEITEN. 2. De ingekomen stukken, waarvan een afdruk aan de leden is toegezonden, wor den voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorsebot voor kosten tot instand houding der Bijz. R.-K. School aan de Brouwerslaan. B. en W. adviseren hel gevraagde voor schot van ƒ963 le verstrekken. Aldus be sloten. 4. Complabilitcilébesluit inzake een Model C van een verhooging der begroo ting, n.l. de ontvangsten met 54281.81 Jen de uilgaven met 58272.10J. Dc heer Kla-ver vraagt het woord naar aanleiding van de op de begrooting uitgetrokken post van ƒ3500 voor een slaehlgfcbouwtje en vraagf. of daar de grond bij inbegrepen is. Spr. meende dat de grond ook bij deze post moest worden ingeboekt. Volgens den V o o r z. is dit een kwestie van exploitatie. De grond is on.s eigendom De heer Klaver acht het wenschelijk, dat men voorlaan bij aankoop van derge lijke perceel en meer het verantwoorde lijkheidsgevoel tegenover de. gemeente zal laten, spréken. Hem is n.l. van deskundige zijde medegedeeld dat bedoelde perceel en veel te duur zijn. Het comptabiliteiisfoesluil wordt goed gekeurd. 5. Verzoek van dc R.-K. Vereeniging „dc Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heer len" om een subsidie. B. en W. stellen voor om' een subsidie van ƒ500 te verlee- r.en. 6. Adres van de „Algemcene Bond van Politiepersoneel in Nederland" inzake de instelling van een opleiding van Rijkswe ge tot agent van politie. B. en W. stel len voor om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 7. Verzoek van de afd. „Oegslgeest en Omstreken" van de Holl. Mij. v. Landbouw om beschikbaarstelling van een lokaal, lot het houden van een cursus in „paarden kennis" B. en W. stellen voor om de vroegere raadzaal in het oude raadhuis hiervoor beschikbaar te stellen tegen een zoodanige vergoeding als de afd. in ver band met héar financieele draagkracht zal kunnengeyen. 7 De heer De Vreugd Vraagt óf hel', niet mogelijk is, om een lokaal van de openbare school af fe slaan, dan behoeven c-r geen aparte kosten voor vuur en licht te worden gemaakt. m ï)e Voorz. merkt op, dat deze kosten door de vereeniging worden vergoed. De heer Paase heeft bezwaar tegen de bepaling dat het te vergoeden bedrag zal afhangen van de draagkracht der ver eeniging. Hij vindt dat te onzeker. De Voorz., deelt mede, dat het vorig jaar een vergoeding is ontvangen van 10. Het voorstel wordt aangenomen. 8^ Verzoek van het Dep. Hillegom der Mij. tot Nut van 't Algemeen om vergun ning tot tijdelijk gebruik van een lokaal. B. en W. stellen voor om een lokaal van het otide raadhuis voor dit doel beschik baar te stellen. De heer Paase vindt het niet ridder lik van de afdceling dat zij eerst haar eigen lokaliteit verkoopt en dan hij de Overheid om een ander lokaal komt vra gen. terwijl het bovendien in ander* plaatsen zóó is. dat men lokaliteit kan huren bij dc Maatschappij. De Voorz. vindt het niets vreemd,dat als men aan een gebouw goed verdienen kan, met het dan verkoopt. De heer Klaver kan best begrijpen, dat do heer Paase zoo redeneert. Hij is het echter wél eens met het voorstel, om* dat het waarschijnlijk maar om een kor ten tijd te doen is. In dit verband acht spr. het niet zoo vreemd dat dc afd. haar gebouw heeft verkocht, waar dit nuf tig voor haar was. De heer Vooren meende dat het van algemeenc bekendheid was, dat de, afd. eerstdaags een nieuw gebouw denkt te stichten, omdat het oude Nutsgebouw voor het doel veel te klein werd. De héér Paase wist daar niéts van, a! is het dan van algemeene bekendheid. Overigens had hij het beter gevonden wanneer B. en W. het voorstel in zoo- danigen zin hadden toegelicht, dan had hij zich tegenover adressanle niet onnoodig scherp had behoeven uit te laten. Het voorstel wordt aangenomen. 9. Verzoek van dciï tuinbouwwintercur- 6us om beschikbaarstelling van schoollo kalen voor den cursus 19224923 B. en W. stellen voor om eenige lokalen van de openb. school voor U. L. O. beschikbaar té stellen. Aangenomen. 40. Een voorstel van B. en W. om op verzoek subsidie le verleenen voor den cursus bouwkundig teekenen. wordt aan genomen. Deze cursus zal worden verdeeld m twee klassen. 11. Regeling van den huurprijs van de burgomeesterswonïng, huize Albion". De heer Jonkheer vraagt het woord over deze kwestie, waarop dc voorzitter de vergadering even verlaat. Spr. oefent critiek uit óp dc houding der wethouders in dezen, waar de oude huurprijs van 700, in verband met de koeten van verbouwing, onmogelijk kan blijven gehandhaafd. Dc heer Balvers, weth. memoreert in 't kort het verloop van den aankoop, de verhuring, de aanleiding tot den aankoop, de verbouwing van. het huis, enz. enprotes teert ten sterkste tegen de wijze waarop thans critiek wordt uitgeoefend. Mcij heeft in een offieieuse raadsvergadering de wethouders opgedragen om het pand voor 8500 te koopen. Zij hebben eenvou dig aan die opdracht voldaan. Dat het in wendige van het huis zoo zou tegenval len, had niemand verwacht. Het zal ieder een tegenvallen. Bovendien, maakt men van een officeuse raadsvergadering een paskwil als men later gaat afkeuren waar toe men zelf besloten heeft. In elk geval, al kost liet huis na algeheele reslauralio uu eens ƒ14000, dan is dit nog geen shop, en wat den huurprijs betreft, deze dient men te handhaven, daar de burgemeester tegen dat bedrag het huis heeft gehuurd. Met enthousiasme heeft de Raad besloten, om het huis den burgemeester aan lo bie den. en nu zou het een onaangenamen in druk maken, als dc toch reeds hoog*; huurprijs van 700 weer moet worden verhoogd. Toen lag aan den aankoop van het huis, de gedachte ten grondslag om een burgemeester een dienst te doen, om dat bekend was, dat hij het zeer o.p prijs zou stellen, wanneer dit huis voor hem behouden bleef, en nu kan men er niet lot den laasten cent van halen wat «t van Je halen is Dc heer Jonkheer kan zich niet vër- eenigen met. de gedachte dat men straks een huis zal hebben wat ƒ14000 kost, hoe wel het voor hem nog niet eens vast staat dat het daarmede uit zal zijn. Hij vindt het ook tegenover de gemeentenaren wier belangen men toch in den Raad diént fe behartigen, onverantwoordelijk om een huis van ƒ45000 voor ƒ700 te gaan ver buren. Dat is de helft te weinig. Het is bij hem geen actie tegen den burgemeester, want hij heefl gaarne hel. voorstel ge steund om het huis aan lo koopen. maar men is tlians te ver gegaan met de verbou wing. In antwoord op oen vraag van den heer v. d. Poll wordt medegedeeld dat het sa laris van den burgemeester ƒ5200 be draagt. De liper Loerakker acht geen reden ranwezig ora de houding van de wel hou ders te laken. Hij is het er volkomen mee eens. Men heeft indertijd dc woning aan geboden, tegen een goeden huurprijs en thans staat de gemeente voor de conse quentie dat zij" voor dat geld een goede woning moet geven, en zooals het oor spronkelijk was, kon liet niet worden be woond. .De heer Klaver herinnert er aan, dat hij over dezp zaak reeds bij het behande len der hegroof.ing het woord had ge vraagd. Hij wenscht personen van zaken fe onderscheiden, vindt het jammer om het te zeggen, maar vindt toch, dat mcr; er de commissie, welke met den aaiK koop belast was, heeft „in laten loopen' Er waren toen deskundige personen bij, welke hadden kunnen zien dat het huis 1 niet deugde. Men 'had evengoed een an der pand kunnen koopen. Zij, die 'de zaak met hun technische voorlichting hadden kunnen dienen hebben gezwegen, en nu zegt men: „Vooruit maar. bóiiw' er maar een ander huis in De heer v. d. P o 1 T wenscht .naar aanlei ding van wat de heer K1 a v c r ten op zichte van de technische voorlichting op merkte, als voorzitter der commissie te antwoorden, dat hij persoonlijk tegen den aankoop is geweest. Verder sluit hij ziclri 1 aan bij den- heer Loerakker. Hij vind-* hef niet eerlijk om nu den huurprijs Ui verhoogen, want dat zou den indruk wek ken dat de burgemeester er in geioopcr. is. Den beer Klaver is het bekend, dat' een van de wethouders een ander huis te kcfop wist. Hij veronderstelt, dat de bur gemeester dit evnegoed had willen be-- trekken. De heer Balvers: Ja, dat is genoeg he kond, dat was het huis van den heer Wil brink. Dc heer Voórcn acht het voor raads leden wenschelijk dat zij zich houden aan een een6 genomen besluit. Als men gaat doen zooals men hedenmiddag doet, be hoeft men niet te rekenen op eenig re sultaat van de. officieuss vergaderingen. Vooral waar Hiilcgom staat in het teeken van de nfficcuse vergaderingen, moelmeji zijn. woord gestand doen. Wc moeten nu zoo langzamerhand eens over die zaak' beginnen te zwijgen. Wat verder liet eigenlijke voorstel van de weth., n.l. bet vaststellen van den huurprijs betreft, deze kan men niet in verband brengen met den koopprijs, maar wel met het salaris. Het is zoo goed als regel dat 10pet. van bet) salaris als huurprijs wordt betaald, dus dan zal men moeten toestemmen, dat de huurprijs hoog genoeg is. Het is niet zijn' bedoeling geweest om hatelijk te zijn, maar hij geeft loch den raad om over deze zaak te zwijgen, en liet besluit lo li andhaven. De heer Loerakker vindt dat do heer Klaver geen klaren wijn schenkt, al zegt hij dit te willen doen, want nu wordt de indruk gevestigd, dat alle leden oer commissie die technisch op de hoogte zijn, hebben medegewerkt aan he.t onge lukkige verloop van den aankoop. Hij wenscht zich aan dit e-omplimcnt ie ont trekken. Volgens zijn meening heeft do commissie er genoeg den nadruk op ge legd, dat er verbouwd zou mooter, wor den, en nu heeft, men de consequentie tö aanvaarden, om het buis goed af te le veren. De heer Jonkheer: Dus u wist dat er een bedrag van 15000 mee kon ge moeid zijn. De heer Loerakker: We wisten wel dat er verbouwd zou moeten worden, maar niet dat het zooveel zou kosten.Op het oogenblik van den aankoop zat de be doeling voorop, om het huis Lc hebben* en daar het ecu openbare verkooping was; moest men vlug zijn. Men kan er dusnie.tJ te scher.p over oordeclen. De heer Jonkheer is van oordeel, dat men voor de verbouwing met een. goe de kostenberekening bij den Raad hatj moeten komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2