Dagblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK <0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DINSDAG 17 OCTOBER 1922 - No. 770 Bureau: Hooipracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENïIS-i-.v.J.. DES ZATERDAGS f 0.3O PER GEWONE REGEL f 0.221 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstel INGEZONDEN RECLAMES P" iRp 30 woordeD 50 cent: Zaterdags 75 cent bij vooroitbetalins:. V De frontmakers roeren zich, Dat is gebleken uit wat wij schreven, omtrent de eischen die het Schoolblad aan de Christelijke scho len meent te moeten stellen. Onze „Rotterdammer" geeft een ander voorbeeld, en schrijft: „De tijden zijn slecht; bezuiniging is geboden; hier en daar hokt. het met de uitvoering van de Schoolwet. In dat troebele water nu is het voor wie de Christelijke school gram zijn, goed visschen. Daarom waagt de doorluchte combina tie, die zich met den naam van Volks- o n d o r w ij s tooit, een kansje. In een zevental eischen heeft het zijn „credo" saam gevat, waarmee het de cleri- cale schoolverknoeiers tegen treedt. Al die zeven programpunten te bespre ken is ons te machtig. Voor de karakteriseering van den geest die hier werkt, zijn enkele korte kanttee* keningen op de eerste drie voldoende. Na het plechtstatige begin: „De alge- meene vergadering drage het hoofdbestuur op, er bij de Regeering en Volksvertegen woordiging op aan te dringen, de Lager Onderwijswet zoo te wijzigen": Nu komt het: le. r „dat voorkomen worde, dat binnen de 4 K.M. afstand een bijzondere school worden opgericht van gelijke richting als een reeds bestaande". Daar kunnen wij inkomen; nadat men een roomsche of gereformeerde school heeft ontmoet, moet men toch minstens 40 minuten vrij kunnen rondwandelen, voordat men dat clericale luchtje weer heeft in te snuiven. Dan 2e. „dat daar, waar de Gerefor meerden en Hervormden tot nu toe één school gezamenlijk bezitten, geen split sing worde toegelaten". Ook dat is voor de éénheid der natie onmisbaar; in den verkiezingsstrijd zeggen' de fromtma- kers wel, dat de Gereformeerden de Her vormde Kerk kapot maken en hoonen zij die eenheid van den wortel dies geloofs, maar eigenlijk zijn ze toch allebei met de zelfde saus overgoten. Eindelijk 3e. „dat bij de aanvragen voor de stichting van een bijzondere school een nauwkeurig onderzoek plaats vinde naar de „b e teek e ni s" der hand'teekeningen op de daartoe strekken de lijsten". Voelt men de kie- ache wending van dat woord „betee- kenis", tusschen aanhalingsteekenen? De bedoeling is: zij knoeien maar raak, de clericale struikroovers, en aan dat ge knoei moet een einde komen. De „beteekeniis" van den geestesadel, die Volksonderwijs bezielt, staat nu wel vast". STADSNIEUWS. Het werkloosheidsvraagstuk. Gisterenavond hield de afd. van „Patri monium" de aangekondigde vergadering waarin de heer R. Zuidema zou spre ken over het vraagstuk der werkloosheid. De voorzitter, de heer.de Graaf, opende de vergadering nadat gezongen was Ps. 84:3 met gebed en het lezen van t?en Schriftgedeelte. Vervolgens sprak hij een kort ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en wees op de groote be- teekenis van het thans aan de orde ge stelde onderwerp. De heer Zuidema daarna het woord verkrijgend, begon met te herinneren aan de vruchten van de Invaliditeitswet die thans geplukt worden, wat mede een ge volg is van den arbeid van Patrimonium, daar Ds. Talma zijne maatschappelijke scholing mede in ds kringen van Patrimo nium ontving. Dit kan ons moed geven als we zien den betrekkelijk weinigen in vloed thans door deze vereeniging uitge oefend. Sor. achtte het daarom goed gezien dat thans een zoo actueel onderwerp als de werkloosheid aan do orde is gesteld. De werkloosheid is ongetwijfeld een van de ernstigste kwalen van den tegen woordige maastchappij. Het zijn niet de enkelingen die daardoor worden getrof fen, maar de massa- De werkloosheid ie veer de arbeiders wereld een indirect gevaar, omdat daarin ligt een het loonpeil drukkende tendenz, maar ook een direct gevaar, omdat werkloosheid beteekenit 'armoede en kommer en gebrek. Er is in de gezin nen van de werkloozen vaak een schreien de nood. Geen wonder dan ook, dat Margot Vos in de Socialistische Gids den werkloozen arbeider het lied van de wanhoop op de lippen logde, waarin de werkloosheid ge- teekend weid, als de wreede, de meedoo- genlooze. De Christelijke arbeiders zingen niet het Red van den wanhoop, maar toch gaan ook zij onder de gevolgen van de werk loosheid diep gebukt. Geen wonder dat einds jaren pogingen zijn gedaan om aan de eene zijde de werk loosheid te bestrijden en aan de andere zijde de droeve gevolgen daarvan te ver zachten, door middel van werkloos heidsverzekering. Spr. gaf vervolgens een overzicht van wat er op dit gebied gedaan werd. Teen in 1914 de oorlog uitbrak, was deze verzekering nog van. betrekkelijk geringen omvang, welker normale ont wikkeling door de bijzondere omstandig heden gestuit werd. In 1917 hebben we gekregen het werk loosheidsbesluit, waardoor een toeslag van Rijk en Gemeenten van ten hoogste 100 pet. op de contributies mogelijk werd gemaakt. Toen in 1919 het Kon. Nat. Steun comité geliquideerd werd, waren andere maatregelen noodig. We hebben toen ge kregen een nood wei die een toeslag gaf op de uitkeeringen en waarbij tevens de uifkeerings termijnen verlengd werden. Bovendien werden zeer milde bepalin gen gemaakt voor hen, die. zich alsnog wenechten: te verzekeren. Het W. B. 1917 werd in tusschen in dien zin gewijzigd, dat onder bepaalde om standigheden het percentage door de pu blieke kassen bij te dragen hooger ken worden gesteld dan 100 pet. Voor meer dere kassen werd de bijdrage zelfs tot 200 pet. opgevoerd. In 1921 werden de uitkeeringen eeni- germato verlaagd en voor 1922 werd een regeling getroffen die alweer den toestand yoor de werklieden niet verbeterde. Voorts werd voor bepaalde vakken, „waarin tengevolge van de crisis alge- meene werkloosheid heerscht" een steun regeling ingesteld, waarbij, om tot verze kering te prikkelen, aan de uitgetrokke- nen een hoogcre bijdrage werd toegekend. De veoTetolling wordt weieens gegeven alsof de Regering do werkloozen aan hun lot overlaat. Dit is echter een valsche beschuldiging. Door spr. werd aangetoond, dat in de jaren 1920 en 1921 ongeveer 30 millioen door Rijk en Gemeenten werd beschik baar gesteld. Ook over 1922 werden uit de publieke kassen groote sommen voor de werkloo zen uitgetrokken, evenals voor 1923, hoe wel op de thans ingediende begrooting 6ommige posten «enigszins zijn verlaagd. Met dankbaarheid mag dit alles worden erkend. Maar toch, de toestand is neg ernstig en -wordt nog steeds ernstiger, doordat de werkloosheid toeneemt en tal van arbei ders uitgetrokken: raken of dubbel uitge trokken. We gevoelen thans hoe bet reu rens waard het is, dat deze zaak niet wettelijk is ge regeld, waarbij door de drie belaugheb- ben Staat patroons en arbeiders wordt bijgedragen. Was dat wel het geval, de werkloosheid zou, naar de stellige verkla- N.V.Leidsche Ijzerhandel Firma J. C. Bernard KJ 22-26 9794 (ZIE KACHEL-ETALAGE) ring van Min. Aalberse, minder groot zijn, omdat de patroons zelf er dan be lang bij hadden, de arbeiders zoolang mo gelijk aan het work te houden, terwijl nu do verschillende regelingen soms meewer ken om ze spoedig gedaan te geven. We staan echter op dit oogenblik voor het feit, dat er i6 groote werkloosheid en dat een groot aantal werkloozen niet meer van de verzekering en wat daarmee in verband staat, geniet. Hoe deze werkloozen te helpen. Hier in Leiden worden ze, als overal elders trouwens, naar het Burgerl. Arm bestuur verwezen. Hiertegen echter worden zeer ernetigo bedenkingen geopperd, welke bedenkin gen door een Commissie uit de vakcen trales te/ kennis van den Gemeenteraad worden gebracht. De voornaamste bezwaren zijn: a. Dat op de werkloozen liet stempel van armen zorg wordt gedrukt; b. dat de uitkeerin gen laag zijn; c. dat naar de omstandig heden van d« betrokkenen een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, waardoor een giro at verschil in steunregeling ontstaat,. Om aan deze-bezwaren tegemoet te ko men, werd gevraagd, do instelling van een gemeentelijk Steuncomité, waarin, naast leden van het (Jem. Bestuur ook vertegenwoordigers der Vakcentrales zit ting hebben. In den- breede werden deze bezwaren door spr. behandeld en ten deele toege geven. Alleen, een steuncomité zal daarin weinig verandering brengen. Ook zulk een comité doet niets anders, dan het geld uit de gemeentekas geven aan de werkloozen. Het karakter is niet anders. En als het B.. A. gebruik maakt van de bemiddeling der organisaties, dan is de vorm ook ongeveer dezelfde. Ook een Steuncomité zal voort© niet #ieer uit kunnen geven, dan het. beschik bare bedrag; het is evenals het B. A. ge bonden aan de normen door den Minister gesteld en het zal ook, om de beschikbare gelden zoo billijk mogelijk te distribuee- ren, een onderzoek naar de behoeften moe ten instellen. Daarvoor zijn echter orga nen noodig die een -Steun-comité mist. Spr. erkende de bezwaren tegen een verwijzing naar het B. A. maar wees er tevens op dat het B. A. niet onbillijk moet worden beoordeeld, zooate mede uit poli tieke oogmerken soms gebeurt. Van een Steuncomité verwachtte spr., evenals van een samenwerking van de Vakcentrales, weinig heil, maar wél achtte 'hij het gewenscht, dat hot B. A. zooveel mogelijk met do Vakcentrales in contact blijft en overleg pleegt, om aan billijke bezwaren', waar mogelijk, tegemoet te komen. Hetideaal blijft, v r ij te blijven en geen ondersteuning te ontvangen. Daarom werd door 6pr. de vraag ge steld of het niet mogelijk is, dat althans onze Chr. Vakorganisaties met de pa troonsorganisaties in overleg treden om de werkloosheid te beperken en de gevol gen te verzachten. Als Christenen hebben toch zoowel de patroons als de arbeiders een zeer bijzon dere roeping. Het Christendom moet niet blijven een ijdele klank. Tenslotte, zegt spr., hebben wij ook het droeve feit der werkloosheid als Ch r i s- tenen te beschouwen. Als Margot Vos in do Soc. Gids het lied van den werklooze zingt, dan is dat 't lied van den wanhoop. Zij eindigt haar wanhopig lied met En 'k grijp "in het steunloos Heelal Met starre verdwazende blik Zoo zingt een wanhopige, die geen troost heeft", voor het heden en geen hoop voor de toekomst.. Maar hoe rijk is dan do Christen. Hij gaat ook gebukt onder het lijden, hij kent ook de oogenblikken dat hij ner gens uitkomst ziet, maar temidden van do donkerheid des levens kan ook de Christen zingen. Zingen, niet. -het lied van den wanhoop, maar het lied van de hoop en het ver trouwen, het lied van een Habakuk, die in den grootsten nood in den Heere van vreugde kon opspringen en zich verheu gen in den God zijn heils. Een zeer geanimeerde bespreking volgde Achtereenvolglens voerden het woord de heeren de Lange, Loman, Albers, Scbo- neveld, Grotenhuis, Slechten hotet en Is rael. In verband mst het vergevorderde uur, werd besloten de vergadering a.s. Maan dag voort te zetten. De heer Zuidema zal dan allereerst de verschillende sprekers beani woorden. Het belooft een zeer belangrijke verga dering te worden. Een brandproef. In tegenwoordigheid van den Directeur van Bouw- en Woningtoezicht en den Commandant van de Brandweer, werd gistermiddag op een terrein aan de Fruinstraat, bij in aanbouw zijnde land huisjes van hei- Bouwkundig Bureau Rey- neveld, een brandproef genomen, met ge prepareerd dekriet, voor dakbedekkingen, waarmede deze landhuisjes wordeu ge dekt. Onder een los dale je met dit geprepa reerd dekriet gedekt-, werden krullen en hout gelegd, en nadat het dak met petro leum was begoten, in brand gostoken. Nadat dit dale gedurende 25 minuten aan het vuur was blootgesteld, geweest, werd aan het riet alleen plaatselijke ver kooling geconstateerd. Dit is nogal van beteekenis, daar de rieten dakbedekking steeds meer gevraagd wordt, maar verschillende bouwverorde ningen deze bedekking in- verband met het brandgevaar niet toelaten. Da Costa. Op 20 October a.e. zal het 100 jaar geleden zijn dat de groote dichter Da Costa in de Pie terskerk alhier werd gedoopt. Daar deze doopsbediening strikt geheim was gehouden, ontbraken vele belangstellenden en nieuwsgierigen dio anders zeker de kerk gevuld zouden hebben. Ds. Egeling die het Woord bediende had' als tekst gekozen: Rem. 11: 5. „Alzoo is er dan ook in dezen tegenwoordigen tijd oen overblijfsel geworden, naar do verkiezing der genade." Het was een eenvoudige plechtigheid. Willel de Cleroq, die bij deze plechtigheid tegenwoordig was, getuigt er van in zijn dag beek: Na het lezen van het Formulier trof mij meer dan ooit de formule: Ik doop u in den Naam des Vaders on des Zoons en dos Heiligen Geestee." Hier knielde nu Da Costa, en ik deel de in zijne plechtige vernedering voor God. Hoe moet ik danken, als ik mij weder stel in dio oogenblikken. Hier behoefde ik niet andere ver zen te improYiseeren als er stonden bij het ge zang, een gewoonte waaraan De Clercq niet zel den toegaf. O, zegt de improvisator-dichter, mocht ilc toch Christus in mijn hart dragen en dit mij tegen alle kwaadsproken en lichtvaardig oordeelen van menschen wapenen. Ook Bildordijk zat daar in do kerk met een onderworping, oen ontvankelijkheid, eene aan dacht, die ik wensch mij lang te kunnen herin- dien morgen ook go-i Mevrouw Da Costa doopt. Bezuiniging. Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders besloten de vacature van Gemeente» bode veorloopig onvervuld te laten. De heeren Prof. J. C. Kluyver en Prof. W, van der Woudo zijn benoemd tot leden van do Comm. aan welke is opgedragen het examinec- ren van hen, die een akte van bekwaamheid verlangen in de Wis- en Natuurk. Wetenschap» pen (M. O.) Gisteravond is uit de Ambachtsschool al hier een rijwiel ontvreemd ten nadeele van deu leerling A. V. Door E. B. is aangifte gedaan van ver* missing oener roeiboot. J. J. B. heeft aangifte gedaan dat van zijn motorrijwiel de hoorn, alsmede een claxoD door baldadige handen zijn vernield. Op 24 October a.s. zal hier. ter veovhe» reiding van een groote landelijke demonstratie een openbare vergadering worden gehouden door het Comité van actie, uit de samenwerkend© centralcn van Overheidspersoneel. De prijs van de melk is door de Loidsche melkinrichtingen met ingang van heden met 2 cent verhoogd en gebracht op 18 cent In de Stedelijke Werkinrichting zijn van 8 Oct. tot en met 14 Oct. opgenomen: 136 volwassen personen en 20 ktefteren totaal 156. Op uitnoodiging van de i ki o-co- phische faculteit der Loidsche eto-V- n zal hoden (Dinsdagavond) prof. Fkr en fest in de leeszaal Bosscha oen voordracht houdbn over: W4 na tuurwetenschap. BIN HE NL A NL. H.M. do Konlngin-Meedcr. De Koningin,Moeder komt hedenavond in de Residentie tem sr. De aankomst is bepaald op 11.06 (S.H.IJ.S.). Eerste Kamer. In de heden te houden buiten g<*w one zitting van de Provinciate S'nt p van Zuid-Holland zal naar allo waanschi "u- lijlcheid in de vacature in de Fo- ?.te Ka mer, ontstaan do-or het aftreder- -nu dén heer Van Swaaij, voorzien worden door de verkiezing van prof. dr. Alnh. Steger, te Den Haag, die Zaterdagmiddag in een vergadering van de R.K. Ste1-'—-1- "te candidaat is aangewezen. Het bericht van de Rotterd.. do: de heer C. D. Wesseling zou worden gekan dideerd. is dus onjuist. Wel kwam hij voor op do lijst van de voorloopioe Kan didaten, maar de heer Wesselme die voorzitter is van de R. K. Statcnclub, heeft geen definitieve candid"-"'Hen aanvaarden. Prof. Steger heeft zich bereid ver klaard, een benoeming tot lid van de Eer ste Kamer aan te nemen en hoeft mode- gedeeld, dat hij het program van de R. K. Staatspartij volledte o-^dTochrrft. Buur zand en bezuiniging. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In aansluiting tot de mededoedngen in het Avondblad van 10 October j.l. aan gaande de gunning uit do hand van do werken voer het leggen van het gedeelte spoorweg Nieuwe MeerAmstel van den Ceintuurbaan om Amsterdam kan thans worden bericht, dat, de minister van waterstaat naar aanleiding van ingeko men adressen van oen tweetal aannemers van groote werken, den Raad van Tm- FEUILLEK0N. Vervolgd en bevrijd. Historisch verhaal uit den Napoleontischen tijd. 24) „Wel, go komt alsof ik u besteld had, Johan!" zeide Constance, terwijl zij hem de hand toereikte. „Inderdaad? En waarmee kan ik de da mes van dienst zijn?" vroeg de aange sprokene. „Trek er mij niet in, Jonker," zeide Margo, „het betreft geheimen die niemand weten mag. Wil ik wat vooraitrijdon, Constance, dan kunt gij vrij onderhande len?" „Noen!" antwoordde deze kortaf, en vervol!gde tot Jöhan: „Gij wilt ons ze ker wel een dienst bewijzen door de wo ning van Pancras don jager uit te dui den, niet waar? Ik wilde dien man gaarne spreken." „Met alle genoegen, freule „Watblief?" vroeg Constance. „Sinds wanneer ben ik de freule voor u gewor den?" „Dat komt. doordat de Jonker zoo hoog itegen ons moet 'opzien," zei Margo. „Een heer te voet is altijd overbeleefd te lgen, een dame te pord." „Nu, dat is te verhelpen, we kunnen, dit eindje even goed loopen.' Frederik!" riep Constance. De rijknecht haastte zich om naderbij te komen. „Wandel je mee, of wil je liever rij den?" „Dat is ook een vraag!" gaf Margo ten antwoord, en op Johans schouder leu nend, stapte zij van 't paard. Constance volgde haar voorbeeld en gaf aan Frede rik bevel de paarden in Beverwijk ergens op 6ta! te brengen. Het drietal wandelde nu rustig een slingerend zijpad op. „Gij komt op een bijzondere gelegen heid", zede Johan. „Sedert drie dagen is het huisgezin van Pancras vermeerderd met een kleinen stamhouder met over- storke longen. De gelukkige vader is in de wolken, dat kunt ge denken." „Kijk, dan ltomen: we op kra;amvisite, dat hadden we slechter kunnen tref fen," zeide Margo. „Liept ge daar straks ook te peinzen over de genoegens van het huwelijk, Jonker?" „Gedachten zijn tolvrij, Juffrouw!" zei die Joh,an ontwijkend, „ik 'had echter voorwaar gansch andere dingen in 't hoofd." „Ik meende dat Pancras ini 't duin woonde, Johan, en ge brengt ons midden in 't dorp!" zeide Constance. „Hij woonde in t duin1, en over eenigon tijd .woont hij er weer; ma&r tweq maan den geleden, juist toen ik bij hem was, is zijn hui© afgebrand. Dat wordt nu mot groeten spoed weer opgebouwd, en Pan cras woont zoolang in een huurhuisje aan den Doodweg." Spoedig had men de woning bereikt. De „gelukkige vader'" was op zijn erf aan 't houtklooven, maar zoodra hij de gasten zag naderen wierp hij de bijl op zijde, en haastte zich de deur te openen. „Wel zie," zeide hij, „van morgen heb ik twee steken 1) op 't vuur gegooid; Ik rekende dus op gasten; maar u had ik toch niet verwacht, Juffer Constance! Van harte welkom!" „Geluk met uw slamhoiidertje, Pan cras!" gaf Constance ten antwoord, ter wijl ze hem de hand reikte. „Hier stel ik u voor: mijn vriendin, Margaretha do de Wilde, die me wel wilde vergezellen op mijn ritje." ,.Jk' 'had er een voorgevoel van dat ik ergens in een huis der vreugde en der maaltijden terecht zou komen, anders was ik zoo grif niet meegegaan", zoide Margo schertsend; „van harte gefelici teerd, baas Pancras, met uw zoon, die volgens de berichten van den Jonker zeer krachtig en gezond moet zijn." „Kom maar binnen dames, dan kimt ge het popje eens zelve booordeeskm," zeide 1). Driehoekige, turven, de gevleide vader, de deur openende. Nauwelijks traden de meisjes met Jo han binnen of zij zagen dat zij niet de eenige bezoekers waren. Een jeugdig juf fertje, dat met het dochtertje des huizes had zitten keuvolen, stond haastig op en staaide zo aan, blijkbaar verlegen met ■haar houding. „Juffer Mario van Riemwijk, dames, die zoo- g.ced was om mijn vrouw te komen opfleuren", aldus stelde Pancras haar voor. Hot ijs was spoedig gebroken, teen uit de wieg c-cn rol linnen flanel te voor schijn werd gehaald, waar oen rood eir- kelrood gezichtje en een tiental garnaal achtige vingertjes uitstaken, en dat beti teld werd als „de jongen". Nu volgde een zeer belangrijk gesprek betreffende deze rol, waarbij Jolh'an zich zoo blijkbaar .-overkompleet gevoelde, dat het Pancras in 't oog viel. „Weet ge wat, Jonkor Johan", zei de boschwachtor, „ik zal het tafeltje op het erf zetten. Wij zitten daar in 't zonnetje, en beschut voor den wind, en gij zult eens zien hoe spoedig wij gezelschap krijgen van"een hoofdknik vulde verder de volzin aan. „Kcstelijk Baas," zeide Job an. „Welke tafel bedoel je?" en in een ommezien was in een beschut hoekje oen partijtje ge vormd, waarvan 'het middenstuk uit een .kruik met eenige glazen bestond. Pancras bad gelijk; nauwelijks hadden de meisjes de toebereidselen gezien of zij kregen zulk een hovigen aanval van dorst, dat zij, alsof het afgesproken was, er heen dren telden en de boete p'aatscn in beslag na men. Johan 6chonk de glazen vol en stel de een dronk in op do gezondheid van don jonggeborene. Nu werd het gesprek alge meen. Terwjil sergeant Van Hoorne- beko zich met Marge en Marie onderhield, zeide Constance tot den boschwachter: Pancras, ik ben hier gekomen met hofc doel u te vragen of ge einds 't laatst van Augustus ook iets van Leo en Jan verno men hebt. Ik weet dat men erg naar Leo zocht en ik heb niets van hem gehoord. Ge begrijpt wel hoe ongerust ik ben." „Ja juffnouw, veel weet ik er niet van; ik heb van verschillende lui gehoord dat 'het. Leo neg niet gelukt is naar het bnir 1 toni and te ontkomen. Men gist dat hij zich' öf op do Veluwe, of in de omstreken van Amsterdam ophoudt. En wat 3 an botraft, ge weet dat hij twee ge.oden bij na was ingerekend .door dten mi*#*oer da&r, maar dat is hij ontsnapt. Waar hij nu schuilt weet ik waarlijk ni*t." „Als ik vragen rnag. spreokt go ran Jan. Cuilonburg, den deserteur?" vroeg Marie, die de laatste woowten gehoon! had. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1