mm iSSMD PIANO'S ORGELS |I| KERK - SCHOOL li fff Bezoekers van den Partijdag, iff „Nieuwe Leidsche Courant". I ii li if if if m if if if if if KOUSEN 55c 65 SCHOOL KOUSEN 65' 'HEMDE D Fa. JAC. KROL Adverteert in de „Nieuwe Leidsche Courantj'. if* Aanbesteding Aardappelen. We hoorden dat enkele grondbezitters J er toe over zijn gegaan de huursom te verlagen. De kweekers, die zelf grond kochten in den laatsten tijd, en dat moeten er nog al oenigen zijn, raken thans in 't gedrang. De leveranciers, dio den noodtoestand kennen, eisehen contante -betaling. Waar dat van den winter heen moetmen ziet het in tuinbouwkringen donker in. Over de resultaten van de o.pengrond- bebouwing in dit jaar kunnen de volgen de cijfers, afkomstig van een tuinbouw- expert een denkbeld geven. Een bedrijf van 1 H.A. heeft bij gun stig verloop van het gewas opgebracht circa f 2100 tot f 2800. Aan exploitatie- onkosten, als loonen, huur, mest, gereed schappen, zaad en planten wordt, voor 1 H.A. ongeveer gevraagd f3100. Dus zon der dat de kweeker zelf neg voor zijn eigenonderhoud een bedrag aftrekt heeft hij dit jaar op 1 H.A. al een belangrijk verlies geleden. Gemengd Nieuws Branden. De groote boerderij vam den landbouwer W. Dilliug aan het tanaal te Hardenberg is totaal afgebrand. Drie varkens kwamen mede dn de vlammen om. Verzekering dekt de schade De oorzaak van den brand is onbekend. Maandagmiddag omstreeks 3.30 uur ont stond door onbekende oorzaak in een dubbel woonhuis aan den. Waterlooschenweg te Apel doorn een brand, die 'bet perceel zoo goed als geheel in de ascb legde en de bewoners, bet gezin Van Loenen en dat van Van Beek van hun dak beroofde. 1 1 Doodelijk ongeval. De voerman Maildagen, wonende aan den 'Hasselterdijk te Zwolle, reed met paard en wa gen Maandag naar Zwolle. HetT paaTd sloeg op hol. De man geraakte onder den wagen en werd doodelijk gewond opgenomen en naar bet ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden. De moordaanslag te Wychen. Naar wij vernemen, is Matth. v. d. Bt. uit •Wychen, die in een vlaag van woede zijn 18- jarige dochter bijna den hals afsneed, na ge rechtelijk verhoor te Arnhem, weer op vrije Voeten gesteld. Het meisje is aan de beter hand. - „Msb." Kind verdronken. Mej. de B. in Den Helder, wier man met de Tromp mee is, kwam op een politiebureau me lded eelen, dat haar zesjarig zoontje nergens te vinden was. Daarop is overal tevergeefs naar bet knaapje gezocht. Vervolgens is men gaan. droggen in de Bass en gracht, waarbij hij dik wijls speelde. Daar is dan ook het lijkje opge- lie aid in de nabijheid der ouderlijke woning. Onder de trom. Te Eindhoven geraakte gisteren het drieja rig kindje der familie Hoekx, bij het tollen onder de. tram, met bet ongelukkig gevolg, dat 'het een been tot aan de knie werd afgereden. De toestand, vau den kleine is zeer zorgwek kend. De vergiftiging te Rotterdam. In verband met het vergiftigingsgeval in het gezin va,n R„ wonende West Varken oor dsche- weg, to Rotterdam, is door do politie een on derzoek ingesteld. Wat van de kaas was over gebleven werd in beslag genomen. De politie bevond echter dat de kaas geen oorzaak van het oügesteld worden dor familie kan zijn, zoodat men de vergiftiging het gevolg acht van het eton van ondeugdelijk snoepgoed. De warenkeuring onderzoekt echter de kaas, daar zij do mogelijkheid, dat deze toch de oor zaak is geweest, niet buitengesloten meent. Op den rond van den afgrond. Men meldt, uit Öss aan do „Msb,": De familie van B. stond gereed om ten stad- huize te gaan, alwaar baar dochter zich in den echt zou begeven. Op het laatste moment oi3*l- steteerde de bruidegom nog een kleine fout aan zijn kleednng, waarop hij zich. fluks naar den kleermaker spoedde. Tot heden is hij ech ter nog niet teruggekeerd. Onveiligheid te Utrecht. Het „U. D." vertelt: 1 Zaterdagavond jJ. werd een der bewoners van den Gatharijnesingel in den omtrek van de Staatsspoorgebouwen te Utrecht aangesproken door een paar mannen, die hem om vuur vroegen en tegelijkertijd om geld. De aange sprokene weigerde, en wandelde kalm door maar «en café aan de Mariaplaats, waar hij den kastelein waarschuwde voor de mannen, die inmiddels ook de local it eit waren binnen gekomen. Zonder vorm van proces dienden zij plotseling den sangelbewoner een klap tegen bet hoofd toe, waardoor een zijner oogen door een brdlleglas werd beschadigd, zoodat hij ver- jmoedelijk het oog zal moeten missen. De dader zit in aTrest. Op heeterdaad betrapt. 1 In het kantoor van S. aan den Oostzeedijk te Rotterdam is op heeterdaad betrapt de 20- j-arige F. H. toen hij uit' de brandkast een be drag van 800.stal. Het jongmensch werd op het politiebureau in bewaring gesteld. Het bezoek aan Volendam. In den afgeloopen zomer zijn te Volendam, alleen over zee, 27.400 bezoekers aangekomen, ongerekend de duizenden die per N.-Holl. Tram auto's enz. arriveerde. Inbraak. Te Beek-Rergh is ingebroken an een schuur van den eieren'; oopman A. van Loon. Drie kis ten met 1500 eieren werden ontvreemd. Kaasvcrgiftiging. Na het eten van kaas zijn gisterenavond drie kinderen van een bewoner van don West-Var ken oord schend ijk te Rotterdam, Rijndijk -gehee- ten, ongesteld geworden. Er deden zich vergif tigingsverschijnselen voor in den vorm van braken, groote ^wakte, enz. Br. vam Damtzicb, die onmiddellijk teT hulp werd geroepen, achtte opname in het Ziekenhuis noodzakelijk. De kinderen, meisjes van drie, vijf en zeven jaar werden per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Goolsingeï overgebracht. Men vreesde voor het jongste kind aanvankelijk bet ergste. Bij informatie in den laten avond deelde men evenwel mede, dat de toestand vrbeterd was. De twee andere meisjes maakten het re delijk wel. Ze bleven echter in observatie. Smokkelen van nieuwe kleeren. 't Is soms zeer moeilijk voor de Duiitsche grensbeambte-A om den uitvoer van nieuwe klee ding te constateeren. Niettemin schijnt de uitvoer van dergelijke costumes, zoowel door heeren als dames, steeds nog frauduleus plaats te vinden, waarom de Duitsche ambtenaren, om waf meer zekerheid te krijgen, eenvoudig bij confectiewinkeliers en kleermakers de boe ken opeischem, om daaruit namen en woonplaat sen van zondige Nederlanders te kunnen op diepen. Dit boekondeTzoek moet geleid hebben tot het aanleggen van controlelijsten, die thans als „zwarte lijst" moeten medehelpen, om ge signaleerde fraudeurs te kunnen straffen. De Cenlrale Creüiet- en Landbouwbank te Amersfoort. Vanwege den Raad van Commissarissen wordt aan het Correspondeniiebureau' mede gedeeld, dat de N.V. Centrale Grediet- en Land- bonwbank te Amersfoort ten gevolge van onre gelmatigheden in het beheer, in liquidatie ie getreden en de directeur, de heer Th. Nieuwen- dijk inmiddels is geschorst. Op uitnoodiging van den Raad van Commis sarissen zal Zaterdag a-s. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw een vergadering van Credi teuren worden gehouden om de verder te vol gen gedragslijn te bepalen. Geheime vereeidglngen in Oest-lndië. Do Oosthoek-Bode meldt, dat destijds geble ken was, dat in Zuid-Malang een geheime vereeniging bestond, die door de leden zelf Verzetsbond genoemd werd. Leiders warén twee inlandsche oud-journalistod, waarvan er een tevens president van de Saxekaf Islam was, in de verschillende d ess a's van Zuid-Ma lang bevinden zich leiders, die de bevolking ter- roriseeren, aangezien de bewoners het bestaan van den bond hadden gemeld- De bevolking durft bijna de woningen niet te verlaten. Politie bewaakt 'het kantoor van de Ooshoek-Bode. Aangeraden wordt mcerdaagsche oefeningen van militairen in Malang te houden, evenals in Cheribon en Tjilego, waar eveneens geheime vereenigkigeu ontdekt zijn. Uit de partij getreden. De heer H. v. d- Brug, die jaren een lei dende rol vervulde bij de S. D. A P te Euk- huizen, is uit de partij getreden. Genoemde heer is ook gemeenteTaadslido Heel eenvoudig. Sigaren met banderolles van 10 cent, dio verkocht worden voor 65 de 1000. 1 Dit is de opmerking van een hoofdambte naar: De banderolles kunnen onbeschadigd, afge nomen worden, en daardoor tal van malen gebruikt, 't Is thans in de practijk zoo, dat aan winkeliers geregeld, aanbiedingen gedaan worden van onbeschadigde, reeds gebnrkte banderolles. Van het toezicht op de winke liers theorie zoo mooi geregeld, komt prac- tisch niets terecht. En dat is zoo te betreuren, nu blijkt, dat er honderden menschen zijn, die banderolles verzamelen. Heeft men aan die mogelijkheid bij het maken van het ont werp niet gedacht? ..Hbld." Valuta-schilders en -fotografen. Er is sedert kort weder een nieuwe valuta- con currentie ia de Hollandsche grensplaatsm, die de daar gevestigde-fotografen geweldig du peert. Deze streek wordt nl. als het ware over stroomd. door Duitsche schilders, teekenaars en fotografen, die huis aan huis hun goedkoope kunst aanbieden en zeer veel werk hebben. De „verlichte" verkeersagent. Eenige dagen geleden werd uit Amsterdam gemeld, dat aldaar een verkeersagent in de avonduren lichtseinen «gaf, aan pa6seerende auto's en rijwielen. De behoefte aan deze sei nen was bij de politie in Amsterdam en ook in 'e-Gravenhage reeds lang gevoeld. De verkeers politie te 'sGravenhage heeft ongeveer een jaar geleden deze kwestie in studie genomen en na demonstraties op het hoofdbureau met diverse apparaten werd het thans in gebruik genomen als het meest practieche uitgekozen. Proeven waren eerst nog genomen met een verlichte manchet doch deze proeven voldeden niet. Het apparaat, dat gisteravond voor 't eerst in gebruik werd genomen, bestaat uit een polshand die met klemmen aan den mouw van de tuniek wordt vastgehecht, en waaraan vier electrische lampjes zijn bevestigd, die beginnen te gloeien als de agent zijn arm opheft. Daartoe is aan den polsband een kwikschakelaar aangebracht, die gisteravond bij do eerste demonstratie niet al to best voldeden. Bij de definitieve ingebruikstel ling zal deze kwikscbafeelaar worden, vervangen door een duimcontact, dat, afdoende zijn zal, om stoornissen te voorkomen. Het bovenbeschreven apparaat is een groote verbetering op het, door den Amsterdamsc'nen verkeersagent toegepaste systeem van een zak lantaarn in de hand, die hem in zijn bewegingen sterk belemmert. De lampjes op den armband zijn zoo aange-= bracht, dat de hand van den agent van voor zoowel als van achter verlicht wordt. De stroom wordt geleverd door twee accumulatoren, die aan een gordel zijn bevestigd, op de wijze van patroontasschen Het ligt in de bedoeling te 's-Gravenhago twaalf nachtposten van de verkeerspolitie uit te rusten met een dergelijk apparaat. De politie heeft 30 stuks laten vervaardigen en aan het Hoofdbureau een installatie laten aanbrengen, om zelve de accumulatoren te vullen, wat een groote kostenbesparing beduidt. Met 1 November a.s. zullen alle nachtelijke verkeersposten van een lichtsein voorzien zijn. Zooals te voorzien was trok de allereerste ver-» keersagent met een verlichte hand, die aan de kruising van Hecrcnstraat en Princessegracht postte, veel belangstelling van do zijde van het publiek. Passeerende chauffeurs waren zeer wel te spreken over deze vinding. Een plaats in de natie. In het „Sportblad" dicht G. A. W. de vol* gende satyre: Vooruit, vooruit! Maakt vrij de baan! Daar komen de goden der wereld aan! Zij kunnen zoo prachtig trappen én schoppen Zij kunnen zoo schitt'rend den voetbal koppm Aan hen het eereplaatsie Zij vormen de bloem der natie! Vooruit, vooruit1 Maakt, vrij de baan Daar komen de goden der wereld aan! Zij kunnen zoo vlug door het water glijden Zij kunnen zoo snel op een racefiets rijden Aan hen het eereplaatsie Zij vormen de bloem der natie! Vooruit, vooruit! Maakt vrij de baan! Daar komen de goden der wereld aan! Zij kunnen zoo spelen op 't groene laken Zij kunnen zoo fijntjes de ballen raken Aan hen bet eereplaatsie Zij vormen de bloem der natie! Vooruit, vooruitMaakt vrij de baan! Daar komen de goden der wereld aan!' Zij geven elkander stooten en slagen. Stompen elkaar op neuzen en magen! Geelt hun dus het eereplaatsie Zij vormen de bloem der natie! Ziezoo, ziezoo! Nu kun je wel gaan! Geleerden en kunstenaars kijk jo niet aan! Kunnen zij voetballen, boksen, biljarten? Kunnen zij op wielerbaan starten? Met welk recht cischen zij dan een plaatsie? Zij zajn niet in tel bij de natio! Heeren- en Dameskleedermakerlj (gevestigd 1005). F. VAN DER HORST Kraaierstraat 2, bij de Hoogewoerd. Steeds voorhan den de nieuwste Stoften voor Herfst en Winter. Afdeeling voor het keeren van alle Kleeding. 9571 DIVAN. Te koop tegen elk aanneme lijk bod, een Divan met ver stelbaren kop. Te zien Uiterste gracht la b.d. Nieuwe Rijn. 9562 Te koop, een 9536 PONSMACHINE met 8 Bytels. Te zien en te bevragen by P. v. d. GEER, Timmerman te Voorhout. TE KOOP 6000 Kilo beste Eigenheimers en 30.000 Kilo Wortelen, door P. KONING, Hoofdstraat 238, Sassenheim. Tel. 442fy 9572 MKLAME AANBIEDING! DANES 121 1= 1= Prima Macco Eigen F abri" kaat prima fijn haloen Prima Cash- mire Wolmet verst, voeten 1j50. Prima Kunst- zijde, swart en alle modekleuren.. Pr. Kunstzijde, zwart en alle mode- kleuren,ztvare kwal. WOLLEN GEBREIDE Leeft. 11-14 jaar Leeft. 7-10jaar 1.2? 90* 60' HACCO^;. SCHOOLKOU3CN Leeft. 11-15 jaar Leeft. 8-10 jaar 95* 75* CAMISOLES 40° extra wijd dito In wol 0.70 1.59 regeeren de wereld. Zeker, maar kwaliteit spreekt ook een ernsti g woord mee. Tusschen prijs en kwaliteit bestaat een zeer nauw verhand en wie deze onomstootelyke waar heid bij een belangrijken koop uit het oog verliest^, komt bedrogen uit. Een koopje blijft een koopje en blijkt per slot van rekening haast altijd te dunr. Bij het aanschaffen van EEN PIANO kan een betrekkelijk klein verschil in prijs beslissend zijn. Men is zoo licht geneigd het goedkoopere te kiezen voor het betere, omdat het eerste zich sterker demonstreert dan het laatste en de kwaliteit pas blijkt op den duur. De veiligste weg is zich te richten tot een vertrouwd adres. Wendt U tot en vraagt catalogus aan: De Magazijnen ie Rotterdam zijn thans gevestigd: Witte de Withstraat 28 47 BREESTRAAT 47 A. BRIJMEM UW ADRES Haarl.str. 144 - LEIDEN - Breestr. 136 TELEF. 756 - - TELEF. 2032 SPECIALE AANBIEDING Flanellen School- bloezes Jongens- Pyama's flanei of zefier leeftijd 2-16 jaar KALKMEfiCEL en alle soorten Kunstmest stoffen, uit voorraad leverbaar. C. VLIET, Rijn- en Schiekar.aal Leiden. Tel. 1428. 9541 EEN DRIEVOUDIG SNOER Wie den bloei van de KERK wil bevorderen en de Christelijke SCHOOL voor ons volk onmisbaar acht, moet ook de Christelijke PERS steunen. 111 steunt dan de Christelijke Pers. ABONNEERT U op ons Orgaan voor deze Omgeving, op onze ttÉ Jv» •v» van Aardappelen. De Commissie van Beheer over ,,Eridegeetft;', ,,V oor geest" en „TUiijr'.geestV ral op Donderdag 52 Oct 182*2, des voormidaags te J t ï»v;.r, op het Raadhuis te J.clden, in het openhaar aanbesteden. De levering van: Een en ander breeder om schreven in de voorwaarden van aanbesteding. De voorwaarden dezer aan besteding en levering liggen eiken werkdag van 10--12 en 24 uur, Zaterdags aheen van 10—12, 0)> het Barcau van Endegeest ter lezing De Commissie van Behoor W. PERA, Voorzitter. J. A. v. d. STOK 9538 SccrciariS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 7