Uit de Omgeving GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den Gemeentelijken Viscliwinkel, Visdhinarkt 18, tel. 1225, is Zaterdag ver krijgbaar KABELJOUW h 0.40 per pond. J. C. VAN DER LIP, Webh. Lo. Burgern. Leiden, G Ocb. 1922. AGENDA. VRIJDAG 6 October. Leiden. Ver gadering A. R. Kiesvereeniging. Gebouw Prediker. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van IVj— 8H uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenechuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. gen door bezoekers van een café n& be zetten tijd verleiden mee aan te zitten en wat te gebruiken. Ze werden door den inspecteur van politie op deze onregel matigheid betrapt. De een is gestraft met schorsing, de andere met aanzegging van ontslag op langen termijn (één jaar). Wijziging der Lager-Onderwijswet 1920. Een wetsontwerp is ingediend, waarin wordt voorgesteld, door wijziging van art. 73 der Lager-Onderwijswet 1920 noode- looze versnippering van scholen, waaruit opdrijving van koeten voortvloeit, tegen te gaan. He.t is den Minister echter gebleken, dat met het voorgestelde hot beoogde doel niet v#'jdaende zal worden bereikt. Hij meent daarom nog een stap verder te moe ten gaan, door de gemeenten naar het zielental in 6 in plaats van in 3 categorieën te verdoelen voor de vraag, weik mini mum" aanbal leerlingen vereisoht zal zijn voor de oprichting eener bijzondere lagere school en dat minimum voor de hoogere categorieën nog belangrijk op te voeren. Yoorts zal reeds bij de. in art. 72 be doeld o aanvrage voor de stichting van een nieuwe school het bewijs moeten worden geleverd, dat de instelling of vereeniging voor dc nieuwe school is toegelaten tot een groep van schoolbesturen die een commis sie van beroep hebben ingesteld. Door middel van dezen nieuwen eisch wordt in engen kring preventief toezicht uitgeoe fend op de stichting van nieuwe scholen en kan de uitvoering van lichtvaardig opge zette plannen worden voorkomen. Omdat er gevallen zijn, waarin het ge tal inwoners der gemeente zonder meer een onzuiveren maatstaf zou opleveren voor 't vast te leggen minimum, is ook deze uit zonderingsbepaling opgenomen, dat de be volkingsdichtheid grond kan opleveren om op advies van Gedep. Sta-ten bij K. B. van den wettel ijken norm af te wijken. Ter voorkoming van al te kleine school tjes voor O. L. Onderwijs wordt in de eer ste plaats voorgesteld het aantal leerplich tige kinderen, dat afwijking van den in art.. 19 gestelden regel toelaat, te verhon gerHet weken tegen noodelooze versnip pering wordt, opgedragen aan Gedep. Sta ten en aan de Kroon. Een voorgesteld nieuw art 22 strekt om Gedep. Staten de middelen te verschaffen voor een voort durende controle. Nederland op de Int. Arbeidsconferentie te Genève. Bfj Kon. besluit is bepaald, dat een af vaardiging van Nederland zal worden uit gezonden, ten einde deel te nemen aan dc vierde zitting der Internationale Arbeids- conferentie, welke op 18 Oct. 1922 te Genève is bijeengeroepen. Benoemd zijn tot afgevaardigden der Nederland sche Regeering dr. W. H. No- lens, tcvene voorzitten der delegatie en Jhr. J. O. Sand berg, directeur van de Neder- landsohe Vereeniging Landverhuizing. Tot afgevaardigde der Nederlandsche werkgevers is benoemd J. A. E. Verkade, industrieel te Zaandam, voorzitter van de af de cling Nederland der Internationale or ganisatie van industrieel e werkgevers en tot afgevaardigde der Nederlandsche ar beiders E. Kupers, secretaris van heb be stuur van het Nederlandsoh Verbond van V akvereenigingen. Als secretaris der delegatie zal optreden dir. A. M Joekes, referenda ris aan het de par terne nt va.n Arbeid. De malaise in het Tuindersbedrijf. In antwoord op een aantal schriftelijke vragen van dien heer Weitka-mp betreffen de den noodtoestand in het tuinbouwbe drijf, heeft Minister Ruys, mede namens de Ministers de Geer en van Swaay geant woord, dat het den Ministers bekend is, dat een groot deel der bevolking, niet al leen de tuinbouwende in financieeien nood toestand verkeert Tot belaetingverlaging kan dit feit tot leedwezen van den Minis ter van Financiën niet leiden. Vrijdom van de kosten voor hef keuren 'der tuinproducten bij uitvoer, voor zoover deze keuring noodig is ter verkrijging van e.en certificaat van den plantenziektenkun- digen dienst, kan niet worden verleend, aangezien de Regeering zich op het stand punt moet stellen, dat de kosten, welke dat onderzoek vordert, zooveel mogelijk dioor de inkomsten moeten worden gedekt. Do pensioenen van het Rijkspersoneel. Op vragen van den heer Ketelaar betref fende het voornemen van de Regeering tot het heffen van premie van het Rijksperso neel voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen en betreffend© hot heffen van een korting voor weduwen- en weezen pensioen van de reeds gopsnisionnecrden, heeft dc Minister o.m, geantwoord Het ligt in het voornemen der Regeering bedoelden maatregel te doen ingaan met 1 Jamiari 1923. SCHOENMAGAZIJN „HOLLAND" Braestraat 102 Kanteelltaai Panloffels 12.25 Villen EtepiMel iel Hak 11.95 Gekleurd leer Kinrierlaarsjes praclil arlifcel11.50 Vefleeren Sneeuwsclioenen16.95 BUITENLAND. De Conferentie te Moedania. Omtrent de conferentie te Moedania, valt nog weinig positiefs te vermelden. Via Const antinopel werden wel allerlei optimistische berichten ontvangen, maar daar te Moedania de grootste geheimzin nigheid wordt betracht, is aan dese be richten weinig waarde te hechten. Van gezaghebbende zijde wordt te Lon- den medegedeeld, dat nog niets er op wijst, dat spoedig een'bevredigend resul taat van die besprekingen zou kunnen worden bereikt. Zeker is, dat gisteren geen beslissing bereikt is en in welingelichte kringen te Londen is men niet optimistisch gestemd over de vooruitzichten. Er wordt op gewezen, dat bij de be sprekingen tal van moeilijkheden, voort spruitend uit het groote belangenverechil, zich voordoen en dat het wel niet moge lijk zal zijn, een omniddelijke oplossing dier moeilijkheden te bereiken op deze preliminaire conferentie. Gemold wordt nog, dat de Grieken niet tot ©en overeenkomst zullen meewerken. De Grieksche vertegenwoordigers zul len zich passief houden, weigeren in iets toe te stemmen voordat ze Athene hebben geraadpleegd en ervoor zorgen, dat de conferentie afloopt zonder dat zij een uitspraak hebben gedaan. Dat zal hen in de gelegenheid stellen, te wijken voor overmacht en op d© Marit- za-lijn te retireern, om later steeds aan hun eischen te kunnen blijven vasthouden en de wettigheid va,n hetgeen is gebeurd te ontkennen. Opwinding m Noord-Tirol. In Italië is het weer ver van rustig. Merkwaardig ie daar, dat een deel der be volking, de z.g. fascisten, een politiek op eigen houtje voort., en op eigen gele genheid de belangen van het vaderland dient. Uit Rome wordt gemeldt, dat deze fas cisten een algemeen© mobilisatie. hebben gelast in Trentino, het nieuwe gebied, door Italië geannexeerd sinds den wapen stilstand. Ongeveer 7000 fascisten zijn geconcentreerd in de stad Trient en nog eenige duizenden in Bozen. Deze buitengewone concentratie der fascistische strijdmachten is het^gevolg van een. geschil over het plaatselijke be stuur in deze steden en in de omliggende plaateen, dat ondanks de Italiaanscho be zetting voor het grootste gedeelte in han den is gebleven van Oostenrijksche' of Tyrool&che elementen. Eenige dagen geleden hebben de fascis ten, zooals men weet het stadhuis van Bo zen bezet en dwongen zij den Tyroolschen burgemeester en den gemeenteraad, voor namelijk bestaande uit Oostenrijkers, af te treden. De fascisten zijn woedend over het feit, dat de Duitsche taal nog het meest, gebezigd word en dat nog enkele bladen in deze taal verschijnen. De fascisten eischen thans van de re geering, dat voor het einde van het jaar algcmeene verkiezingen worden gehou den. Presidentsverkiezing in Duitschland. De Duitsche regeering iheeft de verte genwoordigers der regeering&partiien voorgsteld de verkiezing van den Rijke- prosidemt op Zondag 3 December te be palen. Naar verluidt hebben de regeeringe- partijen reeds hierin toegestemd. De „Berliner Böreenzeitung" verneemt van welingelichte politieke zijde, dat het nauwelijk aan twijfel onderhevig is, of de kwestie ©ener presidentsverkiezing zal worden opgelost door een herkiezing van president Ebert. Er wordt op gewezen, dat do sociaal democraten het als een onwelwillende daad zonden beschouwen, wanneer b.v. de Duitsche volkspartij met de Duitsch-na- tionalen tot overeenstemming zou komen om een tegencandidaat te stellen. Iets der gelijks ie echter van de Duitsche volks partij niet te verwachten. Frankrijk en Rusland. Do laatste dagen zijn er officieuse ver gaderingen gehouden in het. ministerie van buitenlandiSche zaken tussohon verte genwoordigers van de vroegere Fransche eigenaars in Rusland en de handelsdien sten van de regeering. De Information wijst er in dit verband op, dat de regeering in geen enkel opzicht haar houding jegens de sovjets gewijzigd 'heeft. Gelijk tot dusver is de handel met Rusland vrij. De regeering wil de koop lieden en industriëelen zelfs aanmoedi gen, wegens de teekenen van Rutland's ©economische herleving. De burgeroorlog in Ierland. Bij een gevecht, tusschen vrijstaattroe- pen en opstandelingen te Killorglin (graafschap Kerry) zijn 23 rebellen ge dood en 30 gevangen genomen. De com mandant. der vrijstaat-troepen werd even eens gedood. Bij Tralee zijn 18 rebellen gevangen genomen.- Ontevredenheid in Griekenland. De beslissing van de conferentie tc Mu- dania ten gunste van de ontruiming van Thracië door Griekenland, heeft het land in rouw gedompeld en bittere gevoelens jegens de geallieerden gewekt, die de bla den beschuldigen van ondankbaarheid na de diensten, weke Griekenland in den groeten oorlog heeft bewezen. Do hoofdstad van het Turfeschc rijk. Moeri bei, de vertegenwoordiger van Kemal pasja te Berlijn, heeft aan een me dewerker van het Acht Uhr Abendblatt er o.a. aan- herinnerd, dat de sultan troe pen heeft gezonden tot bestrijding van het nationale leger en dat hij alle leiders van de nationale beweging ter dood heeft ver oordeeld. Er kan dus geen sprake van zijn, dat de sultan aan het hoofd van het land zou blijven. Het sultanaat zelf zal echter steeds blijven bostaan. Slechts is het de vraag of Konstantinopel ook voortaan de resi dentie van den sultan en de hoofdstad van Turkije zal blijven. De regeering van Angora heeft princi pieel in de vrijheid, van de zeeöngtem toe gestemd en zich bovendien bereid ver klaard om de vestingen aan de zeeengten te sloopen. Daardoor zou Konstantinopel tegen iederen aanval van zee uit onbe schermd liggen en zal het zaak worden de hoofdstad ^an het Turksche rijk meer naar het binnenland van Klein-Azië te verplaatsen. Men heeft daarbij Eski Sjehir op het oog, een stad die iets ten Oosten van An gora ligt. Moeri bei ontkende, dat vreem de officieren aan de gevechten van het na tionale leger hadden deelgenomen. tflen nieuw Turksch leger. Volgens een draadloos V. D.-bericht heeft de minister van nationale verdedi ging in AngoTa een nieuwe Turksche strijdmacht georganiseerd, beslaande uit 80.000 man, die uitgerust zijn met wape nen, welke den Grieken ontnomen zijn. De strijdmacht zal voor de bezetting van Tihracië dienen. Een nieuw boek van den ex-kroonprins. Nog is het boek van Wilhelm II „Ge stalten und Erinnerungen" niet. in den boekhandel verschenen, of reeds laat de voormalige kroonprins door de uitgevers firma Mittler u. Sohn te Berlijn een nieuw werk aankondigen onder den titel r „Mijn Herinneringen uit Duiitschlauds heldien- strijd". Naar iu de voorrede wordt gezegd, heeft de kroonprins besloten, hetgeen hij heeft beleefd, zonder bemiddeling van en zonder toevoegingen door anderen, aan het Duitsche voik te verhalen. VOORSCHOTEN. Naar wij vernamen is het aan het Comité voor Chr. Winterleringen alhier ge- lukt een 4-tal sprekers te krijgen die dezen win ter zullen optreden. Het zijn Ds. Vundering te Haarlem, Ds. K. Kaai jan to Utrecht, Ds. Le Roy te Sloterdijk en De. IJ. van dier Zee te 1 Nieuw-Ven nep. Wil het Comité echter deze lezingen kunnen organiseeren, dan zal men het financieel krachtig moeten steunen, want de kas is uitgeput, en toont zelfs een belangrijk tekort. Eerstdaags zal dan ook bij belangstellen enden worden aangeklopt om een bijdrage en wij ge- looven, gezien de belangstelling die dieze lezin gen altijd trekken, dat do kas van het Comité spoedig weer ruim voorzien zal zijn. OEGSTGEEST. i Onze dorpsgenoot K. P. Brusaee, tijdelijk onderwijzer to Finsterwolde, i6 benoemd tot onderwijzer te Midwolde met ingang van 1 Novpmber a.e. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Gerardus z. van D. J. v. Beek en G. MensLnk Jacobus Mareynns z. van J. Uitten- bogaard en G. van Dijk Helena Engène Mar guerite d. von E. Liera en J. Voorwinden. Chris tina Margaretha d. van D. Groeneveld en T. van don Boogaart. Ondertrouwd: M. E; v. d. Deen 28 j. te Leiden en W. J. H. van Griethuyzen 23 j. Overleden: M. van Tol 11 j. ZOETERWOUDE. God. Staten van Z u i d-H o 11 a n d hebben afgewezen het verzoek van B. en W. van Zooterwoude om opheffing van de onge- schiktvèrkloring voor motorrijtuigen van den Stompwijkechen weg in de gemeente Stompwijk, zulks op grond, dat weliswaar do Stompwijkscho weg voldoende kruinsbreedte heeft en de daarin gelogen kunstwerken in voldoenden staat verlcoe- ren en dat dan ook de weg in het algemeen wel geschikt is voor het verkeer met personen- en lichte vrachtauto's, doch dat het verkeer met zware vrachtauto's, hetwelk na do openstelling van dien weg zieker zou zijn tc verwachten, niet, zonder zeer groote schade aan den weg te be rokkenen, zou kunnen plaats hebben, bovendien niet zonder gevaar zou rijn. KOUDEKERK. Do op Zaterdag j.l. door eenige jongedames in deze gemeente gehouden collecte, ten bate van het Roode Kruis, heeft opge bracht f 83.241.- Hulde aan dezo jongdames. want Mina niemand ontkwam zonder een Roode Kruis-vlaggetje to koopen voor dit schoono dool. Bij de op Woensdag g «houden zitting van de leden van het centraal stembureau is tot lid van den Raad alhier gekozen, do heer N. Blonk, in de plaats van den heer A. Kuiper, die als lid van den Raatï heeft bedankt wegens rijn benoeming tot gemeente-keurmeester. In verband mot e t eindigen van den zomertijd in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. worden do kerkbezoekers er aan herinnerd, dat de Godsdienstoefeningen in do Ned. ïïorv. Kerk aanvangen 's morgens half tien en 's avonds half zeven uur en die der Geref. Kerk 's morgens tien uur en 's avonds half zeven uur. GEEN ZUUR !N DE MAAG MEER NA HET GEBRUIK VM VOEDSEL. De verontrustende, onaangename en dik wijls pijnlijke toestand, bekend als „zuur op de maag," waaraan zoo vele personen lijden na het gebruik van voedsel, kan voorkomen, of binnen vijf minuten verdreven worden, door het gebruik van een half theelepeltje Gehismurcerd Magnesium, in eene klein© hoeveelheid warm water, onmiddellijk na het eten of wanneer gij pijn bemerkt. Het is werkelijk wonderlijk op welke wijze deze een voudige remedie, alle vormen van maaglijden, veroorzaakt door, of vergezeld van, zuur in de maag of het gisten van voedsel in dat orgaan, voorkomt en verlicht. Deponeert •Fl. 1.40 bij den dichtstbijwonenden apotheker voor een flacon Gebismurcerd Magnesium, gebruikt dit middel op de voorgeschreven wijze en irfdien gij niet verrukt zijt over de resultaten, kunt gjj op aanvraag Uw geld terug bekomen. Gebismureerd Magnesium Dépót, Nassau- kade, 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij REY6T KRAK. 9449 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Zondagmorgen 9.30 uur en 'e avonds 6.30 uur Ds. Israel. Geref. Kerk voorm. 10 uur cn 's avonds 6.30 uur Ds. Haspors., SASSENHEIM. *-• Ds. A. M. Boeyenoa, pred, bij de Geref. Kerk alhier, heeft bedankt voor het be roep naar Watergraafsmeer (vac. Dr. V. Heppj. ALKEMADE. De Raad dezer gemeente zal a.e. Maandag des voormiddags om 10 uur ver gaderen. Onderwerpen ter behandeling 1. Aanbieding gemeentebegrooting, 2. Wijziging verordening ter regel'jg van het verkeer op de wogen, in verband met het ge^ bruik van motorrijtuigen en voertuigen. 3. Benoeming van een gemeen te-gene ésh eer tevens vaccinatcur-doodsehouwer, wegens vertrek van den heer Dr. L. H. W. Janssens. 4. Vaststelling le Suppletoir Kohier Honden belasting, dienst 1922. 5. Ingekomen stukken en mededeelingen. HAZERSWOUDE. Vrijdag 13 October hoopt des avonds om 7 uur in de Gereformeerde Kérk al hier op te treden in het belang der Meisjes ver eeniging op Gereformeerden grondslag „Ora et Labora" Mevrouw Knoppers-Valckenier. Mevr. Knoppers zal spreken over het onder werp „In 't midden van den strijd". Alleen reeds het feit, dat wo een vrouw in 't publiek zullen zien optreden, zal ons nieuwsgierig' ma ken te gaan luisteren. De avond is dan ook be-- doeld als propaganda-avond' voor de Meisjesvc-r- eeniging en staat onder leiding van den Eere- Voorzitier Ds. van der Vliet. Het belang van Gods Koninkrijk onder do vrouwelijke jengel reept ons Vrijdagavond 13 Oct. naar do Gere formeerde Kerk. Predikbeurten. Ned. Herv. Eer voorm. half 10 en nam. half 7uur Ds. Uner ring. Geref. Kerk yoorm. 10 en. nam. 7 'uur Ds. v. d. Vliet. Mej. v. W. trof het ongeluk bij het verrichten van haar werkzaamheden te val len, met het gevolg dat haar voet ernstig werd gekneusd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Onze plaatselijke afdoeling van den Vrijwilligen Landstorm, maakte in com binatie met de afdieelingen uit den omtrek een marsch van 60 K.M. in twee dagen tijd. Het uit houdingsvermogen van onze jongens werd onge twijfeld hiermede op de proef gesteld en zal, daar zij in volle wapenuitrusting uittogen, hen har den in dit gedeelte van den dienst ongeval. Woensdagmorgen omstreeks elf uur kwam er een vrachtauto en een woonwa gen uit dezelfde richting, die elkaar zouden passeeren tegenover Prinsenschouw. De auto week te ver uit, waardoor hij tegen den lan taarnpaal aan kwam; de lantaarn werd geheel verbrijzeld terwijl bij P. v. d. W. twee ruiten werden ingedrukt. Er was spoedig hulp ter plaatse. NIEUWE-WETERING. Aanbesteding. De aanbesteding van het herstellen en vernieuwen der brug over de Ringvaart alhier, zal, naar wij vernemen, plaats hebben op Zaterdag 21 October a-s. Pont. Het verteer bij de brug over de Ringvaart is thans weder voor bet groot ver keer hersteld, aangezien daar ter plaatse door het korps Pontonniers een pont is gelegd. Deze maatregel zal door vele inwoners van Alkemade en Haarlemmermeer woden toegejuicht. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren kwam op de rol wederom voor de bekende zaak van de Goop. Groenten- drogerij voor de Bloembollenstreken Co- dro tegen den staat. Aan den procureur van de Codro werd èen uitstel van 14 dagen verleend voor het nemen van conclusie. Gisteren zijn veroordeeld: D. B. uit K a t w ij k a a rt Zee, bij verstek, wegens mishandeling, tot 14 da gen gevangenisstraf. H. J. K., chauffeur te Wassenaar, wegens diefstal, tot f 25 boete eubs. 25 dagen hechtenis. J. H., tuinder te Rijnsburg, we gens strooperij van grenazooden, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. uit Zoeterwoude, wegens mis handeling, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. H. R., schilder te Leiden, we gens poging^ tot omkooping van een amb tenaar, tot f 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. H. W. H., uit Leiden, bij verstek, wegens wederspannigheid, tot f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. D. H., te Leiden, bij verstek, wegens vernieling van een jas, tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Al. 4. d. R.. huisvrouw ran C J. r. J. k. P.; reiziger uil Loidc-r., wegend' verduistering in dienstbetrekking \an cod jas, tot 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Geëischt werd: T. B. en J. A. P. uit Bodegraven, niet verschenen, wegens mishandeling' ieder 1 week gevangenisstraf. C. J. K., timmerman te Voorscho ten, ^wegens mishandeling en eenvoudige beleediging van den gemeenteveldwachter v. d. Meer, 2 weken gevangenisstraf. H. F. H. uit Leiden, bij verstok, we gens vernieling van een deur, 1 week ge vangenisstraf. De magnetiseur H. S. uit Den Haag. is door den kantonrechter le Haarlem ver oordeeld wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde tot 2 maal ƒ:5 boete. De dubbele moord te Houtdcrp. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd gis teren in hoog er beroep behandeld de zaak te gen Martinu3 Emmer, electricien te Amster dam, thans gedetineerd in het Huis van Be waring, die door de rechtbank te Zwolle tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord. Het betreft hier de bekende dubbele moord to Houtdorp gepleegd. De advocaat-generaal ciscbt opnieuw twaalf 'jaar gevangenisstraf. Gemengd Nieuws Verbrand. In Oostburg trok een 1-jarig meisje een par kokende melk over zich heen, met het gevolg, dat de kleine eenige uren later aan de bekomen brandwonden overleed. Poging tot doodslag. Tc Roermond werd Woensdag door de politie aangehouden en naar de gevange nis overgebracht de harmonicaspeler F^- aldaar, legen wien door de rechtbank in dertijd een be\el tot gevangenneming werd uitgevaardigd, als zijnde verdacht van poging tot. doodslag, voor twee jaren gepleegd op zekeren J. Verstappen te Roermond. Moordaanslag op den A'damschen Zeedijl Gisternacht ontstond twist tussche: twee -personen op den Zeedijk te Vdan, Toen een hunner naar huis ging, Twrd hij door de. ander gevolgd en in .zijn woning aagekomen omving.-Mj van zijn tegenstan der de uitnoodiging om den Wist op straat voort te metten. Hij gaf hieraan ge volg en oen de heide mannen aan het vechten waren, stak een hunner zijn te genpartij een broodmes in den buik. waar door een zware wonde onl.stond.Het slacht offer viel neer en werd door burgers in ■oen bakker Ma aan den Zeedijk binnen gedragen. Later werd hij per auto-bran card naar het Binncn-Gastbuis vervoerd. Naar verluidt i? zijn toestand ernstig. Kleine vergissing De. „Loehemsehe Crl." deelt mede, clat bij het station te Lochcm op stevigen be- tpnvloer, een nieuwe seinbrug is ge bouwd. Die brug is thans weer afgebroken daar ze niet bestemd was voor Lochcm, doch voor een stafion m Gpcmirg*© Betaling met een valseh fn>biljet van 1000. In het Algemeen Politicblad verzoekt de Commissaris van Politie in de eerste af- deeling te 's-Gravenbage de aanhouding van een zekeren Geertscma of Geertema, .ongeveer 34 jaar oud, die op 18 Septem ber 1922 in gezelschap van een ongeveer 20-jarig meisje zich vevoegde in den win kel van de firma L., aan de Spuistraat, om een bontmantel te koopen. Op 25 Sep tember heeft bedoelde persoon een bont mantel gekocht voor 225 en in betaling gegeven een bankbiljet van ƒ1000. Later is gebleken, nadat het biljet geaccepteerd was, dat. hetzelve valsch was. Twee koffers met hent vei^.uistcrd. De commissaris van politie in de twee- do afdceling ie 's-Gravenhage verzoekt de inbeslagneming van twee groote grijze koffers, inhoudende de navolgende bont vellen: 71 sabelvossen, bruin geverfd; 9 zilvervossen, geverfd; 100 nutriavcllen, geelbruin geverfd; 60 scalkonijn, zwart geverfd; 40 skunskonijn, zwart geverfd;9 jakalevellen, geverfd; 60 iltissen; 3 civet voeringen; 12 aïaskavössen en 23 konijn- stro'oken, op 21 September 1922 aldaar verduisterd. Eeu geluksvogel. Een caféhouder in het Westen te Rot terdam had, volgens de N.R.Crf., het ge luk tweemaal de 100.000 te winnen, n.l. Dinsdag op 1/4 lot van de Haagsche Ver- zekerings-sociëleit, die op de Staatslo terij trekt en Woensdag op een 1/4 lo-t van de N.V. De Tijdgeest. Nog een kastekort tc Kollum. Naar de Tel. verneemt is in de kas van de N.V. Tijnstra's Oliefabrieken te Kol lum een tekort van ƒ200.000 ontdekt. De directeur is ontslagen. Mislukte speculatie. Het kastekort vart ruim 50.000 van den voortvluchtigen directeur van het post kantoor te Kolium is het gevolg van mis lukte speculatie. Ernstige brand te Marseille, Dezer dagen brak omstreeks midder nacht een hevige brand uit in een rijtuig- fabriek te Marseille. De fabriek werd vrij wel geheel verwoest terwijl ook de aan grenzende gebouwen schade leden. liet verlies wordt op 600.000 francs geschat. Bosehbrandcn in Canada. Geweldige boschbranden in Noord-On- tario hebben Ilaileybury en Noord-Cobalt' verwoest. De eerste minister van Ontario is naar het tooneel van de ramp vertrok ken on er zijn drie expres-treinesn uitge zonden om hulp te brengen voor de on»» behuisden. De brand is niet te btuespb.eifc

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2