Dagblad voor Leiden en Omstreken. N.V.vh. J.C.BERNARD K2 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BÜ1TEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 1240 PER WEEK 10.1» FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.80 3de JAARGANG. - MAANDAG 18 SEPTEMBER 1922 - No. 746 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 .,.W_.i.E PER GEWONE REGEL 9.221 DES ZATERDAGS f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DIT?** «IER KLEINE ADVERTENTIES van hoosstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. V Geen schip. De B alkali-crisis heeft ook ons wat te Ook Nederlaaidische belangen zijn daar bij direct of indirect betrokken. Vrede, vrede en geen gevaar, zoo heeft men ook in ons land geroepen, en in ver band daarmee geöischt afschaffing van leger en vloot. Het leger moest weg. En de vloot voor oud-roest verkocht. Dat was, zoo heette het, een eiech van menscholijkheid en beschaving. Of de Nederlanders te Smyrna er ook zoo over hebben gedacht? Wij hebben reden om dit te betwijfelen. Toen de Tukken naderden, verkeerde de bevolking in groeten angst. Wat te verklaren is. Gisteren werd gemeld, dat de Turksehe troepen zich aan allerlei uitspattingen 'hadden schuldig gemaakt en vandaag kwam het bericht, dat Smyrna in brand staat. Alle mogendheden die in Smyrna belan gen hebben, zonden dan ook zoo spoedig mogelijk oorlogsschepen ter bescherming van hare landgenooten. Nu is er in Nederland een vrij talrijke Nederlandsche kolonie. Nederland heeft daar veel te verliezen. Maar in de ure des gevaars was Neder land niet in staat die kolonisten te bevei ligen en voor zijne belangen te waken. De wil is goed, maar.er was geen enkel schip beschikbaar om de bedreigde landgemooten te hulp te komen. Zeker, het is een mooie leuze: weg met de vloot. En een goedkoope leuze bovendien. Maar een koloniale mogendheid als ons land is, heeft geen keus. Een behoorlijke vloot is nu eenmaal een levenskwestie voor een land als hot onze. Een kwestie van te zijn óf niet. te zijn. STADSNIEUWS. GEMEENTEBEGROOTING LEIDEN. Hl. Treft het bij het nagaan van de uit gave n dat geen ingrijpende maatrege len zijn genomen om tot bezuiniging te komen, terwijl toch het bedrag voor den Hoofdelijken Omslag belangrijk lager is geraamd dan het vorig jaar en ook dan in Mei j.l. door B. en W. werd aangege- ven, bij het beschouwen van de beraam de ontvangsten wordt dit raadsel opgelost. Verschillende posten konden toch veel hooger worden geraamd. Toch zal niemand kunnen zeggen, dat dit deel van de begrooting oeflatteerd is. Integendeel bij sommige posten krijgt men den indruk, dat de cijfers zeer sterk aan den lagen kant zijn gehouden. Bij het nagaan van de verschillende posten zal dit nader bliiken. De eerste post zet al dadelijk goed in. Voor ontvangsten wegens vroegere diensten waarvoor 't vo rig jaar was uitgetrokken f 85.410, kon nu een bedrag van f 366.566 op de begroe ting worden gebracht, wat al dadelijk een meerdere ontvangst beteekent van f 281.156. Nogal geen kleinigheid. De inkomsten uit bezittin gen konden ruim f 3000 hooger worden 'geraamd. Gerekend wordt op een op brengst van f53.288. De overige huren en pachten zullen volgens deze raming enkele hon- derde guldens minder opbrengen. De opbrengst van de Secretarie- en archiefleges wordt begroot op f8500 op f200 hooger dan bij de vorige beguooting. Het bruggeld wordt f2000 hooger geraamd; hiervoor is nu uitgetrokken f 13.500, een bedrag dat ongeveer over eenkomt met de werkelijke opbrengst in 1921. Van het havengeld kan precies het zelfde worden gezegd. De opbrengst is geraamd op f30.000. Van de marktgelden wordt eien opbrengst verwacht van f 64.500. Dat is f 7400 hooger dan het vorig jaar, maar als men nagaat dat in 1921 de opbrengst nog 59 cent hooger was dan nu geraamd werd, dan is het duidelijk, dat hier toch geen gewaagde dingen zijn gedaan. Wordt zooals door B, en W. is voor gesteld het marktgeld van do Zater- dagsche markt niet onbelangrijk ver hoogd, dan zal natuurlijk de opbrengst veel hooger zijn. De weegloonen enz. aan de ge- meentewaag zijn f 1100 hooger geraamd, in overeenstemming met de opbrengst van 1921. In verband met het in werking treden van de Warenwet is het keurloon van visch vorig jaar geraamd op f 3000 vervallen. Het schoolgeld voor het. openbaar lager onderwijs wordt geraamd op f 55.000 of f 5000 meer dan het vorig jaar. Voor de 9 bijzondere scholen, waarvan het schoolgeld door de gemeente wordt geïnd, is f 25.000 op de begrooting ge bracht. Door de lagere heffing voor buitenleer lingen, is "het schoolgeld voor het mid delbaar onderwijs f3800 lager geraamd. (Zijn geen plannen in de maak om het bespottelijk lage sdhioolgeld te verhoogem? Uit deze begrooting blijkt daarvan niets.) De opbrengst van schoolgeld voor het gymnasium, kon f2500 hooger wor den geraamd. „Kennis is Macht". Zaterdagavond werd in het Nutsge- bouw de jaarlijksche vergadering gehou den van het genootschap „Kennis is Mach t", waarbij tevens de diploma's uitgereikt zouden worden. De Voorzitter, de heer W. Zand- v oio r t, opende de vergadering, en bracht zijn dank aan de leerlingen voor den be toonden ijver, in het bijzonder aan de 9 leerlingen die een diploma „met lof" ver wierven, en sprak den wensch uit, dat zij in de toekomst veel nut zullen hebben van het diploma. Vervolgens werd aan een aantal leer lingen wier namen wij straks laten vol gen, het diploma uitgereikt. De Directeur, de heer A. J. J. V e r- brugge, wenschte de leerlingen van har te geluk met het behaalde succes. Denkt echter niet, aldus spr., dat ge er zijt, want uw diploma is pas het begin. Zonder practische kennis zult ge er niets aan hebben. Daarom zij het uw aller doel, loan steeds hooger te klimmen op den maatschappelijken ladder, en in uw werk te toonen dat ,het u ernst geweest is bij uw studie. Mej. W. B. J. V o 1 b e d a (welke op 3 van de 4 behaalde diploma's de aanteeke- ning „met lof" verkreeg) sprak namens de vrouwelijke leerlingen een woord van dank tot de leeraren, voor de uitstekende leiding, bid het onderwijs. Namens „de mannelijke leerlingen richtte zich de heer Poortman tot de leera ren, en sprak den wensch uit dat zij die in 'ti afgeioopen seizoen met succes de cur sussen hebben geleid, dit njog vele jaren zullen doen, en dat zij schoone resultaten op bun arbeid mogen verkrijgen. Eindelijk was het oogenblik daan1, waar op zou blijken waaraan de vergadering in de tweede plaats de overweldigen de belangstelling te danken had, n.l. aan de huldiging van de leeraren A. J. J. Ver brugge en A. Dirk 6, waarvan de eerste thans Directeur is. welke heeren op 1 Sept. j.l. den dag hebben herdacht, waarop zij voor 25 jaren aan het genoot schap werden verbonden. Onder de opgewekte klanken van pia nospel werden de jubilarissen binnenge leid, bijna onzichtbaar door een schat van bloemen, welke voor hen uitgedragen werd. De Voorzitter richtte zich vervol gens tot den heer Ver brugge met «de volgende woorden: Het is voor mij ongetwijfeld een aange name en vereerende taak, u namens het genootschap te mogen toespreken bij de herdenking van het feit, dat u 25 jaren aan het genootschap zijt verbonden. Toen gij in 1897 uw taak aanvaarddet, mochten de leermiddelen waarover wij toen be- sdhikten, terecht primitief worden ge noemd. Ook de indeeling van het onder wijs was geheel anders. De leerlingen za ten gezellig aan tafeltjes, en als men trek had, werden sigaar of pijp aangesto ken, tot zelf een potteke bier toe, was er te krijgen. Moge het u gegeven zijn, het handels onderwijs niog lang te dienen. Vervolgens verkreeg de heer Sytsma hot woord, welke namens het Gemeente bestuur aanwezig was.. Gaarne had spr. de uitnoodiging aanvaard, om hier aan wezig te zijn. Met nadruk wees hij vooral op de woorden van den directeur, n.1. dat het Excelsior steeds het ideaal moet blij ven voor hen die een diploma behaalden. Vooral in dezen tijd van malaise is het zaak, dat ge al uw krachten besteedt om zooveel mogelijk kennis te vergaderen. Vroeger was men niet zoozeer doordron gen van de waarheidKennis is macht; doch spr. hoeft deze leuze steeds door de ipractijk zien bevestigen. Wat den direc teur betreft, ook deze wensch t hij van harte geluk met zijn jubileum. Wij dach ten, aldus spr., dat het onderwijs onder den vorigen directeur reeds volmaakt was maar gij hebt door uw toewijding 6teeds aan de nieuwe erïschen van den tijd weten te voldoen. Ook u, mijnheer Dirks, wensch ik van •harte geluk. Waart gij indertijd reeds èen uitstekend Gymnastiek-onderwijzer, het getuigenis van leerlingen en oud-leerlin gen bewijst, dat gij het ook in de „edele rekenoonete" ver hebt gebracht. Na een spontaan: „lang leve de jubila rissen", sprak de heer Mazurel den heer Verbrugge toe namens de leeraren. Van uw eervolle loopbaar, aldus spr., wensch ik allereerst uw leeraarschap te noemen. Vooral 'het onderwijs in de Duit- sche taai hebt gij van een kasplantje we ten op te voeren tot een hoogte, waar ieder respect voor heeft. Ook het onder wijs in de Handelscorrespondentie hebt ge op uitnemende wijze gedoceerd. Ik wensch het bestuur geluk met het besluit, waarbij het u, in 1917 tot directeur benoemde. Iedereen zal met mij overtuigd zijn dat gij een baud hebt gelegd tusschen leerlin gen en leeraren. VISCHMARKT - K00RNBRUGSTEEG KACHELPLATEN moderne décors. 847 Ook Mevr. en Mej. Verbrugge wenschte spr. van harte geluk met dit jubileum. De heer Verbrugge wenschte den heer Dirks geluk met zijn jubileum, en dankte hem voor de wijze waarop hij zich in het rekenonderwijs verdienstelijk heeft gemaakt.' Gij waart, aldus spr., een su bliem onderwijzer, en namene de leeraren en namens mijzelf spreek ik den wensch uit, dat ge minstens tot uw '65ste jaar aan de school zult verbonden blijven. De heer Bogaards sprak daarop namens de leerlingen den directeur toe: Het zij mij vergund, aldus spr., u na mens de leerlingen onze gelukwenschen aan te bieden. Wij als leerlingen hebben u loe ren waardeeren. Door uw toewijding was het mogelijk, dat er steeds een frissche geest onder leeraren en leerlingen heersch- te. Wij danken u voer uw bereidwilligheid wanneer wij uw hulp noodig hadden, als mede voor de wijze waarop gij tal van leerlingen tot flinke leden der maatschap pij hebt gevormd. Mijnheer Verbrugge, gij zijt voor ons het middel geweest, om de scheiding tus schen geleerd en ongeleerd te overbrug gen. Wij hopen, dat u nog lan<r uw ar beid met lust zult kunnen verrichten. Vervolgens overhandigde de voorzitter den Directeur namens het bestuur, leera ren en leerlingen, een cadeau in den vorm van een prachtig ameublement. Den heer Dirks werd namens het. be stuur een mooie fauteuil aangeboden, na mens de leeraren een gouden horloge ketting, terwijl een 'leerlinge- een fraaie, bouquet overhandigde. De heer Dirks sprak daarop zijn har- telijken dank uit voor -de .belangstelling reeds op 30 Augustus geto.ond, en vooral voor wat hij hedenavond heeft ondervon den. Ten slotte sprak de heer Verbrugge 'n slotwoord; waarin hij allen dankte zoo wel voor het prachtig cadeau als voor de we orden van waardeering, die tot hem werden gericht. Spr. dankte het bestuur, en vooral de leeraren voor hun medewer king. Ook aan de leerlingen bracht spr. zijn dank voor hun blijken van waardee- rmg.Mogen wij allen in de komende jaren samenwerken aan don bloei van „Kennis is Macht". (Applaus). Daarna was voor de aanwezigen gele genheid om de cadeaux te bezichtigen, waarna de plechtigheid ten einde was. De volgende diploma's werden uitge reikt: Boekhouden: Mej. L. v. d. Huijzen. Heeren: H. Admiraal A.Hzn., F. v. d. Blij, G. Blöte, J. Boter, G. Glasbergen, P. Kal lenberg, A. P. v. d. Kamp, O. Kampman, G. J. Nijhuis, A. P. v. d. Kraan, A. C. Som- meling, en E. v. Slarkenburg. Duitsche Handelscorrespon- t i e: -Dames: J. M. W. Bosselaar, M. H. v. Rijn, C. A. v. d. Voet, H. B. J. Volbeda (met lef), H. G. de Wilde. Heeren: P. J. Bergers, A. W. de Boer, G. de Bruin, F. Th. D. Driessen, G. Kruijff en D. Riedijk. Engel scli Handelscorres pondentie. Dames G. W. de Boer, F. W. v. Rijkom, C. A. v. d. Voet en H. B. J. Volbeda. Heeren: A. W. de Boer, J. W. v. Borse- len (met lof), G. de Jong, A. Linschoten, N. J. Moenen, J. W. Schneider en J. J. van Waas. Fransche Handelscorres pon dentic: Dames J. H. Kooremans, S. A. de la Rie, M. H. v Rijn, J. Spieren burg, G. A. v. d. Voet. H. B. J. Volbeda (met lof) en E. Wesselius. Heeren: F. Th. D. Driessen, J. Taffijn en S. v. d. Werf. Algemeene Handelsken nis: Dames: M. FJ. v. Ginkel, E. G. Jonk, C. H. Karstens, J. H. Kooreman, J. Meijer, S. A. de la Rie, M. H. v. Rijn, J. Spierenburg, H, B. J. Volbeda (met lof), A. v. Weeren en E. Wesselius. Heeren: P. J. Bergers, C. de Bruin, A, de Haas, M. C. Hansen, J. P. Immink, E. Jan zen, G. de Jong. A. Linschoten, G. Ch. Massa, C. H. de Nie, M. W. de Nobel (met lof), G. J. E. Poortman (met lof), C. H. Remmerswaal, A. C. Sommeling, J. Taf fijn, A. Teljeur, H? M. v. Wel en H. Zaal berg. Ma Chinese hr ij ven:. Dames: M. Alkemade, D. Dijkstra, M. Haalebos, M. H. v. d. Hooidonk, N. Kooy, M. J. Looye- stein, N. Spruyt, A. Swank, F. v. d. Voor den, E. de Vos. W. Vuyck, C. J. de Wek ker, D.'S. v. Wel, J. W. v. Weizen en A. v. Wijk. Heeren: A. Barten, A. Boehmer, F. K. H. Buschgens, A. Gerritsen. J. v. d. Hey- den, J. v. Houwelingen, H. A. v. Ingen Schenau, J. J, Kop, P. N. Kriek, G. Kruyff, P. Leemans, A. Linschoten, F. L. Th. du Pon, G. S. Renee, H. Th. la Rivière, W. J. Sirach, B. M. y. d. Sijst A. Teljeur, jW, Vorwer, D. W. Vodegel, P. Vogelenzang, D. G. Waasdorp, A. J. Willêniseh. Nederlandsche Taal en Handelsrekenen: Dames: F. E. Berg E. G. Jonk, C. H. Karstens (met lof), J. Meyer, S. A. de la Rie, M. H. v. Rijn, J. A. Staffleu, en J. de Zwart. Heeren: G. J. Gros, G. P. de Gunst, M. C. Hansen, G. de Jong, M. Mokkenslorm, N. H. Peeters, G. J. E. Poortman (met lof) B. M. v. d. Sijs en J. Taffijn. Schoonschrijven: Dames: O. de Jong, E. G. Jonk, W. Karstens. J. M. C. Schouten en W. A. G. v. d. Stel. Heeren: P. J. Eikerbout, C. F. Lourens, L. C. Schouten en N. de Zwart, Stenografie: Mej. G. Moenèn. S t e n 1 y p i e: Dames: A. de Ko ning, P. v. Leeuwen, A. Lubach, G. de Marie, J. Plu, D. S. v. Wel en de heer W. F. v. Leeuwen. De Leidsche Buitenschool. Zaterdagmiddag vond de officieels opening yan het Herstellingsoord .,De Leidsche Buiten school" plaats, waarvan het schoolgebouw ge legen is te Katwijk. Volen hadden van do uitnoodiging van het be stuur, om bij do opening aanwezig te zijn, ge* truik gemaakt enverzamelden zich in een duin pan nabij het schoolgebouw waar spreekgestoel te en zitplaatsen waren geplaatst. De voorzitter van het bestuur D r. Go r t e r sprak een kort inleidend woord Waarna M r. J. S c h o k k i n g de openingsrede uitsprak. Het was mij,.aldus 6pr„ moeilijk om de vriende lijke uitnoodiging van het best, om hier do openingsrede uit te spreken te weigeren, temeer daar het best, toen ik op den eerst bepaaldon dag verhinderd was, hiervoor de openingsdatum verzette. Spr. wil er echter op wijzen dat1 hij geen deskundige is op het gebied der tuberculo sebestrijding maar een leek. Echter, heeft het zoo juist klaar gekomen Rapport van de Staats commissie een juist en duidelijk licht geworpen op de t. b. c.-bestrijding en het is spr. opgeval len dat in genoemd rapport niet alleen do me dewerking der medici maar ook die van het pu- bliek wordt gevraagd. Hoe meer de tuberculose, zich uitbreidt, des te meer belangstelling zal er in breed© kringen der maatschappij gewekt moeten word'en voor haar bestrijding, opdat de niet wordt overgelaten aan Rijk, Pro vincie en Gemeente alleon maar dat door- parti-: culieren zelf wordt aangepakt. Do Leidsche Buitenschool volgt geheel de lijn door het rap port der Staatscomm. aangewezen, waarvan spr. hoopt dat het niet als zoovele andere rapporten een bundel goed bedoelde wenschen zal zijn. Een treffend bewijs van wat door particulieren steun kan verricht worden is de schenlciug van Duinlust door den heer de Koster, waardoor het doel der vereen. De Leidsche Buitenschool txv reikt werd. Leiden treedt met deze inrichting aan do spite, in ons land. Naast de bokendo Haagsche Buitenschool en enkele inrichtingen van minder belang te Nunspeet, Amersfoort en Yenlo, neemt zij feitelijk de 2e plaats in en dat terwijl Amsterdam en Rotterdam zulk een inrichting nog niet hebben. Dat de Buitenschool geen gewaagde proefne ming is blijkt uit het feit dat hoofdzakelijk de resultaten, behaald sinds 1904, toen voor 't eerst in Charlottenburg een buitenschool werd geopend en ook in ander© landen als Engeland, Amerika, België, Frankrijk, Zweden _en Dene marken, hebben de stoot tot de oprichting der vereen gegeven; zeer zeker terecht daar do er varing de beste leermeester is. De beteekenis der Buitenscholen bestaat al dus Mr. Schokking in: 1. Hot spoedig ingrijpen bij t.b.c. verschijn selen 2e. De peadagogische waarde. Indien de jonge t.b.c.-lijder de gewone lan gere school bezoekt, zal hij al spoedig oen ge* veel van achterlijkheid krijgen, dat ongunstig werkt. De Buitenschool kan, onder Gods zegen, er t-oe medewerken dat de herstelde t.b.c.-lijder een ook geestelijk een krachtig lid der maat* schappij wordt. 3e. Het in contact blijven met het gezin. Hoewel genikt uit het gezinsverband zal toch, door de nabijo ligging der 6chool contact mo gelijk zijn. 4e. De opvoedende kracht wat betreft de t.b.c.-bQstrijding. Immers zullen de lijders als zij gezond en wel in het gewone leven terug* keeren, krachtige bestrijders der ziekte zijn waaraan zij zelf hebben geleden, en dit doordat ze weten hoe do ziekte moet bestreden worden. Nadat Dr. .Gorter en Dr. Horst geluk ge- wenscht had met het bereiken van hun idealen en al de aanwezigen opgeroepen had om, ieder in zijn omgeving, propaganda te maken voor do tuberculosebestrijding eindigde hij met den wensch uit te spreken dat God zonder Wiens zegen toch niets gedtjt, deze inrichting Zijn zegen mocht schenken. Ons parool zij van nu af aan: „Aanpakken met Gods Hulp tot opbouwing van ons volks leven". (Applaus). Dr. Gorter dankte Mr. Schokking voor zijn openingswoord en memoreerde nog even dat de stoot tot stichting der veroen. gegeven was door een rede, door Dr. Physiot voor de Haagsche Buitenschool gehouden. Toch zouden de plannon tot stichting dor"" school wellicht plannen gebleven zijn indien de schenking van „Duinlust" door den heer do Koster niet krach tig tott verwezenlijking had meegeholpen. Spr. dahkte vervolgens verschillende autoritei- "ten, o.a. Mr. v. d. Lip, wethouder van onder wijs te Leiden voor hunno aanwezigheid en be treurde het, dat do heeren Inspecteurs van.het Lager- en Buitengewoon Lager onderwijs niet aanwezig waren, in verband mfet de voor het bestuur moeilijke kwestie of de school tot het buitengewoon lager onderwijs moet woTden ge» rekend dan wel, of het als een afzonderlijke tak van onderwijs moet worden aangemerkt. Dank werd ook gebracht aan prof. Nolen en dr. Wijte, die verhinderd warön. Ten slotte noemde Dr. Gorter nog den secretaris der commissie, die héb rapport der Staatscom missie samenstelde, en 'b bestuur der Cen trale Vereeniging tob bestrijding der tuber culose. Een woord van dank aan de be stuursleden acht spreker overbodig omdat het feit diat de Leidsche Buitenschool thans is gesticht voor hen de grootste vol doening is. Een woord, vaai buitengewonen dank kan echter niet onthouden wordea aan Dr. Horst, den directeur van de.n gemeentelijken geneeskundigen dienst te Leiden, omdat zonder diens hulp het waar schijnlijk niet. gelukt zou zijn deze school te slichten. Ooic architect Buurman te Leiden en den aannemer E. Ouwehand te Katwijk bracht dank voor de nette afwer king der school en de tot aller genoegen, gemaakte veranderingen. Doch ook de teekemst behoort te wor den ingezien. Ook spreker riep de hulp in van allen die aan de instandhouding der buitenschool het hunne kunnen doen De beteekenis van frissche* lucht en zonne schijn moet worden ingezien. Nadat van de aanwezigen een fotografische opnam? was gemaakt werd er gelegenheid gegeven de inrichting te gaan zien. Men scheidde zich in twee groepen. Een groep ging eerst de lighallen bezien met de omgeving waar aan alien 'n kopje thee werd aangeboden, terwijl de andere groep de villa „Duinlust", thans herschapen in. de Leidsche "Buiten school ging bezichtigen Verschillende kamers zijn ingericht voor schoollokaal terwijl andere kamers en zalen dierst doen als eet zaal, badkamer, kleedkamer, con- versatiezaal, kamers voor het onderwijzend personeel enz. Voor deze gelegenheid waren op alle kamer bloemen aange bracht. Ieder was verrukt over d© prachtige gelegenheid die de Vil ha „Duin lust" bood voor dit doel Als directrice fungeert Mej. van dor End terwijl het on derwijs wordt gegeven door de onderwijze ressen. de dames Glaunor. Met een extra tram uit Leiden cl- men was er te 5 20 wee-r een extra pelccenheirl om de vele bezoekers (nitgenoodigden') uit Leiden weer terug te brengen Leidsel» Universiteitsfonds. In druk ie verschenen hot verslag van het „Leidsch Universiteitsfonds" over hot. Ac;vV:niiM jaar 1921-1922. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het Leidsch Unversiteitsfonds mocht wederom hoog gewaardeerden steun ondervinden van 'net Genootschap Noorthoij, hetwelk een bedrag van f 500 to zijner beschikking 6teldo. Door Vlcvr. do Wed. Dr. W. N. du Rieu, overleden in Moi 1922, word een som van f 1000 gelegateerd; behalve door den bijzonderen leerstoel in do tropische geneeskunde, bekleed door prof. Koole mans Beijmen, en voor den bijzonderenleerstoel in de natuurkunde, ingenomen door prof. Einstein werden do belangen der Leidscho HoogescJiool behartigd door het navolgende: De Vereeniging instituut voor tropische geneeskunde Rotterdam-» Leidien ontving wederom f500; do vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrument* maker ontving als vorige jaren f 100; de Lridscko Vereeniging voor wetenschappelijke voordrach ten ontving wederom, doch thans voor de laatste maal eensubsidie van f 200. Voor do Stichting De Goeje, welke de Ooster» echo, in het bijzonder do Arabische studiëu be* vordert, werd een bedrag van f 450 beschikbaar gesteld. Prof. van Kampen ontving f 500 ten behoeve van een door Dr. G. Stiasny te geven college over oceanografio. Evenals het vorige jaar werd f 500 toegestaan voor oen college van den heer Albert Vogel in de voordrachtskunst. Aan de privaat-docenten Dr. A. G. van Ha mel en Dr. W. H. E. de Jong word, voor onkos ten voor hun onderwijs elk een bedrag van f200 gegeven, en eveneens aan den heer R Gu.irnieri, die aan studenten onderwijs geeft in het Ra* lioansch, een bijdrage van f 200; Prof. Storm van Leeuwen, kreeg voor zijn hoofdassistent in 1921 oen subsidie van f 600 en in 1922 oen van f 400; prof. van Calear voor zijn assistent in 1921 een bijdrage van f 250 en in 1922 een van f 350. Prof. Ehrenfeit ontving' f 400 voor de lees kamer Bosscha, f 302 voor afbetaling van boe* ken aankoop voor die leeszaal en I 75 voor reis kosten van twee buitenlandsche goloorden. Prof. Weneinck kreeg een subsidie van f 350 voor de samenstelling van idiccs op de Mohara* medaanscho traditie-verzamelingen; do lector van Dr. J. Woltjer ontving f 250 tor bestrij» ding van onkosten, verbonden aan een studio betreffende Hypcrcan; Prof. Nolen ontving f 400 ter tegemoetkoming in do kosten van een too- stel voor hoogtezon-bestraling. prof. W. Marti» f 100 voor studiereizen zijner leerlingen en aaü Dr. Holwerda werd f 300 toegekend voor ar-» ehnologisehe opgravingen in Valkenburg bij Leiden. Do Universiteitsraad van het Leidsel» Uuiver» sitoi(sfond6 benoemde lot bijzonder hoogleeraar in do algemeene volkenkunde Dr. J. P. B. do Josselin do Jong. In verband met. een buiteua lnndsche studiereis zal prof. de Josselin do Jong gedurende den cursus 1922—1923 nog goen colleges geven. Sind9 1921 traden tot het fonds t-oe 8G leden< 46 begunstigers en 1 donateur. Door overU^"^

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1