Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS r IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL '2-50 PER WEEK 10.19 PRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1922 - No. 743 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTlE-r-r..--. PER GEWONE REGEL I ü.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DIRT* a KIEK KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 rent bij vooruitbetaling. Lastig geval. In het Juli-nummer van het orgaan van de Leidsche coöperatie „Vooruit" is 6prake van een „lastig geval". De bestuurder ©ener c oratieve ver- bruiksvereeniging, zoo heet het daar, moet in het belang der zaak precies han delen als een patroon of eigenaar eener particuliere zaak. „Men kan aannemen, dat een patroon in de tegenwoordige omstandigheden persoonlijk gaarne het loon zijner arbei ders op dezelfde hoogte zou willen hou den, als het den laatsten tijd geweest is, doch het bestaan der zaak, waarin zijn menschen te werk zijn gesteld, eene loonsverlaging noodzakelijk maakt. In zulk een geval zet zoo iemand zich over zijn gevoel heen en doet, wat hij in 't belang der zaak noodzakelijk acht. Zoo ook de coöperatie-bestuurder! Maar lastig wordt, het nemen van eene dergelijke beslissing, als men, als schrijver dezes, principiöel het verzet der arbeiders tegen den algemeenen drang naar loonsverlaging toejuicht. Maar dubbel lastig wordt de situatie, wanneer mon als bestuurder tot eene loonsverlaging voor het personeel moet komen en men is als ambtenaar of ge organiseerd vakman een werkzaam I strijder tegen dien algemeenen drang naar loonsverlaging! Wat is dan het juiste standpunt, 't welk men in zulke gevallen moet inne men? Gevoel kan in zaken ge9n leiding geven! Men kan principieel verzet%toejuichen, men kan als arbeider of ambtenaar I zich in alle opzichten willen verzetten, als besturder kan men komen voor de onverbiddelijke noodzakelijkheid! Eenmaal voor die noodzakelijkheid gesteld, dunkt ons in dergelijke geval len voor bestuurders eener coöperatie het juiste standpunt, dat zij alle per soonlijke gevoelens etc. het zwijgen op leggen en in het belang der zaak, waar- j van zij het beheer op zich genomen hebben, toepas-sen, waaraan tij als be stuurders niet kunnen ontkomen!" Dit artikeltje is in meer dan een op zicht merkwaardig. Vooreerst wordt hier geconstateerd, dat een patroon zich in het belang der zaak i aan zijn gevoel het zwijgen moet opleg gen en doen wat in het belang der iaak noodzakelijk is. Gewoonlijk werdt het van die zijde an ders voorgesteld en heeft men altijd den mond vol van reactie en op 5 o t, t e 1 ij- ke verslechtering dor arbeidsvoorwaarden. Vervolgens wordt hier toegegeven dat loonsverlaging, zelfs in het belang van het personeel, onverbiddelijke noodzaak kan wezen. Wij verblijden ons over deze uitspra ken, die misschien kunnen meewerken om den gezichtskring der arbeiders die neg maar al teveel door valeche voorstellin- gen worden misleid, te verhelderen. Het is toch niet waar, dat de patroons over het algemeen zoo gaarne de loonen J zouden verlagen. Et zijn gelukkig nog wel sociaal voe lende patroons. Maar zij staan evenals de coöperatie bestuurders vaak voor een „lastig geval". Zij hebben de keus tusschen ondergang van de zaak, of vermindering van de per soneel uit gaven. In zulk een geval zegt „Vooruit" moet men zich over zijn gevoel heen zetten en alleen het belang van de zaak in het oog beuden. Dat zal inderdaad vaak noodig zijn. Maar laat men het dan ook niet altijd voorstellen alsof de patroons met een ze kere wellust de loonen zouden verminde ren. 't Ie heel vaak. harde noodzaak. De redactie van „Vooruit" merkt bij dit artikel nog op, dat in elk geval eerst, het overtollige personeel moet worden ver wijderd, voor tot loonsverlaging wordt overgegaan. Voor coöperaties is dat misschien een uitweg. Daar w.ordt door onoordeelkundige lei ding, misschien weieens meer personeel aangesteld dan noodzakelijk is. Maar de gewone middenstanders zijn hiermee nicit gebaat, daar het. wel hoogs uitzondering zal zijn dat zonder noodzaak personeel door hen werd aangesteld. En vcor de arbeiders, die op deze wijze worden getroffen is zulk eon oplossing van het „lastige geval" zeker weinig be vredigend. STADSNIEUWS. Jubileum Ds. Thomas. Vol tot in alle hoeken was Woensdag avond de Hooigrachtkerk, toen Ds. Tho mas in verband met zijne 25-jarige ambts bediening een gedachtenisrede zou hou den. Zingtvroolijk, heft, de stem naar boven Rechtvaardigen verheft, den Heer. Het past oprechten God te loven Zingt Zijnen groolen Naam ter eer. Met het zingen van dit Psalmvers werd 'do dienst geopend. Vervolgens werd na het uitspreken van den zegen en het leecn van Psalm 116 ge dongen Pe. 89:3. Nadat Ds. Thomas in gebed was voor gegaan werd nog Ps. 68:8, 10 en 17 ge- zongen. Als tekstj voor deze gelegenheid had Ds. Thomas gekozen 1 Oor. 5:18 het laat ste gedeelte: ens de bedie ning der verzoening heeft." 't Is onbetwistbaar, aldus Spr„ dat wanneer we minder ongeloovig op de toe komst zagen en meer geloovig op wat achter one ligt, we heel wat gelukkiger en moediger zouden zijn. Wij zitten te veel bij de pakken van het heden neer, en laten ons teveel meesleepen met de ongeloovige massa, die 't altijd van de toekomst verwacht. Daaraan doen wij niet moe, terwijl ach ter ons lichten de sporen van Hem die in Christus ons genegen was. Wat is het een vaderlijke goedheid van God wanneer Hij tijden doet aanbre ken, waarin we genoopt worden ons aan gezicht te richten naar de zegeningen van het verleden. God, die het weggedrevene zoekt, Hij wil ons maken tot navolgers Gods en ge liefde kinderen. En nu is het ook onze roeping het weggedrevene te zoeken. Maar nu zijn er tijden in ons leven waar in God ons roept, om wat voorbij is voor oogen te houden. Wij zijn dan gelijk aan David die in de nachtwaken peinsde en terugdacht aan wat God voor hem was geweest. Wanneer hier thans staat een Dienaar des Woords, die 25 jaar lang zijn ambt mocht vervullen, dan richt hij ook met het volk dat zijn volk i6, den blik achter waarts. In deze dagen denken we aan wat God gaf. Maar dat geven is ook nemen, het is de rijkdom van de armoede. Daarin voelt het verheugde hart de voorsmaak van wat komen zal als God eenmaal alle tranen van de oogen zal afwisschen. Gedurende. 25 jaar is Spr. bekleed met het heerlijkste ambt dat er in de wereld is, de bediening der verzoening. Geen ambt haalt bij dat van hem die van God geroepen is als Dienaar des Woords Hem te verheerlijken. Zeker, we zijn geen apostelen. Wij hebben geen apostolische roeping. Niet wij, -maar de apostelen hadden buitenge wone ambtelijk gaven en werden in alle waarheden onfeilbaar geleid. Het apostolaat beeft een einde geno men. Geen D. d. W. heeft de bevoegdheid absolutie te verleenen. Maar tegelijk houden wij staande, dat die apostelen zijn gegeven voor en aan de Kerk van allo tij den. Zij spreken tot ons, nadat zij gestor ven zijn. Het heeft den Koning der Kerk behaagd hunne onfeilbare uitspraken van de ver geving der zonden om Jezus wil, vast te leggen. Zoo schrijdt in de bediening van het Woord, de buitengewone apostolische macht door de Kerk door en gaat het bin den en ontbinden door. Want het Woord van den apostel is het woord en de daad van Jezus den Koning der Kerk. De apostelen zijn de componisten ge weest., die de hemelsche muziek schreven, die altijd door moet klinken en die door niets mag worden vervalscht. De herders en leeraars zijn geroepen die muziek te doen hoeren. En nu mag er verschil zijn in talent en aanslag en tempo, mits de muziek maar 't zelfde is en aan de Gemeente laat hoeren dat zij vrede heeft door Jezus Christus en ver zoening in zijn dierbaar bloed. Den apostelen werd een heerlijke ba nier gegeven om die uit te dragen. Een licht, een hoog oplaaiende fakkel om ze te planten in de duisternis en te verza melen de vermoeiden en belasten. Straks gaat de apostel den weg van alle vleesch. Maar de Heere blijft en de herders en leeraars, zij nemen over de banier en de fakkel en de Koning der Kerk blijft voor spoedig rijden op het woord zijner waar heid. Een heerlijk ambt is dat. Een wonder van genade en. goedheid is het, dat Jezus een zondig mensch daarin doet dienen. O, als Spr. daaraan denkt, en bedenkt, hoe hij had kunnen zijn een dienaar van Satan, dan gaat de rijk beweldadigde in de binnenkamer om zich te verootmoedi gen, maaT dan zingt hij ook in het mid den van de gemeente het liéd der dank baarheid. De bediening der verzoening is een ambt van glorie. 't Is niet in tel bij de wereld, maar voor wie de oogen geopend zijn, is het een ambt dat schittert aan alle kanten. Het is ook een liefelijk ambt. Het is de bediening der verzoening. Die heerlijkheid komt te sterker uit als wij bedenken dat het zou kunnen zijn een dienst der wrake om te verkondigen de gramschap dee Heeren. Maar zoo is het en was het niet, al is 't ook waar, dat met grooten nadruk moet worden aangezegd,dat de onvruchtbare ranken'voor het vuur zijn bestemd. Dat is ook noodzakelijk. Toch mag dit niet zoo worden opgevat alsof de prediking van den Christus als een reuke des doods den boventoon moet hebben. Het werk van Jezus bedoelt niet om te d o o d e n, maar om zalig te maken. Wel moet de donder der wet weerklin ken, maar dit is bijkomstig. Het kruis mo«t geplant in het licht der verzoening. Het zou anders staan, als de prediker moest afgaan naar het gestoelte der spot tere, al zou dan ook op het werk van Jezus het volle licht moeten vallen. De Dienaar des Woords heeft geen twee taken, maar'één, de bediening der verzoe ning. Verzoening met God. Met God, die ons nooit anders clan recht en goed heeft gedaan. Verzoening, niet omdat wij ze verdiend hebben, maar een verzoening, die haar oorsprong hoeft in het eeuwig welbehagen Gods en die haar rechtsgrond heeft in liet dierbaar bloed van Jezus Christus, Wiens triomf niet afhangt van ons, maar die vastligt in het verband, dat van geen wankelen weet en iin den H. Geest, die ons nimmer zal verlaten. De Naam des Heeren zij geprezen, door den dienaar die deze verzoening mag pre diken en hij doe het hand aan hand met de gemeente, die in die verzoening mag roemen. Wie een aardsche vrede met recht mocht verkondigen, hij zou een gelukkig man zijn. MaaT veel hooger staat het werk van den dienst der verzoening, van den eeuwigen vrede. Die dienst is een verschrikking voor wie de verzenen tegen de prikkels slaat, maar dit is niet het karakter van den dienst die vol liefelijkheid is. De D. d. W. heeft de hooee eore te mo gen sproken van de liefde Gods en uit te dragen de verdiensten van Jezus Christus, opdat het volk kome tot verootmoediging en een zoeken van de zaligheid om te wan delen in de voetstappen des Hoeren. Het Kruis, dat is de kracht en de glorie van den dienaar des Woords. Het is om te jubelen, dat Spr. zoo lan gen tijd een propagandist van dat Evan gelie der verzoening is geweest, on de Ge meente heeft mogen toeroepen: laat u met God verzoenen! Wij zelf kunnen on6 niet met God ver zoenen. Als we dat moesten prediken, dan was cms werk een verschrikkelijke arbeid. Wij zeggen weieens: de liefde kan niet van één kant komen, maar" als we dat zeggen, zijn we geen navolgers Gods. Want daar komt de liefde altijd van één kant, God zij geprezen, van den kant des Heeren. Laat u liefhebben. Niet, verzoent u, maar laat u verzoenen. De verzoening en alles wat daarvoor noodig was, is er. Ongetwijfeld, de D. d. W. hebben ook boetpredikers te zijn en op te wekken tot een godzaligen wandel, maar ook die pre diking moet staan in het licht van wat door Jezus is gedaan om een volko men ve-rzoening teweeg te bren gen. Het is een heerlijke taak, tot de ge meente te mogen komen en haar te bid den tot dat verzoeningswerk toe te tre den. het volledig volbrachte werk geloovig te aanvaarden en zich te laten liefheb ben. Zoo meet er dan dus ging Spr. voort nadat Pe. 75:1 gezongen was feest we zen in de ziel van den dienstknecht, die hier en eldere dat heerlijke werk verrich ten mocht, in de wetenschap dat zijn ar beid niet ijdel is geweest. Waarom, zegt Spr., ben ik niet gewor den een spotter en een vloeker, waarom o God, mag ik hier staan als een dienst knecht der verzoening, temidden van het volk dat U liefheeft? Als hij bedenkt dat door zijn gebrek- kigen dienst, waarin hij zijn volle liefde heeft gelegd, zondaren zijn gekomen uit de duisternis tot het licht., afgedwaalden zijn teruggebracht, treurigen bemoedigd en stervenden verkwikt, dan wordt het daar binnen andere en komt er een ont roering van heilig verlegen zijn over zooveel genade. Als hij bedenkt zijn onwaardigheid, dan moet hij zich voor God verootmoedi gen in de binnenkamer, maar tevens drijft; zijn dank hem uit, tot Jezus Christus. Hij verheugt zich met het volk waar mee hij één is in leven en dood, maar hij treedt ook in diepe verootmoediging voor zijn Zender. De bediening der verzoening blijft hem opgedragen. Altijd moet weerklinken het Evangelie dei* verzoening: Volk des Hee ren, gij sijt verzoend. Geen vijand kaïn daaraan raken. Wij staan hier niet om banbliksems te slingeren, maar om u te bidden alsof God door on6 bade: Laat u met God ver zoenen, laat u liefhebben, laat u behou den. Als de D. d. W. zoo zijn handen tot de Gemeente uitstrekt, dan zijn dat ambte lijke handen. Alsof God door ons bade! Welk een. weelde is dat. Die majesteitelijke en heerlijke God, Die Zich tot ons en onze kinderen buigt, Zijne handen uitstrekt., ons aanziet met vriendelijke oogen en ons smeekt ons te laten liefhebben, en door den weg dce Verbonds in te gaan door het dierbaar bloed van Jezus. De lceraar heeft zich klein te gevoelen bij zoo heerlijke roeping. Maar verzoend met God, zwijge geen oogenblik de hooge toon van lof: Halleluja, eeuwig dank en eere, Lof, aanbidding, wijsheid, kracht Word' op aard en in den hemel, Heere! Voor uw liefd', U toegebracht! Nadat Ds. Thomas in dankgebed was voorgegaan, werd als slotzang gezongen Ps. 116:9 en 10. Onder den indruk van het gehoorde, speelde de organist, nadat de zegen was uitgesproken, Gez. 96. Die toon vond weerklank bij de 6chare. - En zoo werd, terwijl de jubilaris hot kerkgebouw verliet, spontaan door de Gemeente herhaald, het beerlitke vers, waarmede Ds. Thomas zijne prediking, waarin de heerlijkheid van de bediening op zoo treffende wijze was ge teekend, ein digde. Verccniging van Oud-Loerlingcn van „Mathesis Scientiarum Gcnitrix". Bovengenoemde vereeniging hield gis terenavond in „Den Burcht" (haar 11e Ai- gemoene ledenvergadering. De vergadering, die reer schaarsch be zocht was werd te circa 9 uur door den voorzitter der Ver., den heer O. S. Knot- tnerus, geopend, met de opmerking dat !het niet in de quantiteit maar in de qua- liteit was gelegen. Hierna had voorle zing plaats van de notulen van de vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. In het daarna voorgelezen jaarverslag werd gememoreerd do herkiezing van het bestuur, en de herdenking van het 136-jarig bestaan van M. S. G. in Musis waarin het Sted. Muziekkorps zulk een be langrijke rol heeft gespeeld en welke vergadering als geheel zoo schitterend was geslaagd. In de bestursvergadering van 28 Febr. 1922 is besproken de vraag of de fcost- samenkomsten in April moe-ten gehand haafd blijven gezien de slechte opkomst bij dergelijke vergaderingen. Daar ook de bijeenkomst, in de versierde Graanbeurs op 19 April j.l. gehouden het bestuur niet van haar pessimisme te dien opzichte heeft genezen, werd door den voorzitter den leden er op opmerkzaam gemaakt dat bij niet meerdere instemming der leden de Aprilverg. voortaan niet meer zouden kunnen plaats vinden, gezien de hoe ge kosten hieraan verbonden. In het afgeloopen jaar bedankten om verschillende oorzaken 21 leden; 12 nieu we leden gaven zich op, zoodat een ach teruitgang van 9 leden plaats had. De voorzitter sprak hierover zijn leedwezen uit maar kwam gelukkig met de verblijden de mededeelmg dat het bestuur voor het nieuwe jaar 7 nieuwe leden had gevonden en, daar zich ter vergadering nog een lid opgaf, gaat de vereenigin^ 'het komen de jaar in met 240 leden. ALsnu kreeg de penningmeester het. woord tot het doen van rekening en verantwoording. Uit zijn verslag bleek dat het jaar 1920/'21 sloot met ©en batig saldo van f 469.26. In het afgeloopen jaar werd ontvangen f 687.42, uitgegeven f 666.02. Batig saldo over dit jaar f 490.84 K-. Het rapport van de kasnazieners was gunstig en de voorzitter vond hierin aanleiding om penningmeester en kasnazieners zijn dank te betuigen voor hun werkzaamhe den. Tevens las de voorzitter een brief voor van den heer J, A. Verhoog, waarin deze bedankt als bestuurslid. Bij de hierna gehouden verkiezing van bestuursleden werden herkozen de hoeren O. S. Knottnerus, H. I. Planjer en D. v. Lith. In de vacature J. A. Verhoog word gekozen de heer C. J. Nieboer met 13 stemmen tegen 1 stem op den heer De Wilde, 1 blanco en 1 van onwaarde. Tot kasnazieners voor het komende jaar werden op voorstel van hot bestuur gekozen de heeren A. Apon, A. J. Bave- laar en J. E. Bernard. Punt 7 van de agenda was het bestuursvoorstel om ter vermeerdering van de rente van het door oud-leer lingen in 1910 gestichte fonds het Be stuur van M. S. G. f 100 te overhandigen. Met algemeeae stemmen en applaus werd dit voorstel door de vergadering aangenomen. Daar de hierna volgende rondvraag niets opleverde ging de voorzitter tot sluiting over onder opwekking om in grooto getale bij de te houden herden kingsavond van het 137-jarig bestaan van M. S. G. aanwezig te zijn. Reeds werden anastalten tot vertrekken gemaakt, toen een lid alsnog de vraag naar voren bracht of definitief besloten was de Aprilvergadering te houden ja dan neen, waarop de secretaris repliceerde dat het misschien wenschelijk was een epaarduitjo apart te leggen voor 1925 waarna de voorzitter besloot alios van de leden te laten afhangen. Nadat een grappenmaker onvemerkt had dat de vergadering blijkbaar ..weer open" was, werd ze door den voorzitter nogmaals gesloten. De 3-Octoherftesten. Omtrent de a.s. 3-October-feest viering wordt on6 het volgende geméld: Naar het ziéb laat aanzien, belooft do feestdag weder voel. Vooral het open luchtspel iets geheel nieuws zal wel een bijzondere attractie worden. Op hét bij uitstek geschikte terrein, bij de Wil- Kelmmabrug aan den lloogcn Rijndijk, zal zoo getrouw mogelijk worden nage bootst een grooto vestingmuur met poor ten, voorstellende oen on ander, van do Aan het Zoeklicht. Leiden, 14 September 1922. verkiezingstijd, heb ik Voorscholen een Eenigen tijd geleden 't was in den eervolle vermelding gegeven. •Daarvoor is thans weer reden, nu in verband met de daar bestaande school kwestie. Er heerschte in breede kringen onte vredenheid over het optreden van hel be stuur der Christelijke School. Pogingen tut overleg leidden tot geen resultaat, met het gevolg dat een School vereniging werd opgericht en gelden voor het bouwen van een school werden aan gevraagd. Naar het schijnt, zal het echter niet tot bouwen komen. Van beide zijden wordt thans met ernst getracht, overeenstemming te bereiken. Het oude bestuur gaf wat toe, en de nieuwe Vereeniging, hoewel niet geheel voldaan, is toch bereid, als 't slechts eenigszins mogelijk is, tot samenwerking. Dat verblijdt me. Do gemeente vrordt op di"1 manier voor groole uitgaven bewaard, terwijl tevens, en dat is van veel meer belcekenis, verwij dering tusschen hen, die zoo dicht bij el kaar staan, wordt voorkomen. Voorschoten geeft een goed voorbeeld, een voorbeeld, dat. naar ik hoop. navol ging zal vinden. OBSERVATOR. stad Bergen op Zoom in 1622. Daar zal do ontvangst en begroeting van Prins Mauri te. Graaf van Mansfeldt e.a. doo' den Gouverneur der stad met- zijn slat, magistraten, burgers en burgenten. plaats vinden. Ter gelegenheid dier plech tigheid zullen Ruiterspelen, Rei- en Blo* mendansen, benevens exercities van cl. beide Vendels der bezetting, plaats vin den, terwijl ook huldezangen zullen woro den ten gehoore gebracht. Na aflooü dezer feestelijkheden wordt de stoot op dit^ ter rein geformeerd, waarbij zich de gchecla bezetting van Bergen op Zoom zal voe gen. Do stoet trekt daarna het geheel© terrein rond, zoodat de toeschouwers dan een extra mooi overzicht van don Optocht zullen te genieten krijgen. Voor het Open-Luchtspel aanvangt, zullen de ver schillende deelnemende groepen van uit verschillende plaatsen van de stad naar d© Vesting Bergen op Zoom uittrekken, zoo dat deze kleine optochten opzichzolf reeds beweging in de stad zullen brengen. Het laat zicb aanzien, dat velen oen goede plaats zullen willen hebben bij de Opon-Luchtspelen. Het. 3-0ctober-B<f4uur zal daarin voorzien door tijdige voor verkoop van plaatsbewijzen, tegen een zeer matig tarief en uitsluitend voor le den der Vereeniging. Een en ander wordt nader bekend gemaakt. Het ligt ook in de bedoeling met 't oog op de plaats ruim te het aantal plaatsen tot een zeker aantal beperkt te houden. Was. aanvanke lijk nog overwogen eenige tribunes to doen plaatsen, hiérvan is moeten worden afgezien door de enorm hooge kosten, te meer daar de inrichting van de verding toch reeds een groote som vraagt. Omtrent de avond-vieriim vernamen wij, dat deze op het schuttersveld voel overeenkomst zal hebben met, die van an dore jaren. In de Stadszaal wordt voor de leden, die een meer rustige omgeving wenschen, een vroolijke avond georgani seerd, waar voor elck wat wills zal wor den gegeven. Oudercommissies. Nu deze gemeente na de plaats gel.ad heb bende reorganisatie van het Lager Onderwijs inplaats van 17, 27 openbare lagere scholen telt. zullen er ook evenveel ouderconmissies moe ten zijn. Het 6preekt wel vanzelf, dat de conn missies, welke waren verbonden aan do scholen, die nu of gesplitst of samengesmolten zijn. heb ben opgehouden te bestaan en dat voor elke school eene nieuwe commissie moet worden ver kozen. Van drie scholen, die bij do splitsing of samensmelting niet zijn betrokken, t.w. do scholen aan do Pieterskerk straat, de Heercin piraat en d9 Oud© Vost, kunnen do comnvssce onveranderd blijven voortbestaan. Naar wij vernemen hebbben B. en W. reeds een en ander aan de commissies medegedeeld en de noodige 6tappen gedaan, om zoo spoedig mogielijk voor de 24 betrokken echoion oeno oudorcommi6sie to doen verkiezen. Roode Kruis. Het bestuur van de afdeeling Leidon van liet „Nedorlandechoo Roodo Kruis" verzoekt ons mede to d'eelen, dat op Zaterdag 30 September a-s. door hot sjeheole land en op straat oen cob le-cte langs de huizon zal worden gehoudon ten einde hot „Roode Kruis" in staat> to stollen zijn vredestaak naar behooren te vervul len» Waar vroeger do taak van het „Rood» Kruis" was, uitsluitend' hulp te vericonen in bj- don van oorlog, heeft het zijn werkzaamheden uitgebreid tot het in vredestijd bevorderen vaa de volksgezondheid, hygiëne en hulpverleening Lij nationale rampen enz. Hiervoor is veel geld noodig. Wij sporen iedereen aan naar vermogen bij to dragen om het „Noderlandsche Rood© Kruis" in itaat 6tellen 2ijnn vredestaak naar behooren te vullen wat aan het geheel© Noder!au«s<fc© v«ÜI ten goede zal komen. x D© heer G. J. B. Bon tic alhl». Tioemd tot onderwijzor aan d« te St-rijen en heeft deze benoenviof

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1