GEMEENTELIJKE AANKONDIGING Gemeentelijke Vischverkoop, Aan dien Gemeentelijken Visehwinkel, Yiaehmaa-kt 18 (Tel. 1225) is Woensdag verkrijgbaar SCHELVISCH h f 0.12— 0.20, SCHOL 0.1b—f 0.30, TARBOT k 0 55 en TONG h 0 88 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 Sept. 1922. B. en W. van Leiden brengen ter ailge- meene kennis, dat door H. van Nood, te Leiden, een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor deai verkoop vtun alcoholvrijen dvaaik voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel Kanaalstraat No. 19. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7M-—8^ nur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steen schuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. komstig de beginselen van ons staats recht slechts credieten zijn, m.a.w. maxi ma van uitgaaf. Waar ongetwijfeld de be grooting voor 1923 gdhoel andere cijfers zal te zien geven ale die voor 1922 is het daarom ook wenschelijk alle krachten in te spannen tot de grootst mogelijke versobering. Pas visum voor Noorwegen afgeschaft. Het Ministerie van Buiteuilandsche Za ken deelt Nthans officieel mede dat van 1 October a.s. Nederlanders naar Noorwe gen zullen kunnen reizen alleen in het be zit van een geldig paspoort; een Noorech visum is met ingang van dien datum niet meer vereischt. Hetzelfde ie omge keerd van toepassing op naar Nederland reizende Noren. De Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond zal Zaterdag 30 dezer in Den Haag een algomeene vergadering houden, waarin de verkiezing van een de finitief bestuur aan da orde zal komen. Do decentralisatie van de R. V. B. De voorbereiding ervan is in vollen gang. Op 15 Juli 1921 is verschenen het K. B. op art 111 der 0. W. 1921, 21 Juli d.o.v- is aan de Raden van Arbeid toegezonden de lijsten van het personeel der R. V. B. dat overgaat naar die Raden, t. w. alle agenten, met uitzondering van enkele specialisten en die voor de aanpas sing, (controle op de rentetrekkers) en 160 bureau-ambtena ren. Van de agenten zullen 38 worden toe gevoegd aan de Raden van Arbeid mei den titel van inspecteur. De lijst hunner namen was in de jaarvergadering van het Genootschap van Agenten, die op 5 Augustus 1922 te Utrecht werd gehou den, bekend. De publicatie ervan wek ie niet alleen bij velen ontsteltenis, doch bij allen ergernis, omdat onder de inspecteurs jongeren waren met 2 en 3 dienstjaren, itlerwijl ouderen, van erkende bekwaam heid, bleken gepasseerd. Over het algemeen staat het geschool de personeel van de R. V. B. sceptisch te genover de verandering, die, als zij door gaf, 1 Januari 1923 in werking treedt. Rotterdamsche Raad van Arbeid. Door den Raad van Arbeid te Rotter dam werden bij besluiten van 6 Maart en 15 Med j.l., met ingang van den dag van goedkeuring dezer besluiten door den Ver zekeringsraad te 'e-Gravenhage, voor het jaar 1922 te zamen 23 commissarissen, als bedoeld in artikel 24, tweede lid, der Radenwet, benoemd, en hun een vergoe ding toegekend, berekend naar een bedrag van f 250 per jaar. Aan dit besluit beeft de Verzekerings raad voornoemd, zijne goedkeuring ge hecht, maar op 9 Juni j.L heeft de Kroon echter, blijkens het heden versche nen Stbl. 495, bedoelde besluiten van den Rotterdamschem Raad van Arbeid vernie tigd. De Kroon overwoog hierbij o.m., dat de huidige toestand vam 's Lands fi- nanciöri de grootst mogelijke zuinigheid gebiedt, zoodat de uitgaven tot de 6trikt noodzakelijke moeten worden beperkt en bij elke uitgaaf nagegaan moet worden of zij wellicht, ook achterwege zou kunnen blijven. De noodzakelijkheid van aanstelling van commissarissen en van het toekennen van een geldelijke vergoeding aan die commissarissen door de Raden van Ar beid en in het bijzonder dooT den Raad van Arbeid te Rotterdam, was niet ge bleken, zoodat de Kroon oordeelde, dat aanstelling in de huidige omstandigheden van bovenbedoelde 23 oommieearissen, wegens de daaraan voor de schatkist verbonden kosten, moest worden geacht te zijn in strijd met het algenfeen belang. Schoen- en Lederjaarbeurs. Werd voor ©enigen tijd in den Dierentuin te 's-Gravenhag© een tentoonstelling van schoenwerk etc. gehouden, die hoofdzake lijk bestemd was om bij het publiek be- Jangetellifljg te wekken in bet schoenma kersvak^ thans ie in het Paleis voor (Volksvlijt te Amsterdam een Schoen- en l/ederjaarbeurs geopend die alleen toe- ®ankeliik is voor belanghebbenden. Kranig. 'Als bewi]6 dat onze luchtmacht diligent j moge dienen dat op de I. C. A. R. bij de gehouden eequadrille wedstrijd werden behaald: 1 le prijs f 1500 Noderlandsch esquadrille '(landmacht) Fokker vliegtuigen, gevlo gen éoor luitenant Versteegh, luitenant Jongbloed, seg. Bakker, serg. v. d. Griendt en luk. v. <L Weerden Poelman (33.05). 2e prijs f 600 Nederlandsch esquadrille (marine) Fokker vliegtuigen, gevlogen door off. vl. Schmidt Crane, off. t. zee Goedhart, luit. ter zee Tetenburg, off. vl. Eekerbout, luit ter zee Van Vloten (30.085). 3e prijs f350 Franech esquadrille, Nieuport vliegtuigen; gevlogen door kap. Romatel, adj. Rouseau, adj. Delepino en eerg. Adam (27.86). De eerste priis-winnaar6 verwierven bovendien een medaille, uitgeloofd door de Koningin en een kunstvoorwerp, be schikbaar gesteld door burgemeester Zim merman. Dc reis van de Koningin naar Scandinavië. Er is een groot verschil tusschen het bezoek aan Stockholm en dat aan Kopen hagen, aldus een oorr. van het „Vad". Ten eerste werkte het weder in de Deen sohe hoofdstad mede, bijna tot het einde van het bezoek, terwijl hier de regen nog bijna geen minuut heeft opgehouden. Bo vendien is het programma van het bezoek aan Stockholm geheel anders ingericht, daar er veel minder offioieele bezoeken en excursies op voorkomen. Ook de hou ding van het publiek is veel gereserveer der, omdat men niet veel gelooft van een gewoon beleefdheidsbezoek, doch een po- litieken achtergrond vermoedt. Wel zijn de geruchten dienaangaande van allenei zijden officieel en officieus tegengespro ken, doch het publiek blijft vast bij zijn overtuiging, dat Branting de lange reis van Genève naar Zweden en straks terug niet zou hebhen ondernomen enkel orn als premier aan Koningin en Prins te wor den voorgesteld en eenige beleefdheids frasen met minister van Karnebeek te wisselen. De stad is evenals Kopenhagen, in alle hoofdstraten en vooral in die welke van het station naar het eiland Staden leiden, waar het Koninklijk Paleis ligt, met vlag- geq versierd, waarbij de Nederlandsclie vlag telkens met de Zweedsche kleuren af wisselt. Speciaal van de versiering van Slottbacken, waar Zaterdagavond de zan- gershulde plaats had, was veel werk ge maakt. Zondagmorgen bezochten Koningin en Prins, na den dienst m de Fransche Kerk te hebben bijgewoond, den Kroonprins, bij wien het noenmaal werd gebruikt. In weerwil van het slechte weder, werd daar op de boottocht van Riddarholmen naar Lofö in het Malarmeer ondernomen, waar een vrij langdurig bezoek werd gebracht aan het bekende slot Drottingholm, ge bouwd door Katharina Jagiellownka en ge restaureerd door de weduwe van Karl X Gustaaf. Voor gisteren stonden wederom musea- bezoeken op het programma, terwijl gis teravond de galamaaltijd bij den Koning plaats had. Het galadiner in de beroemde galerij Karei XI van het Koninklijk Paleis was buitengewoon schitterend. De 48 M. lange zaal wae rijk "versierd. In *t marmer en goud. kwamen de heerlijke collectie Sèvres, geschenken der Fransche Lodew ijken aan de Zweedsche koningen, uitnemend uit. Er waren 180 couverts. Tegenover de vorsten, van wie Prins Hendrik aan de linkerhand Prinses Ber- nadotite had, zaten rechts van den Rijks- hofmaarscbalk mevrouw Brantimg en jhr. Van Karnebeek, links de echtgenoote van den Amerikaans eken gezant en de heer Branting. Achter d'e vorsten prijkte de. prachtige buste van Gustaaf Adolf, voor hen stond een groot goud middenstuk, i*e- Bclbenk aan koning Gustaaf ter gelegen heid van zijn zestigsten verjaardag. De tafel was versierd met rood© rozen, het servies was in goud. De marinekapei speelde aan tafel ouddSdllandsohe en Zwoedsohe muziek, die Ouverture Egmont en een Tannhauser-fantasie. BUITENLAND. De Grieksch-Turksche oorlog. De commandant van de Turksdhe strijdmacht, die Smyrna bezet heeft, deel de aan den Britechen vertegenwoordiger mede, dat de nationalieten zich zullen ont houden van excessen en represailles en blijk zullen geven van een beschaafdere manier van oorlogvoering, in tegenstel ling met de Grieken, die, naar hij be weert, zeer groote verwoestingen hebben aangericht, welke niet door militaire noodzaak gerechtvaardigd waren. De geheel© Grieksche strijdmacht heeft Smyrna op alle mogelijke vaartuigen ver laten. Ook het meerendeel der Grieksche geestelijkheid is vertrokken. Er is gebrek aan voedsel in de stad, die met epide mieën wordt bedreigd. De nationale vergadering van Angora meldt m een nota, gericht aan de hooge commissarissen van Frankrijk, Engeland en Italië, de volledige nederlaag van het Grieksche leger en beschuldigt dat leger er van, zonder militaire noodzaak allerlei steden, dorpen en monumenten moedwil lig te hebben verwoest. De geallieerden en Turkije. De geallieerde hooge commissarissen te Oonstantinopel deelden aan de regeering van Angora mede, dat do geallieerde mo gendheden in geen geval een.schending van de neutrale zoneardio de Bosporus en de Dardanellen insluiten, "door het Kema- lfetieche leger zullen dulden. De geallieerden zijn genoodzaakt tegen over de Turken dezelfde houding aan te nemen als tegenover de Grieken, toen de ze enkele weken geleden dreigden Oonstan tinopel te bezetten. In Briteche regeeringskringen wordt groote nadruk gelegd op de noodzakelijk heid om de problemen van Tbracië en de Dardanellen gescheiden te honden van iedere onderhandeling, die uit de jongste gebeurtenissen in Anatolië modht voort vloeien. Detachementen van de geallieerde troe pen, met inbegrip van matrozen en mari niers van de Britecho oorlogsschepen zijn te Smyrna geland om de geallieerde be langen te beschermen. Er wo-rdt verklaard, dat de Turksche bezetting van Smyrna doorgevoerd werd zonder plunderingen en met weinig onge regeldheden. De commandant van de Turksche voor hoede had te voren gewaarborgd, dat er geen ongeregeldheden zouden worden be dreven en hij schijnt zijn troepen goed in de hand te hebben. Proclamatie van koning Constaatijn. Koning Const antijn richtte een pro clamatie tot het Grieksche volk, dat bij onder verwijzing naar de langjarige roem rijke oorlogsperiode tot kalmte aan spoort, ook tegenover het ongeluk, dat voor het leger zonder weerga ie. In de proclamatie wordt gezegd: De koning zal doen wat de grondwet toelaat en wat de belangen der natie vorderen. Ingrijpen van. den Volkenbond? Naar uit Geneve gemeld wordt, worden pogingen aangewend om den volkenbond te bewegen zich in de Klein-Aziatische gebeurtenissen te mop gen. Vermoedelijk zullen Frankrijk en Engeland, te zamen of afzonderlijk deze aangelegenheid aan de orde stellen. De bond kan deegewenscht op twee wijzen te werk gaan. Hij kan n.l. Frank rijk, Engeland, Italië en Amerika, die reeds schepen ter plaatse hebben verzoe ken manschappen aan wal te zetten om de bescherming der minderheden af te dwingen, of de bond kan doem, wat in bet verdrag van Angora door Franklin Bouillon geteekénd, is vastgelegd: com missies uitzenden, die aan de verschillen de steden en centra in naam van den vol kenbond! de bescherming dier christelijke en andere minderheden# opdragen, Poincaxé aan 't woord. In een Tede gehouden te Meaux ter gele genheid van den achtsten verjaardag van den slag aan de Manie heeft Poincaxé dingen gezegd die het volle daglicht la ten vallen op het Fransche streven. Zoo zeide hij o.a- dat de Manieslag niet enkel oen Fransche overwinning was maar „een dier prachtige daden, waardoor de bedreigde b e s c h*a ving tegenover den stormloop der aanvallers een onover winnelijke kracht wiet te plaatsen." Na bespreking van de verschillende rollen die de onderscheidene geallieerden in den we reldoorlog hebben gespeeld zeide de mi nister, dat alles gericht was tegen het Duitsche imperialisme maar niet om 'hiervoor een nieuw imperialisme in de plaats to brengen. Nóóit heeft Frankrijk er aan gedacht een rvier o ver in gsip elitiek te gaan voeren. Vier jaar lang vervolgde Poincaré hebben wij ons door den Duitscher ver woest© land zelf hersteld zonder op overhaasting van de Duitsche betalingen bij de Commies© van Herstel aan te drin gen en alléén vasthoudende aan de vastgestelde cijfers en data. Wat de Duitsche betalingen aan België betreft: Indien Duitschland in gebreke blijft zal Frankrijk gebruik maken van zijn vrijheid die het niet heeft verkocht en ook niet zal verkoopen. Over de schadeloosstelling zei Poin caxé er den nadruk op te leggen, dat Frankrijk voor alles zijn vordering op Duitschland wenschte te innen en indien men dat aan Frankrijk kwalijk nam men dan vergat dat niet uitoefenen van Frankrijke rechten haar ondergang in de hand zou werken hetgeen de erg ste ramp zon zijn voor geheel Europa. „Goedschiks of kwaadschiks", riep hij uit, „moet Duitschland zijn verplichtin gen nakomen, en als anderen ons niet hel pen, zullen wij ons zelf helpen. Hier op het Marne-slagveld, zweren wij dat wij ons recht zullen weten te verkrijgen." De burgerstrijd in Ierland. In het Weet-Iereche graafschap Mayo werd gisteren een vrachtaut-o, die negen manschappen der regeeringshroepen ver voerde, door rebellen aangevallen. Zij wierpen een bom naar de auto, waardoor drie soldaten werden gedood en drie an deren ernstig gewond. Later worden door de regeeringetroepen zeven rebellen in hetzelfde district ge vangen gen-omen. De officieren der regee- ringstroepen hebben groote moeite, de manschappen te weerhouden van het lyn chen hunner gevangenen. Gosgrave, de nieuwe leider van de re geering van den Ierschon Vrijstaat, heeft zijn regecrmgeverklaring afgelegd. Zijn program is: naleving van het En- gelech-Iersch verdrag, als gesanction- neerd door den Dail - Eireann en, voor zoovei* het hun mogelijk was hun mee ning te uiten, ook door de kiezers; voorts samenstelling van een nieuwe constitutie, vestiging van het parlement a?6 hoogsio staatsgezag-, steun aan het nationale le ger door vastlegging van de rechten des volks, aanvrage bij het parlement van de noodige bevoegdheden tot herstel van de orde en tegengaan der criminaliteit, ver haasting van den terugkeer naar normale toestanden en, nadat het parlement een constitutioneels basis heeft gekregen, be spoediging van het reconstructiewerk. Belgische oorlogsverliezen. Het „Amman© statistdque" dat juist verschenen is, geeft een opsomming van de verliezen, do-or het Belgische leger ge durende den oorlog geleden. Officieren: gesneuveld, tengevolge van hun verwondingen bezweken of veronge lukt 10.165. Verdwenen of tengevolge van ziekte gestorven 407. Manschappen: gesneuveld of tengevolge van verwondin gen of ongevallen overleden 25.174; ver dwenen of tengevolge van riekte overle den 13.622. .Oorlogsinvalide® 36.000, Het koloniale leger verloor ongeveer 2620 soldaten en 15.640 dragers Be verliezen onder de burgerlijke be volking bij de invallen der Dui'.schers 6000. Gestorven in de gevangenissen of tengevolge van de deportatie 17.700, te- taal 23.700. Er werden 120.655 burgers gedeporteerd, van wie er 2614 stierven „Doutschland über Alles". In de Considerans van de met eenparig heid van stemmen genomen beslissing der geallieerden tot handhaving van het ver bod. van het volkslied „Deutschland, Deutschland über Alles" in de Rijnpro vincie, van welk verbod kennis is gegeven aan de Duitsche regeering, zeggen de ge allieerden, dat dit lied vier jaar lang voor de ooren van de bevolking der verwoeste gebieden heeft geklonken ak een lied van den aanval, dat den geest ademde van verovering en overheersching. Voorts wordt gezegd, dat dit volkelied de strekking heeft dat de heerschappij --.van Duitschland zich moet uitstrekken tot de oevers van de Maas en van de Etsch, terwijl de geallieerden van oordeel zijn, dat zulk een heerschappij schadelijk zou zijn voor den vrede in Europa, Een „Paleis van Arbeid". De raad van volkscommissarissen heeft besloten tet den bouw te Moskou van een „paleis van arbeid", dat een der kolos saalste gebouwen der wereld belooft te worden. Dit paleis, dat in het centrum van Mes kou zal verrijzen, zal o.a. een zaal bevat ten, die 8000 personen kan herbergen en deze zaal zal dienen voor de plenum-zit- tingcm van den raad van Moskou. Bovendien zal het palei6 nog drie an dere kleinere zalen bevatten, alsmede bi bliotheken musea, een observatorium en en meteorologisch staticm, arbeidsbu- reaux voor de leden van. den raad, 3000 logeerkamers en een eetzaal voor 8000 personen. In Hollandsch geld berekend, zal 't ge bouw ongeveer 7 millioen kosten. En de hongergebiedem? De Indiërs en dc Turksche overwinning. De correspondent van de „Westminster Gazette" te Bombay meldt, dat de over winning der Turken tegenover de Grie ken door de Mahomodanen in Indië met de grootste voldoening is ontvangen en dat overal vergaderingen zijn gehouden, waar moties zijn aangenomen, waarin de Mahomedanen hun dankbaarheid en ge- lulcwenschen uiten aan Kemal en de re geering van Angora. Men geeft vrijelijk uiting aan de hoop, dat de overwinning der Turken spoedig zal worden gevolgd door een oplossing van het vraagstuk vap het nabije Oosten, evenals van de Kali faat-kwestie tot voldoening van de ge heel© Mahomedaaneche wereld. Een R. B. D.-telegram meldt nader, dat uit Indië telegrammen komen, die ge wagen van opwinding in Maho-medaan- scho kringen en zeggen dat de moskeeën vol moslims<«ijn, die bidden voor meer Turksche sucoessen. Do opstanden in de Oekraïne. De voorzitter van het Uitvoerend Comi té van de Oekraïne, Petrodski, heeft een dringend telegram gezonden aan de Cen trale Sovjetautoriteiten te Moskou, waar in hij mededeelt, dat in sommige distric ten van, het gouvernement Charkof ern stige opstanden zijn uitgebroken. Ook in de gouvernementen Poltawa en Jekateri- noslaw hebben onlusten plaats gehad, wel ke worden veroorzaakt doordat de mili taire detachementen een te grooten ijver aan den dag leggen hij het verzamelen van de belastingen in natura. Ook deelt hij mede, dat in de laatste da gen tal van aanslagen op de inzamelaars der belastingen zijn gepleegd. Een cycloon in Japan. Blijkens een bericht uit Tokio zijn in de nabijheid der JKoerilen-eilanden 300 Ja- pansche visschers verdronken tijdens de zelfde cycloon, die ook het vergaan van den Japan8Chen kruiser „Nitaka" veroor zaakte. Clemenceau zal binnenkort naar Amerika vertrekken om naar de „Petit Parisien" hoopt, het groote volk van idealisten, dat het Amerikaaneche volk is. te treffen. Te Genève heeft Motta, de Italiaan- eche afgevaardigde o.a. gezegd het geheel eens te zijn met de redevoering van Lord Cecil 6 Sept. gdhouden en dat. hij naar zijn overtuiging zijn geheele land achter zich had. Na Motta sprak Naneen over Rusland en gaf vooral wat de epidemieën betreft pessimistische beschouwingen. Ontwape ning wae, voor Naneen, onafscheidelijk aan den Volkenbondegedachte verbonden. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroopen. Te RidderkerkD. J. van de Graaf te Raamstkmk. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Heinkenezand: J. H. Kroe ze, cand. te Middelburg; te Maassluis (B.): Dr. S. P. Bee te Dwingeloo; te Hoerenveen: G. Kruijswijk te Oudega (Small)te Laren (N.- li J. V;»A..h*r te tJuLr Bedankt. Voor ArumR. Middelveld te Hoogkerk; voor Vianen: P. Dcddons te Brielle. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Passaic-New Jersey U. 8. A.: M. Hofman te Rijssen (0.) HERST. EVANG. LUTH. GEM. Bedankt. Voor EnlchuizenW. M. Duij- ker te Tiel. Afscheid en intrede. Dr. J. Brinkmau, beroepen predikant bij de Gercf. Kerk te Haarlem, hoopt op Zondag 15 October a.s. afscheid to nomen to Vlissiugen, op Dinsdag 31 October d.a.v. te Haarlem bevestigd te worden door De. G, R. Kuijper, en Donderdag vond 2 November zich aan zijn nieuwe gemochte te verbinden. Ds. J. P lette, Ned. Hcrv. predikant te Zuidwolde (Dr.) heeft met ingang van 1 Dec. emeritaat aangevraagd. Na bevestiging door Ds. Steenhuis van Lop* persum, deed Zondag Ds. H. A. Kiovita zijn Intrede bij do Geref. Kerk to 't Zandt. Ds. F. W. Geerds te Scharnegoutura deed Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk to Hal* lum, na bevestiging door Ds. Zantingo van Hoorn. D s. J. A. Broers, vroeger hier te lande predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Benthuizen, thans Oost-Indisch predikant met verlof, stelt zich weder beroepbaar in de Ned,, Horv. Kerken. Ds. W. Ringnalda. D s. W. Ringnalda, em.-predikant van de Geref. Kerk van Haarlem, hield Zondag? ochtend te Haarlem in de Wilholmina kerk een. gedachtenisrede ter gelegenheid tan zijn 40-jjw rige ambtebediening, naar aanleiding van 1 Tim. 3: 1. Ds. L. J. Hulst, f De zoo zeer bekendo Ds. Lammert Jan HuIsï, ome ritus-predikau t der Chr. Geref. Kerk ia Noord-Amerika, ia op 21 Augustus j.l. te Nueia (Michigan), na een korte ongesteldheid, in don ouderdom van 97 jaren en zes maanden overlo-» den. Ds. Iiulst werd geboren 10 Febr. 1825 to Nieuwleusen in Overijsel (Nedorland.) Hij was hier te lande predikant bij de Chr. Geref. Kork van Birdaard (1849—1855), bij die van Ter- werd (18551864) en dio van Stadskanaal (18641874.) In laatstgenoemd jaar vertrok liij naar Noord-Amerika. Daar stond hij aeln tereenvolgens to Danforth, Grand RaoidsfColcL brook) en Eastmanville. Een welbesteed leven heeft De. Hulst gehad. Immer verrichtte hij met opgewektheid zijn ar beid. Daardoor ook ken hij zoo veel doen. Ds. H. Seholtcn. Onder groote belangstelling vierde Ds. B. Scholten, pred. der Geref. Kerk te Znidhora zijn 50-jarig ambtsjubileum. Bij de gedachtenier viering werd onder daverend applaus ten elotte voorlozing gedaan van de benoeming van Z.Eerw tot ridder in de orde van Oranje-N assau. Ds. J. F. do Klerk. Bij Kon. Besluit is Ds. J. F. de Klerk, Ned. Herv. predikant to Elden (G.). die dezer dagen zijn 40-jarig ambtsjubileum vierde, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassuu. Ds. N. M. de Ligt, Ned. Herv. pred. te Middelburg, mocht Zondag zijn 40-jarige ambts* bediening herdenken. Hij stond eerst to Schalk wijk en te Rhenen. Zijn tegenwoordige Gemeen te van Middelburg dient hij .reeds 2f' Algom. Coll. van Toezicht. De najaarsvergadering van het Algemeen College van Toezicht ep het beheer der goederen en fondsen der Hervormde gemeenten in Neder land zal worden gehouden te 's-Gravenhage op Woensdag 4 October, in het gebouw der Syno de, Javastraat 10, onder voorzitterschap van mr. G. W. baron van de Feltz I*. Oosterlce. In het „Corr.blad" der Vereen, van Chr. Onderwijzers deelt d© secretaris De Jong mods, dat hij den kranken Voorzitter der Vereeniging, den heer P. Oosterlee to Nijmegen, hezocht heeft Omtrent den toestand van den heer O. schrijft hij: Hoewel geestelijk onvermoeid, in staat tot denken en tot schrijven, was hij lichamelijk niet meer d© kleine krachtig© figuur- Zijn lichaam was niet in staat tot werken. Wel was er aanvankelijk hoop, dat hij met September weer, althans een gedeelte van zijnn arbeid zon aanvaarden; het bleek echter niet algelijk. Zaterdag j.l. kreeg ik een schrijven van zijn hand, waarin hij medeeling deed, dat de dokter een verblijf van een paar maanden in het go-» bergte dringend noodig acht. „Zoo spoedig" zoo schreef hij „mijn krachten het toelaten, gaan mijn vrouw en ik naar Kandersteg." „De dokter heeft hoop gegeven, dat ik daar herstel zal vinden." A. Jonkman. Van den vico-Voorzitter der Vereeniging vap Chr. Onderwijzers, den heer A. Jonkman te Amsterdam, die ongesteld was. kwam bij den secretaris een schrijven in, meldend: Ik kom van een reisje uit de Rijnstreek te^ rug: Zeer versterkt, verjongd, zonder eenigen last getraind op wandelingen enz." Unie van Chr. Onderwijzers. Do e.v. Jaarvergadering is bepaald op 28 en 29 December ajs. te Utrecht. Ex. Schoonschrijven M. O. Behoudens onvoorziene omstandigheden zaï het mondeling gedeelte van do examens tot verkrijgen vian de akte van M. O. schoonschrij ven, ih het openbaar worden afgenomen te VGravcnhage, in het gebouw Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, op 21, 22, 23, 25 en 28 Sept. van 9—12 nur v.m. en van 2—4.30 uur namiddag. Uit de Ümgevtip SASSENHEIM. Por bekkenslag was gisteren-» I morgen bekend gemaakt, dat 's avonds in het I Hotel ,,'t Bruine Paard", ©cd© vergadering zoa worden gehouden tot. oprichting eener Oranjever* I ccniging tot het toetreden waarvan dé ingeze tenen werden uitgenoodigd. Do zaal liep gisteravond vol, en met spanning werd, dooi' onze menschen vooral, gewacht op het ©ogenblik, waarop zou blijken wie eigenlijk «het initiatief voor deze zaak had genomea. nomen. Aan de bestuurstafel namen daarna plaats be^ stuursleden der R. K. Kies vereeniging, Wethotv der Roest, de raadsleden Bader en v. dr Gonst en nog eenige R. K. heeren. Do heer L. Bisschop nam de leiding op zich en opende de vergadering. Er was, aldus ds Voorz., al zoo vaak over een Oranjevereen. go» sproken, doch tot daden kwam men maar niet, totdat na cene bestuursvergadering der R. K. Kiesvcreen. men het eens werd om eens bijeen

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2