Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BÜITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.10 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1922 - No. 739 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PhiO-i. PER GEWONE REGEL 4 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DT 'MER KLEINE ADVERTENTIES raa hoogstens 30 voorden 50 ecnt; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. :-ï Dit nummer bestaat uit twee bladen Kerk en leven. Door eon zeker schrijver is eens de op merking gemaakt, dab wanneer de Chris telijke Kerk slechts één dag lang was wat zij behoorde te wezen, de wereld eer de avond viel, bekeerd zou zijn. Deze voorstelling is niet juist. Tot den rijken man, zijnde in de pijn, werd gezegd dat al ware het dat er iemand van de dooden opstond, zich niet zouden laten gezeggen, die Mo zes en de profeten verwierpen. En toen onze Heiland zelfop aarde rondwandelde, toen wondde de wereld zich vol afkeer van Hem af. Hij werd gdhóond en bespot, zelfs velen van Zijne discipelen wandelden straks niet moer mot Hem en eindelijk werd Hij buiten Jerusalem ge hangen aan het vloekhcut. Neen, als de Christelijke Kerk was wat zij behoorde te wezen, als alle Christenen inderdaad waren wat hun naam uitdrukt, de wereld zou zich niet bekeeren. Misschien zelfs zou de tegenstand ster ker, de haat grooter worden. Wij mogen on6 niet met valsche illu sion paaien. Het Woord Gods, bevestigt door de practijk, spreekt hier te duidelijk. En toch, als de Kerken, de geïnsti tueerde Kerken in heel haar optreden en in al hare leden eens waren wat zij be hoorden te wezen, de wereld zou toch een andoren aanblik vertoonen. Wij zeggen dit niet om de beteekenis der kerken te verkleinen. Denken we slechts een oogenblik de Kerken en den invloed die van haar uit gaat weg. Hoe dic-p droevig zou het er dan uit zien in deze zondige wereld. Als overal het licht van den kandelaar werd geweerd, de kerken gesloten bleven, de kansels ongebruikt, het Woord van God een gesloten boek, geen prediking, geen sacramenten, geen huisbezoek, geen leiding in het leven en geen troost bij het sterven, denker en somber veel meer dan nu, zou de toestand zijn. Denk de Kerken weg, en weg is ook de en het kerkelijk leven uitgaat. Omdat we er aan gewoon zijn, zien we het niet altijd. Wie zich altrijd in een uitstekende gezondheid mag verheugen waardeert niet do ziekenhuizen en de ge- neesheeren en de verpleegsters. En hij waardeert ook niet het voorrecht der ge zondheid. Wie in het midden der kerk as opge groeid geniet tot op zekere hoogte onbe wust de zegeningen van.het kerkelijk le ven. En ook wie er buiten staan. Die misschien op de Kerken smalen en voor haar geen goed woord over hebben. Die de Kerken gaarne zagen vervangen door schouwburg of bioscoop of voor handelshuizen waar elke vierkante centi meter grond productief kan worden ge maakt. Het maatschappelijk lichaam bloedt uii duizend wonden. Groot is de nood. Niet te beschrijven de ellende. Maar groot is ook de liefde en de ont ferming waarmee gewerkt wordt om de wonden te heelen en de smart te verzach ten, om wat gebroken was te genezen en wat dreigde onder te gaan, op te beuren. Dat is alles vrucht van het Christen dom en staat menigmaal direct met de Kerken in verband. Denk de Kerken weg, en weg 6 ook de dienst der barmhartigheid, in zijn veel soortige openbaring. De Kerk is voor heel het leven van [groot© beteekenis. Toch hooien we telkens klaagtonen Over de Kerken en haar openbaring. De Kerken, zoo wordt geklaagd en ge- emaald soms, bemoeien zich te wernig met het gewone leven, met wat daar werkt en woelt op maatschappelijk ge bied en beperken, omdat zij meenon een louter geestelijke taak te hebben, zich te veel tot het geestelijk gebied. Zij zijn eenzijdig en verstaan niet de groote roeping die zij hebben voor heel het leven. En zoo kunnen we telkens weer, zij het dan in anderen vorm beluisteren het woord van Kingsley: O. als de Kerk slechts een dag was, wat zij behoorde te frezen, wat zou de wereld er anders uit deal! Geowonlijk wordt hiermee bedoeld, dat ie Kerk zich in directen zin met de noo- den van dezen tijd moest bezig houden. In de Kerk zoo wordt geklaagd, leeft nen teveel in het afgetrokken©. Er wordt gesproken ove- de nooden ter ziel, maar met de behoeften van dezen Üd wordt geen rekening gehouden. Vandaar dat telker6 weer gevraagd t.ordt, om sociale pree ken. .Voorzichtigheid is hier zeker eisch. De menschon gaan niet naar de Kerk om over sociale of andere vraagstukken te worden ingelicht, maar om voedsel te ontvangen voor hunne ziel. Was dat niet het geval, dan zou ook zelfs van de Kerken niet meer gelden dat rijken en armen elkaar ontmoeten en als broeders en zusters samen wonen. Want de rijke koopman heeft geheel an dere problemen waarmee hij worstelt, dan de eenvoudige daglooner, en dan de arme weduwe die in haar Hofjeswoning stillekens hare dagen slijt. De ziel moet worden gevoed. Niet met allerlei mooie theoriën over ongetwijfeld, gewichtige vragen, maar met het Woord van God. Het Woord moet worden bediend. En wanneer dat gedaan wordt, dan zal dat ongetwijfeld van invloed zijn op alle levensverhoudingen Als de wet gepredikt wordt., dan wordt heel het leven geraakt en valt geen enkel terrein daar buiten. Dan worden rijken zoowel als armen opgeroepen om zich te buigen voor God den ecmigen Heere. Niet maar in de Kerk, of in het gezin, maar overal. Welk een rijke gedachte is dat! Door heel het leven en onder alle om standigheden te vragen: wat wilt gij Heere wat ik <Jc en zal. Dan wordt van staatkundige of maat schappelijke problemen met geen woord gerept, en toch op alle levensuitingen be slag gelegd. En dan heeft zoowel de rijke als de ar me stof om zich te verootmoedigen. God liefhebben boven alles., Welk een rijkdom van gedachte. En onzen naaste als ons zeiven. Dat raakt de gezagsverhoudingen, het zedelijk leven en ook het sociale leven. Niet stelen en niet begeej'on. Dat geldt voor den arme en den onder geschikte. Dat geldt voor den Middenstander, die niet naar willekeur mag handelen bij zijn handel. Dat geldt voor den rijke die „slechts" rentmeester is. Neen niet „slechts". Hij geniet de groote eer rentmeester te zijn over wat hij niet verdierde. Zoo opent zich, als het Woord Gods waarlijk bediend wordt een rijk verschiet en zien we een onuitputtelijke bron van levenskracht en levensleiding. En zoo staat de Kerk die leeft naar het Woord, altijd midden in het leven. Groot is de invloed van de Kerk. Maar op groote waardeering mag dan ook de Kerk aanspraak maken. Van de Kerken wordt en terecht veel geëiecht. Maar ook de Kerken mogen dan hooge eischen stellen: en aanspraak maken op de liefde en het liefdebetoon van hare le den. Do Rijksraad heeft de beperking van de brooddistributie tot minder bemid delden goedgekeurd. Met ingang van 16 Oct. zullen slechts zij, wier inkomen in 1921 niet meer dan 30.000 mark bedroeg en in 1922 en 1923 niet meer dan het viervoudige van dit bedrag, distributie brood kunnen krijgen. In den gemeenteraad van F alken- borg nabij Halle was eergisteren een voor stel aan de orde ora de Wilholmstrasse in Rathenauctrasse te verdoopen. De be handeling van het voorstel gaf aanleiding tot een flinke kloppartij tusschen de lin ker- en de rechterzijde. Ds. H. THOMAS. 1897 12 September 1922. 't Heeft zeker geen zin in oen u als de Nieuwe Leidsche Courant in een bijzonder artikeltje melding te maken van ieder jubilé van een predikant. Dat hoort meer thuis in een. kerkelijk blad. Maar waar het in dit geval Ds. Tboma6 be treft, mag daarop wel eene uitzondering worden gemaakt, want als Dinsdag a.s. Ds. Thomas zijn 25-jarig amblsjubiló mag vieren, is dat een feit, dat ter wille van zijn persoon ver over de grenzen der Leidsche Gereformeerde Kerk de aan dacht zal trekken. Hij heeft zich vele vrienden ook buiten dien kring gemaakt en als de leden zijnor gemeente zich op maken om hem dien dag. te huldigen, zul len zeker ook velen daarbuiten het niet aam hunne belangstelling doen ontbreken. Toen Ds. Thomas op 6 Juli 1913 hier zijn intrede deed, was hij eigenlijk voor Leiden een volmaakt onbekende, maar de woorden, door oude vrfemden uit vorigs gemeenten, over Z.W.Eerw. geuit, gaven reeds alle hoop voor do gedachte, dat. de Geref. Kerk van Leiden een opvolger van den algemeen geöerden Ds. Rudolph 'bad gevonden, die al evenals zijn toen reeds lijdenden voorganger zich weldra vele vrienden zou maken. Geheel anders in zijn optreden dan Ds. Rudolph, heeft hij toch dit met zijn voor ganger gemeen, dat zijn arbeid zich niet uitsluitend op het kerkelijk leven richt e. Zij 't al weer anders dan I>6. Rudolph, hij is in de politieke kringen geon onbe kende; zijn yo-orzitterechap yam de Leid sche Cbr. Oranjevereniging maakte hem nog meer populair, maar 't hoogtepunt van zijn belangstelling buiten de kerke lijke grenzen ligt zeker daar, waar hij sa men kan werken voor de dingen van Gods Koninkrijk, ook met !hon, die meenen, daarin hun taak te vinden buiteen do ge meenschap dfer. Gereformeerde Kerken. Zoo vinden we Ds. Thomas als lid van het Comité voor de Week der Gebeden, zoo ook in den Hulpraad voor Zendings studie, welke hier eenige jaren geleden gevormd werd. Anti-revolutionair in merg en becm, oud- leerling van Dr. A. Kuyper, wordt hij nooit tevergeefs gevraagd door „de Or ganisatie" om een opwekkend woord te spreken in dagen van strijd. Wie hem hoorde do laatste maal aan den voor avond der 2e Kamerverkiezingen in „Pre diker" en zijn beurtelings diep-ernstig of geestig woord genoot, begrijpt wel, hoe gaarne „de Organisatie" hem in haar midden ziet, als moeilijk in beweging te brengen Hollanders, too arbeid, ook tot verkliezingsarbeid, moeten wórden geroe pen. Maar beter nog weten zij het, die meer malen aan het eind van den verlciezings- arbeid in het lato avonduur zich nog met hem vereenigden in een bidstond voor den uitslag van den volgenden dag. Dan ging er wijding uit van zijn woord" en gebed. Dan, hoe wanhopig de kansen soms ston den, werd opnieuw de moed gestaald en hunkerde menigeen naar den eindstrijd. In den meer intiemen kring van de Or ganisatie alleen, beleefde men dan heerlij ke oogenblikken, waarvoor nog velen hem dankbaar zijn. Ds. Douma had met enkele 'ingezete nen de Leidsche Chr. Oranjeverooniging gesticht en toen deze het beroep naar Watergraafsmeer aannam, zijn velen bang geweest, dat het nog jeugdige kind, de Oranjevereniging, waar de vader het al leen liet, toen half-verweesd, wel „in zijn armoe zou vergaan." Maar toen werd Ds. Thomas tot voor zitter gekozen en deze nieuwe vader en verzorger der vereeniging is geen stief vader gebleken, maar is juifd door zijn „Singuliere gaven" daarvoor een uitne mend plaatsvervanger van Ds. Douma ge worden. Ging reeds van uit den kerkelijken kring een roep van hem uit, door de Oranjevereenigin- kreeg Ds. Thomas nog zijne vrienden bij honderden en ook daar zou men hem niet gaarne missen. Zijne hartelijke gezindheid voor Konin gin en vaderland werkt door de wijze, waarop hij deze tot uiting weet te bren gen, ben aal d overerfelijk. Geen wonder waar we weten, dat de liefde voor Oranje en Nederland hem in 't bloed zit, wat hij ook metterdaad toonde door zijn voorzit terschap van den Landstorm en van Bur- ger-Pro-Rege. Ook met het laatste poog de hij iets goeds te zoeken voor volk en vaderland door onze jeugdige militairen te brengen in de Tehuizen en ze zoo ook te onttrekken aan den verlammenden in vloed, die van niet-vaderlandlievendo zij de, anders op hen zou uitgaan. Is 'zoowel zijn arbeid op politiek ge bied, als zijn werk, dat we pas noemden, uiting van rijn hartelijk begeeren een dam op te werpen tegen den stroom van ver keerde propaganda, niet minder richtte zich Zijne belangstelling op de eenheid al ler Christenen, die den Heere Jezus als hun Heiland liefhebben en eeren. We meenen dan ook wel te weten dat het mode aan zijn sympathie voor deze zaak te danken is. dat ook in Leiden nu jaar op jaar een Week der Gebeden wordt gehouden. Wie hem daar hoorde, weet wel, dat dit geene verflauwing der kerkelijke grenzen inhield. Maar wel een der meest krachtige aansporingen, ora, wat ook naar zijne opvatting, plichtmatig ons nog kerkelijk gescheiden moet hou den, dat, wat ons vereenigt in het ge loof in één Heiland de band tusschen al len te doen zijn, waardoor hun, die zich schamper uitlaten over de gedeeldheid der Christenen den mond gesloten wordt. Onderlinge waardeening en vertrouwen vooral hier aan te kweeken acht hij een zijner eerste plichten. Bezorgde dit hem wel eens meer dan een onaangenaam oogenblik, kerki6me is hem absoluut vreemd. Pluriformiteit vindt hij een der leelijkste woorden in het kerkelijk woordenboek en hij niet het min6t, betreurt deze, helaas, nog, ook naar zijne uitspraken in do Week der Gebeden noodzakelijke verschillen in kerkforma- tie. Elkaar „over de kerkmuren heen de broederhand te reiken" ds een van zijn idealen. „Wie in woorden niet struikelt, is een volmaakt mensch". Ds. Thomas zal de eerste zijn, die zal toeslemraen, dat me nige struikeling in woorden hem die vol maaktheid reeds lang heeft ontnomen en nog telkens ontneemt. Hij zal er licht nog bijvoegen ook in daden en nalatigheden yaak te struikelen, Maar vaak ook is hij do man van het woord als weinigen. Een Hervormd colle ga van naam oordeelde eens, dat men ora frissche gedachten te hooren, Ds. Thomas moest gaan beluisteren. Is het wonder, dat Leidens gerefor meerden in het bijzonder, maar ook hon derden andere vrienden nog lang van zij ne gaven hopen te genieten. Van harte wenschen ze hem toe, dat God, Wien te dienen op velerlei gebied zijn levenstaak werd, nog lang hem in staat stelle dit heilige werk in dienst van zijn Zender ie volbrengen. Bij het genieten van die Goddelijke on dersteuning wet© hij zich gedragen door de gebeden van velen en de hartelijke sympathie van allen, die hem ook in de droeve dagen van ziekte en rouw de be wijzen hunner liefde gaven. Ondanks de zware sdhaduw, die zich de laatste jaren op rijn levensweg wierp, zij hem, dit t© weten, mee een oorzaak, dat deze 12de September hem een onvergete lijke feestdag worde. C. STADSNIEUWS. Propagandaclubs. Gisteravond had in het gebouw der N. L. Crt. onder leiding van don heer W. Verschoor te Katwijk aan Zee, eene vergadering plaats van afgevaardigden van A. R. propagandaclubs in deze om geving om te komen tot* oprichting van een „Centrale Leiden". Aanwezig waren afgevaardigden uit Lei den, Sassenheim, Leiderdorp, Katwijk a. Zee en Hazerswoude. Door den voorzitter werd. nadat, de vrij talrijk opgekomen broeders welkom waren geheëten, een overzicht gegeven van het ontstaan der clubs cn hare ontwikke ling. Oorspronkelijk waren het zelfstandige vereenigingen wrelke plaatselijk de actie voerden en in geen enkel verband stonden tot de partij en plaatselijke kiesvereeni- ging. Allengs is er meer organisatie gekomen in deze los van elkander staande clubs. De bond van A. R. P. C. heeft veel goeds tot stand gebracht en hoeft, de laat ste jaren meer aansluiting met de partij leiding gekregen. Hoo nauwer het contact wordt doorge voerd hoe vruchtbaarder dit zal werken voor den bloei van on^e propagandaclubs. Door een nader verband loert men él- kander kennen en kan men elkaar tot steun zijn. Dit verband wordt ten zeerste bevor derd door de oprichting van Centrale clubs. Met succes wordt in deze richting door het geheele land aanvankelijk gewerkt. Ook voor deze omgeving is een „Cen trale Leiden" gewenscht. Het verblijdt epr. dat een vijftal clubs vertegenwoordigd zijn. Daarmede kan worden begonnen en in ^en komenden winter worden getracht meerdere club6 in den Staten- of Kamer- kring op te richten. Ook zou dan ols „Cen trale Leiden", meer verband kunnen wor den gezocht met de Kamer- en Staten- kringbesturen. Op deze inleiding volgde een zeer ge animeerde bespreking, waaraan door ver schillende h eeren werd deel gnomen. Het resultaat dezer bespreking was dat de Centrale Leiden werd opgericht. De clubs uit Leiden, Leiderdorp, Sas- senheim en Katwijk a. Zee, traden tot de „Centrale Leiden" toe. De club Hazerswoude kon nog niet tot toetreding overgaan, omdat dez© club nog niet tot den Bond behoort. Door den afgevaardigden zal zoo spoe dig mogelijk worden getracht de club bij den bond te doene aansluiten en daarna bij de Centrale. Als voorloopig bestuur, dat de leiding zal nemen werden gekozen: de hoer V er- ischo o r Katwtijk, Warnaar Sassen- him, Rietkerk Leiden, Goedhart Leiderdorp en als adviseerend lid de heer Goedendorp Hazerswoude. Dit voorloopig bestuur zal Donderdag 21 September a.s. vergaderen. Nadat de Voorzitter de heeren had dank gezegd voor hunne tegenwoordig heid en medewerking, werd de vergade ring die door den voorzitter met gebed was geopend, door den heer Karstens met dankzegging feesloten. Yorlichting Hooglandsche Kerk. De verlichting van de Hooglandsche Kerk zal dan toch een feit worden. De Commissie voor dit doel gevormd, doelt in het Prodikbourtenblad mede, dat het bedrag der toegezonden en nog toegezegde bijdragen deze week is gestegen van f 1423.57 tot f 2638.971. Daar reeds vroeger f 200 voor dit doel ontvangen was, ontbreekt nu nog slechts f 161.02} plus f 100 van en renteloos voorschot. „Met dankbaarheid voor zoo groote offervaar digheid hoeft do Gemeente-Commissie beslo ten, dat op 7 September mot de werkzaamheden zal worden begonnen. Vermoedelijk zal do aanleg van het electrisch licht een tijd van ongeveer 8 weken vorderen. Zoo zullen dan toch, schrijft de Commissie, de thans doffe en doollobze kronen en ornamen ten, in vernieuwden glans, woor wezenlijk liolti dragers mogen worden^ zoo zullen dan toch, in Aan het Zoeklicht. Leiden, 9 September 1922, Een paar maal had ik al een bericht gelezen over een te houden partijdag, maar de tijd ging voort en ik dacht bij me zelf: er komt niets van ditmaal. Maar ik heb verkeerd gedacht. Uitstel, door verschillende omstan digheden noodzakelijk, beleekende geen afstel in dit geval. Op Woensdag 11 October, zdl cr nu voor de A. R. broeders en zusters gelegenheid zijn elkaar te ontmoefen, elkaar to bezie len en ook zelf bezield te worden. In verband met het vergevorderd sei zoen, kan ditmaal niet als het vorig jaar in de openlucht worden vereaderd. Jammer, tot op zekere hoogte. Maar daar slaat tegenover dat men nu de zekerheid heeft, dat men de sprekers kan verstaan. Dat is ook wat waard. Ik zou alvast kunnen beginnen met. tot bezoek op te wekken, maar ik vrees dat het dan al te vol wordt in -de Gehoor zaal. - - - Daarom bepaal ik er mij ditmaal too mijn blijdschap uit te" spreken- dal do tweede partijdag is uitgeschreven. OBSERVATOR. do a.s. winteravonden, ook do deuren onzer mooie Hooglandsche Kerk weer voor onzen Eeredienst mogen worden geopendzoo zal een betreurenswaardige cn hinderlijk© misstand van 5 jaren dan toch eerlang worden opgeheven." In de laatste vergadering van den Raad der Goref. Kerk werd na ampele bespreking het volgende voorstel aangenomen: ,.De kerkeraad do© d© noodige stappen om oo spoedig als hot mogelijk is, zich te verzekeren van d© noodig© lokaliteit te Oegstgeest om al-* daar. zoo spoedig als dit mogelijk blijkt dienst des Woords te kunnen doen houden en cateche tisch onderwijs te kunnen doen geven en drag© aan een Sub-Commiesio op, hem zoo spoedig mogelijk van plannen te dienen." Door een bel angst oliënd© is ten geschenke gegeven aan het Stedelijk Museum ,de Laken» hal" alhier, een door Willem C. Brouwer uit gevoerd en op de tentoonstelling van kunst» voorwerpen geëxposeerd bou w-beeldhouwwerk. Het is een gevelpaneel, voorstellend© de H. Alphonsus. Door dez© aanwinst, wordt d© af- deeling kunstvoorwerpen enz. op dit gebied op gélukkige wijze aangevuld. De hoer M. D. G i j s m a n beroepen pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Zunderdorp bij Amsterdam, hoopt 19 Nov. a.s. als zoodanig te worden bevestigd en zijn intrede te doen. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, epent do heer G. P. de Koning heden- avond in perceel Hoogewoerd 94. een Chr. Boek» handel. Bij do inrichting van de etalage, is cr voor gezorgd do daarin geplaatste voorworpen zoo goed mogelijk te doen uitkomen. Wat het in wendige betreft, ook dit voldoet aan de eischen die aan oen gooden boekhandel mogen gesteld worden. Er is oen groote verscheidenheid van Chr. boeken aanwezig die in de doelmatig» boekenkasten zeer tot hun recht komen. Bevat de etalage reeds eenige mooie schilderijen en teksten, in het inwendige van de zaak neemt deze afdeding niet minder een groote plaats in. Wat onze aandacht bij de bezichtiging li9t meest trok, was de mooie collectie Bijbels en Kerkboeken, op welke laatste afdeeling de on dernemer, die reeds langen tijd in bet vak werkzaam is, zich speciaal wil toeleggen. Ten 6lotfce zij nog vonneld, dat ook een groote verscheidenheid van kantoor- en sdirijf» behoeften in allerlei uitvoering aanwezig is. Wij wcnschen den ondernemer die een goeden stand voor zijn zaak heeft uitgezocht, veel succes. Gisteren is door de politie alhier J. C. 1L, uit 's-Gravenhage als verdacht van diefstal van een bedrag van f 300,— aldaar geploegd, aan gehouden. Do verdachte 4ie zich uit eigen be weging kwam aanmelden, is overgebracht naar 's-Gravenhage, om aldaar ter beschikking van den Hoofdcommissaris te worden gesteld^ De Commissaris van Politie te Tijburg geeft belanghebbenden in overweging bij hom inlichtingen in te winnen, alvorens handelsreis» liën aan to knoopen met Adrianua Murtinu* van Houtum, wonende aldaar Hendrikstraat 4. Kloino oorzaken kunnen hooge woorden tot gevolg hebben. Dit bleek ook hedenmorgen weer. Eenige zandkruiers die hun vrachtje van de Nieuwo Rijn naar de Langcstraat moesten vorvoeren wildon, wat begrijpelijk is hiervoor van do kortste route gebruik maken. Daar de» geblokkeerd was door een handwagen van dan paardenslagor heek Langcstraat, vorzochten zij deze zijn eigendom te verwijderen. De paardon» slager, ©enigszins ongeduldig aangelegd lioli zich de wet niet voorschrijven en na langdurig gedebatteer over oen al of niet bestaando politin verordening die het zich bevinden van een hand» wagen op de kleine steentjes verbood, besloten de beide rivalen hot rocht van don eterkste ts doen beslissendoor n.L bcido aan oen eind van den wagen te gaan trekken. Toen ook hierbij bleek dat de krachten gelijls waren trachtte men den twist met do vuist ts doen beslechten. Een der omstanders vond hoi nu blijkbaar .wolletjes. Na in den brood© ds

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1