Dagblad voor Leiden en Omstreken. 3de JAARGANG. - DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1922 - No. 737 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL v 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 V Het marktwezen. Op het congres van den Neutralen Mid denstandsbond dat thans te Zwolle wordt gehouden, kwam ook het marktwe zen ter 6prake. De heer Koopmeiners van Rot terdam die de besprekingen inleidde gaf daarbij de volgende stellingen: le. dat de markt, die in het grijs verle den haar oorsprong vindt, in den loop der eeuwen een grootsche taak heeft ver vuld; zidh steeds heeft aangepast aan de eischen van elk tijdsgewricht, thans neg een belangrijke taak vervult on in het difstributiewezen, een historisch recht kan doen gelden voor haar bestaan; 2e. dat de markt, meer dan elk ander lichaam, het vreemdelingenverkeer in de marktplaats bevordert en daardoor mede werkt aan de welvaart van de betreffen de gemeente, ook van den winkelstand; 3e. dat de markt zich niet ongestraft laat belemmeren in haar natuurlijken groei; 4e. dat die natuurlijke groei niet igewelddadig dooT gemeentebesturen mag worden geforceerd met opoffering van de belangen van den winkelstand, en 5e. dat de markt behoort te worden be vrijd van elementen, die geen aanspraak kunnen of mogen maken op den naam van „markt-koopman". In zijn toelichting zeide de inleider nog, dat de markt oudere rechten heeft dan de winkelstand. De markten waren het oud ste middel van distributie. Eerst later is de beJhoefte aan een winkelstand ont staan. De hier verkondigde opvattingen werd niet algemeen gedeeld. In tegenstelling met den inleider, die betoogde dat do markt de welvaart van den middenstand bevordert, was de heer Meelkers van 's-Gravenfoage van oordeel, dat juist op de markten de meeste oppo sitie tegen de winkeliers wordt gevoerd. Deze spreker meende verder, dat de marktkooplieden wel degelijk bij de win keliers zijn bevoorrecht door mindere be lastingen, mindere bedrijfskosten enz. Daarom kan de marktkoopman zijn artikelen lager verkoopen dan de winke lier en hem dus schade berokkenen. Hij vatte zijn betoog samen in de vol gende conclusies, opgesteld door de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging le. De markt vervult als factor in het distributie-proces een zeer ondergeschikte rol, voldoet nilet aan de eischen der hy giëne, welke in het belang der volksge zondheid aan haar gesteld mogen worden, bevordert ongewenschte volksophooping en de „Hetze" tegen den winkelstand. 2e. Als instituut ter bevordering van jhet vreemdelingenverkeer kan de markt geen grooten invloed worden toegekend. Dit sluit niet uit, dat de markt, mits ge leid langs goede banen, kan medewerken aan de welvaart van de betreffende ge meente. 3e. Het algemeen belang eiscbt het m 't leven roepen van een zoodanige regeling waarbij alle waren-distribuanten naar evenredigheid bijdragen in de kosten der gemeenteiiuishouding. 4e. Het congres spreekt als wenschelijk- ihteid uit het verleenen van steun door het bondsbestuur in de actie door de plaatselijke vereeni gingen bij de gemeen tebesturen ondernomen, ten einde te ge raken tot een betere, voor den midden stand billijkere, organisatie van het marktwezen. Bepaalde conclusion werden niet aan genomen. Uit de besprekingen kan echter wel ideze conclusie worden gettroklden, da* de Middestand tegenover het marktwezen niet vijandig staat, maar dat men de uitwassen wenscht te bestrijden. Het marktwezen, zoo werd geoordeeld, moet worden gehandhaafd, mits echter gereorganiseerd, in dien zin, dat alleen aan bona-fide marktkooplieden of aan hen die daarmee zijn gelijk te stellen plaatsen worden gegeven en dat de marktkooplieden, ook wat de lasten be treft, niet boven den winkelstand worden bevoordeeld. Het wil ons voorkomen, dat de Midden standsbond hier een gezond1 standpunt heeft ingenomen. Het rapport van de Commissie uit. de FEUILLE ©N. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. (SLot.) En Cloelia voelde dat zij het ook ge weten had. Van het oogenblik af dat hij haar gered had, wa6 hij "haar de verper soonlijking van mannenmoed geweest., ge lijk haar zuster van vrouwelijke deugd. Nu het voorhang des vlecsches ge scheurd was, scheen hij haar toe nader bij te zijn inplaals van verwijderd. En onwillekeurig gevoelde ze eenige vreugde in haar smart omdat zijn dood de lage tegenwoordige wereld verarmd, maar de hoogefe wereld verrijkt had. Haar gelief de zuster was daar en nu bovendien hij, die den goeden strijd gestreden had. Maar Hilda beweende haar broeder en yilde niet vertroost worden, Zij had ge,- Leidsche Christelijke Middenstandsver- eeniging wees trouwens in dezelfde rich- ting. Gen vernietiging maar reorganisatie. STADSNIEUWS. 2e Ouderlingen-Conferentie. (Vervolg). Zoowel de inleiding als de aard van het onderwerp, deden verwachten, dat een uitgebreide bespreking van dit onderwerp zou plaats hebben, wat dan o<ok het geval was. Ruim 20 aanwezigen namen aan de bespreking deel, waarbij uitkwam, welk een belangrijke Jactor het huisbezoek voor de instandhouding der gemeente ie. Vragen van allerlei aard werden ge steld, b.v. hoe moet worden gehandeld wanneer bij het huisbezoek personen aan wezig zijn, die niet tot de gemeente bo booien. Algemeen was men met den inleider van gevoelen, dat wanneer !het verschil zich bepaalt tot een ander kerkgenootschap, en zich nilet uitstrekt tot de belijdenis, zulke personen dan wel degelijk bij het huisl>ezoek moeten worden betrokken. In den breede werd gesproken over de wijze waarop bet huisbezoek moet. worden gebracht, vooral met het oog op de ver schillende behoeften, die er bestaan, b.v. bij jeugdige en oudere personen. Ook werd uitvoerig de vraag behan- deld.of bij het brengen van het huisbe zoek, het a m b t e 1 ij k e, dan wel het vertrouwelijke karakter op den voorgrond moet staan, en over de tijden waarop het huisbezoek moet plaats heb ben, met of zonder voorafgaande kennis" geving, en of ook do pnedikantsgezinnen moeten worden bezocht. Al deze vragen werden zeer duidelijk en naar genoegen beantwoord. Ten slotie sprak Ds. Broekstra nog een- enkel woord die er den nadruk op legde, dat het, huis bezoek zoo vertrouwelijk mogelijk moet plaats hebben, doch zonder ook maar ©enigszins aan het ambtelijk karakter te kort te doen. Verder wees hij er op, dat het huisbezoek een zeer persoonlijk karak ter moet dragen, d.w.z., dat altijd den nadruk moet worden gelegd op de nood zakelijkheid van de persoonlijke zeker heid des Geloof s, omdat dit de grond is van alle gezond kerkelijk leven. Nadat, nog de rondvraag was gehouden waarbij verschillende punten ter sprake werden gebracht, werd deze zeer goed ge slaagde conferentie door den Voorzitter met. dankgebed gesloten. Aan het bestuur werd overgelaten tijd en plaats voor de volgende conferentie te bepalen. Stedelijk Gymnasium. Bij het tweede toelatingsexamen zijn toegela* ten tot de eerste klasseG. J. van Bendegom en P. J. Smink. Tot de vijfde klasse:- A. H. Goretel. Een candidaat voor de derde klasse werd afgewezen. Een candidaat. die herexamen had, werd toe gelaten: E. G. Weeselink (2e klasse). Een an dere candidaat werd afgewezen. De cursus begint met 152 leerlingen, als volgt verdeeld over de klassen: I 35; II 42; III 19; IV 28; V 16; VI 12. Jhr. H. J. den Beer Poorcugad alhier, thans majoor, is tegen 16 dezer benoemd tot Luitenant-Kolonel, Comman dant van het 4 Reg. Infanterie. Tot de Middelbare Technische School te Haarlem zijn toegelate» tot de afdee- ling Bouw- en Waterbouwkunde, 1ste studiejaar: P. O. Koets en P. J. van der Zanden, alhier. Tot de afdeeling'Werk tuigbouwkunde Eleci.rotechniek, lete studiejaar: F. L. S. van der Heyden en H. J. Koets, alhier. De bezoekers van het postkantoor alhier hebben voortaan gelogenhe'u. om zich tijdens hun, bezoek aldaar tegen be taling van 2 halve stuivcre te laten we gen op een aldaar geplaatste personen weegschaal, welke tevens kaartjes 'uit geeft waarop datum en gewicht vermeld staan. Doot haar b<; oudere const ru-tie is de weegschaal niet onderhevig aan eenige weersgesteldheid. Naar wij vernemen, s het de bedoeling dacht dat. de Meester zou wederkomen om hen allen te halen. Ware Hij hier ge weest, haar broeder zou niet gestorven zijn. Doch Diodora zeide: „Ik verlang niet voor onze dierbaren dat zij -ontkomen aan wat Hij onderging. Ik zou voor mijzelvo zoomin als voor hen één trede op zijn lij densweg willen missen. Wat zijn vurige wagenen en legioenen engelen vergeleken bij zijn voetstappen? 't Zal in alle eeuwig heid heerlijk zijn den beker gedronken te hebben die hi] smaakte, met den doop ge doopt te zijn, waarmee hij gedoopt werd. 't Zou voor ons goed zijn te stenen ge lijk Hij." Callias vond er oenigen troost in al zijn kunst te besteden aan Siwards graf tombe. Maar hij achtte het heiligschennis door groote versiering den sluier van ne- derighcl op te lichten, die dat sterke, col moedige, aanspraaklooze leven gedekt had. En evenmin wilde !hij zijn nagedach tenis droefmakep door symbolen yan ne- om in elk Postkantoor van bcrêekenis oen dergelijk toestel te plaatsen. Wij hlebben gisteren gemeld dat tot ihet houden van een Unie-rede binnen kort in de Pieterskerk zou optreden Ds. van Arkel van Soest. Bedoeld was Ds. van Arkel te Utrecht voorheen te Soest. Ds. van Arkel staat bekend als een zeer begaafd spreker, zoodat er dus en om de zaak waarom het gaat. en om den spreker, redten is een groot gehoor te ver wachten. SOCIALISATIE-PROEF. De „Sociale Praxis", aldus de Stan daard, van Juli j.1.1 constateert, dat de socialisatie in den nu kleinen Oostenrijk- schen Staat vrijwel mislukt is. De Over heid in Weenen zag zich reeds gedrongen •het zwaartepunt der leiding in de bedrij ven te verleggen naar den kant van het particulier bedrijf, al bleef zij deelge noot, en de fUjksregeering schijnt dien weg te moeten volgen. Het program van Lenin, dat plotselinge omzetting tot het socialisme vroeg, leid de tot schromelijke ellende, maar ook de mer gematigde weg, dien Bauer aanbeval, bracht tot even weinig resultaat. Dat is van beteekemis, aangezien wij bier te doen hebben met experimenten, die met veel vertoon en met groot ver trouwen op goed succe6 begonnen werden. Zij moesten slagen, aangezien zij zooveel beteekenden als „historische noodzake lijkheden". De gaoote kunst is om van te voren te zien waarheen de historie voeren zal en welke gegevens zij biedt. Wie zich daarbij aansluit, moet wel rijk be loond worden. En nu stond het wel vast, dat de oude maatschappij niet meer voortkon. Nieu we krachten boden zich aan. Profetisch inzicht verbond zich op gelukkige wijze aan theoretisch en practi6ch kunnen. En. zoo sterk stond men op zijn stuk, zoo verzekerd was men van zijn slagen, dat men overal, ook ten onzent, den dwang gerechtvaardigd achtte, om zijn wil op te leggen. Men herinnere zich, hoe van zekere zij de in onze Tweede Kamer met grooten trots gewezen werd op de Oostenrijksche wtegeving. Daar was men reeds begon nen en nu zou blijken 'hoe goed het ging. Thans hoort men van dien kant geen enkel woord meer over het Oostenrijksche experiment. Wel wordt gezegd, dat al het ongeluk, dat Oostenrijk treft, te wijten, is aan zijn ongelukkige economische posi tie. Deze omstandigheid valt niet te looche nen, maar zij bestond, toen men met de proeven begon. Men dacht.dat zij redding konden brengen. Nog wordt immers gezegd, dat er alleen een ontkomen i6 aan den nood der tijden wanneer het socialistisch inzicht, wordt aanvaard en de socialisatie gewaagd, zij het dan uiterst voorzichtig. Het is hierom, dat het experiment, ten koste van andere volkeron genomen, voor ons volk waarde heeft. Want thans bleek, dat dit experiment juist dienen kan om. al6 het. 6lecht gaat, het nog slechter te doen gaan: om, als de ondergang dreigt, dien nog te verhaasten. Zelfs voorstanders der socialisatie ko men dan ook tot de conclusie, dat alleen bij groot welvaren der maatschappij so- cialisatie-proeven genomen mogen wor den. Dit 6chijnt ons allerminst een aan beveling. Ook een maatschappelijke hervorming, een levenspractijk, een „stelsel" vindt rechte toetsing in tijden van nood. Zoo als de kracht van een schip beproefd wordt niet bij mooi weder, maar in den hevigen storm. Bij het socialisatie-experimont sprak nu niet alleen de theorie, maar ook het le ven. En dat woord was: gewogen, te licht bevonden. BjNNENLAND. De Kon. Familie te Kopenhagen. De Koninklijke Familie is te Kopenha gen zeer hartelijk ontvangen. Een der correspondenten meldde daar omtrent de volgende bijzonderheden: derlaag en zorg. De zinnebeelden moesten heenwijzen niet naar Siward, maar naar Siwards Heer, die hem nu gekroond had. Ze moesten getuigen niet van de vernede ring diens konings, maar van zijn eer en heerlijkheid, die deze verloste nu met. hem deelde. Daarom 'beitelde Callias op de graf tombe de beeltenis van den Goeden Hor der, sterk, blijde, eeuwig jong, de kudde weidende, de lammeren in zijn schoot dra gende. En daarnaast den Wijnstok, de bron des levens, vol rijpe vruchteD. Met. zulke zinnebeelden versierden do eerste Christenen hunne graven. Maar niet in de donkere groeven zoch ten ze gemeenschap met hun afgestorve nen, evenmin als met hun Heer zelf. Zekerlijk, 't. overschot dat. daar neer gelegd werd, was onuitsprekelijk dierbaar en werd bewaard voor hem, die niets in 't graf achtergelaten had dan de 6aamge- rolde doeken, en wiens stem op den jong- De stad i6 in feeststemming. Overal hangen Deensche maar ook Hollandse he vlaggen. De weg van het Btation naar het Raadhuisplein is mooi gemaakt met 6parregroen, dat in overvloed rondom de lantaarnpalen gewonden is. Op het Raad huisplein zelf is de grootsche monumen taliteit van "het plein lieflijk gemaakt met behulp van witte masten omwikkeld mot sparregroen, waaraan om en om do Hol- landsche en Deensche vlaggen wapperden. Met goede en hartelijke Deenëche gast vrijheid" die wij hier maanden geleden mochten ondervinden, heeft Kopenhagen vandaag ook de Koüingin ontvangen, blijdschap tocnend in erkentelijke woor den. Het brandpunt der hartelijke welwil lendheid was in het begin van den namid dag in de omgeving van het station. Daar liep bijna de geheele Kopenhaagsche be volking te koop om maar hot eerst er bij te zijn als de buitenlandsche koninklijke gasten zouden komen. En in het station zelf was het niet minder vol van belang stellenden. Vooral veel Hollanders, die een toegangskaart hadden weten machtig te worden. Ook in dit. station overherscht de goe de Deensche geest die de Kopenhagers er voor heeft doen zorgen, dat het station gelegenheid biedt tot 'n koninklijke ont vangst. Welke prachtige ontvangsalons met alles wat daar bij hoort-, monumen tale. trappen enz. Kort na den middag werden stations plein en station bezet door Deensche sol daten, die de wegen afzetten, waarlangs de koninklijke stoet zou gaan. Op het perron prijkten overal waar maar gelegenheid was Deensche en Hol- landsdie vlaggen. Precies om half drie kwamen Koning Christiaan, Koningin Alexandra met hun kinderen, al de prinsen en prinsessen, be nevens de broeder des Konings, prins Waldemar, Begroet door do uitnemende muziek van de lijfwacht, stoere kerels met oudeufijdsche berenmutsen op. De Koning droeg een bouquet met zich tot welkom straks aan zijn koninklijke gast. Veel zenuwachtigheid, veel opwinding en eindelijk om kwart voor two arri veerde de koninklijke trein, begeleid op de locomotief door een hoogere spoorweg autoriteit en in den eersten wagen door Staatspolitie en ambtenarij. De muziek van de soldaten met do be renmutsen speelde het Wilhelmus en on der de tonen van die muziek stapten de Koningin en Prins Hendrik uit d°n trein' de Koningin in een eenvoudig reiscos- tuum, de Prins in admiraalsuniform, bei den getooid met het blauwe, goud-om zoomde lint van de Deensche Olifants orde. De koningin zag er goed en opgeruimd uit. De ontmoeting der koninklijke fami lies was zeer hartelijk. Blijkbaar buiten het programma om in viteerde de koning onze koningin, de le den der Hollandsche kolonie, die tenge volge der tentoonstelling buitengewoon talrijk is, te begroet-en. waarop de koningin zich o.a. onmiddelijk met pro fessor Treub onderhield. Buiten teerschtc, zoodra de Koningin zich vertoonde, een voor Kopenhagen en voor Denen ongewone geestdrift. En als het open rijtuig, waarin onze Koningin, Koning Christiaan en kroon prins Frederik gezeten waren, in bewe ging kwam, braken van alle kanten ent housiaste hora's lo6 iets buitenge" woone voor deze anders zoo stil vorston- begreetende stad. Van het station ging de tocht langs de hoofdstraten naar het koninklijk paleis. Overal juichten dicht, opeengepakte men- echenrijen de vorstelijke personen luide en hartelijk toe. Journalistiek. Naar men aan de R o 11. e r d. met stel ligheid verzekert, is Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht uit de redactie van de „Nederlander" getreden. Pasvisum Zwitserland. Het Zwitsereche Consulaat alhier deelt merle, dat Hollandsdho onderdanen, die zich naar Zwitserland begeven, daarvoor geen visum meer noodig hebben. Genoemd consulaat vestigt er echter de aandacht op. dat zij die naar Zwitserland gaan sten dag alle graven zou ledig maken door de gestorvenen er uit te roepen. Doch niet daar, maar in het licht dor dagen, waarin ze zelf werkten, oefenden ze gemeenschap met hen, die hun voorge gaan-" waren. In deze wereld, waar slaver nij en zwaardspelen nog voortdurend of fers eischten in de wereld der verdrukten, verongelijkten, weggeworpen zuigelingen, van levens, erger verwoest dan door den dood; waar nog geen ziekenhuizen of ar- mengestichten waren; deze wereld die den verdrukkers behoorde en waar dozen alle mogelijke misdaden pleegden; deze we reld, die niettemin door Jezus Christus bemind was en die Hij verlost had wenschten zij het dichtst bij te zijn bij hen, die naar het lichaam afwezig waren. Dezen waren nu bij den Heer en werkten hierboven in zijn koninkrijk. „Hun was," naar het woord van oen hunner tijdgenooten, ..elk vrcemdelings- oord als hun eigen land, en hnn vaderland als een vreemd oord." ADV ER T E N TI E-r a iw PER GEWONE REGEL 4 I D.22W DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES Dï nr» \RIEF KLEINE ADVERTENTIES van booestens 30 woorden 50 cenf; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. voor een betrekking hun passen nog steeds van een Zwitsersche visum moeten laten voorzien. Het politiepersoneel. De bijzondere oommissie voor georga niseerd overleg in zaken, rakende de poli- tie-ambtenaren, heeft zich in een in Den Haag gehouden vergadering uit gespreken voor de mogelijkheid van pensionnee- ring op 55-ja.rigen leeftijd voor al het po litiepersoneel voor zoover n et zuiver ad ministratief. Zakelijke belasting op het bedrijf. In een der zalen van café „Riehe" te Arnhem had gisteren een vergadering plaats van de Geldereche Industrieel© Club, in zake de zakelijke belas'ing op het bedrijf. De vergadering sprak zich in principe uit voor het. afwentelen van de helft der belasting op de werknemers en wel in gaande 1 October eerstkomende. Ten slotte werd een voorstel van den Voorzitter, om de afwenteling der belas ting op de werknemers uit te stellen, met 8 tegen 5 stemmen aangniomer. Bloemen voor Kopenhagen. De vlieger Gevsendorffer van de K. L. M. is gistermorgen op de Fokker F. 3 ora 9.40 uit Amsterdam vertrokken met 400 K.G. van de mooiste bloemen uit Bos koop en van de Dahlia-vereenieirg. be stemd veer de tentoonstelling te Kopen hagen, welke de Koningin bezoeken zal. Hij is om 1.35 uit. Hamburg vertrokken en te 4 uur 10 te Kooenhagon aangeko men. zoodat hij den afstand afge legd in 5 uur 50 minOer Aotovorkti De Minister van Waters-aat aan de Commissarissen der Koningin in do verschillende provinci n inlichtingen ge vraagd betreffende het aantal vrachtauto- mobielen en taxi's, de lengte der w gen waarover een geregelde autobuadienst loopt. het. aantal kil-ome'ers. door -leze per jaar gereden, hoeveel automobielen deze diensten in gebruik hebben cn welke autobusdiensten door een i g ooenbaar lchaam worden geëxploiteerd. De Minister van Financiën. De Mi nieter van Financiën hirtt in het begin dezer week zijn werkzaamheden aan het Departement weder bervab De toestand in den Tuinhou Ministers van Financiën, van Walo'staat en van Landbouw, Nijverheid er Handel de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Ministers bekend, dat de tuinbouwende bevolking vrijwel in een fi nancieelen noodtoestand verkeert? 2. Zoo ja, is dan de Minister van Finan ciën bereid om zoo spoedig mogelijk, bij wijze van noodmaatregel, het 1 pet. re gistratierecht op de veilingen der tuin bouwproducten vrij te geven? 3. Is dan de Minister van Waterstaat bereid te bewerken, dat do spoorvrach- ten voor de tuinbouwproducten aanzien lijk worden verlaagd? 4. Is dan de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bereid het daarheen te leiden, dat vrijdom worde verleend van de kosten van het keuren der tuin bouwproducten b»i DE N. U. M.-GELDEN. Naar aanleiding van de gedachtonwis- seling. gevoerd in dè Kamer van Koop handel in het district Rij n 1 a n d over de vraag of de gelden van de Nederlandscha Uitvoer Maatschappij (iu tot cal niet 40, maar 50 millioen bedragende) zouden kunnen worden gebruikt om handel en nijverheid aan credieten te helpen. d:o den laatsten tijd veelvuldig, zelfs van kern gezonde handelszaken zouden worden op- geoischt, wijst mfn er het Handels blad van de moest bevoegde zijde op, dat hiervan moeilijk sprake kan zijn. De regeering zou er haar medewerking toe moeten verleenen. En daarop zal waar- waarschijnlijk in het geheel niet, kannen 'worden gerekend, omdat zirlks erop zou neerkomen, dat de regeering 50 millioen uit de schatkist ter beschikking van handel en niiverheid stelde. De N. U. M.-?cld<m zijn n.l (gelijk „Niet de wereld, waar onw gestorvenen met Christus zijn, is do onderwereld, maar deze," placht Diodora te zoggen. „Dit is on6 tehuis niet, maar de plaats die Hij het huis zijns Vaders noemde." „Niet wij, maar zij zijn wakker, zijn de levenden, de sterken." „Niet wij, maar zijhebben den voorrang in den grooten triomfdag van den Over winnaar." En dan zullen we eens allen saaien zijn, allen met Hem zijn, en zullen de oneindige hoogte, diepte en lengte en breedte van de liefde van Christus verstaan, zonder eenige duisternis. En dan zal het de heer lijkste diepte der vreugde zijn wat com de eonigo kracht in de beproeving wa6: ..Aan U, Meester, onderwerpen wij om vrijwillig, plechtig, voor eeuwig, naa® lichaam en ziel, om uw geboden to vol brengen." EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1