Dagblad voor Leiden en Omstreken. Jhr. Mr. Dr. N. DE GIJSELAAR BINNENLAND. 3de JAARGANG. - DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1922 - No. 73< Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN i WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 1 MAART 1910 Op den das van morgen zal het 12 jaar geleden zijn, dat Jhr. de Gij&elaar be noemd werd tot burgemeester der Ge meente Leiden. Op uitdrukkelijk verlangen zal deze dag zonder eenige openbare huldiging voorbijgaan. Dit kan echter niet verhinderen dat tal van gemeentenaren den jubileerenden bur gervader hunne gelukwenschen zullen aanbaden, en dat wij met een enkel woord op dezen herdenkingsdag do aandacht vestigen. Toen de heer de Gijsolaar in 1910 tot burgemeester dezer gemeettite werd be noemd, wao Leiden voor hem geen onbe kende plaats. Van 1884 tot 1891 mocht hij aan de Rijksuniversiteit alhier 6tudeenen, welke studie bekroond word door de promotie in de Recht/7etenschappen en in de Staats wetenschappen. Ook de burgemeester heeft ondervon den in zijn leven, dat de weg van den mensch geleid wordt, vaak heel anders dan hij zichzelf had gedacht. Lag het aanvankelijk in zijne bedoeling zich te Amsterdam aan de rechtspractijk te wijden, reeds spoedig werd hij na het overlijden van zijn oom naar Gorinchem geroepen, om daar als modefirmant in een bankierszaak op te treden en, al was dat dan oc# niet de bedoeling, practische er varing op te doen voor zijn latere levens taak. Zoo toch beschouwt de heer de Gijso laar zijn ambt. Het is hem een levenstaak gewor den. Nadat hij reeds tevoren in verschillen de besturende colleges had zitting geno men werd hij in 1908 bij een tusschentijd- 8che verkiezing tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen. Twee jaren later volgde, na het overlij den van Mr. de Ridder, de eervolle uitnoo- diging van de Regeering om zich voor het burgemeesterschap van Leiden beschik baar te stellen. Sinds is het achtste van een eeuw voor bij gegaan. Een betrekkelijk kort tijdsbestek, maar een tijdperk, waarin veel werd gedaan en veel werd doorleefd. Wij zullen geen opsomming geven van de belangrijke werken die sinds 1910 tot stand kwamen. Ieder die het leven der Gemeente heeft medegeleefd weet, dat in het belang der gemeente belangrijke en soms diep ingrij pende maatregelen werden genomen. De groote oorlog dio in 1914 uitbrak, liet^ ook Leiden niet onberoerd. Véél werd er in de jaren die volgden van d© magistraatspersonen gevergd. Onafgebroken stond toen de heer de Gijselaar voor de belangen der gemeente op de bres. Hij was toen in den waren zin oen bur- gerv ader. Wij behoeven dit niet nader in herinne ring te brengen. De de Gijselaarsbank in 1920 ont huld, 6taat daar, als een zwijgend ge tuig© van wat de burgemeester in moei lijke jaren voor de Gemeente deed en te vens van de dankbaarheid en waardeering Tan de Leideeho ingezetenen. 1 SEPTEMBER 1922 „Voortdurend, aldus de heer Mr. van der Lip bij de onthulling van 'dit monu ment, hebt u bij de vervulling van uwe moeilijke taak, een wije beleid en een getrouwheid tot in het kleine ge toond, die allerwege eerbied afdwongen." „En zoo ging de spreker voort met een sterk ontwikkeld verantwoorde lijkheids gevoel hebt u het niet gelaten bij hot geven van een wenk hier en een raad daar, en het oprichten van een commissie gind6, om dam verder het .work aan anderen over te laten, neen, zoo veel maar ©enigszins mogelijk was, hebt u zelf de hand aan den ploeg geslagen." De heer van der Lip toekende vervol gens den burgemeester als de trouwe ka pitein op het schip, die voortdurend met een wakend oog op de brug stond en die haast niet te bewegen wa6, die plaats ook maar voor oen korten tijd aan ©en ander af te staan. In die iaren heeft de heer de Gijselaar zich in zijn volle kracht getoond. Was het misschien mede tengevolge daarvan, dat enkele maanden na de ont hulling van het monument moest worden meegedeeld, dat de burgemeester door een zeer ernstige krankheid was aangetast? Zorgvolle dagen volgden. Soms werd gevreesd, dat dit werkzame leven zou worden afgesneden. Maar de gebeden zijn verboord. En thans mag de heer de Gijselaar weer sinds geruimen tijd zijn burgemeesterlij- ben arbeid met opgewekthed verrichten en is hij weer in staat., de vergaderingen van den Raad te leiden. Ook in die funotie wordt hij gewaar deerd. Aristocraat in heel zijn optreden, weet hij toch de vergaderingen zoo te leiden, dat zelfs de meest critisch aangelegde leden, naar hem luisteren en zijn leiding eerbiedigen. Als voorzitter van den Raad treedt de heer de Gijselaar, zonder de teugels los te laten, met een zekere gemoedelijkheid op, waardoor de beginners op het poli tiële© pad, zich vrij spoedig op hun gemak gevoelen, terwijl hij toch tevens weet te imponeeren. Vooral in de latere jaren, toen de sa menstelling van den Raad zich wijzigde, en een groot deel van de leden uit andere partijen en volksgroepen gerecruteerd werd, kwam deze gemoedelijke karakter trek meer naar voren. Jhr. de Gijselaar jubileert! Van luidruchtig feestbetoon ie geen 6prake. Maar wat er wel is, dankbaarheid en blijdschap. Dankbaarheid voor wat de heer de Gij selaar in het belang der Gemeente deed, dankbaarheid voor zijn herstel, blijd schap, dat hij in 6taat werd gesteld de teugels van het bewind weer in handen te nemen. Den jubilaris onze hartelijke gelukwen schen. Moge God hem nog vele jaren sparen. Worde hij ook in de toekomst gesterkt voor zijn arbeid. Zij het hem gegeven nog veel in het belang der Gemeente te doen, en nog vele jaren te zijn een trouwe kapitein op het schip van stad. STADSNIEUWS. Koninginnedag. Van een algemeen© viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin was ook vandaag weer geen sprake. Wel wapperde van alle openbare en van tal van particuliere gebouwen de Vader- land6khe driekleur, wel waren velen met Oranje getooid, maar van een algemeen© viering kan niet gesproken worden. Als naar gewoonte werd hedenmiddag i onder groote belangstelling weer een kin- i derfeest georganiseerd in de Stads-Go- hoorzaal, maar bekend is, dat slechts een klein deel van de schoolkinderen hier van profiteert. Voorts houdt de Chr. Oranje-Verecni- ging, nadat eerst voor de liefhebbers ecu boottocht is gehouden, de gebruikelijke avond-bijeenkomst in do Sta de-Gehoor zaal. Dat is alles te waardeeren. Maar er ontbreekt iets. Uit do pogingen die men hier en daar do kinderen ziet doen om optochtje te spe len, blijkt voldoende hoe noodig het i6, dat een algemeen kinderfeest wordt ge houden. De schoolbesturen schijnen hiervoor niets te gevoelen, evenmin als de onder wijzers. En de Oranje-Vereeniging zoekt bij voorkeur haar kracht in „Uitvoerin gen". En zoo worden de k i n d er e n verge ten. In den loop van den morgen liet het carrillon zijne vroolijke feestklanken hoo- i'on, terwijl de fontein op de Vischmarkt in werking werd gesteld. De Lakenhal. Een Leidsche dame, die onbekend wenscht te blijven, 'heeft aan het stedelijk museum De Lakerhal ten geschenke aan geboden een schilderij uit het laatst van de 16de eeuw, voorstellende: de aanbid ding der herders. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, dit geschenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Op Zaterdag 2 September zal een be langrijke hert entento ons telling van kunst nijverheid, omvattende -meubels, porselein, aardewerk, glas in lood, edelsmeedkunst, geweren en bedrukte stoffen enz., worden geopend in de tentoonstellingszaal. Staking Sigarenmakers. De Soc. Dem. leden van den Leidschen gemeenteraad hebben eer van hun werk. Toen onlangs de voorstellen inzake de tewerkstelling van sigarenmakers aan de orde kwam, werd van die zijde in bedekte tonnen aangespoord, dit werk niet te aan vaarden. Liever hongerlijden, dan op deze wijze te werken, was toen het parool. Dit optreden is niet zonder invloed ge bleven, zooals uit het volgende blijkt. Door de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waren vorige week Maandag een 20-tal gehuwde sigarenmakers tewerk gesteld in de Sigarenfabriek aan de Pasteurstraat. In die afgoloopen 55-urige werkweek zijn vervaardigd 45750 6igaren, terwijl de verdiensten met. rijks- en kindertoeslag bedroegen f326.97. (Door enkele arbei ders is ©enige uren verzuimd tot een to taal aantal uren van 45). Do uit keeringen vroeger door deze 20 werklieden genoten beliepen een bedrag van f 306.22. Een en ander komt dus hierop neer dat het gemiddelde loon in de afgoloopen week f 16.35 bedroeg en de werkloozenuit- keering betaalde f 15.31. Het minst aantal verwerkt© 6igaren door één persoon bedraagt 1600 met een verdienste van f 11.40, terwijl dezg per soon voeger 'een uitkeering had van f 10.50. Het grootst aantal verwerkt© sigaren door één persoon bedraagt 4050 (een „Se- noritas"-werker) met een verdienste van f 26.22J4, terwijl de uitkeering voor do zen persoon vroeger was f 15. Het aanvankelijk resultaat was dus niet slecht, gezien het feit, dat men in de vervaardiging van deze sigaren geen rou tine heeft. Maar nu was de laatste dagen er op nieuw een vijftal aan het werk gesteld, en het is waarschijnlijk aan hun optreden te danken dat een conflict is uitgebroken. Alle werklieden hebben n.l. gistermor gen de werkplaats verlaten en gezegd niet weder terug te zullen komen voor de 834-urige werkdag voor hen is ingevoerd en een minimum loon van f 20 is verzekerd. Zij hopen door hun optreden t© bereiken, dat ook in andere plaatsen deze produc tieve werkverschaffing wordt stopgezet. Na overleg met de autoriteiten heeft de directie besloten d© werkplaats te sluiten en ze niet weer te openen voor de werk lieden hebben verklaard met de gestelde voorwaarden genoegen te nemen. Het geldt hier trouwens een rijksrege ling waaraan de gemeente niets kan ver anderen. Zoowel de werktijden als de loo- nen zijn door de regeering vastgesteld. Van beteekeni6 is hierbij, dat aan hen die dit werk weigeren, geen ondersteu ning mag worden toegekend. De werklieden, of liever hunne leiders, spelen dus hoog spel. Er aam vrouwen verzorging. In do Raadsvergadering van 29 Mei j.l. word door B. en W. voorgesteld, een overeenkomst aan 1 to gaan met de R. K. Vereen, voor Kraamverzor- ging betreffende het verleenen van hulp aan 6tada patiënten. In verband met ingediende voorstellen word toen besloten dit punt aan te houden. De heer Groeneveld toch diende tijdens de behandeling van hot prac-advies een voorstel in tot aanstelling van een verpleegster bij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, welke verpleegster in hoofdzaak zal worden belast met de kraamverzorging van armlastigen, ter wijl de heer De Lange alsnog oen onderzoek wensohte te zien ingesteld naar de mogelijkheid om het College van Vrouwen-Kraammoeders te bewegen ten behoeve van de kraamverzorging afstand te d:oen van de te zijnor beschikking staande inschrijving op het 234 pet. Grootboek ad 80000,of om althans ten opzichte van de kraamverzorging samenwerking met dat College te zoeken. Ten slotte diende de hccr Wilbrink een voor stel in om de voorgestelde jaarlijksche subsidie ad 500,aan de vereeniging niet toe te kenneD. en de vergoeding voor verleende hulp vast te stellen op 20,per geval. Aanneming van het eerste voorstel achten B. en W. niet geraden, ook in verband met de koe ten. „Hot onderzoek door den heer De Lange ver langd, heeft niet tot het door hem gewensoljle resultaat geleid. Het —College van Vrouwen-Kraammoeders houdt zich absoluut niet bezig met verzorging van kraasnvrmiwen, doch is, blijkens de statu ten, een instelling van weldadigheid, die zich ten doed stelt „onderstand" te verleenen aan behoeftige gehuwde kraamvrouwen. Het Colle ge verricht dus zuiver maatschappelijk werk. Uit een bespreking met de leden van het Col lege bleek, dat de geldmiddelen uitbreiding der werkzaamheden niet toelaten en dat de op brengst van het kapitaal geheel wordt aange wend tot ondersteuning van hen_ die aan dien steun behoefte hebben. Bovendien bleek het College niet bereid tot liquidatie over te gaan of op andere wijze fi- nancieelen steun te verleenen." Wat tenslotte het voorstel Wilbrink betreft, zeggen B. en W. dat het hun bij nadere ovenve^ ging voorkomt, dat een regeling op dezen grond slag wel de voorkeur verdient, bestuur aanvankelijk bleef aandringen op de subsidie in de kosten van oprichting, omdat deze kosten in hoofdzaak zijn gemaakt voor de minder gegoeden, en meer nog op de jaarlijk- sohe subsidie omdat daarvan afhankelijk is de verkrijging van Rijks- en Provinciale subsidie, heeft het tooh ten slotte kunnen goedvinden genoegen te nemen met betaling van een vast bedrag per geval, zonder meer. Uit den aard der zaak worden de kosten, per geval verhoogd, omdat de eerste prijsop gaaf beneden den kostprijs bleef, aangezien daaarbij wao gerekend op de jaarlijksche sub sidie van 500, De vereeniging wil thans de kraamverzor ging op zich nemen tegen vergooding van 35 per geval, inclusief e.v. ontsmetting, terwijl, in dien de verzorging langer duurt dan 10 dagen, voor iederen dag daarboven 2,50 moet wor den betaald, echter tot een maximum van 45 voor allo kosten per geval. Het komt B. en W. voor dat deze prijsbereken. niet te hoog is, in aanmerking genomen, dat nu do beide aangevraagde subsidiën vervallen en de kosten van ontsmetting, aanvankelijk bere kend k f 5,per geval, nu in den prijs begre pen zijn. Zij hebben zich daarom andermaal tot het Zij 6tellen dan ook voor in dezen geest te Ijo- aluiten. Marktgelden. Op advies van de Commissie voor het Markt wezen stellen B. en W. voor de tarieven van do Zatordagsche dag- en avondmarkten, alsmede dfo voor de bloem- en boommarkt te verhoogen. Voorgesteld wordt het tarief te verhoogen van 6 cent per M.2 tot 25 cent por M.2 of gedeelte daarvan en dat van de z.g. standwerkers van 25 cent tot f 1.— per M2. De tarieven voor de bloem- en boom- markt bedragen thans, voor op den grond slaande potten, hoornen of planten per strek- kenden meter of gedeelte daarvan 0,06, voor kraampjes en stallen per vierkanten meter of gedeelte daarvan 0,10, terwijl bij vooruitbe taling voor een gehoel jaar in heide gevallen 2,per strokkenden, resp. vierkanten meter in rekening wordt gebracht. B. en W. zouden deze tarieven, wederom in overeenstemming met hot voorstel van do Commissi© voor het Marktwezen, gebracht willen zien op onder scheidenlijk 0,10 f 0,20 cn 3, Ten slotte verdient het aanbeveling de voor verschillende met name genoemde markl&n gel dende tarieven van 0,06 of 0,714 te bren gen op 0,10, terwijl het minimum van zes stuks, waarvoor thans volgens op de markt voor gevogelte, honden en poelierswaron moet worden betaald, tot 10 stuks ware te verhoogen Gisterenmiddag is bij do firma ParmenGer sajetfabrieken aan de Schclpenkade alhior een staking uitgebroken. Toen n.l. een der meisjes in verband met haar gedrag werd weggezonden, trokken een dertigtal collega's hare partij en legden het werk neer. Hedenmorgen werden verschillende meisjes op baar verzoek weer tot de fabriok toegelaten. Mevr. S. Hooge veen—Boeletra hoeft wegens a.s. vertrek uit de gemeente eervol ontslag verzocht als lid van het College ran Vroywcnkraammocder. Men verzoekt ons fo melden dat do besproeiing van een draaiorgel, met zeep ADVERTENÏIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DURF* VK1EB! KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. 1 water, waarvan wij gisteren melding maakten, aan een o n g e 1 n k moet wor den toegeschreven. Opzet, zoo werd ons verzekerd, waa hier niet in het spel. Hedenmorgen werd door de heer P. Spaa, namens de Chr. Oranje-Yereeniging in -het. felicitatieregister ten paleize te 's-Gravenhago. geteekend. Mej. S. M. B 1 o m alhier is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het examen hoofdakte. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Augustus ingelegd f 253.271.0G on terugbetaald f 249.302.03, terwiil 97 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 51 boekjos gehoel werden uitbetaald. Het tegoed der 16009 inleggers bedroeg einde Augustus f 4.918.112.15. .DE KABINETSCRISIS. Als antwoord op hot bericht van het Vad. dat „alle pogingen van de anti-revo lutionairen, om te komen t:-t een Kabi- net-Colijn, waarin deze minister van fi nanciën zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijn, door do volstrekte wei gering van de katholieken on Chris! olijk- historischen", verzekert do Ned., dat altrans aan de Christelijk-historische ka merleden niets bekend is van ©enigen directen of indirecjen stap, om te komen tot een Kabi net-Co lijn, zoodat van een weigering hunnerzijds uiteraard geen sprake kan zijn. De Maasb. weet nog te vet, ten, dat de oplossing der crisis zeer stellig deze wec-k niet is to verwachten. Op z'n vroegst zal het midden der volgende week kunnen zijn, vooraleer de overccnsiem- rning der rechterpartijen op hot nieuwe regeeringsprogram kan zijn tot 6tand ge komen. Tot zoolang zal dus minstens nog go- duld moeten worden geoefend. Invasie van vreemde werkkrachten. Do werkloosheid breidt zich te Maas tricht gestadig uit. Eenigo dagen gele den zijn aan do aardewerkfabrieken „Do Ceramiquo" weer een 50 arbeiders ont sla gen, terwijl in allo takken van bedrijf zich hoe langer'hoe moer Duitscbe en Belgische werkkrachten indringen. Het wemelt daar in de stad van Duitsehe dienstmeisjes. De musici in do cafe's met strijkjes en in de cinema's, komen moest allen uit Luik. In de bouwakken werken vele buiten landers. Zegelplichtigheid aanstelling ambtenaren. De minister van Financiën hoeft be paald, dat de aanstellingen van ambte naren niet vallen onder de vrijstelling van art. 32 40 der Zegelwet en daarom zcgcl- plichtig zijn. Winterdienstregeling spoorwegen. Naar het Huisgezin vcrncomt, zal geen nieuwe winterdienstregeling voor de No- dorlandsche Spoorwegen worden ineevoerd doch or zullen met ingang van 8 October in verband met het eindigen van den zo mertijd, ©enige wijzigingen worden go- bracht in do zomerdienst regeling. Het tekort hij do spoorwegen. In de gister gehouden conferenties tus- schen do direclio der'N'ïd. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der organisaties werd opnieuw de positio van het trein personeel besproken. Omtrent do arbeiders-remmers, die naar de werkplaatsen waren overgeplaatst als arbeiders en op wie do 10 pCt. loonsver laging reeds zal worden toegepast, waar toe zij ten bewijze, dat zij er genoegen mee nemen, een stuk moeten teckenen, merkte de directie op dat niemand tot teekening gedwongen zal worden. Wie niet toekent blijft echter ter bo- schikking en kan een overplaatsing tege moet zien in een betrekking als poetser, arbeider op de stations, enz., terwijl bij het aanwijzen der standplaats met do be trokkenen geen rekening kan worden ge houden. Ook zullen dan de periodieke vc-r- hongingen stilstaan. Wie wel teekent behoudt als stand plaats de werkplaats, waarbij hij is inge deeld en maakt de gewone promoties als arbeider. In beide gevallen echter zullen bij voor komende vacatures de arbeider-remmers naar anciënniteit in den treindienst wor den herplaatst. ..Tel." De SehevoniiKjscho liavon. De havencommissie te Scheveningon heeft aan de Koningin, den Voorzitter van den Ministerraad en aan den Minister van Waterstaat telegrammen gezonden, waar in erop gewezen wordt, dat de ondiepte in de buitenhaven steeds verergert en een: geregeld uilgaan der schepen ten zeerei© belemmert. Verschillende schepen liggen reeds en kele dagen voorgaats en zijn nu gedwon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1