Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. 3de JAARGANG. - DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1922 - No. 725 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL *2-B0 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.90 De hooge Spoorvrachten. Bii de bespreking van de malaise in den Tuinbouw in ons nummer van 17 Augustus werd als een der oorzaken ge noemd, de hooge vrachtprijzen op onze sporen en gevraagd of heb niet mogelijk ie do tarieven desnoods tijdelijk te vorla- gen. Welk een voorname rol de vrachttarie ven spelen en hoe noodzakelijk het is, jneer met de ei6chen Van den tuinbouw te rekenen, blijkt uit wat P. N. hieromtrent schrijft in de Maasbode: 14 Augustus 1922, was de roode kool aan de veiling der vereeniging „de Tuin bouw" te Bovenkarspel, onverkoopbaar, omdat de opbrengst in het buitenland de vrachtkosten niet meer kan dekken. Bloemkool komt om dezelfde reden niet meer voor verzending in aanmerking en heeft alleen nog eenige waarde, voor zoo ver de zouters ze kunnen afnemen. Aardappelen 1/4 ct. per K. G. Voor kooplieden, die gedurende meer dan 20 jaren geregeld de veiling 'hebben bezocht, is dit feit zonder precedent. De vermindering der vrachttarieven idient dus werkelijk wel ernstig en onmid dellijk ter hand te.worden genomen. De vracht naar de grenzen bedraagt op het o-ogenblik ongeveer f75 per 10.000 K. G. 10 tons ladingen gelden evenwel alge meen voor aardappelen. Groenten wagons daarentegen worden gewoonlijk afgela- den op 5000 K. G., wijl de laadruimte in yerband met. het gewicht der groente geen voordeeliger verlading toelaat. Dit geldt voornamelijk vo-or bloemkool. Ook met het oog op het verbruik ter plaatse van bestemming is dit vrij algemeen ge bruik. De vracht bedraagt dan evenwel pl.m. f 52. Wanneer men in aanmerking neemt, dat alleen reeds ongeveer 3000 wagons aardappelen gedurende dit 6eizoen aan de vereeniging „de Tuinbouw" zijn verveild, en dat nog 'n 500 wagons aard appelen ;benevens nog ten minste 4000 wagonla dingen groenten te velde staan, blijkt een vrachtvermindering tot op 1/3 een tege moetkoming van beteekenis te zijn. Herhaalde aanvragen aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen zijn zon der uitwerking gebleven. Het verschil in vrachten bij boot en spoor is schreeuwend. Een der grootste firma's alhier verzend per schip o.m. 1991 balen aajrdappelen naar Rotterdam voor f 190 aan vracht en 1050 baal aardappelen naar Amster dam voor f75. Dezelfde hoeveelheid zou aan epoor vracht hebben gekost voor Rotterdam f 542,50 en voor Amsterdam f 192,90. Een verhouding, welke wel in staat moet zijn de heeren van de Nederlandsche Spoorwegen ©eniger mate te prikkelen, doch 't bleek maar een voorbijgaand ver schijnsel te zijn, wijl Engeland in nor male jaren weinig afneemt enop het verzoek om vermindering der vrachtta rieven werd afwijzend beschikt. In normalen tijd handelde de H. S. M. als volgt Het bedrijf, dat hier voor verzending van producten per schip in aanmerking kwam, was de groentezouterij. Dat dit geschiedde, zag de Maatschap pij met leede oogen, en ze zond een barer beambten met een ontwerp-contract in de portefeuille, in welk contract, mits de zouter zich verplichtte een bepaalde hoe veelheid per jaar te verzenden, de verzen ding® voorwaarden zoo waren gesteld, dat bet verschil tusschen spoor- en scheep- vracht zoo goed als geheel wa6 opgehe ven. De concurrentie bracht de H. S. M. tot deze vrachtpolitiek. Wat toen in beperkte mate door oon- cuurentie tot etand werd .gebracht, zou dat thans niet. in ruimer mate toegepast mogen worden in verband met den alge- mecnen nood der groenten telers? Leerzaam ie in dit opzicht de spoor- wegpolitiek, welke Duitechland voor den oorlog voerde. Zoo bijv. werden steenkolen, om met Engelsche te concurreeren, van de Ruhr naar Hamburg vervoerd tegen belangrijk lager tarief dan naar andere punten in ■het binnenland. IJzer voor oen Donaubrug werd voor bijna niets door Duitechland vervoord, om te kunnen concurreeren met Oosten rijk. 16 de no-od der groenten telers voor de regeering niet een voldoende motief om, door een zelfde politiek toe te passen, dien nood te lenigen? Immers, zonder tastbare hulp zal het onvermijdelijk zijn, dat milloenen bloera- koolen eenvoudig omgesabeld worden; dat men honderdduizenden kilo's kool zal moeten laten verrotten op het veld. Dat allee komt niet tot verzending en moet dus toch op do debetzijde der spoor wegen worden geboekt. De tegenwoordige toestand sluit de vol komen ruïne in van den groententeler. Het zal moeielijker blijken den tuin- bouworsstand weer op te heffen nadat hij geheel zal zijn geruïneerddan cm hem thans met afdoende krachtige middelen door de crisis heen te helpen. Een daarvan is de spoorwegtarieven verlagen. Talmt toch niet, het water staat aan de lippen." Het komt ons voor, dat wat hier ge zegd wordt, ernstige overweging ver dient. De tarievenpolitiek bij onze sporen ge volgd is ten nadeele van het land en ten slotte ook ten nadeele van het bedrijf zelf. In elk geval de tuinbouw moet ge- hol pon worden. Te groote belangen staan hier op het 6pel. Het leven kan zich nu 'eenmaal niet schikken naar de ambtelijke sleur. STADSNIEUWS. GEMEENTEREKENING 1921. B. en W. hebben aan den Gemeente raad overgelegd een suppletoiren begroo- tingsstaat, dienst 1921, waaruit blijkt, dat het kassaldo van de gemeentere kening over 1921, zooals reeds gemeld werd, f 266,566,785 bedraagt, maar dat er een exploitatiesaldo is van f 306.566.785. Teneinde dit gdheele saldo ten bate van het dienstjaar 1923 te kunnen brengen, stellen B. en W. voor aan de begrooting voor 1922 een nieuw artikel toe te voe gen: Uitkeering aan den dienst 1923 van een gedeelte der na het sluiten van den dienst 1921 ontvangen gelden, dat dienst jaar betreffende. De begrooting van 1923 begint dus met een niet onbelangrijk bedrag van ont vangst wegens vroegere diensten, dat de laatste jaren gemist werd. In hoofdzaak is dit resultaat toe te schrijven aan de saldi van de Lichtfabrie ken die de blijkbaar al te voorzichtige raming zeer ver overtroffen. Onbegrijpelijk blijft intusschen, hoe B. en W. het voorstel de Lange, tot verla ging van den veimenigvuLdigingsfactor zoo scherp konden bestrijden met het mo tief, dat dan de dienst 1921 met een tekort of een onbetekenend saldo zou sluiten. De bedoeling i6 natuurlijk geweest, om in verband met de te wachten daling der inkomsten, een zoo groot mogelijk bedrag voor 1923 te reserveeren. Afgezien van de vraag of het een goede politiek ie, eigenlijk al belasting vooruit te laten betalen, zit aan dit optreden een zeer gevaarlijke kant. In Mei waarschuwen B. en W. voor een te wachten tekort. En nog geen twee maanden later blijkt, dat er een saldo is van 3 k 4 ton. Het spreekt van zelf, dat B. en W. op deze wijze hun invloed verzwakken. Wordt later en dat zal telkens noo- dig zijn tegen de financieele gevolgen van bepaalde voorstellen gewaarschuwd, dan zal dit weinig indruk niaken, omdat do Raad leeft in de overtuiging dat B. en W. geneigd zijn de zaken te donker voor te stellen. Vooral in financieel© zaken zal de Raad B. en W. moeten volgen. Maar dan moet er ook vertrouwen zijn. Leidsche Chr. Oranje-Voreoniging. De Leidsche Christelijke Oranje-Vor- eeniging heeft groote plannen. De opvoering van het Nationaal Alle gorische Zangspel „Je Maintiendrai" waarvan wij reeds vroeger melding maak ten, is thans definitief bepaald op 18, 19 en 20 September a.s. Drie avonden achter elkaar dus. Dit zangspel, samengesteld door A. Kaptein. Kapitein der Infanterie en voor opvoeringen muzikaal bewerkt door J. H. van Dalen, Dir. vain het Utrechtsche Sym- phonie Orkest „Mozart", is een allego rische utibeelding van de dagen door ons volk doorleefd aan het begin en aan het einde van den wereldoorlog. Het eerste tooneel 6telt voor de onrust en spanning onder het volk als het ulti matum van Duitsehland aan Rusland, per bulletin, bekend wordt gemaakt. Dan volgt de mobilisatie, waarbij men ziet het aanplakken van het mobilisatie- bevel, terwijl de klokken luiden. Aan het mobilisatiebevel wordt trouw voldaan. Land en Zeemacht maken zich gereed en volk en weermacht doen ak de wereld oorlog uitbreekt de belofte „Wij zullen Neerland honen". In hot tweede bedrijf wordt de vrede voorgesteld. De wapeneitilstandj is gesloten, de Ie* vensomstandigheden zijn moeilijk, maar het „ik zal handhaven" blijft de leus, vooral als er in den vreemde stemmen op gaan om Limburg en Zeeuwsch-Vlaande- ren van ons af te scheuren. Aan het dot ziet men den Vredesengel die als de gevaren voorbij zijn een krans aan de vlag hecht, waarna de Nederland sche Maagd, ontroerd door den rijken ze gen haar dankbaar hart uitstort in het Mijn 6chilt en mijn betrouwen Sijt gbij, o God en Heer! Aan dit zangspel zullen naar, wij ver nemen een 70 persenen deelnemen, w.o. soldaten van het korps Gele Rijders uit Arnhem en van het Korps Ge nietroepen en het Symph onie-Orkest van het 3e Reg. Huzaren te 's-Graven- hage. De Nederlandsche Maagd wordt uitge beeld door Mej. Sophie Beijen, concert zangeres te Utrecht en de Vredesengel door Mej. Hermine de Breij, leerares in solozang te Utrecht. GEMEENTERAAD. De Raad dozer gemeente zal op Maandag 28 Augustus 1922, des namiddags te twee uur ver gaderen. Te bohandelen onderwerpon: 1. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. 2. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium voor den cursus 1922—1923. 3. Vaststelling van eene opgave van pereouen voer do benoeming van drie leden van het Col lege van Zettere voor 's Rijks Dirocte Belaatin* gen. 4. Voorstel: a. tot ontbinding van de Commissi© tot wering van Schoolverzuim in hare tegenwoordige samen-» stelling; b. tot benoeming van 9 leden dier Commissie; c. tot intrekking en opnieuw vaststelling van het Huishoudelijk Reglement dier Commissie; d. tot herziening van de regeling van de bo* looning van den Secretaris, het presentiegeld der leden en de vergoeding voor bureaukosten; e. tot beschikbaaretelling van de meerdere op den dienst 1922 benoodigde gelden in verband met de regeling sub d. 5. Voorstel in zake het verleenen van eervol ontslag aan een onderwijzer en de overplaatsing van onderwijzers en onderwijzeressen, in verband met de reorganisatie van het Lager Onderwijs. 6. Balansen en "Winst- en Verliesrekeningen, dienst 1921, van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 7. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1921 van de gestichten „Endegeeet", „Voorgeeat" en „Rhijngeest." 8. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1921, van de gestichten „Endegeest", ..Voorgeest" en „Rhijngeest." 9. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1921, van hot Openbaar Slachthuis. 10. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1921, van het Gemeentelijk Grondbedrijf. 11. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1921, van het Distributiebedrijf van vleesch en visch. 12. Suppletoire begroot ing. dienst 1921, van de Stedelijk© Werkinrichting. 13. Staat van af- en overschrijving op de b(S grooting, dienst 1921, van de. Stedelijke Werk inrichting. 14. Rekening, dienst 1921, van de Stedelijke Werkinrichting. 15. Suppletoire begrooting, dienst 1921, van de Gemeentelijke Bank van Leening. 16. Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1921, van de Gemeentelijke Bank van Leening. 17. Rekening, dienst 1921, van de Gezond heidscommissie. 18. Rekening, dienst 1921, van het Leidsch Muziekkorps. 19. Suppletoire bcgrooting, dienst 1922, van den Armenraad. 20. Rekening, dienst 1921, van het Burgerlijk Armbestuur. 21. Praoadvies op het verzoek van de N. V. Algemoene Brandstoffenhandel „Leiden" om de te bouwen wagenremiso op het terrein aan den Haagweg No. 15, van hout te mogen maken. 22. Voorstel: a. tot ontbinding van de huur van het porceel Vliet No. 43, aangegaan met J. Huge; b. tot verhuring van die woning aan G. J. van Leeuwen. 23. Voorstel tot verhuring van het winkelhuis Breestraat No. 94, aan do dames Tb. Bayer en M. Goddijn. 24. Voorstel tot ko6tolooze overname in eigen dom en onderhoud hij de gemeente van eenige ge deelten van de Schelpenkade en tot beschikbaar stelling van gelden voor de verbetering dier kade. 25. Voorstel tot kostolooze overname in eigen-, dom en onderhoud bij de gemeente van de la Rey straat en de Pretoriusstraat en tot beschikbaar stelling van gelden voor de verbetering dier straten. 26. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1922, in verband met de tijdelijk© beleg ging van kasgeld. 27. Praeadvies op het verzoek van de Wed. A. van Veen-Sip om toekenning van een weduwe- pensioen, subsidiair een© jaarlijkscho gratificatie. 28. Voorstel om te besluiten dat de gemeento verweer zal voeren togen den eisch van do N. V. Leidsche Melkinrichting „de Landbouw", tot be taling van schadevergoeding wegens het te water geraken van oen paard en wagen. 29. Voorstel: a. tot het aangaan van overeenkomsten met de gemeenten Wassenaar, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude, Alkemade, Rijnsaterwoude en Lei- muiden, in zake de vorming van oen keurings* dienst van vee en vleesch; b. tot toekenning van een vergoeding aan den Directeur en den Adjunct-Directeur van het Open* baar Slachthuis voor do leiding van dien dienst; c. tot aanstelling in tijdelijken dienst van eeu keuringsveoarta en van twee hulpkouroiecsters d. tot regeling van de bezoldiging van den keuringsveearts 6ub c bedoeld. 30. Praeadvies op de motie van Mevr. van Itallie-van Embden en den heer Sijtsraa, in zake don aanleg van een of meer kinderspeelplaatsen en op de verschillende adressen in zake de be schikbaarstelling van een sportterrein. 31. Praeadvies op het voorstel van den heer ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL f 0.221 DES ZATERDAGS f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES n>, n" RUSH KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. z-i A. Eikerbout, in zake de salarisregeiiog van en* kele categorieën van het verplegend personeel der gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest." 32. Voorstel tot overbrenging van het dienst* jaar 1921 op dat van 1922 van de benoodigde gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gel* den uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven'4 voor 1922. 33. Rekening van de Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het jaar 1921, met inbegrip van die dor Haarlemmertrekvaart. 34. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 19181919, 1919-1920 en 1920-1921. Do heer A. W. Chri6tiaanse alhier ie geslaagd voor het. examen Nij verheidsonderwijs. Ter benoeming tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier wordt aanbevolen do hoer J. J. E. H o n- dius, than® tijdelijk leeraar aan het gymnasium en tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan deze inrichting do heeren Y. E. Vreeken te Leimuiden, pa V. E e b a c h te Leiden. In verband met het op 1 Sopt. a.e. in werking treden dor wet tot vereenvou diging van de redhiepleging in lichte strafzaken, zullen de zittingen van het Kantongerecht te Leiden, voor strafzaken op Maandag des voormiidags 10 uur en op Woensdag des namiddags 2 uur wor den gehouden. De Koningin op reis. Op 5 September zullen de Koningin cn Prins Hendrik officieel aan het Centraal spoorwegstation te Kopenhagen ontvan gen worden. Er velgen dien dag een ontvangst ten stadhuizo, een bezoek aan het kasteel Ro senborg cn een banket in hot koninklijk paleis Amalienberg. Op 6 September zullen de Koningin en de Prins het diplomatieke corps te Ko penhagen en de Nederlandsche kolonie al daar ontvangen; vervolgens brengen Zij een bezoek aan het nationaal "kunstmu seum, voorts aan het- kasteel te Frcderiks- borg en 's avonds wonen zij een galar voorstelling bij in den Koninklijke Schouwburg te Kopenhagen. Op 7 September bezoeken H. M. en Z. K. H. Amager, oen voorstad van Kopen hagen, waar afstammelingen van Neder landers wonen, en de Nederlandsche ten toonstelling te Kopenhagen. Op 8 Sep tember vertrokken zij, zooals roods go- meld is, naar Stockholm. De Koningin zal bij haar officieel be zoek met don Prins naar Scandinavië ver gezeld worden door mevr. Van Loon, dame du Palais, waarnemend grootmees teres; jkvr. Van Swinderon, hofdame; mej. Van Rijn van Alkema, lectrice; jhr. mr. Van Karnebcek, minister van buiten- landsche zaken; vice-admiraal Bauduin, adjudant- gemeraal en chef van Hr. Ms. Militaire Huis; graaf Dumonceau, opper- ceremoniemoestor, en groot meester jhr. mr. Van Tets, chef van het Kabinet der Koningin; jhr. Von Mühlen, adjudant van den Prins; jhr. Sickingha, kamerheer; jhr. Van Reigersberg Versluys, adjudant, en jhr. Von Heijden, ordonnance-officier. De reis gaat van Apeldoorn via Gro ningen, Warnemüudo, Gjedser, Kopenha gen. Malino, Stockholm, Christiania. Ko penhagen terug naar Apeldoorn. De reia zal geheel met den Koninklijken hoftrein gemaakt worden. Het ligt in de bedoeling, dat de Ko ningin bij haar bezoek aan de Scandina vische hoofdsteden do aldaar gevestigde Nederlandsche kolonies zal ontvangen. Die ontvangsten zullen plaats hebben aan boord van een der Nederlandsche oorlogs bodems. FEUILLE T $N. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. (68 „Maar indien dit nu eens de wraak voor dat krui6 is?" vroeg hij met holle stem. „Dan ga ik nog veel eer," zeide zij, „om met mijn volk te bidden en te lijden. Van zijn hand is elke 6lag een zegen. En wie of de vervolgers daardoor niet juist bot inkeer komen, zoowel te Jeruzalem als Tiberias. Ik weet dat zijn dreiging slechts ec-n forscher middel is om de men- Bchen tot hem te brengen." De oude man boog het hoofd. „Ik ten minste heb zijn straf verdiend," mompelde hij. En iets later: „We zullen i<aan!" Haar oog ontmoette het. zijne, en lii zag zijn blik, rechtuit en onbeneveld, Sooals ze hem in geen jaren gezien had. Hij sprak niets -over de groote kosten. Eindelijk was hij opgestaan uit zijn mod derpoel, ©n achtte hij zijn gond niet bo- ■Ven alles. Haastig werden de toebereidselen voor de reis gemaakt. Met eenige bezorgdheid Esther haar man den volgenden mor gen zijn schatkamer binnengaan, vanwaar hij zoo dikwijls gebeel door geldzucht be zeten was teruggekomen. Maar na korten tijd keerde hij weder met een kal men blik en glimlachend. ,,'k Heb de beleende artikelen gewaar merkt, om ze aan de eigenaars terug te gewen, indien we eens niet mochten terug komen." De oude liefde voor haar kwam van on der 't looden wicht, dat er jarenlang op gedrukt had, weer boven. En met een hart, ontheven van zijn bangste zorg, begon Esther de plechtige reis naar Tiberias. Onderweg spraken ze weinig. Een vreemd to-oneol kregen ze te aanschou wen toen ze het meer van Galilea nader den. 't Was zaaitijd. Maar geen enkel© land man was op de velden te zien. Hun muil ezels droegen 'hen door verlaten land, tot ze den laatsten heuvel voor Tiberias be stegen hadden. Vandaar weidde het oog over een ontelbare menigte, die rond de 6tad gelegerd was. „Waarlijk schapen zonder herder!" riep Esther, in tranen uitbarstend. „Zij dwon gen den Goeden Herder hun landstreek te verlaten, en hij ging!" Esther wilde niet verder rijden. Ook Onias steeg af; ze kleedden zich in zakken en wandelden langzaam naar omlaag tot midden onder hun volksgenooten. Welk een verschil tusschen deze zwijgende, 6meekende menigte in gescheurde kleede ren, cn de groote groepen volks, die hier enkele jaren geleden hoopvol naar Zijne stem geluisterd hadden! Geen levendige Oostersche kleuren wer den gezien. Allen waren met zakken be kleed; asch op het voorhoofd; een groote vergadering van allerlei leeftijd en stand; zwijgende smeekelingen. Geen geween en geklaag! Geen toespraken. Enkel zwij gend smeeken. Niemand ging naar hui6 of veld terug. Daar behoefde niet gezaaid te worden; daar was geen dak noodig alj vorens ze zeker waren dat de tempel huns Gods niet verontreinigd worden zou. Reeds sedert verscheiden© dagen om ringde dit zwijgend verzoekschrift den landvoogd, die verslagen en aarzelend in Tiberias vertoefde. Toen Esther met Onias de menigte be reikte, was reeds menigeen uitgeput van 't lange wachten. Zwijgend namen zij hun plaats in. Dag aan dag bleef do vergadering daar, steeds aangroeiend; niemand ging naar huis terug. 't Was ^buitengewoon warm, zelfs voor die geblakerde vallei, met haar tropische hitte en vruchtbaarheid. Den geheelen dag waren die duizenden blootgesteld aan de stralen van de zon, die alles blakerde. De nacht zelfs bracht nau welijks eenige verademing aan. De eenige afwisseling in 't angstig, be droevend wachten werd aangebracht door den terugkeer van de aanvoerders, met de tijding dat men den landvoogd nog niet had mogen ontmoeten, of dat hij opnieuw geweigerd had. „Hij moest alleen gehoorzamen", had hij gezegd. Het standbeeld was reeds bij Sidonische beeldhouwers te Ptolemai6 in bewerking. Dagelijks naderde het zijn vol tooiing. Wie kon den keizer weerstaan! De aanvoerders antwoordden dat ze aan geen oproer dachten, maar dat. allen zich eer lieten vermoorden dan Gods bevel te schenden. En met, Oostersche levendigheid ont blootten zij den hals, die 'het zwaard aan biedend. De soldaten konden hen, zonder tegenstand, een voor een slachten. Ro me's macht was onweerstaanbaar; maar geen macht ter wereld kon hen dwingen zelf Gods huis tot afgodstempel te ver lagen. Veertig dagen lang duurde dit pleidooi. Vreemde, angsiige dagen cn nachten voor Esther. Zag niemand behalve zij vreemd verschil en zonderlinge overeen komst? Was daar niemand die do genezen de handen gevoeld, do onvergelijkbare los sen gehoord had? Niemand dio de Zalig sprekingen herdacht? Of het „Wee u!" vernomen had?. De geheole stilte scheen haar van dat dreigend, zeker „Woe u!" vervuld. Had geen van al die duizenden hem gezien in dien verschrikkelijken nacht, door Romeinsche soldaten voortgestooien, door Joodsche overpriesters omstuwd, ge sleurd voor een minder-barmhartigen Ro- meinschen landvoogd; zonder dat een en kele ©tem in zijn voordeel rees? Dacht niemand er aan hoeveel vreselij ker ontheiliging de heilige stad zichzelve aan gedaan had dan ooit over haar ko men kon door do oprichting van eon af godsbeeld? Niemand: hoo de Zone Gods verwor pen was, het heiligdom van zijn leven ont- eerd; het beeld van den Vader ontheiligd?! Voor Esthers oog 6tond nu haar ge- heele volk smeekende, voor den Romein?- schen landvoogd, in de plaats van den verraden Koning. Zij knielde neder en weende. Maar nie* alleen bittere en hopclooze tranen. Zou haar volk nii bot bezinning komea^ en nog niet te laat? De lankmoedigheid, die zij verwonen hadden, was zoo onuitputtelijk; de liefde, dié ze veracht hadden, zoo oneindig! En zoowel in hun ongeëvenaarde ondankbaar heid, als nu in hun heldhaftige vader landsliefde, wisten deze verblinde men* 6chen „niet wat ze deden." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1