GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken Visch winkel, Visohmarkt 18, (Tel. 1225) is Dinsdaig ver krijgbaar SCHELVISCH a 0.10 en SCHOL 0.10 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 14 Augustus 1922. AGENDA. Dagelijks: P Van 6—20 Augustus Samenkomsten in de Evangelisatietent doe middags te 3 en des avonds te 8 uur. Zaterdagmiddag te 9 uur Kin dors am en- kornet. lederen Woensdagavond van 8H uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond, Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: M. Boekwijt. Vischmairkt 8, Tel. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. •revolution aire Kamerfractie, dus ook van den heer Colijn, moeten worden ingewacht Wat do Hbl.-boef ijzer correspondent dan ook over eon plan van honderd en meer miilioen mededeelt, in onjuist en waar schijnlijk te danken r.an eenge fantasti sche combinatie mot her. rjjfjr, nojdig ▼oof het sluitend 'raken der begrooting" Het tekort op de as, begrooting. De Bes.-Bode deelt mode, dat reeds bij het ontwerpen van de begrooting van 1923, hetgeen reeds lang voor de verkie zingen geschiedde, de Regeering had be volen, dat de uitgaven minstens met hon derd miilioen naar benedon moesten. Spoorwegpersoneel. De Neutrale Bond van Spoorwegperso neel meldt.: De aibtide'A-rommer, die als overcom pleet bij de Centrale Werkplaateen wer den te werk gesteld kregen een verklaring ter teekening om in de functie van arbei der bij de werkplaatsen te treden, waar door zij automatisch ruim 10 pCt. loons verlaging zouden krijgen. Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel wendde zich hierover tot de directie met bet verzoek in een spoedig te houden afzonderlijke conferentie deze aangelegenheid te bespre ken. BUITENLAND De Londenschc conferentie. Een eigenaardig bericht werd Zaterdag uit Londen geseind. Op alle door Lloyd George voorgestelde punten, aldus het telegram, is overeen stemming bereikt, behalve op de drie voornaamste. Behalve op de drie voornaamste. Maar daarop is men dan ook voorloopig g'strand en zoo ging men Zaterdag uiteen, jonder dat iets van beteekenis was be- irikt. Naar het heet zal nu vandaag de con ferentie worden voortgezet, laten we ho pen met gunstiger resultaat. Omtrent den stand der zaken werd gis teren nog het volgende gemeld: Dv, Britsche, Fransche en Belgische premiers, de Italiaansche minister van Buitnnlandsche Zaken, Schanzer, en de Japansche gezant, baron Hayashi, zullen Maandagmorgen bijeenkomen. Men ver wacht, dat er dan een bespreking zal wor den gehouden over de vraag, of de confe rentie zal voortduren of uiteen zal gaan. Wanneer men tot de conclusie mocht ko men, dat er voor de conferentie geen ho*jp meer is, zal de voltallige conferentie waarschijnlijk worden bijeen geroepen voor een zitting op Maandagmid dag, om het rapport in ontvangst te ne men, dat de deskundige in zake de voor- sfellei van Poincaré hebben uitgebracht. Tot dusver zijn deze voorstellen alleen door do premiers behandeld. De onmoge lijkheid om tot overeenstemming te gera ken zou dan informeel worden geannon ceerd en de conferentie zou eindigen. Do experts zetten hun onderzoek van de gewijzigde Britsche voorstellen voort en bereikten Zaterdagavond een nega tief resultaat. Er waren infor meels besprekingen gevoerd tusschen Mianzer en Lloyd George vóór het ver trek van dezen plaatse, en tusschen Poin caré, Theunis, Jaap ar en Schanzer nadat fcet r'.sultaat van de besprekingen der ex perts aan hen was medegedeeld. De aigemeene stemming in conferentie kringen. die Zaterdagavond buitengewoon pess-mistisch was, werd heden iets beter, ofschoon er geen aanmerkelijke verande ring in den toestand is gekomen en men geen rede voor deze veranderde opvatting zou kunnen opgeven. Waarschijnlijk zal dit verschijnsel alleen moeten toegeschre ven aan den afkeer, welken alle partijen van een defintieve breuk gevoelen, en ook aan de ernstige pogingen der Belgen en Italianen om een basis voor een overeen stemming te vinden. Dc stand der partijen. Hel is niet waarschijnlijk, dus werd gis teren gemeld, dat het rapport der deskun digen in zake dc gewijzigde Britsche voor stellen aan de conferentie zal worden voorgelegd. Hot is bekend, dat er een Jclonf tusschen de Britsche en Fransche - gezichtspunten bestaat aangaande de ■voorgestelde controle op de Duitsche mij nen en bosschen. Als ypoiwaarde voor het toestemmen in een moratorium wenschen 'de Fran- i sclvcn hei recht te hebben, om een werke lijke controle uit te oefenen. De Engclsche verzetten zich niet tegen het uitoefenen van toezicht, maar daar dit toezicht geen werkelijk gezag achter zich zou hebben, beschouwen de Fran- schen dit als illusoir. De Franschen wij zen er op, dat er geen principieel ver schil beslaat tusschen deze controle op dem ijnen en bosschen en een controle op de douane en de heffing van 26 pet. van de waarde van den Duitschen uitvoer, waarin de Engelschen reeds hebben toe gestemd. De Belgen en Italianen, die groot belang hebben bij de betaling van de schadeloos stelling in natura, zijn het Fransche voor stel sympathiek gezind. Er is reden om te gelooven, dat do Franschen in don loop van de bijeenkomst der deskundigen op Zaterdag j.l. er in toestemden, om, wan neer aan Duitschland een moratorium tot 31 December 1922 zou worden verleend, dit moratorium zoowel voor betalingen van particulieren als voor stortingen op rekening van de schadeloosstelling te la ten gelden. Dit is van belang, wanneer men het beschouwt "in het licht van Poin- aré's onlangs afgelegde verklaring, dat deze laatste betalingen voortgezet zouden moeten worden. Wanneer er evenwel geen moratorium wordt toegestaan, ver valt deze Fransche concessie totaal. Het tiende punt van de Britsche tegen voorstellen behandelt de mogelijkheid tot het verleenen van een moratorium aan Duitschland tot 31 December 1922. In den loop van de bespreking der deskundigen op Zaterdag j.l. ontstond er een belangrijk verschil van meening over de vraag, wat na dezen datum zou moeten gebeuren. Verder ontstonden er eenige moeilijkhe den ten aanzien van de juiste strekking van dit tiende punt. Men achtte de for muleering van dit punt zoo onduidelijk, dat men er niet uit wijs kon worden. Dien tengevolge werd het door Frankrijk ver worpen. Het schijnt dat de Britsche vertegen woordiger als zijn meening te kennen gaf dat een moratorium zou moeten worden verleend voor den tijd van twee jaar en zonder eenige garantie. Dit lokte tal van Franshoe protesten uit in onofficieeie kringen, en he droeg er niet toe bij, de at mosfeer te doen opklaren. Dc kloof dieper dan ooi. Reuter verneemt dat de beraadslagingen in de experts-commissie doodgeloopen zijn op de kwestie van de controle op de mij nen en bosschen in Duitschland. Deze kwestie moet nu weer naar de eer ste ministers verwezen worden. De kloof tusschen de geallieerden is dieper dan ooit. De bedreiging van het Rijnland. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Kölnische Volkszeitung" heeft met den rijkskanselier dr. Wirth, met wien hij nauw contact houdt, een onderhoud gehadi* waarin hij hem vroeg of er motieven zijn voor een bijzondere onrust der Rijnland- echo bevolking. Het antwoord luidde dat er geen be paalde redenen bestaan om met eventu eel© nieuwe dwangmaatregelen rekening te houden. Reeds de tegen de zwaar ge- teisterde Duitscherg in het buitenland ge richte en de in het bijzonder de belangen der grensbevolking treffende maatregelen zijn van groote draagkracht en buitenge wone gestrengheid. Wat nog te wachten is, weet men niet. Wat echter ook gebeuren moge, één ding is altijd het doel van de politiek geweest en de beweegreden voor alle zwa re lasten, die Duitschland op zich heeft gnomen: de gedachte aan de eenheid van het riik, aan het lijden en de gevaren der grensbevolking en speciaal van het Rijn land. Nooit ofte nimmer zullen de belan gen van het Rijnland uit het oog wor den verloren. Met geen woord, met geen gedachte, heeft de rijke regeering ooit het prijsgeven van de belangen van het Rijnland overwogen. De hongersnood in Rusland. Het hooge commissariaat van dr. Nan- een deelt mede: In de Russische pers wordt tegenwoordig openlijk erkend, dat in sommige streken van Rusland de vree- selijke hongersnood blijft voortduren. Kort geleden deelde de „Iswestia" mede. dat de hulpverleeningen hare werkzaam heden in sommige 6treken zouden moeten uitbreiden. De toestand in de Krim is wanhopig. Daar zijn 400.000 menschen, die honger lijden; slechts de helft van deze ongeluk- kigen wordt door de overheid verzorgd. Do oogst in de Krim bedraagt niet een6 een derde gedeelte van de gewone opbrengst. De herdenking van de grondwet. Het rcpublikeineche Berlijn heeft tot besluit van den grondswetedag een avonddcmon6tratie gehouden, die geweldi gen indruk heeft achtergelaten. Het. hoog tepunt vormde een groote demonstratie onder den fclooten hemel, onder den schijn van vele duizenden fakkels. Het verzamelpunt van alle optochten vormde het plein voor den staateschouw- burg, dat veel te klein bleek om de mas sa's op te nemen. Toespraken van den rijkspresident en rijkskanselier Wirth vonden warme instemming bij de reusach tige menigte. Ook in het, rijk is de dag feestelijk ge vierd. In Weimar werd in het National- Theater een gedenkplaat onthuld, met het opschrift „In dit gebouw gaf het Duitsche volk zichzelf door zijn nationale vergadering de grondwet van Weimar op 11 Augustus 1919". Een duikbootenongeluk. Een Zweedsche duikboot was Woensdag avond bij oefening lange de kust van Solingen bezig met hef vuren op een be wegend doel, toen de commandant de boot naar de oppervlakte bracht om het effect yan het vuur, te bepalen, zoo fiieldt de correspondent van de „Daily Mail" te Ko penhagen. Drie leden der bemanning gin gen aan dek, doch daar de ball asttanks niet alle gelijkelijk waren gevuld en het schip niet drijvend, kon worden gehouden, moest de commandant de luik-opening sluiten en weer onderduiken. Twee der drie mannen, van wie de zoon van admi raal Amcarcrona, verdronken; de derde werd door een boot gered. Was de duik boot niet onmiddelijk ondergedoken, dan zou zij, wordt gezegd, zijn gezonken en de heele' bemanning verdronken. Aanslag op oen munitie-trein. Naar uit Parijs wordt gemeld, is er een misdadige poging gedaan om een trein, welke 30 ton gasgranaten van het Brit sche legerkamp te Duinkerken naar St. Peter Brouck moest vervoeren, te doen cid*p< reu Bij een bocht had mon namelijk groote stukken ijzer op de rails gelegd, maar daar de trein op dat punt slechts lang zaam reed, kon de machinist nog tijdig genoeg stoppen en een ramp voorkomen De Kroonprins van Duitschland. Een Duitech correspond en tieburea.u beweert dat de gewezen kroonprins op nieuw stappen heeft gedaan ten einde naaT Duitschland te mogen terugkeeren. De rijksregeering moet zich ©enigen tijd geleden al met het verzoek hebben beziggehouden, maar de zaak voorloopig hebben geschorst naar aanleiding van den moord op Rathenau. Tegen den terugkeer van den kroonprins zou de rijksregeering zich niet verzetten, mits de kroonprins zich ver van Berlijn zou vestigen en aan het politieke leven geen deel zou nemen. Voot de persoonlijke veiligheid van den prins wil de rijksregeering de verant woordelijkheid niet op zich nemen. Het bericht zegt verder dat Nederland zich niet tegen het vertrek van den kroonprins zal kunnen verzetten en dat er voor de rijksregeering geen aanleiding bestaat in deze kwestie nog met de en tente te onderhandelen. De terugkeer van den kroonprins zou vermoedelijk tegen het. einde van den herfst plaats vinden. De spoorwegstaking in Amerika. De spoorwegstaking is thans getreden in het stadium der directe onderhandelin gen. Ingevolgde de reeds gehouden conferen ties met Harding hebben de spoorweg directies en de stakingsleiders gezamen lijk beraadslaagd. Aan beide kanten werd een tegemoet komende houding aan den dag gelegd jegens het voorstel om de kwestie van de anciënniteit aan een onpartijdig scheidsge recht voor te leggen. Dit is de eenige kwestie, die het treffen van een regeling in den weg staat. Nieuwe Posttoxievcn. Wegens de hooge kosten, die de exploi tatie der posterijen met zich meebrengt, wordt in Duitschland thans gewerkt aan een nieuw posttarief, dat 50 pCt hooger zal zijn dan het tegenwoordige. Boschbranden in Frankrijk. Naar de „Times-correspondent" te Pa rijs meldt, zijn in de Midi in den loop van dit jaar door boschbranden groote verwoestingen aangericht. In de laatste twee maanden i6 er bijna geen dag voor bij gegaan, of minstens twintig en vaak een paar honderd H.A. bosch werden door brand verwoest. Boschbranden in Zuid-Slavië. Uit Servië worden reusachtige bosch branden gemeld. Het gevaar bestaat dat zij naar Bosnië overslaan. Een Russisch juweel. De Indépendance Beige meldt, dat de douanen te Arlon aan het postkantoor aldaar oen juweel van onschatbare waar de hebben aangehouden, waarvan de ver zending con inbreuk op de douane-wetten vormde. Het was een schitterende peervormige smaragd, 4 c.m. lang en 214 c.m. breed op ouderwetsche wijze geslepen, en omge ven door 20 briljanten. Boven dit juweel, die als hanger is gemonteerd, is ©en bril jant van 5 bij 8 m.m. Het 'juweel zou afkomstig zijn van de familie Romanof en andere gr oto Rus sische families. Dit punt is overigens vastgesteld door het parket, dat een on derzoelc heeft ingesteld. De beschrijving van dit juweel is naar alle hoofdsteden van Europa gezonden. Het was door de afzenders bij de douanen aangegeven voor 180.000 frank. Naar Wolff uit Berlijn meldt, heeft de Duitsche-regeering bericht ontvangen, dat er te Parijs een verbale nota van de Fransche regeering is overgemaakt, die de uitwijzing van 500 Duiteche.rs uit den Elzas bevestigt. Gezinnen mogen ten hoogste 10.000 ongehuwde Duitsche on derdanen op zijn hoogst 5000 mark mede- nemen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Tweetal. Te Lexmond: M. B. Verkerk te Gouderak cn S. Goverts te Nijkerk (Fr.) Aangenomen. Naar Peporga (tooz.)H. van Lunzen, cand. te Driebergen. Bedankt. Voor Nieuw-Beijerland: M. B. Verkerk te Gouderak; voor Valthernond (als hulppred.): H. van Lunzen, cand. te Driebergen. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor EmmercornpaacuumII- Brinkman te Westerlee. CHR. GEREF. KERK. Bedank t. Voor Meppel en voor Nieuwe- Pekela: J. L do Vries te Rijnsbuig. BcroepingiwCrk te Dordrecht. Nu De. De Jonge te Dordrecht zijn emeritaat heelt gevraagd is het beroepiugswerk begonnen ef juister gezegd de voorbereiding daartoe, JOe kerkeraad heeft do wenschc-lijLheid uitgesproken om zooveel mogelijk bij den aanstaanden bcroe- pingsarbeid de modewerking der gemeente te zotken. In do „Dordrechtsche kerkbode" noodigt hij daarom do stemgerechtigde manslid malen uit, om tot 1 September a.s. de namen op te geven der predikanten, die zij geschikt achten voor de vervulling der a.s. vacature. Alg. Synode der Ncd. Ilerv. Kerk. XXII. In deze zitting worden verschillende eindredac ties gegeven. Allereerst die van het Vrijdag de finitief aangenomen art. 3x Alg. Regl. met de daaruit voortvloeiende wijzigingen in organieke reglementen (dat stemrecht verleent aan de vrouw.) Deze wijziging zal, zooals wij hebben meegedeeld, aan de hoofdelijke stemming van do leden der Provinciale Kerkbesturen worden on derworpen. Daarop volgt de eindredactie van de Zaterdag voorloopig aangenomen wijziging van art. 60 Reglement vacaturen (do regeling van den ligger van het Predikantstractemcnt.) Vervolgens de eind-redactie van de eveneens Vrij dag aangenomen alinea 2 van art. 27 Regl. Vaca turen, (de regeling, waarbij in tijd van vaca ture aan don ring als het minimuovtractement f 2500 bedraagt f 1500; als het f 3000 bedraagt f 1700 en als het f 3500 bedraagt, f 2000 wordt uitgekeerd.) Dan komt de eind-redactie van art. llx, Reglement Godsdienstonderwijs met ver schillen do wijzigingen in andere reglementen (de regeling van de positie van evangelist-gods dienstonderwijzers in nieuw gestichte gemeenten, waar zij gedurende 10 jaren werkzaam waren.) Ten slotte de eind-redactie van het niouwo Re glement op het Hulppredikerschap met de o.a. daaruit voortvloeiende wijzigingen in het Regle ment op het examen art. 7a. het Hooger Onder wijs, art. 12 en vacaturen art. 27 al. 3 en 4. De hoor De Haan heeft gerapporteerd over een voorstel van de Classikale vergadering van Hoorn tot wijziging van art. 23 Alg. Reglement, van de artt. 5 en 6 van het Reglement op de kerkeraden, on van verschillend© artikelen in het Reglement op do benoeming. Het betreft hier niet meer of minder dan de afschaffing van de kiescolleges, het benoemen van de ouderlingen diakenen door de stemgerechtigden zeiven, en bet beroepen van de predikanten door den kerkeraad. Dc commissie van rapport merkt op, dat de zaak zelve dikwijls ter sprake is gekomen, doch eigenlijk nimmer aan de kerk ter consideratio is gegeven, hoewel eenige jaren geleden ecr.e enquete heeft plaat6 gehad, waarbij grootere ge meenten zich over de wenschelijklieid van voort bestaan van de kiescolleges hebben kunnen uitspreken. De rapporteur zelf, do heer de Haan, blijkt een groot tegenstander te wezen van die colleges, welke naar zijne meening strijdmiddelen zijn, die veel kwaad doen. An dere leden achten voor zulk een ingrijpende ver andering het tijdstip nu geenszins gunstig, zoo korten tijd na het tot stand komen van do her ziening van het Reglement op de benoemjng, en terwijl er zoo vele groote vragen en moeilijk heden in de kerk zijn. Onder hen die zoo spreken zijn er, die overigens de antipathie van den rapporteur tegen de kiescolleges deelen. Som mige leden wijzen op de mogelijkheid, dat het vrouwenkiesrecht straks zal komen on aanleiding geven zal tot veel moeilijkheid met betrekking tot die instellingen. Het vooretel wordt echter verworren door eeno niet groote meerderheid. Ten slotte behandelt de heer Van der Grient een zaak van grenswijziging usschen de gemeen- en Abcoude en Weosp. De afdoening van deze zaak, wordt aan de Alg. Synodale Commissie opgedragen. Protestoercnde Kerkvoogden. Door het bestuur van de Pro tos toerende Kerk voogdijen is het volgend schrijven aan de Synode gezonden De ondergeteekenden, vertegenwoordigers van 360 Kerkvoogdijen, ter vergadering d.d. 8 Aug. 1922 bijeen to Utrecht, zijn van oordeel, dat Uw College de bevoegdheid mist behcersbepa- lingen in do Synodale reglementen op to nemen en teekensn daarom protest aan tegen het dooi U vastgestelde Reglement op de predik antstra/v tementen. Op den voorgrond stellende, dat wij gaarne willen medewerken aan' een afdoende verbete ring van do pred ikantstrr^tern ent enhetgeen U kan blijken uit bijgaand door ons vastgesteld reglement, geven wij U in ernstige overweging ter voorkoming van een groote scheuring ia de Ned. Herv. Kerk, bedoeld reglement in te trek ken of langs anderen weg te komen tot oen op lossing, die de protestcerende Kerkvoogdijen zou kunnen bevredigen. Mocht Uw College van mee- r.ing zijn, dat het Reglement op de predikants- tr act omen ten Uwe bevoegdheid niet te buiten ga ut. dan meen en wij er op te moeten aandrin gen, dat dan ook de geordende weg wordt be wandeld en door middel van een proces de uit spraak van de onpartijdige iiechterlijke macht dient te worden uitgelokt. Wij herinneren er tevens aan, dat behalve de protestcerende nog vele andere kerkvoogdijen zich niet zullen neerleggen bij een h. i. ..onwet tig" reglement, „onwettig" omdat het een be heersregeling inhoudt, tot het opnemen, waarvan Uw Golloge, als boven reeds opgemerkt, de be voegdheid mist. Theol. Sclool te Apeldoorn. Over den gang van zaken ter Generale Synode van de Chr. Geref. Kerk bij de benoeming van oen 4den docent, geeft de „Wekker" thans na dere mededoelingen. Curatorium der School en Moderamcn der Sy node hadden in vcreenigde zitting eon nomina tie van drie candidaton opgemaakt en deze aan de Synode voorgesteld. Evenwel werd door de Synode, buiten de nomiuatie om, met meerder heid van stemmen Ds. Joh. Jansen, van Leiden, als docent aangewezen. Echter bedankte deze. Logisch zou geweest zijn, met het benoemings- work ,.door te gaan." Er heerschte evenwel een geest van teleurstel ling over den gang van zaken en in dozen toen stancl werd nrct 17 tegen 16 stemmen besloten: niet doorgaan met benoemen. Den volgenden morgen echter uitte een afge vaardigde ter Synode als ziin meening, dat d9 Synode van den rechten weg was gedwaald cn hij vroeg of zij niet op het genomen besluit kon terugkomen. Van alle zijden kwam instemming met dezo vraag en men; bleek over de gevallen beslissing algemeen bezwaard. Een dor docenten betoogde daarna mcl klem, dat de Synode gezondigd had door in een onbe waakt ©ogenblik den rechten weg to verlaten. ..Diep ontroerend", zoo schrijft vei der do ..Wekker", ,was het oogenblik, waarin Docent F. Lengkeek, op ~«rzoek van den Voorzitter, in smoeking tot Sri Hcere voorging, in het ge voel van diepe verslagenheid rezen de brooders van hun zitplaatsen op en dc geest van veroot moediging robBdjxüier hart, en allen weenden voor het aangezicht des Hceren. Indrukwekkend was het bidden; dat oprecht schuldbe'Jijdon was, een inroepen van verzoening door Jezus Christus, een smeoken om de voorlichting de6 H. Goestcs. En toen het „amen" was uitgesproken, werd, op voorstel van een der broeders, staande goczom gen: „Waar liefde woont, gebiedt de HeOr den zegen." Dc atmosfeer was gezuiverd. Uit woord' cn blik sprak aller innige blijdschap, boven alles hierover, dat de Heere met onwanrdjgen zn'ke rijke bemoeienis nam." Do broodors waren innerlijk bemoedigd, zoo- dat een der prae-adviseurs (docent) uitsprak „Ik ben in mijn Kerkelijk beginsel versterkt..'4 Daarop ging de Synode verder met het benei* mingswerk voor een vierden docent. Zij deed dit nu volgens de eerste voordracht haar aangebo den: Ds. J. W. Geels, Ds. J. J. van der Schuit en Ds. G. Wies©. Met groote meerderheid van stemmen werd Ds. van der Schuit benoemd. Deze hoeft, zoo hebben we reeds gemeld, da benoeming aangenomen. Het toelatingsexamen is bepaald op 30 August tus a.s. Aangifte voor of op 26 Aug. bij Ds. J. W. Geels te Apeldoorn, secretaris van bet Cura torium. Bezuiniging. De minister van Onderwijs heeft aan dc voor zitters van de commissieën voor de onderwijzers- examens te kennen gegeven, dat het wanschelijk is de tweede voorbereidende vergaderingen dier commissieën zoo mogelijk te laten vervallen, met het oog op de daaraan verbondon uitgaven voor zaalhuur, proöentie- en reisgelden. Uit de Onigeviny. ZOETERWOUDE. Op 't dorp alhier is uit de Ecr- vorrado gemeente een vcrceniging opgericht ten einde te trachten do openbarG school in to rich ten tot liet geven van Christelijk onderwijs. Het hoofd der openbare school den heer Ren es, als zoodanig benoemd te Oegstgeest, heeft met ingang van 1 October al hier ontslag gevraagd. De navolgende ingescbrevonon der lichting 1922 zijn door Ged. Stalen van den dienst vrijgesteld: C. A. Kraan; L. A. van der Krogt; W. v. Leeuwen; L. H. van der Post; F. C. van Rijn; J. v. d. Sicot; J. M. Straathof en C. v. Vilsen. En voorloopig vrijgesteld A. L. De- genaars; J. H. Dolle; J. A. de Groot, en W. Tnrlc. OEGSTGEEST. Me j. M. Th. v an Gr i e th uy z e n a 1- hier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het exa men Fransch L. O. RIJNSBURG. Ds. J. L. de Vries alhier beeft bedankt voor liet beroep naar do Chr. Gerof. Gemeente te Nieuwe Pekela en te Meppel. VOORSCHOTEN. Mej. H. G. M. Seelen alhier slaag- de to 's-Gravenhage voor de hoofdakte. LEIMUIDEN. D© Raad dezer Gemeente zal op Dinsdag 1 Augustus des namiddags 8 uur ver gaderen. Punten van behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Installatie van het nienw benoemde raade* lid den heer G. Treur. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een wethouder. 5. Vaststelling verordening, inzake '100 opcena ten op de vermogensbelasting. 6. Keurloonen. 7. Vaststelling kohior Hoofd. Omslag over 4 maanden, dienst 1922. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Ondanks don voor het verkeer j van auto's verboden rijweg, reed den heer H. van auto's verboden rijweg, reed de hoer H.- f Lagewaard alhier, na een bezoek te hebben ge- bracht aan een zijner familieleden. Bij do grens scheiding geraakte de chauffeur het stuur kwijt, waarna do auto op dit smalle gedeelte in do wetering stortte. Door het- stukslaan der ruiten wisten de inzittenden de "heer H. benevens drie jongens van den lieer R. te Leiden zich uit hun benarde positie te redden. Een der jongens had zich echter met glasscher ven zoodanig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroopen; hij werd door Dr. VI. alhier verbonden, waarna allen met den inmid- del6 gcarriveerden auto van den heer Schouten te Alphen, huiswaarts werden gebracht. Een en ander had op dit anders zoo stelle declte van deze gemeente heel wat nieuwsgie rigen hierheen gebracht. Voor den heer H. zeker een les om in 't ver volg van dezen voor auto's verboden rijweg, epit gebruik meer te maken, want dit verbod is op dezen smallen rijweg niet overbodis LISSK. Onder groote belangstelling is zoowel van vakgenooten al6 van autoriteiten, het nieuwe veilingsgebouw der N. V. Holland's Bloembollenlvuis (Hobaks) officieel geopend. Op verzoek van de directie opende de heer J. M. van Til, voorzitter van den Bor.ó van Bloembollcnhandelaren (exporteurs), het gebomv met een korte rede, waarin hij do directie bul* t digdo om haar durf en energie en gelukwensehte met het schoone gebouw, dat een voorwerp van 1 bewondering is voor alle vakgenooten. Het monumentaio veilingsgebouw voorziet in f de allengs grooter wordende behoefte der k we oker om hun product op voor hen voorduolige wiyze onder de oogen der exporteurs en handc-Jarcn ta j brengen. f Nog werd het woord gevoerd door den hoe.' B. j H. Kr e lage, voorzitter van do Algenieeue Ver-» oeniging van Bloembollencultuur, die aan zijn 1 gelukwenech aan de directie den wer.sch verbond, dat de binnenlandscho handel in bloes Lollen g©* baat zou zijn met deze inrichting, die Let vak tot eer strekt. Het gebouw, dat in tusschen kon worden bezich tigd, beslaat een oppervlakte van pl.m. 4000. j yjerk. M. en ia gelegen aan vaarwater cn goed©

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2