Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 1 WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN ?ER KWARTAAL t t 1250 ?ER WEEK (0.19 fRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1922 - No. 713 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUB?-1' TARIE0 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens j 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent hij vooruitbetaling. :-r I V De Unie-collecte. Er dreigen op onderwijsgebied ernstige gevaren. Een van de grootste gevaren is zeker yel, dat er van de oude bezielende leuze „de school aan do oudere" nog zoo weinig in practijk is gebracht. Vroeger was de invloed van de ouders bii het bijzonder onderwijs misschien ook betrekkelijk gering, maar inplaate dat we komen dichter bij het ideaal, zijn we er verder van verwijderd. De onderwijzers zijn ambtenaren ge worden en de schoolbesturen beginnen het te worden. Er is nog een ander gevaar. Wij zijn verlo&t van den bijna ondraag- lijken financieel en last die op onze schou ders was gelegd, en dat valt toe te juichen ma ar nu zijn we in eon ander ui terste ge- 7allen. Schoolgeld wordt schier niet betaald, we krijgen alles gratis uit handen van Vadertje Staat en de bijdragen die vroeger gaarne geofferd werden omdat het n o o d i g was, worden nu ingehouden. We zullen echter nog wel weer andere tijden beleven. De artikelen die de heer Colijn in de Standaard publiceert wijzen er op. Straks zullen we weer in de beurs moeten neen mogen tasten. Gelukkig is er ook nu nog de Unie-col lecte om te voorkomen, dat we het offeren voor het onderwijs geheel zouden verloe ren. Of die collecte nog wel noodi.'s? Het Unie-blaadje, waarin de 44ste Unie collecte wordt aangekondigd zegt er van: De Unie-collecte is behalve voor de scholen zelf, zeer hard noodig voor onze algemeene onderwijsbelangen! Wij zijn, in ons polderland, zoo gewend om alleen naar ons eigen kringetje, onze eigen 6chool te zien. En vergeten daardoor wel eens, dat er ook nog een Christelijk Sdh ooi wezen, een gemeenschap van Chris telijke schoolbelangen bestaat. Dat is een soort kortzichtig egoïsme. Waarom kort zichtig? Omdat het den enkeling nooit goed kan gaan, wanneer de gemeenschap, waartoe hij behoort, niet wèl vaart. En wie dus het algemeen belang verzorgt, be hartigt daardoor en daarmede ook zijn eigen belangen. Al uw werken ten bate van de eigen school zal op den duur niet baten, als om maar iets te noemen de op leiding in het geheels land niet meer vol doende onderwijzers voor onze scholen af levert, En ook die opleiding zal weer niet goed kunnen blijven, als er niet voldoende studie gemaakt wordt van onze Christe lijke opvoedingsleer. Zoo liggen de ge meenschappelijke belangen over en door elkander gestrengeld. De jongste algemeene vergadering heeft daartoe door de bijdragen der Locale Co- mité'6 in staat gesteld, met de verzorging van die algemeene belangen oen goed be gin gemaakt. Een fonds tot subsidieering van één of meer leerstoelen voor de Chris telijke paedagogiek is gesticht; daarin kon dit jaar reeds f2000 gestort worden. Veel te weinig nog; de eventueele sub sidie zal van de rente van dit fonds moe- ten komen; er moeten dus vele duizenden guldens bij. Tegen den tijd, dat er ernstige plannen rijpen om zoo'n professoraat te stidhten, dienen wij met on&e subsidie gereed te staan. Dat kan niet lang meer wachten1; eigenlijk zijn wij reeds zeer achterop; voor het neutraal onderwijs zijn reeds drie dergelijke leerstoelen gesticht. Wij komen ditmaal achteraan en loopen daarmede het groot gevaar, dat de neutrale opvoedings leer alleen meester blijft op dit terrein. Wanneer wij tegen de doorwerking van dat neutraal hooger onderwijs niets kun nen stellen, terwijl mannen als Prof. Wol tier, Dr. Kuyper en Prof. Bavinck ons ontvallen zijn, dan ziet 'het er hache lijk voor ons uit. Dan hebben wij in den schoolstrijd geld en gebouwen gewonnen, maar zal de paedagogi&che 6trijd door on^ verloren worden. Dan hebben wij een voV len buidel, maar ons beginsel wordt langzaam maar zeker ondergraven. WaaTvoor het geld nog meer noodig is? Weet gij wel, dat voor de Oud-Strij ders bij het Chistelijk onderwijs, de ouden van dagen, dikwijls zoo "hulpbehoevend en arm, en voor hun vaak reeds bejaarde weduwen per jaar nog f 25000 noodig is? Zijn wij verantwoord, als wij die eere schuld niet aan hen aflossen? Zijn zij niet voor onze rekening? Wij missen in de derde plaats ons eigen Schooltoezicht. In de kringen van de ver- ©eniging voor Chr. Nationaal Schoolon derwijs en het Gereformeerd Schoolver band zien de leiders terdege in, dat zulk een eigen toezicht onmisbaar ia. Al vvr- der tn dieper dfingt de Staat tot he- in» terne leven onzer scholen door. Steeds meer breidt zich de invloed der Rijks-In spectie uit. Met dte beste bedoelingen, zeer zeker, maar zoodra de geestelijke be langen in het spel komen, is het oordeel van den Rijks-Inspecteur voor ons niet moer beslissend. Andere adviseurs zijn dan noodig. Voor-de ontwikkeling en den bloei onzer scholen is daarom, naast de wetenschappelijke studio der paedagogiek. een eigen Sdhooïtoezich noodzakelijk. Dat lco6t den Besturen veel geld, Dat kon tot dusver door het geldgebrek zelfs niet uit gevoerd worden. De Unie-collecte moet hier steun bieden. En laat ons dan ook de propaganda niet vergeten! Door onze Unieblaadjes door het gesproken en geschreven woord, door correspondentie en advies moet hier een zwakke school in het goede spoor worden teruggebracht, daar de noodzaak om een School met den Bijliel te openen uiteengezet worden. Wij mogen niet tus- ten, voordat allo kinderen van Chri&tlijke ouders onderwijs naar Gods Woord ont vangen, ja zelfs dan staan wij ong maar aan het begin van onze taak: door onze Scholen met den Bijbel mede te arbeiden tot het terugbrengen van heel ons Neder- landsche volk tot den dienst des Heeren. STADSNIEUWS. Tentzending. Een groote menigte was gisteravond weer in de tent aan de Lammerenmarkt bijeen, om te luisteren naar de prediking van het Evangelie. Er zijn er nog veel meer dan in het cir cus, zei iemand die aan den uitgang stond, en hoewel we dit niet beoordeelen kunnen, zeker i6, dat vele honderden uit alle stan den en rangen en van alle leeftijden bij een waren en met aandacht luisterden. D s. C o u v e e, die ook nu weer de lei ding "had, opende met het laten zingen van P6. 84:3 en het lezen van een Schrift- Nadat Da. Punselie in gebed was voorgegaan werd onder begeleiding van de muziek, dir. de heer Noordanus, gezon gen lied 11, No. 110, „Kom tot uw Hei land, toef langor niet". Door een meisjeskoor onder leiding van Mevr. v. d. Horst werd daarna een lied gezongen, waarvan het refrein ten slotte door het publiek werd meegezon gen: Met gebroken hart, kom 'k tot U Neem mij zooals ik ben En wascb mij in Uw bloed. Als spreker trad nu op de heer v. Kem pen van Bloemendaal die sprak naar aanleiding van Joh. 8:12: „Ik ben het licht der wereld; die Mij volgt, zal in de duisternis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben." In een pakkende toespraak wees Spr. er op hoe het overal donker is in de wereld. Maar nu komt Jezus en zegt: Ik ben het licht der wereld. Jezus de Heiland is niet maar een lidbt, maar het licht. De Satan 6teekt evenals de strandjut ters aan de kusten, 6chijnlicbten aan, op dat de zielen zullen verongelukken, maar wie Jezus volgt, zal het licht des leven6 hebben. Ik zie een poort wijd opengaan, Waardoor het licht komt stroomen, word nu gezongen, waarna door eenige meisjes onder leiding van Mevr. v. d. Horst weer een lied ten gehoore werd ge bracht. Da. ten Broek van Wostorembden. die nu het. woord verkreeg wees ook op de donkerheid en onzekerheid die er is. De oen wanhoopt aan do toekomst en de ander wacht op een sterken geest, aan wiens leiding men zich kan toevertrou wen. Er z.in veel medeklinkers, maar w.einig klinkers. De massa vraagt een leider, en dat is niet erg, als we maar een goeden leider volgen. Dio goede leider is Jezus Christus. Op Hem wil de Tentzending wijzen. Hij wil de zielen redden niet alleen, maar ze ook stellen in het licht. Als we Hern volgen, dan kunnen we ook als do groote donkerheid des doods komt zeggen: „Ik zal niet vreezen want Uw stok en Uw staf die vertroosten mij", of zooals Jacqeline v. d. Waals het op haar sterfbed zong: Snids ik het weet., is God mij meer nabij En vaak in d' ernst van 't aardsehe spel verloren Zoo ernstig, en zoo diep als ooit tevoren Gevoel ik plots, Gods glimlach over mij. De bijeenkomst werd door Ds. ten Broek met dankzegging gesloten. Burgcmeestcrs-j ubileu m Naar wij van welingelichte zijde verne men, is het de wensch van den burgemees ter, dat de herdenking van zijne 1214-ja. rige ambtsvervulling, in stilte voorbij gaat, zoo dat er dus van eenige openbare huldiging in welken voum dan ook, geen sprake zal kunnen zijn. Naar de Centrale Diaconale Confe rentie die binnenkort te '6-Oravenhage wordt gehouden en waarvan het agendum onder „Kerknieuws" is opgenomen, zijn door de Diaconie der Geref. Kerk alhier afgevaardigd de heeren H. Lambooij en J. Karstens. In de gisterenmorgen gehouden ver gadering van aandeelhouders der N. V. Nieuwe Leidsche Courant, werd na uitge bracht verslag van den directeur, de ba lans en winst- en verliesrekening tmet algemeene stemmen goedgekeurd. Aan directie en redactie werd dank be tuigd voor hun arbeid. Als commissaris werd "herkozen de heer H. Lambooy Jr. Hedenmorgen werd onder leiding van den opper-brandmeester, den heer Verhoog, een oefening gehouden met de auto-brandspuit. Ditmaal werd do Hooglandsche Kerk onderbanden genomen. De slangen werden op de in de buurt aanwezige standpijpen gekoppeld en door dat de druk van de waterleiding door den motor versterkt werd, kon ©en belangrijke hoogte worden bereikt. Er was veel" belangstelling, vooral om dat velen aanvankelijk meenden dat wer kelijk brand was uitgebroken. Hedenmiddag werd een oefening ge houden bij het Slachthuis. Geref. Ver. voor Drankbestrijding. In de vergadering van de Gereformoer- e Vereeniging voor Drankbestrijding is na een rode van mevrouw Havelaar de volgende motie aangenomen: „De vergadering enz., kennis genomen hebbende van de be slissing der Eerste Kamer, die mét de kleinst mogelijke meerderheid het ini- tiatief-voorstel-Rut gere inzake Plaatse lijke Keuze hoeft, verworpen, wraakt het feit, dat de Eerste Kamer zoo weinig rekening heeft gehouden met den wensch der Tweede en van een zeer belangrijk deel van ons volk, is van oordeel, dat de argumentatie der tegenstanders het vertrouwen wet tigt dat door versterkte voortgezette actie in alle kringen ten opzichte van P. K. zulk een krachtige volksovertui ging kan worden gevestigd, dat geen vertegenwoordigend lichaam zich meer aan haar invloed zal kunnen onttrek ken, en wekt alle voorstanders van Plaat selijke Keuze op, de actie terstond en met alle kracht te 'hervatten en niet te laten rusten, tot hot doel zal zijn be reikt." Herkozen werd tot hoofdbestuurslid de heer J. Strating. Do jaarverslagen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat 44 afdeelingen en 1 prov. bond vertegenwoordigd waren. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie voor de verspreide leden een weinig te verhoogen alsmede een voorstel-Amsterdam om de leden van het hoofdbestuur om de drie jaar te doen aftreden. Vooretellen-Assen en Haarlem inzake het organiseeren van de rijpere jeugd, ont lokten een broede discussie waarbij ook oen schrijven van den J. C. G. O. B. ter tafel kwam. Op voorstel van dr. De Moor werd deze zaak commissoriaal gemaakt. De te benoemen commissie zal op de bondsvergadering 1925 met oen praead- vies komen. De afdeelingen die oen jeugd-afdeeling hebben zullen met hun arbeid blijven voortgaan. In de middagvergadering kwam eon te legram binnen van do Bondsvergadering der J. C. G. O. B. uit Apeldoorn, welk te legram zal worden beantwoord. Na-een breede bespreking van een voor- stel-Haarlera, om te bevorderen, dat in iedere afdeeling een commissie worde be noemd, welke tot taak krijgt, om zoo noo dig en mogelijk afdeelingen, die zich aan het reclasseeringswerk wijden, van advies en hulp te dienen, drong de voorzitter er op aan, dat speciaal de afdeelingen in plaatsen waar gevangenissen zijn, deze zaak eens ernstig onder de oogon zien en dat de afdeelingen in die plaateen dan on derling contact zoeken. Vervolgens hield ds. W. Bceh, Ger. pred. te Pijnakker een referaat over: „De geheelonthouding en de christelijke vrij heid." Amsterdam gaat bezuinigen. Naar de T 1 e g r. verneemt, hebben B. en W. in verband met gehouden bespre kingen in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenaarsza ken bepaald, dat met ingang van 18 Sept. as. de werktijd voor alle ambtenaren, werkzaam in do bureaux van de gemeente lijke diensten, bedrijven en administration als regel wordt bepaald van 9 uur 's voor- middags tot 5 uur 's namiddags met oen onderbreking van een half uur. Des Za terdags zal de werktijd zijn van 9 uur 's voormiddags tot 1 uur 's namiddags. Indien, als de goede gang van eenigen dienst zulks eischt, door B. en W. een langere onderbreking van ^ien werktijd dan van een half uur wordt toegestaan, dient toch in acht te worden genomen, dat op de eerste 5 werkdagen van de week niet minder dan 1% uur werkelijke arbeid wordt verricht en des Zaterdags gedurende niet minder dan 4 uur en dat het uur van bet begin der werkzaamheden niet later dan op 9 uur voormiddags wordt gesteld en het uur der beëindiging Aan het Zoeklicht. Leiden, 10 Augustus 1922, Leven we eigenlijk nog wel in een Christelijk land? Dio vraag komt telkens bij mij op, als ik zoo do plaatselijke berichten lees uit Sassenheim, Lisse, Hillegom. Hot schijnt daar zoowat regel te zijn* dat door doortrekkende pretmakers het mogelijke gedaan wordt om de Zondags stemming te bederven. Nu eens wordt door gezang en ge* se bi-eeuw en getier en gebel de rust in de kerken tp ergerlijke wijze gestoord. En dan komt 'f weer voor dat de kerk gangers al heel blij mogen zijn, als m al uilkijkend en uitwijkend en opzij sprin gend hee'buids weer thuis kunue_i komen. Zeker^ de weg is vrij. Maar moet. dat in de practijk beteeke- non, dat de rustige kerkgangers geen rech* ten meer hebben? De p aatselijke Overheid staat hier, naar het schijnt, vrijwel machteloos. Maar in het dan niet mogelijk dat d« h o o g e Overheid ingrijpt? We leven immers in een Christelijk land! OBSERVATOR. der werkzaamheden niet vroeger dan op 5 uur 's namiddags. Do hoofden van dienst dienen er zorg voor te dragen, dat de regelingen zooda nig zijn, dat bij hun dien6t. B. en W. tus- echen 9 uur 's voormiddags en 5 uur 's namiddags doorloopend de in lichtingen kunnen verkrijgen welke zij' kunnen behoeven en dat in het algemeev de goede gang van zaken, o.a. de bedie ning van het publiek, geen enkel nadeel ondervindt van do onderbreking van den diensttijd. ""Zoowel des ochtends, al6 in do gevallen van oen langere onderbreking van den werktijd dan een half uur, des namid dags, bij het hervatten der werkzaamhe den, mooten de ambtenaren een presentielijst to eken en. De pre sentielijsten kunnen slechts worden getee- kend door de ambtenaren, die op de tijd stippen van begin en van do hervatting der werkzaamheden in den namiddag in hun bureau aanwezig zijn, terwijl iedere ambtenaar onmiddellijk na de on- derteekening zijn werk moet beginnen. Do presentielijsten worden steeds ter beschikking gehouden van B. en W. Van het Hof. Do Koningin-Moeder is gistermorgen met den trein van 10 uur 17, waaraan oen salonwagon was vastgehaakt, uit Apeldoorn naar Arolsen vertrokken. Zij werd uitgeleide gedaan door de Koningin en de Prinses. Minister van Onderwijs. Wist onze Rotterdammer giste ren te melden, dat Minister de Visser in elk geval zou aanblijven, than6 komt do Standaard reeds met oen opvolger aandragen. In Roomscbo onderwijskringen wordt, volgens dit tead, als opvolger Dr. H, Möller genoemd, opridhter en vroegere rector der R.K. Leergangen to Tilburg. Hot tap verbod. De vergunninghouders te Ede hebben zich met eon adres tot de Kroon gericht, ten einde hun verzoek kenbaar te maken, dat de door den Raad dezer gemeente vastgestelde verordening op het tap ver bod, geldende voor Z al erd a gsna middags en Zondags, zal worden vernietigd. Zij achten deze verordening in strijd met da wet en ondienstig aan het algemeen be lang. De middenstand on bet marktwezen. Naar „do Middenstandsbond" mede deelt, komt de 'heer R. J. Koopmciners FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 77) 't Was niets nieuws dat volken hun redder niet erkenden of verwierpen. De Germanen hadden Herman ver- ïioord; de Grieken Socrates vergiftigd, de Romeinen hadden geduld dat Germanicus langzaam van kant gemaakt werd, en aan- I baden Tiberius, dien ieder voor zijn moor- denaar hield, 't Was niets nieuws dat de «deïsten moesten lijden, en de besten ster- I ven. Maar waar bleef in zulk een wereld, bij zulk een menschheid, de hoop? Welk oen ontgoocheling voor hem, die leven i wilde om zijn volk te verlossen! Welke 1 kans had hij, wanneer meer dan men- fichelijke macht, wijsheid en goedheid ge- j faald hadden? Welke zekerheid bestond or, dat indien hij of een ander er in -slaagde om Germanic te bevrijden het ivolk die vrijheid niet gebruiken zou om oen anderen Tiberius te aanbidden; te le- 1 fon, zooals Laon zei, als de wilde dieren in de bosschen, door niets dan blinden [honger gedreven, en zonder anderen brei- «el dan brutaal geweld. Bij sprak weinig. Nauwlettend aoxgefe hij voor zijn moeder en voor Diodora, maar alle vreugd was van zijn gelaat ver dwenen. De hoop voor de menschheid was in dien dood gestorven. Overal zag hij, niet slechts voor zichzelf, den gevangene en slaaf maar nu voor den besten en edelsten, het kruis, als de galg voor de hoogste beweegredenen, het loon voor de edelste vaderlandsliefde, zwart tegen de stralen der zon afsteken. Er bleef niets andere over dan verdra gen. Verdragen, want lijden is boter dan wreed zijn; lijden omdat er geen hoop op herstel was, lijden, omdat niemand de grens wist van de boosheid. Elke vonk van hoop moest gedoofd; elke aangename aandoening geweigerd, eer veracht, aan hankelijkheid zoo min mogelijk gekoes terd worden. Want al die dingen zouden den beker nog maar bitterder, de verla tenheid nog maar eenzamer maken, wan neer de handen die gewoon waren te hel pen, aan 't slavenhout gespijkerd werden, en men zich niet bergen kon voor de spot ternij van voldane boosaardigheid en de koude beoordeel in g van teleurgestelde verwachting. Sinds de wereld haar grootste weldoe ners met het kruis beloonde, was 't eeni ge middel voor menschen, die niet in boosheid ondergaan wilden. Stoicisme, zonder gevoel, zonder hoop, hier of hier- s&maala, zonder Godsvertrouwen. Yoo® God was het ongeluk even onvermijdelijk als voor de menschen; wat kon hij dan ook anders doen dan lijden, alleen met meer geduld? Siguna had minder verwacht, en was dus ook minder bedroefd. Voor haar arme vriendin bestond nu geen uitzicht op red ding meer, zij moest haar last tot het ein de blijven dragen. Haar teleurstelling toonde zich in teederder zorg voor Dio dora. Haar hoop was verwoest, ze moest er liefde voor in de plaats 6tellen. Maar tot haar verbazing, toonde Dio dora weinig droefheid. Zij die meer dan de anderen verlangd had naar een onkel woord uit dien mond, was nu stil en scheen ternauwernood neergeslagen. Zeker meer dan oens zag Siguna haar tranen storten, iets ongewoons voor haar, die te diep leed om te kunnen weenen, en die, wanneer eindelijk tranen kwamen, los barstte in hartstochtelijke verontwaardi ging over het onrecht dat haar zimter aangedaan was, met weinigo bittere drup pelen als waren ze hartebloed. Maar nu 6chreide zo zacht En ondorwijl straalde het oudachtig gezichtje van teeder geduld, soms van vreugde, zelfs van overwinning. Langen tijd zweeg ze, en Siguna durfde niet vragen. Eindelijk, toen de beide vrou wen op zekoren avond kalm aan 't meer zaten, de golfjes aan haar voeten rimpel den, de sterren boven haai hoofden het nachtelijk donker van de diepblauwe lucht doorzweefden en zich in 't water weerspiegelden, greep zij kalm Siguna's hand en legde die tegen haar wang. „Ik ben tevreden!" zoide zij. „Tevreden nu hij niet meer tot de zichtbare wereld behoort, maar tot- de onzichtbare, tot de hemelen, tot ben. Nu hij gestorven en be graven is, kan sterven geen verlies, geen onrecht meer zijn!" XXXII. De tijding, door de drie reizigers aan het klein© gezelschap te Anliochië meege deeld, had zeer verschillende uitwerking. Hilda, de gelukkige gade en moeder, weende bitterlijk, toen zij 't hoorde. Haar teeder, vroolijk hart was diep bewogen; nooit had zo zoo iets ergs gehoord. Toch lag de zaak buiten de grens van haar eigen zonnig leven, 't Maakte dat de we reld haar kouder en donkerder toescheen dan vroeger, en innig sloot zo zich nog meer bij haar man en kinderen aan, nu ze zag in hoe gevaarlijke cn ondankbare we reld haar kteino lusthof lag. Als Gallias van huis moest, nam ze angstig afscheid om hem. met des te meer vreugde te ver welkomen bij zijn terugkomst, alsof elke wedorkeer. uit zulk een wereld een uitred ding ware. En haar kinderen trachtte ze nog meer dan vroeger voor elke onvrien delijke aanraking van de omgeving te bo* schutten. Voor Callias word opnieuw bewezen hoa onzeker alles was; alles, zichtbaar, on zichtbaar," nationaal, zedelijk, geestelijk* alles was wankelend; behalve dat. kleina plekje, dat door de liefde van Hilda ge* wijd werd. Siguna treurde en vertoornde zich over de vreeselijke misdaad. Maar do wereld wa6 vol misdaad, leed en onrecht! Dat zelfde jaar .had Agrippina, ton einde raad iA>or haar verbanning en onrecht, haan zonen aangedaan, geweigerd voedsel Ui nemen en was op Pandataria den honger dood gestorven. Tiberius, in zijn twaall villa's op Caproa, was blij dat ze hem do moeite van haar te dooden bespaard hadj cn toch biocide het paradijs van Caprca; even schoon als vroeger; er rustte geen vloek op. Laon toonde voor den eersten keer wer kelijke belangstelling in denonschuldigen lijder. Zoolang de geruchten uit Galileai aileon van diens woorden en wonderen spraken, had hij zich druk gemaakt om ta bewijzen dat ze niet geheel nieuw en nied j geheel waar waren. Maar nu erkende hij dat. er iets verhevens in zijn leven was on j dat de deed het bekreende. Hij was ook; oen martelaar voor do waarheid. De Jcden hadden, evenals de Athcnors, hun bestea en wiisten landgenoot verworpen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1