No. 19146 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Augustus. Tweede Blad. Anno 1922. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. GEMENGD NIEUWS. Mr. BRANNIGAN. De omzet in de Rijksvisc li- liallen te IJmutiden bedroog in Juli van dit jaar f 730,161 tegen f 676,970 in Juli van het vorig jaar. Woensdagmorgen, omstreeks elf uur, ontlastte zich boven Ede en om streken een vrij hevig onweer, gepaard met een groote hagelbui; de hagel, waarbij stee nes grooter dan knikkers, heeft veel schade gedaan aao de veldvruchten. Te Oppen is gisteren de 16- jarige zoon van dr. v. W., te Waardenburg, bp het zwemmen verdronken. De onder nemer van den auto- dienst MontfoortUtrecht passeerde dezer dgaen onder Oudenrijn een auto, die oir- klaar was geworden. Hij bood terstond zijn diensten aan, om de auto weer op gang te maken, hetgeen hem in korten tijd mocht gelukken. Tot zijn niet geringe verbazing werd hij daarna door niemand minder dan Koningin Emma, die met gevolg in de auto was gezeten, vorstelijk beloond voor zrjn diensten. (,.N.v.d.D/') Een heer uit Markelo, die bp familie te Wierden logeerde, kwam dezer da gen bij het ontwaken tot de ontdekking, dat hij zijn spraakvermogen geheel verloren had, meldt „De Msb." De ontboden geneesheer vroeg hem of hij op de een cf andere manier ook een schrik gekregen had. Hij schreef daarop op een lei, dat hpi 'snachts een angstigen droom had gehad, n.l. dat zijn broer, die ernstig ziek is, gestorven was. Do geneesheer was van meening, dat hij ten gevolge van dezen droom zijn spraak zou. verloren hebben. De kaashandlel in 192 1. De „Goudsche Courant" schrijft: Het jaai 1921 was voor den kaashandel eon buitengemeen sleoht jaar, wegens de enorme valuta^verliezen in dat jaar gele den en den geweldigen teruggang in den marktprijs der kaas. Het is duidelijk, dat kaashandelaren, die groote voorraden moe ten opleggen, onder die omstandigheden op die voorraden belangrijke verliezen moeten lijdbn. Wait deze laatste betreft, zoodanige verliezen kunnen ten allen tijde voor elk artikel, dat aain wisselende markt waarde onderhevig is, voorkomen en de handel moet zich daarop prepareeren en zioh voldoende krachtig maken oim aan dergelijke tegenslagen het hoofd te bdeden. Met de valuta^verliezen is dat gansah andersde inzinking van de waarde van het vreemde geld is in 1921 zóó kolossaal geweest, dat de handel daardoor noodwen dig tot ernstige verlieizen moest komen. De nog nimmer dalende valuta doet den toestand met groote zorg tegemoet zien. Dit geldt voor den geheelcn kaashandel. In West-Friesland zijn de bloem bollenprijzen stijgende. To Bovencarspel werd Woensdag een groote veiling gehouden, \yaar ruim 1.800.000 stuks bollen werden ge veild. Er was zeer veel belangstelling. Han del vlug, prijzen hoog. Aan de Duitsche grens. Een lezer schrijft aan het „Hbld.": „Den 17den April 1.1. passeerden mpn vrouw en ik bij .Elten de» Duitsche grens op onzen terugkeer naar Nederland. Onder meer gaven wij geheel vrpwillig b$ de dou ane op in Duitschland te hebben gekocht: één maximaalthermometer, 'één kofiiefilter, 'één ijskoeler, twee paar ijzeren schoenlees ten met de verkoopbriefjes en de mededee- ling, dat volgens de leveranciers geen „Aus- iuhrbewilligung" noodig was voer die klei nigheden voor eigen gebruik. Het totaal be drag was M. 389. Deze voorwerpen weiden ons afgenomen met nog het tienvoudige bedrag (M. 3890) als waarborgsom, waar voor ik quitantie ontving. Den 2den Mei ontving ik een bericht, dat de voorwerpen waren vervallen verklaard, t?nzij ik binnen een maand een Ausfuhrbewilligung kon in leveren. Hierop schreef ik terug, dat mij dat niet mogelijk was, omdat de beambte de verkoop-briefjes had achtergehouden, waardoor ik de adressen was kwijtgeraakt* Den 2den Augustus kwam er een „Straf- befehi", dat ik binnen een week (dus vóór a.s. Woensdag) oen boete moet betalen van M. 3800, kosten M. 500, samen M. 4300 of voor ieder M. 109 één dag gevangenis straf. Het gestortte bedrag van M. 3890 mag worden afgetrokken. Eind-afrekening ont breekt echter in het geschrift. Dit is% dus een boete voor de eerlijke aangifte bq de douanebeambten in Elten." De klachten over onbehoorlijk en wille keurig optreden der Duitsche douanen, spe ciaal in Elten, zijn legio, aldus het „Hbld." Wij weten dezen lezer, die ons raad vraagt-, hoe te handelen, niet te raden. Aan anderen den raad: Koopt niet in Duitschland, nu blijkt, dat u zulk© onaangenaamheden te wachten staan, die van goedkoop neg duur koop maken bovendien. Naar „De Te 1." uit Duisburg ver neemt, is de staking van het Duitsche sleep- vaartpersoneel geëZinaigd. Het Hongaarsch Corr esponden- tie-Bureau meldde gisteren uit Boedapest: Vanochtend kwam een trein met 573 Hon- gaarsche vacantie-kinderen uit Nederland aan. Zij werden aan het station door den vertegenwoordiger van de Hongaarsche Kin- derzorg feestelijk ontvangen. De Pers schrijft dat de kinderen er best uitzien, en spreekt do dankbaarheid tegen Nederland uit. Het „Neder 1. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week 1.326.000 eieren naar Engeland zijn verscheept. „De Ambtenaar" meldt, dat de grenskommiezen eerlang betere bewapening zullen krijgen; aan een wapenmagazijn is opdracht gegeven tot het leveren van. re volvers. Scliildpadkevèrtje. De aandacht der landbouwers wordt gevestigd op het veelvuldig voorkomen van het sohildpadke- vertje (oassida nebulosa.) op mangel wortels on suikerbieten. Hot kevertje is plat, ongeveer 5 tot 8 m.M. lang en heeft groenachtige dek schilden. Zoowel het kevertje als de larven vre ten gaten in de bladeren en kunnen hierdoor groote schade aan de planten aanrichten. De bestrijding geschiedt door het bespuiten der bla deren met Par ijs oh groon of Uraniagroen. Met behelpvan oen pulverisateur wordt con oplos sing van 1 op 1000 (1 ons op 100 L. water) fijn over de bladoren verdeeld, dus op dezelfde wijze als bij de besproeiing v.an aardappelen. Aangezien Parijsoh en Uraniagroen zeer giftige stoffenzijn, moet or voorzichtig mee omgegaan wordon. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden hij den PlantenzieMonkundigen Dienst te Wageningen en de technische ambtenaren on controleurs van dezen dienst. Buitenlandsche Paspoorten. Zonder visum der betrokken buitenlandsche autoriteiten kan thans worden gereisd iu Bel gië, Luxemburg, Zwitserland, Frankrijk, Ita lië, Denemarken en IJsland. Met nadruk moet er op gewezen worden, dat vcor het passeeren van de grenzen dier landen een geldig Nederlandsch pas poort nocdig is. Sinds 12 Juli zijn ook collectieve pas poorten verkrijgbaar. Op het paspoort van den man kunnen dan ook de echtgenocte en in sommige gevallen de kinderen inge schreven worden. Voor Ned. Oost-Indië en België kunnen kinderen beneden de 16 jaar op het pas poort mede reizen. Voor Engeland, Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk kimnen kinderen beneden den meerderjarigen leeftijd medereizen. Voor Noord-Amerika wordt een dergelijk paspoort zelfs vereischt. Het aantal personen, dab op één collectief paspoort kan worden vermeld, is uitgebreid met de meerderjarige inwonende kinderen, terwijl ook het reizen van kinderen uit één gezin gezamenlijk, echter aUgen, wanneer de kinderen hij hun ouders inwonen, even eens toegelaten is. Betreft het minderjarige kinderen, dan moeten de ouders of voogden daartoe toestemming geven. Met klem moet er echter op gewezen worden, dat de mo gelijkheid blijft bestaan, dat in bepaalde landeil een op een dergelijk paspoort rei zende familie niet wordt toegelaten. Deze uitbreiding beoogt n.l. in het bijzonder rei zigers naar Duitsohland, Oostenrijk en Zwit serland. Van Frankrijk is definitief bekend, dat dit land geen collectieve paspoorten ac cepteert. In het algemeen kunnen paspoorten ver lengd worden, binnen drie maanden, te re kenen van het tijdstip af, waarop het pas poort, afliep. Is een paspoort lan ger dan drie maanden verloopen, dan moet een nieuw worden aangevraagd, waarvoor benocdigd zijn 2 foto's, een bewijs van inschrijving van het bevolkingsbureau, het oude paspoort en f 16.50 vcor kosten^ zegel, enz. ALPHEN. De heer J. Hoogeveen is in Den Haag geslaagd voor het examen hccfdacte>. ALKEMADE. Aan 18 ingeschrevenen voor de lichting 1923 ia vrijstelling ver leend wegens broederdienst. Van deze 18 zijn er 14 voorgoed en 4 voorloopig vrij gesteld. Gedeputeerde Sta/ben dezer provincie hebben de beroepschriften van J. W. Bon- cDa en D. Meyer en het bestuur van de Ver- j eeniging voor Christelijk Schoolonderwijs te O udte wetering tegen het Raadsbesluit dezer gemeente van 30 Maart ongegrond •verklaard'. Bij bedoeld besluit werd de in gevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 ingediende aanvrage van bovenge noemd bestuur om gelden, beschikbaar te stellen voor de invoering van liet 7de leer jaar op zijn school, door den Raad afge wezen. BOSKOOP. Bedankt is voor het be roep naar de Qeref. Kerk alhier door ds. H. Ph. Ingwersen te Nijkerk. HAZERSWOUDE. De Unie-collecte heeft op het Dorp, behalve de nagiften op gebracht, de som van f318.15. Bij den arbeider J. v. 0., is een ge* val van bloedvergiftiging geconstateerd. In de gehouden vergadering van, da Wilhelmina-Vereeniging zijn tot bestuurs leden gekozen, de heeren J. van Wieringen, B. van Elswjjk en W. van Vliet. Besloten werd om op 6 Sept. de feesten te hcuden. LEIDERDORP. De tuinder W. B. ia in de Hugo de Grootstraat te Den Haag aangehouden, waar hij een door hem al hier gestolen fiets wou verkcopen. WOUBRUGGE. Donderdag werd eeii algemeen geacht ingezetene, de heer J. P* Boohove ten grave gedragen, een man nog in do kracht van zijn werkzaam leven. Wie het voorrecht had, meer nabij ken-» nis met hem te maken, zag niet alleen in hem een alleszins ontwikkeld man op ver-» schillend terrein, maar ook een man van; karakter, die alle sluw en listig gedoe, ver afschuwde en zelfs onder zulke handelin gen leed, een man die zoo het moest, den moed had der waarheid getuigenis to geven en dat zonder aanziens des per- soons. Zijn heengaan blijft in geoegondo go» dachten is in ons dorp en ten voorbeeld in dezen tijd van karakter-schaarschte. HAARLEMMERMEER. Onze vioegcrd plaatsgenoot, de heer mr. J. G. A Knfc- tenbusch, is benoemd tot auditeur-militair*» plaatsvervanger in het 3do militaire ar» rondissement te 's-Hertogenbosch. Donderdagmiddag had alhier op den Sloterweg een ernstig ongeluk plaats. Al daar stond eon wagen, beladen met groote palen, die door den monteur T. en een viertal knechts werden afgeladen en op afstanden van 50 meter aan den kant van den weg neergelegd. Er naderde een auto, die met den uitstekenden dop van 't voor wiel in aanraking kwam met de velg van 't achterwiel van den wagen, met het ge volg, dat door den schok een drietal palen van wagen rolde en terecht kwam op het 8-jarig zoontje van den spoorwegar beider E., dat naar het lossen stond te kijken. Het knaapje werd inwendig ernstig gekneusd en bij S. binnengedragen. Ge neeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. De politie stelde een onderzoek in^, Met betrekking tot don vooruitgang van deze uitgestrekte gemeente, die 'cfc in het bijzonder in den laatsten tijd ken-» merkt door een ernstig streven naar ver-» andering en verbetering van vele belangd rijke zaken, mag de verwachting worden uitgesproken, dat binnen afzienbaren tijd' de tcn-uitvoer-legging van verschillende groote plannen van liet programma haar beslag zal krijgen. Do electriflcatie van de geheole ge meente is reeds tot stand gekomen en ook ten aanzien van den woningbouw werden op verschillende plaatsen in deze gemeente groote werkon tot stand gebracht. Nu de waterleiding nogDoch ook wat deze belangrijke én reeds vele jaren be sproken zaak betreft, kan 't een troost zijn dat de voorbereidende werkzaamheden voor de verwezenlijking van dit groote plan een steeds meer vasteren vorm beginnen aan te nemen en nu zoover gevorderd zijn, dafc een spoedige uitkomst in deze is te ver wachten. Do inwoners van Zwanenburg zul Ion over enkele weken reeds van dö waterleiding kunnen pnofiteeren. Ob het Rotterdamsche Vlieg veld "is alles in de weer voor de uitbreidin gen, die in verband met de I. O. A. R. noodzakelijk 2511 gebleken. Drie weken ge leden is men daarmee begonnen en thans reeds naderen het groote tentoonstellings gebouw en het nu reeds gezellig aandoende restaurant hun voltooiing. Het tentoonstellingsgebouw, dat 70 M. lang en 30 M. breed is, biedt een flinke ruimte voor hen, die hun artikelen, met de luchtvaart iu verband staande, een groo tera bekendheid wenschen te geven en zoo mogelijk daar willen demonstreeren. Naast de bestaande hangar3 worden nog Verschil lende andere hangars gebouwd. Hierdoor zal de bebouwde hoek een grooter deel van het vliegveld afsluiten, waardoor al weer aan het "geheel een intiemer karakter wordt ge- geven Met de nieuw aan "te leggen voortuinen en terrassen zal het geheel een prettigen indruk maken. Een gasfitter had gisteren bij werkzaamheden in een in verbouwing zijnd huis aan de Steegoversloot te Dordrecht de onvoorzichtigheid, met een brandenden lucifer naar een lek in de gasleiding te zoeken, met het gevolg, dat een geweldige ontploffing plaats had, waardoor het huis van binnen ernstig werd beschadigd en een spiegelruit aan de overzijde van de straat werd vernield. De gasfitter kreeg brand wonden. In „De Diamantbewerke r' het orgaan van den Antwerpschen Diamant bewerkersbond, deelt de heer Van Bercke- laer, de voorzitter van deze organisatie, mede, dat het bestuur van den A. D. B. aan den Minister van Nijverheid medege deeld heeft, dat het de crisis in de dia mantnijverheid beschouwt als te zijn ge- oindigd en dus de steun uit het crisisfonds een einde nemen kan. Aan deze mededee- ling knoopt de schrijver een beschouwing vast, waarin hij er op wijst, dat de dia mantbewerkers wat van crisis weten, doch dat thans in Antwerpen de huidige crisis periode als voorbij wordt beschouwd. „Hij is nu voorbij, die rampentijd", al dus de heer Van Berckelaer. „Zonder het minste leed zeggen wij hem vaarwel. En met een gelukkig gevoel zien wij hem aan stalten maken, om er ook in de andere centra van door te gaan. In het andere groote centrum onzer nij- yerheid, in Amsterdam, gaan steeds meer vakgenoot en aan den arbeid". Naar aanleiding hiervan schrijft de heer Henri Polak in liet heden verschenen Week blad van den A. N. D. B. Doch betreffende de NeHerlandsche is Van Berckelaer wel wat te optimistisch. Zeker, het aantal werkenden is hier wel gedurende eenige maanden gestegen, doch 'act bereikte nauwelijks de helft van ons ledental. En sinds twee weken is het weder dalende. Er werk-n alweer zoowat 150 man ïninder dan vóór veertien dagen. Voor ons is de crisis niet uit. Zij is nog 'gecD oogenblik uit geweest. Zij was slechts een weinig geluwd; en nu wordt het al weer andersom. Het begint zeer de vraag te worden, of de crisis hier wel ooit een einde nemen zal, of wij ooit de Amsterdamsche diamantnijverheid haar vroegeren omvang zullen zien herkrijgen". \raar het Engelsch, van GARSTIN. (Nadruk verboden). Ondanks zijn naam was mr. Brannigan niet geboren ergens in Ierland. Hij was zelfs zonder Iersch bloed in zijn aderen. Hij aanschouwde het levenslicht in de Kaap kolonie aan de voeten van de majestueuze Zwarte Bergen. Mijn neef George kocht kern van een kaffer voor een kwartje en een pakje tabak en nam hem mee naar huis in een oude leeren hoedendoos. Mr. Brannigan is en meerkat; zoo'n rood aehtig-bruinachtig-geelachtig söort gedierte, toet een terugwijkende kin, een nieuwsgie ren snuit en zwarte vlekken boven zijn oogen. Hij werd genoemd naar dec woe keraar" uit het dorp, die ook zoo'n kin had en zoo'n nieuwsgierigen neus en meest- a'> n& de vervaldagen althans, van die zwarte plekken bij zijn oogeu. Onze mr. Brannigan had het op de thuis reis allerprettigst aan boord. Des nachts lag hij in de hoedendoos, onder Georges kooi, vlak bij de radiatoren. Overdag liet George hem op het dek wandelen aan een heel lang touw. Zijn eerste optreden in het publiek veroorzaakte een lichte paniek on der de vrouwelijke passagiers, maar toen 2i] eenmaal gezien hadden, dat hij heusch geen rat was, noch een marter, of ander ge vaarlijk dier, doch slechts een kalme meer kat, die niet de minste plannen had om aanvallen op hun rokken te doen, werden 2li heel beleefd, soms zelfs vriendelijk, en trachtten alles te doen, wat in haar ver mogen was om hera tot berstens toe vet te mesten met lekkere dingen van het des ert. Mr. Brannigan is in werkelijkheid met gebarsten, maar een paar maal scheel- e het toch maar een haar. Hij kwam op zekeren avond laat iii Ge- ®rSe s huis in Ierland en werd uit de hoe- endoos op het kleed van het salon omge keerd. De twee terriers, waaraan niemand in het goroes van het thuiskomen had gedacht, vielen hem onmiddellijk aan, alsof hij ook was* r/Al kregen iets tegen hun ge- 10 t, waarvan zij den aard en de kwaliteit onmiddellijk konden thuisbrengen -00 iets dat leek op het sissen van een sy- on spuitwater en het gekletter van ceni- Vn-lf- e^ewer?;i Zij waren ontzettend iu h*38?'- tr°kken zich onmiddellijk terug 1J,n hinderlaag onder de piano, en ble ven daar, zwijgend en onbeweeglijk gedu rende de rest van den avond. Mr. Brannigan werkte zich tusschen den haard en de daarvóór ingesloten ruimte, en neergehurkt op zijn staart, warmde hij zijn pooten en zijn maag voor het vuur, alsof hij zijn heele leven niet anders had gedaan Wij lachten allen om het kleine figuur tje, dat zoo fijntjes een silhouet maakte voor den rooden gloed van den haard, en draaiden ons verder van hem af, om Geor ges verhalen van zijn ondervindingen in het wonderland te hooren. Een kwartier later, midden in een spannend verhaal over een struisvogel-wijfje, dat hem bijna van Kaap stad tot Cairo had achtervolgd, hoorden wi.i een waar salvo van vreeselijke kreten uit de keuken komen. „Sinn Fein", zei George, en aangezien het gouvernement in zijn teedere zorg voor onderdanen verzuimd had, hen van verdo- digingsmateriaal tc voorzien nam hij wat het meest voor de hand lag, de pook. „Volgt mij, vrienden, gauw!" Ik greep een Maori-oorlogswapen van den gangmuur en beiden snelden wij ter hulpe. Boven op de keukentafel zat een groep, die genoeglijk had kunnen voorstellen: „Uit de schipbreuk gered", als een tableau-vi- vant. Mrs. Dowling, de dikke keukenprinses, half bewusteloos van angst, vormde de hoofdpersoon, aan weerskanten ondersteund door Mary, het tweede-meisje, en Bridget, dc naaister. Alle drie hielden een geweldi ge kuitententoonstelling, (en mrs. Dowling en Bridget hielden bovendien van verbou wereerdheid eikaarsrokken op) en riepen allen te zamen van allerlei en alles aan. Wij keken om ons heen naar gemasker de en gewapende inbrekers, maar ontdek ten niets en niemand. Wat is er? Wat is er gebeurd vroegen wij aan mrs. Dowling, die wij aan het praten trachtten te krijgen. „De rat, de groote, roede rat," steunde zij theatraal en viel toen heelemaal flauw. Om ons heen kijkend ontdekten wij mr. Brannigan, die rustig het eten van de poes stond op te eten. Het is bekend, dat in vele gevallen sterke antipathie dikwijls overgaat in eren groote sympathie, en na deze episode wa ren mr. Brannigan en mrs. Dowling, onaf scheidelijk alleen die lekkere beetjes, welke absoluut niet konden worden achter gelaten, bereikten onze maaltijden en hij kreeg, hot zelfs gedaan, dat hij de kat van haar plaatsje voor de kachel in de keuken verdreef en de kakatoe uit de genegenheid van zijn meesteres. De kat protesteerde niet eens, oud aüs zij was, maar de kaka toe, die wijlen mr. Dowling nog eens bad meegebracht van een reós naar Australië, protesteerde heftiger. Bovenop zijn kooi nam hij een geweldige krijgshaftige hou ding aan en van die strategische positie af beidde hij zijn tijd. En eindelijk, op zeke ren morgen, kwam zijn uur der wrake. Mts. Dowling was in den kelder en mr. Brannigan kwam in zijn eentje de keuken binnen. De slimme vogel wachtte tot do meerkat vlak bij zijn kooi was en dook toen met zijn snavel. Ploteeling voelde mr. Brannigan zioh vastgeklemd' tegen de kooi, terwijl een fladderende, krijschende furie hem beet en knauwde met 6navei en klauwtjes. De meerkat is voorzien van een rug van sterk leer ter bescherming tegen derge lijke bliksemflitsen uit een blauwen hemel. Mr. Brannigan rolde zich op als een ste kelvarken en gaf aan mrs. Dowling het sein „onveilig". Toen de kakatoe merkte, dat hij 'niet den minsten indruk scheen te maken op den rug van zijn vijand, richtte hij zijn aandacht elders. Maar mrs. Dow- lings groote houten lepel trof hem juist op zijn hersens, toen hij op het punt stond zijn haakaebtigen snavel in de zwarte, glinsterende oogen van mr. Brannigan to stoot en. Het was een dubbeltje op* zijn kant. Mr. Brannigan zocht bescherming ondier een 6toel en de kakatoe vloog terug binnen zijn heiligdom; voldaan, dat hij er nu eindelijk eens in was geslaagd dc meer kat aan zijn verstand te brengen, dat hij in het vervolg in de keuken niets meer te maken had. In welke zalige waanvoorstel ling hij zich absoluut vergiste, want mr. Brannigan kwam d'en volgenden dag weer. Het was Mary's vrije middag, Bridget maakte in den stal grapjes met den koet sier, en mrs Dowlings was boven aan het werk zoogenaamd, maar in werkelijkheid deed zij een tukje. Behalve do kakatoe was er niemand in de keuken. Hij zat in de breede vensterbank juist in een zonne- streephet was een warme middag en hij zat, verzadigd, te soezen. Do keukendeur stond op een kiertwee zwarte, glinste rende oogen gluurden door de reet en na men de situatie eens op. Iets gleed toen geluidloos de keuken in tot onder de tafel. Iets kroop toen tersluiks tegen do ven sterbank op. De kakatoe werd uit zijn aan gename droomen opgeschrikt door een martelend trekken aan zijn staart. Iets had hem vast en dat iets was mr. Brannigan Hij had zijn bek vol veeren en bleef al maar door trekken. De kakatoe deed wan hopige pogingen om achteruit to wijken, maar verloor zijn evenwioht, doordat op datzelfde oogenblik de eerste bundel vee- ren losliet. Vóór hij' zich had kunnen her stellen, was mr. Brannigain tot een twee den aanval overgegaaan. En hoe de kaka toe zich ook verdedigde en sloeg met zijn vleugels, het gaf niets. Later verklaarde mrs. Dowling: „Je zoudt hebben gedacht, dat een vos met een heele toom ganzen bad zitten stoeien, zóó zag mijn keuken er uit. Zoo waar als ik leef, ik moest tot mijn knieën door de veeren waden on het oude beest zat boven zijn kooi, met zijn kalen rug naar den muur gekeerd, vloekend en gillend, dat een m-ensch er raar om zijn hart van werd. En waar denkt u nou, dat die kleine Brannigan was? (zij giegelde verheugd). Heel op zijn gemak in het sa- Ion waaraohtig waarhij sliep voor het. vüur, zoo onschuldig als een vergeet-mij- nietje." De beroofde en berooide kakatoe kreeg een rood flanellen badbroekjo aan, tegen het koude weer, en hij kreeg zijn veeren langzaam aan terug, maar nooit meer zijn branie. En voortaan liep mr. Brannigan ongehinderd door de kouken, vorst en al- leeaiheerschear over alles, wat daar was te vinden. Toen de winter naderde, begon de meer kat de koude nachten te joelen en kreeg hij het schoone plan in zijn kopje cp George's bed te gaan liggen. Maar naclat George op een nacht wakker was geworden, geheel en nage door een vreeselijke nachtmerrie (waarin groote grijze spinnen aaa alle kan te a over hem heen kropen) en mr. Branni gan op zijn rechterbeen vond liggen slapen, werd onze vriend verbannen naar de warin- waterleiding in het linnenkamertje, dat aan de badkamer grensde. Den 12den December schreef tante Ju dith ons, dat ztf de Kerstdagen bij ons wilde doorbrengen. ,Wij waren over dat voorstel niet bijster verrukt. Het waa ons eerste Kerstfeest samen na jaren van schei ding, wij stelden ons veel van de vriende lijke rust dier dagen voor en onze t&nte judifh 13 afs een ziekte voor de aardappe len, een koude vorstnacht voor jonge bloe sems; iemand, die alle vreugde tiea kilome ter in den omtrek doodt en vergalt. Kibbel- achtig bovendien en zich altijd bemoeiend met andermans zaken. Werkelijk een hope loos mensch! Hoe dit ook zrj, als gehoor zame neven en nichten schreven wij, natuur lijk, dat het ons een groote vreugdo zcu zjja baar bij ons te zien, maar waarschuwden haar tegelijkertijd voor de Sinn Feiners, "die c-ns al eenmaal hadden getracht te vennoor den; we waren geboycott; alle dienstboden waren weggeloopen; de waterleiding waa gesprongen en ten slotte was er runderpest! en mand- en klauwzeer uitgebroken in do buurt en George zag er uit of hij roodvonk zcu gaan krijgen. Ondanks dit alles kwam tante Judith. Zij kwam, omdat zij voelde, dat wij haar niet noodig hadden. Zoo was zij. Zn kwam 23 December, 's avonds om half elf, en toen ik den volgenden morgen opstond, liep ik op de gang tegen een heele groep menschen aan, die, allen in pyama's en peignoirs, buiten vóór de badkamerdeur stonden. Tante Judith was bezeten, zeiden ze^ en was al het warme water aan het ep ge bruiken. Wij staken Sigaretten aan en speel den bal met onze sponsen. Plotseling een huiveringwekkende gil; do deur werd open getrokken en er uit holde tante Judith, ge kleed enkel in een handdoek, die haar maat zeer gedeeltelijk bedekte. Als oen gewonde tijger rende zrj tegen ons op, hólde George omver,^ duwde Clara bijna van de trap, stoof haar eigen kamer binnen, die zij] afsloot, en de deur barrikadeerde met het heele meubi lair, en begon toen weer te krijschen. Wij stonden elkaar in stomme verwach ting aan te staren, niets begrijpend. Clara ging plotseling een licht op. „O kijk eens, zeg, kijk jullie toch eens,* gierde zij, en viel bijna dubbelgevouwen van het lachen over het bad. Wi/ keken. Do deur van de badkamer was open, ook die van de linnenkamer. In het midden van de badkamer zat mr. Brannigan,; in volkomen kalmte eenige vrouwelijke kle dingstukken inspecteerende. Wij hadden hem heelemaal vergeten. Tante Judith ontbeet ia haar kamer eü vertrok om twaalf uur dienzelfden "dag nog. Ze zei ons geen van allen goeden dag; zijl durfde ons niet meer iri de oogen zien. En wij haddén ten slotte toch heerlijke Kerstdagen en mr. 'Brannigan was de held van het feest, op wjen meermalen werd getoost 0-

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5