BINNENLAND. ■OH Ijskasten. Vliegenkasten. Baden. Uit de Omgeving GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. 'Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18 (tel. 1225) is Vrijdag ver krijgbaar SCHELVISCH A ƒ0.10—ƒ0.20, SCHOL A 0.18—0.30 en TARBOT h ƒ0.52 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 3 Augustus 1922. B. en W. van Leiden brengen Ier alge- meene kennis dat door J. H. de Geest, te Leiden, een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in den •winkel van het perceel Steenstraat no. 18. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN flTRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Augustus 1922. B. en W. brengen ter algemeene ken nis, dat do rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven dezer ge meente, over het jaar 1921, met al de daarbij bohoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad is overgelegd, tegelijk voor <een ieder gedurende veertien dagen, ter Secretarie dezer gemeente Ier lezing is neergelegd, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. i VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Augustus 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. W. F. Pauw en Zoon en rechtverkrij genden tot het oprichten van een blik- drukkerij op het perceel Utrechtsch Jaag pad, Sectie O. No. 76. b. de N.V. Fabriek van verduurzaam de levensmiddelen voorheen L. E. Nieu- wenhuizen en rechtkrijgenden tot het uit breiden der fabriek van verduurzaamde levensmiddelen gelegen Morschweg No. 60 Sectie L'. No. 1212 en 1213. AGENDA. ZATERDAG 5 Augustus. Leiden. Bidstond voor de Ned. Tentzending, des avonds te 9 uur in gebouw Prediker. ZONDAG 6 Augustus. Leiden. Ope ning van de Evangelisatietent staande naast den molen aan de Lammerenmarkt des avonds te 8 unr. Dagelijks: Van 6—20 Augustus Samenkomsten in de Evangelisatietent dee middags te 3 en des avonds te 8 uur. Zaterdagmiddag te 3 uur Kindersamen komst. v lederen Woensdagavond van 1%8 K uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mensc-hheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Bezuiniging! De Staatscourant" zegt het Hdbl. bracht gisteravond de benoeming tot ge; neraal-majoor bij den generalen staf van - den kolonel jhr. E. J. M. Wittert, adju dant in buitengewonen dienst van de Ko ningin, militair attaché te Berlijn. Denzelfden avond werd in de pers ge meld, dat de militaire attaché te Parijs, de overste van den generalen staf. De Quay, binnenkort tot kolonel zal worden bevorderd. Terwijl wij dus in Frankrijk, waar voor een militairen attaché (indien men dien dan noodig acht) althans nog wat te zien valt (op het oogenblik nog), door een overste vertegenwoordigd zijn op militajr gebied, geschiedt dit in Duitsehland door een gcneraal-majoor, in Duitsehland, waar feitelijk geen leger meer is en voor- loopig niet. meer komen zal, waar op mili tair gebied dus niets meer na te speuren valt, nu ook de bestrijding van comrau- mislischo woelingen toch wel doo rgestu- deerd zal zijn en van alle kanten bekeken! Zou het dan nu geen lijd worden, ge zien Le noodzaak tot bezuiniging, dezen duren post op te heffen, waarvoor geen reden van bestaan meer i6? Goederenvervoer op spoorwegen. Het Ministerie van Buitonlandsche Za ken maakt bekend, dat het Berner-verdrag betreffende het goederenvervoer op spoor wegen van 14 October 1890 en de daarbij Lehoorende aanvullende overeenkomsten door Frankrijk, Italië, Servië en Roemenië zijn opgezegd. Bedoeld verdrag en aanvullende over eenkomsten zijn opnieuw van kracht ver klaard tusschen Frankrijk en Nederland bij notawisseling d.d. 26 Juli en 16 Sep- tember 1920 en tusschen Roemenië en Ne derland bij notawisseling d.d. 4 Januari en 20 Februari 1922.. •t De Minister en de woningbouw. Wanneer men eenigen tijd geleden aan het Departement van Arbeid, afd. Volk6- (gezondheid kwam, om over woningbouw te 6preken, dan kreeg men onveranderlijk ten antwoord: Zoolang de kostprijs niet 'daalt, wordt geen enkele subsidie of voor- schot verstrekt. Doch als ge een combi- jk natie weet to vormen, die een goedkoope '.''.-woning kan zotten, dan krijgt* ge zeker }y regceringsstenn. b- Zoo'n combinatie maken valt nafuurt- lijk niet mee. j Toch gelooycü wo, dat de Haageche wethouder van Publieke Werken iets in i die richting bereikt heeft. Mr. Droogleever Fortuyn schijnt er in geslaagd te zijn een overeenkomst te tref fen mèt verschillende bouwvakarbeidersor- ganisatios, waarbij deze (de vrijen doen niet mee) zich verbinden om tegen een be hoorlijk loon aan arbeidswoningen te werken. Dit zal ook wel gaan, want de werk loosheid in het bouwbedrijf neemt hand over hand toe. Het contractloon voor de timmerlieden is iets hooger dan f40 per week en de werkelijke loonen gaan ook in den regel niet boven do f 50 uit. Met selaars en stucadoore brengen het nog wel tot f 80 en f 90 pér week. Deze omstandigheid 6chijnt voor Minis ter Aalbcree aanleiding geweest te zijn om weer wat toeschietelijker te worden. Het is n.L zoo goed als zeker, dat een Joodsche Woningbouwvereeniging, die de geloofsgeneoten uit de achterbuurten van Den Haag wil halen, geholpen zal wor den. De vereeniging zal bouwen aan de westzijde der stoom trambaan H. S. M., aan 't einde van de Hoefkade. Ook voor Delft en Gouda wordt ver gunning tot bouwen verleend, vooral om dat daar, reeds geruimen tijd geleden, de grond in orde gemaakt was. De eischen zijn echter nog al zwaar. Een woning mag niet meer kosten dan f3200 en dat zal, vooral in Den Haag, nog moeilijk gaan, als het geen revolutie bouw wordt. lloogre roggeprijzen. Terwijl de rogge in gewone jaren in Twente verkocht wordt tegen f6 a f 8 de vim, brengt zij thans tengevolge van de sehaarschte aan hooi f25 a f 30 op. Misbruik gemaakt. De Armenraad te Vlissingen heeft, naar men aan de Standaard schrijft, een onderzoek ingesteld naar het inkomen der gezinnen van 36; 13 van f39; 9 van f44; werkverschaffing van gemeentewege of schoolvoeding voor hun kinderen. Hieruit bleek dat zich hadden opgegeven o.m.: 7 gezinnen van 36; f13 van f 39; 9 van f 44; 6 van f46; 1 van f50; 1 van f53; 2 van f55; 1 van f74 en 1 van f80 per week; de inkomsten der kinderen zijn slechts voor 50 pCt. berekend. Door den Armen raad ie na dit onderzoek aan Burgemees ter en Wethouders geadviseerd alleen ge zinnen van beneden de f 18 per week, ver meerderd met f3 voor ieder kind beneden do 14 jaar, toe te laten tot werkverschaf fing en kindervoeding. Kolen laag aangeboord. De Rijks-Geologische Dienst heeft in de gemeente Vóerendaal (L.) een ontgin- bare kolenlaag aangeboord, ter dikte van circa 0.66 M. Naar de Rijks-Geologische Dienst ons bericht, heeft men op den boortoren der Rijksopsporing vam Delfstoffen te Corle bij Winterswijk op ca. 700 M. diepte het steenkolen gebergte aangeboord. Voor den Achterhoek mag dit zeker een geringe diepte genoemd worden. De beste der vorige boringen toch toon den pas bij 1150 M. diepte het steenko- lengebergte aan. Het resultaat van deze boring is dus dat het 450 M. hooger werd aangetroffen, hetwelk uit praktisch oog punt bezien een belangrijk feit is. De werkzaamheden worden voortgezet, daar het noodzakelijk is, do aard van het gebergte nader te onderzoeken. In deze boring is ook een dikke laag van steenzout aangeboord. Het onderzoek van deze monsters is nog niet afgesloten. Beperking van (le werving. De inspecteur der infanterie heeft den korpscommandanten en den commandan ten van de verschillende onderwijs-inrich- tingen bericht, clat tot nader order door hen geen advertenties in de bladen moeten worden geplaatst ter bevordering van de vrijwillige dienstneming en dat'het zenden van de bekendmakingen aan de gemeente besturen tea- aanplakking in zake de werving, achterwege moet worden gela ten. BUITENLAND. De nieuwe Franschc nota waarin een z.g. energiek optreden wordt aangekondigd en op onheilspellen de wijze met de sabel wordt gerammeld, heeft in Duitsehland begrijpelijkerwijze een zeer onaangename stemming gewekt: De Duitscho regeeringspersonen, zijn naar gemeld wordt, eenstemmig van mee ning dat Duitsehland zijn houding inzake de compensaties, welke in de jongste Duitsche nota i6 neergelegd, in geen geval zal kunnen wijzigen. De nieuwe daling van de mark heeft dit nog des te onmo gelijker gemaakt. De Berlijn8che bladen wijzen er op, dat Poincaré in zijn jongste nota zelf ver klaart, dat de overeenkomst van 40 Juni 1921 alleen in overleg met de overige bondgeneo-ten kan worden gewijzigd. Poin caré geeft dus het standpunt prijs, dat hij tot dusver heeft ingenomen, vermoedelijk naar aanleiding van de bonding der En gelsche en Belgische regëeringen, die dui delijk te verslaan hebben gegeven, dat de vraagstukken van het herstel, van de compensaties en van het moratorium 6lotte maar een enkel probleem vormen en nie afzonderlijk zouden kunen worden opgelost. In bevoegde Berlijnsche kringen ver klaart men door deze nieuwe nota geens zins te zijn verrast. Men vreest dat de Fransche regeoring in het bezette gebiod zelf zal trachten voldoening te verkrijgen door bijvoorbeeld beslag tp leggen op de Duitsche staatsinkomsten, zooak de douanerechten, belastingen, ontvangsten der spoorwegen, post en telegrafie. Duidelijke verklaringen durft men hier intusschen niet te formuleeren zoolang men geen zekerheid heeft. Men acht het namelijk ook niet uitgesloten, dat het particuliere bezit in het bezette gebied ditmaal^ door de Fransche maatregelen zou kunnen worden getroffen. Men beperkt er zich toe te conetateeren, 1 en 2 gaals. Uitschuif bare7314 Raamhorren. Breestr, 28 - Tel. 1865. Vergelijk onze prijzen. dat Poincaré in dit geval op eigen houtje zal handelen. De Fransche plannen. Naar uit. Parijs gemeld wordt, zal van daag de ministerraad waarschijnlijk over leggen omtrent de middelen om zich schar deloos te 6tellen als Duitsehland niet ten volle compensatie voor de particuliere schulden wil geven. Men verzekert dat Frankrijk in dit ge val de 80,000 Duitschers, 'die verlof heb ben in Elzas-Lotharingen te wonen, zou uitzetten, waarna hun goederen in beslag zouden worden genomen en dat het op den Linker Rijnoever bij de 1000 rijkste Duit- schers, evenals te Duseeldorp, Ruhrort en Duisburg onroerend en ander bezit, als mede industrieele rijkdommen zou ver beurd verklaren. De nota van Balfonr inzake de betaling van de oorlogsschul den, waarvan wij gisteren melding maak ten, zal waarschijnlijk van grooten in vloed zijn op de conferentie die binnenkort te Londen wordt gehouden. Ter nadere toelichting wordt er te Lon den op gewezen, dat de bedoeling der nota is het duidelijk te maken, dat de verplich tingen, die Engeland ten opzichte van Amerika heeft-, geheel moeten worden ver vuld. Bij het opstellen der nota droeg Bal four bijzondere zorg, dat zijn woorden- keus Amerika geen aanleiding zou kunnen geven om te meenen, dat de bedoeling voorzat zich aan die betaling te onttrek ken. De betaling zal plaats hebben naar rato van ongeveer 57 millioen pond ster ling per jaar. Wat de schulden aan Engeland betreft, wijet men op de woorden in de nota, dat Engeland in geen geval meer zal vragen van zijn schuldenaars, dan noodig is tot dekking zijner eigen verplichtingen. Dit beteekent, dat terwijl de schulde naars van Engeland 3400 millioen zouden hebben te betalen, terwijl Engeland zelf ongeveer een vierde of 850 millioen aan Amerika schuldig is, een verlaging in die verhouding toegestaan wordt. De Britsche regering hecht er evenwel aan te doen uitkomen, dat al6 haar bond- genooten in 6taat geraken te betalen, zij ook hun schuld moeten erkennen. Een vorstelijke verloving? Uit Vigo wordt gemeld, dat personen, die in contact zijn zoowel met het Ita- liaansche als met het Spaansche hof, heb ben verzekerd, dat bij het bezoek, dat de Italdaansche kroonprins onlangs aan. Vigo heeft gebracht, de indruk gewekt is, dat een huwelijk overwogen wordt tusschen den kroonprins van Italië en de infante Beatrix, de oudste dochter van den koning van Spanje. Een nieuwe treinbotsing. Er heeft'zich weer een nieuwe botsing voorgedaan. Gisternacht is de exprestrein van Parijs naar St.. Brieux, op het oogen blik, dat hij het station van Chartres ver liet, in botsing gekomen met een machine, die zich van de garage naar een goederen trein begaf. De locomotief schijnt een te groote snelheid te hebben gehad en heeft niet tijdig genoeg kunnen stoppen voor het beschermingssignaal, terwijl de ex pres ook reeds met belangrijke snelheid kwam aanstoomen. De machinist van de expres wist echter te stoppen en daardoor is de ramp per slot van rekening van betrekkelijk gerin gen omvang gebleven. Do machine liep op het achtergedeelte van do expres, waar door het bagagerijtuig geheel werd stuk gereden en do achterste wagon met reizi gers zeer beschadigd werd. Een'20-tal rei zigers werden gewond. Er bevond zich een aantal genee&hee- ren in den trein, onder wie een dokter uit Parijs, voort6 een der Parijsche deputé's, die dokter is in het hospitaal van Char tres en een der spoorwegdokters. De ge wonden bevinden zich allen in vrij bevre digenden t-oestand. De gestolen kerkschatten. Het sovjetorgaan de „Prawda" heeft opnieuw een interessante statietiek gepu bliceerd over de globale waarde der voor werpen, die uit de Russische kerken zijn weggenomen. Op 21 Mei beliep deze waarde onge veer 200 millioen Rb. in goud welke in de volgende maanden bijna verdubbeld werd. De sovjets hadden op 21 Mei 129 kilo goud, 152.000 kilo zilver, 1.14o ka raats diamant en ongeveer 30.000 andere 6teenen, te zamen een gewicht van 47 Kg. in beslag genomen. Op 1 Juli hadden de sovjets in hun bezit 441 kilo goud, 344.000 zilver, 1.300 karaats diamanten en 77.000 andere stee- nen. Charrier ter dood gebracht. Naar een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt, is Missisla Charrier gisterenmor- -gen te Parijs onthoofd. Charrier was de laatstovergeblevene van het drietal treinbandieten, dat maanden geloden des nachts een sneltrein van de P. L. M. heeft uitgeplunderd en_ daarbij een officier heeft gedood, die zich ver zette. De beide anderen zijn door de po litie bij hun vervolging te Parijs peer- geschoten. Charrier was de man, die in den doorloop van den trein de wacht had gehouden en zoo de misdaad mogelijk had gemaakt. Cholera in den Balkan. In Zuid-Slavië doen zich verscheidene choleragevallen voor. De besmetting is derwaarts gebracht door matrozen. Ook in Boekarest, Saloniki en Catarro werd een aantal gevallen van cholera vastgesteld. Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar thans een proces plaats vindt over de nalatenschap van den communistischen leider Szamuelly,. die, naar bekend is, na de instorting der communistische heer schappij door de bevolking tijdens zijn vlucht werd doodgeslagen. Naar is vastgesteld, is Szamuelly erin gedaagd om zich tijdens den korten duur zijner heerschappij een bedrag van 33 millioen Hongaarscho kronen toe te eige nen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Goudriaan-Ottoland: Gr. Eik keiaar te Wierden; te Pokbroek: C. Vlasblom te Oud-Beijerlandte Opende (Gr.)M. E. van der Veen, eand. te Leiden. Bedankt. Voor Nijkerkerveen (loez.)S. C. de Groot te Jutpbaae. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Beetgum: J. v. Loo te Mij drecht; te Rijeeen: O. Boerema te Kouöum. CHR. GEREF. GEM. Beroepen. To Meppel: J. L. de Vries le Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN, e r o e p e n. Te Grand-Rapids (Michigan Noord-Amerika)D. J. van Brummen te Alphen a. d. Rijn. Beroepingswerk. T© Dedemsvaart heeft de Kerkeraad der Nod. Herv. Gom. in zijn vergadering van den Sisten Juli j.l. wegens gerezen geschillen bet ge-' fornuerde drietal ter voorziening in de vacature- De. J. A. van Selm6, teruggenomen. Afscheid, Bevestiging, Intrede. Db. C. J. Leenmans hoopt Zondag 10 Sopt. a.e. van do Ned. Hetv Gemeente van Waarder (bij Woerdep) afscheid te nemen en Zondag 17 Sept. d. a. v. te Gameren intrede te doen, na bevestiging door Ds. H. Ewoldt, van Zuid-Beijerland. D 8 S j. Rijper, van Reeuwijk-Sluipwijk die het beroep aannam naar de Geref. Kerk van Nieuw-Weerdinge, heeft nog geen definitief be sluit genomen in zake data van afscheid en in trede. Jubilea. Ds. J. A. Hoekzema, Ned. Herv. pred. te Hilversum, herdacht gisteren het feit dat hij een kwarteeuw geleden de Evangeliebediening aan vaardde. Hij stond vroeger te Zuiliehem en te Leerdam en dient nu sinds 1910 de Gemeente te Hilversum. D s. J. P. Ph. L o e f f hoopt 8 Aug. a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren de Evangeliebediening in de N9d. Herv. Gemeente te Nootdorp aanvaardde. t Alsemcene Synode der Ned. Herv. Kerk. xrn. De président opent de zitting met woorden van dankbaarheid en hulde op den feestdag van de Koningin-Moeder. Aan H. M. wordt een telegra fische gelukwenseh gezonden. Vervolgens wordt dr. Schokking, pred. te 's-Gra venhage, verwelkomd nadat Dinsdag zijn secun dus, de heer te Winkel, afscheid heeft genomen. Ingekomen is een brief van het convent van Gereformeerde kerkcraden in de Ned. Hervormde kerk, waarin aan de Synode wordt verzocht het reglement op de predikantstractementen in te trekken, subsidiair de protesteerendee genieenten vrij te stellen. De president merkt op, dat do Synode in haar eerste zittiDg heeft besloten in het orgaan der kerk te publiceercn, dat voorstel len van niet-leden der Synode, welke na de twee de zitting inkomen, niet meer in behandeling zullen worden genomen. Hij is echter van oordeel, dat dit stuk moet worden gesteld in handen van de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen. Thans komen de aangelegenheden van hot Hoo ger Onderwijs aan de ordo. Allereerst het verslag van de kerkelijke fcoogleeraren over den 6taat van het H. O. in 1921 en 1922 en de Lijst der lessen. Te Leiden werden 36, te Utrecht 85, te Gro ningen 32 studenten ingeschreven van wie resp. 12, 17 en 4 voor het eerst. De president wijat op hetgeen te Utrecht en te Groningen geschied de, waar voor de studenten lezingen en conferem tie6 werden .gehouden over onderwerpen van bo- teekenis voor de inwendige zending en de prak tijk in het algemeen. Ten vorigen jare hebben dr. Aalders en dr. Van Nes voorgesteld', de kerkelijke hoogleeraron uit te noodigen, dé Synode te dienen van advies ten aanzien van eventueel© veranderingen, welke zullen moeten gebracht worden in de universitaire voorbereiding tot de Evangeliebediening in ver band met le. de bepalingen van het nieuwe academisch statuut 2e de eischen der Evangelie bediening in het algemeen. Thans hebben de ker kelijke hoogleeraren hun advies ingediend. Hier over rapporteert dr. Van Veldhuizen. Overeenkomstig het advies wordt besloten aan de kerkelijke hoogleeraren te berichten, dat de Synode het wensch-eJijk acht, dat op de kerkelijke college's bijzondere aandacht wordt gewijd aan de inwendige zending. De Synode wil met de kerkelijke hooglederen in overleg treden over d« vraag, wie zich bepaaldelijk (hetzij te gelijk met, hetzij in afwisseling met andere leer stof) met dit onderwerp zou willen belasten; en zulks, omdat zulks eene verbinding laat denken, zoowel met de uitwendige zending als mot de practiscbe theologie of met de christelijke zedekunde (sociale ethiek.) In het advies worden tevens eenige wjzigingen in art. 7b en c van bot regl. op het examen voor gesteld. Deze verschillende wijzigingen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ten slotte wordt in het advios voorgesteld aan art. 66b Regl. Vacaturen toe te voegen: „6e bewijs, dat hij gedurende drie maar.cïen zich ender leiding practisch geoefend beeft in een of meer der werkzaamheden, dio aan de predikanten zijn opgodragen volgens Regl. Kerkeraden art. 21." Dit voorstel wcn6cht to \e4:}-i}H.ou: a.s. predikant zich voor zijn intrede eroagenMte practisch bekwaamd bebbe, waarbij do 1-jnnahw» ring zoo ruim is genomen, dat deze arbeid zoo wel voer als na het proponents-examen kan vor» richt zijn en geen beperkende aanwijzing de uit» voering zou belemmeren. Do president stelt voor, het bewijs, boven be doeld, te doen afgeven door den kerkdijken boog- leeraar, die de practia doceert. Nadat enkele be-» •en, die aan de door de hoogleeraren ge* wenschto toevoeging zijn verbonden, onder de» oogen zijn gezien, wordt het voorstel aangenomen. Daarop volgt een woord van dank aan do ker kelijke hoogle-eraren, en de wcnsch, dat Gods zegen moge rusten op hun arbeid. Onderwijzers en kindertoeslag. De te Amsterdam gehouden jaarvergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap sprak zich uit tegen afschaffing van den kindertoeslag. Een motie werd aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het opnemen vaa een classificatie in hot bezoldigingsbesluit. Met groote meerderheid wsrd aangenomen een voorstel om in het program op te nemen dat het N. O. G. strijdt voor kosteloos onderwijs. De redactie van dit punt werd aan het hoofdbe stuur overgelaten. Art. 40 Bezoldigingsbesluit. De heer Bulten heeft den Minister van Onder wijs enz. de volgende vragim gestclcï: Zou de Minister, teneinde een onzekerheid in onderwijzerskringen, ontstaan ton gevolge an art. 40 van het Bezoldigingsbesluit voor Burger lijke Rijksambtenaren, zooals dat «artikel gewij-t zigd is bij K. B. van 19 Juni 1922, weg te nemen, willen medcdcclen of. a. een onderwijzer of een hoofd der school bij het openbaar 1; o, door het aanvaarden op of 1 Juli 1922 eenor grijke betrokking bi] het# bijzonder 1. o. of omgekeerd; b. een onderwijzer bij het 1. o. dcor de aan vaarding op of na 1 Juli 1922 eon or betrekking als boofd der school,' hetzij bij het openbaar, hetzij bij het bijzonder I.. O., ook in die nieuwe betrekking zonder het voorbehoud, in genoemd art. 40 opgenomen, den waarborg blijft genieten, in dat artikel bedoeld? „De Hoop." Het hospitaal-kerkschip „De I-Ioop" is voor zija tweede kruistocht bij de haringvisschers van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Als geestelijke verzorger is meegegaan d.s. J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. predikant to Vrinr-r dingen, als geneesheer dr. van Aspéren, uit O ver veen. Ook is meegegaan dr. J. Metzelaar, visse.her rijl-coraar te Amsterdam, voor het opnemen van films van de haringvisscherij. ALPHEN AAN DEN RIJN. Nationaal-Concours. Onder begunstiging van een prachtigen. zomerdag werd gisteren op het sportter rein der Chr. H. B. S. het Chr. Nat. Con cours gehouden voor zang- en mnziekge- zeischappen, uitgeschreven door de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" alhier. Reeds tijdig in den morgen heexschte aan het station, en zijn omgeving een ongewone drukte. Dc. aankomst aldaar der verschillende ver eenigingen, welke aan het concours zou= den deelnemen, had heel wat nieuwsgierigen op de beeD g«^ bracht Voor het station, had uit de deel nemers de opstelling plaats van den stoet* die vooi-afgegaan door het uitvoerend ee eere comité, benevens de jury, gezeten in open landouwc-s. zich in beweging zette naar hetwelk door zijn guns-igc leggen en de goede zorgen van het uitvoerend comité tot dit doel uitstekend was ingericht. Bij den ingang aldaar was dezelfde bedrij vigheid waar te nemen, doch alles had, mede doo-r de goede regeling der politie, een ordelijk verloop. Nadat de comité'* in de bestuurstenten hadden plaats geno men nam de burgemeester dezer gemeen te voor een zeer talrijk gehoor het woord cm het concours oficieel !e openen Nadat de burgemeester de aanwezigen welkom had geheef^n sprak hij een -o v'n"ngs'w^/'rd De Chr. Zangvereeniging „Hosanna",, die het concours voor zang- en muziekge zelschappen heeft uitgeschreven, heeft in gesteld een eere-comité en heeft mij ver zocht als voorzitter van dit eere-comité dit concours te willen openen. Het is de eersto maal in Alphen aan den Rijn, dat zulk een concours wordt gehouden, en ik bewonder den moed van „Hosanna", dat zij daartoe het initiatief beeft genomen. Dit bewijst tevens wel, dat „Hosanna" ver brouwen heeft in haren directeur den heer Kouwenhoven. Ik hoop. dat dit concours naar wensch zal slagen eu dat dit door meer soortgelijken zal gevolgd worden. De vereeniging heeft in het bijzonder daar toe 2 Augustus gekozen om daarmwie le huldigen H. M. de Koningin-Mo co'er. l£n ik geloof wel geheel in overeenstemming te handelen met de gedachten der aan wezigen om dit navolgend telegram te zenden aan H. M. de Koningin-Moedor „Het heden plaats hebbend Ooncours voor Zang- en Muziekverenigingen ir- Ne derland", uitgeschreven door de Chr Zang vereeniging „Hosanna", te Alpheai aaa den Rijn ter huldiging uwer Majesteit,, biedt hare gelukwenschen aan als eerbie dige hulde voor hetgeen uwe Majesteit voor Nederland heeft gedaan." Na voorlezing dezer woorden werd op verzoek van den Burgemeoster door de aanwezigen een driewerf hoera aangehe ven Wedstrijden. Te circa 11 uur worden nu dö wedstrij den aangevangen Juryleden wa-rvi» de hecrcn J.G. van liorwajwdom Jtobterdan», 01. Koop, Amsterdam Joh. Ots, Haar lem. Jac. Bonset, en Jac. KameL Amster dam; J. B Spaanderman, Gondii, die wa gens het groot, aantal deelnomendo ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2