Dagblad voor Leiden en Omstreken. v Nooit meer Oorlog. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PEK KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.1» FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1922 - No. 707 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 4 10.221 DES ZATERDAGS s 10-30 INGEZONDEN RECLAMES DTTR*~ HER KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 tvoorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. :-ï In het begin van deze week hebben in tal van landen en ook in enkele plaatsen van onö land, massale demonstraties plaats gehad tegen den oorlog. „Nooit meer oorlog" was de leuze waar onder men optrok. Daar is in die beweging iet6 wat aan trekt. In deze eerste dagen van Augustus wor den we onwillekeurig herinnerd aan don 6chrikkelijken wereldoorlog, die acht jaar geleden begon, en onder de gevolgen waar van nu nog geheel Europa gebukt gaat. Nooit meer oorlog, geen voorbereidin gen meer voor den strijd, en geen droeve oorlogsgevolgen meer, wio zou door zulk een leuze niet worden bekoord? Er zit aan deze beweging ook een tra gische kant Nooit meer oorlog. Maar de lucht i6 van oorlogsgeruchten vol. De internationale toestand is zeer gespannen. In Fra.nkri.ik hebben de militairen het eerste en het laatste woord, en datzelfde Frankrijk zorgt er voor, dat in Duitsch- land de oorlogsstemming bij den dag wordt aangewakkerd. Rusland, waar de revolutie zegevierde, zoekt zijn kracht in geweld van wapenen, op den Balkan, waar het nog altijd broeit, houdt men zich op alle gebeurte nissen voorbereid en er is 6chier geen land, waar niet het kruit, wordt opgei- hoopt en het zwaard gewet. Niemand minder dan Lloyd George heeft in een, dezer dagen gehouden rede voering op de dreigende gevaren gewe zen, toen hij zei-de: „Houdt uw oog op hetgeen er gebeurt! Er zijn naties, die vreeselijker oorlogs tuig vervaardigen dan zelfs de laatste oorlog ooit gezien heeft. Waarvoor? Niet voor den vrede. Zij dienen zelfs niet om legers te verstrooien. Zij zijn om ongewapende steden aan te vallen, waar een weerlooze bevolking woont, om hulpelooze vrouwen en kinderen te doo- den, te verminken, te vergiftigen. Met ont plofbare stoffen is de grond bijkans over al bezaaid. Er is naijver, wrok, argwaan en bovenal vrees. De komende jaren zul len de gevaarlijkste van alle zijn". Het klinkt bijna als een bespotting, wanneer onder zulko omstandigheden de leuze „nooit meer oorlog" wordt aange heven. Toch kan dit niet ons laatste woord zijn Zeker, de oorlog zal niet verdwijnen. De oorlogsgeest zal op deze aarde nooit worden overwonnen. Nadrukkelijk leert ons Gods Woord, dat er in~ het laatste der dagen oorlogen zullen zijn en geruchten van oorlogen. Maar deze wetenschap mag ons niet weerhipden, om ons te stellen tegen den oorloggeest, die zoowel de personen als de volken beheerscht. In dien go€6t moet de openbare mee ning worden bewerkt. Lloyd George heeft er terecht op ge wezen. dat de aankwecking van een nieu wen geest noodig is. „De ontplofbare stoffen, zoo zeide hij, moeten achter slot en grendel weggebor gen worden. Een nieuw geslacht is aan het opkomen, dat over de toekomst zal beslissen. Dat geslacht, heeft gelezen van den roem van den oorlog, het kende de verschrikkingen van den oorlog niet. De oorlog moet ontdaan worden van zijn glans, hij moet in zijn afzichtelijkheid geopenbaard worden aan de oogen van het nieuwe geslacht." Niet het „vrede door geweld", maar het „vrede door recht", moet ons ideaal zijn. En elke ernstige poging die gedaan wordt, om dit ideaal te benaderen, heeft Techt op onzen steun en sympathie. STADSNIEUWS. 4e Kinderzendingsfeest op Oud-Poclgoost. Begunstigd door heerlijk Zomerweer werd gisteren op het landgoed Oud-Poel- geost het 4e Kinderzendingsfeest gehou den, georganiseerd door het Comité voor Kinder-Zèndingssamenkómsten te Leiden. Te 2 uur werd de samenkomst, waarbij ongeveer 2000 kinderen van de verschil lende Zondagscholen uit Leiden en Omge ving mef hunne onderwiizers(essen)'aan wezig waren, door den voorzitter van het comité, den heer L. G. van Kamp, met gebed geopend nadat gezongen was Psalm 95:1-4. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarin hij alle aanwezigen - welkom heette en de kinderen aanspoorde tot Zendingsijver, omdat Jezus ook de kinderen wil gebruiken voor Zijn Koninkrijk, en uit den mond der jonge kinderen Zich lof heeft bereid, werd het woord gegeven aan den heer N. Baas, slra» tprediker te Amsterdam, die Dr. v. Es a's spreker verving en diens onder werp overnam: „De macht van het kleino". Eigenlijk, aldus spr., is het kleine nu niet allereerst een aantrekkelijk onder werp voor jongens en meisjes. Als men jong is haakt men naar het groote. Toen spr. nog jong was moest hij voor Vader wel eens rug aan rug gaan •taan met zijn broer, en o wat was hij dan kwaad als hij hoorde dat hij do kleinste was, Hij wilde liever de grootste zijn! Groote vacantie. een groote ap pel, een groot 6tuk chocolade, zijn bij jongens en meisjes geliefkoosde artikelen. Alleen van groote redevoeringen hou den ze niet! Kinderen houden van groot en toch kan het kleine ook machtig zijn. Een veldslag is iets groots, en toch kan zoo'n groote veldslag verloren wordon door een klein nietig ding. B.v. door een spijker! Een spijker die los is geraakt uit de hoef van een paard, van een artillerie- paard. De hoef raakt los, het paard dat in vliegende vaart over het slagveld draaft struikelt, de ruiter valt, het gehcele bataillon komt in verwarring en wordt door den vijand overvallen en de veldslag is verloren. Een klein rad, een klein wieltje kan oen groote machine van reusachtige kracht in één oogenblik doen stilstaan. In den Bijbel, die het altijd voor de kleintjes opneemt, zegt spr., zijn tal van voorbeelden aan te wijzen, waarin de macht van het kleine uitkomt. Do kleine mieren zamelen in den zomer in, voor den winter, het kleine konijn zoekt een plaats in de rots en is daar vei lig tegen het wild en roofzuchtig gedierte. Gideon was de jongste zoon zijns va ders en als men de jongste is in huis, blijft men altijd de kleinste; let daar maar eens op! Die kleino Gideon 6taat te dorschen. Daar komt de Engel des Heeren en zegt tot dien kleinen Gideon: „De Heere zal U zegenen, gij strijdbare held!" Hij trekt er op uit en werpt het beeld om en breekt het altaar af. De menschen vragen wie dat heeft dur ven doen, en al spoedig wordt békend dat dit de kleino Gideon gedaan heeft. En hoe was het bij Isaï in huis. Als de groote zonen worden voorbijgegaan, en op de vraag van Samuel of er nog meer zoon6 zijn, wordt geantwoord, ja nog één, maar die is nog zoo klein. Die kleine David kan natuurlijk niet in aanmerking komen em Koning over Israël te worden en toch moest de Heere hem juist heb ben. En straks meldt hij zich aan om te strijden tegen Goliath. Niet in het groote harnas kon hij gaan, maar in do kleine herderskiel ging hij ten strijde. En bij den strijd gebruikte hij geen groote keisteenen, maar met kleine glad de steentjes velt hij den reus ter aarde. Uit het kleine Betlehem, dat klein was onder "de steden van Juda, komt de groo te Heiland der wereld voort. Zoo kunnen ook door kleine kinderen, groote dingen gedaan worden voor Gods Koninkrijk. Geef, jong als gij zijt, uw krachten aan den Zendingsarbeid, zamel veel geld daar voor in. Geef uw aandacht aan de Zen dingszaak. Lee6 toch vooral de mooie Zendinsverhalen. Geef bovenal uzelf! Bij een collecte die eens ergens voor de Zen ding gehouden werd, zei een jongen: meneer ik wil mijzelf wel in dien zak ge ven! Zoo moet het zijn! Ook dat zal de vrucht van de macht van het kleine zijn, als vele jongens en meisjes rich later mogen geven voor den heerlijken Zendingsarbeid. Na dit pakkende woord werd gepau zeerd en vermaakten de kinderen, onder leiding van de onderwijzers en onderwij zeressen, zich kostelijk. Als door hoorngeschal de menigte weer is bijeengeroepen en gezamenlijk met in strumentale begeleiding gezongen is, be stijgt Zendeling L. B o d a a n van Suma tra's Oostkust, het spreekgestoelte en spreekt tot de kinderen over: „Diep in het donkere woud!" 't Is vacantie, wij gaan op reis, zegt spr., naar Sumatra, naar Medan. We wandelen of we gaan in een klein wagentje 80 K.M. het binnenland in. Daar wonen de Bataks. Do mannen met hun lange haren en met hun korte afgeslagen tanden. De mannen doen niets dan jagen, vls- schen cn vooral dobbelen. Hun dobbel- zucht strekt zich niet alleen uit tot hun goed en hun vee, maar ook hun vrouwen en kinderen verdobbelen ze. Het gebeurt niet zelden dat de Batak terugkeerend van zijn dobbelspel, zijn vrouw of kinderen moet aanzeggen dat zij den volgenden morgen moeten vertrekken naar een andere plaats, omdat hij hen bij het dobbelen vorloren heeft. Wij kunnen als Hollandsche kinderen deze toestanden Dijna niet indenken, maar bij de Bataks komt dit dagelijks voor. Spr. vertelde verder van zijn reizen door het donkere Oerwoud in het binnen land van Sumatra, als hij op huisbezoek gaat. Hoe geheel anders, hoeveel moeilijker is het daar om huisbezoek te doen, dan hier. De zendeling is dan niet in het zwart gekleed zooals hij thans voor de kinde ren staat maar dan draagt hij de kleedij van de Batnks. Iedereen in dan gewapend mot een mes, en houdt dit mes in de hand, om zich tegen den tijgerkoning, de zwarte beer, de wilde kat en een legio apen, die in het oerwoud leven, te kunnen verdedi gen. Stapvoets gaat dan de reis, heel voor zichtig. Eens op. zoo'n tocht, zegt spr., gebeurde het dat de Batak die voorliep plotseling bleef staan en onmiddellijk het mes opstak als waarschuwing, om zich- gereed te hou den. Schuinsrechts meende hij eenig geluid te vernemen; wij kwamen naderbij en ont dekten in het struikgewas een hutje van groote pisangbladeren gemaakt. En wat wij in dit hutje zagen gaat alle beschrijving te boven. Daar lagen drie menschen, twee mannen en een meisje, vol met wonden en zweren. Zij waren aangetast door de vreeselijke .ziekte, de melaatschheid. Deze drie menschen woonden in dit hutje. Bij de-Bal aks wordteen melaatsche zoo gauw de ziekte openbaar wordt, het dorp uitgezonden, uitgejaagd. Meestal gaat dan zoo'n melaatsche het oerwoud in, waar hij nog genoeg voedsel vindt om niet van honger te sterven. Zij schrokken van ons en kropen weg, maar toen ze hun taal hoorden, werden ze vrijmoediger er vertelden zij on6 iets van hun ellendig leven. Wij brachten hen met draagbaren naar de melaatschen-kolonie, waar deze onge- lukkigen verpleegd werden. De twee mannen ontvluchtten enkele weken later de kolonie, bang als zij wa ren, dat wanneer zij gezond zouden wor den zij als soldaat bij het Gouvernement zouden moeten dienen. Zij liepen nu met het plan rond Zendeling Bodaan te ver moorden, want hij was de aanstichter er van. Zij keerden weer naar hun hutje terug, waar wij hen met enkele hoofden uit hun dorp bezochten en tot andere gedachten brachtén. Toen kwam er vertrouwen. Die twee mannen zijn discipelen des Hoeren gewor den. Telkens spraken zij van den Heiland, die voor zondaren op aarde kwam. Het meisje bleef in de kolonie. Toen zij uit haar dorp werd weggejaagd nam zij haar zilveren oorijzers mede. Zulke oor ijzers vertegenwoordigd een waarde van ongeveer f 100.beschouwen de Bataks als een groote bezitting. Op een dag verzocht zij ons, aan haar dorpsgenooten en hoofden mee te deelen, dat zij zilveren oorijzers had. Wij deden dit en begrepen dat hierop veel belang stelling voor het meisje zou komen. En zoo gebeurde het ook, velen kwamen haar bezoeken; maar wat deed nu dit meisje? Zij wees hen allen op Jezus en was een verkondigster van de boodschap des Heils. En in den kring van de 250 zie ken in het hospitaal was zij een getuige voor het Evangelie van Jezus Chrsitus. Jongens en meisjes, zoo eindigde 6pr., God roept ook u tot dit heerlijke Zen dingswerk! Na deze met groote aandacht gevolgde toespraak, werd weder gepauzeerd, en flink geconsumeerd, er werd druk ver kocht, waarna als laatste spreker optrad D 8. C. M. L u t e i j n van Rijnsburg met het onderwerp: „De padvinder van Zuid- Air ika". Hebben wij zooeven een reis gemaakt naar Sumatra's oostkust, aldus spr., thans noodig ik u uit met mij mede to gaan naar Londen, Engeland6 hoofdstad, en een be zoek te brengen .aan de groote Westmin ster Abdij, dat groote indrukwekkende gebouw, waar alle groote mannen van Engeland begraven liggen. In een der hoeken van deze kerk 6taan eenige negers te kijken naar een eenvou- digen steen. Ploteling sluiten ze hun oogen en bid den. Wij worden nieuwsgierig en Tichten onze blikken naar die steen, wat daar wel op te lezen staan. Wij lezen slechte: David Livingstone. Wie was deze man, en waarom baden die negers met zooveel eerbied bij zijn graf? Deze Livingstone heeft een pad ge maakt in Afrika's wildernis cn heeft aan de negers het Evangelie gebracht. Livingstone had gehoord dat in de bin nenlanden van Afrika duizenden dorpen waren, met rivieren, en vruchtbaar land waarin duizenden negers woonden, die onderdrukt werden en als slaven verkocht op de slavenmarkt te Zanzibar. Hij ging met wagens en ossen door de bosschen en de woestijn en maakte een pad naar het negerland.. Hij trotseerde de brullende leeuwen, van wens kracht hij do merkteekenen in zijn vleesch droeg, steeds maar doorgaande een weg te zoeken naar land en naar ri vieren; één doel voor oogen hebbend: aan het onderdrukte negervolk de boodschap des Heils te brengen. De taak die hij zich voor oogen gesteld had was zwaar en moeilijk hij zocht en maalde een pad door de wildernis. Meer malen zagen de negers hem aan voor een slavenhandelaar en wilden hem vermoor den. Hij trad dan altijd tactisch op. Li vingstone was dokter, hij hielp hen en be wees hen diensten en wees ze op den eeni- gen God en Vader in den hemel, wien ook do negers tot hunne zaligheid noodig heb ben. Zijn strijd ging tegen de slavernij. Wanneer zijn vrienden er bij hem op aandrongen zijn gevaarvollen arbeid te sta ken, dan antwoordde hij: neen, ik wil oen pad maken door de wildernis of anders sterven. Hij weigerde terug te keeren naar Enge land omdat, naar hij vast geloofde, Jezus hem riep en kracht gaf voor dit moeilijke werk. Hij wist dat God hem nabij was. En heeft hij succes gehad? Do slavenhandel is onderdrukt Te Zanzibar, waar eenmaal de slaven markt gehouden weid, staat een groote Christelijke kerk. Aan de negers is het Evangelie ge bracht. Daa-rom gaan ze naar de West- minster Abdij, om te gedenken den man, die de negers bevrijd heeft van de slaver nij. Livingstone was de groote padvinder van Zuid-Afrika. Hij volgde het pad van een ander, het pad van Jezus, zijn Heiland. Kinderen volgt ook gij dit pad. Alleen wie met Ju; zus gaat, zal sterk zijn. Dan zijn wij .ware padvinders. Thans beklom de heer J. F. d e H e e r, secretaris van het Comité, het spreekge stoelte, om dank te brengen aan de eige naresse van het landgoed voor haar wel willendheid het terrein weer beschikbaar te 6tellen; aan de sprekers d,e heeren Baas, Bodaan en D s. L u t e ij n, voor hun mooie toespraken, aan de leden van „Benevenuta", voor hunne muzikale medewerking en voorts aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt, waar na hij in dankzegging tot den Heere voor ging. nadat gezongen was Gezang 96: Halleluja! eeuwig dank en eere, Lof, aanbidding, wijsheid, kracht Word' op aard en in den hemel, Heere! Voor Uw liefd' U toegebracht! Het was voor kinderen en belangstel lenden een heerlijken middag, een krach tige opwekking voor den Zendingsarbeid Te ruim 6 uur was het feest geëindigd. GEMEENTERAAD. Do Raad dezer Gemeente zal a.s. Maandag vergaderen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Benoeming van een Boekhouder bij het Bureau van Gemeentewerken. 2. Benoeming van een onderwijzer, hoofd der Opleidingsschool voor U. LJ O. aan den Mare- singel A. 3. Idem als voren hoofd der O. L. School aan de Havenstraat A. 4. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan de Duivenbodestraat A. 5. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan den Zuid-Singel A. 6. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan do Mare B. 7. Idom als voren, hoofd der O. L. School aan de Duivenbodestraat B. 8. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan de Vrouwenkerkateeg A, 9. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan het Plantsoen A. 10. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan de Medusastraat A. 11. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan do Paul Krugerstraat A. 12. Idem als voren, hoofd der O. L. School aan het Plantsoen B. 13. Voorstel tot het verloenen van eervol ont slag uit hunne tegenwoordige betrekking aan diegenen der onderwijzers, die in sub. 2 iot en inet 12 vermeld vacatures zijn benoemd. 14. Voorstel om in verband met de reorgani satie van het openbaar onderwijs te besluiten: a. tot overplaatsing van onderwijzers en onder wijzeressen naar verschillende scholen; b. tot toekenning van eervol ontslag aan een 8-tal onderwijzer» en onderwijzeressen. 15. Praeadvies op het verzoek van Mej. M. E. Olver om eervol ontslag als tijdelijk loerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hooj gere Burgerschool voor Meisjes. 16. Praeadviee op het verzoek van Mij. E. D. van Sonsbeek om eervol ontslag als onder wijzeres aan de openbaro Meisjesschool lo klasse. 17. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, dienst 1921. 18. Suppletoire begrooting, dienst 1921, van het Gereformeerd' Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 19. Rokening, dienst 1921, van hot Gerofor- meerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. 20. Rekening van de Plaatselijke Schoolcom- missie, dienst 1921. 21. Rekening van den Armenraad, dienst 1921. 22. Ijraeadvies op het verzoek van de Leid- sche Coöp. Melk-lnrichting „De Landbouw" o.n de op het open terrein van perceel Rijnsburger- singel No. 23. kad. Sectie A. No. 1079, to bou wen wagenloods van hout te mogen maken. 23. Praeadvies op het verzoek van do firma Hartog en Wijntjes om de op het terrein aan den Rijnsburgerweg. kad. Sectio P. No. 81, te bou wen open loods van hout te mogen maken. 24. Praeadviee op het verzoek van de N.V. Betonindustrie v/h. Alb. van Bodegom en Co., om alsuog goed te keuren dat de woonkeet aan de Jan van lloutkade, dienende tot tijdelijke woning van werklieden bij den bouw van de brug over den Zoeterwoudscben Singel, van liout i3 "gemaakt. 25. Praeadvies op het verzoek van C. Euoiv s c.s. om alsnog go d to keuren, dat do twee nood woningen op het bouwterrein van de woni.iw vorooniging „Tuinstadwijk" van hout zijn ge maakt. 26. VoorstcJ a. lot wijziging van do hij raadsb: -! :it van' 15 Mei j.l. vastgestelde begrootingsregelir.g, bctrri- fendo do verhoogi-ig van eenige posUn der l.t- grooting, dienst 1922, waarvan de raming te laag is gebleken b. tot vaststelling van den overgelegdcn begroc Aan het Zoeklicht. Leiden, 3 Augustus. Ik wist wel dafc onze dominees wan alla markten thuis zijn en dat zij bij alle mo gelijke gelegenheden en over alle moge lijke onderwerpen-het woord moeten voe ren. Maar ik keek er toch van op, toen ik gisteravond in het H d b 1 d. las, dat Ds. Luteijn van Rijnsburg, op Oud-Poelgo©6t had gesproken over „De padvindersbewe ging hi Afrika". Een dominee, die zoo in de padvinderij inzit, dat hij over de padvindersbeweging in Afrika oen referaat houdt, 't leek mij vreemd. Bij eenig nadenken werd mij echter de zaak duidelijk. In het programma stond aangekon digd, dat Ds. L. zou spreken over ,,de padvinder van Zuid-Afrika, waarmee na tuurlijk bedoeld werd, de vman die hier voor de zending den weg wees. De correspondent van het liberale blad is echter, zonder rekening te houden met de zaak waarvoor Ds. L. 6prak, op den klank afgegaan, en kwam er zoo ie zijn onkunde toe, Ds. L. als d e s - kundige op het gebied der padvinderij te laten fungeeren. Padvinderij is blijkbaar nog zoo gemak kelijk niet, zelfs niet op het gebied van de berichtgeverij. OBSERVATOR. tingsslaat model C, dienst 1922, betreffende ver* hooging van do subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. 27. a. Herstemming over het praeadvies op het verzoek van het Leidsch Drankweer-Comitó om te besluiten tot invoering van een tapverbod van sterken drank, geldende van des Zaterdagsmid dags 12 tot dos Zondags op het sluitingsuur en op den 3en October; b. Voorstel van den heer van Eek inzake do invoering van een tapverbod van sterken drank voor 3 October of den dag, waarop Leiden's Ont zet wordt gevierd. 28. Voorstel tot kostelooze overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van het ter* rein en dc sloot, groot pl.m. 65 M2. deel uitma kende van het perceel, kad. bekend gemeente Leiden. Sectie M no. 2947. 29. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de demping en rioleering van de rioot. achter do Rijndijkstraat (Oostzijde.) 30. Voorstel tot beschikbaarstelling von gel-» den voor de verbouwing van het schoolgebouw aan de Aalmarkt. 31. Verordening tot wijziging van de verorde ning, houdende regeling van het gemeentelijk vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, tevens praeadvies op het ver zoek van de afd. Leiden en Omstreken van den Noderlandschen Bond van Koffiehuis- Ro«lanrant houders cn Slijters om wijziging van de b»?taande regoling met betrekking tot de behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in het gemeen-* telijk vergunningsrecht. 32. Voorstel om te besluiten dat de gemeente verweer zal voeren tegen den eisch van J. Taco- ma te Amsterdam, ter bekoming van bet restant van de koopsom .wegens geleverde vitrines ten behoove van liet Stedelijk Museum en, voor zoo* veel noodig, in reconventie tegen Tacoma oen eisch zal instellen tot betaling van de schade vergoeding door dezen aan de gemeente ver* echuldigd wegens de door het instorten van een dor glazen platen van een vitrine veroorzaakte schade. 33. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor liet in het leven roepen van een werkver schaffing ten behoeve van werklooze sigaren makers. 34. Vaststelling van het 1ste Suppletoir ko hier der schoolgelden voor het Middelbaar en Hoogcr Onderwijs, schooljaar 1921—1922 De Gem. Zangvereeniging „Zang zij onze leus", alhier, directeur de Heer A. Tel-jour Jr. te VGrawenhage, behaal de 2 Augustus j.l. op hot Nationaal Con cours te Alphen a. d. Rijn een eersten prijs, een verguld zilver medaille, bene vens een Dicrecteursprijs, met 3f9 punten, hot hoogste aantal punten in de derde afdceling. „Zang Zij Onze Leus" was do ccnigo Leidsche Zangvereeniging in de derde af dceling. De heer J. Br e d e r v e 1 d, onder wijzer aan do U. L. O. school Hoogland- sfho Kerkgracht- alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor het Staatseyamon, A. Ds. W. den ïïengst, pred, bij de Ger4 Gemeente a.d. Nieuwen Rijn alhier, die rcocte eenigen tijd ongesteld was, is thans voor herstel van gezondheid naar Zeist vertrokken. Moge hij 6traks geheel hersteld, zijn arbeid in zijne gemeente cn voor do Geref. Gemeenten in het algemeen hervatten. To 's-Griverhagc is geslaagd voor het tweede gedeelte van het notarieel examen de lieer J. Biants alhier. Do heer M. E. van der Veen, Xheol. cand< alhier ecu beroep naar de Ned. Herv4 Kerk te Opondo (Gr.). De heer A.' IT. J. Odd iep alliiops slaagde te 's Gravenhage voor het exal men Engelsch M. O. Akte A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1