GEMEENTELIJKE AANKONCIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. 'Aan den gemeentelijken Viscliwinkel, Vkchmaekt 18 (Telef. 1225) is Vrijdag ■verkrijgbaar SCHELVISCH 0.09- 0.20, SCHOL ƒ0.15—ƒ0.28, SCHAR fc 0.16 en TARBOT 0.60 per pond. N. O. DE GUSELAAR, Burgemeester. Ledden, 27 JuK 10-22. AGENDA. MAANDAG, 81 Jili. Leiden. Her denking 6G-jaiig bestaan Zondagschool „Laat de kinderen tot Mij komen." Ge bouw „Prediker". Aanvang 8 uw. Spre kers: Ds. D. d. Boech van Den Haag cn den heer N. Baas, Straatprediker te 'Amsterdam. lederen Woensdagavond van 7K8^ uur. Rechtskundig Bureau Cbr. Best Bond. Steen schuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pello, Kort Rapenburg 12, Tel. 594 De apotheek van bet Ziekenfonds tot Hulp der Mensehheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. here telling der beroemde Dordteche koor banken (waarvoor ongeveer f2000 bijeen is); de bedreiging der Oude Delft; de toe stand der oude begraafplaats te Katwijk ah van do torens te Hazcrsw oude en te Nieuwkoop; de vervallen staat van de Schiebrug bij Overechie met het brug- waehtershuisje van 1657. Vervolgens werd de Haageche monumenten verordening be sproken. „Het Paradijs der candidaten". De Briteche gedelegeerde ter Haageche conferentie Hilton Young verklaarde iu ©en interview, dat de buiteulandeche gede legeerden de algemcene verkiezingen in Nederland zeer belangwekkend hadden ge vonden. „Wat mii betrof", zeide hij, „was de merkwaardige kalmte die er heerschte, in vergelijking met Engelscbe verkie zing. Er viel geen opwinding waar te ne men. Er waren geen aanplakbiljetten op do muren en er werden slechts zeer weinig openbare vergaderingen gehouden. De reden daarvan is ongetwijfeld, dat iedere kiezer op straffe van een zware boete verplicht is, te stemmen, onverschil lig of hij er luet in beeft of niet. Men merkte alleen, dat er een verkiezing werd gehouden, doordat nu en dan op straat met gedrukte strooibiljetten werden ver spreid. waarin omtrent de beginselen van oen van de 47 partijen, die in het parle ment vertegenwoordigd trachtten te wor den, het een en ander wordt medegedeeld. Nederland is voorwaar het paradijs der candidates" De Tabakswet. In de „St.-Crt." wordt aan belangheb benden en aan ambtenaren der accijnzen in herinnering gebracht, dat van 1 Aug. af aflevering van tabaksfabrikaten door fa brikanten aan kleinhandelaren op quitan- tie van betaalde accijns niet meer zal zijn toegelaten, en dat mitsdien van dien da tum af de aflevering slechte zal kunnen geschieden in verpakkingen, die van de vereischte banderolles zijn voorzien, be houdens dat, voor zooveel sigaren betreft, deze ook stuksgewijs kunnen worden ge- banderoüeerd. Het tekort bij de Spoorwegen. Naar do „Msbd." verneemt, te door den Minister van Waterstaat het besluit ge nomen eene commissie te benoemen, wel ke nauwkeurig zal hebben na te gaan in hoeverre bezuinigingen mogelijk zijn bij 3e exploitatie en administratie der Neder lands che Spoorwegen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Na 3e pauze is het woord aan den heer D e tVos van Sieenwjjk (Cbx.-H.), die na mens de commissie de 'opmerkingen van den Iheer Mendete over de benoeming van den heer iCroles beantwoord. Spr. gelooft, dat de heer (Mendels ach vergist. De commissie heeft zich op het standpunt gesteld, dat een stem min- (der toch niets aan den uitslag der verkiezing zou hebben veranderd Bovendien staat in de (Provinciale wet nergens, dat een stemming Ubsoïuut nietig is, wanneer een belanghebbende ;eraan heeft deelgenomen. De heer Slingenberg (VriD.) sJuit zich hierbij aan. De heer Van Lanechot (R.-Ksluit zich Eveneens bij de zienswijze der commissie aan. !De heer Men dels (S.-D.) repliceert. Hierop wordt de beraadslaging gesloten en •onder hoofdelijke stemming besloten tot toe lating van den heer Groles, die vervolgens aan stonds 'de vereischte eoden aflegt en zijn plaats in de vergadering inneemt- Do Voorzitter wijdt enkele woorden 'aan de nagedachtenis van het overleden lid Uien heer Reekers. De Kamer gaat vervolgens over tot het trek- Een van afdeelingen 'Bij do heropening na het trekken van de af- Steeüngen, deed de Voorzitter eenige imededeelingen. Daarna sloot hij. nadat het adres van Ant- Sroord naar de afdeelingen was Terzonden. Hedenmorgen 11 nnr kwam de Kamer weer bijeen^ Aan de orde was do bespreking van 'het Udres van 'Antwoord op do Troonrede. r; TWEEDE KAMER. I' Toelating en beêediging. Mevrouwen en Mejuffrouwen. Voorzitterschap. Bijna allo leden waTen aanwezig. Slechts mr( Oemtzen, die in Zwitserland is, en mr. Reij- de burgemeester yan Hilyersunr die yoqi zijn Kamerlidmaatschap zal bedanken hadden nog niet hunne geloofsbrieven ingediend, VeT- der ontbrak alleen de heer Juten, die ziek is. Ook waren als leden aanwezig de ministers: Ruys de Beeren-brouck, Heemskerk, De Visser, Vui Dijk en De Geer. De zeven vrouwelijke leden waren ook allen aanwezig De beëediging bad dan plaats. Daarbij bleek, dat, sinds de intree van. getrouwde dames, het bureau het praedicaat „mevrouw", dat vroeger ook aan Mej. Westerman en Mej. Groeneweg Werd toebedeeld, alleen aan gehuwde vrouwen toekent Voorts viel te constateercn, dat de ge- •heele rechterzijde den. eed aflegde, doch dat links alleen de beide plattelanders Braat en De Boer, mej. Van Dorp, de vrijzinnig-democraat Ebels en de Vr ijh ei debonders Dresselhuys en Van Rappard dii deden. De overigen legde een verklaring of belofte af Met de voorzitterskeuze was de Tweede Ka mer al heel gauw klaar. Zij had, toot de drie candidaten ter nominatie van het presidium, slechts drie stemmingen noodig. En achtereen volgens werden mr. Kooien, mr. De Monlé ver Lor en en prof Visser van IJz endoom een Katholiek, een Anti-re v ol u tl on air en een Vrij- heidsbonder als No. 1, 2 em 3 op de lijst gebracht. De volgorde is dus cenigermate ver anderd: In September was ze n.I. zoo: No. 1 de Katholieke, No 2 de Vrjjheidsbonder, 'Ho. 3 de Anti-Revolutionair, maar dat was toen aan een toeval te wijten AL deze dingen hebben trouwens slechts een teer tijdelijke en voorloopige waarde. In Sep tember begint het pas recht. BUITENLAND. De PoJitielra crisis in Duitschland. Hei zwaartepunt van de quaestie tne- schen de Beierecbe regeering en de Duit- Eche Rijksregeering ligt op 't oogenblik niet meer to Münehen, maar te Berlijn, waar gisteren eeo beslissende kabinets raad werd gehouden, die van 12 tot half 2 nur duurde en daarna tot 6 uur werd ge schorst. Gisteravond zou de beslissing vallen. Vervolgens zal een nieuwe kabinetsraad onder voorzitterschap van Ebert plaats hebben, waarop de besluiten definitief zul len worden vastgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zal, vol gens bet „Acht Uhr Abendblatt" de rijks- regeering, die nog steeds de rechtsgeldig heid der Beiersehe verordening bestrijdt, een beroep deen op bet rijksgerecht opdat dit een oordeel zal vellen over de vraag, of de verordening der Beiersehe regeering volgens do rijksgrondwet toelaatbaar ie. Het beroep op het rijksgerecht heeft zeer zeker het nadeel, dat een beslissing vermoedelijk gertmnen tijd op zich zal lar ten wachten, zoodat de tue6cben het rijk en Beieren bestaande crisis niet dade lijk uit de wereld zal kunnen worden ge holpen. Daartegenover staat het bijzon dere voordeel dat de uitspraak van. het rijksgerecht onaantastbaar is. Zoo het oordeel de ongeldigheid van de Beiersche verordening zou bevestigen, zouden alle door de Beiersobe regeering op grond van deze verordening uitgevoer de ambtshandelingen eveneens ongeldig zijn. Dit laatste zou evenwel andere niet het geval wezen, zelfs indien de Beiersehe re- geering aan de sommatie van den rijkspre- sident gevolg zou geven en de door haar uitgevaardigde verordening zou intrek ken. De rijkspreeident kan de intrekking van deze verordening niet decreteeren, doch vrel kan hij de Beiersehe regeering sommeeren, ze op te heffen. Indien de Beiersehe regeering zich tegen deze som matie verzet, ie hét woord aan het door de riiksgrondwet voorziene etaatsgereebts- hof. Maar tot op dit oogenbljk blijven de door de Beiersehe regeering genomen maatregelen tot op den dag, waarop het oordeel is gevallen rechtskrachtig. Een derde mogelijkheid om het conflict bij te leggen bestaat in het inroepen van den landdag, die eveneens het recht heeft, de Beiersehe verordening op te heffen. De kabinetscrisis in Italië. De berichten, omtrent de Italiaansche crisis stellen geen spoedigo oplossing in het vooruitzicht. Bonomi heeft de taak reeds overgelaten aan De Nava. Door de op handen zijnde conferentie te Londen wordt de oplossing zeer drin gend geacht, wil Italië niet van belangrij ke besprekingen afwezig blijven. Daarin ligt ook de reden, dat Bonomi op den achtergrond is gebleven en dat De Nava met de formatie is belast. Men hoopt, dat deze er in zal slagen, een za kenkabinet te vormen. Het is echter zeer de vraag, of De Nava succes zal hebben en men verwacht zelfs dat een beroep op G-iolitti gevdaan zal moeten worden. Intusschen lanceert de leiding der fas cisten een manifest, waarin gezegd wordt, dat zij beschikt over een strijdmacht van 700.000 man, groolendeels bestaande uit werklieden en boeren. Het fascistisch co mité van Florence zou zelfs reeds de al- gemeene mobilisatie der fascisten in Tos cane hebben afgekondigd. In Milaan hebben op een dag 30.000 fas cisten op de lijsten geteekend. Lombardie wordt op 100.000 man gerekend. Pieanont op 70.000, Liguria op 50.000 evenals Ve netië. Rome en de Latiumstreek moeten 60.000 man opleveren. Onder dergelijke omstandigheden be grijpt men, dal, waar geen 'enkele der par tijen een combinatie kan waarborgen, met zelfs maar een zwakke meerderheid, het woord is aan de grootste lawaaimakers. Merkwaardig is ook dat de socialisten, die tot medewrking met de bourgeois partijen bereid zijn, er belang bij hebben zoo snel mogelijk een ministerie op de been te krijgen, onder hun auspiciën, daar zij anders gevaar loopon, dat de z.g. cola- borationisten op het congres begin Augus tus de nederlaag zullen lijden. Zij bewe ren zeker te zijn van do popolari en de andere democraten, waardoor een meer derheid met 300 stemmen zal kunnen wor den gevormd. •De fascisten, öe agrarische rechterzijde en de GioliUi-groep, verzetten zich 'daar natuurlijk heftig tegen. Mdcoorstecncn in Saskatchewan. Een reusachtige meteoor is gisteren neergevallen in het Groofe Meer nabij Wynward in de provincie Saskatchewan. Er weerklonk een geweldige knal, en de grond dreunde twintig mijl in den om trek. Vele pjersonen zagen den vuursteen uit den helderen hemel vallen en nog eenigen tijd na den val in het meer ste gen wolken stoom daaruit op. Ook uit an dere streken van deze Canadecsche pro vincie worden meteroTogische verschijn selen gemeld. Vijf h zes luide ontploffin gen werden gehoord, die' den grond deden dreunen. Een bloedbad te Ravenna. Te Ravenna heeft een hevig bloedbad plaats gehad lusschen republikeinen en socialisten eenerzijds, agrariërs en fas cisten anderzijds. Het blijkt dat enkele da gen geleden onbe teekenen de onlusten uit braken bij de stichting van een fascisten- bond. Deze bond trachtte te Ravenna een meeting te houden. Eenige fascisten wier pen een bom naar de rcpublikeinsche club, waarna de republikeinen hun tegen standers krachtig aanvielen. Toen het ge vecht in vollen gang was, kwam dó politie tusschenbeide. Zij maakte van haar vuur wapenen gebruik, roet het gevolg, dat tien personen werden gedood en meer dan vijftig gewond. Tot de gedooden behoort één fascist; alle anderen zijn socialisten en republikeinen, op wie het vuur van de politie blijkbaar hoofdzakelijk was gcy ricliK v Bij de afzending van 'dit bericht - zijn nóg geen nadere bijzonderheden bekend, maar een telegram, gistermiddag uit Ra venna verzonden, meldt, dat de stad en de omgeving in groote opwinding verkeeren en dat het ernstigste wordt gevreesd. Spoorwegramp te Bourg. Aan het station Bonrg ie Maandagmor gen de expres LyonStraatsburg gedeel telijk gederailleerd, doordien de wissel- wachter den wissel te vroeg overhaalde. De goederenwagea aan den staart van den trein sloeg omver, en de conducteur, die zich juist voot de deur bevond, kwam onder den kantelenden wagen terecht, zoo dat hij op slag werd gedood. De reizigers kwamen allen, behoudens enkele builen en schrammen, met den 6chrik vrij. Dit is in korten tijd liet tweede onge luk van gelijke soort op dezelfde lijn, aan hetzelfde station, ja zelfs vlak voor hetzelfde seinhuie. Noodlottige ontploffing. In een villa te Heinzendorf bij Kiel, was een. arbeider met ontplofbaar materiaal aan het werk. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam het gevaarlijke goedje tot explosie, tengevolge waarvan de villa grootendeete vernield werd. De werkman zelf werd in stukken gereten. Een bewoner der villa werd onder de puinlboopen bedolven doch kon, hoewel gewond, gered worden. Een soldaat van de „National for ces", die als dood gerapporteerd was, keerde dezer dagen tot groote verrassing zijner ouders, weèr aan den huiselijken haard terug, nadat hij roeds „begraven" 7* as- De familie van den „overledene" Had het lijk opgevraagd en dit was met alle militair eerbetoon uit Limerioh naar Bal- linasloe overgebracht en daar begraven. Toen de begrafenis afgeloopen was en de rouwende familieleden van het kerkhof teruggekeerd waren, kwam Breadley springlevend in een auto uit Galway in het ouderlijk huis aan. Men had hem abusievelijk als dood ge meld en het lijk van een anderen soldaat naar zijn woonplaats gezonden. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Mi jneheerenland'B. N. B. Bouthoorn te Wapenveld; te Montfoort: J. W. van Lokhorst te Bennekom. GEREF. KERKEN. Beroepen; Te Nijennrdum: D. B. van der Meulen te Ooetermeer. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Lisee: C. 8. van der Ven, cand. te Den Haag. Bedankt. Voor ZntphenH. Velema te Kampen. Evangelisatie-arbeid. Aan Ds. J. C. H. Scholten te Rotterdam is door een onbekende f 20.000 aangeboden voor dea aankoop van een gebouw, geschikt voor Evaji geüsat i e-arbeid Beroepbaar. De heer M. van der Voet, Theol. d'octs., cand. tot den H. D. to Oegstgeest, stelt zich thane be-: roepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Afscheid, Bevestiging, Intrede. De. L. J. Blanson Henkemana, wien wegens gezondheidsredenen op zijn verzoek eer vol emeritaat verloend werd, nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Hcrv. Gom van Oost-Zaan dam met een prwEJcatie over Matth. 6 vre. 10a. Da. A. W. de Vries hoopt Zondag 20 Aug. a.8. afscheid te nemen van de Ned. Horv. Ge meente te Oostcrwierum. De intrede te Schild- wolde ie bepaald op Zondag 27 Auoustus. Ale bevestiger treeds op zijn broeder Ds. S. de Vries, van Zevenhuizen (Gron.). Gen. Synode Chr. Geref. Kerk. Dinsdagmorgen werd de Synode door Ds. v. d. Meijdcn, namens de kerk van Dordrecht, geopend. Z.Eerw. riep do afgevaardigden der Particu liere Synoden en de prae-adviseura welkom toe in de Merwestad. Dordrecht herinnert ons aan de Nationale Synode van 16191G19. Onze vaderen deden roemruchtig# daden, rij handhaafden het zuivere- beginsel, volgen wij hun ypeteporen, i - Dordrecht herinnert ons aan onzen vader en 1 broeder wijlen Ds. J. Wisse. Dordrecht was zijn eerste gemeente. De; Kerk heeft veel in hem ontvangen en veel in hem verloren. Laat one den Heer© danken voor wat Hij zijn Kerk in hem gaf. Dit jaar herinnert ons aan het trouw stand houden bij het beginsel nu 30 jaar geledeu. Zijn Eerw. wees met nadruk op het woord van Pauk»: „Zij zoeken allen het hunne en niet hetgeen van Christus ia". Wij, afgevaardigden, zijn gezonden om te zoe ken hetgeen van Christus ie. Hij ging bisten rie van Dordrechts gemeente na. Er zijn tijden geweest, dat men niet zocht het geen van Christus is, maar meer vooropstond eigen eer, eigen belangen. 't Wordt met schuld erkent. Hij releveert de breuk, ontstaan door iet optreden van Ds. Fksch. In 1896 keerde wijlen Ds. Van Bram men met de goheele huisgemeente terug tot het standpunt van 1837. Dat was met opoffering van eigen belangen, een zoeken van de eer© Christi. De Christ. Geref. Kerk zocht in 1892 hetgeen van Christus is. Dat hebben we ook nu te doen. Hij verklaarde namens de roepende Kerk de, Synode voor geopend. Gekozen werd tot voorzitter De. L. H. v. <L Meiden, van Dordrecht; tot 2e voorzitter Ds. J. J. v. d. Schnit van Amsterdam; tot lo scriba De. Job. v. d. Vegt, van Onstwedde; tot 2de scriba Ds. J. L. de Vries van Rijnsburg; tot penningmeester De. T. A. Bakker van Den Haag. Als prae-adviseure zijn tegenwoordig doc. P. J. M. de Bruin, doc. A. v. d. Heijden, doe. F. Lengkeek en de leger- en vlootpredikant Ds. H. Janssen. Na verschillende verslagen werd rapport uit» gebracht door do commissie ingesteld ter ver zorging der geestelijke belangen der militairen. Met dank werd geconstateerd de medewerking van den Minister tot geestelijke verzorging der militairen. Het volgende telegram werd door de Synode gezonden aan H. M. de Koningin: „De Synode der Christelijke Gereformeerde Kerk te Dordrecht vergaderd, biedt Uwe Majes» teit oprecht bare hulde en bidt U den zegen des Heeren toe. De Koning der Kerk spare U voor land en volk en bcyeldadige U en Uw Konink lijk Huis met Zijne genade en gunst." Alg. Synode Ned. Herv. Kerb. Zevende Zitting. De heer Bon ge ra brengt rapport uit over oen verzoek van de Federatie van Diaconieën dat de Synode een afgevaardigde zendt naar eene con= ferentie te Lunteren, waar tevens een overzicht zal gegeven worden van papieren, reglementen en formulieren, gebruikt door de Diaconieën. Ook verzoekt rij, dat do Synode in het weekblad der Ned. Herv. Kerk een uitnoodiging richte tot de Diaconieën om zich bij de Federatie aan te slui ten. Het rapport wordt ter inzage gelegd'. De beer Van der Grient brengt rapport uit over een verzoek van het Provinciaal Kerkbe stuur van Zuid-Holland tot goedkeuring van de grenswijziging tueechen Leidschendam en Voor schoten. Het rapport concludeert tot goedkeuring welke conclusie wordt aangenomen. Datzelfde is bet geval met de grenswijziging tusschen Meuldum en Dronrijp reesorteerende om der Friesland. De heer van Paassen brengt rapport uit over een voorstel van het classicaal bestuur van Rot terdam om bepalingen, die omtrent verhuiskosten in sommige gemeenten bestaan, om de 4 jaar te herzien en van het bestaan dezer bepalingen op den ligger melding te maken. De conclusie van het rapport is om dat voor^ stel niet aan te nemen, maar in het weekblad van de Ned. Herv. Kerk een schrijven op te nemen, gericht aan de classieale Pesturen om er hun aandacht aan te wijden of in hunne ressort- ten dergelijke bepalingen bestaan, en zoo ja, te overwogen of herziening noodig is. De conclusie wordt aangenomen. De heer Picard rapporteert over een voorstel van het classicaal bestuur van Edam om oen art. 17a in het Algemeen Reglement in te voe gen ten einde een nieuwen vorm van combinatie mogelijk te makeD, dat n.I. een predikant bezet twee predikantsplaatsen, wat Edam noemt „per soonlijke combinatie". Bij do tegenwoordige wijze van combinatie worden de twee plaatsen opgelieven en een nieuwe plaats gesticht, volgens Edam blijven de twee plaatsen bestaan. De conclusie van het rapport "is, om niet óp dat voorstel in te gaan, omdat de tegenwoordige practijk, die door do kerkelijke besturen, in overleg mot den Minister van Financieën gevolgd wordt, beter is dan de door Edam voorgestelde. De conclusie van het rapport wordt aangenomen. De heer Flieringa bcht t#e een advies van prof. mr. van Apeldoorn aan het Prov. Kerkbe stuur van Friesland over den verkoop van pasto ralia. Dit advies is zeer belangrijk omdat bet loopt over do vraag of in gemeenten, die zich aangesloten hebben bij de colleges van toezicht, voor den verkoop van pastoralia de goedkeuring van de Prov. colleges van toezicht verei6cht wordt. Wegen s vergadering van commissies wordt deze zitting gcelotcn. TWEEDE KAMER-KIEKJES De N. R. C r t. geeft van de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer het volgende kiekje Bijkans alle leden waren aanwezig. Slechts mr. Gerritzen, die er in Zwitserland zijne eigen tijdrekenkunde op schijnt na te houden, en mr. Reijmer, de burgemeester van Hilversum, die er vermoedelijk rijn Kamerlidm aal schap aan zal geven, hadden nog niet hunne geloofsbrieven in gediend. Vorder ontbrak alleen de heer Juten, die ziek ie. Heden was het de dag van den zuivcringseed en dien van trouw aan de Grondwet. Tot twee malen toe moesten de aanwezigen rich, lid voor lid, van hun plaats verheffen, hel geen do gele genheid bood, de opstelling van oen deel der rechtsciie troepen te leeren kennen. Niet alle leden der rechterzijde immers konden op de daarvoor allereerst bestemde banken een plaats vinden. Dies rijn er eenigen naar de linkerzijde overgebracht. Tusschen de communisten Wijn koop en Van Ravcstedjn, die het voorste bankje van den uitersten linkervleugel, en do Vrijhcids- bonders mej. Westerman en Abr. Staalman, die het vijfde bankje hebben ingenomen, zitten vijf katholieken mitsgaders.... de felsto anti-papist der Kamer, do Gereformeerde" politicus Kersten. Jn hoeverre tem nochtanja jniiige yrieudschapsi banden met zijn Roomschen buurman Anient- kunnen samensnoeren zal de toekomst loeren. Voorshands zullen deze twee nieuwelingen wei niet de vertrouwelijkheid aan den dag leggen, waarmode eene rij verder twee knappe kopstuk ken van den Vrijheidsbond, Dresselhuys en Viw ser van IJzendoorii, op lmn bankje met elkander ritten te keuvelen. Wat verder naar voren riet men op dezelfde rij banken mr. MaicJiant, die zijne partijgenoote mevrouw Bakker-Nort aan zijne rechterzijde genomen beeft. Eene zelfde eer ge-niet nog steeds (mutatis mutandis) mej, Groeneweg, die mr. Troelstra'6 baDkgenoote blijft. Aan den overkant hoeft de christelijk-i historische partijleider ds. Sehokking, mej. mr. Katz uitgenoodigd, zijne bank te deelen. Hior echter ritten do. vrouwen links van de manneu (ook mevr. Bronsveld-Vitringa, .die naast eene jongere editie van hei geslacht Fraytier is ge» zeten.) Trouwens, ook mej. Westerman verkoos de linkerzijde van den heer Abr. Staalman; wel licht mede om dos te gemakkelijker naar fcavj geestrijke mentoren te kunnen overwippen, ais rij raad meent noodig te hebben. Op de voorste bank van de rij, die de speciale voorliefde van de vrijzinnig-democraten en het gros der Vrij- heidsbondere heeft, troont mej. Van Dorp rechts van den vrijzinnig-democraat Ebels. En ergens heel ver weg, zoo ver weg, dat men van de groo-te perstribuno haar hoekje niet kan ontwa ren, zit de tweede sociaal-democratie mevr. De Yries-Bruins, naast haren mode-noviet IJzerman. Inntusschen is dit (voorzoover een deel der rechterzijde betreft) misschien nog maar een voorloopige opstelling. Immers, ook de vijf mi nisters-Kamerleden waren aanwezig en het is de groote vraag, of do heeren Rnys de Bcerenbrouck Heomskerk, Van Dijk, De Geer en De Visser allen afgevaardigde zullen blijven. Misschien w?#» het niet zonder opzet, dat de minister van bïn- nenlandsche zaken en zijn ambtgenoot voor ju* etdtie het allerachterste bankje vlak bij den uit gang hadden bezet; het was reeds nu als wiklen rij ongemerkt weder verdwijnen. Toch zijn z£ tot het einde gebleven en hébben rij ook aan het opmaken van do nominatie voor het voorzitter* schap deelgenomen. Naar wij meenen is het, einds 1901 (jaar, waarin de combinatie van mis Disterschap en Kamerlidmaatschap der heeren Lely en Goeman, Borgesiu6 een einde nam) niet gebeurd, dat fungeerende ministers als Kamerlid beëedigd worden. Doch wie weet, hoe spoedig enkele ,veibeaders" op hun beurt be-. eeöigd zuhlen worden! En misschien zal ook deze en gene zich afgevraagd hebben, o! de heer H. Colijn, de sterke man der reebterijde die ergens in de verte als een kalmeorend buurman naast den meest democratischen anti-revolufio» nair den heer Smeenk, rit, bij de eerstvolgende plechtige opening zijn witten pantalon alleen als oud-minister zal dragen. Mocht dat inderdaad het geval rijn dan zal deze afgevaardigde stellig binnenkort tot d© meest invloedrijke leden onzer Kamer behooren. Gemeenteraad Woubrugge. (Slot.)* 4, Aanvragen landarbeider M. van Leersum om plaatsje. Voor grond, cn bouwwerk is 3100 noodig. B. en W. stellen'voor volger 5 de Landarbeiderswet 2800 te verleenen. Do heer B o o t vindt de zekerheid van terug betaling op deze wijze niet zeer groot. De Voorz antwoordt, dat die door de wet is vastgesteld. De heer Boot vreest misbruik van deze be palingen. en wil den gemeenteopziebter eerst de plannen eens na doen zien. De Voorz. meent, dat dit niet veel geven sal. Den heer Wisman spijt het, dat de heer Boot bij voorbaat •onbefrouwlaarheid bij de an dere partij veronderstelt. Als men slecht wil zijn, kan men dat op alle wijzen doen; de eerste vier jaar hebben de menschen het trouwens heusch zoo voordeelig niet. Na een lange discussie, wordt conform he4 voorstel van B en W. beslot.w, eveneens ate bij punt 5. een dergelijke aanvrage van den 'and- arbeider M. J. Schijt, 6. Aanvrage particulier hypothecair credict, woningbouw. De Voorz wil deze zaak in geheime zit ting behandelen. De heer Wisman ia hiertegen. De Voorz. deelt mede, dat het Rijk voor particulieren bouw van arbeiderswoningen een •hypothecair crediet van 90 pet. verleent, vermin derd. met de bouwpremie en 10 pot. der bouw kosten, waarvoor de gemeente borg moet blij ven. Ook hierover ontstaat een all er uitvoerigste gedacb ten wisseling, waaruit tenslotte twee voor^ stellen worden geboren. De heer Boot, die de onderneming voor d« Gemeente te risquant vind*, wil slechts tol op pebaalde hoogte borg blijven bijv. voor 60 pet. De heer Kroes vindt woningbouw voor alle* vereischte cn sleurt het voorstel van B. en W« doch wil elke aanvrage afzonderlijk behandelen Het eerste voorstel wordt niet gesteund, hoé laatste wordt met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen de heer v. d. Voorn. 7 Een verordening op de heffing van ken- rings rechten, vleeschkcuringswet, wordt vastge* steld. 8. De instnictie voor de ken rings vee-Arts, Hoofd van dienst en herkcuringsambtenareR ev en eens. 9. Besloten wordt grond van een weg te Of- wegen aan den publieken dienst te onttrekken en 10. een stukje grond van de Wed. v. Egmond voor een weg te Ofwegen in gebruik te nemen. 11. Daar de eigenaar de gevraagde drin gen nog niet aanbracht wordt de lev vail ontruiming van de onbewoonbaar inrde woning Wijk B no. 8 met 6 maanden verlengd. De woningen Wijk A nos. 22, 23 en 24 wor den onbewoonbaar verklaard. 12. Ingekomen is de balans- cn winst- en ver liesrekening van het eleotrioïteitebedrijf. De winst bedroeg over 1921: 4717.07 De bedrijven-commissie stelt voor hiervan 3582,32*2 af te schrijven op de ongedekte ver liezen der jaren 19131915 en de rest op do oprichtingskosten af te schrijven. Doze voorstellen worden door B. en W. over genomen. I De accountant stelt nog voor de ctectricvteits- prijs met 0,05 te "verlagen en de l .'idinghureii me» de helft te verminderen. Met dit laatste voorstel gaan B. en W. cn de Bcdïijven-Com missie niet accoord. Do eerste afschrijving wordt goedgekeurd. D© heei Wisman yerklaart zich tegen d&

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2