A. WAALS, Verbouwings- Uitverkoop. LINGERIES GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken Vischwmkel, Vischmarlct 18 (tel. 1225) is Dinsdag ver- kremgbaar SCirELVISCH k f 0.10-/0.20, SCHOL k 0.17 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Ledden, £4 Juli 1922. AFSLUITING ZOETERWOUDSCHE SINGEL. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kenis dat het gedeelte van den Zoe ter woudschen Singel tusschen de Heeren straat en de van Disselbrug, in verband met het verrichten van een herstelling aan de hoofdbuis der waterleiding, op Dins dag 25 Juli a.s. voor hot verkeer met rij en voertuigen zal zijn afgesloten. Leddein, 24 Juli *1922. B. en W. van Leiden: Gezien het verzoek van: A a. Corn. Kuypere om vergunning tot het uitbreiden der brood-, koek- en beschuit- bakkerij in het perceel Morsehweg No. 73, hoek Reitsstraat, Sectie P. No. 418419 door het bijplaatsen van een deegkneed- maohine met ingebouwden electromotor van 1)4 P-K. en een daardoor aan te drij ven a mand el kneed machine. b. A. H. Bijsbergen en L. Th. Menken om vergunning tot het uitbreiden van de zuivelinriehting in het perceel Rijn- en Schiekade No. 45a, Sectie M No. 3775 door het bijplaatsen van 'n stoomketel van 6,2 atm. druk en 2)4 M2. verwarmd opper vlak voor een pap-kookketel, een pasteu riseer inrichting en een kaasbak; heit bij plaatsen van een pomp, een centrifuge en een f less ch en spoel inrichtan g, aan te drij ven door den bestaanden electromotor vaaa 2 P-K., ter vervanging van een electro motor van 1 P.K., een pomp en een cen trifuge c. Ger. R. van Alphen om vergunning tot uitbreiding van de koek- en banket bakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 62 en Hooigracht No. 2, Sectie I No. 301 en 1562^ door het bijplaatsen van een St. Ni- oolaassnijmachine met aangebouwden elec tromotor van P K. en een door gas ver warmd wordende ijzeren oven en het ver plaatsen van een amandelpel- en wan- machine met electromotor van 1 P.K. d. de fa. A. Somerwil Azn., om vergun ning tot uitbreiding van de tabaksfabriek in het perceel Watersteeg No. la Sectie D No. 1457, door het verplaatsen van een bestaanden electromotor van P.K. voor het aandrijven van een bij te plaatsen messenslijpmachine en het bijplaatsen van een electromotor van 1)4 P-K. voor het aandrijven van een bestaande kerfbank e. A. Werner om vergunning tot het op richten van een vleeschbewerlangsmrich- ting in het perceel Maresingel No. 5353a Sectie K. No. 2372, waarin zullen worden gebezigd een electromotor van 1)4 P.K voor het aandrijven van een gehaktmolen, een rookkast, een zoutbak en een kook ketel f. N. P. M. Dieben om vergunning tot het uitbreiden van de waseh- en strijk- inriohting in het peroeel Hooge Rijndijk No. 142 sectie M. No. 2344, door het bij plaatsen vaneen waschmachine, aan te drijven door een bestaanden electromotor van 6 P.K.een electromotor van 1 P-K. voor het aandrijven van een hijschtoestel en een electromotor van 1 P.K. voor het aandrijven van een strijkmaohine, en het verplaatsen van een electromotor van 2 P.K. met den daardoor gedreven 8-toom- cylindermangel g. A. van der Goot om vergunning tot het uitbreiden van de zagerij en sohaverij van hout in het perceel Maredijk Nol 163, Sectie L N. 1247, door het bijplaatsen van een electromotor van 40 P.K. voor het aan drijven van een zaagmachine; een electro motor va.n 3 P.K. voor het aandrijven van een afkortzaag en een electromotor van 1 P K. voor het aandrijven van 2* auto matische slijpmachines Geven bij deze kennis aan het publick. dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secrertarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag 5 Augustus aanstaande, 's voormidda-gs te half elf uren, op het Raadhuis, gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in'te brengen. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7)4—8)4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D. J van Driésum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden vaa dit fonds. ring dank to brengen voor do vriendelijke gastvrijheid, aan het scheidsgerecht be toond. Het Woningtekort. Aan het Jaarverslag yan den W o- ningraad is het volgende ontleend: Omtrent de berekening van het wo ningtekort werden door een commissie uit den Woningraad de uitkomsten der wo ningtelling in studie genomen. De Woningraad aanvaardde de conclu sie, dat, wanneer voor de woningbehoefte op 31 December 1922 de cijfers van zijn mede-lid Mr. Methorst werdon aangeno men, deze behoefte althans niet wordt overschat. Daarbij is er neg niet eens re kening mede gehouden, dat in de laatste tien ia ren, tengevolge van het stopzetten dfcr onbewoonbaarverklaring geen ont ruiming van krotten heeft plaats gehad. Wordt deze weer 'hervat., dan zal die on getwijfeld vele duizende woningen Sa. 'f J commissie heeft nauwkeurig de methode van berekening van den heer Methoret gecontroleerd en is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat de bereke ning met groote voorzichtigheid is ge schied, zoodat het beeld van de woning behoefte daardoor verkregen, eerder een te gunstigen dan te ongunstigen indruk moet maken. Daarbij is echter van de ge dachte uitgegaan, dat elk gezin, dat om welke reden ook, met een ander gezin samenwoont, een eigen woning behoeft, omdat geen berekening is te maken van normale en ongewenschte samenwonin- sen. Wat de voorziening in de behoefte be treft kan over goen andere officieele cij- fere worden beschikt dan in de pubikatie in het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek voorkomen. Daar uit bleek, dat gedurende de maanden Ja nuari tot en met Juni 1921 het aantal voltooide woningen over het geheele land 17088 heeft bedragen. Wegens de niet onbelangrijke toene ming der bouwvakarbeiders bij den wo ningbouw betrokken, mocht de hoop wor den uitgesproken, dat in 1921 in totaal het cijfer van 40.000 woningen kan wor den bereikt en dat voor 1922 de raming wellicht nog iets hooger zou kunnen zijn, mits de noodige geldmiddelen hiervoor beschikbaar werden gesteld. In aanmerking moest echter worden go- namen dat in 1920 de aanbouw belang rijk lager is geweest (mede ten gevolge van staking en uitsluiting) en dat, indien men voor het jaar het cijfer op 20.000 stelt, men eerder aan den optimistischen kant is dan dat men* te laag raamt In het gunstigste geval mooht dus het aantal op 1 Jan. 1920—31 Dec. 1922 aan gebouwde woningen gesteld worden op 20.000 (1920) plus 40.000 (1921) plus 40.000 (19225 100.000. Er zou dan dus naar de cijfers van rar. Methorst nog een tekort zijn van 55.000 k 60.000 woningen. Dit tekort zou, daar de behoefte telken iare met 30.000 wonin gen vermeerdert, in 1923 en volgende ja ren een aanbouw eischen van ten minste 40.000 a 50.000 woningen per jaar om in enkele jaren te kunnen worden ingehaald. Onze enorme verkoop in bewijst, dat onze prijzen be neden elke concurrentie zijn. Haarlemmerstraat 134(136. ulteenloopende belangen van die landen Frankrijk en België hebben vooral belang bij de betaling van de oude tsaristische schulden en bij de teruggaaf van genatio naliseerde ondernemingen; Engeland en Italië daarentegen hebben er voorname lijk belang bij, dat Rusland weder intreedt in het economisch leven van de wereld. Nu zal zich een concurrentie-strijd gaan ontwikkelen tusschen verschillende kapita listische landen en Rusland. In dien strijd zal Rusland noodig hebben den steun van het proletariaat van alle landen. Dit te meer, omdat het einde der conferentie in politiek opzicht Rusland overlevert aan alle mogelijke aanvallen en intriges van de kapitalistische regeeringen. Nu Rusland geen credieten verkregen heeft, ziet het Russische volk zich veroor- oordeeld tot een langere periode van dij den en van armoede. Wel is het nu moge lijk, dat credieten verkregen worden van particuliere kapitalisten. Maar ook als dit niet bereikt mocht worden, als Rusland ook langs dezen weg geen credieten kan verkrijgen, dan zal het Russische volk in de onmetelijke hulpbronnen van zijn land en in zijn eigen energie de middelen vin den, om stuk voor stuk de ruines te her stellen, die de contra-revolutie heeft .ge- maakt, en om langzamerhand zijn economi sohe welvaart le verhoogeu. Op de vraag of op de houding van Enge land op de Haagsche Conferentie niet een verzwegen achtergedachte van invloed is geweest luidde zijn antwoord: Dat is ze ker mogelijk. Wij kunnen natuurlijk niets met zekerheid zeggen over de verborgen drijfveeren. Maar het is stellig mogebjk,, dat Engeland het in zijn eigen belang be ter vond, dat er geen algemeene overeen komst met Rusland tot stand kwam, om dan daarna op eigen houtje zijn voordeel te gaan zoeken in den handel met Rusland BUITENLAND. Arbeid in blocmbollenpeilerijeii. De Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van bloembollenpelle- rijen in alle gemeenten des Rijke vergun ning verleend, dat arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij hot pellen der ge rooide bloembollen, van 24 Juli t./m. 15 Aug- 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten.. Scheidsgerecht. In het Vredespaleis is eergïsterochtend de eerste zitting gehouden van het scheidsgerecht, waaraan de beslissing i6 onderworpen van een aantal Noorsche vorderingen op de regeering der Ver. Sta ten van Amerika. Do voorzitter van het scheidsgerecht, do heer Vallotbon, advocaat te Lausanne, hield bij de opening dezer zitting een kor te rede, na vooraf te hebben voorgesteld •een telegram van hulde te zenden aan de Koningin, om in haar persoon de regee- Christelijk-Histotrischc Unie. Donderdagavond heeft luitenant ter zee le klasse A. van Hengel ter eerste zomer- conferentie van de Christelijk-Hietorische 1 Unie te Lunteren gesproken over: De Vlootwet en hare beteekenis voor onze Koloniën. Hij kwam tot de Blotsom, dat de Vlootwet noodig is voor een goede or ganisatie. Na een korte pauze werden den inleider eenige vragen gesteld. De heer van Hen gel repliceerde. Daarna heeft de heer Snoeck Henke- mans de- bijeenkomst gesloten. Onoenigheid in den Plattelandcrsbond. Het hoofdbestuur van den Plattelan- dersbond ie tegen 27 dezer in Den Haag bijeengeroepen, met het oog op oneenig- heid in den bond. Naar de Rott. verneemt, zijn alle rechtsche leden van het hoofdbe stuur en van den bond zelf met een groot deel van de linksche plattelanders onte vreden ever de verdeeling van de Kamer zetels, waarvan er geen is toebedeeld aan den heer A. van den Hoven, die nummer 1 was van alle rechtsche lijsten, terwijl de heer Braat. uitdrukkelijk verklaard had dat de verbinding van de rechtsche en linksche lijsten van dien aard was, dat als er twee plattelanders gekozen werden, de heer van den Hoven, in ieder geval de tweede zou zijn. Waarschijnlijk zal de hoofdbestuur- vergadering spoedig gevolgd worden deer een algemeene vergadering van den Bond, waarin een definitieve beslissing zal wor den genomen. Kamerlid. In do heden gehouden zitting van het Centraal Stembureau te Den Haag is in de plaats van den heer mr. S. v. Houten die verklaard heeft zijn benoeming niet aan te nemen, tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard, mej. E. C. v. Dorp te Bloemendaal. Tengevolge artt. 104 en 105 van de Kieswet is mr. v. Houten weer op de candidal enlijst geplaatst. De Haagsche Conferentie. De heer Pascal, de souschef der persaf- deeling der Russische delegatie heeft aan „De Tribune" gezegd: De conferentie is geëindigd met aan de Russische regeering de volle vrijheid te geven, van te onderhandelen met de ver schillende regeeringen afzonderlijk en met groepen van kapitalisten. Deze oplos sing is uit een economisch oogpunt voor deeliger, dan wanneer de kapitalistische staten er in zouden zijn geslaagd, een een heidsfront tegenover Rusland te vormen Dat dit eenheidsfront ten slotte niet is bot stand gekomen, bewijst, dat het on mogelijk is geweest, een algemeene over eenstemming te verkrijgen tusschen lan den als Frankrijk en België aan den eenen kant., Engeland en Italië aan den anderen i kant. De oorzaak hiervan ligt in de, zeer De quacstie dej schadevergoeding. Het antwoord der Duitsche regeering op het memorandum der garantie-commis sie is aan den voorzitter van de delegatie dier commissie te Berlijn overhandigd. In i dit antwoord, dat door den rijkskanselier ondorteekend. wordt gezegd: Ondanks zware lasien, welke de aangegeven maatregelen voor Duitschland beteekenen, I wil de Dnitsche regeering zich verplich ten om ze voor den duur van het mora torium nit to voeren. Wanneer de Duit sche regeering hiertoe na rijp overleg be sloten heeft, dan heeft hierbij de overwe ging gegolden, dat door do in het memo randum genoemde maatregelen de vraag stukken, welke in de nota-wisseling, in zake het moratorium zijn behandeld, defi nitief worden geregeld en dat, tevens aan de Comiseie van Herstel de grondslag wordt geboden voor een besluit, dat reke ning zal houden met den gevaarlijken economischen en financieelen toestand van Duitschland. De Duitsche regeering gaat uit van de veronderstelling, dat de in het memorandum der garantie-commissie ge noemde bepalingen, in zake de controle der Duitsche financiën, zullen worden uit gevoerd in overeenstemming met de prin cipes, betreffende de eerbiedinging van de souvereiniteit van het Duitsche rijk, de handhaving van een ongestoorde func- t'onneering van het bestuur en do bescher ming van (het belasting- en zakengeheim. Wat de bestrijding van de kapitaals- vlucht aangaat, ziot. do Duitsche regeering zich genoodzaakt den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid van de uitvoering van het besluit van den Oppersten Raad der geallieerden van 13 Augustus 1921. Zij verzoekt de garantie-commissie in de zen zin etappen te doen. Dc Duitsche politieke toestand. De politieke toestand in Beieren is we derom aanzienlijk verscherpt. Het door de landelijke commissie der Beierschë Volkspartij genomen besluit betoekende weliswaar verwerping der wet tot bescher ming van de republiek, maar er bleek toch uit, dat de partijen een conflict met het rijk wilden voorkomen. Heden schijnt het, alsof de leiders niet meer zeker zijn van het grootste gedeelte hunner kiezers, voornamelijk van de landelijke bevolking van. Oud-Beieren, wanneer zij in zake de wet tot bescherming van de ropubliek ook maar de geringste toegeeflijkheid toonen. Met het oog op deze stemming onder de kiezers sohijnt men tot het oude standpunt te zijn teruggekeerd en te willen verkla ren, dat. de wet voor Beieren onaanneme lijk is. De uitwerking van zulk een open lijke verwerping wil men verzwakken door een nood-verordening, waarin weliswaar de voornaamste punten van do wet zullen worden opgenomen, maar waarbij alle be palingen, welke een ingrijpen beteekenen in de Beiereche souvereiniteit op justitio neel en politioneel gebied zullen worden uitgeschakeld. Daar de democratische partij in Beie ren zich niet wil aansluiten bij deze actie der Bcicrsche Volkspartij tegen het rijk, dreigt het tot een ontbinding der coalitie te zullen komen. De „Bayrische Staatszeitung" meldt, dat her van bevoegde zijde heeft vernomen, dat de Beiereche regeering aan de rijksre- geering heeft verzocht den vertegenwoor diger van het rijk in München graaf Zech terug te roepen. In het besef van de zwakte en de onze kerheid van den door (het blad op den ver tegenwoordiger van het rijk geriehten aanval, wijst de „Bayrischo Kurier" ter motiveering van het verzoek om terug roeping thans op het gebrek aan vertrou wen der regeering en meent, dat het na tuurlijk onzin zou zijn een, diplomaat te handhaven, die het vertrouwen niet meer bezit. Graaf Zech is naar Êerlijn ontboden om rapport uit te brengen. De moordenaars van Rathenau. De Berlijnsche koopman Werner Voss, gearresteerd wegens deelneming aan den moord op Rathenau, daar hij gezorgd had voor de garage, waaT de auto der moordenaars werd gestald, staat naar de „Rheini6ch-Westf. Ztg." te melden weet, ingeschreven al6 lid der communis tische partij. Dit moet uit het onderzoek der recherche gebleken zijn. Het Duitscb nationale blad knoopt hieraan de opmer king vast, dat de beoordeeling van den moord op Rathenau thans op geheel an dere gegevens moet worden gebaseerd. De witte terreur in Hongarije. Bij haar streven, om de bendenoverval- len in West-Hongarije, welke naar wordt aangenomen, door den eerstenluitenant Hejas zijn georganiseerd, aan te wenden, ten einde aan den terreur een einde te maken, schijnt de Hongaarsche regeering thans krachtig te zullen ingrijpen. Te Boe dapest zelf zijn meer dan 100 personen ge arresteerd. Onder hen bevielen zich uni versiteitsprofessoren, geestelijken en of ficieren. In andere plaatsen zijn 150 per sonen gevangen gencmen. Tc Oedenburg zijn 300 geweren m beslag genomen, die voor de benden aan de West-Hongaarscho grens bestemd waren. Het voornaamste is echter, dat thans lui tenant Hej-as zelf is gearresteerd, beschul digd van ongeoorloofde werving. Tot dus ver heeft de regeering nimmer den moed gehad tegen leider der terroristen, die vooral in het proces tegen de wegens ver moording van een jood veroordeelde gendarmen gecompromitteerd is, op te treden en wanneer zij het thans noodza kelijk heeft geacht om Hejas van zijn vrijheid te berooven, kan dit worden be schouwd als een belangrijke schrede naar het herstel der binnenlandsche toestanden De Italiaansclio crisis. Orlando, die door den koning met de vorming van een nieuw kabinet is be last, heeft zich ZSterdag in verbinding ge stel'd met de leiders der partijen. Hoewel men algemeen aanneemt, dat hij erin zal slagen een kabinet samen tc stellen, zijn toch reeds de eerste moeilijkhcdn te be merken, daar de popolari evenals do so cialisten niets willen weten van de opne ming der rechterzijde in het kabinet, ter wijl het schijnt, dat Orlando zich hierom trent reeds tegenover de rechterzijde ge bonden heeft. Overigens schijnt het zeker te zijn, dat het nieuwe kabinet geen der huidige ministers zal overnemen. aües, wat op. de oefenaars betrokking hceH< Later werd op de Synode van Arnhem in 1903 uitgesproken, dat de Heer© in gewone tijden workt door gewone ambten en dat het aan de classis staat om te beoordeelcn, of er behoefte is aan den arbeid van oefenaars. Dit is later nader begrensd door te bepalen, dat niemand zich uit eigen behoefte als oefenaar kan aan* bieden. Het verzoek moet steeds uitgaan van de Kerk, die van de diensten des oefenaars gebruik wenscht te maken. Deze K'-k vraagt dan aan hare classis, den begeerden broeder te onderzoeken wat betreft zijn geschiktheid voor het oefenen. Bij welslagen ontvangt zoo'n txroed«r geen algemeen© vrijheid om lin alle Kerken van ons vaderland als zoodanig dienst te doen, doch uitsluitend ten behoeve van de Kerk, die het verzoek daartoe deed. Wcnschen ook andere Kerken van zijn diensten gebruik te maken, dan heeft de classis daarover te oor* deolen. Een nieuwe gemeente. Een gehouden inzameling van gelden voor het fonds voor een predikant te Hoek van Holland die f 970.—- opbracht, alsmede toezegging van meerdere vrijwillige bijdragen, heeft den kerke* raad dor nieuw gestichte Ned. Hrev. gemeente te Hoek van Holland, in staat gesteld zelfstan dig oen predikant te beroepen. Tot het beroepen van een predikant zal biiibcn zoor korten tijd worden overgegaan. Alg. Synode der Ned. Hcrv. Kerk. IV. Ia verband met de behandeling van de zaken der Generale Kas worden alsnog Amigo verzoe ken om steun ovorwogen. De heer Barbas wordt uitgenoodigd een circulaire op te stellen ter aan* beveling van de Generale Kas, welke aan zoo* vele gemeenten en personen bulp moet verschaf fen. De quaestor-generaal rapporteert over de kleine toelage uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Besloten wordt f 2880.aan kleine toelagen te bestemmen voor gemeenten, f 100.-^ voor do Waldenzen en f 6840. aan predik an t6betr <;kki n» gen. Do president dankt den quaestor generaal voor xijn adviezen tijdens de behandeling dor finanei* aangelegenheden, welke voorshand zijn af* Ernstig ongeluk. Te Hendon, nabij Londen heeft Vrijdag een ernstig tramongeval plaats gehad. Om ongeveer zos uür 's middags kwam bij het afrijden van een heuvel vlak bij Hendon een stampvolle tramwagen in botsing met een vrachtauto van de Schweppe's Soda- Water Co. De vrachtauto werd door den schok in een greppel langs den weg ge slingerd. De tramwagen sloeg om en werd volkomen verbrijzeld. De passagiers, spe ciaal die van de imperiale, vielen in een kluwen op en over elkaar, terwijl van alle "kanten gejammer 'oplrlonk. De bestuurder en de conducteur van den tramwagen hadden het ongeluk zien aankomen en waren tijdig er van afge sprongen. Van do passagiers kwam er echter bijna niemand zondzwaardere of lichtere kwetsuren af. Vier personen be liepen ernstige verwondingen, een dertig tal snijwondn door het gebroken glas ei voorts schrammen, builen, enz. Gelukki; werd niemand gedood. Spoedig was de hulpdienst van de tram- centrale ter plaatse, die de noodige hulp bood. De oorzaak schijnt te zijn, dat de be stuurder van den auto plotseling op de rails ging rijden, waarna de trambestuur der niet tijdig meer kon remmen om een aanrijding fe voorkomen. Met belangstelling neemt de synode kennis de mcdedeelingen van den heer Bom, die als afgevaardigde den feeetdag der Vereen iging van godsdienstonderwjzers heeft bijgewoond. Nadat de opgaven der kerkelijke besturen be treffende de in hun ressorten bestaande rechten van derden waren ingekomen, werd door de synodale com mis se een verzameling van al de gegevens gemaakt cn met een bege'oidend schrij* ven aan den minister van justitie ingezonden. De alg. eynodale commissie aan welke was opgedragen de regoli.ig van de predikant spenri* oenen nader to overwegen, heeft in hare Mei* vergadering een commissie benoemd voor do sa* menstelling van een nieuw c-»mepv-. Led.n dier oommissio zjn no hoeren D. Boer, ir. C. E. W. van Voorat van Beest., G. W. Mortier F. Tam* :n P. P. Couvret. De heer Tam* mens doet eenige mededeling over liet geen deze commissie alreeds heeft verricht. De zaak zelve zal dus ©eret in de Synodo des volgenden jat»re opnieuw worden behandeld. Schooltoezicht en Vakvereenigmg. De Münieter van Onderwijs beo ft aan de Inspecteurs bij het Lager Onderwijs een brief gericht betreffende het overleg met Besturen van Vereenigingen. De minister schrijft, dat hij in het algemeen er geen bezwaar in ziet, dat de leden van het Schooltoezicht bij het dreigend ontslag van een onderwijzer de vertegenwoordigers van een Vak- vereeniging al6 pleitbezorgers van een onderwij zer ontvangen, en dat hij zelfs meent dat op die wijze in vele gevallen een bevrodigende oplos» sing eener hangende quaestie zal kunnen worden bevorderd. KERK EN SCHOOL NED. HERV KERK. D r i e t a L To KampenG. Enkelaar te Wierden. A. van der Kooy te Scboonrewoerd en A. Meyers te Woubrugge. e roepen. Te Driosum: D. Plantinga te Elburg. GEREF. KERKEN. Be d a n k t. Voor AnjumU. Ubben6 te Roo* doschool Voor Zoutkamp: W. Weener te Rard Voor Wijlie J. Tonkens te Lutjegast. De. D. J. v. Brammen is voornemens 10 September afscheid te nemen van de Chr. Goref. Gemêente te Alphen aan den Rijn on 17 September d.a.v. intrede te doen te Boskoop, na bevestigd te zijn door Ds. F. Lengboek Docent aan de Theol. School te Apeldoorn Ds. S. Ullers. Op Dinsdag 25 Juli hoopt Ds. S. Ulfer?, env pred. der Ned. Hcrv. Gemeente van Rotterdam, de bekende schrijver van „Oostloorn", die thans te Breukelen woont, zijn 70sten verjaardag te vieren. „Oefenaars." Wijl het velen niet geheel duidelijk is, hoe 't in do Gerei. Kerken mot de „oefenaars" zit, geoft het „Fr. KerkbJ." nog eens het volgende aan: Op de Generale Synode to Dordrecht in 1893 .werd bepaald, dat de classis heeft te beslissen Gedupeerde Hooldarte-candidatcn. De boer P. Zwitser, te Rotterdam, voorzitter dor Unie van Chr. Onderwijzers, schrijft aan de „R©tt.:" Toen kort geleden in uw blad de cijfers wer* den vermeld, betreffende het geringe aantal can did aten, dat zich had opgegeven bij den voor* ritter van de commissie te Dordrecht, heeft menigeen zich verbaasd. Wie nog wacht op de verklaring van dit verschijnsel, vinde het in de volgende mededeolingen. De Wet waarborgt den canddatou voor het hoofdakte-oxamen het recht om te kiezen, door welke commissie zij wenschen geëxamineerd te worden. Van dat recht hebben veie onderwijzers gebruik gemaakt, om de commissie in Dordrecht (ter oorzake van den gevrecsden nearu van haren voorzitter als examinator) opzettelijk voorbij te gaan. Wat gobeurde echter? Het overgroot© aantal candidaten voor Den Haag bracht den Minister van O., K. en W. op de gedachte, de D.:rdische commissie, na afloop barer gerJv.ge werkzaamhe den, naar Den Haag over le plaatsen als tw«ede he oommissie. Men 6tnlle zich do teleur» stelling en schrik voor van de candidaten, Jie zich opgaven bij de commissie-Brants toen zij een oproep thuis kregen geteokend met den go» vreesden naam als voorzitter var. de commissie, voo'- welke zij moceten yersebjnen. Deze onaangename gewaarwording wordt thans nog verergerd door het feit. dat van d'e ocrst9 twee groepen (30 candidaten) in Den Haag 10 en in Dordrecht 21 werden afgewezen. De vele klachten van betrokenen, welke ons hoofobeetuur bereikten, noopten ons tot een na» der onderzoek, tot nu ioe nog zonder resultaat. Intueschen is het te hopen, dat de autoriteiten er in mogen slagen -dsnog recht te doen, of, dit thans onmogelijk mocht blijken, in den vervolge er voor te waken, dat dc wettelijk© rechten der toch reeds zwaarbeproefde hoofdakte» candidaten, onverkort blijven gehandhaafd. De predikantennood in do Ned. Ilerv. Kerk. De (ehr.) „Amst." vernoemt, dat men er in de kringen vau de Synode der Ned. Horv. Kerk ernstig over denkt om door bijzondcro maal rege len tegemoet te komen aan den nood van cl© vele gemeenten, die geen predikant hebben. Die bijzondere mantregolen zouden hierin bo* staan, dat de door dio gemoenten to beroepen hulppredikers ook gerechtigd zouden worden (io Sacramenten te bedienen en dat de godsdienst onderwijzers in het ambt van hulpprod.'kep" (.dus ook percehtigd tot) bet bedienen Sacrsn menten) beroepbaar zouden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2