GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester mn Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat Donder dag aan den gemeentelijken ,Vis oh winkel Visch markt, verkrijgbaar is SCHEL- VISCH h ƒ0 .10—0.15—0.20, SCHAR k f 0.15, SCHOL k f 0.15—0.30, en TARBOT 0.52 per pond N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 20 Juli 1922. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7M—8 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschunr 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar de „Ree-bode" meldt, is aan ver schillende ingenieurs, die in tijdelijken dienst zijn bij de Nederlandsche Spoor wegen. ontslag verleend, in verband met de voorgenomen bezuinigingen. Binnenkort zouden nog andere bezuini gingsmaatregelen worden getroffen. De Katholieke Kamerclub. Gisteren hield de Katholieke Kamerclub m het. gebouw van de Tweede Kamer een vergadering ter bespreking van den poli- tieken toestand. Invalidityt&- en ouderdomsrenten. Op 1 Juli werden 1412 weduwenrenteai en 3057 weezenrenten krachten de Invali diteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 20263 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op voren genoemden datum 47551 personen in het genot van een als VTucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Provinciale Staten van Zuid-Holland. (Vervolg). In de gisteren voortgezette vergadering kwam o.m. aan de orde een voorstel tot terlcenverslrekking van ƒ210.000 aan de vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen voor het lo bouwen zwakzinnigengesticht te Noordwijk. Bij dit voorstel zegt de beer Gerrilson, dat hij vreest, dat we zullen krijgen een stichting voor idioten en achterlijke kin deren, waarvan de stichtingskosten tot 4 k 5000 gld. per patiënt zullen bedragen.Spr gelooft dat de bouwplannen veel te grootsch zijn opgezet. Deze kosten zijn drie keer zoo hoog als die van een ander aan spr. bekend gesticht, welke inrichting niets te wenschen overlaat Men moet in deze tijden de grootst mogelijke zuinig heid betrachten. De heer Beekerkamp constateert met genoegen, dat geen aanmerking ig ge maakt, over de totstandkoming van het gesticht. Deze totstandkoming is urgent, en het doet spr. genoegeD, dat Ged. S'aten met deze kwestie zooveel spoed hebben betracht. Ook spr. komt het voor dat de opzet wel wat te groot is. Waarom moe ten paviljoens voor 50 patiënten worden gebouwd. Dit wreekt zich later op de ex ploitatie; spr. zou daarom willen dat men grootere paviljoens ging bouwen, terwijl hij tevens beginnen wil, met meer plaats voor de patiënten. Voorgesteld wordt, n.1. om te beginnen met een plaatsruimte voor 50 patiënten, terwijl het gesticht naar be hoefte zal kunnen worden uitgebreid. Dit aantal van 50 patiënten nu acht spr. veel te gering. Spr. hoopt, ten slotte, dat het voorstel zal worden aangenomen. De heer J. ter Laan merkt op, 'dat de gelden voor den grond en den bouw tot den laatstcn cent uit de operbare kassen moeten worden betaald, We hebben hier te doen met het zoo hooggeroemde parti culiere initiatief en tot dezen bouw wordt yan particuliere zijde zelf niete bijgedra gen. Voorts waarschuwt spr. voor bezui niging op den bouw, want bij vreest, dat eventueele bezuiniging zal moeten geschie den ten koste van de patiënten. En dat móet vermeden worden. Ook kan spr. den heer Gerretson niet vrij pleiten van over drijving. Wat het aantal patiënten per paviljoen betreft, hoopt spr. ten slotte, dal Ged. Staten de toezegging zullen doen, dat het aantal niet hooger zal genomen wor den dan voor een goede verpleging wen- fcchelijk is. Ook uit spr. de hoop, dal de exploitatie zal worden aangevangen, met een ruimte voor 200 patiënten. De heer van der Meer is ook een vöör- ftender van den bouw, maar hij hoopt Öat op de uitvoering aanmerkelijk zal .Worden bezuinigd. De heer de Wilde, lid van Ged. Staten Snerkt op, dat de bestaande gestichten iovervol zijn, en dat van R.-K. zijde, ge tracht wordt een idiotengesticht' in Hol land op te richten. Spr. hoopt namens Ged Staten dan ook, dat de Katholieken in deze pogingen zullen slagen. Intusschen hebben ook Ged. Staten getracht, in de toekomst een platas te verzekeren en daarom Snjn zij met dit voorstel gekomen, waarme 'de de Staten zich het vorig jaar in begin sel hebben vereenigd. Ten aanzien van de opmerking van den heer Ter Laan, dat van particuliere zijde geen enkel bedrag is gefourneerd, merkt ■pr. op, dat dit nooit geschiedt. Overigens kan spr. den heer .Ter Laan, die het wilde doen voorkomen als wen mis lukking van het particulier initiatief, wel opmerken, dat het geld alleen maar aan de vereeniging wordt ter leen verstrekt, en dat alles tot den laatsten cent zal wor den terugbetaald. Wat betreft de grootte van hot pavil joen, zegt de heer de Wilde, dat er on rustige patiënten zijn, voor wie het r.iet goed zou zijn, om ze in een groote zaal bijeen te brengen. Voor dezen is een goe de verpleging noodzakelijk en daarom moet het aantal patiënten per paviljoen njet te g-root worden genomen. Intusschen zal spr. nagaan, of het op een of andere wijze nog mogelijk is, om meer patiënten in een paviljoen onder te brengen. Ook zal door Ged. Staten ernstig worden nage gaan, of het op een of andere wijze nog mogelijk is, om meer patiënten in een pa viljoen onder te brengen. Ook zal door Ged. Staten ernstig worden nagegaan, of nog eenige bezuiniging öp den bouw mo gelijk is. De heer Gerretson repliceert. De heer de Wilde dupliceert, en zegt toe, dat hij aan Ged. Staten zal voorstel len, het geheele plan nog eens te onder zoeken, om na te gaan welke bezuinigin gen mogelijk zijn. De heer Gerretson had willen voorstel len dat nader overleg zou worden ge pleegd met het bestuur der vereeniging, maar na de toezegging van 'den heer de Wilde zal spr. geen voorstel doen. De heer van Baren vraagt om nog een tweeden architect te raadplegen. De heer de Wilde zal over dit verzoek in overleg treden met hef. bestuur der ver eeniging. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarna z. h. s. aangenomen, met aantee- kening van de stem van den heer Ger retson tegen. VERKIEZING EERSTE KAMER. ZooaJe wij gisteren reeds meldden heb ben de Staten van Nioord-Holland in de plaats van den heer Vliegen (Soc. Dean.) die bedankt had, gekozen den heer Don- wee (A. R.) Daardoor ie de verhouding in de Eer ste Kamer geworden 42 rechts—8 link6. De Nederlander is met deze be noeming niet ingenomen en schrijft: „Er moet een fout schuilen in de Sta ten van Noor-Holland. Aangezien nimmer- nauwkeurig ie ver haald wat voor 22 Juni aid aai* tusschen partijen al of niet verhandeld is, kan nie mand zich een precies oordeel vormen over de verkiezing op dien datum. Doch wat op 18 Juli i6 gebeurd, schijnt ons vooralsnog en totdat wij wellicht beter worden ingelicht onverdedig baar. Reeds ie de Eerste Kamer zeer oneven redig bezet. Indien hier of daar een „recht- sche" opgestaan was om voor een „link- sche" ►plaats te maken, zou het geweest zijn in het belang der Kamer, omdat zij imoTeel krachtiger is naarmate beter in haar tot, uiting komt, wat in gansch ons volk leeft. Doch thans heeft men het omgekeerde gedaan en nog één van de negen zetek aan links ontnomen en aan rechts doen toevallen. Had dit niet voorkomen kunnen wor den? Reeds bij de eerste stemming vereenig- den zich de drie recht6che groepen op één en denzelfden man. Er was dus een af spraak. Waa/rom heeft men dan niet. zoo afge sproken, dat in elk geval de 41 zetels rechte niet klommen tot 42? Wij betreuren het gebeurde ernstig en zijn zeer benieuwd naar de redenen, die de drie groepen tot hun gedrag hebben ge leid." BUITENLAND. Kabinetscrisis in Italië. In de gisteren gehouden zitting der Ibaliaansche kamer hield de premier Fac ta en rede der verdediging van het regee- rings-beleid. Hij merkte in deze rede o.m. op: dat het ministerie het bewind had aan vaard op een oogenblik, dat strijd en ge weld het hoofd hadden opgestoken, dat na een periode van kalmte, welke slechts enkele weken duurde, zich jammerlijke en betreurenswaardige feiten hadden voor gedaan, die erop wezen, dat er burgers zijn, die niet een politiek van eendracht en pacificatie, welke een liberale regee ring zich vooral moet voor ocgen houden, weten te volgen. Facta voegde eraan toe, 'dat geen be schaafd land een dergelijken toestand, welke tenslotte het gezag voor de wetten zou doen verdwijnen, zou kunnen dulden. Daarom doen wij een nieuw beroep op alle partijen en op alle menschen, die aan de regeering hun steun wenschen te ge ven. Er op wijzend, dat hij cynwrikbaar voor nemens was de levens en vrijheid der bur gers te berschermen met alle middelen waarover hij beschikte en zonder aanzien de« persoon8, besloot Facta zijn rede met de verklaring, dat de huidige regeering haar pacificatie-werk ztal voortzetten,maar dat zij ook de besliste noodzakelijkheid gevoelde om krachtig de wet toe te pas sen. Na 'deze verklaring van Facta werd de zil/ting geschorst en de partijgroepen kwa men bijeen om te beraadslagen. Bij do hervatting der zitting werd 'de volgende motie ingediend: De kamer con stateert dat de bemoeiingen 'der regeering niet de noodige pacificatie in het binnen land heeft gebracht, zelfs niet voor het economisch en financieel heretel van het land en gaat over tot de orde van den dag Deze motie werd met groote meerderheid aangenomen. Het kabinet Facta is, 'daar uitgezonderd de rechts-nationalisten alle partijen, ook de fascisten, yoor de motie van wantrou wen stemden, in de minderheid gebleven en, heeft daarom zijn ontslag aangeboden. Een motie van vertrouwen werd met 288 tegen 103 stemmen verworpen. Beieren en het Duitsche Rijk. De epamning tusschen Beieren en het rijk ie thans door de aanneming van de wet voor de bescherming van do republiek en voornamelijk van de wet betreffende de instelling van een Reiohekriminalpoli- zciamt acuut geworden en is neg niet uit den weg geruimd. De Beiersche minister raad heeft gisteren een zitting gehouden om den in het leven geroepen toestand te bespreken. De Beiersche minister van Justitie heeft een rapport opgesteld, dat de kwestie behandelde, in hoeverre door de nieuwe wetten inbreuk wordt gemaakt op de souvereiniteit van Beieren. Hoewel de burgerlijke pers in Beieren zich wat heeft ingebonden bij haar hetze tegen de rijkswetten en thans er den na druk op legt, dat de bestrijding dezer wetten in ieder geval moet geschieden langs grondwettelijken weg en dat Beie ren er niet aan denkt zich af te scheiden van het overig deel van het rijk, bestaat er toch een crisis-etemming, welke zich uit in verschillende berichten en geruch ten. Bijzonder hardnekkig gaat het ge rucht, dat men rekening moet houden met aftreden van den minister-president graaf Lerehenfeld. Andere berichten melden, dat de arbeiders bereid zijn om in geval van een conflict met het rijk een algemeene staking te proclameeren. Intusschen blijkt uit de jongste berichten der Münchensche bladen, dat men pogingen schijnt te doen om den ontketenden storm weer te kal- meeren. De burgerstrijd in Ierland. Met welke onverschilligheid de Iereche opstandelingen zelfs met de levens van hun eigen landgenooten omspringen blijkt wel uit het volgende. Verleden Zaterdag werden in het graaf schap Gal way eenige soldaten van het Iereche nationale leger door de opstande lingen van uit een hinderlaag beschoten, waarbij eenige soldaten werden gedood. Teen nu heden de gedoode soldaten wer den begraven onder leiding van acht hun ner ongewapende kameraden, familieleden coi eenige priesters, werd de begrafenis stoet op den weg naar het kerkhof van beido zijden beschoten met het gevolg, dat de commandant van het ongewapende es corte werd gedood. Een der auto's waar mede de begrafenis plaat6 vond, die wilde uitwijken voor de schoten, reed in een sloot. Te Mimerick is de strijd gestaakt maar de bewoners koesteren de vrees, dat deze eerlang zal worden hervat. Vele rebellen verzamelen zich in de stad Cork, waar zij zich op 'een belegering voor de nati onale troepen voorbereiden. Volgens een neg niet bevestigd ge rucht, dat te Dublin de ronde doet, heb ben de opstandelingen ie Cork gedele geerden gezonden naar het leger der voorloopige regeering om over den vrede te onderhandelen. Vrecselijke ramp bij Charleroi. Men meldt d.d, 19 dezer uit Brussel: Er heeft hedenmorgen een zeer ernstige ramp plaats gehad te Couillet bij Char leroi, waar een hoogoven ie uiteerige- sprongen. Het kokende gietijzer, kwam op een dertigtal werklieden terecht, die verschrikkelijke brandwonden kregen. Twee van hen zijn reeds gestorven en men vreest voor het leven van tien an deren. Nader meldt men: Een en dertig arbeiders zijn naar het ziekenhuis gebracht. Allen hebben ernsti ge brandwonden opgeloopen. Vier arbeiders zijn inmiddels reed6 aan hun verwondingen overleden, terwijl tien in levensgevaar verkeeren. Hedenavond omstreeks zes uur had een nieuwe ontploffing plaats, waardoor een schoorsteen van 40 meter hoogte werd vernield. Volgens de laatste berichten zijn er te Couillet reeds zeven arbeiders aan de bekomen verwordingen overleden. In het ziekenhuis zijn nog 28 gewonden. Bij de tweede ontploffing, welke hedenavond omstreeks &es uur plaats vond, werd nog een persoon gewond. De gesprongen hoogover behoorde aan de Usines Métallurgiques du Hainaut Verschillende arbeiders worden vermist- Wat de oorzaak betreft werdt gemeld, dat de smeltende massa boven in den hoogoven naar beneden zakte waardoor een gasontploffing werd veroorzaakt. Do Engelsche mijnwerkers en Moskou. Het jaarlijkseh congres van de Brit&che mijnwerkerefederatie te Blackpool gehou den verwierp met 883 tegen IIP stemmen het voorstel van de afdeeling Zuid-Wales tot aansluiting bij de'Derde Internationa le. Het voorstel werd het krachtigst be streden door Frank Hodges, algemeen se cretaris van de federatie, die zelf tot den Welschen mijnwerkerebond behoort. Hod ges verklaarde, dat men om de vakbewe ging te redden, niets met Moskou te ma ken moest hebben. Hij ontzenuwde de be wering van de communisten, dat de Engel sche mijnwerkers tijdens de groote sta king 40.000 pond sterling van de Sovjet- regering hadden ontvangen Hij onthulde, dat do federatie van de Sovjet-Tegeering 6lechts een bedrag van 224 millioen pa pieren roebels had ontvangen, die op dat oogenblik in Engelrmd slechts 60 pond konden opbrengen.' Nog een zelfmooid. Op denzelfden dag, dat de moordenaars van Rathenau zich doodden, heeft in de gevangenis te Darmstadt de arbeider Kin- dinger zich opgehangen, naar de „Lok. Anz." meldt. Deze man heeft deelgenomen aan de onlusten op 27 Juni en aan de mis handeling van den afgevaardigde Dingel- dey. Voor zijn dood heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Ebert en Millerand. Rijkspresidont Ebert heeft den president van de Franeohe republiek Millerand er mede geluk gewenscht, dat do aanslag op diena leven op 14 Juni zoo goed ie afge- loopen. Uit Moskou wordt gemeld, dat. de eerste groep gearresteerde 6ociaal-revolu- tiionnairen een hongerstaking is begonnen omdat men hun het recht ontzegt, dat ze door hun bloedverwanten mogen worden bezocht. Een Orient-telegram uit Warschau weet mede te doelen, dat in de communis tische partij van Rusland zich een arbei ders-oppositiegroep gevormd heeft, die aanvankelijk slechts klein, geleidelijk meer aanhang krijgt, vooral in Siberië en het Oeral-gebied. Deze oppositie zou wel ihet sovjet-stelsel* willen behouden, maar er uitibriding aan willen geven, o.a. door toelating van de intellectueelen tot deelneming aan de ver kiezingen. Men zou tevens de vrijheid van het woordi propageeren en vrijheid van vereening en vergadering. Deze oppositie-groep zou nationalistisch gezind zijn en ook ©enigszins anti-semie- tiech. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Olde- en Nijeberkoop: J. J. Thomson, em.-pred. te 's-Gravenhagete Lin- schoton: S. C. Groeneveld te Zuilichem. GEREP. KERKEN. Tweetal. Te Emmer-Compascuum: H. Brinkman te Westerlee en H. Fokkens te Boom- bergum. Beroepen. Te Boekoop: H. Pb. Ingwersen te Nijkerk. Bedankt Voor Nieuweroord: P. H. van Loon te Bergum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Barendrecht: D. Drieeeen te 'e-Gravenzande. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Aangenomen. Naar Schoonhoven: H. J. Mispelblom Beijer, proponent te Leiden. Classieale examens. Voor de classis Amsterdam der Gerei. Kerk heeft gisteren met gunstigen uitslag praeparatoir examen gedaan de heer J. J. Dijk, te Bussum, cand. a. d. V. U. Voor de classï 6 Deventer deed met goed ge volg examen in de missionaire vakken Ds. W. v. Dijk, beroepen missionair predikant te Soomba. Weer beroepbaar. Naar de Standaard verneemt stelt de heer W. J. Roscam Abbing, te Baarn, die voor ruim 2 jaar vrijwillig zijn bediening in de Ned. Herv. Gem. van Leiden heeft neergelegd, zich weer be roepbaar in de Ned. Herv. Kerk. De. W. Pek ken e, wien eervol emeritaat verleend werd, preekte Zondag j.l. voor de Ge rei. Kerk van Tweede Exloërmond zijn afscheid met 2 Thees. 2: 16 en 17. De. L. de Bruijne te Zaamelag, hoopt Zondag den 27sten Aug. a.s. afscheid te nemen van de Chr. Geref. Gom. te Zaamslag en Zon dag den 3den Sopt. d.a.v. zijn intrede te doen bij de Chr. Geref. Gem. te Zwolle, na bevestigd te zijn door docent A. v. d. Heijden, van Apeb doorn. Socialistisch predikant. De afdeeling Leeuwarden van het Religions Socialistisch Verbond heeft aan het kiescollege der Ned. Herv. gemeente aldaar een nitvocrig gemotiveerd verzoek gezonden oin in de vacature van wijlen ds. Heesen (evangelisch) een socialis tisch, predikant te beroepen. Van de aangevoerde argumenten zijn merkwaardig deze twee: dat het verbond door middel van dezen predikant, dus door middel van de kerk, mede het wijs- geerig materialisme en de onverschilligheid in godsdienstige zaken onder de socialistische arbeiders wil bestrijden; en dat het voor de verdieping en versterking van het godsdienstig leven in den kring van het Verbond van belang is, dat in Leeuwarden «en socialistisch predikant komt. Tweeërlei strooming. Naar aanleiding van hot ook door ons over genomen artikel, aan de R o 11 e r d. toegezonden „van Hervormde zijde", ontving dit blad van een ander Hervormd lezer een schrijven. Het is rijn „bedoeling niet op de quaestie zelf in te gaan, echter wel de feiten recht te zetten." En wel: „feit is, dat de bedoeling van het Convent geen vorming is van een aparte gycp in de Her vormde Kerk om dan uit te komen als „ware Kerk in de Herv. Kerk". Het ie wel een aanno- men van ééne vaste lijn in de houding der Gereformeerde Kerkeraden ten opzichte van de .uaestie der voldoening van den aanslag van den Raad van Beheer, om conflicten te vermij den. Afgezien nu van de zaak als zoodanig, het voor of tegen, heeft men al6 eerlijk schrijver de waarheid te geven en niet het vermoeden van een ander predikant (zie schrijven van Ds. B. in de „Waarheidsvriend" van 15 dezer) aan te geven als de bedoeling van het Convent. Dit raakt kant noch wal. En hiermede wordt onze Herv. Kerk allerminst gediend." Algem. Synode der Nederl. Herv. Kerk. I. De 107de vergadering der Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk is gisteren geopend in het Gebouw der Synode door den president van jaren ds. P. Plieringa, predikant te Scharnegoutum, met. de voorlezing van Rom. 8 1228. De spreker is met een bezwaard hart opgekomen naar deze plaats. Ook de optimist bij uitnemendheid zal toestemmen, dat de oeco- nomische* en financieele toestanden aanleiding geven tot ernstige ongerustheid. Door niet wei nigen werdt met groote zorg afgewacht, welke nieuwe bezwaren de toekomst zal brengen. Ook op kerkelijkterrein wordt gezucht. Spr. wijst op de vele klaagtonen, welke worden gehoord. Het rijn klachten over de kerk, over de wijze waar op zij hare roeping vervult, over de predikanten, ovér hun bezoldiging, over de prediking, over do offers, welke do kerk vraagt. Voor de leden der synode is de taak niet gemakkelijk. Wanneer wij ons echter door den H. Geest laten leidon, kun nen wij bij onzen arbeid rekenen op zegen. De secretaris deelt mede welke leden en hunne secundi opnieuw of voor 't eerst zijn benoemd. De Synode is aldus samengesteld: W- Stoel, pred. te Bemmcl (Gelderland); J. Barbas, pred. te Hengeloo (id.); J. J. van der Grient, pred. te Maassluis (Z.-Holland)A. B. te Winkel^ pred. te 's-Gravenhageals secundus van dr. Ii. H. Schokking (id.)C. J. van Paassen, prod, to Haarlem (N.-Holland)G. D. Bom H.Gzn., ouderling te Amsterdam (id.); dr. G. J. Wey# lannd, pred. te Vecre (Zeeland; P. Bongers, pred. te Kamerik (Utrecht); P., Flieringa, pred. te Scharnegoutum (Friesland); H. M. Tromp, o. ouderling te Sneck (id.); A. de Haan pred. te Zwolle (Overijssel); F. Tammene, pred. te Zuidbroek (Groningen); J. W. Bolt, oud-ouderl. te N.-Pokela, als secundus van J. H. Voerman (id.)dr. C. F. M. Deeleman pred. te Greven- bicht (N.-Brabant met Limburg)mr. K. M. Phaff, ouderling te 's-Hertogenboech (id); A. J. A. Scholte, pred. te Borger (Drente); H. C. C. Franck, ouderling te Veenhuizen (id.); G. E. M. Picard, pred. te Arnhem (Waakcho kerken); mr. H. J. M. Tijssens, oud-ouderling te 's-Gra- venhage (id.) Voorts, als leden met prae-adviseerende 6tem, do hoogleeraren dr. J. R. Slotemaker do Bruine te Utrecht, en dr. A. van Veldhuizen, te Gro ningen. Als lid met adviseerende stem, L. W. Bakhui zen van den Brink, secretaris der Alg. Synode. Tot president van de Synod© van dit jaar wordt benoemd dr. G. J. Weyland, pred. te Veere; tot vice-president A. de Haan, pred. te Zwolle; tot secundus van den vice-president ds. F. Tammen8 te Zuidbroek. Het Leger Heils in Rusland. Uit Rusland komt het bericht, dat het LegeT des Heils, op grond van de daadwerkelijke hulp, die het aan de bevolking heeft bewezen, door de Sovjet-regcering officieel is erkend als de „Rus* sische afdeeling van het internationale Leger des Heik". Wij kennen voegt „De Strijdkreet*4 hieraan toe do draagwijdte dezer erkenning- niet, maar ongetwijfeld zullen onze Russische ka» meraden thans grooter bewegingsvrijheid genie» ten. Gemeenteraad Leiderdorp. Gisteravond te 8 uur kwam de Raad der Ge» meent© Leiderdorp in Openbare Vergadering bij een, onder voorzitterschap van dra burgemeester de heer v. d. Valk Bouman. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna de notulen werden voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen met dank voor de nauwkeurige redactie, werden vast gesteld. 1. Mededeelingen. Do Voorz. deelt mod, dat h^t vuil op het rooster bij den winkel van den Slager Rietkerk, waarover in de vorige vergadering was geklaagd, is weggeruimd. Door hen, die met het schoonhouden van dit rooster zijn belast, is toegezegd, dat een derge- lijke verontreiniging niet meer zal voorkomen. Voorts wordt medegedeeld, dat door B. en W. aan den onderwijzer J. C. Koren, op diens vei* zoek en op medisch attent, nog een maand ver lenging van verlof is verleend. 1 Aug. hoopt do heer Koren zijn werkzaam heden te hervatten. Zijn tijdelijke plaatsvervang ster heeft men inmiddels tegen 1 Juli eervol ontslag verleend, daar de Min. van Onderwijs mededeelde, dat voor de aanstelling dezer onder- wijzeis geen vergoeding zal worden gegeven. Eenige Raadsbesluiten zijn door Gedeputeerden goedgekeurd teruggezonden. B. en W. hebben den 21en Juni opnaine go- daan van de boeken en kas van den Gem.-ont* vanger, die in orde werden bevonden. In kas wqs f 13697.831. Het Gein .-bestuur van Zoeterw oude deelt mede dat het do gemeenschappelijke regeling aangaan de het ophaien van vuilnis in Mei 1878 aangeg niet langer wenscht te bestendigen. Daar opzeg ging voor 6 maanden moet plaats hebben zal óa regeling nog tot in 1923 van kracht zijn. In verband hiermede heeft de Voorzitter ge ïnformeerd naar de werkwijze van den vuilnicy ophaler, deze deed B. en W. een uitvoerige ljev zijner ..vuilnisklanten" toekomen, waaruit blijkt, dat het beëndigen van het contract zijn oorzaak niet kan vinden in het kwalijk fungeeren van den reinigingsdienst. Voor notificatie aangenomen. Do Leiderdorpschen Chr. Oranje-Vereeen. ver* zoekt den Raad, haar een subsidie voor iedei leerpl. schoolg. kind. te Leiderd. wonend toe te staan om een kinderfeest ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. do Koningin te kunnen organkecron. B. en W. stellen voor f 170.te verkenen. Deze som bedraagt iets minder dan ten vorige jare, doch thans zijn do hier ter plaatsr school gaande kinderen niet medegételd. Wel do in andere plaatsen schoolgaande j?ug» dige Leiderdorpenaars mitsgaders zij die de .col leges der Bewaarschool bezoeken. Conform dit voorstel wordt besloten. Op verzoek van Gedeputeerden wordt de veror dening op do vleeschkeuringswet eenigermate go- kortwiekt. Zij bleek haar vleugelen ook uit to strekken over terrein, dat door do vleeschkeu ringswet alreeds bestreken wordt. Het contract met Zoeterwoude aangaanne de waterlevering wordt, nu Woubrugge aangesloten is, in dien zin aangevuld dat bepaald wtirdt dat Leiderdorp en Zoeterwoude rep. 13/30 en 17 30 van de uitgaven voor haar rekening nemen ,.en dat de baten, verkregen door de levering van wa ter aan andore Gemeenten in die zelfde verhou ding worden verdeeld". 2. Op diens verzoek wordt den hoer v. Gru ting, wegens zijn benoeming tot keurings\ecarts te Katwijk eervol ontslag verleend als keurinoes» ter met dankbetuiging voor de bewezen diensten. De noodslachtingen zullen voortaan in deze ge meente door een ambtenaar van het l>id6che abattoir geschieden, daarover is het Dageljksch Bestuur althans met den directeur in onderhande ling getreden. 3. In de Geraeeutebegrootng worden eenigo wijzigingen aangebracht. 4. Aanvrage A. Koren toepassing art. 13 der L. O.-Wet. In de vorge vergadering werd besloten om trent deze quaestie van bevoegde zijde advies in te winnen. Nader bleek echter dat deze moeit© niet noo- dig was. Volgens d© L. O.-Wet toch moet voor hot verkenen eener tegemoetkoming in de reiskosten do afstand tusschen school en huis minstens 4 K.M. bedragen, terwijl aan B. en W. gebleken

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2