Aan hst einde der week. Het loopt ten einde niet cle miiSïht van de Valera, krachtig gesteund doof het Iersche volk, schijnt de regiering alle revo revolutionaire benden, zij 't dan met veel moeite, te verslaan. De Va'.era zelf schijnt uit bescheiden heidsoverwegingen nog niet te kunnen he sluiten tot het afleggen van zijn incognito en houdt zijn verblijfplaats strikt geheim. De Duitsche overheid heeft een moei lijk week achter zich, met het vooruit zicht op vele volgende moeilijker weken. De Duitsche valuta tuimelde met kiio- mctcr-snelheid naar omlaag en zoo zag men zich genoodzaakt om met. de Com missie van Herstel in onderhandelingen te treden, vertegenwoordigers naar Pa rijs te zenden enz. Onder de bedrijven door werd in de Rijksdag het veelbesproken wetsontwerp tot bescherming der republiek behandeld. Beieren maakte het de regeering lastig door zich met het ontwerp niet te kun-, nen vereenigen. Heftig rumoer, lange de batten waren hiervan het gevolg en juist terwijl de storm te luwen schijnt, verwekken de socialistische lijks dagfracties en het verbond van vakver- ecnigingen een niet onbeduidende politie ke crisis, door het aandringen op uitbrei ding der regeeringsooalitie naar links, ter wijl de Commissie van Herstel op de aan vrage om een moratorium mededeelt daar niet opeens een beslissing over te kunnen nemen en te moeten wachten op het ad vies der garantie-commissie, dat nog wel tol 15 Augustus toeven zal. Bij al die beslommeringen kwamen nog een ontploffing te Cux-haven, en een te Hamburg zelf, een hernieuwde jacht op cenige nog niet gevatte moordenaars van Rathenau en een dreigende mijnwerkers staking in het Ruhrgebied, men zal dus begrijpen, dat de Germaansche Overheid nu juist geen al te makkelijk baantje beeft. 1 Na de heftige verkiezingscampagne, 'die do vorige week eindigde kwam onmidlel- lijk de vraag aan de orde, wat daarvan de gevolgen zouden zijn ten opzichte van het Kabinet. Sommige Katholieke bladen betoogden dat de zaak al heel eenvoudig was. De groote rechtsche meerderheid die -ver kregen werd, was, meenden zij te. beschou wen, als een votum van vertrouwen in het Kabinet, dat dus ongestoord kon blij ven zitten. Merkwaarfdig was wel, dat de liberale pers een geheel andere voorstelling gaf, en niet onduidelijk liet doorschemeren, dat een nieuw Kabinet onder leiding van den heer Colijn behoorde op te treden. Waarschijnlijk hadden we hier met een politieke zet te doen en was de bedoeling op deze_ wijze tweedracht te zaaien tus- schen dê rechtsche partijen. Stel tocli dat do A.-R. pers in denzelfden geest was gaan redeneren, dan zou in minder dan geen tijd de door links gewenschte twee dracht een feit zijn geweest. Onze pers is echter niet in den voor haar gczetten val geloopen. Niet omdat zij van meening is, dat het vanzelf spreekt dat het Kabinet-Ruys al of niet gereconstrueerd moet aanblijven, maar wel omdat zij terecht begrijpt dat aan deze zaak heel wat vastzit. De bladen hebben ons dan ook reeds gemeld, dat H. M. de Koningin met de vooraanstaande Staatslieden confereert, teneinde hun oordeel te vernemen. Intusschen gaan de correspondenten voort met allerlei nieuwtjes te melden. Nu eens staat het vast dat deze, dan weer dat die minister zal aftreden. Voorloopig zullen we wel het verstan digst doen met deze „berichten", waarbij de fantasie der journalisten een groote rol speelt, voor kennisgeving aan te ne men. Met de Haagsche conferentie gaat het niet naar wensch. Naar het schijnt zijn de besprekingen op het doode punt geko men, maar van verschillende zijden wordt nog gepoogd het afbreken der onderhan delingen te voorkomen, daar noch voor Rusland, noch voor andere landen en be langhebbenden een finale breuk gewenscht te. We zullen dan ook den moed nog maar niet opgeven. MINISTER AALBERSE. Ovè?. dezen veelbesproken bewindsman schrijft onzd Nieuwe ProV. Gr on. Cr t.: Bericht wordt, daF^ de kringen djer rechterzijde de overtuiging dat minister Aalberse niet behoeft heen te gaan, maar juist de man is om eenerzijds te zorgen voor de continuïteit in 'de so ciale wetgeving, maar ook om bezuinigin gen in te voeren en de verbeteringen aan te brengen, die liggen in de lijn der Chris telijke beginselen. Dit bericht komt ons niet geheel on waarschijnlijk voor. Vooreerst is het een feit, dat zoo er één man is, die met groote dankbaarheid den uislag van den strijd kan aanvaarden het deze minister is. Hoe vreeselijk is hij aan gevallen. Men vertelde, dat heel ons volk tegen hem te wapen zou trekken. Hij zou een vonnis ontvangen zooals geen staats man ooit trof. Men Was.zoo beu van zijn werken, dat er voor hem geen genade zoude zijn. Welnu, de groep die het voor-, al op hem gemunt had, do Vrijheidsbond, telde vijftien leden en keerde met tien terug. Waaronder nog speculanten als ter Hall en Staalman, de vrienden van spul le bazen en andere houders van vermake lijkheden. De groep die 'om andere redenen en om zijn zoogenaamde „reactie" ontzettend op hem schold, kreeg een fikschen klap. De sociaal-democraten. Het wil ons toeschijnen dat minister Aalberse zich na den uitslag bijzonder op zijn gemak zal hebben gevoeld. Hij moge ook sommigen in de rechter zijde menigmaal te ver zijn gegaan, wij weten allen uit zijn verleden, dat nie mand meer dan hij het bejammerde, dat hij niet den eenig goeden weg ter sociale hervorming kon bewandelen. Hij heeft van de arbeidswet gezegd: ik hoop dat het de laatste wet is in dozen geest. Er moet, naar zijn meening, komen een ruime aansluiting bij het vrije maat- schapelijke leven, naar den goeden eisch georganiseerd. Opdat wij niet krijgen de gevreesde overwoekering van de staatsmachine. Ook is het wel zeker, dat Aalberse, die in zijn wetenschappelijke loopbaan zoo vele denkbeelden verkondigde, die on6 anti-revolutionairen toespraken, in de harde school der practijk veel heeft ge leerd. Wij weten niet wie de komende premier zal zijn, óf min. Ruys óf een ander, maar het zou ons niet verbazen, dat, wie het nieuwe kabinet dan ook samenstelt of het bestaande herstelt, hij ec prijs op zal stellen, om een man als minister AaH*rse voor den socialen arboid te behouden, een arbeid, die allereerst zich op bezuiniging en versterking van „het sociale: leven, het levep van het bedrijf richten moet. Maar die niet mag staan in het teeken van moedwillige afbraak. Die, afbraak vroeg do liberaal. En hij werd geslagen. De sociaal-democraat vroeg feitelijk ook om afbraak, zij het dan ook in an deren zin. Hij wilde geen rekening hou den met de macht der feiten, omdat hij geen verantwoordelijkheid gevoelt voor ons maatschappelijk leven en dus alieen vernielen kan. Maar ook hij werd door ons volk af gewezen. De conclusie is naar wij meenen, dat er voor minister Aalberse geen reden is om heen te gaan! Uit het Sociale Leven. Ledental der Vakcentrale». In „De R.-K. Vakbeweging" komt het volgende staatje voor omtrent het leden tal der vakcentralen 1 April 1 April Verlies 1920 1922 N. V. V. 262.196 217.807 44.389 R.-K. Vakb. 152.197 143.963 8.234 C. N. V. 73.407 71.729 1.678 N. A. 6. 50.140 27.145 22.995 In twee jaar tijde ie er dus een totaal- ledenverlies van 77.296. De verhouding tusschen de Christelijke Vakcentralen en die van het roode Vak verbond is belangrijk gunstiger gewor den. Had laatstgenoemd Verbond in 1920 een voorsprong van 36.592 leden,' thans is dit cijfer gedaald tot 2115. Intusschen maakt de Prof. Chrislelijkc Vakbeweging ondanks den geweldigen vooruitgang van de laatste jaren tue- echen de andere Vakbonden nog een vrij pover figuur. Faillissementen. Dn ongunstige economische'" toestand imanifesfteérd ziüh ook, zegt „P a t r. ijn o-_ nium", in het grootje aiantal faillifeset- menteqr. In de week van 1—7 Juli werden hier te lande uitgesproken 73 faillissementen tegen 24 in dezelfde week van het vorige ja>ar. Van 1 Januari tot' en met 7 Juli 1922 zijn er 1444 faillissementen tegen 1041 oyer het zelfde tijdperk van liet vorige jaar. Toch was ook reeds in 1921 de toe stand verre van gunstig. Hier en daar moge eenige verbetering intreden, óver 'het algemeen blijft de mi- sere aanhouden. Zelfs dreigt van de grootè inzinking van die mark nieuw gevaar. Qok de franc vertoont bedenkelijke nei ging tót daling. Land- en Tuinbouw. F. van Meeuwen, t In Engeland is plotseling overleden de heer F. van Meeuwen, een bekend bloem- •bollenkweeker uit Heemstede. De overledene maakte een reeks van jar ren deel uit van het scheidsgerecht voor den bloeirubollenhandel en wa6 de ziel van die tentoonstelling te Haarlem in 1910. In de commissie voor de Nomenclatuur laat hij een leege plaats achter, die zeer zeker op dezelfde wijze moeilijk te vervul len zal wezen. Land- en Tuinbouwscholen. Staatsblad no. 419 bevat het Kon. besluit, van den 19dcn Juni 1922, tot wijziging en aanvul ling van het Koninklijk besluit van 17 Septem ber 1004 (Staatsblad no. 223), houdende vast stelling van een Reglement voor de land- en tninbouwwinteracholen. - Bepaald ie: Artikel I. Het eerste lid van ar tikel 4 van voornoemd Reglement wordt gelezen ak volgt: „Do leertijd aan de winterschool duurt ten minste twee winterhalfjaren." Artikel II. In het eerste lid van artikel 24 van voornoemd Reglement vervallen de woor den: „Het bedrag van het schoolgeld wordt vast gesteld door den Minister, met dien verstande, dat het per winterhalfjaar niet meer dan f 10 bedraagt", en daarvoor wordt gelezen: „Het bedrag van het schoolgeld wordt vast gesteld door den Minister. Het bedraagt niet meer dan f 20 perwinterhalfjaar van zes maan den. Wordt gedurende een langer en termijn dan Z66 maanden achtereen onderwijs gegeven, dan kan het schoolgeld op oen evenredig hooger be drag worden bepaald." Leidsche Penkrassen. Amice. Een heerlijke verrassing was dat, toen de vorige week de uitslag van de stem-' ming bekend werd, inzonderheid voor ons anti-revolutionairen. Dat de R. Katholie ken zich gemakkelijk zouden handhaven stond wel van te \;oren vast en het was de laatste dagen ook wel duidelijk ge worden, dat de Christel. Historischen ver sterkt zouden worden. Maar er ie, denk ik, niemand in het land geweest, die er ook maar in de verte aan gedacht heeft, dat de Anti-revolutionaire partij zes tien zetels zou bezetten. Er is dus voor ons reden te over voor blijdschap en dankbaarheid en met ge noegen heb ik dan ook gezien, dat- men in voreehillende plaatsen, ook in deze oYnge- ving, aan die blijdschap en dankbaarheid uiting tracht te geven. Nog méér genoegen deed het me ech ter, dat mem, voorzoover ik na kon gaan, nergens de noodige nuchterheid heeft verloren, maar dat overal op de „beangsti gende verant woordel i jkheid" voor de rechtsche partijen en den- ernst der omstandigheden de aandacht werd ge vestigd. Dat is o o k noodig. Geloof maar, dat w7e moeilijke dagen tegemoet gaan. De begrooting voor 1923 wijst een ontzaglijk tekort aan, ter wijl we onder een geweldigen schuldenlast gebukt gaan. Er zal bezuinigd en be- snoeid moeten worden op groote schaal en hef. ligt voor de hand, dat hot, 00 zal zijn dat opzichzelf wenschelijko en tot. op zekere hoogte zelfs noodzakelijke maatregeten. achterwege blijven moeten. In d^ S. D. A. P. w; men zich al bij voorbaai in de handen, v ant als er ooit een geschikte gelegen: eid geweest is om ontevredenheid te zaaien, dan zal het nu zijn. Wij weten dus, m'n waairde, wat ons te doen staat.. We zullen moeten propagee- ren onze beginselen en we zullen de men- echen moeten voorlichten en hun duidelijk maken, dat de beperking die de regeering zich straks zal hebben op te leggen is in het. belang van het land en meer speciaal ook in 'het belang van de arbeiderebevol king. Een groote taak wacht ons. En nu is het. de vraag «f we gereed zijn. Of ons beginsel ons wat waard is. Of we ons daarvoor opofferingen willen getro-osten, door onzen t ij- d, o n 6 geld en onze werkkracht beschikbaar te stel len. Wij belijden dat God heerscht als Op perheer en dat wrij er toe hebben mee te werken, dat elk Hem juichend eer. Daarom gaat het. in dezen strijd. En nu zal het blijken of het ene met die belijdenis ernst, is, en of we waarlijk willige dienaren zijn van onzen Koning, of het onze innige begeerte is, zijne banier te volgen en Zijnen Naam te verheerlij ken. Maar er is nog iets andere. In alle bladen kan men lezen, dat de uitslag voor ons verblijdend was, maar dat Leiden, de g t a d, maar ook de kring, niet aan de verwachtingen be antwoordde. En dat is ook zoo. We hebben het, om met de Standaard te spreken, leelijk laten liggen. Laten we er maar geen doekjes om winden. Nu is 'het de vraag, waaraan dit is toe te schrijven. Voor een deel is dit een gevolg van de buitengewone bekendheid van den Christe lijk Historischen candidaat, een man die terecht de algemeene achting heeft, en die moe door zijn arbeid als predikant, alge meen bekend is in deze omgeving. Ook de sterke anti-Room6che actie in sommige Chr. Historische kringen heeft ons geen goed gedaan. Maar daarmee is deze zaak niet. afge daan cn de achteruitgang niet verklaard. En nu lijkt het. me absoluut noodzake lijk dat een grondig onderzoek wordt in gesteld, naar de oorzaken van ons ach terblijven. Om ons op hetzelfde peil van 1918 te handhaven, had ons stemmencijfer meer dan verdubbeld moeten worden. En hoe was nu in den Statenkring Leiden de uit slag? Ik heb de moeite gedaan dit eens te onderzoeken, waarbij jk. tot de volgende uitkomst kwaan: 1918 1922 Leiden 2039 4149 Leiderdorp 305 485 Rijnsburg -A' '411 715 Hillcgom 176 365 Katwijk 428 683 Koudekerk 132 259 Lisse 243 380 Noordwijk 274 502 Noordwijkerhout 51 21 Oegst.geest 213 287 Sae-enheim 161 380 Valkenburg 42 51 Voorhout 37 35 Voorschoten 171 383 Warmond 18 37 Wassenaar 130 335 Zoeterwoudo 120 88 Nu moeten we met. het gebruik van de ze cijfers een weinig voorzichtig zijn. Lei derdorp b.v. maakt zoo op 't eerste ge zicht geen gunstiger indruk. Als we er echter rekening mee houden, dat mee door do gronsverandering het aantal kiezers met alechts 50 pCt. is toegenomen, dan is het duidelijk dat dit dorp zich goéd heeft gehouden. Ditzelfde geldt ook van enkele ander© plaatsen. Ovor 't geheel, dit zult ge wel met me eens zijn m'n waarde, zijn deze cijfers echter niet bevredigend. En bet staat dan ook als een paal boven water, dat we bij de a.s. Statenverkiezingen in dit district een zetel verspelen, indien niet van af dit oogenblik een zeer krachtige en in tensieve propaganda wordt gevoerd. Zoo ataan de zaken. We raken een zetel kwijt, tenzij zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen worden genomen. Waarin die maatregelen bestaan? Me dunkt, v.e zouden moeten beginne» J met een vergadering te houden van den' talenkring, om eikaar daar eens goed in i de oogen te zien, en na te gaan, waar de feut schuilt. 16 onze organisatie overal in orde? Hoe is de verhouding tusschen het aantal lo- den der kiesvereeniging en dat der kio 7 zers? En hoe staat het met. onze Christe- Jijke pers? Worden onze bladen wel over-.J al behoorlijk gelezen of is het. misschien zoo, dat we overal een veel grooter aan- tal abonné's^ moesten hebben? En waiv doen onze Kiesvereenigingen om daariw-'v verbetering te brengen? Zoo zijn er tal van vragen, die zoo spoedig mogolijk onder de oogen moeten i worden gezien. Daarmee mag m.i. niet ge-1 wachi werden tot September, maan,; dat moet zoo mogelijk nog d e z 4 maand gebeuren, opdat als do zomen: voorbij ie, do noodzakelijke werkzaamhe- den onmiddellijk een aanvahg kunnen ne men. Laten we toch zorgen, dat de smaad die thans op ons ligt, straks bij de Staten* j; verkiezingen weer wordt afgewend. Datf is niet alleen een plaatselijk, maan niet. minder «en provinciaal belang v on dus een algemeen belang. Volgens de nu gehouden stemming zijn de Staten van Zuid-Holland nog wel rechts, maar de meerderheid is toch niet bijzonder groot, en dat, terwijl Rotter- - dam zich zoo schitterend heeft gehouden. De groote meerderheid die we thans in de Eerste Kamer hebben gaat straks als ook voor die Kamer het evenredig kies recht wordt, ingevoerd, weer verloronv maar we moeten toch trachten zoo sterk mogelijk te blijven. We zouden hot komende Kabinet geen grooter ondienst kunnen bewijzen, dan door het straks op te knappen'met. oen Eerste Kamer, die het in alle opzichten zou kunnen dwarsboomen. Er zijn dus motieven te over om in de aJlereervte plaats onze organisatie zoo. krachtig mogelijk te maken en dan oolc door die versterkte organisatie met volle kracht aan het werk te gaan. Onze Gemeenteraad zal Maandag a.s. weer een6 vergaderen. Belangrijke punten komen op het agendum voor. Onze middenstanders zullen zich vooral interesseeren voor de zakelijke belasting op het bedrijf, die ze gaarne zien afge schaft. B. en W. zijn echter van mcening, dat het t'hans nog niet de tijd is tót de afschaffing over te gaan, een standpunt, dat zeer goed verdedigbaar iis, temeer daar onlangs de Hoofdelijke Omslag be- langrijk is verlaagd, waarvan ook de be trokkenen bij de Zakelijke Bedrijfsbelas ting profiteeren. Een andere vraag is of het niet tijd wordt, de verordening te wijzigen in dien zin, dat meer nauwkeurig omschreven wordt, wat onder arbei d e re waarvóór belasting -betaald moet worden, rwordt ver staan. i 0r Door zulk een wijziging zouden de zwakke bedrijven, misschien worden ont lasten zou meer de billijkheid worden be tracht. Met groot leedwezen heb ik gezien, dat B. en W. adviseeren afwijzend te borchik- kon op het verzoek van het Leidschl Drankweer Comité tot invoering van een z.g. tapverbod voor den Zaterdagmiddag en den Zondag. B. en W. achten zulk een verbod niet noodig, omdat is gebleken dat de6 Zater dag-middags en de« Zondags, geen be langrijk misbruik van sterken drank wordt gemaakt. Dat begrijp ik niet. Eiken Zaterdag avond heeft men gelegenheid te over om zidh te ergeren over de menschen die in- - plaats van hun zuurverdiende penningen* y- bij vrouw of moeder te brengen, zo in sterken drank omzetten. Dat kan iedereen zien. Alleen de politie schijnt het niet te weten. En dan 'het is volkomen waar, dal wie drank wil hebben, het wel krijgen kan. Maar is hét ook niet zoo mijn waarde* dat de gelegenheid den dief maakt? De Overheid, zoo belijden wij, is Gods dienaresse. En dan is het voor mij zeer d« vraag of zij door zich zoo gemakke lijk van deze zaak af te maken vrijuit gaat. Ik hoop dan ook dat de Raad in dit geval B. e» W. niet zal volgen. VERITAS. gewijzo moet in den put het aftreksel zich nu verzamelen, dat dunner wordt, naar mate men meer water bijgiet. Het. geu- rigst 6Chenkt. men den drank, als men een i sterk aftreksel, een koffie-extract maakt* dat in de kopjes met kokend water of k.o- konde melk verdund wordt. Voor het krij gen van 1 a IK- deciliter extract 'heeft; men een ons koffie noodig. Gocdkoopc citroenen. Ze zijn nu nog goedkoop en 't is dus da tijd om de citroenen zelve, hun 6ap of de enkele schillen te bewaren voor later, als deze hoogst nuutige vrucht 6ehaareeher, en duurder is geworden. Om citroenen lang te bewaren, moot men voor alles lucht en warmte buiten sluiten. De beste methode is, de vruchten stevig in dun vloeipapier te wikkelen en ze .in een kist in een laag ifjn droog zand to zetten, zoodat ze elkander niet raken. Hierop een nieuwe laag zand, dan ween l een laag zand, waarin men citroenen op de boven beschreven wijze legt. Iedere goede huisvrouw kan citroensap r gereed maken om te bewaren. Op het. sap van vier citroenen rekent men 125 gram i 6uiker. Deze wordt, met. het sap flink r doorgekookt, waarna men het. mengsel, na afkoeling, in kleine, goed. sluitende fle6chjes dient te beware». De uil gepers te citroenen, die van bun buitenste, aro-^ matisdhen schil zijn ontdaan, vormen een uitstekend poetsmiddel en kunnen tevens worden gebruikt om vlekken van de ..lan den te verwijderen. De gele schillen kun nen, nadat zo gedroogd zijn, in gcoloten flesschen of busjes langen tijd bewaard worden, mits ze droog staan. De Vrijzinnige en Socialistische partij en zijn over onze vrouwen dan maar eledht te spreken. En dat is ook wel verklaarbaar. Immers, zij waren bet, die het vrouwen- kieerecht wisten door te drijven. Zij heb ben niet gerust voor ook aan de vrouwen bet stembiljet in banden werd gedrukt. De vrouw, zoo heette het, moest wor den „vrijgemaakt". Zij werd achteruit ge steld, op den achtergrond gehouden en daarmee weid. aan hare vrouwelijke eere tekort gedaan. Emancipatie werd het wachtwoord. Tenslotte werd, dank zij mede de slap pe houding van de Christelijke partijen, het doel bereikt. In de Grondwet werd een bepaling opgenomen die do vrouwen niet langer uitsluit van het kiesrecht en het was de heer Marchant die van de ge legenheid gebruik maakte om een bepa ling in de Kieswet, te brengen, die ook de. vrouwen naar de stembus riep. En zoo hebben dan nu ook de vrouwen gestemd. Maar het bleek ook nu weer ou dank i6 's werelds loon. Inplaate van nu den Vrijzinnigen dank baar. t.o zijn, dat zij voor haar 'het kief- recht veroverden en die dankbaarheid nu ook te loonen, door links te stommen, hoeft do groote meerderheid van de vrou wen haar 6tem gegeven aan de rechtS'-he partijen. Dat rechts een zoo groote meerderheid heeft behaald is inzonderheid te danken aan de vrouwelijke kiezeressen, die over 't algemeen beter aan hare beginselen ge trouw bleven dan de mannen. In Het Volk, het orgaan van Je S. D. A. P., werd er dan ook op gewezen* dat in gezinnen, waar de mannen reeds lang hebben plaats genomen ach te-, het io ode vaandel, de vrouven lieg aarzelden en zich bleven scharen achter het kruis. Een ontroerende werkelijkheid ie dat. De mannen die beloofd hebben hunnen vrouwen te zijn tot een hulp en een steun op den levensweg, zij gaan de vrouwen voor op het pad dat ten verdervo voert en dan zien we daar nog die vrouwen alleen worstelen om toch niet alle6 te verliezen wat alleen in leven en, in ster ven troost kan geven en kracht. Maar het i6 verklaarbaar, dat men aan de overzijde over de vrouwen in het alge meen slecht i6 te spreken. En het ligt ook voor de hand, dat. de propaganda, met name van de S. D. A. P. zidh in de allereerste plaats zal richten tot do vrouwen. Die vrouwen, zoo heet het nu, zijn nog te dom; zij zijn nog onbewust; zij begrij pen nog niet waarom het eigenlijk'gaat; zij hebben nog geen oog gekregen voor do heerlijkheid-van het Socialisme. En dat moet haar nu in de komende jaren geleerd worden. Getracht zal worden de vrouwen wakker te schudden en haar te bewegen ontrouw, te worden aan hare belijdenis. Wanneer dit gezegd wondt, dan zijn dat geen ijdele klanken, maar, laten wij dat aannemen, dan is het bittere ernst. De socialisten vechten hier in ons land om hun leven. De verkiezingen 'hebben hun een gewel digen terugslag gebracht. En nu zal het mogelijke worden beproefd, niet alleen om do verloren stemmen te herwinnen, maar ook om straks nieuwe successen te kun nen boeken. De etrijd om de vrouw heeft e^n aan vang genomen. Wat zal daarbij de houding zijn van ons Christelijk volksdeel, van onze Chris telijke en meer speciaal onze A. R. vrou wen. Zulle» zij als rustige toeschouwsters den kamp aanzien? Of zullen zij zich in God6 kracht opma ken om- hare zusteren te sterken, om wat dreigt verloren te gaan, te redden? Een lekker kopje koffie. Niet ieder verstaat de kun6t een lekker kopje koffie gereed te maken. Hier volgen enkele aan het H d b 1. ont leende wenken: Bij het malen van de koffie zorge men steeds Voor een goed geschorpten koffiemolen, daar fijn gemalen koffie veel sterker afkookt! en helderder is. Mocht- de koffiemolen stomp zijn, en men niet. in de gelegenheid wezen om dien op het oogenblik te laten sliipen, dan maalt men de koffie tweemalen door. Wie in oude kookboeken snuffelt, zal lezen, „dat de huismoeder werd geraden, bij voorkeur regenwater te nemen om de koffie te koken en de kan eerst met warm water moet omgespoeld. Een half lood werd per persoon gerekend en dan !het be- noodigde water er in eens op gegoten. Dan laat men", aldus die oude boeken, „de koffie goed doorkoken en daarna een oogenblik stil 6taan om te bezinken. Men doet er voor de kleur wel eens een beetje gebrande stroop in en bij gefiltreerde kof fie verkiezen sommigen een paar korrels zout". Nu, aan koffiestroop doen vele huis moeders nog wel. Dat zij, door toevoe ging van dit of een ander surrogaat als cichorei, eerste klas mokka kan zetten, zal niemand gelooven. Beter brouwsel zal zij krijgen, als zij eon half loodje koffie por peisoon rekent.; de zelfgemalen koffie in den verwarmden of met warm water omgespoelden filter stampt, dan lang zaam kokend water bijgiet., onderwijl de kan gesloten en warm houdend op den ketel. Als het water te snel doorloopt, een doekje onder op den filter leggen, als het te langzaam doorloopt, een laagje sui ker. Wil men den drank zoo geurig moge lijk maken, dan moet men do boonen tel kens voor het zetten malen. Het poe der wordt da» in den filter stevig aange stampt, met een halven of heelen eetle pel koud water overgoten en anderhalf a twee uur weggezet. De tuit en de filter moeten gedurende dien tijd goed zijn af geslote». Daarna begint mon de, nu een weinig, geweekte koffie, met kleine hoe-, veelheden kokend water tegelijk tc over gieten; na het opmeten dient telkens het deksol weer te worden gesloten. Druppels-

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6