BINNENLAND. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat heden avond en Maandag aan den gemeentelij ken Visohwinkel Visohmarkt verkrijgbaar is SCHELVISCH k ƒ0.10, SCHOL k ƒ018 en TONG k 0.75 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 Juli 1922. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den: lo. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen aan het Plantsoen, de Mare, de Duivenbode- stra-at, de Haver straat, de Paul Kru ger straat. den Zuidsingcl, de Mcdnsastraat en de Brandewijnsteeg, aan welke scholen met 1 September (vroeger 1 October) nieu we leerlingen zullen worden toegelaten, gelegenheid zal worden gegeven op het Raadhuis (Trouwkamer) op de navolgen de dagen en uren: Dinsdag 18 Juli des vo-onmiddags van 9—12.30 uur en des avonde van 79 uur; Woensdag 19 Juli des namiddags van 11A 5 uur; Donderdag 20 Juli des voormiddag6 van 912.30 uur en des avendes van 79 uur; Vrijdag 21 Juli des voormiddags van 912.30 uur; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden worden vertoond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. B. ean W. van. Leiden brengen ter alge meen© kennis, dat door S. A. van- -den Hoed, echtgenoote van O. van Hooidonk, wonende te Leiden, een verzoek is inge diend om verlof voor den verkoop van al coholhoudende, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden voorvertrek van perceel Mid delstegracht N. 159. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7Vi8V* uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenscbuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mensehheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Duffels. Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Kist, Rembrandtstr. 21, Tel. 1202. Dr. G. H. Nijkamp, Fr^'raat 171, Tel. 1241, Dr. v. Voorthuijsen, Heerengracht 38, TeL 7. de Kilonicterberekeniag als door herstel van de Kilometerkaarten op te heffen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de vereeniging Nederland iin den Vreemde is een verzoek ingekomen om als lid toe te treden, daar de huidige ma laise haar dreigt in haar werk te knotten. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar de beide Kamers. De secr. deelt hierna mede, dat er een gunstig antwoord is ontvangen op het adres aan de Ned. Spoorwegen inzake combinatie der twee vrachtgoederensta- tions te Leiden. Medegedeeld wend, dat reeds dergelijke plannen in voorbereiding zijn. Eveneens is ingekomen een gunstig ant woord inzake de zegeling van vrachtbrie ven bij de Nederlandsche Spoorwegen, waarbij een vrachtbrief zal worden be schouwd als beurtvaartadres, zoodat geen dubbele belasting meer geheven zal wor den. Besloten wordt verder voor certificaten van oorsprong voor zendingen beneden 10 0.25 te berekenen, boven 10 een bedrag van ƒ1, en wanneer een onder zoek naa.r den inhoud moet worden inge steld een bedrag van 3. Duurt dit onder zoek meer dan een uur dan wordt 6 berekend. Door de Kamer is geschreven aan de Kamers van Koophandel te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, met het verzoek het initiatief te nemen tot onderlinge samenwerking der Kamers van Koophan del. De antwoorden waren aJs volgt: Rotterdam wil nog wat wachten totdat de Kamers van Koophandel zich wat meer geconsolideerd hebben. Amsterdam is er in beginsel voor, maar wil ook nog even wachten. Den Haag wil de onmiddellijk doorzetten, maar er werd verklaard, in een conferentie' met den se cretaris, dat men beter kon wachten to-t- dat de vaoantieperiode voorbij was en men dan tevens Amsterdam en Rotterdam ook mee zou krijgen, waardoor de positie dier Nederlandsche Kamer van Koophan del zeer versterkt z£u worden. Het bestuur der K. v. K. te Leiden meent, dat er niets tegen is om een oom missie in deze te_ benoemen. In dezen zin zal worden voortgewerkt. Bij de bespreking van het punt wiizi ging ze e-on ge val 1 en wet werd vooral de aandacht gevestigd op art. 10 dat zegt, dat de prennen, welke tot heden door het rijk en de bedrijven werd.en gedragen, nu alleen door de bedrijven moeten worden opgebracht. De ^voorzitter zegt, dat dit de haringvis scherij zeer zeker ten kwade zal komen eji meent, dat het op den weg der K. v. K. ligt. hiertegen te protesteeren. Een desbe treffend verzoek is ingekomen van de ree- derij te VI au a-dingen. _De heer v. Zonneveld is het hiermede niet eens. Ook de land- en tuinbouw »oet de volle 100 pet. betalen, ypoir de on gevallenwet. De voorz. is van meening, dat de land en tuinbouw niet met de haringvisscherij op één^ lijn gesteld kan worden, omdat de haringvisscherij een groote periode van malai.se doormaakt. De heer Meerburg zegt, dat er in de laatste zes jaren door die reederijen toch reeds 13000 gulden voor de zee-ongevallen wet is betaald, buiten de gewone ongeval lenwet. Spr. en de heer Ouwehand betoogen verder, dat de bedrijven bij wijziging de zer wet moeten worden stilgelegd. De heer v. d. Steen stelt dan voor den Minister voor te stellen, deze wetswijzi ging uit te stellen totdat voor de vissche- rij een betere tijd is aangebroken. De heer v. Zonneveld zegt, dat de regec- ringssteun is tot stand gekomen tijdens den oorlog, toen de Noordzee vol mijnen lag. Niettemin is hij niet tegen een voor stel om verzoek tot opschorting der wet. De heer Molkenboer steunt het voorstel van den heer v. d. Steen. Heiy voorstel om zonder restrictie de.n Minister te verzoeken de wetswijziging niet in te voeren wordt verworpen met 9—8 stemmen. Het voorstel v. d. Steen wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. De voorz. deelt mede, dat de Minister de begrooting voor de Kamer niet kon goedkeuren, indien de post presentiegelden daarop gehandhaafd bleef. De reiskos ten echter kunnen evenals een kleine ver blijf vergoeding worden toegestaan. De voorzitter acht het wensohelijk, dat de Kamer zieh in deze principieel uitspreke, doch wijst er tevens op, dat deze uitgaven alleen voor verblijfkosten der buiten de stad wonenden ongeveer 700 per jaar kunnen bedragen. De vergoeding voor verblijf, indien dit meer dan 4 uur duurt-, bedraagt voor daguren 0.42, voor nacht (avond)-uren 0.57 per uur. Bij acclamatie wordt besloten deze gel den toe te kennen. Van de Kamer van Koophandel te Eindhoven is ingekomen een afschrift van een adres gericht, aan de Tweede Ka mer om uit te vaardigen een Invoerver bod van Duitsche sigaren, daar dit het meest doeltreffende middel zou zijn om de werkloosheid met daaraan verbonden belangrijke uitkeeringen te bestrijden. Van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage is ingekomen een afschrift van een adres gericht aan den Minister van Financiën om tot een betere toepas- sig van art. 32 der Waarde wet te geraken om zoo de dreigende vernietiging der si- garenindustrie te voorkomen. Dit voorstel wordt door den heer Mol kenboer nader toegelicht, waarop hij er op wijst dat het standpunt van Den Haag onjuist is, omdat zij het betreffen de artikel verkeerd interpreteeren. De voorz. geeft als zijn meening te kennen, dat een oordeel gemakkelijk is te maken, doch dat de gevolgen niet dade lijk te overzien zijn. De afdeeling kleinbedrijf der Kamer is na behandeling dezer kwestie tot de conclusie gekomen het adres van Eindho ven te moeten steunen, omdat de werk loosheid in het land ook groote offers vraagt. De voorz. zegt,, dat Duitschla.nd groote behoefte heeft aan export en vreest repre saille-maatregelen van Duitsche zijde. De heer Dekker zegt., dat de heer Mol kenboer volkomen waarheid spreekt en is van meening, dat de Hol lands che industrie genekt wordt. Spr. is zelf sigarenfabrikant en zijn arbeiders loopen op straat omdat hij onnlogelijk tegen de Duitsche prijzen kan cöneurreeren. De heer Zonneveld is tegen dergelijke invoerverboden. Hij zou het adre.s kun nen steunen, indien b.v. gevraagd werd, om den invoer te belasten, zoo, dat men hier kon blijven concurreèren. De heeren v. d. Laan en Meerburg spre ken zich eveneens uit tegen het voorstel van een invoerverbod. De heer de Wilde wijst op de mogelijk heid, dat ook andere industrieën met een zelfde verzoek zullen komen. Na eenige^ verdere discussie, waarbij de heer Smits er o.a. op wijst, dat er op het oogenblik in tegenstelling met epnigen tijd geleden bijna geen papier meer wordt ingevoerd, merkt de voorz. op, dat. be schermende maatregelen ook de malaise niet kunnen opheffen. Zulks bewijst de toestand in Zwitserland, dat dergelijke maatregelen nam. Tenslotte herinnert hij e<r nogmaals aan, dat represaillemaatregelen te ver wachten zijn, hetgeen door den heer Mol kenboer wordt ontkend. Immers Duitsch- land zelf weigert zonder consideratie al- lei. invoer van artikelen, die het zelf kan produceeren. Ih het slot van zijn betoog komt spr. dan tot de conclusie, dat de beste oplossing dan zal wezen het voor stel van den heer Zonneveld, om den Mi nister te verzoeken invoerrechten te hef fen. De voorz. deejt te-n slotte mede, dat de afd. grootbedrijf tegen adhaesie-be tui ging aan het voorstel is. De heer Wernink wijst er op, dat en kele maanden geleden door de maatschap pij van Nijverheid een uitspraak in de kwestie beschermende rechten is ge daan, waarbij 7/8 er tegen was. Hiertegenover merkt de heer Molken- boer op, dat niet iedere fabrikant lid is dier maatschappij en dat in een daarna gehouden congres over tijdelijken invoer de groote meerderheid hier voor was. Het voorstel tot adhaesie-betuiging aan het adres van Eindhoven werd verworpen met 115 stemmen. Bij het voorstel van den heer Zonneveld tot tijdelijke verhooging der invoerrechten staken de stemmen. Hierna^ ging de Kamer in geheime zit ting. De EersteKamerverkiezingen. Officieel wordt gemeld, dat de heer J. B. S. Westerdijk de benoeming tot lid van de Eerste Kamer voer Drente heeft aangenomen. In, .Groningen zal dua iep® pieuw.e xeir- kiezing voor de Provinciale Staten plaats moeten vinden. De non-combattanten. Nu de Minister van Oorlog heeft be paald, dat. de z.g. non-combattante mili tairen, die een diensttijd van 35 jaren hebben 16 Aug. den dienst zullen moeten verlaten, zullen de z.g. non-combattanten (schrijvers, conducteurs, enz.) volgen. Ook deze militairen zullen voor zoover zij een voor pensioen geldenden diensttijd van. 35 jaar 'hebben zoo noodig met verbreking van hun loopende contract evenals hun actief dienende ranggenooten binnenkort uit don dienst worden ont slagen onder toekenning van pensioen. Dr. Lovink opvolger van Van IJsselstein? Minister van IJsselstedjn heeft, naar we reeds meedeelden, aan een feestmaaltijd van de vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" verklaard, dat het waar schijnlijk de laatste maal was, dat 'hij als minister de vereeniging zou toespreken.' Ook het vervolg van de tafelrede van den minister droeg, zegt de „Tel." het karak ter vary een afscheidsspeech. Hij betoogde, dat hij gedurende zijn bewind getracht had, de belangen van den landbouw zoo goed mogelijk te behartigen. Ofschoon het dus neg niet geheel vast staat, is 'het na deze uitlatingen van den Minister waarschijnlijk, dat hij zal aftre den. Wij herinneren er aan, dat daarvan ook reeds het vorig jaar bij de toen ont stane crisis sprake was. Ook do ministers van Koloniën, de beer S. de Graaf staat ongetwijfeld op de no minatie voor eervol ontslag. Hoewel met 'het meeste voorbehoud, meenen wij toch melding to moeten maken van het gerucht, dat indien Minister van IJsseleteijn werkelijk aftreedt, voor do portefeuille ten zeerste in aanmerking komt de heer Dr. H. J. Lovink, directeur- generaal van den landbouw, die, zooals men weet, bij de jongste verkiezingen voorkwam op de lijst van de Christelijk- Hietorischen. Verkiezing Lid Eerste Kamer. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland zal in de vergade ring der Provinciale Staten van dat ge west op 18 Juli a.s. onmiddellijk na de pauze aan de orde stellen de benoeming van een lid der Eerste Kamer, ter ver vanging van den heer W. II. Vliegen (SJD. A.P.) die zijn benoeming van 22 Juni j.l. niet heeft aangenomen. Het Kabinet. De M aa sb o de verneemt, dat 'do ver schillende berichten, welke de rondte deen onitrent persoonswisseling in het Kabi net r— gegrond op motieven van particu lieren aard min of meer voorbarig zijn. Slechts dit. ééne schijnt vast te staan, dat de minister van Oorlog zich niet lan ger wenscht te belasten met het inleri- maat voor Marine; de vervulling der dub bele taak wordt dermate bezwaarlijk voor Zijne Excellentie, dat hij er physiek niet langer tegen- opgewassen is, hetgeen niet te verwonderen valt, voor wie weten, dat de bewindsman geregeld, zelfs een deel zijner nachtrust aan de waarneming der extra-functie opoffert. De yeizekeringswetgcving. Zijn wij wel ingelicht-, aldus meldt het „Centrum", <fan zal de Verzekeringewet- geving door den minister van Arbeid zoodanig worden omgewerkt, en "geregeld, dat, zooals bij de landbouw-ongcvallm- wet het geval ie, de organisaties der be trokkenen zeiven de dragers der verzeke ring worden. Zij, die niet georganiseerd zijn, komen dan bij den Raad van Arbeid en de Rijks verzekeringsbank. De minister zou voornemens zijn een wetboek voor do verzekering te maken, in verschillende 'hoofdstukken verdeeld. Het eerste hoofdstuk zou de algemeene re gelen stellen; het tweede de Ziekteverze- kring omvatten enz. De bedoeling is om aldus tot meer een heid en eenvoud te geraken, wat ook een bezuiniging van eenige millioenen zal kunnen geven op de administratiekosten. Bezuinigingsplannen van den Minister van Arbeid. Men deelt ons mede, dat de Minister van .Arbeid ter bezuiniging op den dienst van zijn Departement overweegt, de uitvoe ring van het eventueel aangenomen ont werp op de Gezondheidsdiensten, dat een jaarlijksche uitgave van 7 ton medebrengt voorloopig op te schorten, alsmede tot meer normale tijden te laten rusten. Voorts zullen op de aanstaande begroo ting verschillende subsidie-posten, (o.a. ,len bate der drankbestrijding) aanzien lijk worden verminderd. „Msbd." De Ziekteverzekeringswet. Naar ons ter oore komt, is eerlang de oplossing tegemoet te zien van het lang jarige probleem: de beslissing n.l. in de keuze tusschen het stelsel der oorspron kelijke wet-Talma en het systeem, waar bij de uitvoering der verzekering in han den is van de betrokken organisaties. Dit laatste systeem, dat ook reeds bij d-e Land bouw-ongevallenwet werd aanvaard, schijnt tenslotte zegevierend uit den strijd te zullen komen. Het behoeft niet gezegd, dat daarmede wederpm een aanzienlijke besparing zal worden verkregen; o.m. 2al het aantal Raden van Arbeid opnieuw kunnen wor den ingekrompen, aldus de ,.Msbd." De Invaliditeitswet. Bij K. B. is bepaald,. dat de rentezegels ten verkoop voorhanden zijn, behalve op de kantoren der Raden van Arbeid en den- Posterijen, bij de Rijksdepothouiders van postzegels en bij andere personen, die daar toe door den Raad van Arbeid, onde- goedkeuring van den Verzekeringsraad, zullen worden aangewezen. Van het bedrag van eiken aankoop ge nieten de depothouders een korting van 1 pet..aan de andere personen, voor den vprkpop van rentezegels aangewezen kan door den Raad van Arbeid, onder goedkeu ring van den Verzekeringsraad, -het recht op dezelfde korting verleend worden. Na de stembus. Bij het Centraal Sternbureau is thans be rieht ingekomen van Mr. Sam van Hou ten, dat hij zijn benoeming tot Kamerlid niet aanneemt. Als gevolg hiervan zal thans gekozen worden mej. mr. E. C. van Dorp eerste opvolger wordt nu dr. C. C. Duthil te Rotterdam en tweede opvolger mr. R. A Fookema te Baarn. De heer van Houten heeft echter gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om op de lijst van opvol gers geplaatst te blijven. Van de vijf ministers, die tot Kamerlid gekozen zijn, hebben ©r tot heden drie de benoeming aangenomen, n.l. de heeren Ruys de Beerenbrouck, de Visser en Heems kerk. Deze aanneming zegt op zichzelf na tuurlijk weinig, want zoodra besloten zal rijn, dat zij als mimster blijven, zullen zij natuurlijk weer als Kamerlid bedanken Minister van Ijsseïsteyn. Uit alleszins betrouwbare bron ver neemt Het Volk, dat de heer van IJs- eelstoij-n als minister van Landbouw zal aftreden en in de volgende parlementaire periode als minister van Waterstaat zal optreden. Dit klopt met 's ministers verklaring, aan het diner van de tentoonstelling voor het Ned. Trekpaard, als zou het de laat ste keer zijn geweeet, dat hij als minister van Landbouw het woord voerde. Het. spreekt vanzelf, dat wij dit bericht geheel laten voor rekening van Het Volk. m BUITENLAND. DE AANSLAG OP MILLERAND. De aanslag na afloop van de troepen- schouw te Longehamps, waarvan een te legram in een groot deel onzer oplage van gisteren gewag heeft gemaakt, heeft plaats gehad op den hoek van de avenue Marigny en de Champs Elysées, waar een dichte menigte achter de afzetting van politieagenten was verzameld. Een jeng- mensch van ongeveer twintig jaar had zich achter een dame verscholen. Toen de auLomobiel van den prefect van politie, welke voor die van den president reed, op zijn hoogte was gekomen, trok hij een revolver en vuurde twee schoten af in de richting van het rijtuig van den prefect. De kleeren van de dame waren geschroeid De menigte wilde den dader te lijf, die naar het commissariaat van politie is ge bracht en daar verhoord is. waarbij hij een overspannen indruk maakte. Het nieuws van den aanslag verwekte een le vendige ontroering. Voorts- meldt men nog, dat de menigte, die zicb eerst op den dader wilde werpen, zieh or middellijk, herstelde en op het rij tuig \in Millerand toèholde hem toeroe pende: „houdt op, men schiet.!" Mülerar.d dm ócor het geratel van de wielen niets van den aans'ag gemerkt had, gaf order door te rijden. De dader ig een teekenaar in een automobielfabriek. Hij verklaarde bij het voorloopig onderzoek, dat hij tot de anarchistische jeugdorganisatie be hoorde en geschoten had om de aandacht te vestigen op den toestand van het pro letariaat. Hij heet Gustave Bouvet, noemt zich Juvenis, is 20 jaar oud en heeft reeds twee veroordeelingen achter den rug, we gens anarchistische propaganda. De dader verklaarde ook nog, dat zijn bedoeling was geweest op het rijtuig van Millerand te. schieten, doch dat hij nie mand had willen dooden. Toen Millerand bij aankomst op het Elysée van den aanslag op de hoogte werd gesteld, wensehte hij den prefect van harte geluk. Deze antwoordde, dat hij nu den vuurdoop had ontvangen. De coalitie-kwestie. Algemeen ziet men thans den pol Rie ken toestand meer optimistisch in. De verhouding tusschen do burgerlijke en so cialistische coalitie-partijen was hoogst onaangenaam geworden. In kringen der onafhankelijken uit men de meening, dat na de besprekingen, wel ke Donderdag met vertegenwoordigers van centrum en democraten hebben plaats ge had, het waarschijnlijk is, dat een com promis zal tot stand komen op grondslag dat de onafhankelijken in de regeering zullen worden opgenomen zonder dat de burgerlijke partijen zich ei tegen zullen verzetten. Na de besprekingen, die rijkskanselier Wirth met enkele leiders der onafhanke lijken gevoerd heeft, gelooft men, dat laatstgenoemden zich met een vertegen woordiger zullen tevreden stellen. In kringen van de burgerlijke partijen daarentegen deelt men niet de hoop, wel ke bij de onafhankelijken wordt gekoes terd. Er.wordt de nadruk op gelegd, dat democraten en centrum steeds op hun standpunt blijven staan en er niet aan den ken een coalilieuitbreiding naar links in te willigen, wanneer ook niet de Duitsche volkspartij in de nieuwe regeering wordt betrokken. Algemeen wordt steeds meer erkend, dat de strijd over een uitbreiding der coalitiebasis een strijd is geworden tus schen de burgerlijke partijen eenerzijds en de socialisten van den anderen kant. Do moordenaars van Rathenau. Men meldt uit Wittenberg©: Alhier heeft de politie oen man gear resteerd, wiens gedrag haar zeer verdacht voorkwam. Bij nader onderzoek bleek, dat de gearresteerde deel van de oTganisa- tie C uitmaakte alsmede van de vroegere arbeidsgemeenschap Rosbaöh. Hij had oen lont en ook ©en hoeveelheid zwart kruit bij zich. Onmiddellijk is daarop uit Gardelegen oen politieoommando naar Wittenberg© vertrokken, om in verband met deze arrestatie alhier een nader on derzoek in te stellen. Van goed ingelichte zijde wordt, nog medegedeeld, dat nadoe is gebleken, dat de gearresteerde niet medeplichtig kaanden moord op Rathcnau, doch dat hij waar schijnlijk is betrokken bij een complot,, voor oen nieuwen aanslag, welke waar schijnlijk moest dienen om de aandacht' van het yolk van den moord op Rathonau af to. leiden. Nadere bijzonderheden over deze nieuwe samenzwering ontbreken evenwel nog. Do toestand in Ierland. De benoeming van Michael Collins tot opperbevelhebber yan 'het leger van den Ierschon vrijstaat is gevolgd door ten minste één belangrijk 6ucces in het Zui den, ofschoon ©r niet gemeld wordt-, dat Collins zelf de krijgsverrichtingen heeft geleid. Een versterkt kasteel 'in Kings County is in handen vafi de nation alen I gevallen, na een hevigen strijd van drie uren. Het hoofdkwartier van de ongeregeld© troepen is verrast, en de staf werd gevan gen genomen voordat de nacht viel. Wexford is thans, naar men bericht, bijna geheel in handen van de nationale strijdkrachten. Aan den oproep van de voorloopige re- geering aan de Iorsche mannen, om vrij- i willig in dienst te treden, om haar bij to I staan bij het 'horstellen van do orde, i wordt nog steeds druk gevolg gegeven, j Men schat, dat er ten minste 2000 man', - van 18 tot 30 jaar oud, zich vandaag 1 hebben aangemeld op het stadhuis te Du blin, om in do eerst© Dublinsche brigade j to worden opgenomen. De vrijwilligers komen uit alle standen vau de maat schappij. De hongersnood in de Krim. Het Russische hulpfonds heeft van een: afgevaardigde van dr. Nansen, die een reis door de Krim heeft gemaakt-, een te legram ontvangen, dat op 1 Juni het getal hongerenden 370.000 bedroeg, van wie 185.000 kinderen. Eind Juni wao do toe- I stand iets beter tengevolge van de ver- j mindering der bevolking door de sterfte en de ontwikkeling van het plaatselijk steunwerk. De plaatselijke steunconvmis- sies voeden ongeveer 100.000 kinderen en 60.000 volwassenen. Het sterieterijfer we gens den hongersnood bereikt de 50 pet. en in vele dorpen is de heel bevolking ver 1 hongerd. De cholera in Rusland. Uit Moskou wordt door het Orient-iele* gr.-agentschap geseind, dat de cholera zich met buitengewone hevigheid uitbreidt De ziekte heeft alweer nieuwe streken aangetast. Het aantal zieken bedraagt meer dan 20.000; het grootste aantal lij ders treft men in de Oekraine en in de J Krim. De sterftecijfers varieeren tus- i sc'hen 25 en 60 pet. De steden, welke het meest door de epidemie getroffen zijn, j zijn Odessa met 120 gevallen, Mïkolajen 98 en verder ISymphropol, Jijkaterino- j slaw, Biala, Tscherkieff en Kieff. Salarisverhoging. In verband met de hooge prijzen der le- j vensbehoeften in Duitschland hoeft de enlenle-comnr.ssie te Berlijn besloten, dat de uitkeeringen, die Duitsclilend ver plicht is te doen aan de leden en de sta ven der intergealneerde militaire controle commissies belangrijk moeten worden verhoogd. Het sa'aris van een generaal, lid vau een dier commissies zou volgens bet schema van de entente-commissie in Juni en Juli lO-'i.OOO mark moeten bedragen, tegen 70.0000 mark vroeger, terwijl voor de ge wone soldaten de soldij van 10.600 en 15.300 mark wordt gebracht. De Engolsche postminister-genera-ail heeft in het Lagerhuis gezegd dat de re- goering besloten had, in Engeland een heel sterk station voor draadlooze tele graaf© op te richten, dat het land in ver binding zal brongen met Indië, Zuid-Afri- ka en Australië. In Engélsch-Indië komt ook zulk ©en station voor verbinding met Engeland, Zuid-Afrika en Australië. Op den sneltrein WeenenParijs is in den afgeloopen nacht in de buurt Spi- taram Sommering een aanelag gepleegd. Men had op de rails een barricade ge maakt van dwarsliggers, waardoor de trein t-ot stilstand werd gebracht, doch toevallig werd niemand gekwetst. Omtrent de daders en de redenen voer den aanslag i6 niets bekend. Vermoedelijk bestond het plan den trein te berooven. Vandervelde heeft Donderdenaar ,^Le Peuple" meldt, via.Berliin uit- Mos kou bericht ontvangen, dat de doodstraf zeker is voor de sociaal-revolutionaire be- klagden. Het wordt, volgens dit telegram mogelijk geacht, dat zii gratie krijgen, behalve twee, Gotz en Donskoï. Onmid dellijk© tu&scbenkomst. der Internationale is noodzakelijk, zoo eindigt het bericht. KERK EN SCHOm Bond van Besturen van Protest. Chr. Kweekscholen. Donderdag 13 Juli vergaderd© te Utrecht in het Jaarbeursgebouw de Bond van Besturen van Protestantsch-Christelijke Kweekscholen, onder Voorzitterschap van Ds. H. C. van den Brink, van Zandvoort. Aanwezig waren o.m., op één na, alle direo* teuren der aangesloten kweekscholen. Sedert de laatste vergadering had zich nog aangesloten het kweekschoolbest-uur te Leeuwarden (Mariënburg) zoodat het aantal aangesloten kweekscholen nu 15 is. In de vacaturen in het Bestuur ontstaan door het overlijden van Ds. Klomp en liet tue» schentijdsch bedanken van den heer P. Kat (Zut- phen) werden gekozen Mr. Veldhoen, predikant te Alphen aan den Rijn en Prof. Dr. F. W. Gros» heide, Amsterdam. Do Secretaris, De. D. A. van Haselen (Charlois)las de notulen der vorige vergade ring, welke werden goedgekeurd. Do heer Van Wijlen, advisoerend bestuurt lid, gaf een kort verslag van hetgeen het Be-» stuur in het laatste jaar had verricht.. Besloten wordt, dat do Vereeniging het recht van aanwijzing van een algem. advi&eerend be stuurslid dat zij heeft bij Schoolraad, ook zal aanvragen bij „Christelijk Velksonderwjis. Ds. F. G. Petersen (Bloemendaal), da

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2