"HMWlaÏÏT GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Donderdag aan den gemeentelijken Visch winkel, Vischmarkt 18, verkrijgbaar is SCHEL- VISCH èi 0.130.22, SCHOL k 0.20 0 40, SCHAR k 0.16 en TARBOT 0.50 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 Juli 1922. ATTESTATIES DE VITA. De Burgemeester van Leden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de atbe staties de vita voor gagementen en pen sioenen van gewezen militairen van het O.- en W -Indisch leger beneden den rang van officier, verkrijgbaar zullen zijn op Vrijdag 14 Juli a.s. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 Juli 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meent! kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Maatschappij tot detail verkoop van Petroleum ,.De Automaat" te Botterdam en rechtverkrijgenden tot: a. oprichting van een ondergrondsche bewaarplaats voor 6000 Liter benzine, met aftapinrichting, op de Beestenmarkt nabij de Blauwpoortsbrug, kadastraal bekend Sectie B ongenummerd b. oprichting van een ondergrondsche bewaarplaats voor 6000 Liter benzine, met aftapinrichting op den hoek van de Burg- gravenlaan en den Hoogen Rijndijk, kadas traal bekend Sectie M No. 3193. nieuwe voorschriften omtrent de aanvul ling van vacatures in den raad bij uitput ting van de candidatenlijsten reeds thans moeten worden toegepast of bij de eerst volgende algemeene raadsverkiezing in '23. De raad was van meening, dat deze voorschriften nog niet in werking zijn ge treden en liet den heer Viseer dus niet toe. De heer Visser is van deze beslissing thans in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. Telegraaf en Telefoon. Reuter seint uit Londen d.d. 11 dezer De telefonische verbinding met Holland ia waarschijnlijk morgen, wellicht zelfs he denmiddag, open voor het publiek. Een drieminuten-gesprek kost tien shilling. Abonnementsgesprekken tusschen 9 uut namiddag en 8 uur voormiddag kosten 10 shilling voor dubbele gesprekseenheid, na melijk zes minuten. Abonnementsgesprekken van minder dan zes minuten worden niet verstrekt. De telefoon-autoriteiten te Londen dee- len mede, dat de telefoonkabel tusschen Engeland en Holland veel sneller gelegd ia dan werd verwacht. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie meldt echter, dat de openstel ling voor het publiek nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, omdat de ver- eterkingsapparaten, die daarvoor noodig zijn, zoowel aan de Nederlandsche als aan de Engelsche zijde van den kabel, nog niet alle zijn opgesteld. De „N. R. C." deelt mede, dat binnen kort twaalf nieuwe lijnen zullen worden gelegd ter verbetering van de telefoonver binding met Duitschiand. BUITENLAND. beide jongelieden zich vervoegd bij den postambtenaar Büsch, wien zij zeiden, dat zij naar hem waren verwezen. Zij ver zochten hem om nachtkwartier. Na lang vruchteloos zoeken gelukte het hem de twee in een hotel onder te brengen. In een confectiemagazijn hebben zij zich daarna van nieuwe kleeren voorzien. Later kwam nog een andere jongeman van Kalieg naar Lenzen en deelde de po litie mede, dat de beide mannen ook bij zijn zwager geweest waren en dat zij ver moedelijk de moordenaars yan Rather.au waren. Toen de politiebeambten bij het hotel kwamen, namen beiden de vlucht op een fiets. Het gelukte bun met een veerpont de Elbe over te steken. Een sterke politiemacht op motorrijwielen en met politiehonden zette hen achterna. Er werd geconstateerd, dat zij uit Gross Lüche in het Hannovcrsoho in zuidelijke richting op Gerdeleben _waren gevlucht. Zij zijn door de plaatsen Gatow, Arendsee en Packebusch gekomen, waar zij Zondag morgen zijn gezien. In den nacht van Za terdag op Zondag verloren zij te Zwinen- dorf een kaart van den generalen slaf, welke door de politie werd gevonden. Daar zij de wegen niet kenden en thans gedwongen waren naar den weg te vra gen, kon hun spoor verder worden ver volgd tot Gerdeleben. Het schijnt, dat zij naar Zuid-Duitschland wilden gaan. Blijk baar waren zij zonder geld, daar zij ge dwongen waren bij de boeren om brood te bedelen. Zij moeten er zeer verwaar loosd uitgezien hebben. In verband hiermede zijn een aantal personen gearresteerd, die den vluchtelin gen huisvesting of anderehulp hadden ver leend. Naar wij voorts vernemen, heeft de van Berlijn naar Munchen gezonden missie, die tot laak had een onderzoek in te stellen naar den moord op Rathenaa en het naar Zuid-Duitschland leidende spoor te vervolgen, te München niet alleen geen medewerking gehad, maar is haar zelfs elke uitvoering van haar opdracht ver boden, zoodat zij zonder resultaat weer naar Berlijn moest terugkeeren. -- In verband met den moord op Ralhe- nau zijn te Wismar twee jcngelieden ge arresteerd. De wet tot bescherming der republiek is gisteren in den Rijksdag in tweede le zing verder behandeld. De vroegere minister voor economische aangelegen heden Wissell (meerderheids-socialist) trok te velde tegen de afwijzende houding van den Beierschen gezant te Berlijn. Wis sell meende, dat een wet, die voor alle andere staten van het rijk aannemelijk was, ook voor Beieren geen onoverkome lijke bezwaren kon opleveren. De Duitsch nationale afgevaardigde Graeff verklaar de zich tegen het ontwerp, dat onder voorwendsel van de verfoeilijke moorden poogde de nationale oppositie tot zwij gen to brengen. Minister Radhruch viel Graeff daarover aan, zeggende, dat hier geen sprake is vap een uitzonderingswet en dat de instelling van een speciaal gef rechtshof volstrekt niet in strijd is met de grondwet. De „Aufsehmiickungsausschues" van den rijksdag hield zich gisteren bezig met de vraag betreft u-de de afbeeldingen, enz., die op het. keizerschap betrokking hebben. Na een langdurig dobat werd besloten, de kronen van de vlaggestokken te verwijde ren. Na een bezichtiging van architecten van naam en deskundigen op kunstgebied zal een begrooting worden opgemaakt van de verdere veranderingen, die aan het gebouw zullen worden aangebracht, dat rijkelijk is voorzien met emblemen uit den keizertijd en uit de verschillende oor logen. Een vooretel van den voorzitter Löbe om in de plaats van het standbeeld van Wilhelm II in de wandelhal een obelisk te plaatsen met de namen van do in den ooriog gevallen rijksdagleden Frank en Von Medding en de beide na den oorlog voor het vaderland gestorven minis!ere Erzberger en Rathenau werd ter nadere behandeling uitgesteld. xïevigo ontploffing in Cuxhaven. Een zeer zware ontploffing 'hoeft gister middag plaats gehad aan de Elbe-mon- ding bij Cuxhafen. Alle telefoon- en tele graafverbindingen met Hamburg zijn ge stoord, zoodat bijzonderheden op het oogenVik nog niet te krijgen zijn. Ook het spoorwegverkeer naar Cuxhafen is ge stremd, waaruit valt aan te nemen, dat de spoorlijn is beschadigd. De Oberpogt- direktor te Hamburg deelt mede, dat het depot voor zeemïjnen te Groden bij Cux- haefn in de lucht gevlogen is. In de stad Cuxhafen zijn alle vensterruiten vernield. De vuurtorens moesten gedoofd worden. Tot ver in den omtrek ie een groote vuur gloed uit de richting Cuxhafen zichtbaar. Berichten van loodsen uit Brunsbiittel zeggen,, ■dat. bii het voorbijvaren van Cux hafen verschillende zware explosies wer den waargenomen. De maTine-comman- dantur van Cuxhafen heeft den bewoners der stad en aangrenzende plaatsen bevel gegeven om hun woningen te ontruimen, daar gevaar bestaat voor verdere ontplof fingen. Dit bevel schijnt later ie zijn in getrokken. De mijnwerkersstikinjj. Harding heeft aan de mijneigenaars en de mijnwerkers hot volgende voorstel ge daan: De arbeiders hervatten het werk tegen het loon, dat betaald werd op 1 April, toen het werk werd neergelegd, en dat ongewijzigd blijft lot 10 Augustus. In- tusschen wordt een commissie van arbi trage benoemd, bestaande uit drie verte genwoordigers der georganiseerde mijn werkers, drie der mijneigenaars en vijf der verbruikers, door Harding te benoe men. Zij zal beraadslagen over een nieuwe loonregeling en indien zij op 10 Aug. niet geslaagd is deze samen Ie stellen, zal de huidige locstand voortduren tot 1 Maart. 1923. Naar de „Golos Rossii" meldt, heeft de af deeling voor de statistieken van het Russische Volkscommissariaat voor Ver keerswezen een mededeeling gepubliceerd, volgens welke in 1921 427 passagiers en 526 spoorwgbeambten bij treinongevallen zijn gedood. Uit Belgrado komt beveetiging van bet bericht, dat 250 Magyaareche gezin nen, op last van de regeering van Joego slavië, over de grenzen zijn gezet. Het heet, dait deze maatregel als repre saille bedoeld is tegen de Hongaareche re geering, die in Hongarije woonachtige Joego-Slavische gezinnen het land uit zette. Uit Parijs wordt aan de „Msb." gemeld: Er loopen geruchten, dat de bey van Tu nis niet op een natuurlijke wijze gestor ven is. Wie hém om het leven zou heb ben gebracht en op wal voor wijze dit geschiedt is, is niet bekend. De Haagsche Conferentie. De zittingen der Sub-ccmniissacs. De tweede sub-commissie (schulden) van de niel-Russiche commissie is giste ren om half elf, onder voorzitterschap van den heer Alphand,bijeengekomen en heeft beraadslaagd over haar werkprogram en de vragen, die aan de Russische commis sie zullen worden gesteld. De vergadering is om twaalf uur uiteengegaan. De eerste sub-commissi?. (particulieren eigendom) van de nïet-Russische commis sie is gisterochtend om half elf in hel Vre despaleis bijeengekomen onder voorzitter schap van sir Philip Lloyd Greame. De vergadering is om 1 uur uiteengegaan. De eerste vsub-commissie (particulier eigendom) der niet-Rus3ische commissie heeft gistermiddag de besprekingen van gistermorgen voortgezet. Heden een crilieke dag? Er loopen ter conferentie geruchten, dat het heden een critieke dag zal wor den, wijl de stemming onder do gedele geerden niet bijzonder gunstig is. De kwestie schijnt weer de cude te zijn. als zich reeds te Genu openbaarde. Het is n.l. het optreden der Russen, dat door hun lijst betreffende het teruggeven van eigendommen, een ongunstigen indruk heeft gemaakt De vergaderingen van he den zullen dan ook beslissend in deze zijn. De Franschen zouden weer voornemens zijn zich terug te trekken. Gemengd Nieuws Treinramp in Spanje. Gisterenmorgen heeft in het station van Pa rades nabij "Valencia een botsing plaats gehad tusschen een ©nel-trein, komende uit Galicië en een posttrein uit Asturië. De twee treinen zijd geheel vernield Uit de versplinterde wagen© heeft men 12 lijken te voorschijn gehaald. Het aantal gewonden is zeer aanzienlijk, doch nog niet geheel vastgesteld. Nader wordt nog gemeld, dat.de Tamp is toe te schrijven aan de nalatigheid van den machi nist van den posttrein, die door een onveilig signaal was. heengereden. De machinist en de stoker worden beiden gedood en alle wagons van den posttrein werden verbrijzeld. Het aan tal dooden is nog niet geheel vastgesteld. Onder de dooden bevindt zich *n senator, een Spaansch Kamerlid, een rechter, een moeder met haar drie dochters, alsmede, een moeder, die met haar vjjf kinderen reisde. "Van deze laatste fa milie brachten de vader en het jongste kind er hert leven af. Ook de machinist van den snel trein werd gedood. Beide treinen reden in volle vaart tegen elkander. Brand in een Russische munitiefabriek. In de munitiefabrieken te Salutwine hij Ko lomna is een geweldige brand uitgebroken. Een kruitmagazijn en een marine-depot zijn daarbij in de lucht gevlogen. UH Moskou ie versterking gezonden, om de brand te helpen blnsschen.. verliezen zijn enorm In Sovjet-kringen veronderstelt men dat de arbeiders zelf de hand hebben gehad in dezen brand. Er heersobt nJ. groote opwinding ond.sr het personeel, dat sinds geruim en lijd geen loon heeft ontvangen. Ook speelt het proces tegen de ©ociaal-revolutionnairen een rol. Grafschennis in Moskou. Volgens een bericht uit Moskou zijn de graven der tsaren in de Peter- en Paulskerk geopend en de voorwerpen van waarde eruit genomen. De kiert van Alexander 1 was leeg. Een benzine-depot fe Londen uitgebrand. In een benzine-depot in bet zuid-oosten van Londen ontstond gisteren brand. Eenige honder den arbeiders, die daar werkzaam waren, wisten nog tijdig te ontkomen, doch een hunner liep ernstige brandwonden op. Het benedengebouw bevatte duizenden vaten benzine die voor en na met hevige knallen sprongen en aan dein brand een zeer ernstig karakter gaven. Het geheele gebouw, dat uit drie verdiepingen bestond, werd door bet vuur verwoest. De ijzeren papieren. Wij vernamen, aldus het „Soer. Bbl(l-"' weer eens een kostelijk ©taaltje van toepassing van de gouvernements-voorscbriften, aldus onze correspondent te Malang. Een dame, liefhebster van bloemen, kwam ongeveer een half jaar geleden hier wonen en vatte het plan op, om in verband mot bet milde klimaat, Hollandsche bloemen te gaan kweeken. Dies bestelde zij daartoe de noodige zaden in Nederland. Mot de laatste mail ontving de dame bericht, dait -haar bestelling onderweg was en zie, den daarop volgenden dag kwam er een schrijven van den chef van bet postkantoor meldende de aankomst van een pakket bloemzaden. Als me vrouw dit in ontvangst wenschte te nemen, kon dat wel, maar dan diende mevrouw eerst toe stemming te vragen aa-n het departement van landbouw, of zij dat zaakje wel mocht invoeren! Afgezien van het feit, dat daarmee allicht een paar maanden gemoeid zijn, moet dat request nog op zegel! Gasontploffing te Zwolle. Gisterenmorgen omstreeks negen uur beeft een groote ontploffing plaats gehad in het ach terste gedeelte van het huis van den lieer v. d. V aan de Tborbeckegracht te Zwolle. Den vori- gen dag had de gasfitter P. t. Z. eenige lampen afgedraaid in verband met het verhuizen van de bovenbewoners. Hierop bad de gasfitter do hoofdkraan afgesloten even voor bij hot huis verliet. Een afsluitdop bevestigde bij echter niet aan de gaspijp, met het gevolg, dait toen de beer v. d. V. dienzelfden avond de hoofdkraan open draaide, het gas de kamer binnenstroomde. Den velgenden morgen bemerkten de bewoners een sterke gaslucht. De gasfitter werd gewaarschuwd en zag, dat er geen dop op de pijp was ge draaid. Hij stak een hieifer aan, om zich te overtuigen, of de koppeling zuiver sloot. Een ontploffing volgde, die plafond, plinten, enz. zeer beschadigde. Een groote vlam sloeg den heer v. d. V in het gezicht. Hij werd echter niet ernstig gewond. Brutale diefstal. Gisterenmorgen werd uit Den Haae voor den koopman L. S., wonende te Amsterdam, por vrachtauto twee balen manufacturen, elk we gende 350 Kg. vervoerd naar den Goudschen Singel, waar S vandaag zou markten. Om half vijf werden ze bij de kramen afgeladen, terwijl een 17-jarlgen jongen achterbleef om de goede ren te bewaken. Toen ooi half negen de koop man bij zijn kraam kwam, waren de twee balen inhoudende wollen stoffen en een waarde ver tegenwoordigende van ruim 7000 spoorloos verdwenen. De bewaker verklaarde, steeds bij de goederen te zijn gebleven maar heeft vermoedelijk gesla pen. De diefstal moet gepleegd zijn door ecil viertal personen, die de balen op een sleepers wagen hebben geladen. Van hen is echter geen spoor te ontdekken. Lijk gevonden. Nabij Olsl is in den IJsel drijvende gevonden hot lijk van den gehuwden voerman J H.. uit Deventer, die reeds eenige dagen werd vermist. Een zeldzaam exemplaar. De heer Hagen, té Boxel, heeft aan de Dier gaarde te Rotterdam ten geschenke gegeven een zeer zeldzame appelvink, welke hij hert vorige jaar gevangen heeft. Naar men aan de N. R. Crt. mededeelde bestaan hiervan waarschijnlijk geen drie stuks in geheel Europa. Kuikens dcor een hond doodgebeten. Te Son heeft een hond in één nacht 120 kui kens bij G v. d. L doodgebeten. Doodelijk ongeluk. Gisteimorgen heeft bij een militaire oefening van een compagnie van het 8e regiment in fanterie, op het landgoed Warnsborn te Arn hem, een ernstig ongeluk plaats gehad. Ter wijl de troep in rust was, leunde de milicien soldaat K uit Wageningen op zijn geweer, waarop de bajonet nog bevestigd was. Op een oogenblik, dat een paar hollende paarden voorbijvlogen, schfok K. zoodanig, dat hij struikelde en in een greppel viel. De bajonet drong hem in de borst. Hij werd per auto naar hot militair hospitaal vervoerd, doch overleed tijdens de>n rit tengevolge van bloedverlies. Doodelijke trap. Uit Groenl-o wordt gemeld: Bij het op stal brengen der koeien kreeg een 4-jarig kind van den' landbouwer Bomers op Boers, van een der dieren zoo'n trap, dat het kort daarop aan de gevolgen bezweek. Brand in een Synagoge. Gisterenmorgen omstreeks balf tien werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in de synagoge in de Wa genstraat aldaar. Da brandweer rukte met groot materiaal uit, doch de brand bleek niet zoo zwaar als gemeld was. Schilders waren bezig geweest met het afbranden van verf door middel van een spirituslamp. Hierdoor was een gedeelte van de gootlijst in vlam geraakt, hetgeen aanvankelijk niet werd opgemerkt van wege den schafttijd. Omstreeks 10 uur was het vuur gebhischt met een straal van de motor spuit. Doordat de synagoge in restauratie ie, stond een stelling om het gebouw, waardoor het werk van den brandweer zeer vergemakkelijkt werd. Brand. De kapitale nieuwe boerderij van P. Veltman te Duiven is tot den grond afgebrand. Een groo te hoeveelheid pas binnengehaald hooi en alle huisraad ging verloren De oorzaak is onbe kend, vermoedelijk hooibroei. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Ontvlucht. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Eind hoven is een verpleegde ontvlucht door uit een 12 meleT hoog raam te springen. Hij be kwam geen letsel en Is te Zeelst later opgepikt. Inbraak. In den nacht van Zondag op Man'.ilag. ter wijl de familie op de kermis was, is er inge broken in bet winkelhuis van mej de wed. Nanson, dn de Langestraat te Brielle Er wordt honderd gulden aan contanten gemist. De politie meent reods den dader op 't spoor te zijn. Een nest van een rietwouw. Men meldt uit Weert aan de „Msb.": Door den heer E. Hupperebt alhier is gevon-- den een nest van een rietwouw met 4 jongen* Het ouderpaar kon niet bemachtigd worden. De rietwouw ia een der grootste inheemschr roofvogels met een vlucht van pl.m. lA M. Luchtballon gedaald. Te Baarn is Maandagmorgen een, tijdens de kermis te Kingston on Thames (Surry) dezer dagen opgelaten ballon gedaald. Aan den bal lon was een gedrukte briefkaart bevestigd mert de uitnoodiging aan den vinder om den datum en den naam der landingsplaats aan den orga nisator van den ballonwedstrijd mede te deel en» Een canard. Verleden week ontving het Haagsche Aneta- kantoor een telegram uit Batavia, volgens hetwelk de Indische Courant meldde, dat de Portugecsche regeering een aanbod van de Nederl. regeering, langs dïplomatieken weg gedaan, om Timor te koopen, zou hebben afge slagen. Aan het Departement van Koloniën bleek men van een dergelijken stap onzer regeering niet© af te weten, zoodat het bericht moest wor den beschouwd als een canard. Eet Haagsche Aneta-kamtoor supprimeerde daarom dit tele gram en seinde aan het Hoofdkantoor van Aneta te Weltevreden, wat gebleken was. Daarop kwam bet volgende telegram in: Indische Courant handhaaft bericht koop Timor had inzage officieele bescheiden," AGENDA. WOENSDAG 12 Juli. Leiden. Ten toonstelling R. K. Vakschool. Gebouw Noordeinde 50. t WOENSDAG 12 Juli. Leiderdorp. Kinderhuis „Voordorp". „Bazar" van 79 A uur. Sluiting door De. Goed hard. DONDERDAG 13 Juli. Tentoonstel ling R. K. Vakschool. Gebouw Noord- einde. lederen Woensdagavond van IA— 8A nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon de es geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. A. J. Donk. Doezaetraat 31, Tel. 1313. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. DE POLITIEKE TOESTAND. De" Koningin heeft- Maandagmorgen jhr. Ruys do Beerenbrouck op Hot Loo ontvangen ter bespreking van den poli- tieken toestand. Tegen heden waren ter conferentie uitgenoodigd de voorzitters Tan de Eerste en Tweede Kamers en de vic-prceident van den Raad van State. MINISTER AALBERSE. Men schrijft aan „De Tijd" uil Den Haag: «In tegenstelling met de verwachting, in liberale bladen uitgedrukt, dat Minister Aalberse zou heengaan, vei nemen wij,, dat in leidende kr'ngen der rechterzijde bijzonder prijs wordt gesteld op het aan blijven van Minister Aalberse. Men is van meening, dat geen bewindvoerder beter dan hij in staat is, de continuïteit in de sociale wetgeving te verzekeren en met name om ook hierin de bezuiniging door te voeren, welke volgens den eisch der tijden en van Rechts en Links voor alle Departementen geboden ia. Het staat dan ook vrijwel vast, dat Minister Aalberse blijft. Opening Starten-Generaal. Naar men weet treedt op Maandag 24 dezer do ontbinding der Staten-Gen era al als gevolg van de Grondwetsherziening in en heeft Dinsdag 25 dezer de opening der nieuw gekozen Kamer plaats. Naar verluidt zal het in de bedoeling liggen, dat die opening op den 25sten zou geschieden door de Koningin, terwijl dan de opening van het gewone zittingjaar in September d.a.v. namens de Koningin door een commissie van Ministers aou plaats hebben. Nederland en Denemarken. Draadloos wordt uit Kopenhagen ge meld: De Nedorlandeche gezant alhier heeft in een onderhoud, verklaard, dat men in Nederland Kopenhagen beschouwt als het geschikte centrum voor de geheele Balti- sehe scheepvaart en handel en men er daarom het directe eommercieele verkeer tusschen beide landen wil ontwikkelen en versterken. Hij geloefde dat de produc ten van het eer.e land in verschillende ge vallen die van het andere zouden kunnen aanvullen. Landbouw-ongevallenwet. Naar het „Centrum" verneemt zal de Landbouwon gevallen wet 1 September e.k. worden ingevoerd, met de bedoeling, dat ze dan op 1 Januari 1923 in werking treedt. Verkiezingsmoeilijkheden. In de vacature voor lid van den gemeen teraad. ontstaan wegens vertrek van den neer P. Brouwer (Anti-Rev.), is door het Centraal Stembureau als opvolger aan- ecwe^en de heer Ja-C. Visser (S.D.A.P.), om dat de lijst der -anti-revolutionairen geen candid aten meer bevatte en do lijst der S D.A.P. het grootste getal stemmen over schot had. De gemeenteraad besloot echter den heer Visser niet als raadslid toe te laten. Daarbjj kwam de vraag ter sprake of de De dalende Duitsctie valuta. Een telegram uit Londen meldt, dat tot Poincaré een uitnoodiging is gericht om aldaar met Lloyd Georgo de Duitsche fi- nancieele crieks te bespreken. Poincaré zou toch reeds naar Londen gekomen ziin in verband met de quaeetie over het nabije Oosten, doch zijn komst zal door deze „marquante" quaestie nog wel worden verhaast. De Engelsche pers beschouwt den Duit- schen noodtoestand met een vrij cynisch oog. De Daily Mail zegt, dat zij zoo maar niet wil toegeven, dat het do geallieerden veel aangaat, of Duitschiand al of niet bankroet slaat. Zulk een handelwijze van Duitechland's kant zou de vorderingen van de geallieerden niet nietig maken. Een frauduleus koopman, die zijn zilveren lepels begraven en zich met zijn actief uit de voeten gemaakt heeft-, laat men niet vrij uitgaan. Evenmin kan een frauduleu ze staat door duidelijk bedrog betaling van zijn buitenlandsche crediteuren ont gaan. Als Duitschiand geld uit het buitenland noodig heeft, kan de heer tSinnes putten uit de groote saldo's, die hij en andere Duitsche millionaire sedert den wapen stilstand buiten Duitschiand vergaard hebben en die verschillend geschat wor den op 300 millioen pst. tot 1 milliard p.st. Hij heeft de onbeschaamdheid om te vei klaren, dat Duitschiand geen geld kan vinden om het miserabele sommetje van 2A millioen p.st. in de maand voor de schadevergoeding op te brengen, terwijl Engeland elke maand 4 millioen p.st. moet vinden voor de rente van zijn schuld aan de Vereeuigde Staten. Zooals ieder bezoeke? van Duitschiand ziet, hebben de Duitsdhers volop geld voor vliegtuigen, verborgen wapens, kanalen, waterkracht- installaties ,speorwegvernieuwing, nieu we machines en feitelijk voor alles behal ve schadevergoeding. En geen wonder, daar zij aan belasting 19 sh. per hoofd betalen tegen de 19 p.st. van de Engel- schen. Er moet- geen Britsch geld voor Duitschiand beschikbaar gesteld worden, terwijl, gelijk Poincaré verklaard heeft, dé Dutscho fnanceirs, kooplui en fabrikan ten met den dag rijker worden. De „Daily Telegj-aph" zegt, dat de Britsche experts overhellen tot de mee ning dat tegenover de ineenstorting van de mark de thans loopende onderhandelin gen tusschen de Duitsdhe regeering en de garantiecommiesie van niet meer dan aca demisch belang zijn. Mén wijst er op, dat in de week eindigend^, den 30sten Juni, Duitschlan dvoor twaalf milliard mark papiergeld uitgaf. De leden van de Commissie van Herstel die opnieuw een bespreking hadden met vertegenwoordigers van het Duitsche mi nisterie van Financiën, beraadslaagden gisteren onderling over den toestand. Naar verluidt, wordt geen beslissing ver wacht, alvorens het rapport van de Ga- rantiecommissie door de Commissie van Herstel is ontvangen. De Garantie-commissie wordt niet voor Maandag a.e. uit Berlijn te Parijs terug verwacht-. Naar wordt vernomen, zal heden aan de Commissie van Herstel van Duiteche zijde een formeel voorstèl worden gedaan om trent een volledig moratorium voor den tijd van twee jaar. Men is te Parijs ech ter van meening, dat een moratorium voor Duitschiand niet alleen gepaard dient te gaan met een moratorium voor Frankrijk, maar ook met een grooter plan, dat. zal inhouden: lo. De controle over de Duitsche financiën; 2o. een ver goeding voer Frankrijk in den vorm van een vermindering van zijn buitenlandsche schuld, en 3o. het uitschrijven van een internationale leening, voor Duitschiand, waarvoor de bankierecemmissie onmid dellijk weer bijeen dient te worden geroe pen. Dc mGord op Rathenau. De politie is do boido voortvluchtige moordenaars van Rathenau. den eer sten luitenant ter zee Edwin Kern en den ingenieur Hermann Fischer weer op het spoor gekomen. De nasporingen hebben aan het licht gebracht, dat de beide vluchtelingen zich naar Mecklenburg had den begeven en dat zij van 4 tot 6 Juli te Weimar hebben vertoefd. Op 7 Juli zijn zij naar Neu-Kalies gegaan en vandaar naar Lenzen aap de Elbe, paar hebbende

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2