„PAULA" A.&H. SIMONIS GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Visciiverkoop. De Burgemeester Tan Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag aan de gemeentelijke Visch- winkel Vischmarkt verkrijgbaar ia SCHELVISCH k 0.14—0.25, SCHAR k f 0.14, SCHOL k 0.16—0.35, R00- DE POON k f 0.50, TARBOT k 0.50 en TONG k f 1 per pond. v -N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Juli 1922. B. en W. van Leiden brengen tea* alge meen© kennis, dat door L. Melkert te Lei den, een verzoekschrift is ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaat «e van verkoop in den winkel van het per ceel Zonneveld straa t No. 4. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7X 8)4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is 6teeds doch alleen voor leden van dit fonds. ijlings weer naar Moekou ont boden is. Hij vertrok per vliegtuig uit Berlijn. De eovjet-regeering zou hem hebben uitgenoodigd om zes maanden Le nin te verzorgen. Prov. Staten van Zuid-Holland, De eerste vergadering in de zomerzit- tin/g is gisteren geliouden onder voorzit terschap van het lid van Ged. Staten mr. Kolkman, daar de Commissaris der Konin gin Baron Sweërt-s de Land as "Wyborgh door ongesteldheid (eene lichte keelaan doening waardoor het spreken voor hem bezwaarlijk is) verhinderd was. Medegedeeld werd dat de op 22 Juni door de Staten gekozen léden van de Eerste Kamer, bericht hebben ingezon den van de aanneming hunner benoeming. Hierna werd de agenda behandeld en besloten tot bet commissoriaal maken van verschillende voorstellen, het stellen in handen van Ged Staten, het verzenden naar de afdeelingen, het nader aan de or de stellen of voor kennisgeving aannemen van andere onderwerpen. Naar aanleiding van de missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, daarbij over leggende afschrift van haar tot het Groot Waterschap van Woerden gericht adres, waarbij gewezen wordt op de wenschelijk- heid van verbetering van de doorvaart onder de brug over der. Rijn te Bodegra» ven, werd medegedeeld dat deze zaak door Ged Staten van Utrecht en van Zuid-Holland in studie is genomen en overleg heeft plaats gehad. Nog werden ee.nige mededeelingen ge daan met betrekking tot de onderhand- sche aanbesteding van: lo. het ophoogen en verzwaren van de Oostelijke G-ouweka- vel en het verzetten en verhoogen van de basaltglooiing onder de gemeente Reeu- wijk2o. het maken van een aanlegsteiger met meerstoelen en remmingwerken nabij H. M paal 34 aan de Oostzijde van het Aarkanaal onder de gemeente Alphen aan den Rijn. De volgende vergadering werd bepaald op 18 dezer. WETSONTWERP TOT WIJZIGING DER LAGER ONDERWIJSWET 1920. De Minister van Onderwijs Kunsten en Weten schappen heeft een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 ingediend. In d'e Memorie van Toelichting zegt do Minis ter, dat de kosten ter zake van het lager on derwijs zeer aanzienlijke posten van uitgaaf vormen op de jaarlijksche. budgetten van het Rijk en van de gemeenten. Bestaat daartegen in normale tijden geen bezwaar omdat hetgeen aan volksontwikkeling wordt ten koste gelegd als wel besteed geld gaarne wordt geofferd, in de huidige economische crisis, die op de maatschap pij in al haar gelederen zwaaT drukt en het fi nancieel evenwicht heeft verstoord, moet ge tracht worden door bezuiniging dat evenwicht le herstellen en de lasten te verlichten. Als tijdelijke maatregel werd als voorlooper op eene meer definitieve regeling, verleden jaar aanhangig gemaakt het wetsontwerp ter voorko ming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voofc^lager onderwijs. Als men in aanmerking neemt, dat ter zake van de salarisseri van een zeker binnen de gren zen der L.O.-wot vallend aantal onderwijzers op de Staatsbegrooting voor 1922 een bedrag is uit getrokken van moor dan 88 millioen gulden, daaronder begrepen de vergoedingen wegens pensioensbijdragen, en dat bovendien voor z.g. niet verplichte leerkrachten, waarvan de salaris sen geheel ten laste der gemeente komen, moet worden gerekend op 6 k 7 millioen gulden, dan ligt het voor do hand, dat eene eenigszins bedui dende bezuiniging in de eerst© plaats kan worden gevonden op de uitgaven voor het onderwijzend Volgens de bepalingen van het thans vigeerend art. 28 dier L. O.-wet is HET AANTAL LEER LINGEN PER ONDERWIJZER zoowel aan •aholen voor gewoon lager onderwijs, als aan v- 1. o.-scholen= betrekkelijk gering. Elk gemeen tebestuur en elk bestuur eener bijzondere lagere school is thans bevoegd een grooter aantal on= (fcrwijzers aan de school te verbinden dan de wet eischt. Een en ander heeft, na ernstige over weging, de Regeering er toe geleid voorstellen te doen om te geraken tot BEPERKING VAN HET GETAL ONDERWIJZERS. Eene nauwkeurige becijfering aan de hand van gegevens naar den toestand op 1 januari 1922 heeft aangetoond, dat, wanneer de verhouw ding tuaschen het getal leerlingen eenor school ORIGINEELE SCHILMAfHINE Schilt in één minuut 1 K.G. Aardappelen, Worteltjes, Appels, Peren enz. Prijs f 15.- Franco levering. 5107 Breestraat 28 - LEIDEN - Tel. 1865 en dat der onderwijzers in overeenstemming wordt gebracht ongeveer met die, welke werd verln-egen met het volgens de vorigs L. O.-wet verplichte aantal leerkrachten, eene besparing kan worden verkregen van ruim 15 millioen gulden. Bij die becijfering is naar de prac- tijk heeft geleerd do gemiddeld© jaarwedde der onderwijzers gestold! als volgt: voor het openbaar lagier onderwijs op f 2858, voor hot hijzonder gewoon lager onderwijs op f 2503, voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs op f 3439, en voor hot bijzonder uitgebreid lager onderwijs op f 2888. Natuurlijk kan die besparing niet in eens wor- het nieuwe vorhoudingscijfer zal moeten worden ingevoerd, waartoe een overgangsbepaling wordt voorgesteld. Onder de punten voor bezuiniging komen ver-* der vooral in aanmerking de SCH00LB0UW, de WACHTGELDEN, de NOODELOOS KLEINE SCHOOLTJES en het UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. De besparing, waartoe de desbetreffende wij zigingen zullen leiden, rijn,, spoedshalve, niet on* der cijfers gebracht, maar het lijdt geen twijfel, zegt de Minister, dat door middel van vereen voudiging der regelen op den 6choolbouw, door de nieuwe regeling der wachtgelden, door de verhooging van het getal leerlingen, vereischt door het stichten van bijzondere scholen in ge» meenten met 50.000 tot 100.000 inwoners en door dev beperking van het aantal scholen voor uitgebreid lager onderwijs, niet onaanzienlijke besparing zal worden verkregen. De daartoe voorgestelde wijzigingen der wet worden, evenals die, welke strekken tot het uit den weg ruimen van moeilijkheden, welke rich in de practijk bij de toepassing der wet hebben voorgedaan, bij de desbetreffende artikelen toe gelicht. Ten einde eene belemmering bij eene goede regeling van het BUITENGEWOON ONDER WIJS weg te nemen, wordt voorgesteld dat de afzonderlijke klassen hiervoor niet uitsluitend, aan scholen voor gewoon eü uitgebreid lager on derwijs, maar in het algemeen aan scholen voor lager onderwijs verbonden kunnen rijn. Op grond dat aan de bestaande bepalingen d© vrijheid kan worden ontleend tot het doen van uitgaven bij het bouwen van scholen, welke niet strikt noodzakelijk rijn, worden vaste regelen voorgesteld, waarbij alleen rekening wordt ge* houden met hetgeen voor den dienst van het onderwijs noodig is. Het MAXIMUM AANTAL LEERLINGEN, waarbij volgens art. 27, tweede lid, combinatie van eene school voor gewoon lager onderwijs met eene in hetzelfde gebouw gevestigde U. L. O.-school onder één hoofd, is toegelaten, ie be= rekend, tegen ongeveer 25 leerlingen per klasse.* Met het oog op de wijziging van art. 28 zal dat aantal moeten worden VERHOOGD TOT 35. Mede met het oog hierop, dat de kosten van het opleiden vaa de onderwijzers ten laste van 's Rijks kas komen, ia het voor het Rijk van be lang er voor te zorgen, dat de beschikbare leer krachten zoo regelmatig mogelijk over het ge- heele land worden gedistribueerd Om dit doel te bereiken wordt voorgesteld, art. 28 der Lager Onderwijswet te wijzigen in dien zin, dat dit artikel niet langer het maximum-aantal onder wijzers stelt maar het normale aantal Voor het gewoon lager onderwijs brengt de thans ontwor pen schaal het verplichte aantal leerkrachten ongeveer op het peil van vóór het in werking treden der Lager-onderwijswet 1920. Voor het uitgebreid lager onderwijs ia als noim aangeno men ten hoogste 30 leerlingen, per onderwijzer, hetgeen met het oog op de verhoudingen bij het gewoon lager onderwijs niet te hoog wordt ge acht. Onder de tegenwoordige wettelijke bepalingen is een op WACHTGELD gesteld onderwijzer ge heel vrij een betrekking te weigeren op lager sa laris dan wat hij vroeger verdiende. Voorgesteld is die vrijheid te beperken. De bepaling is echter uitgebreid tot alle ge vallen, waarin een wachtgelder niet op eigen verzoek wordt benoemd. Ook wanneer het niet gaat om vermindering van d© vroegere jaarwedde zal dus den belang hebbende het recht van beroep gewaarborgd zijn. De WACHTGELDREGELING. In een nieuwe regeling voor het bedrag van bet wachtgeld zijn do beginselen van de nieuwe wachtgeldregeling der burgerlijke ambtenaren gevolgd. Deze maakt onderscheid tusschen hoofd- en nevenbetrekkin gen (wat bij de onderwijzers niet noodig is) en tusschen hen, die al dan niet kostwinner zijn van een gezin. Om de moeilijkheden te ontgaan bij de beslissingen omtrent het kostwinnerschap is voor de onderwijzers eene onderscheiding aan genomen naar don duur van den diensttijd 100 pet. wachtgeld zal worden genoten geduren de Tesp. drie maanden een half jaar en een jaar door hem met resp minder dan 5, 5 tot 10 en meer dan 10 jaar dienst en is overigens een gemiddelde aangenomen van 65 pet. Eene bepaling is opgenomen voor hetgene dat een wachtgelder zich aan de kans van herplaat sing feitelijk onttrekt door in het buitenland te gsan wonen. Ook het getrouwd zijn van eene onderwijzeres op wachtgeld is eene belemmering van hare herplaatsing. Vandaar eene voorgestel de schorsing Er is verschil tusschen haar die reeds gehuwd was en die gaat huwen: voor de eerste is de kortste der termijnen gesteld. Vervanging van het wachtgeld door pensioen komt, indien zulks voor den betrokkene niet tot mindere inkomsten leidt dan hij bij handhaving van het wachtgeld zou hebben, aangewezen voot Een bepaling is opgenomen om te verzekeren dat zij die in openbaren- dienst worden her plaatst, een pensioen uit hoofde van de ophef fing hunner betrekking niet ontvangen. Het vernieuwe wachtgeld zal beloopen 2/3 X 65 pet. ruim 44 pet. van de jaarwedde. Hier is te denken aan de uitzonderingsgevallen, waar in wegens te korten diensttijd het toekennen van pensioen onmogelijk is en iemand toch niet aan zijn lot overgelaten kan worden. HET THANS VOOR DE AANSPRAAK OP RIJKSVERGOEDING ALS MINIMUM GE STELD LEERLINGENTAL is te laag en leidt tot oprichting van zeer kleine en daardoor kost bare schooltjes. Zal hst uitgebreid lager onder wijs tot zijn recht komen, dan is ook een vol doend aantal leerlingen noodig. Door een voor gestelde wijziging wordt het minimum-aantal iets verhoogd en inplaat-S van 16 gesteld op 18 Volgens de thans geldende bepalingen wordt voor de stichting van eene bijzondere school in groote gemeenten met bijv. 50,000 of 80,000 in woners hetzelfde maximum-aantal leerlingen vereischt als in de minst bevolkte gemeenten. Dit geeft eerst bedoelde gemeenten aanleiding tot noodolooze versnippering en opdrijving van kosten. Om dit te voorkomen wordt nu voorge steld de gemeenten naar het zielental 'ie verdee- len in drie categorieën. Voorts wordt het minimum-aantal leerlingen, vereischt voor de stichting van eene U. L. 0. school te gering geacht. Voot gemeenten met meer dan 100,000 ingezetenen kan dit zonder bezwaar worden verhoogd tot 60. In verband hiermede zal in gemeenten van de middelste ca tegorie ten minste 48 en in de kleinere gemeen ten ten minste 20 leerlingen kunnen worden gevorderd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat het be paalde in de artt. 163 en 170 der wet geen vol doenden waarborg biedt jegens het op ruime schaal OPRICHTEN VAN KWEEK- EN OP LEIDINGSSCHOLEN. Daar eene opleidingsin- riohting met betrekkelijk weinig leerlingen, even duur uitkomt als eene goed bezette, is het een fflsch van zuinig beheer, dait het inrichten van te kleine ldlasseu, wordt voorkomen De ervaring heeft geleerd, dat, een getal van 24 leerlingen peT kweekschoolklasse niet te hoog is. Ook al boude men rekening met het feit, dat geduren de den studietijd altijd eenige leerlingen afval len, dan schijnt de eisch niet te zwaar, dat van 24 kweekelingen die tot het eerste studiejaar, worden tóegelaten er 15 na vijf jaren het eind diploma zullen behalen. Deze hoogere getallen zijn thans in de ge wijzigde art-t. 163 en 170 opgenomen om tot be perking van het aantal opleidingsinrichtingen te -komen. Daarnevens wordt voorgesteld om art. 156 a,an te vullen met eend bepaling, krachtens welke bij algemeenen maatregel van bestuur regelen zullen worden vastgesteld ter bevordering, dat niet meer kweekscholen en opleidingsscholen worden aangewezen, dan voot de behoefte aan leerkrachten noodig zijn HET LIGT IN DE BEDOELING DE WIJZI GINGEN TE DOEN WERKEN VAN 1 JANUARI 1923 af. Voor de toepassing van art. 20 der Wet moet evenwel Tekening worden gehouden met den hes taanden toestand. De OVERGANG naar de nieuwe Tegeling zal voor elke school gelijdolijk dienen te ge schieden. Dit doel kan worden bereikt door het voorschrift, dat zoolang een grooter aantal leerkrachten ahn de school is verbonden dan het nieuwe art. 28 toelaat, eventueele vaca tures in het personeel tot hijstand van het hoofd dier school, niet mogen worden vervuld. Er dient evenwel rekening te worden gehou den met de mogelijkheid, dat de verdeeling van het gebouw in klasse-lokalen, het toepassen van dezen regel feitelijk niet toelaat. Dit kan b.v. het geval zijn indien de lokalen slechts een gering aantal leerlingen kunnen bevatten en vereeniging met het naastliggend lokaal niet wenschelijk is. Voorts wordt gegarandeerd aan gemeente- en schoolbesturen gedurende een overgangs termijn van drie jaren de aanspraak op ver goeding voor het nog niet verminderde getal leerkrachten, doch binnen de grenzen der thans vigeerende bepalingen der wet. BUITENLAND. De Proteststaking te Berlijn. Naar aanleiding van de oproeping der vakvereenigingen en der drie soc. partijen hadden zich gistermiddag op het. plein om de Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche ca. 4 a 500.000 person-en verzameld, om voor de republiek te demonetreeren. De deel neming was grooter dan die aan de be tooging op Dingdag 1.1. naar aanleiding van den moord op Rath en au en het klei ne plein kon de honderdduizenden natuur lijk lang niet bevatten. Het gevolg daar van was, dat de groote verkeersstraten, die op dit plein uitkomen, stampvol ston den. Zoover de blik reikte, zag men zwart- roodgouden republikeinsche vlaggen. Ver der borden met opschriften als: „Weg met de reactie!", „De reactionaire ambte naren moeten.er uit!", enz. Om 1 uur werd in alle Berlijnsche be drijven de arbeid stopgezet en van 2 uur af ook de trams, de autobussen, de hoog- en ondergrondbaan, enz. De arbeiders begaven zich geleidelijk in optochten naar het plein van bijeenkomst, hetgeen kalm geschiedde. Op het plein zelf kwam meer stemming onder de be- to ogers. Voordtdurend hoorde men een „hoch"! uitbrengen op de soc. Internationale, de republiek, Karl Liebknecht, Rosa Luxem burg of een .,nieder"! op de reactie, de D.-nat. moordenaarsbenden enz., waarme de dan duizenden instemden. Ter afwis seling werden de soc.- strijd- en aabeidere- liederea gezongen. Op bet plein speelden verscheidene mu ziekcorpsen om de betoogers bezig te hou den. Kort voor 4 uur zette een arbeiders- zang vereeniging, gesteund door alle mu ziekkapellen, de Internationale in, welke door de menigte blootshoofds geestdriftig werd meegezongen. Om 4 uur stelde zich de stoet in bewe ging. In rijen van 30 tot 40 man trokken de betoogers over den ca. 70 M. breeden Kurfürstendamm, voortdurend- „hoch"! of „nieder"! roepende en de Internationale zingende. Men dwong de duizenden nieuwsgierigen, die aan beide zijden van den Kurfürstendamm naar dit werkelijk inposante schouwspel stonden te kijken, den hoed af te nemen, ofschoon een groot aantal der deelnemers dit zelf blijkbaar vergaten. Af en toe ontstonden kleine relletjes, waarvan o.a. een jonge 'ÏYanschman het slachtoffer werd. Hij droeg in het, knoops gat een klein insigne mot de letter C. De betoogers dachten in hem een lid der organisatie C. te zien en begonnen hem meteen af te ranselen. Hij moest door de politie^ worden beschermd, waarbij bleek, dat hij slechts een onschuldig buitenlan der was. Het voorbijtrekken der arbeidersmassa duurde ca. 1 uur. 'Aan. het einde van de Kurfürstendamm gingen de betoogers or delijk uiteen en de arbeiders trokken met hun vaandels en muziekkorpsen naar hun stadswijken terug. Naar wij vau het hoofdbureau van po litie vernemen zijn tijdens de demonstratie geen enkele keer incidenten voorgevallen. De politie heeft slechts een enkelen keer moeten ingrijpen óm heethoofden van excessen te weerhouden. Dit was stellig de grootste betooging, die Berlijn ooit hieeft meegemaakt. Het aantal deelnemers was zelfs grooter dan dat aan de demonstratie na den moord op Erzberger ter bescherming der republiek in de Lustgarten waaraan 300.000 perso nen deelnamen. Men kreeg thans echter een veel beter indruk van zulk een men- 6chenmenigte, daar de deelnemers -dicht opeengedrongen voorbij de toeschouwers marcheerden. Terwijl de betoogingen te Berlijn in d$ grootste orde zijn verloopen. zijn er in sommige doelen van Duitschland botsin gen voorgevallen. In het Neder-Silezische industriegebied van Waldenburg hebben bloedige gevechten tusschen betoogers en veiligheidspolitie plaats gehad. De me nigte trachtte gerechtsgebouw van Wal denburg binnen te dringen en de politie kazerne te bestormen. De politie 6choot eerst met losse patronen en daarna met scherp op de menigte, waardoor do oden en gewonden vielen. De betoogers lieten zich echter niet verdrijven en zetten de belegering van het gerechtsgebouw voort. Uit -Breslau en andere steden zijn in al- lereil politie-versterkingen naar Walden burg gezonden. Te Stuttgart beproefde de menigte, de gevangenis te bestormen om de politieke gevangenen in vrijheid te stellen. De po litie slaagde er echter in, de binnenplaats der gevangenis te doen ontruimen. Er ^hadden verschillende arrestaties plaats. Te. Zittau werd een dergelijke poging eveneens door de politie verijdeld. Dë strijd te Dublin. Op verzoek van Collins zijn gigteren drie bomimenvliegtuigen, bemand door Vrijstaatsche officieren, uit Croydon, bij Londen, opgestegen met bestemming r.aar Dublin. Collins wenscht te beproeven, of het dreigement van een luchtbombardement De Valera niet tot overgave zou kunnen nopen. De vliegtuigen vertrokken zonder bom men aan boord en hebben, daar zij deze pas in Ierland zullen krijgen, alwaar een groote hoeveelheid dergelijk wapentuig voorhanden is, voldoende om veel meer dan een paar hotels en huizen, waarin De Valeristen zich nog verdedigen, met den grond gelijk te maken. In elk geval zal De Valera nog een kans hebben de overgave te weigeren, alvorens 't luchtbombardement begint. In Sackvillestreet duurden gisteren de gevechten voort. De Vrijslaters maakten gebruik van pantserauto's, waaruit zij machinegeweervuur in de posities der rebellen stortten, en evencöns van tenk- bommen, onder dekking waarvan zij de gebouwen naderden om er handgranaten in te werpen. Vele rebellen deserteerden, waardoor de bezetting van Sackvillestreet verminderd is tot honderd tweehonderd man. Een communiqué der Vrijslaters meldt, dat do omsingelende beweging in Sack- vilicstreet baar voltooiing nadert. Ofschoon de Valera en bet overschot van zijn troepen nog steeds in Dublin standhouden, schijnt, het niet aan twijfel onderhevig, dat de opstand tegen den Ior- schen Vrijstaat op zijn laatste béenen gaat. De rebellen zijn thans opgeslo'ren in het GreshnmhoteL-en aangrenzende ge bouwen. Uit de andere gebouwen, die zij oorspronkelijk bezet hielden, zijn zij ver dreven. Zij zijn thans geheel ingesloten. Generaal O'Duffy, chef van den staf van het Ierschc leger, verklaarde gisteren, dat hij er absoluut van overtuigd was, dat de opstand in Dublin gebroken is en dat de resteerende posities, die door de oj'ge- regelde troepen bezet worden gehouden, zeer spoedig zullen zijn gezuiverd. Het spoorwegongeluk in Amerika. Omtrent het spoorwegongeluk nabij Philadelphia meldt de New-Yorksche cor respondent van de „Times" -nog het vól gende: Het ongeluk trof den zoogenaamden „midnight flyer" een van de snelste ex press-treinen tusschen Philadelphia en Atlantic city. Met het oog op den nalio- nalen feestdag van 4 Juli, independence day, zat de trein vol menschen, die den feestdag in Atlantic city, een van de meest bekende Amerikaansche badplaat sen en uitgangsoorden, wilden gaan door brengen. Met een vaart van 120 K.M. in het uur passeerde de express Cambdcn. Voorbij het station sprong hij plotseling uit de rails en stortte van de dertig voet Imogen dijk, met een geweld, dat ver in den om-., trek te hooren was. Het ongeluk werd eerst in verband ge bracht met de spoorwegstaking. Maar spoedig bleek, dat het een gevolg w'as van de fout van een wisselwachter. Deze had' den express-trein met een goederentrein verward. Zoodra hij zijn vergissing be merkte, zond hij ijlings naar Atlantic city het verschrikkelijke telegram: „Ik heb" no. 33 op het verkeerde spoor laten loo- pen". Het telegr. kwam echter te laat,om de feut le kunnen herstellen. In plaats van langs het rechter spoor geleid te zijn, kwam de express met vollen vaart op een zijlijn en liep bij een bocht uit de rails. De gewel dige machine stortte den dijk af. Wonder- lijk genoeg viel de slaapwagen, die achter de locomotief gekoppeld was, het ee d op den grond. Daarop vielen de volgende slaapwagens en andere wagons. Heel spoe^ dig brak in den geweldigen puinhoop brand uit. Uit naburige dorpen kwam men ijlings met lantaarns en bijlen ter hulp. Spoedig kwamen ook treinen met dokters, verpleeg sters en brandspuitgasten aan. Het red dingswerk kon met alle kracht uitgevoerd worden. Onder de puïnen van den eersten! slaapwagen werden zes lijken gevonden. Uit den tweeden wagen werden twee en dertig zwaar gewonde mannen en vrou wen te voorschijn gehaald, Een van hen wast een man, die op zijn huwelijksreis was. Hij lag half onder een stapel puïri begraven. Zijn jonge vrouw was bij het1 uitgraven aanwezig. Talrijke wonderlijke reddingen speeiden zich af.In een slaapwagen werd een vrouw gevonden, die bezig was haar baby te voeden; ze had geen wonden bekome:-.. In de laatste wagens waren veertig personen gezeten, die, afgezien van enkele schram men ongedeerd waren gebleven, hoewei de wagens geheel onderste-boven gevallen waren. De eerste berichten meldden, dat er vijf tig personen gedood waren en honderden gewond. Die berichten bleken later ech ter gelukkig overdreven geweest te zijn. Er zullen, twee lucbt-afw-eerbrigades uit Londensche „territorials" worden in gesteld voor do verdediging van Londen - tegen een eventueelen aanval van uit de lucht. Dit defensieve korps is het eer6to dat zal werden gevormd uit het territori ale leger in Groot-Brittannië. Naar den 2den Juli uit Mexico wordt gemeld, werden dien dag algemeene ver kiezingen in Mexico gehouden, welke tot een groote beroering in dit licht bewogen land en tot verschillende wanordelijkhe den aanleiding gaven. Een der candidaten voor de Mexicaan- cho Kamer van Afgevaardigden, gene raal Isidore Carden, werd doodgeschoten, en een andere candidaat, Senor Duaz Martinez, werd te Cidad Victoria in koe len bloede vermoord. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te JJsselmuiden: H. Japchen ter Den Bommel; te Ierseko: G. Th. Smit te Piershil; to Den Burg op Texel (toez.) J. A. Raabe te 0o6terhout. Aangenomen. Naar Zetten en Andelet G. J. Koldewijn te Enter. -> Bedankt. Voor RouveenP.Kuijlman te Houten (U.) GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Gharlois (Rotterdam) (2e pred. plaats): J. W. Esselink te Schoonhoven en C. J. Wielcnga te Zierikzee; te Stedum: C. J. Bos te Zuidwold© (Gr.) en H. Hangelbroek te Wirdum; te Smilde: F. H. van. Loon te Bergum en A. Sclieele to Kapelle-Biezelinge. Beroepen. To Munnekezijl: G. Ploos van Amstel te Oppenhuizen. Bedankt. Voor SchiedamJ. Wijmenga te DroTirijp. BAPTISTEN GEMEENTEN. Aangenomen. Naar Nieuw-Weerdingo K. Reiling te Worknm. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen. Te BovcnknijpeW. Luikinga te IJmuiden. Ds. J. W. Poort predikant bij de Herv. Ge* meento te Helder is met oen jaar verlof naar W.-ïndië. Hij heeft nu eene benoeming tot pre* dikaut bij de Hcrv. Gemeente to Paramaribo aangenomen, en het prov. kerkbestuur van N.* Holland heeft hem eervol ontslag verleend al* predikant van Helder. Zondag word Ds. J. Krüger bij de GereL Kerk te D e 1 d e n bevestigd door Prof. Dr. W. Geesinlc. De bevestiger had als tekst Titus I) \ors 5. De kerkelijke ambtsbevestiging in de plaatse» lijko kerken op Kreta, toepassend op die in de plaatselijke kerk te Dolden, welke,na in 1905 tot openbaring to zijn gekomen, nog geen eigen Horder en Leeraar had, werd uit dit- Schrift» woord gewezen op de machtiging tot die ambts* bevestiging; het gemis waarin zij voorzag; het doel waartoe zij strekte. In den middagdienst sprak Ds. J. Krüger qiti Johannes 21: 1—14 over de opehbaring van den verheerlijkten Christus aan de Zijnen. Zondag trad 's morgens voor de Geref. Kerk te A ch 1 e m op Ds. R. W. Huizing, van Har* lingen, met de woorden uit 1 Petr. 4: 10, 11 om, Ds. E. Buurma tot zijn dienst in te leiden. 's Middags verbond De. E. Buurma zich aan de gemeente met de woorden uit 1 Corintho 2: 2.Ó Ds. W. L. Milo, overgekomen van Kollum, *j werd Zondag des voormiddags tot zijn dienets werk bij de Geref. Kerk to Almelo ingóleid door,j Prof. Dr. J. Ridderbos, van Kampen. De beves* tiger had! tot tekst Matth. 13: 52. Des namiddags verbond Ds. Milo rich aani, de gemeente en had tot grondslag van zijn pre* dikatie Joh. 1: 43a: „Het leiden tot Jezue. Ds. W. Ringnalda em-pred. van Haaw lem, die gedurende 3J jaar to Amerongen wooa^ de en die klein© Geref. Kerk aldaar goholppH^

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2