GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden Vestigt de aandacht van de ingezetenen op den inhoud van de artt. 55 en 56 der Kieswet, luidende als volgt: At*. 55. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf- en-twin-tig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling ia verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tus- schen acht uren des voor middags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of "werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere ar beid slokalen zijm, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stem ming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, in he« voorgaand artikel bedoeld, vermel dende. voor elk afzonderlijk of groepsge wijze of voor allen gezamenlijk. Het Kon. besluit van 24 Mei 1901 "(Staats blad No. 109) tot aanwijzing der vrijstel lingen bedoeld in art. 55 der Kieswet luidt aJs volgt: Art, 1. „Vrijstelling wordt verleend aan „de in art. 55 der Kieswet bedoelde perso nen en bestuurders van bijzondere instel- „lingen en ondernemingen ten aanzien ,.van bij hen in dienstbetrekking zijnde „personen, welke uit hoofde van die „dienstbetrekking op den dag der stean- ming tusscbou de in vermeld artikel ge- „noemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven io. de „gemeente op welker kiezerslijst zij voor tkomen". Art. 2. „Vrijstelling als omschreven m ,,het voorgaand artikel wordt voorts ver leend aan geneeskundigen en apothekers „ten aanzien van bij hen in ddenstbetrek- „king zijnde personen, alsmede aan perso den en bestuurders van bijzondere mstel- 'jingen en ondernemingen ten aanzien „van bij hen in dienstbetrekking zijnde „ziekenverplegers". J. C. VAN DEK LIP, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 23 Juni 1922. AGENDA. DINSDAG 27 Juni. Leiderdorp. A. R. Kiesvereeniging. Openb. Vergade ring. Gebouw Irene. SpT. de beer P. van Nes Cz. Aanvang 1% uur. lederen Woensdagavond van 7M—8M uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond, Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Ma?# lagmorgen eiken nacht en des Zon- dart. geopend zijn: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171. Tel. 502. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is^ steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fond6. boden zij aan, oen hui6 voor haar te bou wen en haar dit ten geschenke te geven, we k aanbod H.M. meende niet te kunnen aannemen. In Tromso, de grootste plaats in Noord-Noorwcgen, werd ook algemeen ge vlagd, toen de Batavier V daar aankwam. Bij het aan land gaan van de Koningin worden haar door in feestdracht gekleede kinderen bloemen aangeboden, en een mu ziekcorps speelde het Wien Neerlandscb Bf yod en Ja, vi elsker. Natuurlijk werd daar een tocht ge maakt naar het békende TromsödaL, waar zomers altijd Lappen hun tenten opslaan. Het Koninklijk bezoek viel echter zoo VToeg in het jaargetijde, dat men niet ver wachten kon, de Lappen-kolonie daar aan to treffen. Do Laplanders hadden echter verno men, dat de Koningin van Nederland daar zou komen, en toen het hooge gezelschap in hot Tromsödal aankwam, vond men daar het Lapponkamp reeds opgeslagen. H. M. bezichtigde met veel belangstel ling do tenten, primitieve gereedschappen en rendierkundden van dit eigenaardige vo'k en kocht er verschillend voorwer pen. Een oude Laplander, Jon Raste ge- jiaamd, dio zich altijd met ex-Keizer Wil- nclm onderhield, wanneer deze het Trom södal bezocht, en een weinig Duitech spreekt, vertelde aan de Koningin van bet leven der Laplanders dee winters op de hooge uitgestrekte vlakten in de bergen. Hij vroeg H.M. ook belangstellend naar de toestanden in haar land, en de Konin gin vas ten hoogste verbaasd ever de kennis van dezen Laplander van Hol lands sociale en koloniale politiek. Zij noodigde dezen, zich voor politiek intere6- eeerenden nomade uit. een bezoek aan Ne derland to brengen, betgeen hij echter we gens zijn hoogon ouderdom (84 jaar) be leefd afsloeg. H.M. schonk hem daarop als herinne- rieg een mooi zakmes, waarvoor hij be wogen dankte. Toep de Koningin weg was. zeide de oude man, dat keizer Wil helm wel een aardige man wa6, maar vergeleken bij Koningin Wilhelmina was Pij een echte „snob". Den zelfden dag werd in het Lappen- kamp een klein Lap]andertje geboren, dat als herinnering aan het Vorstelijk bezoek Wilhelmina Hollanda ie gedoopt. In Hammerfest, de Noordelijkste stad van de wereld, wérd ook tijdene het be- ioek algemeen gevlagd, er iraa daar, volk van heinde en verre samengekomen om H. M. te zien. Het kan zonder overdrijving gezegd worden, dat de Koningin van Nederland op haar Noorsche reis de harten van vele Norcai veroverd heeft, en zij twijfelen er niet aan, of het Noorsche volk heeft ook een plaatsje in haar hart gekregen. Koningin Wilhelmina, wier volk zoo veel met het Nocrsche gemeen heeft, zal t© allen tijde 'in ons land welkom zijn. De pest op Java. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram igedroeg het aantal pest.gevallen op Java gedurende do maan'd Mei, in: Pasoeroean 1, Soerabaje 1, Mod- jokert.o 1, Seorakarta 5, Klatan 42, Bo- jalali 141, Magelang 244, Ternanggoeng 14, Wonosob 67, Salatiga 81, Kondal 1, Koedoes 1, Pékalongan 4, allen met doo- delijken afloop. Mr. A. R. Zimmerman. De Burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, is in verband met het hem opgedragen voorzitterschap van hot Oo stenriikfechr-Hongaarsch e scheidsge recht, gisteren naar Ween en vertrokken. De postverbinding met Engeland. Toen met 1 Juni j.l. de maatschappij „Zeeland" haar nachtdienst op Engeland staakte, geraakte de snelle postverbin ding met dit land in gevaar. Behalve ten aanzien van de van het Hoofd-kantoor Londen voor Utrecht be stemde post, die even als die voor de drie andere groote gemeenten op bet hoofd postkantoor te Londen worden gessorteerd bleef die vertraging voor enkele gedeel ten van ons land zelfs op 20 aren staan. Het genoemd verbond heeft ihans een réf'mé van ingekomen klachten aan den dire- leur-general van de pcrerjen ge- rooden. waarbij tegelijk nogmaals met den meesten nadruk wordt gewezen op het belang van een snelle afwikkeling der door de directie der Posterijen gevoer de onderhandelingen met de directie der Great. Eastern, opdat de post op de Har- wichboot gesorteerd kan worden, waar mede de bestaande moeilijkheden een be vredigende oplossing zullen hebben ge- venden. Uit den Vrijheidsbond getreden De heer C. P. Bakker te Groningen, lid van 'het hoofdbestuur van den Vrijheide- bond, is uit dien bond getreden en heeft zich aangesloten bij den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond. Hij was eertijds lid van het hoofdbestuur dor Liberale Unie. Burgerlijke Rijksambtenaren. Door de Regeering is voorgesteld een wachtgeldregeling voor de burgerlijke rijksambtenaren. Wij ontleenen er het volgende aan: Artikel 2. Met betrekking tot den duur van het wachtgeld en het bedrag daarvan worden de burgerlijke rijksambtenaren onderscheiden in: a. hen, die een ambt bekleeden, het welk een hoofdbetrekking vormt, en uit hoofde van den aard hunner werkzaam heid redelijkerwijze geacht mpeten wor den een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een re delijken termijn te kunnen verkrijgen; b. de overigen. Artikel 3. Aan een burgerlijk rijksamb tenaar, als bedoeld in artikel 2 onder a. wordt het genot van wachtgeld toegekend gedurende een tijdvak, gelijk aan zijn diensttijd, ten bedrage van: a. indien hij ten tijde van het ontslag kostwinner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk ge noten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan; b. in de overige gevallen, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde en daarna 60 ten hon derd daarvan. Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld in artikel 2 onder b. wordt bet genot van wachtgeld toegekend geduren de drie maanden, vermeerderd voor hem, die ion tijde van het ontslag kostwinner van een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem volbrachten diensttijd, tot een maximum van in totaal een jaar. Het wachtgeld voor de in dezen bedoelde ambtenaren bedraagt gedurende de eer ste drie maanden 't bedrag van de laatste lijk door den betrokkene genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan. In buitengewone gevallen kan het wachtgeld tot een bedrag van ten hoogste 70 ten honderd van. het laatstelijk genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd na het verstrijken der vorenomschreven termij nen worden voortgezet. BUITENLAND. Dr. WALTHER RATHENAU VERMOORD Nog is Europa niet hersteld van den schok, toegebracht door den moord op den Engelschen veldmaarschalk Wilson, of opnieuw wordt het beroerd door een nieuwe daad van terrorisme: den moord op den Duilschen minister van Buiten- landsche Zaken, dr. Walther Rathenau. Zaterdagmorgen te ongeveer ell uur was ar. Rathenau met zijn auto op weg van zijn villa in de Kaiserallee te Grune- wald naar het departement van Buiten- landsche Zaken. Onderweg werd zijn auto gevolgd door een andere, waarin drie mannen zaten. Toen deze auto die van Rathenau had ingehaald, werden er on geveer 10 schoten op hem gelost en een handgranaat geworpen. Dr. Rathenau kreeg negen kogels in het hoofd, waarvan één in den mond. Door den schok van den handgranaat verloor de chauffeur bijna het beheer over zijn stuur. Dr. Rathenau werd stervend naar zijn woning gedragen, doch overleed onmiddellijk. De auto, waarin de moordenaars zaten, joeg in vliegende vaart voort en ontkwam in de richting van Potsdam. De juiste oorzaak van dezen afschuwe- Jijken moord is eigenlijk niet met zeker heid vast te stellen, alvorens de daders zijn gearresteerd. Algemeen echter is de veronderstelling, dat men hier met een zuiver politieken moord te doen heeft. Rathenau toch ontving den laatsten tijd herhaaldelijk dreigbrieven en Rijkskan selier Wirth had zich reeds verscheidene weken lang ernstig bezorgd gemaakt voor Rathenau's leven, daar de voortdurendo aanvallen op hem van rechts-radicale en antisemitische zijde steeds toenamen, en dc rijkskanselier had veiligheidsmaatre gelen bevolen, die door Rathenau echter werden geweigerd. Er bestaat geen twijfel of de moord op Rathenau zal ernstige gevolgen hebben voor de binnen- en buitenlandsche poli tiek. Reeds thans hebben de linksche par tijen in den Rijksdag met de vorming van het socialistische eenheidsfront en de dictatuur der socialistische partijen ge dreigd. Rijkskanselier Wirth heeft Fran- sche journalisten, die hem kort na den moord bezochten, er op gewezen, dat niet in de laatste plaats do moord op Rathenau ook aan de Fransche haat- en revanche- politiek moet worden toegeschreven. Rumoerige tooneelen speelden zich echter af in de vcfltallige Rijksdagverga dering. Onder den indruk van den aanslag is de opening der voltallige vergadering ver daagd. Te half een kwam het in de vergader zaal tot een handgemeen, waarbij het Rijksdaglid Schoch (Duitsche Volkspartij) aangevallen en uit de zaal gejaagd is. Het geve.cht schijnt een voortzetting te zijn geweeest van een opgewonden dis cussie, welke te voren in de couloirs van den Rijksdag had plaats gehad. Toen generaal Schoch in de nog vrij leege zaal kwam, hoonden hem verschil lende afgevaardigden der socialisten. Het kwam tot een heftige woordenwis seling, waarbij verschillende afgevaardig den op den generaal toeliepen, die zich eerst te weer stelde, maar ten slotte doorf een der uitgangen verdween. Even later de vergadering was in- tusschen nog niet officieel geopend kwam een afgevaardigde der onaflianke- lijken met een groolen bouquet rozen en eikebladeren, waaraan linten in de oude rijkskleuren, de zaal in. Hij riep uit: Dit is voor Helfferich afgegeven, als een hul- de-geschenk. Van links riep men toen: Bah, wat een moordenaarsbende! Deze bouquet had een jongen van 18 jaar in de couloirs van den Rijksdag af gegeven. Daar ontrukten hem verschil lende personen het bloemstuk, ranselden hem do trap af en leverden hem over aan de in het gebouw aanwezige politie-be- ambtcn. Op hét lint stond: Aan Helffe rich, den verdediger van Duitschland's eer 1 De bouquet is overhandigd door le den van den Bond van Soldaten, die in Duitsch Zuid-West-Afrika hebben ge diend. De aanleiding van de aanvallen, welke Helfferich in den Rijksdag te verduren had, was diens rede van Vrijdag, waarbij het ook reeds tot rumoerige tooneelen is gekomen. Helfferich heeft toen o.m. als zijn mee ning verkondigd, dat het herstel van het keizerrijk in Duitschland de eenige kans zou zijn, om het Rijk uit den huidigen ellendigen toestand te helpen. Dit verwekto bij de linkerzijde een he vig protest en dit nam nog toe, toen Helf ferich later von Oldenburg Jonaschau in bescherming nam, dien de soc.-dem. af gevaardigde Starnpfer den vorigen dag had beschuldigd in den oorlog een groot stuk land onbebouwd te willen laten lig gen. De sociaal-democraten hadden dit land verraad genoemd, waarop Helfferich re pliceerde, dat men dan evengoed de sla kingen door de sociaal-democratie uitge lokt, als zoodanig zou kunnen kwalificee- ren. Toen vlogen de socialistische leden Müllei; en Wels onder het uiten van scheldwoorden op Helfferich toe en de zitting werd steeds rumoeriger. De eischen der Duitsch-nationalen for muieerde Helfferich aldus: 4e. de verwerping der bewering om trent de schuld van Duitschland aan den oorlog en 2o. de aanpassing der lasten van de schadeloosstelling aan de draagkracht van Duitschland. Bij een bepaalden stand der markt mogen geen dovisen-aankoopen ten behoeve der schadeloosstelling meer plaats hebben. Deze rede van Helfferich is het ge weest, welke gemaakt heeft dat men „moordenaar" riep tegen dezen afgevaar digde toen het bericht van Rathenau's ge- welddadigen dood den Rijksdag bereikte. De Rijksdag kwam Zaterdagmiddag te drie uur weer bijeen tot het houden van een rouwzilting. Rijkskanselier Wirth herdacht Rathe nau als den politicus, die de algemeene verzoening tusschen de volken naderbij "wilde brengen. Dus niet alleen voor zijn volk, doch ook voor de verzoening derge- heele menschheid. Hij sprak zijn afschuw uit over degenen, die dit groolo verzoe ningswerk met dezen moord hebben afge broken. De redding van het Duitsche volk onder den slaatsvorm der Republiek zal echter niet onderbroken worden. De Rijkskanselier richtte een waarschuwing tot de rechterzijde van het Huis, dat het, zooals het tot nu toe gegaan is, niet kan voortduren. Ten slotte riep hij niet al leen de arbeiders, doch allen, die den huidigen vorm voorstaan, op de Repu bliek te beschermen. Het voorstel van de meerderheids- socialistische afgevaardigden Müller en Franken en den onafhankelijken afge vaardigde Hoffmann en de redevoeringen van den Rijkskanselier en den Rijkspre sident, jvelke tegelijkertijd een, .nagedach tenis aan Rathenau zijn en een opioep aan het Duitsche volk tot het vasthouden aan de Republiek, op kosten van de Re publiek door openbare aanplakking te doen verbreiden, werd onder algemeene goedkeuring aangenomen. Tegen stem den slechts de beide rechtsche partijen, de Duitsch-nationale en de Duitoche Volkspartij; Dit feit werd door de meer derheid van den Rijksdag met levendige teekenen van afkeuring aangehoord. De opening van de avondzitting van den Rijksdag had eerst le 8 uur plaats. De zaal was geheel bezet evenals de ver schillende loges waaronder ook die der diplomaten. Het eerst heeft Rijkskanselier Wirth het woord gevoerd om de regeeringsver- klaring af te leggen. Hij las eerst een vermaning en oproep aan het Duitsche volk voor van de regeering. Eenige pas sages zijn met bijval begroet, o. a. die waarin de Rijkskanselier mededeelde dat de Rijkspresident de hoop uitspreekt, dat het Duitsche volk zich niet zal laten ver leiden tot daden, welke de economische terugslagen die met den moord verband houden, nog zouden vermeerderen. Het slot, waarin de regeering zich richt tot de ambtenaren, de arbeiders en de gebeele vaderlandlievende burgerij, is eveneens met bijval begroet. De Rijksdag kwam ook gisteren weer bijeen en hoewel het aanvankelijk scheen dat hij een kalm verloop zou hebben, is het later toch tot ernstige opwinding ge komen, toen de sociaal-democraat Otto Welsch opzienbarende onthullingen deed over de moordorganisaties in Duitschland Aan de hand van documenten verklaarde de afgevaardigde dat er wel degelijk ver band was tusschen den moord op Erzber- ger en Rathenau, alles verband houden de met een te verwachten herstel dermo narchie. De leider van het Centrum, Marx, kwam op tegen de hetz-campagne der Duitsch- nationale pers en de actie van Helfferich. De leider der Duitsch-nationalen, dr. Hergt werd telkens door de communisten en onafhankelijken in zijn rede gestoord, terwijl de soc.-democralen de zaal had den verlaten. De rijkskanselier herinnerde met ont roering in de stem aan de groote gaven van Rathenau en hij diende den Duitsch- nationalen snijdende moreele zweepslagen toe. De rijkskanselier werd hierbij levendig toegejuicht. Het kabinet besloot den uitzonderings toestand te proclameeren, bijzondere ge rechtshoven in te stellen alle publieke samenkomsten te verbieden en onmiddel lijk een speciale uitzonderingswet in be werking te nemen om dien ten spoedigste in te dieneif. De politiepresident heeft een algemeen verbod uitgevaardigd zoowel tot viering van het Zomerfeest als van de regiments- dagen die men eerstdaags hoopte te vie ren. Er is een belooning van een millioeD mark uitgeloofd voor de aanhouding der daders. Het vakvereenigingscongres, dat tc Leipzig gehouden wordt, heeft besloten morgenmiddag door bet gemeenschappe lijk neerleggen van het werk in een open bare betooging tegen de vermoording van Rathenau te protesteeren. De Duitsebe graanqnaestie. In de kwestie van de verplichte graan- leverantie8, waarover thans in de econo mische commissie van den Rjikedag wordt onderhandeld, is ondanks aTle bemoeiin gen nog geen overeenstemming verkre gen. Vrijdag werden alle bij de commissie ingediende voorstellen verworpen, zoo wel het voorstel der rechterzijde, dat den vrijen graanhandel wil invoeren, al6 dat der linkerzijde, dat de verplichte leveran ties wil verhoogen. De verwerping ge schiedde met gelijk aantal stemmen, n.l. .11 tegen 11. Ten gevolge 'hiervan werden de zittingen der oommissie verdaagd, ten -einde door besprekingen tusschen de frac ties onderling den toestand te kunnen op helderen. Bij 'deze besprekingen cell een aanvankelijk overeenstemming te zullen worden bereikt op de basis van een voor stel van het lid van den democratischen boerenbond Dr. Boehme, dat het grond bezit tot 10 H.A. vrij wil stellen van de verplichte leveranties. In de kwestie der prijsbepaling kon echter geen toenade ring worden bereikt, daar de sociaal-de mocraten prijzen verlangden, waarop do landbouwers niet wenséhten in te gaan. De interfraetioneele besprekingen wer den derhalve in den loop van den avond zonder succes beëindigd. Hevige ontploffing. Door zelfontbranding van kruit is op een terrein der maatschappij voor het verwerken van legergoederen te Konings bergen Zaterdagmiddag een loodB met al- luminium-kruit, dat vroeger voor het vul len van handgranaten werd gebruikt, in brand gevlogen. Eenige stapels granaten, Idie in de buurt lagen, werden door het vuur aangetast en entpliften. Een aibei- der werd zwaar gewond aan den arm en het diibeen. Toen het ongeluk plaate had, bevonden zich zestig arbeiders op het terrein. Het vuur tastte vervolgens een loods aan, waar ongeveer 2000 hand granaten lagen. Ten gevolge van do ex plosies moest de brandweer net blus- 6chingswerk staken. Een andere loods, waar eveneens muni tie was opgeslagen, Bprong met geweldig geraas in de lucht. Een Btapél van onge veer 300 mijnen bleef gespaard, daar de wind de vlammen in de tegenovergestel de richting joeg. Kanibalisme in Rusland. Tijdens de laatste bijeenkomst van hot Panrussische centrale uitvoerende comité heeft de gedelegeerde Udof, rapport uit gebracht over zijn reis door do departe menten Samara en Saxatoff. Udof bovesr tigdo de berichten over de groote uitbrei ding van kannibalisme. In het district Buzarluk alleen zouden zich honderd ge- vaJlon hebben voorgedaan en in het dis trict. Tokrof moet bet al even erg ge steld zijn. In de gestichten voor krankzin- i ui gen, waar de lieden, die zich aan kan-.j nib al isme schuldig gemaakt hébben, op- :j gesloten zijn, zouden zich verechrikk**> lijke tooneelen hebben afgespeeld, üi/ krankzinnigen zouden elkander vereion- den hebben. KERK EN SCHOOL NED. HERY. KERK. Beroepen. Te Ziük: A. J. Eijkman té J Hattem. Aangenomen. Naar Windesheim (tooz.)f, ,1 Dr. Th. L. W. van Ravestcijn te Eerbeeknaar j Zunderdorp: D. W. Gijeman, cand. te Leiden,- Bedankt. Voor PoederoyenDr. C. Velte* naar te Asperen; voor Schelluincn: A. Prins t«j Giessendam; voor Vollenhove: A. A. van Wobs' eam te Joure. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Thesinge: G. D. Scheep» ma te Westergo eet. Dr. C. Veltenaar. Dr. C. Veltenaar, pred. bij de Ned. Hory.- Kerk te Asperen, die een beroep ontving naar de Kerk te Poedoreijen, naar aanleiding waar van de Rotterd. een drietal vragen stelde,, schrijft aan dat blad: Laat mij U en Uwe lezers even uit den droom helpen. Negentien jaren, waarender zeventien jaren: met veel zegen en genot, heb ik de Gercf. Kera ken mogen dienen en in al die jaren is er nooit, niet één keer, een klacht gerezen, dat mijn pre diking niet Gereformeerd zou zijn geweest. Wel hoeft vooral mijne brochure over Eijbeb critiek verzet uitgelokt, maar de gewraakte pas sages hob ik en in „De Heraut" en voor de „Classis Amorsfoort" teruggenomen. Nu spreekt gij uwe verwondering er over uit, dat do gemeente Poederoyen mij als haar hen der, en ik mag wel zeggen eenparig, begeerde, 1ecne Bondegemoente. U stelt drie vragen: Heeft de Kerkeraad Poederoijen zich vergist? Hebben eommigo Gereformeerden, die mij voor l „ethisch" aanzagen, zich vergist? Is Dr. Veltenaar gezwenkt? 1. Wat Poederoijen betreft, deze gemow.te heeft zich niet vergist. Indien „de ligger? in Augustus j.l. in orde ware geweest, zou Poederoyen mij toen reeds hebben beroepen. Tweemaal heb ik er gepreekt. Trouwens, indien ik ethisch ware geweest zou noch Gent, noch Eist bij Veenendaal eene roe ping op mij hebben uitgebracht, evenmin als Asperen, waar het Kiescollege voor het meeren- deel bestond uit leden van den Geref. Bond eu de Kerkeraad gedeeltelijk uit rechts-Confess'O* neelcn en Gerefomeerden. In de 8 maanden, dat ik te Asperen sta, gold ik dan ook in heel den omtrek en zelfs bij de Korkelijk-Gereformeerden alhier als beslist Gei reformoerd. Poederoyen. wiet dit. 2. Of sommige Gereformeerden zich dan lielw ben vergist? Zonder twijfel, en ik zal maar aannemen, dat zij zich hebben „vergist." Mag ik eens twee dingen noemen, die het ver* klaarbaar maken, dat men het etiket ethisch'1 voor langer of korteren tijd gratis thuis krijgt. In do dagen toen Ds. Netelenbos, die zich' later als „ethisch man" heeft verklaard, door de „Classis Middelburg" werd geschorst een kerkrechtelijke font evenals in de dagen van Van der Waayen.) het Geref. kerkrecht was in die dagen zoek, sprak ik ems met een Ge reformeerd collega. Niet alleen deelde hij Dr. Geelkerker Ds.- Brussaard, Dr. B. Wielenga e.a. bij de etfci-» schen" in, maar hij ging zelfs zoo ver '- ijlen Dr. Bavinck bij mij san te klagen als „de vader van de ethische--dwalingen", die thans (1919) de kerken beroeren „De komende Synode", zoo zeide hij. „moest Dr. Bavinck, die de N. C. S. V. voorstond, tot de orde roepen." En toen ik eens op een mijner catechisatie® leerde, dat de rechtvaardigmaking een rechter» lijko, juridische daad is en de heiligmaking een ethische daad, toen had men het, ik had het' woord „othiscli" genoemd en was derhalve „ethisch". 3. Of ik gezwenkt ben? Neen, ik ben gebleven die ik was, gereformeerd. Maar meer nog dan vroeger leef ik uit de schatten van het verleden van onze gereformeerd do vaderen. Evenals vroeger beef ik voor het Woord Gods en belijd ik van ganscher harte, dat al de Schrift van God is ingegeven van Gene» si6 1 tot Openb. 22 toe. Maar wil men mij persé een etiket opplakken, noem mij dan Klassiek-Gereformeerd. Voor een Prokrusteebed pas ik niet. Ik plaats mij onder de banier des Woord® en aanvaard zonder eenige reserve do kostelijke drie Formulieren van Eenigheid en ik wen ach to wel van God, dat de Ned. Herv. Kerk deze Ik geloof, dat ik klaren wijn heb geschonken. Trouwens, mijn „Contra" inzake een nieuwe Formulieren als hare Banier handhaafde 1 Bijbelvertaling en om het Coloriet der taal te bewaren en om den band aan het verleden niet te verbreken, kon U reeds hebben geleerd,, dat ik niet ethinsch ben. Zoo ben ik meer oud-gereformeerd, dan jong» gereformeerd. Want ik ben tegen een nieuwe Bijbelvertaling, tegen do invoering van eenige gezangen. fkn bundel der Evang. gezangen gebruik ik lyoit,j tegen do vorandering der liturgie, tegen alle', nieuwigheden ale vrouwenkiesrecht in de Kerk,; en voel mij èèn met het volk, welks God dei' Heere is, het volk, dat Hij Zich-Zelf ten erfdeel heeft verkoren. Eenheid. Prof. Bouwman schrijft in de Bazuin raai aanleiding van hetgeen Decent A. v. d. Hoided te Apeldoorn gesproken heeft op den ->eot| Schooldag der Chr. Geref. Kerk, dat het ver» kwikkend is t© vernemen, dat in den kring deq Chr. Geref. broeders een verlangen naar eenheid1 begint te ontwaken. v Maar docent v. d. Heiden wenscht eenheid opL voorwaarde dat men de Chr. Geref. Kerk in haar aloude rechten herstelt en erkent, Hoe moeten wij dat verstaan? vraagt de licog-» leeraar^

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2