Ken* Aan het einde der v/eek. Vooral voor het Engelsche R ij k is de afgeloopen week van belang ge weest. Vooreerst hadden de langverbeide Ier- sche verkiezingen in het begin der week plaats en met voldoening namen de Ier- sche burgers en niet minder de Engelse he regeering kennis van de nederlaag van den extremist de Valera en zijn aanhan gers. ■Duidelijk heeft Ierland geloond, dat het de vandalen politiek van deze heeren beu is en werkelijk scheen het dan ook of er eindelijk eens wat rust in geteisterd Ier land komen zou totdat de reeds vredi ger wordende atmospheer in beide landen op plotselinge en ingrijpende wijze werd verstoord door den moordaanslag op den veldmaarschalk sir Henry Wilson, den opperbevelhebber der Engelsche troepen in Ulster, die door zijn krachtig optre den tegen de extremistische uitspattin gen den haat der Sinn Féiners op zich had geladen. Zoo is al weer een kundig en algemeen geacht man als slachtoffer der opzwee- pende politiek van de Valera gevallen, want al is hij niet de directe schuldige te noemen, ieder is, zooals een der Engelsche bladen terecht opmerkte, tenslotte ver antwoordelijk voor de vernielingen aange richt door den storm, dien hij zelf heeft opgeroepen. Een schrijnende tegenstelling vormt dit tragische uiteinde met de thuiskomst van den populairen kroonprins die, na zijn lange wereldreis, toegejuicht door zijn volk naar het vaderland terug kwam. Zooveel nog mogelijk was zijn de met dezen terugkeer in verband staande feestelijkheden dan ook onmiddellijk ge schorst. Het veelgeteisterde Duilsche ka binet maakte in deze week weer eens een nieuwTe onrustige periode mee. Om de broodprijzen niet te hoog te doen rijzen stelde de regeering, zooals men ge lezen heeft, voor om de verplichte uitle vering van het graan door de boeren voor den nieuwen oogst te bestendigen,daar het verleenen van een toeslag op de brood prijzen, zooals totnutoe geschiedde inge volge een decreet van de geallieerden niet meer plaats hebben mag. Hierme waren echter de plattelanders niet tevreden, want zij verkochten hun graan liever voordeeliger aan den groot handel en ook de voorstanders van den vrijen handel maakte tegen het voorstel bezwaar. De Soc. Democraten echter achtten „goed koop brood" een prachtige verkiezings leuze en dreigden ze met het doen aftreden der democratische ministers, wanneer het voorstel verworpen werd. Het kabinet, dat zoo in een hachelijke positie tusschen Scylla en Charibdis zit stelt alle pogingen in het werk om de "Verschillende standpunten met elkaar te verzoenen; met belangstolling worden zijn pogingen gevolgd, ofschoon de alge- meenen opinie niet al te optimistisch over het welslagen denkt. - Geruchtmakende berichten over stakin gen van Amerikaansche mijnwerkers en spoorwegmannen deden voorts de ronde, doch daar nog te weinig definitieve me- dedeelingen werden geseind, valt hierover nog weinig te zeggen. Temidden van het strijdgewoel dat aan "de verkiezingsdagen voorafgaat is weer een onzer voormannen van ons heenge gaan. Wij bedoelen Mr. A. W. van B eeck Calkoen, die in de laatste jaren minder op den voorgrond trad, hij bereikte den 80-jarigen leeftijd ma£r die zooals de Standaard getuigde tot in zijn levens avond nimmer heeft geaarzeld mee op te trekken in den strijd onder de banier van het Kruis. Werd er vergaderd voor het Christelijk 'onderwijs, lager, middelbaar of hooger, men was zeker den nu ontslapene op zijn post te vinden, vroeg Kerk of Zendings- arbeid zijn steun, met blijdschap gaf hij dien; en ook in het politieke leven was hij dóór, waar de strijd onze mannen sa- menriep.- Onze Antirevolutionaire partij begreep dan ook wel hoe goede diensten mannen als deze konden bewijzen en ze bracht hem in Centraal en Provinciaal Comité op de plaats, waar aan zijn arbeid behoefte was. En hoe uitnemend heeft hij altoos en overal zijn taak vervuld. Men kon met hem niet in aanraking ko men zonder den sterken indruk te ont vangen, te doen te hebben met een patri ciër in den edelsten zin van het woord. Een man van hoog peil; en toch zóó 'eenvoudig, zóó toegankelijk voor allen, dat de groote beminnelijkheid van dit ka rakter algemeen werd gewaardeerd". DERTIG REDENEN WAAROM IK OP WOENSDAG 5 JULI STEM OP DE ANTIREVOL. CANDIDATEN. uJ 1. OMDAT de A. R. partij geen belan- gen-politiek voert, maar vast wil houden aan hare beginselen. 2. OMDAT zij de strikste zuinigheid in het Staatsbeheer nastreeft. 3. OMDAT zij in verband met den fi- nancieelen nood, allo niet volstrekt onvermijdelijke uitgaven achterwe ge wil laten. 4. OMDAT zij overtuigd i6, dat naar verlichting van belastingdruk moet worden gestreefd. 5. OMDAT zij onveranderd vasthoudt aan het ideaal: de vrije school voor heel de natie. 6. OMDAT zij, om do Kerken vrij te maken den finaneieelen band tus schen den Staat en de Kerkgenoot schappen wil verbreken. 8. OMDAT zij het misbruik van ster ken drank krachtig wil bestreden zien. Het heengaan van zulke voormannen treft temeer, omdat er juist in de kringen van hen die wa(, betreft stand en ontwik keling vooraan behoorden te staan, zoo- velen zijn die ook, al slaan ze in de kracht van hun leven, zich terugtrekken. We mogen in dit overzicht niet zwij gen van wat deze week bij de verkiezing van Eerste Kamerleden gebeurde. Maar we behoeven er na al wat daar over in ons blad werd geschreven toch ook niet veel van te zeggen. Laten we er alleen op wijzen dat het groote aantal rechtsche leden dat verkre gen werd aan bijkomstige oor zaken is te danken, zoodat we al heel dwaas zouden doen ons op dezen vooruit gang te beroemen. Vooral in dagen als deze is het wel noo dig er voortdurend aan te herinneren, dat het sterke beenen zijn die de weelde kun nen dragen. DE EERSTE KAMERVERKIEZING. Van de zijde van Mr. Dresselhuys werd in verband met den voor den Vrijheids bond vernietigenden afloop van de ver kiezing van leden leden der Eerste Ka mer medegedeeld, dat van den kant van de rechterzijde aan den Vrijheidsbond hetaanbod is gedaan met hem samen te werken. Dan zou de Vrijheidsbond zeven van de negen Eerste Kamerzetels krijgen en zou, rechts zich met de twee overblij vende zetels tevredpn stellen. Dit voorstel zou echter door den Vrij heidsbond zijn afgewezen. Gelukkig is dit niet juist gebleken. Mr. H. Verkouteren, die genoemd werd als een der onderhandelaars, schrijft in het Hdbl.: „De Noord-Hollandsche Staten-club van den Vrijheidsbond heeft als zoodanig nooit contact met de Rechtsche partijen in de Staten gezocht. Slechts enkele le den dier club deden dat, maar individueel en zonder mandaat. Persoonlijk had ik contact met een hunner, maar deze zeide mij uitdrukkelijk, dat zijn fractie het niet met hem eens was en dat hij slechts steunde op den voorzitter zijner partij en op nog een bestuurslid. Hij stelde toen ook de voorwaarde, dat de rechterzijde aan den Vrijheidsbond zou bezorgen óén zetel voor de Eerste Kamer in Gelderland en één in Zuid-Holland of Zeeland. Ik heb toen dadelijk onderzocht, of dat mogelijk was, ofschoon het plan mij a priori onuit voerbaar scheen. De tijd, om het uit te voeren was ook veel te kort, daar de ver kiezing. op handen was. Er is dan ook niets van gekomen, maar overeenstem ming heeft de rechterzijde altijd begeerd, al was het desnoods voor enkele zetels. De rechterzijde was dan met een beschei den deel tevreden geweest en voor de an dere zetels had de Vrijheidsbond zich met andere partijen kunnen verstaan. Verwij dering van al sociaal-democraten, of al de vrijzinnig-democraten heeft de rech terzijde nooit geëischt, zooals de heer Dresselhuys schijnt te meenen. Achtten de Vrijheidsbonders het rechtvaardig ook aan de andere linksche partijen iets te gunnen, dan hadden zij dat doel kunnen bereiken. Daarop is de samenwerking van den Vrijheidsbond met rechts dus niet afge .stuit, maar wel op het stellen van on mogelijke voorwaarden. Elke provincie had op zich zelf moeten zijn beschouwd, daar de toestanden in elke provincie an ders zijn. Het is dus niet geheel juist te zeggen, dat de rechterzijde alle toenade ring tot de Vrijheidsbonders heeft afge wezen. Veeleer was het tegendeel het ge val. De rechterzijde heeft de Vrijheids bonders altijd welwillend bejegend, maar de heeren hielden steeds hardnekkig vast aan hunne gedachte, dat zij toch in elk geval links moesten staan. Zoo dus nu de Vrijheidsbond de nederlaag heeft geleden, is dat zijn schuld en niet die- van de rechterzijde." Gemengd Nieuws Overreden. Te Nijmegen is de arbeider T. H. uit Groee- beek bij het afstooten van een trein zandwagens onder een der laatste -wagens gevallen. Hij kreeg drie wagens over zich en was bijna op slag dood. Aangehouden. Gearresteerd is H. R. te Meppel, in verband met een tekort in dp kas der Meppeler Onder* linge Brandassurantie-Maatschappij, waarvan hij boekhouder was. R. Was sedert enkele dagen verdwenen en werd te Amsterdam aangehouden. Verduistering van 27,500. Door de commissarissen van de Eerste Ne- derlandsche Luxewaren Fabrieken, te Amster dam, is bij de politie aangifte gedaajn, dat de directeur verdwenen was en dat tevens een bedrag van f 27,500 vermist werd. 7. OMDAT zij dit alleen wenscht, in dien aan do rechthebbenden hetgeen hun rechtens toekomt, wordt uitbe taald. 9. OMDAT zij de Zondagsrust wil be vorderen en maatregelen wil nemen tegen de ontheiliging van den Dag de6 Heeren. 10. OMDAT zij de publieke diensten en de openbare middelen van ver voer op Zondag wil beperken. 11. OMDAT zij afschaffing van den Vaceinedwang eischt. 12. OMDAT zij erkent, dat de Over heid een roeping hoeft ten opzichte van het Sociale leven. 13.. OMDAT zij zich evenwel tegen een overheersching van het economische leven door den Staat, met kracht verzet. 14. OMDAT zij een vertegenwoordiging der maatschappelijke groepen en be langen mogelijk wil maken. 15. OMDAT zij maatregelen genomen wenscht te zien ter bevordering van den bedrijfsvrede. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, 13ai de directeur reeds een tijd geleden vertrokken was. Van Zantvoort is bij, in gezelschap van vrouw, kind en ongetwijfeld; ook de kas der maatschappij, naar "Wiesbaden vertrokken. Ook hier is hij thans niet meer te vinden Zijn uitle vering is gevraagd. Dcodelijk ongeluk. Op bet terrein van het Maas-Waalkanaal is de gehuwde H. G.. vader van tien kinderen en wonende te Groesbeek, onder een zandwagen ge raakt en gedood. Uit den mast gevallen. De „Msb."-redacteur te Brussel meldt: De Hollandsche matroos Witbroek is uit een der masten van het sa. Kroonland" op het dek gevallen en met gebroken schedel opgenomen. Bij het overbrengen naar het gasthuis, is hij overleden. Doodelijke val. Te St. Anna Parochie is het 9-jarig zoontje van J. Rootstra uit een boom gevallen en overleden. Overreden. De 16-jarige J. V., te Oostexbout (Vracheleu) is, doordat.zijn paard schrok van een motor, onder de hooikaT geraakt. De dood trad bijna oogenblikkelijk in. Verdronken. Te Budel is gieteren het 4-jarig zoontje van den schipper S. spelende in bet bassin geval len en verdronken. Vervalschte dollarbiljetten. In de bijbank van de Amsterdamech'e Bank te Rotterdam zijn twee biljetten van één en twee dollar, vervalscht als biljetten van 50 dollar, en in het wisselkantoor der Beurs is een biljet van één dollar, vervalscht als een biljet van 100 dollar, in beslag genomen. De vervalschingen rijn door middel van radeering en bijwerking zoo kynstig geschiedt, dat ze voor een leek op het eerste gezicht niet merkbaar zijn. Ook op an dere banken zijn dergelijke biljetten ter wisseling aangeboden. Een Duitsch- Amerikaan wordt van do verval* achingen verdacht. „N. R. Crt.'1 Valsch bankbiljet. De politie te Vlissingen beeft een valsch bank biljet van 25 in beslag genomen, dat korter i6 dan de echte en van minder goed -papier, ter wijl de neus en de manen van den leeuwenkop minder fijn zijn geteekend. Het watermerk is echter aanwezig Schending briefgeheim. Als verdacht van diefstal, subsidiair schen ding van bet briefgeheim, zijn naar het hoofd bureau van politie in Den Haag geleid B. J. S. telegrambesteller en W. F. C., hulpbesteller, beiden werkzaam aan bet telegraafkantoor ia de Prinsestraat te Den Haag. Aan brandwonden overleden. Het 4-jarig dochtertje van don heer Nat uit de Beemster, dat Vrijdag in haar ouderlijke wo ning in een pan met kokend zeepsop viel, en dientengevolge in bet St. Elisabethgesticht te Alkmaar opgenomen moest worden, is gisteren nacht na een hevig en smartelijk lijden aan de bekomen brandwonden overleden. Doodelijk ongeluk. Gisterenmiddag omstreeks 7 uur kwam het 10-jarig zoontje van de wed. B. te Helmond, terwijl de moeder afwezig was, met een élec- trischen draad in aanraking. Het ventje over leed na eeriige oogenblikken. Verdronken. Te Leeuwen (Geld.) ie bet 4-jarig doohtertje van v. E. te water geraakt en verdronken. Een goederentrein stort in een rivier. Naar de „Matin" meldt, is op de lijn Teil Alais, departement Ardèche (Frankrijk), een bijzonder ernstig treinongeval gebeurd. Door een verkeerden wisselstand geraakte een goe derentrein op een zijlijn, welke op een brugge- hoofd van de rivier De Anzon, uitkomt Voordat de machinist kon remmen stortte de locomotief in de rivier en sleepie baar tender en 9 wagons mee. De machinist en de conducteur epTongen bij tijds van de machine, doch. zij werden door een stang van een der wagens geraakt en zwaar gekwetst. De materieele schade "was natuurlijk zeer groot. „Oude haring." Donderdagmorgen is te Scheveningen binnen* gekomen de Schev. 159, die buiten haar lading haring, twee kanonnen aan boord had, dateerend uit 1640. Deze twee ecbeopskanonnen rijn in de nabijheid van Lerwick opgevisebt en rijn afkom* stig van een Oo6tinjevaarder, die door de Duin* kerker kapers in den grond werd geboord. Zij zijn door het stadsbestuur van Lerwick ten ge* schenkó aangeboden aan de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam. Door een visch gedood. Het bad-district van Florida) ie, naar do „Times" meldt, opgeschrikt door den vreemdsoortigen "diood van miss Dorothy Mc Clatchie, die Zondag j.l. bij het zwem men door een renzenbarracude (eoort 6noek) werd gedood. 16. OMDAT zij het 6telsel van sociali satie als middel ter verbetering der sociale toestanden ten oenenmale verwerpt. 17. OMDAT zij, teneinde te komen tot een betere organisatie van het be drijf, den wettelijken uitbouw van het. collectief arbeidscontract wil be vorderen. 18. OMDAT zij maatregelen wen6cht te nemen tot beteugeling van_ misstan den in de huisindustrie. 19. OMDAT zij de Ziektcwct-Talma zij het dan gewijzigd wenscht in te voeren. 20. OMDAT zij, ten eindo de kosten te beperken en den overlast dien de betrokkenen er van ondervinden te verminderen, de Sociale verzekering wil vereenvoudigen. 21. OMDAT zij de Arbeidswet in dien zin wil zien gewijzigd, dat bedrijfs regelingen als vrucht van overleg tusschen patroons en arbeiders in de plaats treden van de wettelijke re- geling. Miss Mc Clatchie, die 18 jaar oud was, maar zeer goed loon zwemmen, zwom met haar vriendin miss Mary Buhriery ongeveer een halve mijl van dc kust. Plot seling verdween zij van de oppervlakte. Toen zij weer boven kwam, riep zij uit: „Ik ben; gebeten, ik denk dat een van mijn voeten is afgerukt." Het water was rood van het bloed, toen miss Buhnery haar te hulp kwam en naar land om hulp riep. Toen een boot ter plaatse aankwam, was mies Clatchie doodgebloed uit enkele ga pende wenden. Een slagader van haar linkerbeen wa6 opengescheurd. De barracuda ie een visch die soms vijf voet lanv is. Leidsche Penkrassen. Amice. „Moed geeft tien vooruit" zegt het spreekwoord. Als dat juist is, me dunkt dan is er voor ons alle reden om met zekere opge wektheid de verkiezingen tegen te gaan. Immers er is voor ons als anti-revolutio nairen alle reden om moed te grijpen en moed te houden, tenminste als we ons niet van de wijs laten brengen door bere keningen als waarvan ik in mijn vorig schrijven een en ander meedeelde. Ik heb den laatsben tijd heel wat berich ten omtrent onze actie in verschillende etrekon van ons land onder de oogen ge had en ik zou haast zeggen, 't valt overal mee. Aanvankelijk was er Wel eenige aar zeling, maar nu het er op aankomt, nu! komt het oude vuur toch weer boven en wordt weer met ijver aangepakt. In onze naaste omgeving is 't niet anders. Uit het verslag van de Zaterdag gehouden vergadering van de Sta ten centrale bleek, dat men er niet aan denkt, met de han den in den schoot en de riemen in de boot rustig en kalm af te wachten ae dingen die kernen zullen. Alleen in Rijnsburg, zou het, naar ik vernam, nog uitermate rustig zijn. Van Christelijk-Historische zijde zoo werd mij medegedeeld wordt hier wel hard gewerkt, maar onze mannen en vrouwen blijven tot nu toe een afwachtende houding aannemen. Ik hoep niet, amice, dat dit juist is en ik vertrouw dan eek, dat wel 6poedig het tegendeel zal blijken. Immers, in Rijns- burg hebben we niet alleen een bestuur der van de Statencentrale maar ook van de Kamercentrale en 't wil er bij mij niet in, dat deze mannen, stel dat de plaatse lijke leiders eens minder actief waren, geen maatregelen zouden nemen om aan deze ingezonkenheid een eindo te maken. Hier in Leiden is het verkiezingsvuur weer als van euds lustig aan 't branden. De Organisatie uit de Kiesvereeniging die het verkiezingswerk voor hare reke ning neemt, heeft naar ik vernam de wind weer aardig in de zeilen en de berichten van den Secretaris omtrent de bijdragen voor de Strijdkas (hebben ons doen zien, dat de belangstelling ook nog wel in klin kende munt wordt omgezet. Nu dat mag dan ook wel mijn waarde. De zaak waarvoor we strijden is zeker wel een financieel offer waard en waar er tal van broeders en zusters zijn die vrij willig hun t.ijd^en krachten geven, daar zou 't ook al diep te betreuren zijn indien ze ook nog moesten zuchten en tobben om de noodige gelden bijelkaar te bren- Gelukkig beginnen de bijdragen al aar dig te vloeien en als het zeo doorgaat, dan twijfel ik niet of ook deze zijde van het verkiezingsvraagstuk zal wel de ge- wenschte oplossing vinden. Wanneer ik dat alles zie, m'n waarde, en daarmee vergelijk de weinige geest drift bij de partijen ter linkerzijde die er hun kracht in schijnen te zoeken elkaar af te maken, nietwaar, dan grijpt de burger moed. En dat temeer na de verrassende af loop van de verkiezing van leden der Eer ste Kamer. Een merkwaardige geschiede nis is dat. Ge hebt zeker ook wel gelezen de be schouwingen van het Hdbl. in onze Nieuwe Leidsche dezer dagen overgeno men. Nadat was nagegaan de stand der partijen, kwam het blad tot de conclusie dat hetniet waarschijnlijk was, dat de rechtsche meerderheid der Eerste Kamer zou worden afgebrokkeld. Niet waarschijnlijk. Maar on- m o g e 1 ijk was het toch ook niet. Im mers, als in de Staten van Zuid-Holland ook maar een paar rechtsche leden niet op- hun po6t waren, dan zouden inplaate van 10 rechtsche Kamerleden 10 leden van links worden gekozen en zou er. in de Eerste Kamer een zeer sterke linksche •meerderleid zijn. Maar dat kon dan ook alleen, als de partijen vam links, als van ouds bereid waren samen te werken. De Socialisten wilden wel. Gr-aag zelfs. Ze hebben wel den mond vel over de conservatieve Vrijheid6bon- 22. OMDAT zij aan de belangen van den Middenstand ernstig aandacht wil zien geschonken. 23. OMDAT zij bij het. nemen van maat regelen tot bescherming van het zwakke, toch niet de vrije ontwikke ling van de persoonlijkheid wil ver hinderen. 24. OMDAT zij, waar noodig, maatre gelen wil genomen zien, teneinde de ernstige gevolgen van den valuta stand in het buitenland, van onze industrie af te wenden. 25. OMDAT zij tegen onnoodige regle- menteeririg van hét bedrijfsleven! van land- en tuinbouw en veehoude rij wil waken. 26. OMDAT zij aan deze takken van volkswelvaart, gelijke gelegenheid wil zien geschonken, tot voorlich ting van de Regeering als voor an dere economische belangensferen is ingevoerd. - 27. OMDAT zij, tot uitbreiding van het afzetgebied voor onze land- en tuin bouwproducten, een -goed geregelden ders, wier ideaal het is de reactie te di* nen en ze schelden wel op de Vrijzinnig, democraten die in hun oog slechts halve democraten zijn, maar ze waren toch on middellijk bereid met die halve democra ten en die conservatieve elementen samen te werken, mits zij slechts hun deel kre- gen van den buit, enals het. maar t e- g e n de rechterzijde ging. Nu leverde de verdceling \an den buit geen moeilijkheden op. De liberalen in Noord-Holland waren onmiddellijk bereid twee zetels los te laten en ze de S. D. A. P. in handen te spelen. En Mr. Dressel huys, had geen bezwaar aan deze handeling zijne hooge goedkeuring te hechten. Zelfs was men zoo vriendelijk om in de groote bladen een soort dankbe tuiging aan het adres van de S. D. A. P. te schrijven, omdat deze zoo beleefd was geweest, niet nog meer zetels te eischen. Daar stonden de liberalen Dresselhuys en Eerdmans en Drion, in hunne wars anti-olericale gedaante. Maar lang konden ze zoo niet staan. Het begon té waaien en te stormen in het vrijzinnige kamp. Men begreep ei niets van. Maanden aaneen heeft men de kiezers bang gemaakt voor het. roode ge vaar en nu zag men ze daar als suppoos ten van d© S. D. A. P. al gaande en bui gende de roode neefjes en nichtjes naar, hunne zetels geleiden. Men begreep er niets van, maar men besefte toch wel, dat zulke leiders niet 'het vertrouwen van een ernstige partij verdienen. Geloof maar dat Mr. van Hou ten in zijn vuistje zal hebben gelachen. Want zulk een propaganda is nog nooit voor de oudrliberale groep, waarvan hij de leider „is, gemaakt. Dit drong tenslotte ook tot de opper ste leiding in den Vrijheidsbond door. De heeren Dresselhuys c.s. begrepen dat ze een uiterst domme zet hadden gedaan. En om nu de fout zooveel mogelijk te herstellen, gingen de heeren Dresselhuys en Drion, Donderdagmorgen per eerste gelegenheid naar Haarlem, om een tweede domme zet te doen. Ze adviseer den n.1. het verbond met rood te verbre ken, maar verdere aanwijzingen gaven ze niet, met het gevolg, dat de liberale Sta tenleden eerst hun ei gen Candida ten za gen vallen en dat ze teen de socialistische candidaten in de Kamer brachten. En zoo zien we dan het merkwaardige schouwspel, dat van de liberale Eerste Kamer die in 1904 nog sterk genoeg was om het Ministerie Kuyper den voet. dwars te zetten, niets meer overbleef en dat al leen de heer Smeenge werd achtergelaten als om de herinnering levendig te hou den aan de partij die er geweest is. Het is duidelijk m'n waarde, dat onder, zulke omstandigheden, bij de liberalen de moed er uitgaat en dat ernstige mannen en vrouwen die van de verkiezing geen spel maken, er niet aan denken zulk een partij te steunen. Bij de Vrijz. Democraten, ge weet het, is het pok al niet alles rozegeur en mane schijn, en dat het bij de S.D.A.P. niet gaat zooals men het wel gaarne zag, is duidelijk geworden uit de collecte voor de strijdkas. i Men had de zaak prachtig georgani seerd. Op één oogenblik zouden alle af dee lingen door heel het land systematisch' aan het werk gaan en dan, zoo werd ver kondigd, zou men wel niet zooals de A. R. partij een millioen bijeenbrengen,, maar dan toch minstens een halve ton. Erkend moet worden dat inHetVolk door den heer Kleerekooper, die dat zaak je wel eens even zou opknappen, lawaai genoeg i6 gemaakt. Eerst werden de par tijgangers gevleid, en werd hunne activi teit hoog geroemd. Na een paar dagen echter veranderde de stemming en tegen de oproerige krabbelaar die de kunst ver staat een geweldig groeten mond op te zetten, te vloeken en te schelden. Tenslotte werd zelf gedreigd dat men de nalatige afdeelingen zou publiceeren om ze aan de algemeene verachting prijs te geven. Maar 't hielp alles niets. De partijgeiioofcen vertikten het en he den ten dage is do helft van de be geerde halve ton nog niet bijeen. Me dunkt m'n waarde, ge zult het met me eens zijn, we strijden niet voor een verloren zaak. Het lijkt er niet op. Laat dat dan voor ons een reden tem meer zijn, om alle krachten in te span nen, en niet te rusten voor alles wat ven- richt kan worden gedaan is. Ongetwijfeld het is nog altijd waar: Zoo de Heere het huis niet bouwt., tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden Zoo de Heere de stad niet bewaart, te vergeefs waakt de wachter. Maar tegelijkertijd is het ook waan dat wanneer wij in gehoorzaamheid es afhankelijkheid onzen plicht vervullen we ook van God een zegen voor onzen arbeid mogen vragen. VERITAS. buitenlandschen voorlichtingsdienst noodzakelijk acht. 28. OMDAT haar streven is, de wette lijke bepalingen ten opzichte van ar beidsduur enz. door uit het bedrijf zelf voortgekomen regelingen te vervangen. 29. OMDAT zij de openbare oneer baarheid krachtig wil zien bestre den. 30. OMDAT zij erkent de groote betee- kenis van het huisgezin en daarom met kracht opkomt voor de heilig heid van het huwelijk en het behoud van het gezin. Om al deze redenen steun ik de Anti- revol. partij, en breng ik op Woensdag 5 Juli mijn stem uit op Mr. V. H. RUT GERS, no. 1 van de Anti-revolutionair* lijst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6