Ingezonden. BURGERLIJKE. STANÖ LEIOEN 23 Jont. Godoren: Cornelia Catharïna Maria d. van T. J. L. Scliroote en M. A. P. van Rui j ven i Adrian a d. van H. J. Dijkman en A. Durieux Carl Alexander Gerardue z. van G. Vorham en F. C. Peter Margaretha Maria d. van J, v. d. Voort en E. M. Hoogkamer Woutems Johan nes Hendrikus z. van J. Broedovelt en A. A. Berg Richter z. van P. Johannes en W. Voa Hendrina Wilhclmina d. van B. v. Dijk en H. E. v. d. Spek Johanna Aafje d. van A. Slijkorman en J. A. Schilder Maria Johanna d. van H. S. Aleemgeest en C. J. M. de Gruiter. Overleden: C. S. J. M. Wijtenburg z. 13 mnd. J. J. Brakel z. 6 j. J. Gordijn z. 9 mnd. H. Verboom d. 40 j. do Vriezenkoopscho polder midden in het dorp in, waardoor bijna al ons dorpswater in de polders liep. Met groote moeite kon nog een gedeelte worden afgezet. Den geheelen dag was men druk in de weer nmt het opwerpen van dammen, maar nog druk-i ker met het vangen van visch in het droog ge-: loepen gedeelte. Een en ander bracht veel toeschouwers op do been. Terecht werd gewezen op het gvaar van een mogelijke brand in deze omstandigheden. Maar ook zonder brand geeft het watergebrek grooto moeilijkheid; vele bewoners van ons dorp moeten nu een heel eind loopen om wat water nit do Drccht te halen. Wij zullen hoopen dat oen en ander weer spoedig mag hersteld worden. Predikbeurten. Ned. Horv. Kerk voorm. 10 uur Ds. Bax van Noorden. Geref. Kerk voorm. 10.30 uur proekleaen; nam» 7.30 uur Ds. Wielinga van Hoofddorp. WASSENAAR. Predikbeurten. Nod. Herv. Kerk Dorp voorm. 10 en nam. 6.30 uur Ds. do Vey Mesldagh. School Zijde weg voorm. 10 uur Ds. Troelstra van Den Haag. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur De. v. d. Heijden. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Baitholomeus z. van L. A. Homan en A. M. W. J. v. d. Meor Magdalena Maria d. van J. J. Post en E. Heemskerk. Ondertrouwd: Gerrit Nicolaas Verdoold en Johanna Ida Petronella van ruisen Hendrik de Wit en Maria Arnoldina Janesen. Overleden: Gerardus Theodoras Frcderi- cus Pennaarts 15 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Het Kringbeatuur Alphen aan den Rijn, van'het R. K. Huisvestingscomité is vanwege het Oostenrijksche Roode Kruis begif tigd met. oen zilveren medaille, met oorlogsonder^ scheiding. Deheer W. M. Jongenburger WMz. slaagde te Leiden voor het candidaatsexamen in do geneeskunde. Op 1 Juli a.s. hoopt de hoer M. Vis den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma -N. Samsom alhier. Op hét tweetal voor predikant bij do Chr. "Geref. Kerk te Boskeop komt voor Ds. D. J. van Brummcn alhier. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Wilhèlminastraat voorm. 10 uur Ds. de Bruin en nam. 7 uur Ds. Veldhoen. Evangclisatiegebouw voorm. 10 en nam. half 7 uur do heer van Dam. Oudshoernsche weg voorm. half 11 Da. Deel man. Martha-Stiéhfing voorm. 10 uur De. Huijsch van Dugtercn. Geref. Kerk Raadhuisstraat voorm. 10 en nam. 6 uur de Eerw. hoer Nauta, cand. tot der. Hei ligen Dienst. Hooftstnrat voorm. 10 en nam. half 7 uur Ds. Wientios. Chr. Geref. Kerk Yoorm. 10 uur (Bed. H. A.) en nam. half 7 (Dankz. H. A.) Ds. v. Brummcn. Land- en Tuinbouw. Een onderzeeër in 1803. In de „Farington Diary" van 1803, wel ke geregeld in de Morning Post" ver schijnt, lezen we het volgende curieuze verhaal over een uitvinding, die pas aan onzen tegen, wo or digen tijd wordt toege schreven 26 Mei. Lord Stanhope sprak van daag over een uitvinding van Fulton, een Amerikaansehen schilder, die een boot had geconstrueerd die zich met een snel heid van 3 mijl per uur onder water kon voortbewegen, en zou kunnen dienen om branders van een soortgelijke constructie onder schepen te voeren om ze op te bla zen. Er zijn reeds 'proefnemingen mee ge houden, en de uitvinding is praotisch uit voerbaar gebleken. De Franechen heb ben verscheidene experimenten hiermee gehouden. 29 Mei. West kent Fulton, die de machine gemaakt heeft om onder schepen te duiken en ze op *e blazen. Fulton is geboren in Amerika en kwam in Enge land om zich op de schilderkunst toe te leggen op mechanica. Hij is ongeveer 33 jaar oud, en heeft 7 jaar in Frankrijk gewoond. Daar heeft hij zijn proefnemin gen met de duikboot gehouden, o.a. te Brest, in opdracht van de Fransche re geering. Een oude boot werd in zee gebracht on geveer een halve mijl van de kust. Op den afstand van een vierde mijl deed Fulbon zijn boot, waarin acht menechen zaten, zanten. Binnen een kwartier werd het schip zoo opgeblazen dat er niets meer van overbleef, en eenigen tijd daarna ver scheen Fulton's boot aan de oppervlakte van het water. De boot kan acht uur on der water blijven, en hoeft alleen de klep pen die. bestemd zijn om lucht in te ne men boven water te steken. Fulton heeft ook een installatie uitge dacht om licht te versohaffen. Men zégt dat alleen Fulton het geheim van deze gevaarlijke constructie kent. Hij beweert dat hij dat alleen aan Amerika zal mededeelen. De snelheid van de boot wordt verkre gen doordat Fulton de golfstroomen na- g&3fc. Hij kan zijn boot gemakkelijk bö- sfoven. K i Uit het Friesehc veehtfutlersbcdrijf. Een correspondent van het Hbl. heeft informaties ingewonnen bij een veehan delaar en een veehouder, beide betrouw bare menschen, over den toestand van het v eeh o u dersbedrijf Volgens den veehandel aar is de toe stand van dien aard, dat, houdt deze nog eenigen tijd aan, de koeien niets meer waard zullen zijn. Nu reeds wordt melk vee van goede kwaliteit verkocht tegen f 120 a f 140 per stuk. In ongeveer drie weken is de prijs 50 pet. gedaald, tenge volge van verschillende oorzaken, maar vooral door de droogte en daardoor slech ten grasgroei. De boeren moeten door gebrek aan voe der vee afzetten, terwijl er geen is, die koopen gaat. Voor een paar weken kon Frankrijk nog van ons vee gebruiken, dat is ook op gehouden, ook daar is het weer te droog voor het veehoudersbedrijf. Do veehandelaar met wien we 6praken, had uit één dorpje aanbieding gekregen om 40 koeien té komen koopen. Hij was er niet eens heengegaan om de dieren te zien, want hij zag geen kans ze weer te verkoopen. Stieren worden nog gevraagd voor de slachtbank omdat het vette vee zeer schaarsch is. Vandaar dan ook dat on danks de goedkoopte van melk- en kalf- V60 de prijs van vette koeien vrij hoog en constant blijft. De veehouder was niet minder pessimistisch gestemd dan de vee handelaar, en door de droogte èn door do lage prijzen van zuivel en vee. Hij houdt een beslag van ongeveer 20 melkkoeien, de door hem gehuurde boer derij bestaat uit landerijen van goede kwaliteit, gelegen in een polder en dus niet uit hooggelegen zandgronden be staande, die zeer onder de droogte lijden. De man was aan het maaien van de eerste snede, de opbrengst was ongeveer 60 pet. van het gewone kwantum, dus nog al redelijk bij anderen vergeleken, waar die opbrengst daalt tot 30 pet. en nog lager soms. Hij had dezer dagen een6 de rekening van zijn bedrijf opgemaakt, nu de melk koeien thans vrijwel de meeste en beste melk geven. Hij had de melkopbrengst van thans als basis genomen over het geheele jaar en deze vermengvuldigd met den huidigen melkprijs per liter, die de fabriek hem uitbetaalt. De mindere melkopbrengst per jaar den tijd, dat het melkvee minder melk geeft of in het geheel niet had de hoer bij zijn berekening geneutraliserd, door het geld, dat hij uit den aanfok maakte, wat naar zijne meening geen groot verschil zou geven. Welnu, hij kwam dan tot een jaarlijkech bedrag vrijwel even hoog als de jaarlijk- sche pachtsom, zoodat hij dit jaar als do toestand niet verbetert achteruit zal boeren, alle kosten voor onderhoud van zijn gezin, die voor uitoefening van zijn bedrijf en belastingen, in allerlei vorm. Een andere boer, die later bezocht werd, deed ongeveer dezelfde mededeelin- gen. Gemengd Nieuws Ernstige brand te Hardingen. Nad»at Woensdagmiddag om 6 uur het -werk volk naar huis was gegaan, sloegen de vlam men uit het dak van de pannenfahriek (eige naar de heer Vermeulen te Leeuwarden) in de onmiddellijke nabijheid van Harlingen, aan de Trekvaart gelegen. Dadelijk waren er drie mo torspuiten aanwezig, die volop water gaven. Vlak naast de fabriek wonen twee huisgezinnen, die hun woningen moesten ontruimen. De brand zat in de turf, dae opgestapeld was in de daar voor bestemde bergplaats vlak bij den oven. Het gebouw werd vernield. Belendende hui- kregen veel waterschade. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. «Tel. Snugger. Te Ulft ontstond Woensdag brand bij den smid B. De motor-brandspuit een half jaar geleden aangekocht, rukte uit om den brand te blusscben doch moest ongebruikt blijven, want do water slangen had men vergeten. Om het gevaar te bedwingen moest men ten slotte van een andere brandspuit gébruik maken. Een nieuwe aanslag te Hamburg. Tn de bibliotheek van het „Ereies Deufschee Haus", te Hamburg, is gisterennacht, naar de „Tel." meldt, een bom ontploft Uit het onder zoek is gebleken, dat onder oen boekentafel een lont was gelegd en aangestoken. Dit is reeds do tweede aanslag binnen veertien dagen in dit gebouw. Malaise. Onder Soest staan oogenblikkélijk ruim 80 villa's en landhuisjes te koop. Het muziekkorps van Gculmy en Baar naar Kopenhagen. De ,,'s Hert Grt." berioht, dat het Kon. Mu ziekkorps der Kon. Nederl. Sigarenfabrieken der 'heeren Eug. Goulmy en BaaT te 's Hertogen bosch de Nederlandsche tentoonstelling ie Ko penhagen zal opluisteren'. Het voltallige muziek korps zal op 29 Juni van Den Bosch naar Ko penhagen vertrekken en daar tot 10 Juli blijven. Het zal dagelijks des morgens van de kazerne naar bet tentoonstellingsterrein trekken dm daar te concert eer en. Verder zal een aubade worden gebracht aan den koning van Denemarken enz. Doodeli£< ongeluk. Woensdagavond had op het station Ntmen (N.-Br.) een doodelijk ongeluk plaats. Een vrouw, die uit den trein van Eindhoven ver keerd uitstapte, werd door den sneltrein Heer lenAmsterdam gegrepen en totaal vermorzeld. Zij is onkenbaar. Men vermoedt dat de onge lukkige uit Leenden afkomstig is. Een bioscooptheater ^te Brussel afgebrand. Gisterennacht is-, naar de ,,Tel." meldt, in de Rue des Mégisseurs van de voorstad Anderlecht een bioscooptheater geheel afgebrand. De brand brak uit na afloop van de laatste voorstelling, zoodat geen persoonlijke ongc-lukken zijn voor gevallen. De brandweer kon slechts met groote moeite de naburige huizen, behouden Hevige stortregens in Transsylvanic. Ui'. Bristridja (Bistrilz) in Transsylvanic wordt gemeld, dat een onweersbui gevolgd door zware regens de slad heeft geteisterd Talrijke huizen werden vernield. Twintig personen kwa men om. De overstroomingen in Zuid-Servië. Het Water van de rivier Itriva, die buiten haar divers was gelreden en de overstroomin gen in de omstreken van Koemanovo, heeft veroorzaakt, is thans aanmerkelijk gezakt. Tot dusver heeft men veertien lijken gevonden De hoeveelheid vee, die is omgekomen is zeer groot. De totale schade wordt geschat op 15 mil- lioen dinars. Droogte in Z.-W. Japan. In het Zuidwesten van Japan is in vele maan den geen regen gevallen. De landbouwers hebben in sommige districten den rijstbouw gestaakt. (Buiten verantwoordelijkheid der Rsd.) Toepassing Invaliditeitswet. Naar aanleiding van het. artikel in Uw blad van Vrijdagavondonder boven staand opschrift, deel ik U mede, dat de- zelfdo toestand die definitief zal ontstaan na 1 Juli a.s. reeds tijdelijk bestaan heeft gedurende de periode 3 tot 31 December 1921. De Centrale Raad van Beroep heeft, in een toe» aanhangig gemaakt ge schil voor oenigo weken reeds (Arrest van 1—6 *22 D No. 83, I No. 12) beslist, dat voor arbeiders met een inkomen boven f 1200 ook na het vervallen van ^artikel 354 do-or den werkgever moet worden ge plakt. Na 1 Juli bestaat, dus die kwestie niet meer. Overigens is het artikel geheel juist e® doet. het een hélder licht vallen op de noodzakelijkheid voor allen, die in loondienst zijn om zich nog voor 1 Juli a.s. aan te melden om. een rentekaart. Zij die 35 jaar en ouder zijn en dit ver zuimen kunnen nooit meer in deze verze kering worden opgenomen. Zij die nog geen 35 jaar zijn en het eveneens verzui men kunnen alleen dan nog opgenomen worden als hun loon niet meer dan f 1200 bedraagt of tot een cijfer beneden dit be drag terugvalt. De Voorzitter van den Raad van. Arbeid te Leiden, •Jpn*- T. S. GOSLINGA. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het vreeselijk en droevig ongeluk dat jl Dinsdag heeft plaats gehad n.l. het verdrinken van twee zoons, kostwinners eener weduwe, wenschen ondergeteekenden een beroep te doen op de offervaardigheid van alle weldenkende medeburgers. Ondergeteekenden zijn bereid giften voor bovenstaand doel in ontvangst te nemen die door tusschenkomst van do Redactie -^an dit blad verantwoord zullen worden. W. F. v. d. REIJDEN. N Rijn 43. T F VLIELAND, N Rijn 50. C L.' KORENHOFF, N. Rijn 41. Academienieuws. LEIDEN Geslaagd voor het Candidaats-exa- men in de rechten: de heer J. R. Ve.rheij te Den Haag. Doctoraal examen in do rechten: de heeren R M. SoemaTdi te Pekalonga en G. Wijers te Lisse Candidaats-examen Slavische taal en letter kunde de heer B. von Arnim te Berlijn. Aanvullings-examen dier- en delfstofkunde, de heer J. A. Rélijk te Leiden. Eindexamen voor den Ned. Ind Adminietrat. Dienst de heer J. H. Haring te Utrecht. STADSNIEUWS. Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. Naar wij vernemen zal het genootsohap M. S. G met 1 October a. e. eene uitbreiding geven aan het aan zijn avondschool gegeven technisch onderwijs, door het openen van een dagcursus, waardoor gelegenheid zal worden geboden aan do leerlingen, die met vrucht het onderwijs aan de avondschool hebben gevolgd, op den dogcur- au8 hunne studies voort te zetten. De bedoeling is om op don dagcursus voor- loopig de houw- en waterbouwkunde en de werktuigkunde te behandelen, met de aanver wante vakken, als wiskunde, natuurkunde, ma terialen kennis, technologie, vaslheidsleer. vak- teek enen, enz. De dagcursus zal zijn een éénjarige cursus en wel voor de bouw- en waterbouwkunde twee halfjaarlijksche wintercursussen, toot de werk tuigkunde een achtereenvolgende zomer- en winlercursus. "M Voor de leerlingen der c> noemde vakken wordt dan de gelegenheid f.».geven om fn het zomerhalfjaar, liggende tusschen de beide win tercursussen, praotisch werkzaam te zijn op 1® uitvoering zijnde werken als teekenaar of hulp- opzichter, waartoe het zomerseizoen bijzonder geschikt is. Het doel van den bouw- en waterbouwkundi gen cursus is de leerlingen op te leiden voor de examens voor bouw- en waterbouwkundig op zichter. Do jongelieden, die den cursus werktuigkunde volgen, ontvangen een zoodanig onderwijs in de technische vakken en het technisch teekenen, dat zij met vrucht werkzaam kunnen worden gesteld als werktuigkundig teek en aar op tech nische bureaux of aan fabrieken. Verder zal een éénjarige dagcursus worden ingericht voor teekenonderwijs, met het doel om de jongelieden, die daaraan deelnemen, op te leiden voor de middelbare teékenacten. Door de opening van do hiervoor genoemde dagcursussen hoopt het bestuur van het ge nootschap, M. S G. te kunnen voorzien in eene sedert lang gevoelde behoefte aan uitbreiding van het aan. de avondschool gegeven technisch onderwijs. Vele jongelieden, die zich nog waf verder in de technische vakken willen bekwamen dan waartoe de avondschool gelegenheid biedt, en voor wie een driejarige cursus aan eene middel baar technische school te bozwarond is, vinden op dezen éénjarigen cursus nog gelegenheid hun kennis uit le breiden. Ook voor jongelieden, die de avondschool van M. S. G. niet hebben bezocht, wordt gelegenheid gegeven de dagschool te bezoeken, mits na een ■oldoend afgelegd toelatingsexamen. Op nader, per advertentie aan te geven tijd stip, zullen de programma's van onderwijs wor- jn verkrijgbaar gesteld. Jougelieden, die met 1 October de» dagschool willen bezoeken, kunnen zich aanmelden bij 1 don Directeur der School, den heer Ir. R. I. Verwijs. Vanmorgen hoeft onder zec-r veel be langstelling de begrafenis plaats gehad van de twee zoo ongelukkig am het leven gekomen gebroeders P. en G. de Kruyf. Aan het bureau van politie zijn inlich tingen bekomen omtrent een hond, met bruin lederen halsband. Parkconcert op Dinsdag 27 Juni 8 uur nam.: Programma: 1 Marsch, Lecail; 2. Ouverture „Die lustige Weiber von Windsor", Nioolai; 3. Lu na Wals, Lincie; 4. Fantaisie de l'Opera „Faust", Geijp; 5. „Die lustige Dorfschmiede", Fucik; 6 My Queen", Wals, Goote; 7. „In Zan zibar", marsch, Edwards. Personen te Leiden gevestigd. G. van Egmond. dienstbode^ Groenoordstraat 11 A Boezaard, veldarbeider. Paradijshof 6 L. M van deT Velden, N. Beest nmarkt 19 H. W. Bilderbeek en gezin, vuurwerker, v. Limburg Stirumslraat 15 E. Wemers, dienst bode, Vischmarkt 6 St. J Stolk, dienstbode, Plantsoen 43 S. P. Guldenmond, Maurifs- straat 8 W. Johannes geboren Vos en gezin, Paradijssteeg 40 Th H. A Liveu, Boter markt 5 M. H. F. Th Vermolen—Neeieson, N Rijn 24 F. W. Maigret, conducteur N. Sp. Willemstraat 2a E. Gerrilzen—v. Gelde- ren en gezin, Mare 2 M. M. Ham, Zoelerw. Singel 91 I. H. Go, student Botermarkt 13 A. K L. Verschoor, Majoor Art., Noordeinde 51 J. W VerboomOptendrees, Staalwijkstraat 5 W. Kroon, winkelbediende, Nieuwsteeg 4a M. J. Serdijn, Nipponstraat 40 P. Bar nardMuijzer. Schelpenkade 52a I. van der Post, betonwerker, 3e Binnenveslgracht 6 Z. Bien en vrouw, conservator, Breestraat 25 W. J. M. Simons, dienstbode, Gisetlestraat 6 J. de Lange, huishondeter, Oude Rijn 29 M. P Bongenaar en vr., fotograaf, N. Rijn 46b Sch. Horiba. Hoogewoerd 130 J. H. Roos, Kweekschool voor Zeevaart, lorpedomaker J- W Vodegel, schilder, Vreewijkstraat 12a J- w! H Pufkus, banketbakker, Beestenmarkt 46 J. Heijkoop en gezin, zetkastelein, Morsch- 6traat 60 G Q. M." Cloosterman, winkelbe diende Vischmarkt 20 G. F. Beijen, Oude Heeren gracht 14 C. Tollig, Diaconessen-huis A. -Hofstra, kinderjuffrouw, Garenmarkt 5 M Nagel, keukenmeisje, Oude Singel 66 Chr. J. M. F. J Rosenthal en vr„ afteekenaar Ma chinefabriek. Oude Singel 58 F. van der Vegt dienstbode, Ruijterstraat 23 M. J. A Valleg- gia, Bloemmarkt 21 K. S. Neutrng, Lammer markt 36 J. Th. Pol et. Kon Mil. Invaliden huis H. H. Gorthuis en gezin, timmerman, Lomhokstraat 3a J. K. Houtman en gezin, barbie#, Breestraat 147 F. H. Leising, artist, Raamstraat 14 K. Hoeve en gezin, Rijksamb tenaar, Breestraat 65 J. Wagemaker, Militair boefsmid, Middels*©gracht 75 A v. d. Nagel, letterzetter, Hansenstraat 35a. H Schwarz kopf, tandt eclraiker, Papengracht 26 W C. G. Piekaar, Lange Mare 7a J. Veltman, dienstbode, Hooge 'Rijndijk 160 A. Leeuwin, winkelier, Lammermarkt 45 H Bannet, Koe straat 7 G. van Diggele en vr. Evertsenstraa t 20 S Kloos. timmerman, Formosaslraat 18 LH. Go, arts, Botermarkt 13 K. Doorn- veld, Acad. Ziekenhuis D. Honders en gezin steenwerker, Lage Rijndijk 32 W. Th. van Vliet, verpleegster, Rijnsburgerweg 56 C. Bevilee, Sophiastraat 37a. Personer u«f Leiden vertrokken. C. T. Spies, Delft, Paardenmarkt 25 Wed. J" van Harteveld geboren Neuteboom. Alphen aan den Rijn. St. Josephgesticht Mcj. N. Hulsebos, Winschoten, Engeïsche Vilstraat J Beekma, Den Haag, Jacob van Gampenplein 57 ^Mej. Ghr. S. Moks, Den Haag. Bentinck- straat 138 G. F Vetter, Groningen, Anna Pauwl own astraat 6Óa J. H Fr Vermond, Lisse, Heerenweg 61 Mej. J. van Os Voor schoten, Rijndijk B 201 KI. de Veer, Ênkhui- zen, Bouwblok Patrim. Mcj M. Verboom, Bergsohenhoek, Bleilstr. 220 Wed. van Kouwelingen geboren de Bruin, Leiderdorp, W. F W Devilee, Veenendaal, Talmaplein 31c J. H. KeijzeT, Den Haag, G. Doustraat 109. Mej. R. W de Boer, Amersfoort, Ulr. weg 114 J. J. L. H Noden, Maasniel, Beek straat Mej A. de Nie, Rotterdam. N. Groos- wijkscheweg 26a Mej. M. G. van Draage, De venter, onder de Linde Mej. C- M Hagen- boom, Roélofarendsveen Mcj G. H. Tan Drunen, Lisse. Clazinabeetsstraat 35 S. Mulder, Rotterdam, Hamolstraat 14b Mej. J. B. W. d'Ancona, Den Haag, v. Merlenstraat 120 Mej. G. A. IJ A Stigter, Den Haag, Van Oldenharneveldlaao 4 P. J. A. Dingjan, Bergambacht, Wijk G no. 25 J. H Pont, Lon den Mej. A. Beemer Utrecht Croesestraat 10 C. R Bartels, Den Haag, Riouwstraat 173 J. G. Zeebregts, Soerendonk, Gem. Secretta- ris B. A. Gijbeis, Zoeierwoude, Mienjng 44E J Westerman, Vlaavdingen, Cat straat 23 Mej. M. C D Stolle, 01 den zaal. Paradijsstraat 2 L. Rooijackers Gemert (N.-Br.), St. Jo- sephstraat Fr. J. W. Blom, Den Haag, So- noijstraat 22 G. J de Bruijn, Roelofareaids- veen B 317 J. J. v. d. Sluis, De Bilt (U-tr.), Nieuwsiraat 107 Mej. J. J Lijesen, Bloem en daal, Duinlustpark weg 15 Mej G. W. Beer- sen, Zoeterwoude, Gesticht ,,De Goede Herder1 J. L. G. Beumer, Nijmegen. Hertogstraat 19 Mej J. Mekking geboren Ritmeester, Am sterdam, K. Nïeuwendijk 10 II J. A. Arend- sen Hein, Katwijk aan Zee, Badstraai 5. TELEGRAMMEN. Dc Poolseho Kabinetscrisis. WARSCHAU, 23 Juni (V.D.) Over do kabinetscrisis wordt gemeld, dat bet parlement heden een voorstel der socialis ten tot ontbinding der hoofdcommissie verworpen heeft. De hoofdcommissie zal dus een nieuwen ministerpresident aan wijzen. De leiders der volk."pari Vilos onderhandelen met 'de socialisteri en de nationale arbeiderspartij over de vorming eener meerderheid van centrum en linkerzijde. Do (fpaankwestie in den Rijksdag. BERLIJN, 24 Juni, (V.D.) De onder handelingen tusschen de coalitiepartijen van den rijksdag over de kwestie van den graanomslag werden gisteren tot laat in den avond voortgezet. Gedurende den na middag schenen de onderhandelingen zoo ver gevorderd, dat men geloofde, van een oplossing van het probleem onder de par tijen te kunnen spreken, doch later werd vernomen dat de onderhandelingen waren afgebroken, zonder dat een definitieve op lossing was gevonden. Het verdirgT zal thans afhangen van de beraadslagingen der economische commissie, welke Zater dagmorgen zullen plaats hebben. Vliegongeluk. PARIJS, 24 Juni (V.D.) Gisternamid- ig omstreeks 3 uur stortte een vlieg tuig, dat zich op 400 M. hoogte beven Longré bevond, plotseling naar beneden. De aviateur en de mecanicien worden op slag gedood. Dc gevangen sociaal-revolutionairen In Rusland. BERLIJN, 24 Juni (V.D.) Vrijdagmid dag hebben besprekingen tusschen verte genwoordigers van de Amsterdamsche en de Wcensche internationale plaats gehad waarin over de mislukking van de mi: frï der verdedigers bericht gegeven en k- slolen werd om een gemeenschappen fen oproep aan de Sovjetregeering uit te vaar digen, om de beschuldigde sociaal-rcvc lutionaïren niet ter dood te veroordeelen. Theater in brand gestoken. MILAAN, 23 Juni (V.D.) Volgens een ontvangen telegrafisch bericht is het Volkstheater in Triest door onbekei /en in brand gestoken, waarbij alle tooneel- to es telle n vernield zijn. Woeste tooncelcn iu liet parlement WEENEN, 23 Juni (V.D.) In bet par lenient le Praag kwam liet heden tot woeste tooneelen en vechtpartijen tus schen de Duitsche en Tsjechische afge vaardigden. Stoelen en -inktkokers wer den geworpen en een handgemeen ont stond. De leider der Duitsche afgevaar digden Lodgeman werd bij de stenografen tafel achter de minislerbsnk geslingerd en bewusteloos weggedragen. Verschillen de Duilsdbe afgevaardigden werden ge wond. De par!emenfswacht verwijderde tenslotte de Duitsche afgevaardigden uit de zaal. Marktberichten. LEIDEN, 23 Jani Veiling. Bloemkool 1/15 28, Bloemkool II 913. Salade 0.40 1.40, Wortelen 713, Komkommers 411, Kroten 1,80—2,50, Selderie 0.60—1.20. Pie terselie 0.300.80, Boonenkruit 0,601. alles per 100; Postelein 916. Spinazie 20 30, Aardappelen 10,8016.70. Peulen 22 46, Doppers 2632 Aardbeien 5670, per 100 kilo Perziken 0.090.36 per stuk Kaas. Aangevoerd 168 partijen kaas. Be steed werd voor: le soort Goudsche kaas 52— 58, 2e soorl idem 4251: le soort Leidsche kaas 4044, 2e soort idem 3239, alles per 50 Kg Handel voor Goudsche en Leidsche kaan matig Aan de Stadswaag gewogen: 132& partijen, 5872 stuks, 43154 Kg 24 Juni. Eieren. Totale aanvoer 5981 stuk# De prijzen waren: Kipeieren 98.60 en Eend eieren van 8,408,80 per 100 stuks. Handtf vlug. Boter. De prijzen van boier op de hedef gehouden markt waren als volgt: prima fabriek» boter, controle 2.352,40. prima boerenbo(e.»> 2.402,50. goede boerenboter 2.002 39 per Kg Aangevoerd 14/3. 19/6. 86/8, 16/16 vaten, wegende 3055 Kg Handel vlug. ALPHEN AAN DEN RIJN. 23 Juni Veiling. Per 100 Kg.: Tuinboonen 8-*11, Peulen f6 29, Doperwten 2026. Postelein 10 15,90. Aardappelen 719; Per 100 hos: Selde rie ƒ0.40—2,70, Rabarber 0.8O—0 90. Peen 2—12. Per 100 stuks: Kropsla I 0.60—1.30: Komkomroers I 8,309.10, Komkommers II 4,10—7,10; Bloemkool I 20—40. Bloemkool II 1419, Bloemkool III 39. Heerenhoo- nen 0.270.35; Snijboonen 0.500.56 Per 100 pond: Aardbeien 2735 KATWIJK AAN DEN RIJN. Veiling van 22 Juni 1922. Due of York per 25 K.G, f 2.40— 3.30; Idem driel f 1.80—2.20; Peen per 100 boe f 5.60-8.80. Aanvoer: 420 zak aardappelen; 50 zak kl. aardappelen; 4900 boe peen. LANGERAAR, 22 Juni. ,.SL Phocas". Jonge Peulen 3,55. Peulen I 2.16, Peulen II 1.85, Tuinboonen 1,Doperwten I 2,25, idem II 2,25. Aanvoer 1000 zak penen, 1400 zak doperwten. ROELOF ARENDSVEEN, 24 Juni. Aard beien 4 ct.-7 ct. per doosje, 21 c.-30c. p. k Peen 4 ot. per bos Bloemkool 5 ct.—9 ct. Aardappelen 16 ct. Augurken, grof ƒ7.40 p 25 kilo. Peulen ƒ2.202.05; Peulen II ƒ1.501.60; Groeno peulen 2.752.85; Peulen I ƒ3.403.35; extra peulen ƒ3.75. Doperwten ƒ22.15—2.25, id. II ƒ1.90—1.95 Capucijner ƒ1.901.75; Tuinboonen ƒ0.90 DoorsneeprJ23Juni met aftrek van veilings kosten: Peulen ƒ1.72; groene peulen ƒ2.67 peulen no. 2 ƒ1.45; peulen No. 1 ƒ3.44; doperwten ƒ2.doperwten no. 2 ƒ1.96; capucijners ƒ1.47; tuinboonen 0.85. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen Van 24 Juni 1922, medegedeeld doorliet Kon, Ned. Moteoroligisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand: 766.6 Toulouse. Laagete Barometerstand: 749.5 Haparauda. Verwachting tot den avond van 25 Juni: Meest matige tijdelijke wellicht krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring aarschynlijk regenbuien,zelfde temperatuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 3