MMm A. WAALS, HaarLstr. 134-136 SSSSS&Eri. WMMmrmacm HAARLEMMERSTRAAT 134-136. Voor de volgende dagen bijzondere aanbiedingen in onderstaande Artikelen. WERKMANSGOEDEREN. Blauw keper Colberts vanaf f3,90 Schilderskielen f 2,4 2 Va Prima Jeans voor Beroepskleeding, per el f0,32 Blauwkeper Mansbr. vanaf f2,35 Moleskin Mansbroeken vanaf f3,75 Manchester Mansbr. vanaf f6,90 Moleskin Jongensbroeken voor AmbachtsleeThngen. SC Onze kwaliteiten en bewerking zijn de beste. "W2 STUKGOEDEREN. U kunt thans bij ons een prima kwaliteit Poolbont koopen in lichte en donkere kleur voor slechts f 0,39, wasch- en kleurechtheid gegarandeerd. Moderne dessins in Sportfianellen Moderne dessins in gebloemde Voiles vanaf f0,29. vanaf f 0,2672. Grijs Denin voor Jongenspakjes, ook uitstekend geschikt voor Stofjassen f 0,40 Echt rood Jeans 80 cJM. breed voor Strand- en Speelpakjes f0,54 De zoo veel verlangde effen Zephir in zachte tinten voor Kinderjurken, Damesblouses enz., vindt U in onzen Uitverkoop in de mooiste kleuren en waschechte kwaliteit voor den uiterst lageu prijs van f0,327a LINGERIES. Mooi Dameshemd met rijke Entre- deux f 1,527# Bijpassend Nachthemd met wijde driekwart mouwen f3,30 Fransehe Pantalon met sterk Borduursel fl,45 Onze kwaliteiten en afwerking blijken bij vergelijk de allerbeste. Geel katoen Manshemd f 1,2® Geel katoen Vrouwenhemd fl,2® Geel keper Mansbroek fl,l0 Geel keper Vrouwenbroek f0,97 Geel keper Mansborstrok f 1,977* KOUSEN en SOKKEN. Katoenen Heerensokken mo derne dessins f0,49 Prima zwart katoenen Dames kous f 0,39 IJzersterke Wollen Schoolkousen leeftijd: 2—4 6—8 10—12 14—16 jaar 0,98 1,18 1,48 1,68 per paar Zeer mooie zuiver Wollen Padvinderkousen met gekleurde boord leeftijd: 68 1012 1416 jaar 1,95 2,45 2,95 per paar Zwarte en Witte Katoenen Kinderkousen voor eiken leeftijd. In onze Opruiming vindt U in ongeëvenaarde sorteering voile en zephïr KINDERJURKEN; ook zeer aardige soorten in gebloemd mousseline, frotté en wollen stoffen Jurken, welke alle tegen veel verminderde prijzen worden aangeboden. 9302 Gedurende den uitverkoop van 12-2 uur gesloten. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Semeenteiijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kenaus van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Vischi- winkels (Viscbmarkt on Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH k 0.10, SCHAR k 0.10 en SCHOL k 0.13 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth., loco-Burgeaneeeber. Leiden, 23 Juni 1922. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat aan Gebrs. Ti je sen en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een scheepmakerij op het perceel kadastraal bekend Sectie N. No. 357, gelegen m de Waard, nabij 't Utrechtsche Jaagpad. AGENDA. VRIJDAG 23 Juni. Leiden. Verga dering Organisatie. Aanvang 8 uur. Nut zaal. lederen Woensdagavond van 7M8^ uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: C. B Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alken voor leden van dit fonds. men besloten de failliecverHaring van de Nederlaaidsche Spoorwegen aan te vra gen met de bedoeling, de Nederl. Spoor wegen langs dezen weg te verplichten, zich uit te spreken ten aanzien van de be taling, die van de spoorwegen ie ge- eiecht in verband met de leening van de Noord-Brabant -Duit sehe. Op deze wijze kan, meent men, die verklaring het spoe digst worden verkregen. Vandaar deze faillissement s-aanvrage, die niet ten doel heeft de Nederl. Spoorwegen failliet te doen verklaren, doch wel het doel om de spoorwegen te dwingen tot de uitspraak, welk standpunt zij ten opzichte van de van haar verlangde coupon betaling in neemt. Dus zuiver een quaestie van mid del. De Haagsche Conferentie. De zittingen dei' sub-comriiissics. De eerste sub-commissie (privaat eigen dom) der niet-Russische commissie hield gistermorgen half elf haar eerste zitting. De gehouden besprekingen hadden betrek king op de procedure. Voorts had in ver band hiermede tusschen de verschillendè gedelegeerden een uitwisseling van inlich tingen over deze onderwerpen plaats. JP tweede sub-commissie (schulden) der niet-Russische commissie hield gister middag een ^bijeenkomstonder voorzit terschap van den heer Alphand. Do com missie besprak verschillende kwesties be trekking hebbend op den omvang van haar bevoegdheden. Zij besloot de docu mentatie, die de verschillende delegaties eventueel betreffende deze kwestie bezit ten, bijeen te brengen en ging verder na, welke inlichtingen zij zullen hebben te vragen aan de Russische sub-commissie. De sub-commissie komt Maandag a.s. li uur weder bijeen. De derde sub-commissie (credieten) der niet-Russische commissie kv/am gisteren middag bijeen onder voorzitterschap van Z. E. baron Romano Avezzano. In deze zit ting heeft de commissie overlegd, wat de beste methode geacht moet worden, om de kwestie der credieten met de Russi sche commissie te behandelen. Zij heeft besloten voor alles de Russische commis sie te vragen, haar standpunt in dezen te doen kennen. De sub-commissie komt morgen te half elf weer bijeen. BUITENLAND. Engeland en Ierland verkeeren op *t oogenblik beide in heftige onrust en verontwaardiging, veroorzaakt door het bericht, dat gieterenmiddag veld maarschalk eir Henry Wilson voor zijn huis te Londen werd doodgeschoten. Generaal sir Henry Hughes Wilson hoeft zich o.a. in den Zuid-Afrikaanschen en in den Wereldoorlog als een goed sol daat doen kennen. In 1914 fungeerde hij als adjunct-chef van den Franschen gqneralen &taf, ter- wijl hij in 1919 werd bevorderd tot veld maarschalk. Voor eenige maanden werd bij benoemd tot opperbevelhebber der En- gelsche troepen in Ulster, waar hij met kracht tegen do losbandige moordpartijen van de republikeinen optrad. Op verzoek der Ulsterscbe regeering or ganiseerde hij de strijdkrachten van die regeering voor de onderdrukking van de jongste onlusten bij de Ulstereche grens. Hierdoor en door zijn meermalen gege ven blijken van afkeer van do republikei nen heeft hij vermoedelijk den afkeer van die heeren opgewekt, waarop tot zijn dood werd besloten. Omtrent den moord meldt de „Times": Het huis van den veldmaarschalk staat op den hoek van Eaton Plaoe en Belgrave Place, met den ingang aan laatstgenoemd plein. Na uit de auto te zijn gestapt, ging Wilson, die, in Khaki-uniform gekleed te rug kwam van do onthulling van een oor- logsgedekteeken, over het trottoir naar de voordeur en zou deze openen, toen van af den hoek van Eaton Place een schot op een paar meter afstand werd gelost. De inaarschallf bukte zich instinctief, zoodat de eerste kogel het paneel van de voor deur raakte. Een tweede schot volgde on middellijk, maar miste ook en een oogge tuige verklaarde, dat de maarschalk zich toen omkeerde en op het punt stond zijn sabel te trekken, toen verschillende scho en van twee kanten op hem werden gelost Drie schoten troffen hem. Badende in zijn bloed viel hij op het trottoir. Het was in de omgeving te voren rustig en er was niemand in de nabijheid, maar op het geluid van de schoten kwamen voor bijgangers en agenten toesnellen. De laat- sten bliezen alarm. De beide moordenaars liepen hard weg. Een van hen bleek kreu pel te zijn. Zij waren goed van patronen voorzien en'losten talrijke schoten op hun achter volgers. Eerst sprongen zij in een taxi; daar sprongen zij weer uit en vlogen toen in een rijtuig. Hiermede reden zij een eind weg, maar sprongen ook hier weer uit. Zij renden naburige straten in, steeds door meer personen achtervolgd. Af en toe keerden beiden zich om en schoten op hun achtervolgers. De agent, die een schot in de maag streek kreeg, en later overleed, hield zich een oogenblik vast aan een ijzeren hek en zakte daarop ineen.Het voortdurend alarm blazen en het geraas der scholen veroor zaakten groot tumult in de anders rustige wijk. Zelfs buiten' dienst zijnde agenten deden mee aan de jacht. Een der agenten wierp zijn korte wapenstok naar een der moordenaars, trof hem aan het hoofd en velde hem ter aarde. De tweede moorde naar werd gevat, nadat een passeerende melkman hem een flesch naar het hoofd had geworpen. Het nieuws omtrent den moord op maar schalk Wilson werd te Dublin ontvangen met gevoelens van afschuw, verslagenheid en welhaast wanhoop. De uitslag van de jongste verkiezingen gaf aan de Zuid-Ier - sche bevolking hoop op een rustigen tijd en de openbare meening begon krachtig aan te dringen op beëindiging van den strijd aan de grens tusschen Zuid- en Noord-Ierland. De moord op sir Henry Wilson wordt echter niet alleen be schouwd als een afschuwelijke misdaad, maar ook als een oorlogsverklaring aan Ulster. Men voorziet andermaal een moei lijken tijd. De leden van de voorlo'opige regeering veroordeelen den moord met eerlijke ver ontwaardiging. Griffith zeide gisteravond: Ik weet niet of de aanslag een daad van persoonlijke wraak was of een politiek motief had, maar het fundamenlcele be ginsel van de beschaafde regeeringen is, dat de vermoording van politieke tegen standers niet gerechtvaardigd of vergoe lijkt kan worden. De politieke gevoelens van WBsop stonden lijnrecht tegenover die van de overgroote meerderheid van zijn landgenooten. Niettemin ben ik er van overtuigd, dat die overgroote meer derheid eenparig deze anarchistische daad zal veroordeelen en betreuren. Het Hoogerhuis heeft bij 't vernemen van den moord zijn werkzaamheden ge schorst,na in een motie zijn afschuw over de vreeselijke misdaad en zijn deelneming met de weduwe van den vermoord© te hebben betuigd. Birkenhead deelde mede, dat de gevan gen genomen mannen weigerden hun na men op te geven. De politie heeft echter op een hunner het officieele orgaan van het Ierscho' repubükeïnscho leger gevon den, alsmede brieven, gericht aan „Con nolly", waaruit blijkt, dat hij lid is van het republikeïnsbhe leger. De tijding van den moord op sir Henry Wilson werd in het Lagerhuis bekend doordat een der leden van Ulster ze aan de ministers mededeelde. Als een loopend vuur verspreidde do mare zich door hel# Huis, waar aanstonds alle belangstelling in de lange lijst van vragen verdwenen was en de leden in groepjes opgewonden de moord en de mogelijke gevolgen be spraken. Asquith hoorde het nieuws toen hij de zaal binnentrad en liep onmiddellijk naar de bank der ministers, waar bij naast LloydGeorge ging zitten en zich met hem, Churchill en Chamberlain over het ge beurde onderhield. Tijdens dit gesprek stoof Baird, onder-staatssecretaris van binnenlandsche zaken, de zaal binnen met een politierapport over den moord, dat de ministers en Asquith haastig lazen. In verband met den moord op sir Hen ry Wilson heeft de koning besloten, dat het banket, dat hedenavond ten hove zou worden gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van den prins van Wales, niet plaats zal hebben. De Engelsehe kroonprins. Na de schitterende ontvangst, die het Londensch publiek den prins van Walos bij zijn terugkeer heeft bereid, heeft ko ning George de volgende proclamatie uit gevaardigd, gedateerd uit hei Buckingham Paleis: „De Koningin en ik zijn diep ge troffen, door de opmerkelijke demonstra tie. Onze vreugde over den terugkeer van onzen beminden zoon is vergroot door de toegenegenheid en het enthousiasme bij zijn ontvangst aan den dag gelegd dooT de groote menigte samengestroomd om hem te begroeten. Hij is veilig terugge keerd van een lange en verantwoordelijke reis en ik vertrouw, dat mijn volk instemt met mijn dank aan God, die hem behou den deed terugkeeren. De koning heeft voorts een extra-gift van 500 pond sterling gezonden, bestemd yoor d© Londensdie hospitalen als dank- voor /e aardappelen en ige worteltjes y2d( offer voor den gelukkigen afloop van de reis. Deze gift houdt geen verband met de gewone jaarlijksche contributie des konings van 1.000 pond voor het King Edward Hospitaal en de gewone giften aan de andere ziekeninrichtingen. De Londensche dierentuin heeft beslo ten een aquarium te bouwen voor zee- en zoetwatervissehen. Hiermede is een uit gave gemoeid van circa vijftig duizend pond, terwijl de bouw van de reusachtige bassins vermoedelijk meer dan acht maan den zal duren. Er komen 21 bassins van 31 tot 36 voet voor zoutwatervisschen, een rotvijver voor amphibieën, zoo als zeehonden enz. en een afdeeling voor tro pische visschen met 49 bassins. Toorts een speciale vijver voor forellen en derge lijke. Woensdag is de vliegtocht Moskou— Berlijn, in 15 uren zonder tusschenlanding volbracht. Tot nu toe is geen vliegtocht zoolang zonder onderbreking in de lucht geweest. Het vliegtuig werd bestuurd door den pilot Stollbrock, van de Duitsch-Rus- sische maatschappij voor luchtvaartver- keer. Onder de passagiers bevond zich ook Kristinski, de vertegenwoordiger van Rusland te Berlijn. V9brtaan zullen de landbouwers-ge meenten in Frankrijk dagelijks officieele berichten kunnen ontvangen aangaande het te verwachten weer. Op bepaalde uren driemaal daags zal vanwege den metcoro- logischen dienst draadloos van den Eiffel- toren worden getelefoneerd en de ge meenten kunnen zoo zij een ontvang- installa£je laten aanbrengen de mede- deeling doen opvangen. Wordt er slecht weer voorzien, dan kan dit in de gemeen ten door klokgelui bekend worden ge maakt. Met de aanschaffing van een ont- vang-apparaat zijn hoogstens tweehon derd francs gemoeid. Het initiatief tot dezen maatregel ging uit van het ministerie van landbouw. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Voorschoten: H. P. Fortgene te Lage Zwaluwe; te Oterleek (N.-H.): A. J. P. Boeke te Schoorl; te Ouderkerk aan den IJeel: B. v. d. Wal to Barnevold; te Yinkeveen (U.): H. van Eist to Genemuiden. Bedankt. Yoor Bleiswijk: P. van Toorn te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Gioeeen Oudkerk en Gies- sen Nièuwkerk en PeursumJoh. Kwak te Cu* kmborg. CHR. GEREF. KERK. Beroepon. Te Den Helder: D. Driesscn te 'a-Gravenzande; te Nieuwe Pekela: J. Jongeleeu te Maaresen. Schoolvergaderingen. De redactie van „Do Christelijke Onderwijzer" heelt een enqnete ingesteld met betrekking tot het vraagstuk der schoolvergaderingen. Uit de ingekomen antwoorden, op de gestelde vragen blijkt, 'dat de schoolvergadering nog al tijd niet de plaats inneemt, waarop rij recht heeft en dat men in meerderheid alleen heil ver wacht van wettelijke verplichting tot een be hoorlijke reglementeering van die vergadering. Verecniging. Naar de „Amst." vernoemt, zijn er plaanen tot samensmelting van de Oud-Geref. Kerk te Amsterdam, kerkgebouw Looieregracht 70—72, predikant Ds. W. Hendriksen, met de Chr. Geref. Kerk aldaar, kerkgebouw Lauriergracht 132. pre, dikant Ds. J. J. van der Schuit. Er is gegronde hoop, dat deze samenvoeging nog maar een kwestie van tijd in en de fusie bin nenkort tot stand zal komen. Uit hef Sociale Leven. Werkverschaffing Sigarenmakers. Gisteren zijn voor de N.V. Ver. Hól- landsche Sigarenfabriek, aangenomen ex portorders met steun van rijk en gemeen te, wederom een 80 werkloozon te werk gesteld bij de firma Putt en de Vlam te Eindhoven. In totaal thaiïs 150. Ook bij de firma van der Tak Co. te Stratum zullen successievelijk een 150-tal sigarenmakers voor dat werk aan den slag gaan, zoodat er in het begin der vol gende week in Eindhoven aan 300 sigar renmakers weer werk zal verschilt zijn. 400 arbeiders op straat. Naar men aan d© „N. S. C." meldt, is op d© Glasfabriek „De Schie" te Schiedam een conflict ontstaan tusschen directie en aldaar werkende leden der werknemers organisatie der S. D. A. P. De directie had, in verband met denN on langs plaats gehad hebbenden brand, waardoor werkgelegenheid verloren ging, voor den tdjd^van 3 maanden het werken in drieploegenstelsel voorgesteld, waar mede zich alle arbeiders, behalve de bij de S. D. A. P. aangeslotenen, hebben ver- eendgd. Deze laateten achten het voorstel een inbreuk op het loopende contract. Door deze houding echter, konden de binnengekomen orders niet bijtijds wor den afgeleverd, met het gevolg dat die order» weer werden ingetrokken, en de di rectie zich genoodzaakt zag gisteren 250 arbeiders te ontslaan. Nog 150 zullen er deze week volgen. 300 arbeiders ontslagen. De firma Spaan en Bertram, sigaren fabrikanten te Rhenen en te Amsterdam, heeft haar personeel, totaal ongeveer 300 arbeiders, met 8 dagen ontslagen, daai zü niet kan doorwerken, omdat de regoering niet heeft gezorgd, dat de finna de noodige zegels ontving. Uit de metaalnijverheid. Volgens Het Volk heeft de minister van arbeid het verzoek van de Rotterdamsche met aal-in d ustriee1 en, gesteund door de roomsch-katholieke, christelijke en neu trale metaalbewerkersbondenden werk tijd tot 54 uur per week te verlengen, af gewezen. Lo ons verlaging. De werkstaking die van 1 Mei af aan de cartonfabriek Bcnkema en Co. te Hoo- gezand heeft geduurd, is geëindigd op voorwaarden door do fabriek gestéld. Uit de Omgeving OEGSTGEEST. Woensdagavond ontstond eon: begin van brand, op de trambrug gelogen over het Oegstgeesterkanaal, vermoedelijk door vonken uit de locomotief. De politie merkte het echter in-» tijds en wist door middel van een paar emmers - water erger te voorkomen. Hij was gezellig naar Circus Caroly te Leiden geweest, en had nogal eenige café's met een bezoek vereerd, waardoor do hoer J. uit Den Haag zoo onder den indruk was ges komen dat hij den trambaan voor do spoorlijn Leiden.Den Haag aanzag, zoodat hij inplaata van te 's-Gravenhage alhier aanlanddo en boven-» dien een nat pak opliep, doordat hij van den weg af raakte en hals over kop in het water tuimride. De Collecte voor den gewapem den dienst heeft opgebracht f 56.82. De heer A. Schouten alhier is benoemd lot controleur van het Bureau ter be» etrijding der plantenziekten, met standplaats to Oegstgeeet. Woensdagnacht heeft men bij den veehouder L. Goedhart een heerenrijwiel ont» vreemd. Van den dader goen spoor. RIJNSBURG. De afd. Rijnsburg van het Hot» landsch bloembollenkweekcrs-genootschap verga* derde gisteravond alhier bij den heer Verbree. Bij de opening deelde de Voorz., de heer S. Schoneveld mede, dat besprekingen zouden wor den gehouden, in verband met de a.s. Maandag te Haarlem te houden prijsraming. Overeenstemming werd verkregen omtrent den stand der vroege- en Darwintulpen in Rijnsburg en Omstreken. Die van vroege tulpen was middelmatig met uitzondering van enkele soorten, o.a. Courenue d' Or. Die van Darwintulpen was goed, uitgezonderd o.a. Roi de Island en Pride of Haarlem. Tot prijszetting werd niet overgegaan. De meerderheid meende, dat de prijzen wel wat hoo- ger zouden rijn, dan vorig jaar. i Als afgevaardigde naar Haarlem vereenigde de meeste stemmen op zich de heeren J. H. den Haan en Casp. Glasbergen. De heer J. H. den Haan zal als afgevaardig de de vergadering te Haarlem bezoeken. Hierna sloot de Voorz. do vergadering. 1De veilingen van vroege aard appelen zullen Maandag a-s. alhier een aanvang HAZERSW OUDE. Een onzer lezers te Oude-Wete» ring schrijft ons: Misschien wilt u naar aanleiding van uw be* richtjo onder Hazerswoude wel 'n verbotoring aanbrengen. Mr. J. C. Overvoorde in 't Leidsch Jaarboekje 1906, schrijft: „De z.g. Rembrandtmolen te Hazerswoude heeft niets met den schilder te maken. Een ver* eerder gaf lang na Rembrandt, aan zijn rooien den naam van den beroemden molenaarszoon. Om etreeks 1855 werd de aïdu6 gedoopte #olen af* gebrok.m en door den tegen woo rdigen vervangen'4 Predikbeurten Ned. Herv. Kerk voorrn. 10 uur Ds. Veldhoen van Alphen aan den Rijn en nam. 7 unr Ds. de Bruijn van Alphen Geref. Kerk voorin. 10 uur en nam. 7 uur Ds. T. d. Vliet SASSENHEIM. Burgerlijke 6tand. Geboren: Quirina Adriana d. van C. R. Rotteveel en A. van Riek Maria Cornelia d. van A. Kaptoln en M. Lammere. Ondertrouwd: Cornelia Colijn en Anna Maria Zuilhoff. Overleden: Gerarda Adriana van Straaten 71 j., echtg. van F. van den Hoek, wed. van H. van Berkel Levenl. aang. kind van C. Staring en M. vaa der Schrier. Ingekomen: J. G. Driessen, Klinkenberg 13 van Hillegom E. J. A. van der Vlugt géb. Ti-el Groeneetege, Hoofdstraat 228 van Steen-» wijkerwold. Vertrokken: A. A. J. Kozpors van Flo* risschoutenstraat 31 naar Voorschoten Mej. C. Bledderswijk Tan Hoofdstraat 49 naar Lieee Mej. J. C. Homan van Zandslootkade 3 naar Haarlem. HILLEGOM. Woensdagavond viel het zoon-» tje van S. bij het hengelen in do. Haven. Den zoon van schipper v. d. L. die daarbij logon* woordig was, gelukte het hem bij het bovenko* men te grijpen en op het droge te brengen. Met een nat pak en den schrik kwam de jongen er af. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Do jaarlijksche collecte ten behoeve van het „fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden", heeft in deze gemeente opgebracht f 19.14. Woensdag geraakte de bakker P. v. K. in d Lagwaard alhier met zijn brood» kar te water. AI zwemmende kon hij zijn hond in het water afspannen en met behulp van eenige omstanders, kwam spoedig alles weer op het' droge. Behalve het brood, dat wel te veol voeht zal opgenomen hebben, liep verder alle6 goed af, Predikbeurten Ned. Herv. Kerk' Zondagmorgen 10 uur en nam. 6.30 uur- Da, Israel. Geref. Kerk voorm, 10 en nam. 7 uar Ds. Kaspers. KATWIJK AAN DEN RUN. Vroege aardappelen. Als er ooit iefe, is tegengevallen dan is het wel de prijs, die gisteren gemaakt werd aan de veiling, Ivoor vroege aardappelen. Buitengewoon was de verwachting niet omdat het alge*

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2