Waarom Omdat Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. 3de JAARGANG. - DINSDAG 20 JUNI 1922 - No. 668 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. int. 1278 - Postrekening 589 6 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER JïWARTAAL t 12-50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Dit nummer bestaat uit twee bladen V Ze vonden elkaar. Gisteren merkten we in een bericht on der „Binnenland." op dat de Vrijheids bond, de Vrijzinnig Dcm. Bond en de S. D. A. P. hoezeer ze ook tegen elkaar fulmi- neerpn in verkiezingsvergaderingen, el kaar wel zullen vinden. Schreven we toen: ze vinden elkaar, thans kan gezegdze vonden elkaar. De Provinciale Staten van Noord- Holland, zoo lezen wij in de M a a s b o- de, tellen 44 linksche en 33 rechtsche leden en de provincie is in de Eerste Kamer vertegenwoordigd door 5 leden van den Vrijheidsbond, 2 soc. democra ten en 2 vrijz. democraten. In een dezer dagen gehouden confe rentie hebben deze drie partijen beslo ten tot samenwerking bij de Donder dag a.s. te houden verkiezing van Eer ste Kamerleden. Het resultaat hiervan was, volgens do „O. H. Ct." dat de S. D. A. P. 4 vertegenwoordigers zal krij gen, de Vrijheidsbond 3 en de vrijz. de mocraten 2. Bij deze stembus hebben Rood en 'blauw elkaar dus, na eenige jaren schei ding, weer gevonden en de begroeting was blijkbaar zoo hartelijk dat de laat ste aan den boezem van de eerste half dood werd gedrukt. De Vrijheidsbond zal dus twee ze tels aan de-S. D. A. P. moeten opoffe ren. Dat deze partijen elkaar vonden en als vanouf") eamenwerken, verwondert ons niet. Maar wij willen er toch nog eens spe ciaal de aandacht op vestigen. Wanner men de Vrijz. Dem. redenaars hoort, dan staan ze scherp, zoowel tegen over d« partij van Dresselhuys als tegen over die van Troelst.ra. Maar in de practijk zijn ze vrijzinnig in do eerste plaats. De Socialisten weten van Dresselhuys en Cle niets goeds te vertellen, maar ze hebben niet het minste bezwaar om met de meest conservatieve elementen, mits ze niet tot de rechterzijde behooren, samen te werken. Maar het meest stuitend is toch de hou ding van den Vrijheidsbond, die ondanks zijn schelden op de socialistische koers, eigen leden uit de Eerste Kamer uitwerpt om Soc. Democraten op hunne plaats te zetten. Ze vonden elkaar. En ze zullen elkaar altijd weer vinden, de vrijzinnige partijen. Omdat ze in den grond der zaak op het zelfde standpunt staan. Omcktt de familieband trekt. Laat wat zich thans bij de Eerste-Ka- merverkiezingen afspeelt ons een leering zijn. De zoo vaak dood verklaarde en dood g e w e n s c h t o anti-these wordt in do eerste plaats door de partijen van links altijd weer op den voorgrond ge steld. Hun gemeenschappelijke strijd gaat te gen de Christelijke partijen, niet omdat die partijen conservatief zijn of vooruit- .etrevond, maar omdat zij willen vasthou den aan de Christelijke beginselen, en om dat zij willen voortbouwen op de Chris telijke grondslagen van ons volksleven. V Geldelijk evenwicht. In een propaganda-geschrift vanwege Set Centraal Comité uitgegeven, wordt er terecht de aandacht op gevestigd, dat al leen uitzicht kan worden geopend op een igezonde vruchtbare, politiek, indien eerst het geldelijk evenwicht hersteld "is. Den zieke, die bedlegerig is, kan men wel trachten te dwingen' tot nuttigen arbeid, maar het gaat tóch niet. Eeret bale men den dokter in huis. Dan wachte men de genezing af. En. als de patiënt dan hersteld is, kan hij weer aan den slag. Zoo is het ook met don Nederlandschen Staat. Eerst weer de geldmiddelen in een gezonden toestand brengen. En dan pas weer de tijdelijk neergelegde taak hervat ten. Zie daarom wel toe op wien gij olraks uwe 6tem uitbrengt. Wie U voorhoudt, dat men in dezen toestand den door en door kranken Ne- iSerlandschen Staat kan laten voortgaan <ep de wijze, als in de laatste jaren het ge- ,?al was, zal in het eind blijken een mis-" ieider te-zijn geweest. Wie voorspiegelt, dat boven de te genwoordige uitgaven nog wel vele nieu we millioenen uitgegeven kunnen worden, is erger dan dat. De waarheid laat zich niet verkrachten. In het eind moet er tóch gebeuren wat wij hierboven hebben, uiteengezet. Maair als men daartoe niet onmiddellijk ©vergaat, zal er eerst nog veel gro-otenj ellende over ons volk komen. Die willen de Antirevolutionairen ech ter niet. Zij willen ingrijpen met kracht. En zij willen het n u. Niet wachten tot het nog veel erger 'gCwordon is, maar d a d e 1 ij k om ;dajt ergere te yoorkomen, Het is o o k een eisch van Christelijke politiek om de waarheid onderde oogen te durven zien. Hoe onaangenaam dio ook moge zijn! Omdat het volk alleen daarmee waarlijk gediend wordt!" Stemt daarom op no. 1 van lijst 6, de eerste van de anti-revolutionaire Candida- ten: Mr. V. H. RUTGERS. STADSNIEUWS. Particuliere Synode der Goreï. Kerken in Zuid-Holland (Noord). Hedenmorgen werd in de groobe Nuts- zaal alhier de vergadering gehouden van de Part. Synode der Geref. Kerken. D s. W. Bouwman alhier opende te 10 ure de vergaderiifg met het laten zin gen van Ps. 89:7 en het lezen van een ge deelte van Openbaringen 20. Nadat Z.Eerw. vervolgens in gebed was voorgegaan sprak hij het volgende Openingswoord: Waarde Broeders! Het is mij een voorrecht on een.eere om namens de Kerk van Leiden, door de clas sis Leiden als roepende Kerk voor deze Synode aangewezen, U van deze plaaits welkom te heeton. Waren we een jaar verder, misschien dat we U in eon geschikte Kerke- raadszaal konden samenroepen. Thans meenden we noch oen kerkgebouw, noch ons Evangelisatielokaal, maar een lokaliteit als deze als vergaderlokaal te moeten kiezen. Indien ik U een historisch overzicht van een of ander betreffende deze Sleutel stad of de Kerk in haar midden wilde ge ven, ik zon schier verlegen staan bij de keuze, daar het eeno zich al machtiger aan mij zou opdringen dan het ander. Want waar ge ook wandelt binnen de geslechte wallen dezer oude veste, alles 6preekt u van een historie even rijk als aangrijpend, en van worstelingen en over winningen, waarin bovenal de trouw en de genade en de machtige daden des Hee- ren zijn groot gemaakt. En de bange worstelingen, waarin door Gods wondere trouw deze stad werd staande gehouden en mocht overwinnen, zijn van ver ruikenden invloed geweest voor de geschiedenis van ons volk en var derland. Toch zal ik n in onze goede stad niet rondleiden. Een enkele opmerking slechts welke u dienen moge om u een weinig te orientee- ren in de onmiddellijke omgeving dezer vergaderplaats. Ruim een eeuw geleden was deze gan- sche omgeving, aan deze en gene zijde van het water, één reusachtige ruïne. In 1807 toch was onmiddellijk hierbij het kruit schip gesprongen, waardoor in deze des tijds dichtbebouwde omgeving een aller- vreeslijkste verwoesting werd aangiericht en vele menschen het leven verloren. Even hier vandaan wijst een gedenksteen in den walmuur nog de plaats, waar^ hét schip gelegen heeft. Wees echter gerust: een kruitschip ligt er niet meer voor an ker. Aan de everzijde is daarna in de woestenij aangelegd het schoon© park, en midden daarin het mooie standbeeld, dat den beschouwer, die de geschiedenis van Leiden's strijd en zegepraal kent, telkens weer ontroert, het standbeeld van den held, die in 1574 alhier burgemeester was, Pieter Adriaansz. Van der Werf de held, die in de bangste ure, toen het hongerende volk op straat hem omringde en eischte dat hij de belegerde stad aan de Spanjaarden zou overgeven, deze aan grijpende taal sprak: „wilt gij mijn "lichaam, neemt het en deelt het onder ulieden; maar mijn eed aan den Prins van Oranje mag ik niet breken en daarom de stad, die hij mij toebetrouwde, niet overgeven!" Broeders, moge door Gods genade in ons bevonden worden zulk een helden moed en zulk een trouw in den dienst, waarin Hij ons stelde! Wij zijn in nog 'hooger dienst, in den dieneb van den Koning der Koningen, Die ons Zijne knechten met het heiligst ambt bekleedde in Zijn Zion, waarvan Hijzelf de machtige Sleuteldrager is. En waar de vijanden in onze dagen al stouter opdringen om de poorten van Sion te overweldigen, moge Sions Koning ons verwaardigen en bekwamen, dat wij in brandende liefde tot onzen Heiland en met heldenmoed des geloofs mogen betui gen: „mijn leven heb ik veil, als het moet; maar den eed van trouw aan mijn Ko ning, den Heere Jezus Christus, breken, en de stad mijns Gods overgeven in de handen der vijanden dat nooit! Die taal is binnen Leidens veste, Gods genade en trouw zij dank, al menigmaal gehoord. Moet ik1 u herinneren aan Nicolaas Schotsman, den onverschrokken pnedikdri van de aloude waarheid in den hangen tijd der revolutie. Liever wil ik uw aandacht vestigen op een woning aan do Garenmarkt, aan de overzijde, waarvan een gevelsteen u nog verkondigt dat daar gewoond heeft de man, die in heilige bezieling uitriep: „Ja. Schoteman,- staan .wij pal! Bij Jezus' Kruis gebogen, „Verachten wij den wrok van heiden en sofist, Wier wijsheid dwaasheid is en loos verniste logen, En vruchtloos ons den zoen in 'sHeilands bloed betwist." Gij hoort het reeds: 't is de taal van Mr. Willem Bilderdijk. Bilderdijk, die door zijn privaatles sen weldra een schare studenten om zich vereenigde en door zijn bezielend onder wijs in wegsleepende taal een invloed oefende, welke voor volk en Kerk in ons vaderland tot onberekenbaren zegen zou zijn. En neen, het is waar aan Leidens hoogeschool was voor dezen professor bij de gratie Gods geen professorszetel be schikbaar, het is droef genoeg. Maar vergeet het niet, dat onze God daarna toch diezelfde Leidsehe Universi teit heeft willen gebruiken om de weten schappelijke leiding te geven aan twee mannen, die voor land en volk, Kerk en Staat, school en wetenschap, en niet het minst ook juist voor onze Gereformeerde Kerken een beteekenis zouden verkrijgen zoo groot, dat de namen dezer beiden, Kuyper en Bavinck, onvergetelijk zullen zijn tot in verre geslachten. En ik zeg niet te veel, dat ook deze Sy nodale vergadering zelve in onlosmakelijk verband staat met het heerlijk werk, dal onze God door deze machtige instrumen ten Zijner hand in Zijn groote genade in de Kerken dezer landen werken wilde. Mogen wij dan ook volgen in het spoor, door deez hoogbegenadigde voorgangers ons geteekend, in gehoorzaamheid aan onzen Koning, in trouw aan Ziju Woord en in waarachtige overgegevenheid aan de heiligen dienst, waartoe Hij ons riep. Broeders, rijk is het agendum dezer Sy node niet. Er is echter iets singuliers op vernield: een verzoek van een broeder betreffende art. 8 K. O., dat spreekt van toelating tot den heiligen dienst wegens het bezit van singuliere gaven. Al levert, de interpretatie van dit art. 8 niet die bezwaren op welke indertijd een classis in ons vaderland er in meende te vinden, toch blijft een beslissing in deze materie altijd een teodere zaak. Mo ge God onze vergadering ook in dezen voorlichten en leiden door Zijn H. Geest. Zij die H. Geest in al onze verrichtin gen onze leidsman en gids. En moge alzoo deze Synode voor de Kerken van dit gewest ten zegen zijn! Een commissie bestaande uit de heeren Ds. J. Brouwer van Oude-Wetering en de Bruin van Zoeterwoude, wordt samenge steld om onderzoek te doen naar de ge loofsbrieven van den heer v. Heiningen uit Gouda. De commissie bevindt de stukken in OTde. Tevens wordt medegedeeld, 'dat geen vier, maar vijf classes vertegenwoordigd zijn. Ook de classis Batavia stuurde n.l. een vertegenwoordiger: Ds. Bakker. De commissie maakt een aanmerking op de geloofsbrief van dezen laatsten af gevaardigde, waarin' niet staat vermeld,, dat de classis Batavia, zich aan de beslui ten der Synode onderwerpt. D s. W. H. G i s p e n van Schevenin- gen informeert of er geen stuk van de Generale Synode is ingekomen, doende mededeeling van de indeeling der classis Batavia bij Zuid-Holland, Noordelijk ge deelte. Spr. 6telt voor het verzuim van den scriba van Leeuwarden te constatee- ren. Ds. Bakker licht de absentie van deze clausule nader toe. Besluiten dezer par tic. Synode kunnen in Indië lang niet altijd worden ten uitvoer gebracht. Besloten wordt Ds. Bakker fitting te verleenen en de verdere ondergeschikte quaes ties nader te behandelen. De Leeuwardensche 6criba zal op zijn verzuim worden gewezen. Thans wordt overgegaan- tot de verkie zing van een president. Uitgebracht zijn 25 stemmen. Uitgebracht zijn op Dr. Dijk 12 stem men, Ds. Gispen 8 stemmen, Ds. Bouw man 3 stemmen en de Ds. Broekstra en Meyering ieder 1 stem, zoodat nieuwe vrije stemming moet plaats hebben; nu worden uitgebracht op Dr. Dijk 20 stem men, op Ds. Gispen 5. Vervolgens heeft de verkiezing van een assesso-r plaats. Uitgebracht worden op Ds. Gispen 7 stemmen, op Ds. Gunst 5, op Ds. Bouw man 8, op Ds. Meyering 1, op Ds. Broek stra 2, op Ds. Thomas 1 en op Ds. Sap 1 stem. Nadat de Voorzitter heeft opge merkt, dat op Ds. Thomas, die geen afge vaardigde is, geen stemmen mogen wor den uitgebracht, heeft nieuwe vrije stem ming plaats. Uitgebraoht worden: op Ds. Gispen 7, op Ds. Bouwman 11, op Ds. Gunst 6 en op Ds. Broekstra 1 stem, zoodat herstem ming plaats heeft tusschen Ds. Gunst en Ds. Bouwman. Uitgebracht worden 23 stemmen, waar van op Ds. Bouwman 18 en op Ds. Gis pen 5. Als le scriba wordt vervolgens geko zen Ds. Broekstra, als 2e Ds. Wielinga. De. Dijk neemt thans des voorzitters zetel in. Z.Eerw. bedankt namens het gekozen moderamen voor het daarin ge stelde vertrouwen. Spr. hoopt, dat alle zullen modewerken tot vlotte afdoening der zaken. Sted. Museum „de Lakenhal". Wij ontvingen het verslag van den toestand van dit museum over het jaar 1921, waaraan wij het volgende ontlee- nen: In de samenstelling van de Commissie voor het museum vond geene wijziging plaats. De aftredende leden, de Heeren Dr. G. J. Boekenoogen, Mr. J. A. P. Coe- bergh en J. A. van Hamel werden door den Gemeenteraad herbenoemd. Mr. Coe- bergh trad af als penningmeester der commissie en werd als zoodanig opge volgd door Dr. Boekenoogen. Wegens de langdurige ongesteldheid van den voorzit ter J'hr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar werd door B. en W. de wethouder Mr. J. C. van der Lip tijdelijk als diens plaatsver vanger aangewezen. Onder leiding van Mr. van der Lip vonden ook do besprekin gen plaats voor de reorganisatie van het museum. Het verheugde de Commissie ten zeerste, dat de toenemende verbete ring in den gezondheidstoestand van Jhr. de Gijselaar hem in staat stelde de lei ding te nemen 'bij de officieele overdracht op 3 November. Aan de invalieden, die sinds eenige ja ren bewakingsdiensten verrichtten, werd op hun verzoek in April eervol ontslag rv erkend, onder dankbetuiging voor het gehouden toezicht. Over de door de Commissie ingediende voorstellen tot reorganisatie van het mu seum had den 20en Januari eene bespre king plaats met het college van Burge meester en Wethouders. Het verheugde ons zeer, dat hierbij in hoofdzaak de voorstellen werden overgenomen, al werd uit geldelijk oogpunt bezwaar gemaakt om de bedragen voor liet verbeteren van de benedenhal en voor het voor expositie zaal geschikt maken van' de oude be stuurskamer reeds nu aan te vragen. De aldus gewijzigde voorstellen werden door den Gemeenteraad bekrachtigd in de ver gadering van 11 April. Hierbij werd f 24000.toegestaan voor verbouwing van de groote bovenzaal, de beschildering en bekleeding van de Hartevel(straat, den aanleg van centrale verwarming, de aan sluiting bij het nieuwe gedeelte en ver schillende kleinere werkzaamheden. Te vens werd hierbij het bedrag voor uit breiding en onderhoud der verzamelingen verhoogd -tot f 5000.per jaar, in te gaan met 1 Januari 1921. Op deze wijze kon het grootste deel der aan de reorga nisatie verbonden kosten uit de gewone middelen bestreden worden. Bij de be grooting voor 1922 werd het bedrag voor de bewaking, boven de salarissen van den concierge (f2300.—) en de twee hoofd- bewakens (elk f1800.bepaald op f6000.—. Voor verlichting en verwar ming werd f2500.uitgetrokken. Er meest hier een bedrag begroot worden, waarvoor de gegevens nog ontbraken, daar de centrale verwarming -bij het vast stellen der begrooting nog niet in wer king was. De thans daarmede opgedane ondervinding toont aan, dat dit bedrag niet onbelangrijk zal verhoogd moeten worden, indien de kolenprijzen gelijk blij ven. Voorts worden mededeellngen gedaan over de verbouwings- en restauratiewerk zaamheden, de nieuwe installatie, de over dracht en de inwijding van liet nieuwe gedeelte, waarvan wij reeds meermalen in ons blad melding maakten. Het bezoek bedroeg dit jaar tot de slui ting op 23 Mei 1353 betalende en 2532 op do vrije Zondagen, of totaal 3885. Dit aantal is nog vrij bevredigend, wanneer men in aanmerking neemt dat 'het bezoek in de eerste maanden van liet jaar steeds in verhouding gering is. Verschillende schenkingen werden go- daad w.o.: Van den Heer W. H. B. Dowse te Bos ton een bronzen penning te Boston gesla gen bij de Pilgritrnfathem-hordenking. Voorzijde met afbeeldingen van the May flower, 2-regelig Engelsoh op- en 3-rege- lig onderschrift en keerzijde met de lan ding te Plymouth en 3-regelig onder schrift. Middellijn 70 m.M. Van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar oen calligraphisch afschrift door J. H. Emck te Gorinchem van de akte van overdracht van het nieuwe museum, in moderne Lod. XV lijst. Van den Heer J. P. Trap eene serio van de door hem en door zijnen vader uitge geven gesteendrukte afbeeldingen der maskerades van 18351905. en van den Heer S. J. Le Poole L.Gz. een wollen vlag voor het museum. Van het raadhuis werd het portret van Claes Hendricksz de Munt door J. Fransz van der Merck teruggevraagd, dat voor eenige jaren tijdelijk was afgestaan tot versiering van de Pers. Een verzoek aan B. en W. om do be timmering uit het door de gemeente in eigendom verkregen perceel Nieuwe Rijn 66 ter beschikking te stellen .van de Com missie kon voorloopig niet worden inge willigd in verband met do nog over <le De Synode besloot verdor do pers niet 'toe te laten en zelf voor oon persverslag te zorgen, zoodat wij hier ous verslag moeten afbreken. ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBF1 TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cepjt bij vooruitbetaling. L.k stemmen wij op 5 Juli op Mr. V. H. RUTGERS, No 1 van Lijst No. 6 op het Stembiljet de A.-R. Partij geen belangen» politiek voert, maar vast wil houden aan hare beginselen. bestemming van dit perceel te nemen be slissing, en van het plaatsen van het fraaie sluc-plafond, afkomstig uit een huis aan de Breeslraat, afgebroken bij de uitbreiding van het postkantoor, moest voorloopig worden afgezien wegens de zeer hooge daaraan verbonden kosten. Tengenover deze aanwinsten vallen twee vorliozen te vermelden. Door H.H. Kerkvoogden der Ned. Herv. kerk te Kat wijk werd het sinds geruimen tijd in bruikleen afgestane vrouwenportret do-or J. Israöls (Cat. no. 159a) teruggevraagd en kort daarna verkocht cn door H.H. Regenten van het Waalsch© Weeshuis werd een gedeelte der uit het Pesijnshof afkomstig© portretten opgevraagd. Zij verklaarden zich later bereid om drie por tretten hiervan alsnog voor veertig jaren aan het. museum in bruikleen to laten te gen afstand van alle vorderingen wegens restauratiekosten, besteed voor de terug genomen twee portretten. Bij het inrichten van het museum werd zorgvuldig nagegaan welke iu do depots aanwezige voorwerpen werden nagezien en zoo noodig hersteld. DaaTbij wc/d bij het afloogen van een terracotta gang- beeld, een gelauwerd Romeinsch krijgs man, hoog 1 M. 32, d naam van den beeldhouwer gevonden. Het beeld is go- merkt P. Xavery 1670. Het bestuur der Chr. Oranje Ver- eeniging verzoekt ons er even de aandacht "op to vestigen, dat de Bondsvergadering welke morgen (Woensdag) in do Stads gehoorzaal gehouden wordt, toegankelijk is voor alle leden der plaatselijke Chr. Oranje Ver. De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft besloten, voortaan bij de huwelijksinzegening vijf gulden te heffen voor elk paar, dat vae een of meer rijtuigen gebruik maakt. Daar de collectie bij de huwelijksinzege ning in ergerlijke wanverhouding staat tot do weelde, welke daarbij tentoonge spreid wordt en de vermaningen, bij de collecte gegeven, doelloos bleken, heeft de kerkeraa'd gemeend, tot dezen maatr^el te moeten overgaan. Tijdelijk is benoemd, buiten be zwaar van 's rijks schatkist, tot assistent bij de vergelijkende pat.hologio aan de rijksuniversiteit te Leiden do hoer J. Mulders, alhier. De Directie van het Postkantoor verzoekt ons er de aandacht op te vesti gen, dat voor brieven met geldswaarden, gericht aan Rijkspospoort.kan/oor aan- toekening verplicht is gesteld. Eerste Kamerverkiezingen. Do Christelijk-Historische loden van de Provinciale Staten van Zeeland zullen a.s. Donderdag candidaat stellen voor de Eerste Kamer prof. dr. J. R. S 1 o to- maker de Bruine to Utrecht, die zich een eventueele candidatuur heeft laten welgevallen. De paclitwocde. Voor dat de publieke verpachting van hooilanden in de 4e en 5e voendistrict in Friesland zou aanvangen, waarschuwde de voorzitter van het polderbestuur, met het oog op de toestanden in het boeren bedrijf, niet in het wilde tot te hooge prij zen op te bieden. Desniettegenstaande bracht, volgens het „Hbl." do verpachting tcch f 2551 op tegen f 1471 in 1921. Staten van Zeeland. Naar de Nederlander verneemt wordt door de rechtsche leden der Prov. Staten van Zeeland overleg gepleegd om den zetel in 't gedeputeerd college van dat gewest, opengevallen door 't bedanken van den heer J. H. Blum, weer te doen bezet ten door een antirevolutionair, en komt hiervoor in aanmerking de heer H. E. J. Gerlacli van Sint Joosland. oud-burge meester van Koudekerke. De lieer Gerlacli was in 1913 nog korten tijd lid van dat college geweest, gekozen inplaats van wijlen den heer Siegers, doch werd, toen bij de Juni-verkiezing van dat jaar dc Staten om gingen (22 links, 20 rechts) met 21 tegen 19 stemmen vervangen, door de heer Spranger (1.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1