i A. WAALS I Haarlemmerstraat 134-136 m Afdeeling Bedden en Tapijten. Haarlemmerstraat 134-136 F A. WAALS Waar reeds honderden geprofiteerd hebben van onze buitengewone aanbiedingen, welke ver beneden iedere concurrentie zijn, raden wij ook U aan, hiervan gebruik te maken. 92,% Geel Keper Vrouwenbroeken Geel Keper Mansbroeken Geel Katoen Vrouwenhemden Manshemden 98 110 125 12 i Geel Katoen Meisjes- en Jongenshemden 36,60 Geel Keper Jongens en Meisjesbroeken 521/„, 82 Dames Tailles, geheel borduursel 49 Dameshemden met entredeux en borduursel 162if, Dames Nachthemden geheel m. borduursel 3.30 Jeans gefestoneerde Damesrokken Dames Onderjurken, iets bijzonders Wit Katoen, goede kwaliteit Zware geel dubbel Keper Wit Jeans, extra mooi 814 Wit Katoen voor sloopen Ruw Katoen voor lakens Graslinnen voor lakens VV2 22 V* 32 41 47 541/2 140 cM. breed Wollen Stoffen 140 cM. breed fijn Wollen Lakens Modern geruite Crêpe Stoffen Sportflanelien, moderne, dessins 8/4 Wollen Cheviot Gekleurde Cheviots, moderne kleuren 134 3.65 85 99 54 29 l271/2 79 Mooie zware Slaapkamermat 1.60 Zware Ribstof, 120 cM. breed 69 Pluchette voor Overgordijnen 1.65 Vitrages, prachtige Dessins 29 Waschechtc Tafelkleeden, groote maat 2.60 Molton Dekens (zwaar) 99 Wollen Dekens gegarand. Leidsch Fabrikaat 7.90 Zwaar gevulde Bedstellen 12.50 Stoelkussens, gevuld 49 2-Persoons Stroozakken 2.25 Gedurende den Uitverkoop van 12-2 uur GESLOTEN. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter tennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeecssüjke Vischs- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCHè, 0.13, SCHAR k 0.15, SCHOL k 0.15—ƒ0.28, TARBOT a 0.48, ROODE POON k 0.55 en TONG 0.78 per pcmd. J. C. VAN DER LIP, Wetb., loco-Burgemeester. Leiden, 16 Juni 1922. AGENDA. VRIJDAG 16 Juni. Hoofddorp. Openb. Verg. Kieskring Haarlem in Hotel „de Beurs" des avonds te 7^ uur. Spr. Den HoogEd. Gestr. Heer A. W. F. Idenburg, Oud-Gouverneur van N.-I. lederen Woensdagavond van 7M—8V* uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond, Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D. J van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594 De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. verleend en bidt U en Uw Huis Gods zegen toe" Hot jaarverslag van den secretarie werd goedgekeurd; den 6ecr., den heer Van den Berg, werd dank gebradht voor de samen- stlling ervan. In bespreking werd gegeven het voor stel van het Hoofdbestuur, betreffende de verhouding der Vakbonden tot de Ver een. Do heeren Van den Berg en Bosch leidden dit voorstel in. Het luidt als volg: 1. Alle leden zijn lid der Nat. Vereen. 2. Zij worden ingeschreven bij de vak groep. waartoe zij naar den aard van hun bedrijf behooren. 3. Indien in eenig vak minder dan 20 leden zijn, vormen deze geen afzonderlijke vakgroep, doch worden zij ingedeeld in de groep: Diverse bedrijven. 4. De vakgroepen kiezen een eigen be stuur. Een dezer bestuursleden wordt als gedelegeerde aangewezen voor het Alge meen Hoofdbestuur. 5. De Vakgroepen regelen de technische en materieele vakaangelegenheden zelf standig of in federatieve samenwerking met andere soortgelijke vakgroepen. - 6. Besluiten van algemeen socialen of economischen aard worden slechts door het Algemeen Hoofdbestuur genomen. 7. Alle tot de Nationale Vereenging be- hoorende, in een zelfde gemeente wonende leden, vormen te zamen een plaatselijke afdeeling. De plaatselijke af deeling kiest een eigen bestuur. Zij handelt voor zaken van plaatselijken aard alleen of in fede ratieve samenwerking met andere plaat selijke vereenigingen onder eigen verant woordelijkheid. Voor besluiten en hande lingen van niet plaatselijken aard is de sanctie van het Alg. Hoofdbestuur vor- eischt. 8. De vakgroepen en ook de plaatselij ke afdeelingen kunnen zich vormen tot Provinciale Bonden. 9. De contributie wordt door het Al- gem. Hoofdbestuur in overleg met de be sturen der vakgroepen voor elke groep afzonderlijk vastgesteld. 10. Elke groep, afdeeling en Prov. Bond dient voor 31 Dec. van elk jaar een be grooting van uitgaven voor het volgend jaar in. Het Algem. Hoofdbestuur bepaalt in verband met deze begrooting het be drag, dat wordt toegestaan. 11. Alle leden ontvangen het orgaan, hetwelk voor elke Groep een afzonderlijk bijblad bevat als 6pftiaal groepsorgaan. 12. Het bureau der Nationale Vereeni- ging voert onder toezicht van het Algem. Hoofdbestuur de administratie voor de vakgroepen, verstrekt adviezen, regelt den uitbouw der orgmrisaiie, enz. 13. Voor het lidmaatschap kan tus- schentijds niet worden bedankt 14. Het bedanken als lid der organisa tie moeit schriftelijk voor 1 December zijn ingediehd en kan eer6t worden aanvaard den lstcn Januari d.a.v., wanneer het lid aan alle finantieel© verplichtingen heeft voldaan. Nadat de voorz. hartelijk welkom had gehoeten mr. V. H. Rutgers, lid der Twoode Kamer, die inmiddels ter vergade ring gekomen was, werd gepauseerd. Na breede besprekingen werd besloten dit voorstel eerst nog in de afdeelingen ito bespreken, maar toch reeds zooveel mogelijk in deze richting te werken. In de gisteren voortgezette jaarlijkeche vergadering waren o.a. aanwezig minister Th. Heemskerk, de heer Heringa, namens den minister van landbouw, mr. J. H. Schokking, voorzitter van de Christ. His torische Unie en de burgemeester van Baarn. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heer W. Swagerman te 's- Gravenhage en W. Zwartsenberg te Gro ningen en gekozen werd de heer Th. Pluyter te Assem. Tot leden van den Mid- nenstandsraad werden herbenoemd de hoe ren K. Meima te Sneek, J. Kaajan te Gro ningen, A. Bes te Rotterdam en W. Swa german te 's-Gravenhage. Daarna bracht de heer L. Attema uit Hilversum praeadvies uit over een proeve van een beginsel- en werkproggram voor den Christ. Middenstand in Nederland. Dit praeadvies zal in de afdeelingen worden behandeld. Na de pauze hield mr. H. Bijleveld Jr., te 's-Gravenhage een rede over: Overheid en Middenstand-Organisatie. VACANTIEKAARTEN. Van 1 Juli tot en met 15 September wordt op de Nederlandsche Spoorwegen het tarief voor vacantiekaarten ingevoerd zooals de Minister d.d. 1 Juni heeft goed gekeurd. Er zijn alleen enkele reizen verkrijg baar, en daarvoor gelden voor allo af standen de volgende tarieven: le klas 10 gld., 2e klas 7.50, 3e klas S 5. Voor kinderen wordt geen reductie ver leend, terwijl de reis niet mag worden onderbroken. De vacantiekaarten zijn zooals gewone kaarten aan de loketten verkrijgbaar. Do bezuiniging bij dc Spoorwegen. Naar de „Tel." verneemt, is een nieuwe dienstregeling voor het treinpersoneel in bewerking. Het plan is de nieuwe regeling 29 Juni a.s. in te voeren. Het laai zich aanzien, dat dan het aantal ter beschik king gestelde treinbeambten belangrijk zal verminderen. Verbinding der A. R. condidatcnlijsten. Het bureau C. C. meldt aan de Stan daard dat het bericht in 'n vorig num mer, inzake de verbinding der A. R. can- didatenlijsten niet geheel juist was. Verbonden zijn: tot één groep de gelijkluidende lijsten •der kieskringen Leeuwarden, Groningen en Assen met die der kieskringen Zwolle, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Maastricht; tot een tweede groep die der kieskrin gen Utrecht en Leiden met de lijsten van Amsterdam en Helder. De overige lijsten zijn niet verbonden. Daar echter in Rotterdam, 's-Gravenhar ge en Haarlem gelijkluidende lijsten zijn ingediend gelden deze als één lijst; het zelfde is het geval met de lijsten van Dordrecht, Middelburg en Tilburg. Eerst» Kamerlid Lucas se. Naar gemeld wordt heeft de heer C. Lucasse, lid der Eerste Kamer, den wensch te kennen gegeven om bij de a.s.' verkiezing voor de Eerste Kamer niet meer in aanmerking te komen. Als zijn opvolger wordt genoemd Mr. A. A. de Veer te Middelburg. Reisbesluit. Naar wij vernemen is een herziening ondernomen van het Reisbesluit, met de bedoeling door een lagere groepeering van verschillende categorieën van ambte naren tot bezuiniging te komen. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De eerste zitting van de Haagsche con ferentie is gisterenmiddag te half drie in de groote rechtszaal van het Vredespaleis geopend. Jhr. Van Karnebeek, Nederlandsch Minister van Buitenland- sche Zaken sprak <ïe volgende openings rede uit: Het zij mij veroorloofd u te begroeten uit naam, van Harer Majesteit's regeering en eenige welkomstwoorden tot u te rich ten bij het begin van uwe beraadslagin gen. Ik behoef nauwelijks den oorsprong van uw tegenwoordigheid hier Ier plaatse in herinnering te brengen. Hij ligt nog versch in het geheugen en dagteekent van Genua, waar resoluties werden aangeno men, welke het bijeenkomen to 's-Graven hage van twee commissies beoogden tot onderzoek van de tusscben de sovjet-re geering en de andere regeeringen bestaan de meeningsverschillen, benevens een voorafgaande gedachtenwrsseling nopens de voorwaarden, waaronder de deskundi gen-commissie de Russische delegatie zal ontmoeten. De Nederlandsche regeering, gehoor ge vend aan den door de conferentie van Ge nua eenstemmig aangenomen wensch, acht zich gelukkig u te ontvangen en u gastvrijheid te verleenen. Zij heeft het voorstel om de te Genua opgenomen on derhandelingen door een meer diepgaande studie van eenige onbeslist gebleven be langrijke vraagstukken te doen volgen gunstig ontvangen, daar zij van oordeel is, dat het zijn voordeel kan hebben een hernieuwde poging to doen om het vraag stuk van het herstel van Rusland en van den vrede in Europa op een collectieven grondslag op te lossen. In dien gedachtengang heeft Nederland, daartoe bewogen door een gevoel van plicht aan zijn tradities ontleend, zich be reid verklaard de hulpmiddelen ter be schikking te stellen van het land en met name van deze stad, welke door haar lig ging en haar gesteldheid reeds menig maal diensten heeft bewezen aan de in ternationale samenwerking. Mijne Heeren. Het is niet aan mij U richtlijnen aan te geven en het ligt niet in mijn bedoeling op de vraagstukken, welke do Commissies zullen tor hand ne men, in te gaan. Gij zijt door den Presi dent van de Conferentie van Genua in overeenstemming met de Nederlandsche Regeering uitgenoodigd geworden en heV staat aan U straks zelf de voorwaarden vast to stellen, waaronder Uw arbeid op de overeengekomen basis zal plaats vin den. Maar ik moge hieraan toevoegen, dat de beste wensch en van het Nederlandsche volk voor den goeden uitslag van Uwe inspanning U vergezellen. Het werk dat U wacht is een arbeid van studie en van voorbereidende onderhandeling. De taak is moeilijk, gezien de diepgaande ver schillen in beginsel en methode, die Sov jet-Rusland en de andere hier vertegen woordigde Staten verdeeld houden. En dit probleem is des te moeilijker op te lossen waar het in Rusland toegepaste systeem juist het beletsel schijnt te zijn voor het economische herstel van dat ongelukkige land. De Conferentie van Genua, welke in Ne derland met levendige en voortdurende belangstelling gevolgd werd, heeft, hoe wel haar arbeid niet met onmiddellijke practische resultaten bekroond werd, de groote verdienste gehad, dat zij den weg opende tot de mogelijkheid van later ge zamenlijk beraad, waarvan het bewogen Europa en Rusland, met zijn ondervin ding voor oogen, partij zullen kunnen trek ken. Na de sensationeele episode van het eerste contact is een nieuwe phase inge treden, waarin het er op aankomt de elementaire feiten te verzamelen, te on derzoeken en te toetsen, de afstanden le meten, de behoeften te wegen en de in drukken van het eerste uur te ontleden. Het is de phase van het wel overwogen en geordende onderzoek, een atmospheer vorderende' van rust en evenwicht, die, in het kader van een verstandige en ge regelde publiciteit, bescherming verleent aan de verantwoordelijkheid en eerbied inboezemt aan ongeduldigen aandrang van buiten, waardoor op internationale bijeenkomsten de werking van goede be doelingen vaak werd bemoeilijkt en inci denten werden vergroot. Mijne Heeren. Ik hoop, dat Gij die gun stige atmosfeer, die Gij zoekt, hier zult vinden. Zij moge, met het aandeel dat het aan Uwe beraadslagingen zal nemen, de bijdragen zijn van Nederland, welks ob jectieve geest U omringt, aan den teeren arbeid welken Gij geroepen zijt te vol brengen. Gij zult zetelen in dit Paleis dat, terzijde gelegen te midden van een schoo- ne natuur, gewijd is aan de internationa le samenwerking en de internationale jus titie en aan denkbeelden die verheven bo ven de menschelijke ellende, veroorloven nimmer te wanhopen. De Nederlandsche Regeering en het Ne derlandsche volk zullen Uwen arbeid met de grootste belangstelling volgen en zullen al het mogelijke doen om de taak van deze Conferentie to vergemakkelijken. Weest welkom! Verschillende gedelegeerden dankten de Nederlandsche regeering in antwoord op deze redevoering voor de door haar be toond© gastvrijheid en spraken hunne beste wenschen uit voor het werk der conferentie. Vervolgens ging de conferentie over tot do verkiezing van haar president. Er bleek volkdhien overeenstemming te be staan om j h r. van K a r n e b e e k uit ie noodigen, zich definitief te belasten met de functio van president der inlei dende bijeenkomst,de positie, die hij tot nu toe slechts voorloopig had bekleed. Jhr. van Karaebeek nam deze benoe ming aan. Op voorstel van den president werd be sloten de volgende zitting der conferentie hedenochtend te doen plaats hebben. BUITENLAND. De Engelsch-Ierschc besprekingen. Zooals wij mededeelden zou Churchill gisteren in het Lagerhuis zijn verklaring oven den toestand in Ierland hebben afge legd, dat. de onderhandelingen tu&schen de Engelsche en Iersche regeering over de Iersche grondwet tot oen bevredigend einde zijn gebracht. Hij verklaarde echter gisteren, dat na afloop der algemeene verkiezingen in Ier land, men zich beter oen oordeel zal kun nen vormen over de algemeene toestand. Over 't geheel genomen, zeide Chur till is de toestand zoowel in Noord- al; in Zuid-Ierland rustiger dan voor eenige weken. Er zijn twee gebeurtenissen van zeer. groot belang, welke morgen zullen plaats hebben, ten eerste de Iersche verkiezingen en ten tweede de publicatie der grondwet. Wat de laatste betreft is er een onver wachte vooruitgang bereikt en het is mijn plicht, zoo zeide, Churchill, namen6 de regeering te verklaren, dat naar haar moening de grondwet in overeenstemming ie met het Engelsch-Iersche verdrag. De onderhandelingen hebben niet min der dan veertien dagen in beslag geno men. Als minister van koloniën, onder welk departement de dominions ressorteo ren, heeft Churchill deze besprekingen ge heel gevoerd. Men zal zich herinneren, dat er in de Britsche regeermgskringen oem zekere angst heerschte. Alle moeilijkhe den zijn echter thans overwonnen. Het Russisch-Ita.liaa.nsch verdrag. Uit Reval wordt gemeld, dat de raad der volks-commissarisson den 9 Juni over het te Genua op 24 Mei door Tschitsche- rin en Krassin met de Italiaansche regee ring gesloten verdrag eenstemmig het volgende besluit heeft genomen: Ten eerste: Het volkscommissariaat voor buitenlandsche aangelegenheden krijgt opdracht, de Italiaanscho regeering mede te deelen, dat de raad der volks commissarissen het te Genua gesloten verdrag niet. kan ratificeeren, daar de in houd daarvan klaarblijkelijk in 6trijd is met het besluit van de laatste conferen tie der al-Russisch© centrale uitvoerende comité'6. Het comitie heeft. n.l. ^ecies de grondslagen vastgesteld, waarop dc sovjetregeering verdragen met afzonden lijke staten mag sluiten. Ten tweede: De raad van vokscommi» sarissen verlangt van den volkscommis' saris van buitenlandsche zaken, dat hi) opnienw in onderhandeling zal treden met de Italiaansche regeering over een aannemelijk verdrag, welk verdrag geslo ten zal moeten worden, alvorens het cen traal uitvoerend comité bijeenkomt. Opzettelijk georganiseerde hongersnood. Een beeld van de onmenschelijko laag heden der bolsjewiki geeft het volgende aan de Maasbode nit Berlijn gezonden te legram: In een der laatst© nummers van de „Ukraineka Sprava", welke te Warschots verschijnt, worden verschrikkelijke bij zonderheden medegedeeld over den toe stand in de Oekraine. Sinds 't bolsjewis tische bajonetten-regime heerscht in het eertijds bloeiende land een vreeselijko hongersnood. De bolsjewiki zijn daar al leen de schuld van. De droogte van 1921 heeft het land slechts zeer weinig sc-haa» berokkend. Bovendien waren er voldoen de roservevoorraden voorhanden. Maar de bolsjewiki hebben het land bezet en de hand gelegd op zijn rijkdommen. Zij heb ben het willen onderwerpen door den hon ger en door den algeheelen ondergang van het rijke volk. Buitensporige recpiisi- tiee van levensmiddlen hadden plaats. Vee, vervoermiddelen, machines werden naar Rusland verzonden. Zeven millioen men6chen in de Oekraï ne lijden honger. Meer dan 10,000 men- schen sterven er dageliiks. Het meeren- deel der steden zijn kerkhoven geworden. De grond kan niet. bebouwd worder /laar de bolsjewiki ook het zaaizaad rebben weggenomen. De toestand in de Oekrai; e is erger dan in het Wolga-gebied. In Odessa wor den met behulp van de roode garde inza melingen gehouden ten bate van de Wol- ga-streek. En dat. terwijl in Odessa zelf de menechen van honger neervallen. In alle provinciën van de Oekrai no worden belastingen in natura geheven. Van de 61 millioen aan levensmiddelen, in do eerste maanden van 1922in deOekrai- ne geroquireerd. hebben de Oekrainscho hongerdistricten slecht 3 millioen gekre gen. De rest ie naar Rusland gegaan. Dc Duitsche schadeloosstelling. Do Commissie van Herstel heeft dezer dagen aan do Duitsche regeering een nota gericht, waarin wordt vastgesteld, dat de kwesties betreffende de controle der uit gaven en inkomsten van Duitschland, do kapitaal vlucht en de statistieken door de garantie-commissie en de Duitsche regee ring zullen worden behandeld. Do Commissie verwacht van de Duit sche regeering nauwkeurig omschreven voorstellen, teneinde evenwicht te bren gen in de begrootingen voor de spoorwe gen en de posterijen. Voorts wordt nota genomen van de toe zeggingen van de rijksregeering in zake de volledige onafhankelijkheid van de Duitsche rijksbank, doch verlangd wordt, dat formeel garanties worden verstrekt- nopens do onafhankelijkheid van de bank en de beperking van het controlc-recha der regeering tot een eenvoudig recht van veto met betrekking tot. de benoeming van den president van de bank en de leden van den raad van beboer. Ten slotte erkent de Commissie van Herstel in zake de fiduciaire inflatie, dat het op het oogenblik nog niet mogelijk zou zijn, terug te keeren tot de wet van 1875. welke sedert 1914 buiten werking is gesteld. Langzamerhand kan en moet de inflatie echter worden verminderd. Hoch! Hoch! Naar de „Frankfurter Zeitung" a it Salzhausen in Opper-Hesscn vernam t, hoerschen aldaar toestanden, die zoo men niet beter weet-, niet zouden: doen vermoe den, dat in het jaar 1918 in Duitschland de republiek is uitgeroepen. Aldaar is namelijk dezer dagen een nieuw postkan toor geopend, dat reeds uit de verte zijn bestemming kenbaar maakt door een

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2